Specialisten willen af van prijzenbeschikking Financiering woningbouw in knel Ingrijpen Groote Keyser pas na overleg donderdag ABV A/KABO boos op minister Gardeniers KONINGIN NAAR ANTILLEN Ex-dictator Caetano van Portugal overleden Lerarenopleiding aan universiteit gaat acht maanden duren KOR T GEDING O VER RECHTMA TIG HEID Brieven Trouw-trend Olieschandaal in Italië: generaal gearresteerd Moulin ~a~\fcnt NIJPELS: RAMINGEN WIJZEN OP VERDUBBELING TEKORTEN 1INSDAG 28 OKTOBER 1980 IPZC /binnen -buitenland DEN HAAG - Heeft de regering onrechtmatig gebruik gemaakt van de Prijzenwet door een prijzenbeschikking af te kondigen op grond waarvan de medische specialisten hun inkomens verlaagd zien? Deze vraag stond centraal tijdens een kort geding dat zich maandag afspeelde voor president mr. J.H.Blaauw van de Haagse rechtbank.De uitspraak volgt on vrijdag 7 november. De Landelijke Specialisten Vereniging- 4ie het geding aanhangig maakte, eist intrekking dan wel schorsing van de prijzenbeschikking. op basis waarvan voor bijna alle specialismen per 14 ok tober j.l. de tarieven moesten worden rerlaagd op straffe van een dwangsom ran een miljoen gulden per dag. Mocht it eis niet worden toegewezen dan •verweegt de LSV scherpere akties te- ?n de overheid. yir. A.G.Maris. die voor de specialisten optradstelde dat de maatregel is inge geven door overwegingen van structu- ieel-polltieke aard met betrekking tot iet inkomensbeleid en het gezond- teidszorgbeleid.Dat is ontoelaatbaar, rant de Prijzenwet staat zo'n benade- ing niet toe. Hier is sprake van mis- smik van bevoegdheden.die niet aan wet kunnen worden ontleend. Uiteraard mag de overheid een inko mensbeleid voeren maar daarvoor moet zij dan nieuwe instrumenten ma ken. Gezien de adviesaanvraag die tot de Sociaal-Economische Raad is ge licht over een ontwerp voor een Raam- ret op de Inkomensvorming is zij dat tok van plan. De Prijzenwet die betrek king heeft op prijzen van goederen en diensten is met zo'n instrument. Oneigenlijk gebruik Maris concludeerde dat de staat een .oneigenlijk gebruik" maakt van de Prijzenwet. Volgens hem blijkt ook uit de parlementaire geschiedenis van de Prijzenwet (die in 1961 in werking trad) dat deze wet anders is bedoeld. Zij is ontworpen om conjunctureel te irerken, niet structureel, ter bestrij ding van de inflatie. Het is dan ook niet juist dat toepassing van deze wet wordt gebaseerd op „algemeen so ciaal-economisch belang". Groningen wil compensatie voor vertraging PTT-spreiding GRONINGEN (ANP) - De provincie en deslad Groningen willen van het kabi- net compensatie in de vorm van ar beidsplaatsen voor vertraging in de spreiding van een deel van de centrale directie van de PTT naar het noorden. De spreiding moet in 1986 zijn voltooid enniet in 1990, welk jaartal nu door het kabinet wordt genoemd. Dit staat in een brief van de provincie en de gemeente aan de bijzondere ka mercommissie voor de spreiding die «oensdag over de spreiding vergadert Burgemeester H. G. Buiter van Gronin gen was maandag buitengewoon fel over de uitblijvende overplaatsing. ,,De destijds toegezegde 3000 functies, die in 1981 in Groningen zouden moeten zijn. pjn niet te vergelijken met de 3000 die ie waarschijnlijk in 1990 zullen heb- In die jaren zal de centrale directie »g aanzienlijk worden uitgebreid. Dat tornt Den Haag en niet Groningen ten ?oede. wij zouden driekwart van de centrale directie krijgen, maar wanneer die uitbreiding zo doorgaat, zullen we naar krap de helft krijgen. Een onge- ioorde zaak, die schreeuwt om com- jensatie", aldus de burgemeester. AMSTERDAM (ANP) - Studenten zijn veelal slechte briefschrijvers. M de taalvaardigheid is het be droevend gesteld. Dit heeft het bu reau studentenadministratie iBSAvan de Vrije Universiteit in Amsterdam geconcludeerd na drie jaar lang brieven van studenten verzameld te hebben. Volgens het bureau zou het wenselijk zijn dat alle eerste jaars studenten aan de VU. alvorens met hun studie te be ginnen, eerst een spoedcursus Ne derlands volgen, aldus een artikel hierover in het weekblad Ad Val ros van de Vrije Universiteit. De kritiek van het bureau richt zich mral op het taalgebruik van de studenten, de taalfouten, onlogi sche zinstructuren, het ontbreken tde beleefdsheidsaanhef en de nel-zakelijke, haast poeziestijl van de student, waardoor zijn brief ad ministratief niet of moeilijk ver werkbaar is. Ook over het formaat van de brie sen doet het BSA een boekje open. Jaast de gebruikelijke A-4-forma- l«tl, komen ook brieven op allerlei soorten kladpapier binnen. De tijd dot studenten hun wensen kenbaar tullen maken op closetpapier oj kassabonnen lijkt dan ook niet ver aldus het bureau, dal zich be zighoudt met de studenteninschrij- ting. BONN DP A- Volgens de ivoord- loerder van het ministerie van jus - Wie in Bonn. Hans de With, wordt weer meer getrouwd in de Bondsrepubliek Tot augustus van dit jaar werden er 244 377 huwelij ken gesloten, wat 5 procent meer is dan in de vergelijkbare periode san vorig jaar. In dat jaar werd de it het begin van de Jaren zestig be gonnen trend van steeds minder huwelijkssluitingen omgebogen. Het gaat hier niet om prijzen, maar om praktijkopbrengsten,die nu moeten worden gericht op zogenaamde voorlo pige norminkomens. Uit de onderzoe kingen die ten grondslag liggen aan de vaststelling van die richtgetallen is, zo stelde de LSV-pleiter. niets komen vast te staan over de concrete inkomens. Bo vendien zijn de opbrengsten uiterst in gewikkeld opgebouwd. In het verleden werd steeds na compro missen in het overleg een prijstaeschik- king getroffen voor de particuliere sec tor. Nu was dit niet het geval maar bepaalde de regering dat de specialis ten gemiddeld in twee jaar f 80.000 moe ten ..inleveren". Maris voerde ter verge lijking aan dat een dergelijk beleid niet voor vergelijkbare inkomens als die van directeuren van ondernemingen ar tiesten voetballers, wordt gevoerd. Inkomensverdeling Namens de staat betoogde mr. E.v.d- .Does dat juist het begrip algemeen so ciaal-economisch belang de overheid krachtens de Prijzenwet over ruime bevoegdheden doet beschikken. Inder tijd is deze wet mede uit een oogpunt van „prijsbeheersing" gemaakt. Con juncturele kwesties kunnen aanlei ding zijn er gebruik van te maken maar dan wel ingepast in het algemeen sociaal-economisch belang. De wet dateert uit een periode van hoogconjunctuur waarin ook al inko mensinflatie heerste. De verdeling van het nationaal inkomen is hier in het spelmaar juist nu. terwijl er laagcon junctuur heerst, is de strijd om de inko mensverdeling „nog driftiger dan tevo ren". Van der Does wees erop dat de Hoge Raad in een eerdere zaak heeft gesproken van „ruime bevoegdheden". Ondoorzichtig Bovendien gaat het hier om een terrein waar de prijzen star zijn. mede vanwe ge het ontbreken van een marktmecha nisme in de gezondheidszorg.Via een prijsbeschikking als deze wordt de in flatie bestreden. Bedoeld wordt dus met de maatregel het aandeel van de medische specialisten in het natuio- naal inkomen te laten dalen. Intrek king van de maatregel zou uiterst in grijpende gevolgen hebben. Mr V d Does bestreed het spoedeisen de karakter van de eis. ook omdat de LSV via andere juridische wegen het re geringsbeleid van plan is aan te vech ten. Er zijn dus tal van andere maatre gelen om de benadering van de over heid te laten toetsen. Acties als deze hebben altijd iets „oneigenlijks". In een weerwoord namens de LSV stelde mr. Maris dat intrekking geen leemte zou geven.omdat dan de oude beschikking nog tot en met het emd van dit jaar zou gelden. De LSV blijft erbij dat er wel sprake is van spoedeisend karakter, omdat an ders onduidelijkheid blijft bestaan over de juistheid van deze ingreep van de regering. Evenzeer houdten de spe cialisten eraan vast dat de Prijzenwet geen geschikt middel is en dat inflatie- bestrijding hier niet op de voorgrond staat. Een overheid die de wet anders gebruikt, maakt zich schuldig aan „minachting van het parlement", al dus mr. Maris. EXTRA VERLOFDAG IN GEDING DEN HAAG - De Federatie ABVA-KA- BO overweegt juridische stappen te gen minister Gardeniers van CRM. om dat de minister is terug gekomen op haar besluit de uitbreiding van het aantal vakantiedagen voor welzijns werkers van 22 naar 23 niet te financie ren. Door haar onverwachte uitspraak maakt de minister het werkgevers en werknemers onmogelijk de inmiddels rechtsgeldige wijziging in de welzijns- cao te realiseren. In het overleg tussen regering, werkge vers en bonden heeft minister Garde niers op 25 april, laten weten, dat er 4 miljoen beschikbaar zou zijn om het aantal vakantiedagen in de welzijns sector met één te verhogen. De ABVA KABO heeft begin van dit jaar op uit- breiding van het aantal verlofdagen aangedrongen, omdat ook aan ambte naren voor 1980 een verlofdag meer is toegekend. Nadat in het driepartïjenoverleg op 27 juni van regeringszijde nogmaals werd bevestigd dat de financiering van de ex tra vakantiedag niet op problemen stuitte, hebben werkgevers en werkne mers met wederzijds goedvinden de cao voor 1980 opengebroken en het aantal verlofdagen van 22 verhoogd naar 23. Werkgevers en werknemers hebben de minister in een brief van 21 oktober er op gewezen, dat het eenzijdig ongedaan maken van afspraken de geloofwaar digheid en de betrouwbaarheid van CRM als overlegpartner ernstig in het geding is. De brief dringt er bij de minis ter op aan haar besluit te heroverwe gen De partijen in de cao hebben de minis ter drie weken de tijd gegeven alsnog met de financiering van de extra vakantiedag over de brug tc komen. Gebeurt dat niet, dan stapt de Federa tie ABVA-KABO eventueel met andere bonden naar de rechter. Het gaat vol gens de federatie hier om een rechts geldige bepaling in het contract, dat door het ministerie van sociale zaken is goedgekeurd. ROME (AFP) - In het kader van een onderzoek naar een in 1978 aan het licht gekomen olieschandaal in Italië is thans onder meer een generaal van het Italiaanse leger, Raffaele Giudice, gearresteerd, oud-hoofd van de fiscale recherche. Volgens de Italiaanse pers heeft ook een 'vooraanstaande bekende christen democraat' te maken met de zaak. waarbij het in essentie gaat om de ont duiking van accijnzen op olieproduk- ten zoals benzine in de periode van 1974 tot 1978 tot een totaal bedrag van zo een vijf miljard gulden. De accijns werd volgens de eerste resul taten van het onderzoek op duizend en een wijzen ontdoken, zoals bijvoor beeld door eigenlijk voor de chemische industne bestemde en bijgevolg belas tingvrije benzine gewoon op de markt te brengen In verband met de zaak zijn verder achttien arrestatiebevelen, waarvan twee tegen kolonels van de fis cale recherche, uitgevaardigd. Onge veer 200 dagvaardigingen zijn uitge gaan. Ook hoge functionarissen van grote olie-invoermaatschappijen wor den gehoord Behalve de ex-presiden- ten van het Italiaanse chemische con cern Montedison. Eugenio Cefis. en de Italiaanse staatsoliemaatschappij Eni. Massimo Girotti. ook vertegenwoordi gers van de Amerikaanse oliemaat schappijen Texaco en Exxon en de Franse maatschappij Total. LISSABON - Zondagmiddag overleed in Rio de Janeiro op 74-jarige leeftijd Marcelo Caetano als gevolg van een hartaanval. Hij was het tweede en laatste regeringshoofd van het fascistische regime dat in Portugal werd ingesteld na de staatsgreep van 28 mei 1926. Marcelo Caetano werd in 1968 door de toenmalige president Americo Tomas aangewezen tot voorzitter van de ministerraad. Hij was de opvolger van Saiazar. de voornaamste theoreticus van het fascisme in Portugal, die na een val gehandi capt bleef Hij bleef aan de macht tot 25 april 1974. de datum waarop de 'Beweging van de Strijdkrachten' een einde maakte aan bijna een halve eeuw dictatuur. Caetano en Tomas werden door de militairen gedwongen een akte te onderteke nen waarin ze het bewind overdroegen en mochten vervolgens naar Brazilië ver trekken. Americo Tomas is ondertussen al naar Portugal teruggekeerd. Caetano verkoos vrijwillig in Brazilië te blijven, waar hij professor was in de rechten aan de universiteit Gama Filho in Rio de Janeiro. Caetano was onder meer voorzitter van de inmiddels ontbonden fascistische be weging 'Mocidade Portuguesa'. rector van de universiteit van Lissabon, minister van koloniën en leider van de fascistische eenheidspartij "Uniao Nacional'. Hy was een van de ideologen van het corporatisme. Caetano zou maandag in Rio de Janeiro worden begraven. De huidige Portugese president Ramalho Eanes heeft onmiddellijk na de bekendmaking van zijn dood zijn medeleven betuigd aan de familie van de overleden dictator en zich bereid verklaard het lichaam naar Portugal te laten overbrengen. COMMENTAAR POLAK: AMSTERDAM-DEN HAAG - Tegen de krakers van de Groote Keyser in Am sterdam wordt voorlopig niet opgetre den. Degemeente Amsterdam wileerst het resultaat afwachten van het over leg met de krakers, dat donderdag be gint. Volgens burgemeester Polak van Am sterdam is het op dit moment daarom niet wenselijk al een datum vast te stel len waarop tot. ontruiming van de kra kersburcht aan de Keizersgracht wordt overgegaan In een commentaar stelt hij: „Nu het ernaar uitziet dat er reële kansen zijn om tot een oplossing te komen (de kra kers willen nu zelf overleg zou het on juist zijn die kansen te verkleinen door nu al een vaste datum voor de ontrui ming. met eventuele gevolgen die daar aan vastzitten, vast te stellen." Polak gaf dit commentaar maandag ochtend naar aanleiding van perspubli caties die melding maakten van diepe teleurstelling in Den Haag omdat Po lak zich niet wilde houden aan een vast- gestelde datum voor ontruiming. Vol gens deze berichten zou zijn afgespro ken. dat op 4 november zou worden op getreden. Minister Wiegel (binnenlandse zaken) heeft laten doorschemeren weinig ge lukkig te zijn met het opgeven van de datum 4 november. Dat heeft de woede opgewekt van Polak, die stelt dat hij nooit met enige minister over een da tum 4 november heeft gesproken. Polak geeft daarbij als commentaar: „Het wordt langzamerhand wel hinder lijk dat een minister die ik over deze zaak in geen maanden heb gesproken, zich voortdurend in het openbaar be moeit met het beleid waar de burge meester primair verantwoordelijk is. Hij zou daar eens mee moeten ophou den, omdat hij het ons daar alleen maar moeilijker mee maakt." Ministerie verbaasd Een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken toonde zich maandagochtend enigszins verbaasd over het geharnaste commentaar van van Aujoux Een voortreffelijke Beaujoiais van goede huize: Aujoux! Lekker fruitig met een lichte kniidigheid. Verkrijgbaar bij slijlcnj en dj wijnhandel. OQtRVE WET TWEE-FASENSTRUCTUUR SCHIPHOL - Koningin Beatrix is maandagmiddag voor een bezoek aan de Antillen van Schiphol vertrokken Op de foto neemt zij afscheid van de burgemeester van Haarlemmermeer, dhr C van Stam DEN HAAG- De universitaire leraren opleiding onder de wet twee-fasen- structuur gaat in totaal zeven a acht maanden duren. Twee maanden daar van vallen vóór het doctoraal examen, dus in de eerste fase, de overige maan den vallen na het doctoraal examen. In die laatste vijf a zes maanden zal het accent komen te liggen op praktische training in de school, gecombineerd met cursorisch onderwijs. Dat schrijven de ministers Pais (onder wijs en wetenschappen) en Braks iland- bouw en visserij) in een nota naar aan leiding van het eindverslag betreffende het wetsontwerp twee-fasenstructuur. Uit de nota blijkt dat de bewindslieden streven naar een zo spoedig mogelijke invoering van de nieuwe structuur voor het wetenschappelijk onderwijs De eerste fase met ingang van het studie jaar 1981-1982 en de tweede fase met ingang van 1985-1986 De bewindslieden hebben zich bij de opzet van de universitaire lerarenoplei ding sterk laten inspireren door het in West-Duitsland gehanteerde systeem Het opvallendste element daarvan is de praktische voorbereiding op het leraar schap. na afronding van een eerste-fase- opleiding. in universitair verband. Deze voorbereiding geschiedt als „inservice- training" waarbij de aspirant-leraar ambtelijke status heeft. Deze prakti sche voorbereiding wordt in West- Duitsland gecombineerd met theoreti sche cursussen aan een ..Gesamtsemi- nar". De overheid heeft in West-Duits land een sterke zeggenschap met name bij de beschikbaarstelling van trai- ningsplaatsen. maar ook bij de prakti sche en theoretische training. De ministers hebben geprobeerd een opzet te ontwerpen voor de universitai re lerarenopleiding die de waardevolle elementen van het Westduits model combineert met de in Nederland be staande situatie De ministers hebben verderde inschrij vingsduur voor studenten aan theologi sche faculteiten van de bijzondere uni versiteiten gesteld op maximaal acht jaar en drie maanden. De theologische faculteiten van de openbare universi teiten verzorgen namelijk de ambtsop leidingen na het behalen van het docto raal examen, terwijl dal aan de bijzon dere universiteiten gebeurt tijdens de studie voor het doctoraal examen. Om de theologische studie aan de twee soorten universiteiten nu gelijk te schakelen, hebben de ministers dc ma ximale studieduur voor theologie be paald op acht jaar en drie maanden. DEN HAAG (ANP) - Het Tweede-Ka merlid Nijpels (D'66) heeft maandag tijdens een vergadering van de vaste commissie voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening van de Tweede Kamer een 'ernstige' waarschuwing gericht aan de partijen die pleiten voor een flinke uitbreiding van dc woning bouw. Nijpels. die volmondig erkende dat zf)n partij tot die categorie behoort, benar- drukte dat de ramingen van het minis terie van volkshuisvesting met betrek king tot de financiering van de woning bouw in de jaren tachtig, wijzen op een 'ru-me verdubbeling' van de financie ringstekorten voor de woningbouw die het rijk tegen het einde van de jaren tachtig voor zijn rekening moet nemen Nijpels vroeg zich af of het nog wel zin heeft om deze tekorten ten laste van de rijksbegroting te brengen. Hij pleitte evenals de kamerleden Dijkman iCDAi en Van Dam (PvdA) voor een bijzonder fonds van de woningbouw dat zelfstan dig leningen kan afsluiten op de kapi taalmarkt Dijkman stelde voor dit fonds gedeeltelijk te voeden met bijdra gen van institutionele beleggers Financieringsplan Van Dam (PvdA) was sterk geporteerd voor een financieringsplan voor de wo ningbouw voor de komende tien jaar Over de besteding van de middelen kan van jaar tot Jaar een beslissing worden genomen. Verder wil Van Dam een deel van de pensioenspremies gebruiken voor de fi nanciering v an koopwoningen. De uit gifte van sociale pandbrieven met een lage renge waarover geen belasting ver schuldigd is, werd door zowel Dijkwel als Van Dam als mogelijke fmancie- ringsvorm voor de woningbouw be schouwd. Staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting voorzag van een bij zonder fonds geen oplossing van de fi nancieringsproblemen Het aanbod op de kapitaalmarkt zal daarom niet loc- nemen. zo zei hij Een afzonderlijke fi nanciering van de woningbouw zal bo vendien door de minister van financien van de hand worden gewezen, zo merk te Brokx op. De uitgifte van sociale pandbrieven beschouwt Brokx niet als een oplos sing die veel zoden aan de ijk zal zet- Polak. Volgens hem heeft het Amster damse gemeentebestuur wel degelijk 4 november als datum van ingrijpen ge noemd. Dat is gebeurd tijdens interne bespre kingen met de politie, en via dat kanaal is het ministerie van binnenlandse za ken van het Amsterdamse voornemen op de hoogte gebracht. Radio de Vrije Keyser heeft zijn uitzen dingen vanuit het gekraakte panden- complex de Groote Keyser aan de Kei zersgracht in Amsterdam gestaakt Dat wil niet zeggen dat deze illegale zender van de Amsterdamse kraakbe weging niet meer in de lucht zal ko men. De zendapparatuur is namelijk overgebracht naar een ander gekraakt pand in de hoofdstad, van waaruit de krakers hun uilzendingen willen voortzetten, zo heeft een woordvoer der van de krakers maandag laten we- Milieudefensie: experiment met fruitverpakking is verspilling AMSTERDAM (ANP) - De Vereniging Milieudefensie vindt een drie maan den geleden begonnen experiment met éénmalige fruitverpakking zeer ver spillend. Deze proef, die volgens mi lieudefensie ingaat tegen de wil van een groot aantal Nederlandse fruitte lers, kost zowel de fruittelers als de consument geld. Milieudefensie wijst erop dat het expe riment jaarlijks ruim vier miljoen afval- kistjes oplevert ..Vooralsnog ziet het emaar uit dat het experiment de ko mende twee jaar doorgaat", aldus de Vereniging. Het produktschap voor groenten en fruit heeft bepaald dat de fruittelers verplicht zijn hun eerste klasse appels en peren in te leveren in een verpakking die schoon, solide en éénmalig moet zijn. Het experiment zou de afzet naar het buitenland moe ten vergroten door een betere presenta tie. De ruim tachtig procent van de Ne derlandse appels en peren die niet wor den geëxporteerd, moeten volgens een EG-verordening ook aan deze regeling voldoen, aldus milieudefensie. De ver eniging voert momenteel een actie te gen milieuonvriendelijke verpakking. Een kilo fruit kost in de eenmalige ver pakking twaalf cent meer dan in een meermalige. aldus milieudefensie De telers kost het experiment dertig cent per kistje, „ondanks de miljoenensubsi die van de overheid", aldus de vereni ging De Utrechtse veiling heeft volgens milieudefensie eerste klas fruit in meer malige verpakking geaccepteerd. Ge volg daarvan was een boete van vijfdui zend gulden en verscherpte controle. Wereld Natuurfonds voert actie voor Greenpeace-schip ZEIST (ANP) - Het Wereld Natuur fonds Nederland heeft in een open brief aan de Spaanse minister-president Suarez dringend verzocht om dc Rain bow Warrior, het actieschip van de mi lieu-organisatie Greenpeace, te laten gaan. Dit schip ligt sinds 18 juni in Spanje aan de ketting, omdat het Spaanse walvisjagers zou hebben ge hinderd bij de walvisvangst. Het Wereld Natuurfonds is van mening, dat het vasthouden van de Rainbow Warrior juridisch onaanvaardbaar is. Het schip werd in 1977 gekocht dankzij de steun van vele Nederlanders, die het Wereld Natuurfonds toen een gift gaven in het kader van de actie 'Geef om de natuur' Namens die duizenden Neder landers. zo schrijft het Wereld Natuur fonds in zijn brief, wordt een beroep ge daan op de Spaanse regering het beslag op het schip op te heffen De open brief is door de directeur van hel Wereld Na tuurfonds in Nederland N. Halbertsma maandagmiddag overhandigd aan de ambassadeur van Spanje in Den Haag De Rainbow Warrior ligt nog steeds in de haven van El Ferro! aan de ketting Greenpeace heeft enkele acties moeten laten lopen, omdat het schip niet ter beschlkkng is. Tegen betaling van een borgsom van 280 000 gulden en een boe te van 5.000 gulden zou de organisatie het schip vrij kunnen krijgen. Omdat de organisatie niet over zoveel geld be schikt is het wachten op de rechtzit ting, waarvoor nog geen datum is va.v gesteld, aldus Greenpeace

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 9