PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Andriessen kandidaat Europese commissie Poolse rechter grijpt in COGEMA VERBIEDT ELKE VORM PUBLICATIE CONTRACT PZEM Cogéma schokt Zweden VRIJE VAKBOND IN REP EN ROER De PZC hi Dijk van een krant. DEN UYL: LIEVER PVDA fER IN BRUSSEL Amsterdam wil sluiting kerncentrale Dodewaard KISSPROOF MEDIA PUBLICEREN CONTRACT /ff en toe regen Eerst veel bewolking en af en toe re gen. in de middag ook enkele opklarin gen. Middagtemperaluur omstreeks 11 graden. Matige lot krachtige, langs de kust eerst nog harde noordwesten wind. 223e jaargang no. 252 Zaterdag 25 oktober 1980 PZC (Van ome parlementaire redactie) DEN HAAG - Het kabinet heeft vrijdag besloten oud-minister van financiën, Frans Andriessen, kandidaat te stellen als Nederlands lid van de nieuwe Europese Commissie, die per 1 januari aantreedt. De regering heeft bij de toekomstige voorzitter van de commissie, Gaston Thorn, aangedrongen op een zware post voor Andriessen. Dit heeft minister-president Van Agt bekendge maakt tijdens de persconferentie na de ministerraad. Tijdens het bezoek van Thorn - woens dag - heeft het kabinet nog drie namen voorgedragen, waaronder Andriessen en zdjn opvolger minister Van der Stee. Volgens Van Agt heeft hij Thorn toen verkiezing stevaerflat' te Vlisslngen is volgens het hoofdstembureau van het waterschap Walcheren geen aanleiding om de ver kiezingen van vertegenwoordigers van de 'kleine vervuilers' ln het bestuur van het schap opnieuw te laten uitvoe- PAGINA 3 iran-irak Iran en Irak spreken elkaar tegen over de strijd om de Iraanse stad Chorrams- jahr Irak claimt de verovering van de stad, maar volgens Iran wordt er nog steeds fel verzet geboden. Niet-officlele ooggetuigen zeggen dat er nog wel wordt gevochten in Chorramsjahr. maar dat de strijd wel het karakter heeft van een laatste poging van de Iraanse troepen om de hopeloze situa tie van de stad ten goede te doen ke ren. stank De afstand tussen een Intensieve vee houderij en een eenzame burgerwo ning moet groter zijn dan die tussen de veehouderij en andere agrarische be drijven. Tot deze uitspraak komt de Kroon op grond van de overweging dat een burger meststank slechter kan verdragen dan een boer bouw Minister Beelaerts van Blokland van volkshuisvesting zegt in de Nota Bouwprognoses 1980-1985 dat de werkgelegenheid in de bouw in 1980 en 1981 met dertigduizend arbeidsplaat sen zal teruglopen. Volgens de minis ter is de situatie op de arbeidsmarkt van dien aard. dat de werkloosheids problemen ln de bouw ook na volgend jaar zullen voortduren Ook in de van de bouw afhankelijke bedrijfstakken zal de klap hard aankomen PAGINA 25 turnen In de internationale turnwereld zijn de meningen nog verdeeld over de stich ting van een turnbond Er is nog geen overeenstemming over de manier waarop de overheersing van de Oost- europese landen in de turnwereld kan worden doorbroken Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Opinie: 4. Sport: 23 en 25. Radio en televisie: 27. Financiën: 29. Zaterdagkrant: 15, 16, 17„ 19 en 21. op de hoogte gebracht van de stand van zaken op dat moment. Het kabinet was er toen gewoon nog niet geheel uit. In middels is dus een besluit gevallen. Thorn en Andriessen zijn telefonisch op de hoogte gebracht. De premier wilde zich niet in detail uitlaten wat hij nu bedoelde met een „zware post". De verdeling van de pos ten is immers een zaak van de Commis sie zelf. Een regering kan alleen een persoon voordragen, maar geen forme le claim leggen op een portefeuille. Daarnaast vindt er in de komende tijd een ware „herverkaveling" van posten plaats, mede om plaats te maken voor een Griekse vertegenwoordiger. Het wordt daardoor nog moeilijker een voorkeur uit te spreken, omdat niet ze ker is wat onder welke portefeuille komt, aldus de premier. De nieuwe man van Nederland in Brus sel moet volgens de premier „multi-in- zetbaar" zijn en op meerdere posten passen. Toch blijft Van Agt nog hopen op de post voor landbouw, één van de zwaarste die er te vergeven zijn. De Deense regering heeft wel laten weten dat de zittende commissaris Gunde- lach in Brussel zal blijven, maar zij kun nen evenmin als Nederland één post op eisen. Het is bekend dat verschillende grote landen in de EG erop hebben aange drongen dat Nederland de post van landbouw claimt. Het is vrijwel zeker dat het landbouwbeleid in de komende jaren een veer zal moeten laten, zoals minister Braks (landbouw) ook heeft toegegeven tijdens de behandeling van zijn begroting, en de grote landen willen dan graag een Nederlander op die post. Andriessen heeft weliswaar geen erva ring met het groene front, maar dat is volgens de premier niet een erg groot bezwaar. „Een man met de kwaliteiten AMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam wil op korte termijn sluiting van de kerncentrale Dodewaard. Wethouder Wolffensperger zal een daartoe strekkend voorstel doen in de komende vergadering van de raad van commissa rissen van de Gemeenschappelijke Kernenergiecentrale Nederland (GKN). Hij geeft hiermee uitvoering aan een motie, die in april van dit jaar in de gemeente raad van Amsterdam is aangenomen. Amsterdam is een van de deelnemers in de GKN. De wethouder zal voorts in de vergadering van de raad van commissarissen van de NV Samenwerkenden Elektriciteitsproduktiebedrijven (SEP) voorstellen dat de SEP geen elektriciteit meer koopt die door buitenlandse kerncentrales is opgewekt. Ook zal hij erop aandringen, dat de SEP haar deelneming in de snelle kweekreactoren in Kalkar en Creys Malville beëindigd. van Andriessen hoeft niet alleen op de posten geplaatst te worden waar hij actuele kennis nodig heeft". Boven dien is er een precedent. Ook Gunde- lach was tenslotte geen landbouwspe- cialist, aldus Van Agt. Andriessen reageerde vrijdag voor het (Slot zie pagina 8 kolom 7) Specialisten dreigen met escalatie van tarievenconflict UTRECHT (ANP) - „Indien de regering daartoe aanleiding geeft zal de LSV een verdere escalatie zeker niet schu wen." Het bestuur van de Landelijke Specia listen Vereniging zegt dit in 'Medisch Contact' naar aanleiding van de vol gens de LSV eenzijdig afgekondigde prijsbeschikking die een forse verla ging van de specialistentarieven tot gevolg heeft. Bij wijze van 'tegenmaatregel' heeft de LSV al eerder besloten, niet meer mee te werken aan verschillende regerings commissies, het verstrekken van me disch-specialistische gegevens aan der den te blokkeren en om het gestructu reerd overleg tussen ziekenhuizen, zie kenfondsen en medische steven (lande lijk zowel als plaatselijk) op te schorten, evenals verschillende activiteiten in het kader van de sociale verzekeringen. De LSV heeft ook een kort geding aan gespannen tegen de staat. Dat dient maandag in Den Haag. Het bestuur van de Landelijke Vereni ging van Artsen m Dienstverband (lad) deelt in Medisch Contact zijn leden mee, dat het 'sympathie heeft voor de oproep van de LSV aan de in dienstver band werkzame artsen om. voor zover het dienstverband dit toelaat, hun soli dariteit te betonen' De manier waarop het kabinet inhoud geeft aan het begrip 'overleg met artsenorganisatie' belooft volgens het LAD-bestuur voor de toe komst weinig goeds Presidentskandidaat Ronald Reagan staat er wat verlegen bij als hij tijdens zijn campagne in het Amerikaanse SI. Petersburg kennelijk onverwacht wordt gezoend door een jonge vrouw. (Van ome correspondenti STOCKHOLM - Een in 1977 tussen de Zweedse staat en het Franse consortium Cogëma over opwerking van gebruikte uraniumstaven blijkt veel meer ver plichtingen voor Zweden in te houden dan tot nu toe bekend was. Dat blijkt uit het contract, dat vrijdag door de Zweedse massamedia werd gepubliceerd. Het contract was geheim. dige vragen uit het kamp van de tegen standers van kernenergie De voorstanders van uitbreiding van de bestaande zes kerncentrales tot twaalf hadden in 1977 een contract met Coge- ma dringend nodig om alle bezwaren van de tegenstanders de kop te kunnen indrukken Het resultaat daarvan werd een contract, waarin werd bepaald dat het afval zou worden verwerkt en opge werkt in Frankrijk. Daarmee leek op het eerste gezicht het afvalprobleem voor Zweden opgelost. Nu blijkt dat de Zweedse regering aan meer Cogèma-wensen en beperkingen en verplichtingen tegemoet is geko men dan in 1977 bekend was. De Zweedse staat verplicht zich in het contract een gedeelte van de opwer kingsfabriek voor haar rekening te ne men als de werkzaamheden daar even tueel zouden worden gestopt Cogéma is niet verplicht rekenschap af te leggen over de in de fabriek geprodu ceerde hoeveelheid plutonium, dat. gp- bruikt kan worden voor atoomwapens. Wat Zweden met het plutonium doet is niet duidelijk. Hoewel het land de wa penexport probeert te beperken, blijkt keer op keer dat een reéle exportbeper king amper bestaat. Na de publicatie van het contract komen dan ook de no- MIDDELBURG - Het Franse bedrijf Cogéma zal „nimmer met een volledi ge publicatie instemmen" van het con tract, dat de opwerkingsfabriek in Frankrijk met de PZEM heeft gesloten over de op- en verwerking van radio actief afval. Dat heeft het bedrijf „dui delijk te verstaan" gegeven, toen de PZEM naar aanleiding van vragen in juni vorig jaar over deze zaak overleg heeft gevoerd met Cogéma. Gedepu teerde staten van Zeeland zeggen dat in antwoord op de schriftelijke vragen, die de statenleden mevrouw J. Boog- erd-Quaak (D'66) en B. Groot (pvda) in september hebben gesteld naar aanlei ding van de gegevens, over deze zaak naar buiten gebracht in een tv-uitzen- ding van .Achter het nieuws'. Gs zeggen op de vragen onder meer dat zij bereid zijn op het punt van de open baarheid „die stappen te ondernemen. die geen schade aan de PZEM-belangen kunnen toebrengen". In dit verband re fereert men aan de overeenstemming, die minister Van Aardenne met Cogë ma heeft bereikt over de vertrouwelijke inzage van het contract aan kamer- en statenleden. In het contract komen vol gens gs geen bepalingen voor. die aan knopingspunten bieden om ..een publi catie van het contract, zo de staten dat zouden willen, te rechtvaardigen". Men wijst erop dat „de woordelijke inhoud" van het contract .confidentieel' is: „De ze rtrouweljjkheid geldt, aangezien het een standaardcontract betreft, niet al leen voor Cogéma en PZEM maar ook voor alle aan dit project deelnemende partijen, wier belangen door openbaar making van de woordelijke tekst even eens zouden kunnen worden ge- (Slot zie pagina 2 kolom 1) MINSTENS VIER DODEN IN MEXICO BIJ AARDBEVING MEXICO-STAD (AFP/UPI) - Een krachtige aardbeving in de Mexicaan se provincie Oaxaca heeft vrijdagmid dag minstens vier mensen het leven ge kost. Honderden raakten gewond. De beving duurde drie minuten en 17 se conden en had een kracht van 5,5 op de schaal van Richter. Ook in de hoofdstad van het land, hon derden kilometers meer naar het noor den. werd schade aangericht Verscheidene gebouwen stortten in, buisledmgen knapten en vanuit een groot gebied werd schade gemeld. WARSCHAU (AP/AFP/UPI/DPA) Lech Walesa, de leider van de grootste Poolse vrijle vakbond Solidariteit, heeft vrijdag de ge rechtelijke goedkeuring van de statuten van zijn organisatie afgewezen. De rechter had in de statuten eenzijdig wijzigingen aangebracht die volgens Solidariteit in strijd zijn met de afspra ken die de regering en de Poolse stakers afgelopen zomer hebben gemaakt. Walesa kondigde aan dat de bond bij de hoge raad tegen de beslissing van rech ter Zdzislaw Koscielnaik in beroep zal gaan. De op het allerlaatste moment door de rechtbank aangebrachte wijzi gingen 'zijn gemaakt tegen onze zin en zonder onze instemming' zei hij. Walesa zei dat het bestuur van Solidari teit zich maandag over de volgende stap zal beraden. „Ik wil niet uitweiden over wat wij nu gaan doen. Na dit zijn wij een beetje nerveus geworden", zei hij, eraan toevoegend dat 'de volle ver antwoordelijkheid voor de spanning betreffende de registratie van Solidari teit bij de autoriteiten ligt' De bond verweet de rechtbank 'eenzij dig en willekeurig' optreden, waaruit is gebleken dal de rechtbank niet onaf hankelijk is. De rechtbank houdt zich niet aan de akkoorden van Gdansk, waarin hel recht op onafhankelijke vakbonden en ook het stakingsrecht is vastgelegd. De rechtbank schrapte de bepalingen over stakingen in de statu ten met de overweging dat het sta kingsrecht eerst wettelijk geregeld moet worden. De passage die de rechtbank eenzijdig heeft ingevoegd luidt: De vakbond heeft niet de bedoeling de rol van een politieke partij te vervullen. Zij staat achter het principe van de ge meenschappelijke eigendom van de produktiemiddelen, die de basis is van de socialistische maatschappelijke or de in Polen. Terwijl ze erkent dat de partij de leidende rol in de staat uitoe fent en terwijl zij het bestaande sys teem van internationale bondgenoot schappen niet ter discussie stelt, streeft ze ernaar de werkers adequate midde len te verschaffen voor het waarborgen van zeggenschap, meningsuiting en be langenbehartiging. Aanhangers van de vrije Poolse vakbond Solidariteit voor de rechtzaal. Rechtbank en vakbond fTN e communis tische macht- J—'hebbers in Polen kronke len zich in allerlei bochten om de binnenlandse problemen het hoofd te bieden en tegelij kertijd de overige leden van het Warchaupact zo goed en zo kwaad als dat gaat te vriend te houden. Dat is een bijna onmogelijke opgave, want de buurlanden Sowjet-Unie. Oost-Duits- land en Tsjechoslowakije volgen de ge beurtenissen in Polen op de voet. elke in hun ogen verkeerde stap van de rege- ring-Kania kan aanleiding geven tot ernstige kritiek, in het uiterste geval zelfs tot daadwerkelijke bemoeienis. Zich sterk bewust van het feit, dat de militante buren over hun schouder meekijken, maar zich evenzeer bewust, dat zij tegenover acht miljoen in onaf hankelijke vakbonden georganiseerde arbeiders staan, proberen de huidige Poolse leiders de kool en de geit te spa ren. Een fraai voorbeeld vormde giste ren de rechtbankzitting, waarin werd beslist over de registratie van de nieu we overkoepelende vakbondscentrale. In de weken voorafgaande aan de rechtszitting had de Poolse partijleider Kania vergeefs getracht de vakbonds unie van ex-stakingsleider Lech Walesa één specifieke eis op te leggen: het op nemen van een clausule in de vak bondsstatuten. waarin de leidingge vende en blijvende rol van de commu nistische partij werd erkend. Neen, zei den Walesa en de zijnen, dat doen we met. Het staat allemaal in de grondwet van 1966 en in onze statuten is vastge legd, dat wij de grondwet eerbiedigen. Volstrekt overbodig dus zo'n clausule, hielden de vakbondsmensen vol De ge dachte. dat een uitspraak van de dis trictsrechtbank van Warchau duide lijkheid zou brengen - ja of nee tegen registratie - bleek gisteren niet op te gaan. Weliswaar stemde de rechtbank in met registratie van de nieuwe vak bondscentrale - wat in feite een erken ning inhoudt als volwaardig gespreks- en onderhandelingspartner - maar te gelijkertijd bracht de rechter eigenhan dig een wijziging aan in de statuten. En wat hield deze wijziging dan wel in' In derdaad: de vakbond erkent de leiden de rol van de communistische partij. En passant werden nog de stakingsbe palingen gewijzigd. Niet ten gunste van de arbeiders. De gebeurtenissen in Polen hebben tot scherpe reacties geleid in een aantal landen van het Warchaupact. De angst, dat het Poolse virus vat zal krij gen op de arbeiders in de Sowjet-Unie, in Oost-Duitsland en in Tsjechoslowa kije heeft met name de regeringen van de laatste twee landen overtuigd van de noodzaak in te grijpen. Moskou stelt zich iets voorzichtiger op. maar als hoedster van de marxistisch-leninisti- sche erfenis kan de Sowjet-Unie niet on verschillig blijven voor de liberalise ringstendensen in Polen. Elk Warchau- pact-land kan de andere vragen te in terveniëren als het van oordeel is. dat de toestand in een lidstaat gevaar ople vert voor de eigen binnenlandse veilig heid. Wie de afgelopen weken de harde, onverzoenlijke taal van bijvoorbeeld de Oostduitse partijleider Honecker heeft gehoord, heeft weinig fantasie nodig hem als wegberijder te zien van een strafexpeditie tegen de Polen. Méér dan wie ook is de Poolse regering zich be wust van de niet aflatende druk van de buurlanden. Zij wil iedere provocatie ten opzichte van hen vermijden, maar de Poolse arbeiders, verenigd in de vrije en onafhankelijke vakbonden - een uni cum voor een communistisch gere geerd land - hebben daar voorlopig geen boodschap aan. Zij worden te zeer in beslag genomen door de eigen pro blemen om oog te hebben voor de moei lijkheden, waarin hun regering is ko men te verkeren. Dit is het dramatische van de Poolse crisis: de vernieuwde re gering, onder leiding van de gematigde Kania. heeft de bereidheid om ten dele tegemoet te komen aan de gerechtvaar digde verlangens van miljoenen werkers, maar iedere concessie wordt door de leiders van de 'broedervolke ren' van het Warchaupact als verraad opgevat. In die dualistische positie ge beuren zaken, zoals gisteren in de recht bank van Warchau met de ene hand geven en met de andere weer wat terug nemen. Allemaal hoogst onbevredi gend. Binnen de nieuwe vakbonden mani festeren zich haviken en duiven. Tot de laatsten rekent zich Lech Walesa de ex-stakingsleider, die twee maanden geleden zoveel furore maakte in Gdansk. Walesa kent de beperkingen, die het leven in een communistisch ge regeerd land nu eenmaal met zich mee brengt. Dat bepaalt in tal van opzich ten zijn houding tegenover het regime, hoewel hij zich nooit en op geen enkele wijze met dit regime vereenzelvigt. Als belangrijkste vakbondsleider zal Wale sa er op toe moeten zien. dat de dreigen de botsing tussen regering en arbeiders wordt afgewend Elke uitdaging van de regering betekent tevens een provoca tie aan het adres van Moskou. Berlijn en Praag Het laatste wat de Polen kun nen gebruiken is gewapende interven tie van het Warchaupact Dat levert al leen maar verliezers op Dim De milieu-organisatie Greenpeace heef! vrijdag in Wellington bekendge maakt dat Frankrijk volgende week een reeks 'nieuwe en gevaarlijke' kern proeven op lie Atoll Mururoa houdt. Greenpeace heeft ook vorige reeksen voorspeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1