E ZEEUWSE COURANT Nederland wil geen dialoog met Arafat Saoedi-Arabië breekt met Libië Nederland en veel zaken China in eensgezind GIRAFJE STANLEY Zeeland overlegt met Noord-Brabant over grenswijziging GOES III11 If I i lil MINISTERIEEL OVERLEG EG OP LANGE BAAN ei vandaag Schumann krijgt prijs voor politiek werk Bewindslieden willen overleg met artsen in dienstverband SJgÉ^fiS: VAN AGT IN PEKING REL OVER AWAC'S Wegblokkade bij E-10 Minder zacht Opklaringen en bijna overal droog, maar in de ochtend nog af en toe regen Middagtemperatuur ongeveer 13 gra den. Matige tot vrij krachtige wind, uit west tot 7ioordioest. 223e jaargang no. 255 Woensdag 29 oktober 1980 DONDERDAG 30 OKT. VRIJDAG 31 OKT. EN ZATERDAG 1 NOV. IN DE VEILINGHAL (Van onze speciale verslaggever Jan Gerritseni LUXEMBURG - Nederland wil ministerieel overleg tussen de Europese Negen en de Arabische landen, waaraan ook de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) zal deelnemen, op de lange baan schuiven. Dit werd dinsdag bevestigd door een zegsman die in Luxemburg had deelgenomen aan een politiek overleg tussen de Negen, waarbij de problemen in het Midden-Oosten centraal stonden. Nederland is vanaf 1 januari gedurende een half jaar voorzitter in de Europese Gemeenschap. Het ziet er naai- uit dat in deze periode opnieuw een Euro-Ara- bische dialoog zal plaatsvinden. Van de kant van de Arabische landen, alsmede van sommige EG-partners (Frankrijk) wordt een conferentie op het niveau van ministers nagestreefd. Nederland -wil dat zoveel mogelijk vermijden, zo werd dinsdag in Luxemburg bevestigd. De Europese Negen kondigden op hun topconferentie in Venetië in juli jl. aan dat ze de Euro-Arabische dialoog op mi nistersniveau wilden voortzetten, als bijdrage tot vermindering van de span ning in het Midden-Oosten. Tot nu toe werd de Euro-Arabische dialoog - over samenwerking tussen de Negen en de Arabische landen in brede zin - op amb telijk niveau gevoerd. Het gesprek had tot nu toe weinig concrete resultaten opgeleverd. De Negen en de landen van de Arabi sche Liga (inclusief dus de PLO) ont moeten elkaar over twee weken in Lux emburg. Maar het betreft dan de amb telijke voorbereiding van een nieuwe fa- verbeteringen De redeboten van het Rijksloodswe zen in Vlissingen worden sinds maan dag aan de kant gehouden. De maatre gel is genomen om na te gaan welke verbeteringen aan deze hoog in het wa ter liggende boten kunnen worden aangebracht voor het redden van drenkelingen. PAGINA 3 spijt De Israëlische premier Begin heeft openlijk zijn spijt betuigd over de in menging van zijn oud-minister van de fensie Weizman in de Amerikaanse verkiezingsstrijd. Weizman verklaarde dat Carter een goede vriend van Israel is en een grote bijdrage aan de Israè- lisch-Egyptische vrede heeft geleverd. PAGINA 4 val Terwijléén van de meestemstige bran den in het Midden-Oosten, de Iraaks- Iraanse oorlog, woedt. Is Egypte bijna totaal afwezig van het politieke toneel, niettegenstaande de verschillende uit spraken van president Sadat over dit conflict. De val van Egypte als lokale grootmacht, PAGINA 7 wegen De provincie zal er niet aan ontkomen om de aanleg van provinciale wegen drastisch te vertragen. Als de rijksuit keringen voor de wegen niet wezenlijk worden verbeterd, is het volstrekt on mogelijk de werken in hel vijfjaren plan 1978-1982 binnen de termijnen uit te voeren. Een herziening van de prio riteiten van de nog uit te voeren werken Is volgens gs een eerste vereis te. tegen De bij de Industriebond FNV aange sloten leden van de Koninklijke Maat schappij De Schelde In Vlissingen heb ben dinsdag het principe-akkoord voor de nieuwe metaal-cao afgewezen. PAGINA 13 vakantie Halvering van de vakantietoeslag is economisch een gunstige maatregel. Dr Tideman. docent aan de hogere ho telschool in Den Haag. verwacht dat een dergelijke ingreep een ferme da ling van de recreatieve bestedingen in het buitenland tot gevolg zal hebben. Daardoor zal het tekort op de nationa le betalingsbalans omslaan in een klein overschot. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Opinie: 4. Sport: 15. Varia: 17. Radio en televisie: 19. Financiën: 21. se van de Euro-Arabische dialoog, die vorig jaar enigszins op dood spoor was geraakt. Verwacht wordt dat de Arabi sche landen dan. verwijzend naar de verklaring van Venetië, zullen aandrin gen op overleg op ministersniveau. Dat zou dan volgend voorjaar gehouden moeten worden. Nederland wil dit ech ter, als enigszins mogelijk, vermijden. Problemen Een ministersconferentie met de Ara- PARIJS (AFP) - De in 1962 ingestelde 'Prix d'Aujourd'Hui' is dinsdag in Pa rijs toegekend aan Maurice Schumann van de Academie Frangaise voor zijn werk 'Un certain 18 juin'. De prijs, die wordt toegekend door een jury van journalisten en historici, is be doeld om een historisch of politiek werk over een jong tijdperk te bekronen. In zijn boek schrijft Maurice Schumann aan de hand van archieven over de si tuatie op 18 juni 1940, gezien door Pe- tain. Hitler. Mussolini, Churchill. Roo sevelt, Stalin, Franco, toen Charles de Gaulle in ballingschap in Londen pro beerde Frankrijk op te wekken tot de strijd en tot hoop. Op 18 juni 1940 hield de Gaulle voor de Engelse radio zijn be-' roemd geworden toespraak tot het Franse volk waarin hij o.m. zei: ..Frank rijk heeft een slag verloren, maar niet de oorlog". De in 1911 geboren Maurice Schumann nam sedert het einde van de tweede wereldoorlog deel aan het open bare leven in Frankrijk. Van 1969 tot 1973 was hij minister van buitenlandse zaken. Hij schreef verscheidene boeken en werd in 1974 opgenomen in de Aca demie Frangaise. UTRECHT (ANP) - De rapporten van de werkgroep en de beleidsgroep inko mens medische beroepen blijken niet de instemming van alle verantwoorde lijke bewindslieden te genieten. De mi nister en de staatssecretaris van volks gezondheid hebben de Landelijke Ver eniging van Artsen in Dienstverband (LAD) overleg over de verdere gang van zaken aangeboden. De voorzitter van de LAD, J. W. H. Gar- velink. heeft dit dinsdagavond in Utrecht op de algemene ledenvergade ring van de LAD meegedeeld. Hij noem de overleg 'broodnodig' In de twee ambtelijke rapporten, waar de LAD al felle protesten tegen heeft laten horen, staan voorstellen voor een verlaging van (begin-)salrissen, toeslagen en kos tenvergoedingen voor artsen in dienst verband De LAD-voorzitter deelde voorts mee dat de Koninklijke Neder landse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst en de Landelijke Or ganisaties van Huisartsen. Specialisten en Artsen in Dienstverband op verzoek van de LAD een commissie hebben ge vormd die het beleid ten aanzien van de inkomens van de drie categorieën art sen zal coördineren. bische landen en de PLO zou voor mi nister Chris van der Klaauw (buiten landse zaken), die dan voorzitter is van het EG-overleg. allerlei politieke pro blemen met zich meebrengen. Het zou waarschijnlijk zijn dat PLO-leider Arafat of een van diens vertegenwoor digers aan de conferentietafel zal plaatsnemen naast de Nederlandse be windsman, die als voorzitter van het overleg zal optreden. Dat zou niet al leen publicitair maar ook politiek al lerlei problemen kunnen opleveren, met name met de verkiezingen voor de Tweede Kamer in het vooruitzicht. De Brusselse correspondente van het Kuwait News Agency meldde vorige week dat Den Haag weinig voelt voor een ministersconferentie tussen de Ne gen en de Arabische landen waarbij ook de PLO aanwezig zou zijn. Afgelopen weekeinde werd dit nog eens bevestigd door een Engelse zegsman. Na afloop van een tweedaags informeel overleg van de ministers van buitenlandse za ken van de Negen in Luxemburg, werd uit Engelse bron gemeld dat Nederland de boot zoveel mogelijk afhield. Het verheffen van de Euro-Arabische dialoog tot ministersniveau was een van de belangrijkste elementen van de Midden-Oostenverklaring die de Negen na hun topoverleg In Venetiè in juli aan gaven. Voor de PLO betekent de EG- verklaring een nieuwe stap naar erken ning van de legitimiteit van het Pale stijnse streven een zelfstandige staat in het Midden-Oosten te vormen. De pogingen om het Europees-Arabi sche ministersoverleg op de lange baan te schuiven, zullen dan ook zowel bij de PLO als bij de Arabische landen in slechte aarde vallen, aldus Brussel se politieke waarnemers. Klacht Scientology Kerk tegen Vara's Ombudsman Frits Bom AMSTERDAM (ANP) - De Scientology Kerk heeft bij de officier van justitie in Amsterdam een klacht ingediend te gen VARA's ombudsman Frits Bom. De kerk vindt dat Bom zich in een van zijn programma's schuldig heeft ge maakt aan opruiing tegen een religieu ze minderheid. Aldus heeft een woord voerder van deze sekte dinsdag laten weten. De Scientology Kerk heeft zich gesto ten aan de uitzending van het ombuds- manprogramma van 23 oktober. De VARA filmde in het geheim een mede werker van deze omroep, die zich - on der een andere naam - wilde opgeven voor een cursus van de scientologen. Voor deze cursus diende ruim 18.000 gulden op tafel gelegd te worden. Vol gens de kerk-woordvoerder beginnen wekelijks 2.500 mensen aan de cursus scientology, een 'wetenschap', die zich bezighoudt met 'tolerantie en dialoog'. AMSTERDAM - Het Amsterdamse Arüs heeft er weer een girafje bij. Stanley, een jongetje, dat hier door zijn moeder liefdevol verzorgd wordt, werd in de nacht van zondag op maandag j.l. geboren. PEKING - Kinderen wuifden met bosjes bloemen naar premier Van Agt toen di% dinsdag arriveerde bij de 'Grote Hal va Volk' in Peking. (Van onze speciale verslaggeveri PEKING - Terwijl Ne'rlands rege ringstop met de etensstokjes worstel de, deed de Chinese premier Zhao Ziyang dinsdagavond in Peking een felle aanval op de Sowjet-Unie. Zhao moet een goed gevoel voor de politieke verhoudingen in Nederland hebben. Want zijn beschuldigingen aan het adres van de Sow jets (in de Chinese terminologie aangeduid met „hegemo- Nederland heeft dinsdag als eerste land de Europese conventie tot be schouwing van ftora. fauna en milieu geratificeerd. De conventie is ruim een jaar geleden door negentien Europese landen van de E.G.G. in Bern getekend. Ze wordt van kracht als ze door vijf lan den is geratificeerd. nisten") werden even later door pre mier Van Agt beantwoord met de con clusie dat China en Nederland over za ken als vrede en veiligheid in de we reld „vaak gelijkgerichte, zo niet iden tieke" opvattingen hebben. Van Agt zei dit tijdens het diner dat de Chinese regering hem en minister van buitenlandse zaken Van der Klaauw gisteravond aanbood in de grote Hal van het Volk. Een paar uur eerder had hij met Zhao de knelpunten in de inter nationale politiek besproken, Zhao had daarbij als zijn mening gegeven dat de oorlog tussen Iran en Irak de aandacht afleidde van de marsroute die de Sow- jet-Ume zou hebben uitgestippeld naar de voor het Westen en Japan van le vensbelang zijnde olieroutes door de Arabische Golf en rip Straat van Maiak- ka. DR. BOER TIEN NA GEZAMENLIJK OVERLEG: Zhao stelde bij die opvatting de Sowjet- invasie in Afghanistan en de door Mos kou gesteunde Vietnamese inval in Kampuchea (Cambodja) op één lijn. De Chinezen geloven dat de Sowjet-Unie met de ontspanningspolitiek het Wes ten een rad voor de ogen draait. Zo merkte Zhao op dat vrede in de wereld „ondeelbaar" is, daarmee de Chinese afkeer aangevend van de in West-Euro pa heersende opvattingen dat de dia loog met Moskou over vrede en veilig heid m Europa gaande moet worden ge houden. ook wanneer de Sowjet-Unie in andere delen van de wereld (Afghanis tan, Ethiopië) politieke en militaire macht gebruikt om zijn invloedssferen te behouden of uit te breiden. Tegelijk met de Nederlandse regerings delegatie onder leiding van premier Van Agt is de christendemocratische oud-premier Barend Biesheuvel naar Peking afgereisd. Biesheuvel zelf noem de dit samenvallen van twee bezoeken „puur toeval". Volgens zijn zeggen het gevolg van een uitnodiging van het Chi nese instituut voor buitenlandse zaken in Peking, een instantie die wel meer prominente politici, zoals onlangs op positieleider Den Uyl. voor een per soonlijk bezoek naar de Volksrepubliek noodt. MIDDELBURG - Het provinciaal be stuur van Zeeland is bereid met dat van Brabant te praten over een door Brabant gewenste grenswijziging. Dat deelde dc commissaris van de konin gin in Zeeland, dr. C. Boertien, dins dagavond mee tijdens een persconfe rentie, die werd gehouden nadat de da gelijkse besturen van Zeeland en Bra bant overleg hadden gevoerd. Noord- Brabant zou dc grens willen verleggen tot de as van het Schclde-Rijnkanaal. Zeeland heeft daarbij geen belang. In de afgelopen jaren is de grenscorrectie heel moeilijk bespreekbaar geweest en nu is men bereid het overleg te herope nen. De mogelijke grenswijziging wordt door de provinciebesturen gezien in sa menhang met de toekomstige ontwik keling van het Markiezaatsmeer en met de problematiek rond de kleine water schappen, die zowel in Brabant als in Zeeland liggen In 1971 werden de provinciebesturen het eens over een grenswijziging in het noorden van de twee provincies Zee land kreeg er daardoor wat gebied bij Brabant heeft steeds verder willen pra ten over een grenswijziging vanaf Tho- len over de as van de Schelde-Rfjnver- binding tot aan de Belgische grens. In april van dit jaar werd door de provin ciale staten van Brabant unaniem een motie aangenomen, waarin het Bra bantse college van gedeputeerde staten werd gevraagd de kwestie opnieuw met hét-provinciaal bestuur van Zeeland op te nemen. Dat gebeurde dinsdag. Het (Slot zie pagina 2 kolom 6) RIAD (UPI/AFP) - Een bitter conflict tussen dc olierijke landen Saoedi-Ara bië en Libië over het stationeren van Amerikaanse radar-vliegtuigen (Awac's) in Saoedi-Arahie heeft geleid tot het verbreken van de betrekkingen met Tripoli door Riad. Het Saoedische ministerie van buiten landse zaken deelde mee dat het land met diepe droefheid de campagnes van de Libische regering tegen het konink rijk had gevolgd De regering van ko ning Chaled heeft de zaak met. geduld in de geest van Arabische broederschap behandeld. Maar aan de agressieve houding van de Libische leider kwam geen einde. Daarom is besloten de di plomatieke betrekkingen met het heer sende systeem onder leiding van Gad dafi te verbreken. Gaddafi werd ook beschuldigd van liet in diskrediet brengen van de islam en het zaaien van verdeeldheid onder de islamitische bevolking van het gebied. Op, 9 oktober had Gaddafi in een tele gram aan koning Chaled gezegd dat het de 'islamitische plicht' was Iran te steunen in zijn oorlog met Irak. De vier Amerikaanse radarvliegtuigen zouden uit 'de Arabische lucht' moeten ver dwijnen. Korte tijd lal wezigheid v r zei Gaddafi dat de aan n Amerikaanse radar- vliegtuigen de heilige plaatsen van de islam in Mekka. Medina en op de berg Ararat 'ontheiligde'. De islamitische heilige plaatsen stonden 'onder Ameri kaanse bezetting'. In een zeer ongebrui kelijke stap zond koning Chaled een te legram aan Gaddafi met de beschuldi ging dat hij „een speerpunt was tegen de islam en de islamitische heiligdom men". Hij zei dat de vier Amerikaanse radarvliegtuigen op verzoek van de Sa oedische regering gezonden waren. Of schoon de betrekkingen met het be wind van Libië verbroken werden ..wil het koninkrijk graag de broederlijke be trekkingen met de bevolking van Libië handhaven", zo werd dinsdag ver klaard. Arabische diplomatieke kringen in Beiroet zeiden dal de stap van Riad een moeilijke situatie schiep voor Sy rië dat voorstellen van Libië tot een samengaan van beide landen aan vaardde. BRASSCHAAT (ANP) - Ongeveer 250 leden van de Belgisch-Neder landse Stichting Vrachtverkeer via E-10 hebben dinsdagavond drie kwartier een doorgaande weg in het Belgische Brasschaat ge-, blokkccrd. Het betrof de Sintjoh- sesteenweg die de E-10 verbindt met de oude rijksweg Breda - Ant werpen. Twee Nederlanders werden daarbij door de rijkswacht aangehouden omdat ze geen paspoort bij zich hadden. De Stichting Vrachtverkeer via E- 10 voert al jaren lang actie om te bereiken dat er langs de autoweg E-10 douana-faciliteiten komen. Die faciliteiten zijn er nu niet. wat inhoudt dat alle vrachtverkeer van Breda naar Antwerpen en visa ver sa gebruik moet blijven maken van de oude rijksweg die dwars door een aantal dorpskommen voert. Volgens een woordvoerder van de Stichting is de bereidheid bij de Ne derlandse overheid om hier iets aan te doen groeiend. Vorige week nog liet het Brabantse college van ge deputeerde staten weten dat de douanefaciliteiten verplaatst zou den moeten worden van de rijks weg naar de E -10 ter hoogte van de afslag naar Meer. Dat is op Belgisch grondgebied. De Belgische overheid staat gere serveerder tegenover een verplaat sing van de douanefacilUvUcn. al dus de woordvoerder van de stich ting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1