ICiALE ZEEUWSE COURANT Overeenstemming KLM en vliegers VNO: weinig heil in voortzetten gesprek Tamponziekte eist slachtoffers nu GEEN STILLEGGING VERKEER KIEZERS LIETEN VERSTEK GAAN nui Prinses verkent parcours „KABINET MOET BESLISSING NEMEN OOK IN NEDERLAND STERFGEVALLEN NIET UITGESLOTEN Opklaringen Veel bewolking en af en toe regen, later op de dag van het westen uil enkele opklaringen. Middagtemperatuur om streeks 13 graden Vrij krachtige en aan de kust af en toe harde zuidwesten wind. 223e jaargang no. 250 Donderdag 23 oktober 1980 PERMANENTE KEUKEN EN BADKAMERSHOW nn (Van onze verkeersredacteur) AMSTELVEEN - Vliegers en boordwerktuigkundigen hebben woensdag na een zeer lange dag van intensief vergaderen met de directie van de KLM een basisakkoord bereikt over de omstre den cockpit van de bestelde Airbus A-310. Het eerste gevolg daarvan is dat de vliegers geen werkonderbreking zullen hou den, die voor vanmorgen was gepland van zes tot tien uur. Na een bijna onafgebroken bespreking een gezamenlijke commissie van onder- Voorts heeft de KLM-directie toege zegd dat elk overleg in het vervolg al leen met de directie zal worden ge voerd. dus met uitsluiting van de beide chefs van de vliegdienst, indien de vliegers en boordwerktuigkundigen maandag hun vertrouwen hadden op- van tien uur zijn vliegers en boordwerk tuigkundigen enerzijds en de KLM-di rectie anderzijds overeengekomen dat Politie verdenkt Haagse portier van moord studente DEN HAAG (ANPl - De Wasstnaarse recherche heeft na drie dagen intensief speurwerk in de woning van de 31-jari- ge Haagse portier J. D. H. zilverkleuri ge delen van oorbellen gevonden. Ze blijken eigendom te zijn geweest van de vermoorde studente Emy den Boer uit Schiedam. De ouders van Emy heb ben de fragmenten herkend. De portier wordt op het ogenblik in ver zekerde bewaring gehouden. Hij wordt verdacht van de moord op de 11-jarige Edith Post uit Wassenaar, doch er wordt nu ook nagegaan of hij enkele andere nog onopgeloste moorden op meisjes kan hebben gepleegd, waaron der Emy den Boer. Zij werd op 5 april in het Brabantse Nistelrode gevonden Ze was doodgeschoten. ziekenhuizen Het streekziekenhuis 'De Bevelanden' In Goes en het Zweedse Rode Kruiszle- kenhuls in Zienkzee hebben overeen stemming bereikt over een fusie tus sen de beide instellingen Het nieuwe samenwerkingsverband zal resulteren in de eerste ziekenhulsgroep in de pro vincie en kan gezien worden als aanzet tot de vorming van drie groepen ln Zeeland milieu In de tweede kamer is geen meerder heid te vinden voor het voorstel van D 66 om spuitbussen met Ingang van 1 januari 1983 te verbieden Voor onder zoek van het probleem van de opslag van radio-actief afval wordt een com missie benoemd jeugdloon Werkende jongeren ln de provincie ei sen van het kabinet het terugdraaien van de maatregelen ten aanzien van het Jeugdloon. De werkende jeugd heeft geen goed woord over voor het sociaal beleid van de regering land- en tuinbouw De toekomst van de land- en tuinbouw baart, de tweede kamer zorgen Met na- me de glastuinbouw heeft te kampen met voortdurend stygende energie kosten. De kamer voelt niets voor een verhoging van de btw op bloemistery- produkten. afgestraft Landskampioen AJax heeft een zware nederlaag geleden tegen Bayern Mun- I chen De Amsterdammers die bijzon der defensief speelden werden door de Westduitse club afgestraft met 5-1 FC Utrecht dwong meer respect af en won j met 2-1 van Eintracht Frankfurt. I PAGINA 23 groente I Twee bonden van handelaren in I groenten, aardappelen en fruit ergeren zich aan de klandestiene handel in hun waar Zij overwegen acties, zoals hel bezetten van veilingen. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 15. Sport: 16 en 17. Radio en televisie: 21. Financiën: 23. Varia: 19. zoek zal worden gevormd, die in de i ste plaats de tot dusver ingenomen standpunten van belde partijen zal on derzoeken. Een onderzoek, zowel ten aanzien van de inrichting van de cock pit als van het aantal bemanningsleden - twee of drie - waarmee de Airbus zal worden gevlogen. De uitkomsteirfan dit onderzoek, als mede een onderzoek naar de beste in richting van een cockpit, zullen bepa lend zijn voor de definitieve keuze, die zal worden gemaakt door de directie van de KLM. De KLM-directie heeft daarbij toegezegd zich niet langer ge bonden te achten aan de verplichtin gen die zij tot dusver heeft aangegaan. Bovendien hebben beide partijen zich verklaard zich niet langer gebonden te achten aan reeds gemaakte internatio nale afspraken. Anderzijds zal het evaluatieteam, dat voor de helft uit vertegenwoordigers van de directie en voor de helft uit vliegers en boordwerktuigkundigen zal bestaan, alleen aan de KLM-direc tie rapport uitbrengen. De producenten van geconserveerd kalfsvlees in West-Duitsland nemen al le babyvoeding uit de markt waarin de ze vleessoort is verwerkt Dit werd woensdagavond aan het ministerie van volksgezondheid in Bonn meegedeeld door het diétistische levensmiddelen- verbond. waarbij alle producenten van babyvoeding zijn aangesloten. In een mededeling aan het ministerie kondigen zij nieuwe produkten aan. waarin het daarin verwerkte kalfsvlees gegarandeerd vrij van het schadelijke synthetische middel oestrogeen is. MIJN MONUMENT TERUG...! DEN HAAG - De CDA-fractie in de tweede kamer meent dat de regering ervoor moet zorgen dat het monument van Joan Derk van der Capellen vanuit Italië naar Nederland komt Volgens Jan en Annie Romein in hun 'Erflaters der beschaving' is baron Van der CapeUen tot Den Pol de 'grondleg ger geweest van de moderne demo cratie in Nederland'. Na zijn overlijden in 1784 heeft een co mité uit de burgerij opdracht gegeven aan de Italiaanse beeldhouwer Cerac- chi een nationaal monument te ver vaardigen. Volgens een aantal CUn-icumerleden - Weijers. Beinema, Buikema en Wisse- link - is het overgrote deel van de koop som destijds aan de Italiaanse beeld houwer uitbetaald, maar het monu ment heeft ons land nooit bereikt. Het zou in slechte staat in de Villa Borg hese m Rome staan en eigendom zijn van de stad Rome In schriftelijke vragen hebben de ka merleden de minister-president en de minister van erm verzocht stappen te ondernemen tijdig voor het herden kingsjaar 1984 - Van der Capellen stierf in het jaar 1784 - het monument alsnog naar Nederland te halen. Bijna een jaar na de bezetting van de Amerikaanse ambassade in Teheran door Iraanse studenten, die nog steeds 52 Amerikanen in gijzeling houden, is het hek van de ambassade nog steeds met kettingen potdicht TEHERAN (AFP) - Het Iraanse parlement zal zondag pas spreken over het vraagstuk van de Amerikaanse gijzelaars. Dit heeft de voorzitter van het parlement. Hatsjemi Rafsanjani, woensdag meegedeeld. Rafsanja- ni verklaarde dat zondag het rapport zal worden bestu deerd van de speciale commissie die belast is met het defeniêren van de voorwaarden voor de vrijlating van de gijzelaars. Op een persconferentie heeft de Iraanse premier. Mo hammed Alï Radjai. woensdag bevestigd dat hij met VN-secretaris-generaal Kurt Waldheim vrijdag in New- York het gijzelaarsvraagstuk had besproken Voorts zei hij te menen dat Washington niet onwelwillend stond tegenover de vier voorwaarden van imam Khomeiny. Die verklaringen wekten bij waarnemers in Teheran voorzichtig optimisme op. Prinses Anne van Engeland inspecteerde woensdag met haar man Mark Philips het crosspcountry parcours van de Military in Boekelo. welke van daag met de dressuurproef van start gaat. De prinses en haar man starten morgen op dit onderdeel. Zaterdagmorgen begint men met de cross-coun try HAREN - Voorzitter mr. C. van Veen van het Verbond van Nederlandse Onderne mingen (VNO) ziet weinig heil meer in een derde gesprek tussen kabinet, werkge vers en vakbeweging over het sociaal-economische beleid voor 1981. De regering moet volgens Van Veen nu de beslissing nemen waar hel parlement om heeft gevraagd: een flinke matiging van de loonkosten. Na het gesprek met de regering in de traal overleg ..pure geschiedverval- Stichting van de Arbeid is het duidelijk sing". De FNV heeft zich wel construc- hoe de kaarten liggen. De grootste vak- tier opgesteld en serieuze voorstellen centrale, de FNV. heeft er geen enkele gedaan. „Wij zien wel degelijk in dat twijfel over laten bestaan niet bereid te matiging geboden is. Het gaat ons al- zijn de meerderheid van de Tweede Ka- ieen 0m de manier waarop het kabinet mer en het kabinet '.e volgen om via een dat wil en ook zit het ons dwars dat tot verlaging van de kosten voor de bedrij ven een verdere afbraak van de werkge legenheid te voorkomen. dit moment onduidelijk is wat die mati ging aan werkgelegenheid zal opleve- CNV Dit zei VNO-voorzltter Van Veen bij de ingebruikneming van een kantoorge bouw van drie werkgeversorganisaties De verbondsraad van het CNV heeft in het Groninger Haren Volgens Van woensdagmorgen met grote bezorgd- Veen hebben het CNV en de vakcentra- heid geconstateerd dat het gesprek le MHP zich duidelijk constructiever opgesteld Hij beschuldigde FNV-voor- zitter Wim Kok als onwaaracht.-g. „Ter wijl de FNV keihard nee zegt op het voorstel van het kabinet vraagt het wel een blanco cheque van de werkgevers op het punt van garanties voor de werk gelegenheid. Het is duidelijk dat het de FNV niet te doen is om het oplossen van de problemen waar ons land voor staat, maar dat het de FNV alleen maar gaat om het oplossen van de problemen waar ze zelf voor staan", aldus Van Veen. dinsdag tussen kabinet, werkgevers en werknemers geen resultaat heeft ge had. De bezorgdheid wordt ingegeven door het feit. dat van maand tot maand de werkloosheid stijgt, terwijl er op cen traal niveau geen enkele vooruitgang wordt geboekt als het gaat om een geza menlijke aanpak van onze economi sche problemen. Het CNV heeft met voldoening gecon stateerd, dat het idee van het werkge- legenheidsfonds de steun heeft van het kabinet, de werkgevers en de FNV, zij het met voorweaarden. Hoofddoel van het fonds blijft stimuleren van de in dustrie als basis voor welvaart. Wel hoopt het CNV. dat het kabinet maat regelen zal nemen om de koopkracht van de minima te handhaven. Van Veen zei dat de door het kabinet voorgestelde loonmatiging dient om afbraak van werkgelegenheid af te remmen. „Garanties voor het schep pen voor arbeidsplaatsen kunnen wij op centraal niveau niet geven. AI zou den wij dat willen", aldus Van Veen. Een woordvoerder van de FNV noemde de kritiek van Van Veen op de opstel ling van de federatie tijdens het een- GOES - De stemgerechtigden voor de waterschapsverkiezingen hebben woensdag massaal verstek laten gaan Met name in de categorie 'vervui lers'was de opkomst in het algemeen zeer laag De opkomst bij de verkiezin gen van 1977. die toen als teleurstellend werden ervaren, was dil keer in de meeste gevallen nog lager Over het algemeen boekten de traditionele lijsten succes De PvdA. die in de meeste waterschappen, in zes van de acht waren verkiezingen, lijsten had ingediend, had succes in Walcheren en in de Beve landen ln het algemeen bestuur van het ivaterschap Walcheren zullen bin nenkort twee PvdA-ers hun intrede doen in in het algemeen bestuur van het waterschap Noord- en Zuid-Beveland werd een PvdA-er gekozen Opvallend was. dat zich onder de weinige kiezers, zeer veel ouderen bevon den. Met name de jongeren lieten het volledig aficeten. Zie pagina 7i UTRECHT (ANP) - Na de publikaties over Amerikaanse vrouwen die zijn overleden door een infectieziekte die het gevolg zou zijn van hel gebruiken van inwendig maandverband (tam pons). vragen enkele Nederlandse art sen zich af. of bepaalde sterfgevallen in hun praktijk niet ook aan deze ziekte moeten worden toegeschreven. De eerste berichten uit de VS over mo gelijke risico's bij h<4 gebruik van tam pons verschenen miffden september. In Nederland was er niets over bekend, bij het ministerie van volksgezondheid zo min als bij de gynaecologen. De Utrechtse gynaecoloog prof. dr. A A. Haspels zei toen. dat hij nog nooit zo n ziektegeval (gekenmerkt door misse lijkheid. diarree en een snel dalende bloeddruk) had gezien. Die uitspraak heeft hem reacties van collega's opgelever, die hem tot de voorzichtige conclusie brengen, dat er in ons land waarschijnlijk toch min stens drie jonge vrouwen die tijdens hun menstruatie tampons gebruikten, zijn overleden. In één geval ging het om een meisje van zeventien jaar, dat alle genoemde symptomen vertoonde. De internist die haar toen heeft behandeld gelooft achteraf op grond van het sectierap port. dat de tampon de oorzaak kan zijn geweest de bacteriën die in haar bloed werden gevonden ook 'opgehoopt' m de baarmoedermond. achter de tampon, aangetroffen Er is volgens prof. Haspels geen enkele reden tol paniek, omdat de kans op zo'n bloedvergiftiging' minimaal is. Wel adviseert hij artsen, op hun qui vive te zijn als ze met zo'n plotselinge bacte- riele infectie en een snelle daling van de bloeddruk worden geconfronteerd. Met snelle maatregelen kan een fatale af loop worden voorkomen (het gaat vol gens Hapels namelijk om de zeer beken de coli-bactenei Hetzelfde geldt voor de gebruiktsters van tampons: als ze tijdens hun menstruatie plotseling ziek worden, kunnen ze het best zo snel mo gelijk een arts waarschuwen. Verder is en blijft de normale hygiene van groot Waterschap en luchtspiegeling V°' V v< belang, dus ook het niet te lang wach ten met het wisselen van tampons In de Verenigde Staten hebben ver schillende tampon-fabrikanten inmid dels besloten, dit soort waarschuwin gen en aanbevelingen te vermelden op de bijsluiter bij hun tampons. Inmiddels heeft het PPR-kamerlid Ria Beckers er bij de staatssecretaris van volksgezondheid op aangedrongen ook in Nederland dergelijke maatregelen te nemen. roor de tweede achtereen volgende maal heeft Zee land zich bezig gehouden met het (in het land nog unieke) 15259 verschijnsel van water- schapsverkiezingen. In de stemlokalen ging het gisteren in hoofd zaak om de verkiezing van vertegen woordigers ln de besturen van zes Zeeuwse waterschappen voor de gToep van de "kleine (zeg: huishoudelijke) ver vuilers Afgaand op het opkomstper centage dat toch als graadmeter dient voor de betrokkenheid van de burger bij het publieke belang van het water schap. moet van een teleurstelling wor den gesproken- Er was minder belang stelling dan in 1977. toen voor de eerste keer breed opgezette verkiezingen voor nieuwe hoofdingelanden in de water schapsbesturen werden georganiseerd In de kring van de waterschapswereld zelfwas men toen niet ontevreden'over het resultaat Tenslotte ging het in 1977 om iets nieuws de Zeeuwse burger moest er nog aan wennen dat hem gele genheid werd geboden om mee te be slissen in een doelcorporatie als het wa terschap. waar tot dan toe vooral de landbouw en andere grondeigenaren met elkaar als direct belanghebbenden de dienst uitmaakten Ditmaal ging dat excuus met meer op. Er mocht worden verwacht dat Zeeland meer vertrouwd zou zijn geraakt met de democratise ring in het waterschapswezen in dit ge west en met de mogelijkheid tot een rechtstreekse inbreng in de besturen er van - zeg maar - via de aanslag veront- reinigingsheffeing die praktisch ieder een als belanghebbende bij een goede waterkwaliteit betaalt Ondanks een aantal vereenvoudigingen in de verkie zingen en ondanks een zekere politise ring bij de kandidaatstelling heeft de Zeeuwse kiezer het gisteren lelijk laten afweten Is met magere opkomst naar de stem bus van gisteren nu voor de toekomst het lot van de waterschapsverkiezingen bepaald? Die vraag noopt wel tot enige bezinning. Zeeland is vijf jaar geleden welbewust deze weg opgegaan. Provin ciale staten besloten toen om de zorg voor de waterkwaliteit tvoorde wateren die niet bij het rijk in beheer zijni in handen te geven van de waterschap pen. Elders in het land werden andere constructies bedacht voor de uitvoe ring van de nieuwe taak. zoals die in de wet verontreiniging oppervlaktewater (wvo) was omschreven. In sommige pro vincies trok de provincie de opdracht aan zich: op andere plaatsen werden zuiveringschappen opgericht. Zeeland koos voor de waterschappen en die kring zelf werd de nieuwe taak heel dui delijk geambieerd. Het waterkwali teitsbeheer bood tevens de mogelijk heid om de publieke zaak van het wa terschap dichter bij die groepen van de Zeeuwse samenleving te brengen, die het werk en het optreden van de van oudsher beheerders van dijken en land- bouwwegen tot dan toe op afstand had den gevolgd. Met dat doel ook werd in het algemeen reglement voor de Zeeuw se waterschappen en in de reglementen voor de afzonderlijke waterschappen nauwkeurig omschreven hoe in de toe komst de besturen zouden moeten wor den gevormd, met gebruikmaking van zo breed mogelijke verkiezingen Bij alle goede bedoelingen waarmee de waterschappen aan dit experi ment zijn begonnen dringt zich de twij fel op of Zeeland met verkiezingen in deze vorm op de goede weg is De op komst naar de stembus is nog niet te vergelijken met die voor de eerste ver kiezingen van het Europese parlement Er zijn dit keer bepaalde manco's ont dekt in het systeem, die zich voor aan passing lenen. Er zou ln het algemeen wat meer kunnen worden gedaan aan opkomstbevordering en informatie over de waterschappen. Maar of dat al les een volgende keer veel zal uithalen'' Zeeland heeft destijds gekozen voor een geheel eigen benadering van de zorg voor de waterkwaliteit in deze provin cie en zich bij de organisatie daarvan bepaalde verplichtingen opgelegd De bestuurssamenstelling via vrijwel alge mene verkiezingen is daarvan een rechtstreeks uitvloeisel en tegelijk een idealistische doelstelling. In de prak tijk wordt het alleen wat moeilijk werken en begint de geloofwaardigheid poreus te worden wanneer ideaalbeel den de vage trekken van luchtspiege lingen krijgen. vdM ISRAËLISCHE LUCHTAANVALLEN IN ZUID LIBANON TEL AVIV (DPA/UPI) - De Israëlische luchtmacht heeft woensdag steunpun ten van dc Palestijnse guerrillastrij ders ten zuiden van Beiroet aangeval len. zo heeft het Israëlische opperbevel in Tel Aviv bekendgemaakt Alle toestellen zijn behouden terugge keerd Een woordvoerder van de Pale stijnse guerrillastrijders bevestige dat Israëlische jachtbommenwerpers doe len op enkele kilometers ten zuiden van Beiroet hebben gebombardeerd. Het was gisteravond nog niet bekend of er slachtoffers zijn gevallen. Vil een bungalow tn Bussum zijn 181 Franse antieke klokken gestolen die ge zamenlijk een waarde hebben van 360.000 gulden Een inwoner van Har- melen heeft hiervan aangifte gedaan bij de politie van Bussum. De man had de uurwerken afgelopen maandzg naar het pand in Bussum gebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1