PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Tikhonov de opvolger premier Kosygin Kiesgerechtigden kregen stemkaarten na afloop Ontploffing lagere school Spanje: minstens 67 doden VERTROUWELING VAN BREZJNJEV Weinig animo voor terugkeer Aantjes Ogem stoot Grasso af BIJNA ALLE SLACHTOFFERS KINDEREN Vertrouwen kabinet blijft dalen Buien Wisselend bewolkt en buien. Middag- temperatuur omstreeks 12 graden. Matige wind, in de zuidelijke helft van het land later zwakke veranderlijke 223e jaargang no. 251 Vrijdag 24 oktober 1980 yy DAMESMODE ft/WR Lange Delft Promenade 111 Middelburg Ware klasse verloochent zich niet Van onze parlementaire redactlei DEN' HAAG - Voor Turken die Nederland binnen wil len zal vanaf 1 november een visumplicht gelden. Mi nister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) noemde deze „rigoureuze maatregel" nodig, omdat een nieu we stroom van werkzoekenden naar ons land dreigt te komen nu West-Duitsland en Frankrijk een visum plicht voor Turken hebben ingesteld. Over een half jaar zal worden bezien of de visumplicht nog langer moet voortduren. De maatregel is getroffen in Benelux-verband. Van der Klaauw kondigde de maatregel donderdag ochtend aan in de Tweede Kamer. Hij wees op het toenemend aantal illegaal in ons land verblijvende Turken dat de laatste jaren heeft getracht als vluchte ling erkend te worden. Bovendien zijn er al 125.000 legale Turken in Nederland. „Ten gevolge van het uitgebreide stelsel van rechts bescherming en het ontbreken van de nodige instru menten om te controleren dat bezoekers voor korte duur het land inderdaad weer verlaten, dreigt een verantwoorde controle op binnenkomst en verblijf onmogelijk te worden", aldus de minister. Nu al is het moeilijk de vreemdelingen te huisvesten en sociale voorzieningen te geven, zei Van der Klaauw. De nieuwe stroom, die als gevolg van de maatregelen in Wesl-Duitsland en Frankrijk binnen dreigt te komen, kan volgens de bewindsman ..in dit dichtbevolkte land niet worden opgevangen". De visumplicht heeft, zo zei Van der Klaauw, geen politiek karakter en moet niet worden beschouwd als een actie tegen dc Turkse regering of tegen Turken in het algemeen. Reizigers met bonafide doeleinden zal een visum worden verstrekt. Turken die nu legaal in Nederland verblijven, zullen bij terugkeer van vakantie geen visum nodig hebben. Van onze correspondent/ MOSKOU - Aleksei Kosygin (76) is donderdag afgetreden als premier van de Sowjet-Unie en opgevolgd door zijn eerste plaatsvervanger, Nikolai Tikhonov (75). Sowjet-partijleider Brezjnjev (73) deelde in een vergadering van de Opperste Sowjet (volksvertegenwoordiging) mee, dat men een brief van Kosygin had ontvangen waarin hij „wegens gezondheidsredenen" vraagt ontheven te worden van zijn verplichtingen als regeringsleider en tevens van zijn verplichtingen als lid van het Politburo van de communistische partij. Enkele jaren geleden kreeg Kosygin een ernstige hartaanval, volgens zeg gen tijdens het zwemmen in de rivier bij zijn Moskouse buitenhuis. Vorig jaar oktober kreeg hij opnieuw een zware hartaanval, die hem verplichtte vier maanden lang zijn werkzaamheden te onderbreken. Sinds de afgelopen zomer werd zijn afwezigheid wederom ver klaard door hartproblemen. Tegenover de Opperste Sowjet verklaarde Brezjn jev. dat Kosygins ontslagbrief aangaf dat zijn gezondheid de laatste tyd ver der achteruit gegaan was. Brezjnjev wijdde geen lovende woor den aan de aftredende regeringsleider. Hij stelde zijn plaatsvervanger Tikho nov voor als diens opvolger. De Opper ste Sowjet keurde dat voorstel zoals gebruikelijk unaniem goed. Tikhonov dankte in een korte toespraak voor het in hem gestelde vertrouwen. Maar ook hij wijdde geen enkel woord aan zijn voorganger. De belangrijkste tv- nieuwsuitzending bracht het nieuws van Kosygins vervanging 's avonds pas nadat men eerst tien minuten lang aandacht besteed had aan de vergade ring van de Opperste Sowjet. Waarnemers leiden hieruit af. dat Ko sygins aftreden mogelijk minder 'vrij willig' geweest kan zijn dan partijlei der Brezjnjev in zijn aankondiging deed vermoeden. De wankele gezondheidstoestand van Kosygin was bekend, maar ook andere leden van het Politburo van de commu nistische partij genieten geen al te bes te gezondheid, partijleider Brezjnjev niet uitgezonderd. Het is mogelijk dat Kosygin vrijwillig is vertrokken, maar politieke waarnemers achten het ook mogelijk dat zijn gezondheidstoestand voor zijn collega's reden geweest is om zijn vertrek min of meer af te dwingen. Kosygin is in 1904 geboren in Lenin grad. Hij profiteerde daar van de stali nistische zuiveringen en bracht het tot partijleider van zijn geboortestad- In 1939 kwam hij als minister voor de tex tielindustrie naar Moskou. Na de val van Chroesjtsjov in 1964 verving hij de afgezette partijleider als premier. (Slot zie pagina 4 kolom 2) vismijn De gemeenh ding van de PAGINA 3 voorkeursrecht De tweede kamer is het volstrekt niet eens met de plannen van het kabinet om de gemeenten voorkeursrecht te geven bij de aankoop van onroerend goed. De ministers Beelaerts van Blokland en De Ruiter krijgen een groot aantal wijzigingsvoorstellen op hun wetsontwerp te verwerken. PAGINA 7 gezondheidszorg Voorzitter mr F. G. A. Huber van de jubilerende Algemene Patiëntenver eniging vindt dat er een grote achter stand is op het gebied van de mondig heid van de patient en de hele aanpak van de gezondheidszorg vanuit de in valshoek van de zieke 'Voor veel pa tiënten is het hele terrein van de ge zondheidszorg nog een onbekende we reld'. aldus Huber PAGINA 15 vakantiebonnen Malafide werkgevers hebben enkele duizenden valse vakantiebonnen in omloop gebracht Het Sociaal Fonds Bouwnijverheid waarschuwt de bouw vakkers en heeft de zegels met een op- drukwaarde van 22.75 en 23.25 gulden uit de roulatie genomen PAGINA 17 veelzijdigheid De provinciale kampioenschappen veelzijdigheid, die zaterdag op het re-' creatiecentrum 'De Plet' in Arnemui- den worden gehouden, zullen paarden en ruiters duchtig aan de tand voelen. De combinaties kunnen zich onderling meten op een wegparkoers van ruim vier kilometer, een cross van dezelfde lengte met vierentwintig natuurlijke hindernissen, een dressuurproef en een sprlngparkoers PAGINA 25 winst Exxon, de grootste oliemaatschappij ter wereld, heelt in het derde kwartaal van ditjaareen winst geboektvan 1.35 miljard dollar De Amerikaanse oliegi- ganl schrijft de stijging van de winst (ruim 18 procent meer dan in hetzelfde kwartaal van 1979) toe aan de stijgin gen van de prijs van ruwe olie en gun stige schommelingen in de wisselkoer sen Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 15. Opinie: 4. Sport: 17. Kunst en cultuur: 21. Radio en televisie: 23. Financiën: 25. Varia: 19. AMSTERDAM - Slechts negen CDA'ers van de Tweede-Kamerfractie zijn voor terugkeer van Wim Aantjes na de volgende verkiezingen. In een door het weekblad 'Nieuwe Revu' gepubliceerde enquête staat dat de volgende kamerleden geen persoonlijke bezwaren hebben: Hans dc Boer. Borgman. Van de Burg, Couprie. Faber, Frinking, Van Houwelingen.Jan Nico Schol ten en De Kwaadsteniet Acht leden spreken zich duidelijk tegen een terugkeer uil Joep de Boer, Gemt van Dam, Annemieke van Heel-Kasteel, Mateman. Van Leljenhorsl, Van der Sanden, Wisselink en Schakel Tweeëndertig leden van de fractie twijfelen. Op vrije voeten door plaatsgebrek GRONINGEN - Opnieuw heeft de jus titie in Groningen een man moeten vrijlaten omdat in huizen van bewa ring in ons land geen plaats is. Ook vo rig jaar en begin dit jaar werd de Gro ninger justitie met dit probleem ge confronteerd en belandden acht men sen niet in de cel maar op straat. Gisteren kwam de 31-jarige K. A. K. op vrije voeten. Hij wordt ervan verdacht afgelopen vrijdagavond geprobeerd te hebben een prostituée in Groningen met een elektrisch snoer te wurgen. De rechter-commissaris besliste dat de man in eerste instantie de cel in moest, maar wegens plaatgebrek kwamK. vrij. Volgens hoofdinspecteur P. A. Spak- man van de Groninger gemeentepolitie is de afgelopen twee weken een noodsi tuatie ontstaan. Mensen die anders in bewaring zouden zijn genomen, kwa men vrij omdat er geen plaats was Twee zitten nu op het politiebureau vast. maar dat is een noodoplossing. ROTTERDAM (ANP) - OGEM heeft het in haar bezit zijnde aandelenpakket in Grasso gespreid ondergebracht bij eni ge intitutionele beleggers. Een en an der is gebeurd in overleg met Grasso. zo heeft dit laatstgenoemde bedrijf la ten weten. Het belang van OGEM in Grasso be droeg ongeveer 20 pet. OGEM is bezig aan een sanering van het concern, waarbij ook zal worden afgeslankt. Al eerder liet het concern weten, dat dit' sectoren betreft die niet van strategisch belang zijn. Men hoopt door afslanking dit jaar en 1981 f300 min vrij te maken. Het geld zou vooral moeten komen uit het vermogen dat in de projectontwik keling zit. Ouders zoeken hun kinderen in de sporthal van de school ORUELLA (AFP/DPA/REL'TER'UPIl- Een ontploffing in een lagere school in het Baskische mijnstandje Ortuella heeft donderdag aan minstens 67 personen het leven gekost, zo hebben plaatselijke autoriteiten bekendgemaakt. Alle slachtof fers op twee na zijn kinderen tussen de zes en tien jaar. Ook een onderwijzer en een loodgieter werden gedood. Negentig kinderen werden gewond. De autoriteiten sloten bijna onmiddel lijk de mogelijkheid van een aanslag uit. Vermoed wordt dat door een vonk van een apparaat van de loodgieter, die werkte aan het verwarmingssysteem van de school, een gascylinder en de verwarmingsketel zijn geëxplodeerd. Volgens de autoriteiten waren er in de drie schoolgebouwen die samen met Colegio Marcelino Ugalde vormen, op het moment van de explosie rond het middaguur meer dan 800 kinderen aan wezig. De kracht van de explosie was zo groot dat een van de drie verdiepingen hoge gebouw volledig van de funda menten werd gerukt, waarna de kinde ren onder tonnen puin werden bedol ven. De twee andere schoolgebouwen wer den minder ernstig beschadigd. Panische ouders renden naar de school en begonnen met hun blote handen in het puin te graven nog voordat de eer ste hulpploegen ter plekke waren. „Het ziet er uit als Dantes inferno', zei een van de getuigen. Bijna elk gezin uit het 9000 inwoners tellende dorp. dat 14 kilometer ten wes ten van Bilbao ligt, heeft kinderen op de school. Meer dan 5000 mensen - politie, burgerwachten, soldaten, brandweer mannen. rode-rkuiswerkers en vrijwilli gers - zijn bij de reddingswerkzaamhe den betrokken. Medische teams richt- ten in nabijgelegen huizen klinieken in om gewonden te behandelen. Koningin Sofia vloog naar Bilbao om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de situatie in Ortuella. Koning Juan Carlos, premier Suarez en ook de 35 landen die aanwezig zijn bij de voor bereidende besprekingen voor de Eu ropese veiligheidsconferentie in Ma drid, hebben condoleantieboodschap- pen gestuurd en de Baskische premier Carlos Garaicoeclia brak besprekin gen in Madrid af om naar de plaats van de ramp te vliegen. HILVERSUM (ANP) - Het vertrouwen in het kabinet Van Agt is na prinsesdag opnieuw gedaald. Slechts 17 procent ziet nog heil in de plannen van de mi nistersploeg, tegen 19 procent in au gustus en 27 procent in mei. Dit blijkt uit een enquête onder ruim 1000 Nederlanders van achttien jaar en ouder door bureau Lagendijk in samen werking met de Avro Geen vertrouwen in het kabinet heeft 36 procent, dat is vijf procent meer ver geleken met augustus en tien procent meer vergeleken met mei. Ook het vertrouwen In de oppositie Is blijkens de enquête gedaald De waar dering in het optreden van de PvdA daalde van 20 naar 17 procent, dat in dat van D'66 van 27 in augustus naar 18 procent in eind september Europees industriecommissaris Etienne Davignon heeft donderdag in Brussel geen exacte mededelingen wil len doen over hoe de EG-commissie gaat handelen als de negen EG-landen. morgen, zaterdag, in Luxemburg, geen eensgezind standpunt bereiken over het uitroepen van de 'uitgesproken cri sissituatie' in de Europese staalsector. Zaterdag wordt, op verzoek van de Duitse Bondsrepubliek, over dit onder werp een speciale Europese minister raad gehouden. VLISSINGEN - Ruim twintig huishoudelijke vervuilers in het gebied van het waterschap Walcheren hebben woensdag pas n£ afloop van de verkiezingen een oproepingskaarl in handen gekregen; sommigen zagen de kaart pas donderdagmor gen, toen ze de krant of de post uit de brievenbus haalden. Het gaat om een groep bewoners van de flat .Bcstevaer' aan de Vllssingse Boulevard Evcrtsen. Griffier mrJ.MLutoijn van het waterschap Walcheren bevestigde desgevraagd dat men is vergeten aan die groep stemgerechtigden een oproepingskaarl te zenden; toen men woensdagmorgen achter dit verzuim kwam. zijn nog ongeveer 25 kaarten bezorgd, „om ongeveer half elf's morgens," zei hij. Namens een aantal bewoners van de ,Bestevacr'-flat is tegen deze gang van zaken geprotesteerd. Mevrouw A.E de Veth-Van Haaren ver klaarde donderdag desgevraagd dat er bij verschillende bewoners van de flat „verwondering en ontstemming" be stond over de handelswijze van het wa terschap. Zij heeft - mede namens ande re bewoners een brief naar het bestuur van het Walcherse waterschap ge stuurd. waarin zij zich afvraagt of de verkiezing van waterschapsbestuur ders wel geldig is als een groep stemge rechtigden de oproepingskaart te laat in handen krijgt om nog gebruik van hetstemrecht te kunnen maken. „Ik wil van dat recht alsnog gebruik maken en dat geldt, heb ik begrepen, voor ande ren ook." Daarom heeft zij gevraagd alsnog in de gelegenheid te worden ge steld haar stem uit te brengen. Als het waterschap daartoe niet bereid is, wil zij langs juridische weg de geldigheid van de Walcherse verkiezing aanvech ten. kwam, dat hij kon gaan stemmen, hoort in de Bestevaer-flat ook de heer J.G. Baak. „Toen ik woensdagmorgen tegen half elf de post haalde, zat cr nog geen oproepingskaarl in," aldus deze gedupeerde. „Toen ik donderdagoch tend de krant uit dc bus pakte, zat de oproepingskaart eronder. En dan lees ik in dc krant, dat dc watcrschapsbe- sluurder somber doen over dc slechte opkomst. Dat vind ik een vreemde gang van zaken. Dan denk je toch: wor den we soms gemanipuleerd?" Griffier mr J. M. Luteijn van het water- Tot de kiezers, die er te laat achter (Slot zie pagina 2 kolom 5)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1