EERSTE ZEGE NAC PIER TOL MOET ZITPLAATS VAN KEES KIST OVERNEMEN Geen verlenging van cao profvoetballers Massale vechtpartij toeschouwers en voetballers na aanslag op trainer PEC verspert Ajax doorgang ■BB BMB MAANDAG 27 OKTOBER njEti BREDA (ANP)-NAC heeft zijn eerste overwinning binnen. De Deventer adelaars waren het slachtoffer in een wed- ilrijd die anderhalf uur beneden het peil van de eredivisie bleef. NAC, al jaren strijdend aan de zelfkant van de eredi- risie haalde de volle buit binnen (2-0) met een alternatieve achterhoede. Trainer Jo Jansen had routinier Bertus |uaars de verantwoordelijkheid van laatste man op de «houders gelegd, waardoor Krijnen weer als rechter-vleu- clverdediger speelde. Een experiment dat Hans Dorjee te en het toen nog sterke Ajax introduceerde. Het pakte die ;eer echter niet zo succesvol uit, immers NAC verloor met ■1. Toch durfde Jo Jansen het zaterdagavond nog eens te iroberen. Dfhet een geslaagde proef was, Is niet te zeggen. Quaars werd (oor het zwakke Go Ahead nauwelijks op de proef gesteld. bitter weinig van De adelaars van Spitz Kohn brachten e terecht. Evenals de thuisclub trouwens, die in weerwil van zijn goede wil zelden tot een goede combinatie op het natte gras kwam. Ook scheidsrechter Henk van Ettekoven haalde het peil van de eredivisie niet. De zwakte van Van Ettekoven kwam in de tweede helft goed aan het licht. De eerste de beste duikeling van de weer her stelde Vreysen binnen hetzestien-metergebied, leverde met een een strafschop op. Quaars aanvaardde het geschenkje koelbloedig en besliste daarmee de wedstrijd. Hij scoorde 2-0. Een half uur eerder had Vreysen NAC namelijk al aan een voorsprong van 1-0 geholpen, door een voorzet van De Schepper achter de onzekere doelman De Boer te koppen. ALKMAAR - Kees Kist lacht weer. Georg Kessler haalde hem van de bank ten koste van Pier Tol. ALKMAAR - Ogenschijnlijk straalt voor de ongeslagen eredivisie-koploper AZ de zon uit een strakblauwe hemel. Toch drijft er zo nu en dan een donker wolkje boven de Alkmaarderhout. Vrijdag loste trainer Georg Kessler het probleem-Kist op door de voormalige Europese topscorer op de spitsplaats te zetten ten koste van de populaire Pier Tol, die pas zaterdagavond twaalf minuten voor tijd van de eenzijdige ontmoeting tegen MW mocht opdraven voor de geblesseerd geraakte Arntz en kort daarop een fantastisch doelpunt produceerde. De jonge Volendamse AZ'er heeft het allemaal moeilijk kunnen verwerken. „Het was voor mij een enorme dreun in het gezicht Toen ik het vrijdag hoorde van de heer Kessler was ik helemaal sprakeloos. Gelukkig stond de hele ploeg achter mij en is het uitgepraat. Maar het blijft een vreemde zaak dat Kessler mij vervangt terwijl ik dit sei zoen toch in goede vorm steek", vertel de Pier Tol zaterdagavond na afloop van AZ-MW. Pier Tol heeft kennelijk van Kees Kist geleerd hoe hij dit varkentje moet was sen. „Ik behoor m de spits bij AZ thuis. Althans, ik verwacht gewoon dat Kess ler mij zaterdagavond aanstaande te gen FC Twente in Enschede opstelt. Gebeurt dat niet en moet ik enkele we ken in de dug out zitten, dan raak ik hopeloos uit vorm. In dat geval kan ik beter met voetballen stoppen..." Krachtige taal dus van de Volendam- mer, die dank zij zijn goede spel onlangs zijn debuut in het Nederlands elftal mocht maken tegen West-Duitsland. Tactische reden Na de afTairc Kees Kist dus een nieuw probleem voor trainer Georg Kessler, die in het pershome van AZ omstandig vertelde, dat Tol vanwege tactische re denen was gepasseerd. „Het heeft niets met zijn vorm te maken. Die goede vorm kan hij alleen behouden door veel te spelen. Weliswaar liep Tol vrij dag jl. een enkelblessure op tijdens de training, maar die is intussen her steld". Trainer Kessler beaamde, dat Tol zich in deze situatie bijzonder ongelukkig voelt. „Ik leef erg met die jongen mee. Het was voor mij een moeilijke beslis sing om hem ernaast te zetten, waar door er voor Kees Kist een plaats vrij kwam in de voorhoede. Ik ben in de ge lukkige omstandigheid drie goede spitr sen te bezitten. Ik kan helaas geen twaalf spelers opstellen. Maar ik ga be slist niet tornen aan het 4-4-2-systeem". In de slotfase tegen MW scoorde Tol, wiens naam vele malen in het Alkmaar derhout werd gescandeerd, met een grandioze lob van circa 40 meter. „Ik ben erg blij met dit doelpunt. Het be wijst de grote klasse van Tol", aldus Kessler. Klasseverschil Het klasseverschil tussen de ongesla gen koploper, die 20 punten pakte uit tien wedstrijden en daarmee het re cord van Ajax en Feyenoord evenaar de, en MW, nummer vier van de eredi visie, was inderdaad een duidelijke zaak. AZ-trainer Georg Kessler be aamde dit en vond AZ vooral voorrust gretig en goed voetballen. Voor rust. toen Dijkstra (MW) en Ho- venkamp AZ) een gele kaart incasseer den van arbiter Mulder, drukte de thuisclub de Maastrichtse sterrendra gers geheel in de verdediging. Het duur de echter tot de 33e minuut alvorens Nygaard raak kon schieten, nadat een kogel van Hovenkamp tegen de MW- paal was beland. Al in de vierde minuut van de tweede helft, waarin AZ wat gas terug nam. scoorde voetbaljubilaris Nygaard (300e officiële wedstrijd) nummer twee. Uit een voorzet van Peter Arntz ving Ny gaard de bal ineens op de schoen en kogelde schitterend in: 2-0. MW kwam niet verder dan wat scho ten van middenvelder Bertus van der Poppe, die doelman Treytel bekwaam keerde Pas toen Pier Tol de geblesseer de Arntz mocht vervangen, kwam er weer leven in de brouwerij. Met een fan tastische boogbal, van circa 40 meter, passeerde Tol onder laaiend enthou siasme van het publiek de te ver voor zijn doel staande keeper Gerards: 3-0. Twee minuten voor tijd produceerde Hovenkamp 4-0. Pas daarna kreeg MW loon naar- werken. Van der Poppe lanceerde spits Schapendonk, die de AZ-defensie te vlug af was: 4-1. DEN HAAG - De belangenorganisaties van clubs cn spelers in het betaalde voetbal (FBO en WCS) zijn er niet in ge slaagd overeenstemming te bereiken over de verlenging van de cao voor contractspelers, die vorig jaar voor het eerst in de geschiedenis van het betaalde voetbal werd afge sloten. De cao-onderhandelingen moeten definitief als mislukt wor den beschouwd, nadat de algemene ledenvergadering van de FBO op zaterdag 25 oktober een compromis-voorstel van de WCS verwierp en besloot vast te houden aan de door de FBO gewenste wijziging van de standaard urenregeling voor full- en semi-profs. Deze standaard urenregeling, die als hoofdfunctie heeft de vaststelling van het minimum-loon voor semi-professionals, was in de eerste cao op 36 respectievelijk 22 uur vastgesteld. Ingevolge deze verhouding hebben semi-profs thans tenmin ste recht op 22/36ste van het wettelijk minimumloon Deze minimum-loonverplichting voor semi-profs is het breekpunt in de cao-onderhandelingen geworden, omdat de door de FBO gewenste wijziging van de verhouding tot 36/20 uur met een dispensatie-mogelijkheid voor clubs tot acht tien uur een forse loonsverlaging inhield voor de minst be taalde semi-profs en jongere contractspelers. Nu de arbeidsverhouding in het betaalde voetbal niet meer zijn geregeld (de huidige cao-regeling liep tot aan het begin van het seizoen '80/'81), althans niet meer voldoen aan de voorwaarden door de tweede kamer en de externe geldgevers (rijk en gemeenten en SNS) aan het betaalde voetbal zijn gestold in het kader van de gezondmaking van het betaalde voetbal, zal de WCS zich in verbinding stellen met vernoem de partijen. ZWOLLE - Het schijnt dat de spelers groep van Ajax, na het gesprek van vrijdagmiddag met de clubleiding, vastbesloten was de reeks negatieve resultaten abrubt af te sluiten. Of de wens was de vader van de gedachte, of het keurkorps van Leo Beenhakker had zijn mogelijkheden schromelijk overschat. Hoe het ook zij, een middel matig PEC Zwolle versperde zaterdag avond andermaal de doorgang voor Ajax naar de vaderlandse subtop. Het 2-0 eindresultaat mocht geflatteerd aandoen. Leo Beenhakker zelf besefte als geen ander hoe zeer dat verlies ge stoeld was op de koele realiteit. „We zitten in de stront", vatte Been hakker na afloop de problemen krach tig samen. Daar zit zeker een forse kern van waarheid in, maar het zou de werkelijke aard van de zwakke resulta ten wel eens kunnen verbloemen. Lang zamerhand kan het immers wel eens zo zijn, dat Ajax kwalitatief gewoon is te ruggevallen in de grauwe middenmoot. Hoe valt het immers anders te verkla ren dat een pover PEC Zwolle zaterdag avond niet alleen de eerste thuisover winning in de boekhouding kon bij schrijven, maar bovendien de eerste doelpunten op eigen veld wist te scoren. Beenhakker had gehoopt door een nieuwe constellatie van de verdedi ging de rust binnen het elftal te her winnen. Daartoe had hij Schoenaker als voorstopper geposteerd en de weer fitte Keje Molenaar als rechtervleugel- verdediger. Op de andere flank tracht te de onzekere Peter Boeve er hel beste van te maken, terwijl Steen Ziegler als laatste man de corrigerende factor was. In de voorhoede kreeg Martin Wiggemansen weer eens een kans, maar de keren dat hij uit de anonimi teit trad, waren op de vingers van een hand te tellen. Toch leek het er in de eerste helft bij vlagen op dat Beenhak ker hiermee de succesformule voor Ajax had gevonden. Schoenaker maakte Van der Hengst onschadelijk en aanvallend creëerden de Amsterdammers zich onder aanvoe ring van de soms weer briljante Frank Arnesen een viertal doelrijpe kansen. Jensen. Lerby, Kieft en Ophof (in die volgordemisten echter het zelfvertrou wen en de koelbloedigheid om het fraaie werk van Arnesen te bekronen. „In die eerste helft hadden we de wed strijd al moeten beslissen", wist Leo Beenhakker. „We dachten hier bij PEC uit de problemen te komen, maar als dat doelpunt uitblijft, krijgt het zelfver trouwen een knauw. Het gevolg was na rust duidelijk merkbaar. Iedereen be gint naar voren te hollen, en dan krijgje die doelpunten tegen. De manier waar op is dan nog erg discutabel" Hiermee viel Beenhakker indirect het centrale duo Ziegler-Schoenaker aan. Het gelegenheidskoppel liet zich in het tweede speldeel wel erg makkelijk uit spelen door de Zwolse voorwaartsen. Attent werk van Piet Schrijvers (hij red de in de eerste tien mi ute na ust op acties van Booy en Jansi voor kwam aanvankelijk nadelige gevolgen. Naarmate echter de offensieve daden van Ajax minder werden, nam het zelf vertrouwen bij PEC toe. De uitstapjes van Schoenaken.Hier moet je op winst spelen en niet op nul-nul" i werden door PEC in dank afgenomen, omdat laatste man Ziegler juist m ëén-tegen-één-si- tuaties niet op z'n sterkst is Een dergelijk moment zou in de 28e mi nuut ook tot de openingstreffer van PEC leiden. Jans mocht op de rand van buitenspel doorgaan, werd door Ziegler weliswaar wat in een hoek ge drongen, maar ontdeed zich vervol gens zo simpel van de Deen, dat er voor Schrijvers geen redding mogelijk was: 1-0. De irritatie nam bij Ajax zienderogen toe. Maar ondanks alle scheldkanon nades kreeg het via Lerby en Jensen zowaar nog mogelijkheden op de ge lijkmaker. Toen die onbenut bleven, mocht de voor Chris Riemens ingeval len T.jeerd van 't Land een minuut voor tijd aan de onzekerheid een einde ma ken: 2-0. MIDDELBURG - Onmiddellijk na af loop is zondag het voetbaltreffen tus sen Middelburg en Terneuzen ont sierd door een massale vechtpartij van toeschouwers en spelers. Aanlei ding daarvoor was een aanslag op de Terneuzcnsc trainer Ad Versluijs, die na een waarschuwing van de scheids rechter in de tweede helft zijn elftal niet vanuit de dug-out, maar vanaf de hoofdtribune dirigeerde. Daarmee had hij de woede van de toeschouwers opgewekt, want direct na het laatste fluitsignaal werd Versluijs opeens vastgepakt en door enkele heethoof den over de omheining gesmeten. Toen de trainer daarnakreunend van de pijn op het veld bleef liggen, was dat het sein voor een enorme t oeloop. Spelers van Terneuzen renden naar die plaats om de trainer te bescher men, maar werden daar hardhandig aangepakt door tientallen suppor ters, die plotseling van alle kanten KWamen aanstormen. In het gevecht dat daarop volgde vielen rake klap pen maar werd niemand ernstig ge wond. Wel bleken achteraf verschil lende spelers door schoppende en slaande toeschouwers licht verwond en een oudere supporter moest zich later door een arts laten behandelen, omdat hij in de kleedkamer opeens in elkaar was gezakt. De Middelburgers wezen Ad Versluijs aan als de veroorzaker van de rel. De Terneuzense oefenmeester. die in het verleden eerder bij incidenten betrok ken was werd verweten dat hij zich provocerend had gedragen op de tri bune Voorzitter Jan Mondeel van Middelburg zei bijvoorbeeld: „Ver sluijs heeft vooral tegen het eind van de wedstrijd de boel opgeruid met zijn geschreeuw Hij had beter een andere plaats opgezocht om zijn elftal aan te sporen, want met dit optreden heeft hij vraagd om moeilijkheden". De irritaties op de tribune over het optreden van de Terneuzense trainer bleken al eerder tijdens de wedstrijd, toen hij zijn spelers overigens nog op een minder luidruchtige manier had toegesproken. Toen hadden enkele supporters de trainer al uitgeschol den en één van hen had Versluijs al eens hardhandig naar zijn zitplaats verwezen. Toen hij na de Terneuzense gelijkmaker (1-1) in de laatste minu ten juichend opsprong en enkele woeste kreten de tribune inslingerde. was voor die supporters de maat vol. Het begin van een vechtpartij in de kiem gesmoord door toesnellende be stuursleden, maar na de tussenkomst van de spelers escaleerde die dreigen de houding opeens in een omvangrijk gevecht van man tot man tussen spe lers en toeschouwers. Minstens tien minuten duurde het daarna, voordat alle spelers de kleedkamer hadden be reikt. Daar bleek uiteindelijk de schade mee te vallen, hoewel Versluijs vreesde voor zijn pijnlijke knie waaraan hij on langs is geopereerd „Maar eigenlijk zijn we er nog goed vanaf gekomen", bedacht de Terneuzense verdediger Eugène Lauret achteraf. „Want toen ik die bende op me af zag komendacht ik dat het volkomen uit de hand zou lo pen". Pas veel later kon Terneuzen onder po litiebewaking het Middelburgse sport terrein verlaten. Net als vorig jaar. toen na afloop van deze Zeeuwse voet baltopper vernielingen werden aange richt in de kleedkamers, kreeg daar mee het duel een trieste afsluiting. Toen moest vooral de arbiter het ont gelden, maar ook nu hadden de Ter neuzense spelers hun bedenkingen te gen de leiding. „Het is allemaal de schuld van de scheidsrechter", be weerde Eugene Lauret. „Die man floot ontstellend zwak en was niet be kwaam om dit duel in de hand te hou den". Scheidsrechter Sjaak Uitterhoeve uit 's-Gravenpolder had het vooral in de beginfase verbruid. Maar Ad Ver sluijs moest ook toegeven: „We heb ben in het eerste half uur veel te hard gespeeld. Dat begrijp ik niet, want ie dereen heeft in alle rust naar dit duel toegeleefd. Enkele spelers hebben zich laten verleiden door de emoties en zijn onmiddellijk hard tekeer ge gaan. Die scheidsrechter had dat ge lijk al moeten bestraffen met een waarschuwing, maar hij deed dat veel te laat". Wel had Sjaak Uitterhoeve al vrij snel Versluijs zelf vermanend toegespro ken. „Ik heb tegen de trainer gezegd dat hij geen commentaar mocht ge ven Want. dat ik anders de dug-out zou laten ontruimen", vertelde de zelfver zekerde arbiter al tijdens de rust. Ad Versluijs reageerde daarop: „Toen ben ik zelf maar gegaan, om problemen te voorkomen Ik had geen zin om wegge stuurd te worden door deze man" Pas na een kwartier, waarin Middel burg het offensief opeiste en Terneu zen voor de afweer grove middelen ge bruikte. deelde Uitterhoeve zijn eerste boeking uit aan Rinie Adriaansen „Achteraf zeg ik. dat ik het eerder had moeten doen", bekende de bekritiseer de arbiter „Maar ik wou ze een kans geven om te spelen. Later besefte ik pas dat deze jongens hier niet waren gekomen om te voetballen". Toen was evenwel het kwaad al ge schied. Drie Terneuzense spelers (Alf IJsebaart, Jan-Piet Schoonakker en Eugène Lauret) verdwenen tijdens het vervolg van het duel nog op de straflijst en in alle gevallen was dat voor aanmerkingen op de leiding. Vooral op de toegekende treffer van Tom Huiskens (die later ook een waar schuwing kreegireageerde Terneuzen ongemeen heftig Daaraan vooraf gaand had Uitterhoeve ten onrechte een hoekschop gegeven aan Middel burg en uit de volgende fase (35e mi nuut) scoorde Huiskens op aangeven van Jan de Wilde. Buitenspel „Daar begon de ellende al", brieste de Terneuzense grensrechter Leonard Dobbelaer na afloop „Het was in elk geval geen hoekschop en bovendien stond de speler die scoorde ook nog buitenspel". Maar de arbiter ontkende dat met klem. „Ik stond op dezelfde lijn en het was wel degelijk een geldig doelpunt", meende hij. Vlak voor het einde, nadat Middel burg in de tweede helft ver was weg gezakt naar een pover niveau, kwam Terneuzen meer dan verdiend langs zij. Invaller Johnny Spaans scoorde na een vrije trap van IJsebaartll-l)en hielp daarmee zijn ploeg aan een kost baar winstpunt. Veel langer dan het eindresultaat zal echter de smet van de vechtpartij na deze ontmoeting blijven hangen. Pierre Tol mocht slechts als invaller fungeren. BPMPH Üill

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 9