UDDET ZIET! op fotomateriaal 3 Nadruk nol visser is trots op zijn broer, de 'war artist' Eerste exemplaar 'Middelburg verleden tijd' overhandigd GEVAARLIJK HUISVUIL herschi/drinks recepten per telefoon 'graag het nummer van hoe-heet-ie-ook-alweer?' STELLING PZC/provincie DINSDAG 28 OKTOBER 1980 Wie problemen heeft met het dage lijks op tafel brengen van een ge varieerde maaltijd en wat dit betreft weinig fantasie meer kan opbrengen (ondanks de zeer uitgebreide hul phulp en steun in dag- en damesbla den, kan dagelijks even bellen met 070-262311. Waarschijnlijk een niet zo goed voor de lijn-lijn, want de samen steller van het recept, dat u krijgt doorgelepeld na het tot stand brengen van de verbinding, is niemand min der dan lekkerbek Wina Bom. van wie je zoveel schrijfselen onder ogen krijgt dat het maaltijden haar zo lang zamerhand wel mijlenver de keel uit moet hangen. Of misschien komt ze al lang niet meer aan eten toe en schrijft ze er alleen maar over. Goed Wlna Bom dus. is bij de samen stelling van een recept uitgegaan van een gemiddeld gezin van vier perso nen. De receptendienst is onlangs in gesteld door de stichting voorlich tingsbureau Vlees. Vleeswaren en Vleesconserven. De 'eetlijn' is er gekomen nadat onder zoekingen hadden aangetoond dat acht van de tien hulsvrouwen zeven dagen in de week deze vraag stellen aan zichzelf en aan huisgenoten: ,.Wat zullen we vandaag nu weer eens eten Geen nood. men belle nu gewoon even met het receptenadresreceptenadres. Om te weten hoe een dergelijke service nou in de praktijk werkt belde ik het nummer. Op een woensdag. We weten het al zo lang: woensdag is het gehakt dag. Maar een mens wil toch wel eens wat anders. Daarom even enige inspi ratie opgedaan bij de receptendienst. En wat meldt men dan aan de andere kant van de eetlijn: ..Vandaag Brazi liaans gehakt" Vervolgens vertelt een meneer welke ingrediënten we dienen samen te bren gen in een beboterde vuurvaste scho tel om na een half uurtje gesudder m de oven de tandjes te kunnen zetten in het gerecht 'Braziliaans gehakt' „Eet u smakelijk en tot morgen", hoor de ik de man nog werv end roepen toen ik teleurgesteld neerlegde. Braziliaans gehakt, Belgisch gehakt, Gapings gehakt: de komende woens dagen zitten ze op de eetlijn weer ge ramd. Een redding in de nood voor totaal fan tasieloze huisvrouwen En als u straks een keer geen eten op tafel treft zullen de dames thuis vast wel een mooie smoes hebben. Deze: de eetlijn was be zet vandaag! We zijn tegenwoordig zo goed geïn formeerd over de samenstelling van bepaalde reinigingsmiddelen, dat we de flessen met dat spul veilig hoog wegzetten om het uit de grijp grage handjes van kleine kinderen te houden. Maar we staan er kennelijk toch te weinig bij stil wat er kan ge beuren wanneer we een fles met nog een bodempje van dat gemene spul bovenin een overvolle vuilniszak ste ken. Een onderzoekend kind, dat met step of driewieler op de stoep speelt, ziet in zo n Ges een interessant stuk speel goed. Even ruiken wat er in kan zitten. Wat in het rond sprenkelen, och u kunt zelf wel invullen wat de gevolgen kun nen zijn. Er is hier geen sprake van zo maar wat fantaseren. Dezer dagen gebeurden er op deze manier enkele enge dingen. Een vierjarig jongetje uit Oost-Sou burg haalde bij het huisvuil op de stoe prand een Ges weg. die daar uitnodi gend gereed stond. Wat de inhoud van de Ges was is tot op heden niet achter haald. Maar de uitwerking werd wel bekend: de huid van het kind vertoon de ernstige verbrandingsverschynse- len zodat opname in het ziekenhuis noodzakelijk bleek. Dezer dagen kwam een in de buurt van de plaats van het gebeuren wonend kind thuis met een blauw potje m de hand. Het vierjarige meisje had het potje op straat gevonden Ze had het dopje losgeschroefd en toen ze ontdek te dat er aan de binnenkant van het dopje een kwastje vast zat was ze be gonnen om met de vloeistof haar na geltjes te lakken. Een door de eerdere berichten al opgeschrikte moeder, pakte het kind onverwijld het potje af en nam - om te weten wat er in het potje zat- contact op met een doe-het- zelf-zaak. Het bleek, dat het hier ging om een zwaar vergiftig middel. ..Als uw dochtertje ervan gedronken had. had u ze dood van straat opgepakt". zo kreeg de Souburgse huisvrouw te ho ren. „Je houdt je hart vast wat de mensen voor vergiftige troep zo maar open en bloot bij het huisvuil zetten", zegt de mevrouw uit Souburg. „Laat de men sen toch eens wat meer nadenken bij wat ze doen. Goed verpakken en on derin de vuilniszak sloppen: dat is het beste wat men doen kan om een hoop ellende te voorkomen". TDond de verschijning vaneen boekje li/over telefoongrapjes, opgetekend door een v\formatrice van de Haagse Stelling, gebaseerd op uitspra ken van drs. JJ.A. van Strien, in PZC bijlage van zaterdag: hetero's zijn te genezen. Zij lij den slechts aan een homo-fo bie. 008-centrale is al heel wat publiciteit geweest. Dat soort nieuws gaat er ook in als koek: een mens gniffeU graag mee wanneer men verhalen hoort als die van een opbeller die de 008-dame vraagt of ze het telefoonnummer kan verstrekken van iemand die in Appin- gedam woont, „maar ja hoe heet die man ook alweer. Ik weet wel: hij is nog al lang en een beetje kaal en-ie doet geloof ik iets in het onderwijs". Ga d'r maar eens aanstaan. En wat moet je zeggen, wanneer een mevrouw zich bij de PTT-inlichtingen dienst meldt met deze opmerking. 'Juffrouw, de telefoonrekening van mijn dochter is zo hoog. Nou denkt ze dai 't aan mij ligt. Ik ga er icel dikwijls oppassen en dan bel ik er vaak op. maar ik neem altijd mijn eigen toestel mee. dan kan het toch nooit op de reke ning van mijn dochter komen...? 008: de nieuwe 'geinlijn'. Nog iets te melden? Bel dan 01184-15144 toestel 40 Broer Nol Visser bewaart thuis in Vlis- singen ook een litho van de het gete kende portret, dat zijn broer in de oor log van Wilhelmina maakte. Hij deed dat in zijn hoedanigheid van 'war ar tist' van de Nederlandse regering in ballingschap. „Hij zou twee keer een half uur de tijd krijgen om de koningin te portretteren", vertelt Nol. „Maar dat werden er later uren. Op het laatst heeft mijn broer nog les gegeven aan Wilhelmina'. Cor Visser was ook de maker van een tekening van Leopold de Derde van Belgie. Deze schepping zou later wor den gekozen tot staatsieportret. Ook prins Bemhard en ministerpresident Gerbrandy werden door Visser gepor tretteerd. Nog niet zo lang geleden be sloot de Nederlandse regering tot aan koop van een studie voor een nimmer uitgevoerd groepsportret van het ka binet Gerbrandy. „Eigenlijk is mijn broer een rare blik sem die nergens om geeft", zegt Nol Visser. „En hij kan niet goed afstand doen van z'n werkstukken. Weggege ven scheppingen koopt hij soms jaren later voor veel geld weer terug". De naam Cor Visser moet vooral de oudere Zeeuwen wel wat zeggen. Vis ser was met name in de dertiger jaren nogal actief in deze contreien. Dan zwierf hij met z'n schip over de Zeeuw se Stromen om zo af en toe eens ergens aan te leggen en schetsen te maken. „Als-ie een schip zag, moest hij het te kenen", meldt broer Nol uit Vlissin- gen. Cor Visser portretteerde ook de destijds in Breskens en omgeving be kende visserman Izaak de Koker. Tus sen de vele portretten van mensen met klinkende namen moet zich ook het portret bevinden van Nol's eerste echt De 69-jarige Nol Visser uit de Bakkersgang in Vlissingen, beter bekend als de botenbouwer van de vroegere Zeehondenwerfin de Scheldestad, is er trots op een broer te zijn van oorlogsschil der Cor Visser, van wie er momenteel werk te bewonderen is op een expositie in het Amsterdamse rijksmuseum Het gaat hier om een tentoonstelling die is gewijd aan het verblijf van koningin Wilhelmina in Londen, tijdens de Tweede Wereldoorlog. Cor Visser is inmiddels 77 jaar geworden. „Middel burg-verleden tijd", waaro waaronder de afbeelding op de voorpa gina van de Balans en de Sint Jorisdoe- len, geven echter haarscherp aan hoe zeer de stad als gevolg van de wederop bouw toch ook het aanzien uit het verle den heeft teruggekregen. Vlissingse Poort De keuze van het jaar 1940 als tijdgrens heeft overigens wel tot gevolg dat met name de afbeeldingen van Middelburg buiten de vesten, waar de stadsuitbrei ding na de Tweede Wereldoorlog pas goed tot ontwikkeling kwam. een lust voor het liefhebbersoog zijn. „Middelburg-verleden tijd" dient vooral ook om de herinnering levend te houden aan situaties die definitiel verleden tijd zijn. Zo prijkt, uiteraard, de Vlissingse Poort als één van de oud ste afbeeldingen in de uitgave. De poort moest tot woede van velen en tot ergernis van latere geslachten in 1867 wijken voor de aanleg van het kanaal door Walcheren. Andere imposante bouwwerken die vol ledig verloren zijn gegaan maar toch nog in Middelburg-verleden tijd" prij ken zijn het Oost-Indisch Huis aan de Rotterdamsekaai (in 1940 bij het bom bardement verwoestl en het „Grand Hotel Verseput" aan de lange Delft (in 1929 uitgebrand). Vanzelfsprekend toont het uitvoerige fotomateriaal vaak haarscherp aan hoe bepaalde veranderingen zich in het stadsbeeld hebben voltrokken Zo is de Graanbeurs op het Damplein nog te zien op de oude plaats, dichter bij het abdijcomplex. Veel aandacht is natuur lijk ook gewijd aan het Prins Hendrik- dok. de Markt, en belangrijke centrum straten als de Lange Delft en Langevie- le. Behalve gebouwen krijgen ook belang rijke gebeurtenissen volop aandacht in „Middelburg-verleden tijd". Derde Pinksterdag, koninklijk bezoek en ui teraard het marktleven ontbreken niet. Hetzelfde geldt voor de oude tram, het brandweerkorps in de jaren dertig en het Molenwater als exercitieterrein. Be halve foto's bevat .Middelburg-verle den tijd" tevens afbeeldingen van oude advertenties, menukaarten, kleder drachten en een plattegrond uit 1910. Het boekwerk heeft een formaat van 21 bij 26 centimeter en is gebonden ln een flexibele band. De druk is (voor ken ners in sepia) op zwaar, houtvnj, half- mat papier uitgevoerd Aan de hand van een regster wordt het zoeken naar bepaalde gebouwen vergemakkelijkt. De volgorde van de foto's in het boek heeft Sijnke zodanig trachten tebepa- len dat sprake zou kunnen zijn van een historische rondwandeling. Uit het ont breken van een actuele plattegrond moet afgeleid worden dat dit niet letter lijk de bedoeling zal zijn. Maar „Middel burg-verleden tijd" leent zich dan ook voortreffelijk voor vele uren huiskamer- genot. H Politie Barendrecht houdt verdachten diefstal Cadzand aan CADZAND - De rijkspolitie in Baren drecht heeft op verzoek van de rijkspo litie in Oostburg negen Amsterdam mers aangehouden die ervan worden verdacht een inbraak te hebben ge pleegd in een zomerwoning aan de bou levard De Wielingen in Cadzand. Bijde inbraak, die maandag om 13.00 uur werd gemeld, zijn volgens de politie goederen ter waarde van vele duizen den guldens buitgemaakt. Daarnaast richtten de inbrekers in de woning ver nielingen aan. Een door de politie uitgevoerd buurton derzoek leverde een duidelijk signale ment op van de wagen die mogelijk voor het vervoer van de gestolen goede ren werd gebruikt. Deze auto. een kam peerwagen. werd in de loop van maan dagmiddag aangehouden door de poli tie in Barendrecht. De politie trof in de auto elf personen aan. negen inwoners van Amsterdam In leeftijd vanerend van 16 toten met 34 jaar en twee Duitse meisjes die. naar later bleek niets met de zaak te maken hebben. Verder vond de politie in de kampeerwagen een deel van de buit, bestaande uit wandkleden, zend-.geluids- en keuken apparatuur. Op verzoek van de rijkspolitie ln Oost burg zijn de negen verdachten overge bracht naar Oostburg Zij zijn in voorlo pige hechtenis genomen en ingesloten in verschillende politiebureaux in Zeeuwsch-Vlaanderen. Alle verdachten hebben tot nu toe ontkend iets met de inbraak te maken te hebben mak je dmt max nat... wel hmcki! tTl Herschi Sinas met zuiver ul mineraal water, zuivere vruchtensappen en uitslui tend natuurlijke suikers zonder toevoeging van onnatuurlijke smaak- of kleurstoffen! Herschï7Drinkj Hoensbroek. tel. (045) 21 17 77 Uitwisselingsdag podiumkunsten Zeeland- O-Vlaanderen MIDDELBURG - In het provinciaal technisch instituut in Eeklo (B) wordt zaterdag 8 november voor de tweede keer een culturele uitwisselingsdag gehouden voor Zeeland en de Belgi sche provincie Oost-Vlaandcren. De bijeenkomst, die duurt van 9.30 tot cir ca 16.00 uur, staat volledig in het teken van de podiumkunsten, waarbij het in passen van de uitwisseling in het geme entelijk beleid voorrang krijgt. Voor deze studiedag zijn naast provinciale en gemeentelijke overheden, personen instanties uitgenodigd die zijn be trokken bij de podiumkunsten en het 'grensverkeer'. Na de verwelkoming - om 10.00 uur - door gedeputeerde voor culturele za ken E. de Cuyper van Oost-Vlaanderen volgen er inleidingen door Jan de la Mar, directeur van de Stichting Cul tuurspreiding Zeeland en J. Cromme- linck, lid van de provinciale toneelcom missie voor OostrVlaanderen. Daarna lis er een eerste gespreksronde voor de :ussiegroepen. 's Middags vanaf 13.15 uur verzorgen iriingen van de toneelklas van het inservatorium Gent onder leiding 'van Jef Demedts een 'ludieke illustra- itie' bij het thema van de dag onder het itto: 'Wij en zij'. [Vanaf 14.00 uur houden de gespreks- :pen voor de tweede keer een ge- (ksronde en om 15.00 uur begint er [een forumdiscussie onder leiding van i de heer P. Huys, cultureel adviseur van it-Vlaanderen. Gedeputeerde mr J. P Boersma spreekt om 15.45 uur een Rotwoord. Pastoor Cammaert te Aardenburg overleden AARDENBURG - Maandag is in Aar denburg emeritus-pastoor E. Cam- maert overleden. Pastoor Cammaert werd 21 april 1904 in SintrJansteen ge boren en in 1928 tot priester gewijd. Achtereenvolgens was hij kapelaan te Iprundel (1928), conrector van het pen sionaat te Dongen (1929), rector van Bouvigne te Breda (1938) en pastoor te Nieuw-Vossemeer (1954). In 1970 kreeg b)j eervol ontslag. De begrafenis is donderdagmorgen om streeks kwart voor twaalf op de rk be graafplaats te Aardenburg. Daar gaat om elf uur een dienst in de rk kerk aan vooraf. Geld en handdoek ontvreemd uit woning Middelburg MIDDELBURG - In de nacht van vrij dag op zaterdag werden uit een woning aan de Rusthofstraat in Middelburg- suid een groene portemonnee met veer tig gulden en een geruite keukenhand doek ontvreemd. De daderls) kwamien) do woning binnen door een niet afgeslo ten Achterdeur. Burgemeester P. A. uit handen van de Wolters van Middelburg trechtsi ontving maandag het eerste exemplaar van Middelburg - verleden lijd' heer A. C. Roodnat. In het midden de samensteller van het boek. gemeente-archivaris P W Sijnke Met „Middelburg - verleden tijd" heeft de Middelburgse gemeen tearchivaris Peter Sijnke zijn tweede boekwerk in twee jaar tijd samenge steld en geschreven. Anders dan bij „Uit de Middelburgse historie" van 1978, ligt de nadruk bij „Middelburg - verleden tijd" echter sterk op het foto materiaal. En dat mag er zijn. Hetme- rendeel van de foto's, die toch mini maal 40 en maximaal 120 jaar oud zijn, is van een goede kwaliteit. Het bijzon dere van de uitgave is dat het grootste gedeelte van de ongeveer 120 zwart- witfoto's nog nooit of nog niet eerder in boekvorm is gepubliceerd. Uitgeverij Elmar heeft, na Leiden en Delft, Middelburg als derde stad uitge kozen om het verleden in woord en beeld weer te geven. De opzet van het boek - aan de hand van de vele foto's wordt gedetailleerde informatiegege ven over stadsffagmenten maakt het bij uitstek geschikt voor de lezers die herinneringen uit hun eigen verleden in het boek terug willen vinden. Als meer algemene informatiebron heeft „Mid delburg - verleden tijd" nauwelijks een functie Dat zal ook niet de opzet van de samensteller en uitgever zijn geweest. Op de lengte van de fotobijschriften valt. afliankelijk van de informatiebe hoefte van de lezer, uiteraard altijd af te dingen. Te lang zijn ze zeker niet. Wel licht had een apart hoofdstuk over de Middelburgse geschiedenis of een ande re opzet van de twee pagina's lange in leiding het boek toch een bredere func tie kunnen geven. In zijn inleiding geeft Sijnke als motief voor het feit dat de meest recente foto's uit 1940 stammen dat „het bombarde ment van 17 mei 1940 het aanzien van de Middelburgse binnenstad drastisch heeft gewijzigd". Verschillende foto's in SAMENGESTELD DOOR P. W. SIJNKE MIDDELBURG - Uit handen van directeur A. C. Roodnat van uitgeverij Elmar heeft burgemeester drs P. A. Wolters van Middelburg maandagmid dag het eerste exemplaar van het boek „Middelburg - verleden tijd" ontvan gen. Het boek bevat een selectie uit de foto collectie van het Middelburgse ge meentearchief De foto's, die groten deels nog niet eerder in boekvorm zijn gepubliceerd, stammen uit de periode 1860-1940. Zowel de selectie van de fo to's als de uitvoerige bijschriften zijn voor rekening van gemeentearchivaris P. W. Sijnke. „Het heeft me altijd geïrriteerd dat veel fotoboeken korte bijschriften hebben. In dit boek komt dat niet voor ver klaarde directeur Roodnat van de Rijs- wijkse uitgeverij. Hij voorspelde zijn uitgave een goed onthaal „want de mensen zijn overwegend romantisch. Deze foto's roepen nostalgische gevoe lens op". Een nadeel van het terugblik ken in het verleden had Roodnat ook al opgemerkt Sommige lezers worden wellicht weemoedig als ze op de foto's jeugdige personen herkennen die in middels ai overleden zyn' Burgemeester Wolters toonde zich in genomen met het boekwerk en meende dat er in de Middelburgse geschied schrijving nu „een leemte is opgevuld" Wolters: „Op deze manier wordt de ge schiedenis van de stad zowel bij de hui dige inwoners ggebracht als bij deerist die de stad bezoekt". Bewustwording Met verwijzing naar de rijke historie van de provinciale hoofdstad en hel grote aantal monumenten dat Midd- delburg rijk is. merkte de heer Wolters op dat Middelburg het waard is om in liet verleden terug te blikken: „De mo numenten hebben niet altijd evenveel aandacht gekregen als tegenwoordig het geval is. Pas door de verwoestin gen tijdens de Tweede Wereldoorlog is de samenleving zich bewust geworden welke waarde het architectonische erfgoed had". Middelburgs eerste burger verklaarde dat het de taak van de huidige samenle ving is om „het verleden een functie te geven en dienstbaar te maken aan het heden Vanuit dit oogpunt wierp hij dan ook de gedachte van zich om res tauratie en renovatie van stadsgedeel ten te vervangen door rationele nieuw bouw „Een stad is niet zomaar te bou wen. De historie die een stad in de loop der jaren heeft opgebouwd, is op geen enkele te vervangen" „Middelburg - verleden tijd" is vanaf vandaag ln de Middelburgse boekhan dels verkrijgbaar. De eerste druk omvat 3.000 exemplaren. Hij woont in het Engelse Ipswich. genote Dina van Dalen. Bijgaande toto toont de kunstenaar met model en doek. Op de expositie in Amsterdam zijn ook informele briefjes te vinden, die zijn geschreven rond de opdracht tot het portretteren van koningin Wilhel mina. Daaruit valt af te leiden dat het portret Cor Visser uiteindelijk 78 Pond opleverde. Een heel ander be drag wanneer men in deze dagen ver neemt dat een gemeente - -Wolvega- f 15000 uittrok voor de opdracht om een staatsieportret te maken van konin gin Beatrix. En het eindresultaat was nog niet mooi ook.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 7