President Zambia Pi onthult plan coup St/hyrefts FNV wijst plannen kabinet opnieuw af GOUDEN HARPEN Kamermotie: meer mogelijkheden voor oester- en mosselkwekers Gigantische fraude door koppelbazen Achterban CNV akkoord met metaal-cao KLM-staking Heathrow gaat door DINSDAG 28 OKTOBER 1980 SAMENZWEERDERS AANGEHOUDEN PZC/binnen-buitenland d voor r«octle$ op 10 LOESAKA (RTR) - President Kenneth Kaocnda van Zambia heeft maandag een groep 'anti-revolutionairen', gesteund door vooral buitenlandse huurlingen en Zuid-Afrika' beschuldigd van het beramen van een staatsgreep in Zambia in de nacht van 16 op 17 oktober. Op een persconferentie In de Zam- biaanse hoofdstad Loesaka verklaarde Kaoenda de instelling van een avond klok. die sinds afgelopen donderdag in de meeste grote steden van het land van kracht is. HU maakte bekend dat veiligheids troepen op de hoogte waren van de plannen en de nacht voor de beraamde staatsgreep toesloegen op een boerderij ten zuiden van de hoofdstad, waar de 'elementen' verblijf hielden. In politiekringen werd zondag bekend dat een tiental prominente Zambianen in verband met de ontdekte poging tot een staatsgreep was gearresteerd. DEN BOSCH (ANP) - De rijkspolitie heeft maandag in Loenen (Utrecht) de hoofdverdachte aangehouden in een omvangrijke koppelbazenpraktijk. Volgens een woordvoerder van de rijks politie in Den Bosch (de officier van jus titie in het arrondissement Den Bosch coördineert het onderzoek) gaat het om een fraude van enkele tientallen miljoe nen guldens aan niet afgedragen belas ting en premies. Behalve m Loenen wer den maandag huiszoekingen verricht in Den Bosch (twee), Helvoirt en Amster dam DEN HAAG - Het hoofdbestuur van de WDM zal de leden van deze grootste soldatenvakbond oproepen zich bij ac ties tegen de wedde-verlaging te ont houden van illegale%ctie-methoden, zoals stakingen en werkonderbrekin gen. Wel zal het WDM-bestuur indivi duele soldaten die door dat soort acties toch in moeilijkheden komen, steunen. President Kenneth Kaoenda verklaar de maandagochtend op een persconfe rentie dat de gewapende bende groten deels opgerold was. Hij sprak van vijftig goed getrainde mannen, van wie er veertig werden aangehouden. De overi ge tien zouden nog rondzwerven in het gebied bij Loesaka. Bij de confrontatie met de veiligheidstroepen zouden twee mannen gedood zijn. Volgens de veilig heidstroepen zijn in het 'kopergebied' ten noorden van de hoofdstad nog 'ele menten' aanwezig Kaoenda zei dat hij blij was te kunnen zeggen dat slechts drie mannen uit de Zambiaanse strijdkrachten in verband met de beraamde coup waren opge pakt. De ongeveer 40 zwaar bewapende man nen waren Zambia binnengekomen via Zaire, maar ze waren volgens Kaoenda niet gestuurd door de Zaïrese president UTRECHT (ANP) - De achterban van de Industriebond CNV heeft zich de af gelopen dagen in een aantal ledenver gaderingen akkoord verklaard met de in de metaal bereikte principe-over eenstemming voor een cao voor dit jaar. Dit cao-resultaat, dat geldt voor circa 270.000 werknemers, werd eerder deze maand na lang en moeizaam on derhandelen bereikt. De industriebond CNV is de derde cao partij die van de achterban groen licht heeft gekregen wat betreft de cao voor ;1980. deUnieBLHP< middelbaar- en ho ger personeel) en de me taal-werkge versorganisatie FME gingen hem al voor. De Industriebond FNV raad pleegt zijn leden deze week. (Slot van pagina 1 j nuari zou feitelijk ook het plan-Lubbers worden uitgevoerd. Albeda Minister Albeda, die voor hel kabinet de contacten met de sociale partners onderhoudt, vindt dat deze niet langer de hoogte van de lonen als belangrijk ste punt op moeten voeren. Hij zei in Scherpenzeel dat „wie blijft hameren op handhaving van de koopkracht, be zig is met de problemen van de jaren zestig en niet die van de jaren tachtig". Ieder gebrek aan matiging wordt be taald met banen, aldus de bewindsman. Daarbij liep hij op opvallende wijze om het vraagstuk van een nieuwe loon maatregel heen. Wel zei hij dat elke loonmaatregel het gevaar in zich bergt globaal te werken. De arbeidsmarkt heeft juist gerichte maatregelen nodig. Albeda liet weten dat de matiging niet zonder meer tot nieuwe arbeidsplaat sen zou leiden. Wel zou de matiging een halt toe kunnen roepen aan de indus triële afbraak. Maar daarnaast moeten volgens hem vakbeweging en onderne mers bereid zijn in de bedrijfstakken ge sprekken te beginnen over zowel de kwaliteit als de kwantiteit van de ba nen. Lubbers Uit de opstelling van CNV. NCW en de Raad MHP trok CDA-fractieleider Lub bers de conclusie dat steeds meer de kleinere organisaties bereid zijn wegen in te slaan welke de grotere door interne verlamming niet aankunnen. Het voortgaande gesprek in de Stich ting moet vooral betrekking hebben op de komende verdeling van de extra aardgasbaten, over algemeen beleid, en meer gericht beleid (exportindustrie en de regio's). Ook drong Lubbers aan op nader werkoverleg in de bedrijven over de arbeidsmarkt, deeltijdarbeid, ver mindering van ziekteverzuim en ar beidsongeschiktheid. en besteding van de bedrijfswinst aan investeringen. Bij de inkomensmatiging zullen vol gens Lubbers ..de echt laagst betaal den" alsnog sterk ontzien moeten wor den. Daarbij moet echter vermeden worden dat deze maatregelen een „op krikkend" effect op het gehele loonge bouw hebben. Moboetoe HIJ meende dat er onder de arrestanten ook voormalige 'Katange- se Gendarmes' zijn, die na het onafhan kelijkheid van de Belgische Kongo (Zaire) een afscheidsoorlog hebben ge voerd in de provincie Katanga Volgens Kaoenda stonden ook Zuid- afrikaanse militairen gereed om mee te werken aan de staatsgreep, maar dat ging niet door omdat de coup-plannen geen steun kregen binnen het Zam biaanse leger. SCHIPHOL (ANP) - Er is nog geen ein de in zicht van de staking van het KLM-grondpersoneel op de Londense luchthaven Heathrow. Ook vandaag zal de KLM als gevolg van deze actie maar vier van de zeven retourvluchten Amsterdam-Heathrow kunnen uit voeren. Van de zes dagelijkse NLM-retour- vluchten Zestienhoven-Heathrow heeft de maatschappij er voor woensdag vijf laten vervallen. Wel zullen twee retour vluchten naar de Londense luchthaven Gatwick worden uitgevoerd. Voor deze vluchten wordt geen groter materieel ingezet. Dit is wel het geval bij de vluch ten die nog tussen Amsterdam en Heathrow kunnen worden uitgevoerd. Maandag voerde KLM ook vier van de zeven retourvluchten Amsterdam- Heathrow uit. met groter materieel. De NLM annuleerde alle zes vluchten van Rotterdam naar Heathrow maar voer de in plaats daarvan drie retourvluch ten Rotterdam-Gatwick uit. Inzet van de staking is het nieuwe werkrooster. waarover de KLM met de bonden in on derhandeling is. In dit nieuwe rooster is het aantal diensturen van 37.5 per week opgevoerd tot 38,5 uur per week. KLACHT VARA TEGEN TROS HILVERSUM (ANP) - De VARA heeft bij de raad voor de journalistiek een klacht ingediend tegen de TROS en Wi- bo van de Linde, hoofd van de actuali teitenrubriek van deze omroep. Aanleiding voor de klacht zijn de uitla tingen van Van de Linde in Tros-Aktua tv aan het adres van de VARA-radio over het doen en laten van een VARA- verslaggever bij de ontruiming van de kraakpanden aan de Prins Hendrikka de in Amsterdam op 19 augustus. AMSTERDAM - Liesbeth List heeft maandagmiddag in het Amsterdamse Carlton Hotel de Gouden Harpen 1980 uitgereikt. De Stichting Conamus hield daar de 21ste reünie van de lichte muziek. Ramses Shajfy i middenkreeg een Harp ter ondersteuning van zijn vele kwaliteiten als componist, tekstdichter en uitvoerend artist'. Een tweede Harp werd uitgereikt aan de groep Earth and Fire. Zangeres Jerney Kaagman van de groep tlinksi nam de Harp in ontvangst (Slot van pagina 1) voor is het te onzeker hoe de visstand zich ontwikkelt. Bovendien moet de totstandkoming van een Europees be leid worden afgewacht. CDA. PvdA en VVD maakten de minis ter het verwijt dat hij geen visserijbe leid voor de middellange termijn tot stand heeft gebracht. De drie fracties vonden unaniem dat de bewindsman een te afwachtende hou ding aanneemt tegenover de Europese Gemeenschap. WD-woordvoerder Blaauw wees erop dat Juist ons land door de EG-maatre- gelen zoals die tot dusver zijn genomen, veel heeft moeten inleveren. ..De recht streekse werkgelegenheid in de visserij is in zes jaar van 5069 naar 3421 terugge lopen En daar komen dan nog weer zo'n 5000 stuks verloren gegane afgelei de arbeidsplaatsen bij". Volgens Braks kan ons land niet anders dan wachten op de formulering van een Europees visserijbeleid. Hij wees er in dat verband op dat de Nederlandse vis sers van oudsher veel vis hebben gevan gen onder de kusten van andere landen. „Daarom moeten we blij zijn met een gemeenschappelijk visserijbeleid dat is gebaseerd op vrije toegang tot de vis wateren". De minister wil dan ook wachten op het resultaat van besprekingen in Brussel over het gemeenschappelijk visserijbe leid voor de komende jaren. Daarna kan pas een su uctuurvisie worden ver wacht ten aanzien van een Nederlands zeevisserijbeleid. Haagse antwoorden Braks wilde de Kamer ook niet tege moetkomen in de wens de zogenaamde „Haagse akkoorden" van 1976 open baar te maken. Deze akkoorden zijn in EG-verband opgesteld en bevatten een aantal belangrijke bepalingen inzake het gemeenschappelijk visserijbeleid. Volgens Braks zijn deze akkoorden ge heim en heeft hij niet de bevoegdheid ze eenzijdig openbaar te maken. Alle fracties vroegen ook meer aan dacht voor de sportvisserij. PvdA- woordvoerder Hartmeyer wees op het grote recreatieve belang van deze tak van sport, .juist in een tijd van grote werkloosheid". Hij vroeg om een duide lijker prioriteitsstelling van de zijde van de overheid De CDA-er Van der Sanden vroeg spe ciale aandacht voor hel ongemak dat windsurfers de sportvissers aandoen. Vooral op plassen en meren moet het gedrag van deze windsurfers aan regels worden gebonden, zo meeende hij Hij wilde bovendien meer aandacht voor de zogenaamde ..zwartvissers" Volgens recente cijfers vist. 8.5 procent van de sportvissers, zo'n 500.000 man. zonder de verplichte vergunning. „Daar moet toch wat aan gedaan kunnen wor den'". vroeg Van der Sanden zich af. io JSO woorden Oeredett-el en. gedichten en dergeli) ling genomen Sijdxgen mogen met langer t udt J'Ch het recht voor mjendingen in te korte Van de Perre-prijs Wie zal het betalen? In uw editie van dinsdag jl. gaf u een verslag van de door de Middelburgse wethouder van cultuur, de heer G. B. Schoenmakers, gepresenteerde 'basis nota gemeentelijk cultuurbeleid' Uit bij deze gelegenheid door de heer Schoenmakers publiekelijk gegeven toelichting blijkt dat hij niet schroomt links en rechts pittige opmerkingen te maken ten aanzien van verkeerde op vattingen en tekortkomingen van an dere- en voorgaande beleidvoerders. Het is niet uitgesloten dat uit een 'choc des opinions' ook iets positiefs naar vo ren komt. dat gun ik de wethouder gaarne. Waarom evenwel de heer Schoenma kers aan het einde van zijn betoog een niet ter zake doende en kwetsende op merking meent te moeten maken over de artistieke kwaliteiten van de gega digden voor de 'van de Perre-Prijs' van de Teeken Academie te Middelburg is mij niet duidelijk. Het moet toch mogelijk zijn dat een aantal mensen met schilderplezier zon der pretentie hun werk eens aan ande ren en elkaar tonen zonder dat dit onge vraagd onmiddellijk door de heer Schoenmakers vanaf een olympische cultuurhoogte schamper met vitriool wordt afgestraft. Het merendeel der plm. 60 deelnemers hebben zich beslist met een 'Ajaxied' geacht om bij de terminologie van de heer Schoenmakers te blijven. De bedoeling van het bestuur van de Teeken Academie is niet geweest, om alleen een paar begaafde 'professionals' naar voren te brengen, maar ook eens na te gaan welke 'schilderkunstige scheppeingsdrang' er in onze provincie aanwezig is en deze opzet is mijns in ziens redelijk geslaagd. Het moge zijn dat de heer Schoenma kers zich uitsluitend tussen de 'Rem- brandts' thuis voelt, op een lager ni veau valt er ook estetisch genoegen te beleven zij het van regionale aard. De heer Schoenmakers diet niet te ver geten dat zijn élitaire cultuur haar basis moet vinden in de door hem genoemde 'brede cultuur'. In deze laatste sfeer voelt de Teeken Academie zich thuis en pryst zich gelukkig er niettemin tevens in geslaagd te zijn ook enige rasarties ten naar voren te hebben kunnen halen Enig beroep op subsidie is er niet ge daan en daarom had de heer Schoen makers zijn onjuiste en hooghartige kri tiek achterwege dienen te laten. P. van der Veen. waarnemend voorzitter van de Teeken Academie Vlasmarkt 51. Middelburg. Uientranen De laatste tijd klinken er in de land bouwbladen nogal wat optimistische geluiden door over de perspectieven voor de afzet en de prijsontwikkeling van onze uien. Ik meen, dat hierin een gevaar schuilt. De export naar onze potentiele afzet landen. West-Duitsland. Engeland en Frankrijk is in de periode begin juli tot begin oktober in 1980 reeds 32 procent lager geweest dan in dezelfde periode 1979. Toch kan tot nu toe nog wel gesproken worden van een redelijk goede markt- voorziening. Thans dreigt zich echter het verschijn sel te gaan voordoen dat telers, aange moedigd door optimistische berichten, niet meer bereid zijn uien af te geven, doch er voorkeur aan geven te specule ren op 'later'. In de komende maanden dreigt daar door een stagnatie te ontstaan in een regelmatige voorziening van onze afzet markten. Dit schept dan weer het le vensgrote gevaar, dat er van eind ja nuari 1981 af een zo groot aanbod zal komen, dat onze afzetmarkten dit aan bod niet meer kunnen opnemen en dat dan de prijsontwikkeling onder een sterke neerwaartse druk komt te staan. Voor het behoud van een afzetmarkt en voor een positieve prijsontwikkeling over het gehele seizoen is een regelmati ge marktvoorziening van een goed pro- dukt gedurende het gehele seizoen van essentieel belang. Indien deze regelma tige marktvoorziening op een bepaald moment te veel) wordt verstoord, is dat een kwalijke zaak. waarvoor men te zij ner tijd de rekening gepresenteerd krijgt. Het is te hopen dat onze uientelers zich door de optimistische geluiden van dit moment niet zullen laten verleiden, te veel of uitsluitend op 'later' te specule ren. De kans is dan groot, dat zij op pijnlijke wijze het deksel op de neus zul len krijgen en dat het optimisme zal gaan verkeren in uientranen. N. J. van der Wel Uiverlaan 36 Maassluis 'Dwaze moeders' In de krant van 17 oktober 1980 staat een foto met als onderschrift: 'Solidari teit met dwaze moeders'. En dat er eni ge demonstranten demonstreerden op het Haagse Binnenhof en hun steun be tuigden aan de moeders van Argenti nië. Is de redactie wel goed op de hoogte? Wij waren met plm. 300 vrouwen van de VHVF Vrijzinnig Hervormde Vrouwen Federatie om met elkaar onze eensge zindheid te betuigen, met al die moe ders uit Argentinië, die wenen om hun mannen en kinderen, die gevangen, ge marteld of gedood zijn. Zo'n aktie is eigenlijk een gebed, dat de wereld wakker moet blijven, om het on recht te zien en te bestrijden. Wanneer men dan een hoofddoekje op zet met de naam erop geborduurd van een vermiste, dan is men daardoor ont roerd en beleef je de st ille rondgang als een stil gebed Vandaar deze brief, naar mijn mening kwam het zonder inhoud over. F. C. A. Kristalijn-Klaasse Wielingenstraat 48 Zierikzee. Vrije meningsuiting Koude oorlogstaal In uw blad van maandag 20 oktober la zen we het stuk over de akties in Dode- waard dat dit voor het rijk weer een ex tra uitgave betekent die in de miljoenen loopt In deze tijd waar men in Den Haag niet weet de eindjes aan elkaar te knopen en bezuinigt moet worden op posten waar het eigenlijk niet kan. weten de heren aktievoerders intussen de centjes wel op te maken. Wat heeft Amsterdam dit jaar al niet gekost? Of krijgt iedere aktievoerder individu eel een extra belastingpapier in de bus waaruit dit alles bekostigt kan worden? Ik vrees dat de werkers in Nederland hieraan wel weer hun bijdrage moeten leveren door middel van b.v. een nieuw uit te denken belasting. Het schijnt op den duur wel waar te zijn dat we gere geerd worden door een kleine minder heid van aktievoerdfers. Nog erger dan het genoemde vind ik dat zelfs kerkdiensten voor zoiets moeten worden afgelast, zoals in Andelst. Hier uit komt duidelijk naar voren dat der gelijke akties een anti-christelijk ka rakter dragen, anders gebruikt men de zondag hier niet voor Niet dat ik het gevaar kernenergie on derschat. maar we leven nu eenmaal in gevaren waar onze voorouders niet mee hoefden te rekenen. Daarom lijkt het me bovendien een erg conservatief gedoe, dergelijke akties op touwe te zetten. E. G. van Velzen Dorpsstraat 83 Krabbendijke Loonmatiging Uit de beraadslagingen in de tweede ka mer is gebleken dat de regering er op uit is om ook de laagste inkomenstrekkers op hun loon te korten om de economi sche toestand in ons land te verbeteren. Dat ingeleverd moet worden is duide lijk. maar voor de minimuminkomens trekkers kan dat een ramp betekenen. Niet alleen zal hun inkomen verminde ren. maar ze ervaren ook telkens dat gebruiks- en verbruiksgoederen gere geld duurder worden. Dat laatste geldt uiteraard voor iedereen maar voor de hogere en hoge inkomens is dat minder moeilijk- Het is wel tekenend voor de regeringspartijen die klaar staan met te zeggen dat de sterkste schouders de zwaarste lasten moeten dragen, maar als ze dan tegelijkertijd aan de laagste inkomens gaan knabbelen, weten we wat die woorden betekenen. Dat hogere en hoge salaristrekkers al inleveren is bekend maar dat is gemakkelijker van salarissen van vijftigduizend tot vijf honderdduizend gulden per Jaar dan van het minimumloon. Nu kan prof. F. Hartog in de PZC van 11 oktober wel beweren dat door nivellering bovenaan niet veel meer te halen is maar dat ge looft niemand. Ook het niet betalen van loon bij de eerste dag ziek zijn wordt aanbevolen. Ook dat treft alleen de werknemer beneden modaal. Ik geloof niet dat, hoge salaristrekkers daar wak ker over zullen liggen. Overigens meen ik dat er bij goed betaalde baantjes geen aftrek van de eerste ziektedag zal plaatsvinden. Ik geloof n.l. niet dat van een ministerpresident, die zich tijdens de voorbereiding van zijn antwoord op de algemene beschouwingen in de tweede kamer voor één dag ziek meldt zijn loon zal worden ingehouden. Ook voor die maatregel zullen de lage inko menstrekkers de dupe zijn. Het gevolg kan zijn dat deze. die volgens de ko ninklijke maatschappij voor genees kunst toch al te weinig van de gezond heidszorg gebruik maken, nog langer wachten om naar de dokter te gaan als ze ziek zijn. En de regering maar zwam men over de zwaarste last op de sterk ste schouders. A. Welleman Torendijk 97. Kort gene. Links in besturen Krijg ik zaterdag mijn PZC in de bus en hoe bestaat het nog tegenwoordig, lees ik op pagina 7 met grote koppen de kreet: „links eist ten onrechte zetels in de confessionele instellingenDeze kreet komt dan nog wel van een kamer lid. even verder lezen o. van het CDA verkiezingen zeker, meneer Eversdijk. volgend jaar helaas dan pas, ja natuur lijk de provincie in om stemmen te win nen. Als je niet beter wist zou je zeggen laat lekker doen die meneer Everdijk. maar toch kan ik dat niet. Als zelfs een kamerlid vindt dat het onrechtvaardig is dat links bestuurszetels opeist in con fessionele instellingen namens hun achterban natuurlijk vind ik dit toch te gek. Natuurlijk vergeet de heer Everdijk te vertellen dat deze instellingen over het algemeen gefinancieerd woorden door middel van overheidsgeld dus door ge meenschapsgeld. Als links, als onder deel van deze gemeenschap bestuursze tels opeist in deze instellingen, is dit toch heel normaal. Mensen als de heer Everdijk staan stil in deze tijd. en als het zou kunnen zouden zij deze nog te rug willen draaien.De werkelijkheid is echter dat de tijd vooruitgaat. Kerkelij ke. morele en maatschappelijke waar den worden verlegd, en kategorale voorzieningen zijn uit de tijd. Als de heer Everdijk dan nog durft te stellen dat veel besturen van Christelijke insel- lingen uit zich zelf al vaak overgaan tot verbreding van hel bestuur om zo tot een grote maatschappelijk draagvlak te komen, moet hij daar maar voorbeel den van geven O. ja meneer Everdijk. vergeet voortaan ook niet dat links per definitie niet altijd hetzelfde betekent als nlet-christen. A C G. Oudshoorn. Oostkruisstraat 17. Geersdijk Dodewaard - Democratie - Vrije me ningsuiting: wie zou de democratie nu eigenlijk In gevaar brengen? De men sen die op 18 en 19 oktober demon streerden tegen een opgedrongen kern energiebeleid, of de ministers die de vrije meningsuiting willen belemme ren? Kernenergie op zich houdt al een ern stig gevaar m voor de democratie, i. v.m. de noodzakelijke bewaking. De vrije meningsuiting expliciet gaan beletten in leger en politiemacht is een der meest belangrijke aanvallen op het de mocratisch bestel! Juist een zelfden kende militair of politieman is een garantie voor de democratie! Luk Brusselaers. - Hoefkensdijk 11 -■Kuitaart. Hetero-brain-damage Onze nieuwe 'homo-genezer' drs. J. J. A. van Strien is echt té gek om los te lopen. Hoewel ik actief ben in onze nationale reclame-vereniging voor homoseksua liteit. COC. vraag ik me nu toch wel af. of dat wel genoeg is. Als ik anno 1980 nog een advertentie onder ogen krijg van een 'homo-genezer', dan krijg ik toch de drang om een therapiegroep te beginnen voor dit soort gefrustreerde hetero's. (Niet dat ik iets tegen hetero's heb hoor!; 'dat zijn immers ook men sen"). Eén ding wordt wel duidelijk door het feit dat dit soort praktijken nog be staan; nl. dat nog veel mensen gedwon gen zijn vanuit hun omgeving om zich hetero voor te doen. Dit soort onder drukking van homoseksualiteit wordt ook wel de 'hetero-brain-damage' (hete- ro-hersen-beschadiging) genoemd. Van déze slopende ziekte moeten mensen afgeholpen worden! Gelukkig maar dat steeds minder flikkers en potten dit soort beledigende en discriminerende praktijken nog pikken. Bovendien zal deze genezingswaan(zin) weinig efTec- ten hebben. Immers, al zou drs. J. J. A. van Strien met zijn genezingswaanzin doorgaan; Wil hy al zijn 750.000 'homo fiele medemensen' genezen, dan heeft hij nog heel wat mensverscheurende liefdadigheid te verrichten in Neder land. Trouwens, we zouden als zieke flikkers en potten eens metz'n allen een poosje in de ziektewet moeten gaan zit ten. Dan zijn dit soort ziekelijke homo genezers waarschijnlijk het snelste ge nezen! Leo de Kam Botenmakerstraat 123. Zaandam. De helft plus één In de PZC van 18 oktober 1980 las lk een samenvatting van de rede van drs Eversdijk in Aardenburg en het werd me bang om het hart. Er worden in zijn verhaal dingen gesug gereerd. die niet veel hoop bieden op een loyale eerlijke verkiezingsstrijd. Wat hij ten beste geeft over de situatie bij christelijke instellingen, loopt echt de spuigaten uit. Is iemand die 'links' ls per definitie nlet-christen? 'Heeft het CDA dan het alleen vertoningsrecht van Christen-zijn? Wat dat dan ook we zen mag. Het CDA wil 300.000 mensen aan werk helpen. Ja. wie niet? Maar in 1977 be loofde hetzelfde CDA een terugdringen van de werkloosheid naar 150.000 in 1981. De waarheid is dat er nu 280.000 zijn en waarschijnlijk 300.000 in 1981. Het heilsplan van Van Agt heeft ook niet geholpen". Ja. ik weet het, invloe den van buiten enzovoorts. Welnu, die risico loopt men nu ook, zeker voor de eerstvolgende jaren. Beloof dan liever niets. De heer Eversdijk deed er beter aan om niet al te arrogant te keer te gaan. Het is verkiezingstijd. Dus men neme één en ander met een korreltje zout. maar juist een CDA-man moet eerlijk blijven. Het 9e gebod moet door een christelijke par tij zeker gehandhaafd worden, ook in verkiezingstijd. Tellen in een onzekere toekomst? Wie won in 1977 10 zetels? Juist de PvdA. Wie ging er regeren op de helft plus 2? Juist het CDA. Over democratie ge sproken. Als de heer Eversdijk nog meer voorbeelden wil hebben van de helft plus 1 van CDA-zijde kan ik hem uit voorraad voorzien. Jo Kosten Kuypersdijk 33. 's-Heerenhoek. Schores water Waterschap(pelijki gezien speelt Ka- pelle dus een vreemd financieel spel letje. Een vervuilde Westerschelde, dus iedereen op de bres en meewerken aan de grote schoonmaak. Maar wat doet het waterschap zelf? Het geeft een lozingsvergunning uit aan een conservenfabriek. welke zijn verontrei nigde water in de watergangen loost op Schore. Na officieel onderzoek bleek dit water funest voor de paling te zijn (be vestigd door het RIVO). De paling zelf bewees het. door bij tien tallen op hun dode ruggen te gaan dry ven. Doodzonde dat de controleurs niet vaker op (het juiste) pad gaan. zeker na onze protesten. We werden met een vies kluitje in het bruine net gestuurd. Op geslagen kersepitten veroorzaakten de verkleuring van alle water in Schore. gedurende vele jaren. Waarom dit be drijf niet aangesloten op de riolering, waar het honderd meter vanaf zit? De Schelde wordt er niet vuiler door en Schore alleen maar schoner. Water schap echter vond de oplossing. Men voert dit smerige water nu via de water gangen naar Kattendijke en dan floep, de Oosterschelde in. De ene helft van onze visserij is al vernield, komt nu de andere helft de aan beurt? Waterschap, steekt uw hand eens in eigen boezem (water», of bent u bang voor vuile han den? Kunnen wij bij u financieel ver haal halen? Komaan Waterschap, doe er wat aan. Uw resultaat is ontzettend belangrij k voor vele sportvissers en van levensbelang voor de paling. G. Cabboort, Jagtlust 12. Kapelle. J. Brouwer, v. d. Biltlaan 2, Kapelle. DE PZC van 16-10- '80 pag. 1noemt de. eis van Oost-Duitsland. dat West- Duitsland de DDR erkent, een dood steek voor de ontspanning. Nu Is het merkwaardig dat een staat, in dit geval de Bondsrepubliek, een andere staat, hier de DDR. tot zijn grondgebied re kent. Het is een aanmatiging, enig in de geschiedenis en een voortdurende be dreiging voor de vrede. De verdeling van Duitsland kan ons al leen maar geruststellen. Indien Duits land weer één land zou zijn met de gren zen van 1939 (of misschien wel van 1914), zou het evenmin als voor de laat ste oorlog kunnen nalaten zijn aan dacht te wijden aan de omringende lan den en daar zo nodig orde op zaken te stellen. Nederland, nu al in economisch opzicht een Duitse provincie en in de Duitse binnenkamers als een van de Duitse Lander beschouwd, zou natuur lijk een van de eerste voorwerpen van Duitse zorg zijn. Dat Honnecker ha mert op de zelfstandigheid van de DDR kan ons daarom alleen maar geruststel len. A. Af. v. <L Giezen, Noordweg 75, Middelburg. Scheldestaking Met stijgende verbazing namen wij via de PZC van 15 oktober jl. kennis van de visie van o.a. de werknemersbond CNV op de bij De Schelde door FNV-leden gevoerde actie. Hoe is het mogelijk dat deze regelrechte werkgeversargumen ten zo schitterend worden verwoord door bonden die pretenderen de belan gen van hun leden (werknemers toch, daar vergissen we ons toch niet in?) te behartigen! Voor deze mogen CNV, Unie BHLP en HPME van de RSV-directie wel een fik se beloning verwachten, of op zijn minst een lieve aai over hun bolletje! Wat wij niet begrijpen is dat deze uit spraken nu gedaan worden: ook voor en tijdens de staking was toch wel uit te rekenen hoeveel een dergelijke actie het bedrijf zou gaan kosten? Wellicht hadden tijdens de staking deze getallen de Schelde-directie kunnen doen inzien hoeveel de door haar ge maakte fout zou gaan kosten: de fout nl. van het voeren van een wanbeleid, dat geheel overeenkomstig (maar helaas ondanks) jarenlange waarschuwingen tot deze actie leidde. En wellicht had die directie dan eerder kunnen beslui ten die fout alsnog te herstellen. Ja, natuurlijk kost een staking geld. Dat is toch immers ook de enige reden, waarom staken voor werknemers zo'n groot machtsmiddel is!! Maar als het leggen van de schuld voor een staking bij de stakers gebeurt door een vak bond, verdient deze volgens ons de naam 'werknemersbond' niet langer. Het komt ons trouwens voor dat deze drie kleine bonden niets anders doen dan hun FNV-collega heel hard na-trap pen omdat die gedurfd heeft wat zij niet durfden en nog wel met een (zij het zéér gering) succes! De druiven zijn zuur, maar het CNV wil ze wél eten. De staking is achter de rug en er is een overeenkomst die alleen nog even moet worden uitgevoerd. Als liet CNV niet alsnog die overeenkomst mede wil on dertekenen kan het volgens ons maar beter bescheiden zwijgen, de eigen won den likken en uit deze hele kwestie als werknemersbond lering trekking voor een onverhoopt volgende maal! Mannen (en vrouwen) van De Schelde, succes! Vrouwen, laat je niet onder sneeuwen: nog steeds zijn wij degenen die met het inkomen van onze mannen moeten uitkomen. Dus. als je man bij de Schelde werkt, kom jij dan op voor je eigen belang door hem te steunen in de terecht gevoerde strijd èn in de nasleep daarvan! Wilma Dobbelaar-Joosse. lepenstraat 22, Oost-Souburg. Corrie Beenhouwer-de Kort, Waddenzeestraat 4, Oost-Souburg, en vele, vele andere vrouwen. Stakers en stakkers De laatste weken stond er heel wat te lezen in de PZC over de laatste staking bij 'De Schelde' in Vlissingen. Staken is volgens het woordenboek 'het tydelijk ophouden met werken uit pro test'. Met werk wordt dan meestal be doeld loonarbeid in een particulier be drijf. De stakingen zijn tijdelijk omdat sprake is van 100% loonafhankelijk heid. De stakers hebben geen ander be staansmiddel dan hun arbeidskracht De niet-stakers hebben samen alle an dere bestaansmiddelen: alle grond, alle fabrieken, alle voorraden, alle geld. Werk betekent echter taak. En in die zin zijn er natuurlijk veel meer stakers. Tal lozen komen een op hen genomen taak niet meer na. Het meten met twee ma ten is een zaak van eigen belang. Het gaat om machtsverhoudingen in plaats van rechtsverhoudingen. Macht willen hebben, de baas willen spelen over an deren, is een uiting van angst. Angst dat men niet gelukkig genoeg zal zijn, dat men te kort komt. Niet-stakers voe len zich bedreigd door de stakers. De niet-stakers zijn grofweg in te delen in machthebbers en machtzoekers en een klein deel meer of minder brave zielen. Van deze laatsten werd het laagstbe taalde deel gebruikt om ze tegen het laagstbetaalde deel van de stakers uit te spelen. In een brief van de bestuur ders van drie bonden van aparten, CNV, BLHP en HPME. deelde men mee dat het niet geduld zou worden dat de laagstbetaalde stakers 50 meer zou den ontvangen dan de laagstbetaalde nietstakers. Zij geven daarmee voordat ze voor de minstbedeelden opkomen. Zij vergeten dan maar dat zij zelf men sen klassificeren in de laagste toongroe pen. Zij vergeten ook dat de 650 bondsstakingsgeld geen loon is maar door de stakers betaalde contributie Ja. verschil moet er zijn: erzy heer er zij knecht. Dat betekent, er zijn verschil lende taken Als je alleen maar een an dere. moeilijker taak wilt doen als je daarmee walt bereiken dat er Rijk zij. voor Jou. en arm, voor de anderen, ben ie niet geschikt om leiding te geven Hooguit om de baas te spelen. Dan ben je een stakker. Arie Bilius Thorbeckelaan 28 Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 4