Ja PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Meerderheid kamer wijst huurplannen af Blokkade kerncentrale Dodewaard opgeheven De 'Prinsendam9 had gered kunnen worden Leerzaam verjaarspartijtje op boot van Delta-dienst KAPITEIN KEES WABEKE: AANTASTING KOOPKRA CHT MINIMUMINKOMENS Radio-actieve wolk Chinese kernproef nadert Europa Straaljager verliest een brandstoftank EERSTE 'PRIKACTIE' IN RESTEREN Zware sneeuwval in Zwitserse Alpen CNV en FNV zwijgen nog over brief van Albeda Wolkenvelden Droog weer met wolkenvelden Mid- dagtemperatuur ongeveer 13 graden Tot matig toenemende wind uil zuid tot zuidwest. 223e jaargang no. 248 Dinsdag 21 oktober 1980 tamse bv sinds 1881 UW ELEKTRO TECHNISCH INSTALLATEUR Postbus 154 4460 AD Goes - Telefoon 01106-1740 DEN HAAG - De meerderheid van de tweede kamer wil dat staassecretaris Brokx van volkshuis vesting zijn plan intrekt om per 1 juli volgend jaar het percentage te verhogen dat huurders geacht kunnen worden van hun inkomen te verwonen voordat zij voor individuele huursubsidie in aamerking komen (de zg. normhuurquote). Die verhoging leidt tot een extra aantasting van de koopkracht van de minimuminkomens met een kwart procent en dat is voor de fracties van CDA, PvdA, D'66 en PPR onverteerbaar, zo bleek maandag tijdens een commissievergadering over het huur- en subsidiebeleid. Staatssecretaris Brokx (volkshuisves ting en ruimtelijke ordening) wil de be- nedengrens van de individuele huur subsidie per 1 juli optrekken met een kwart procent voor de mensen met een minimuminkomen en met. een half pro cent voor „Jan Modaal". Dit betekent voor de mensen met de laagste inko mens een verhoging van 4.50 gulden per maand en voor de modale inkomens een extra verhoging van 11.50 per maand. Deze maatregel zou 1 juli in moeten gaan. De huren zijn volgens Brokx te ver ach tergebleven bij de werkelijke bouw- en exploitatiekosten. Het verschil moet, aangepast worden door Individuele- en objectsubsidies door de overheid. Deze subsidies drukken zo op de begroting van volkshuisvesting, dat er te weinig ruimte overblijft voor het bouwen van nieuwe woningen, aldus de staatssecre taris. berder bouw. Daarnaast is het volgens Brokx onvermijdelijk dat iedereen meer voor het wonen gaan betalen. Dit zal vanaf volgend jaar ebeuren door een versnelde huurverhoging voor die woningen die volgens het puntenklas sement te weinig huur opbrengen. Brokx denkt dat binnen ongeveer 9 jaar de aanpassing voltooid zal zijn. Het effect van deze aanpassing van de huren aan de werkelijke kosten zou ech ter deels teniet gedaan worden wanneer deze gecompenseerd zou worden door overheidssubsidie. Daarom wil de be windsman de normhuurquote. de ver houding tussen het inkomen en de ver schuldigde huur waarop de toekenning van individuele huursubsidie geba seerd is. verhogen. worden dat deze mensen nog eens moe ten inleveren op de huursubsidie, al dus de CDA'er. Hij diende hiertoe een motie in. Nypels (D'66) en Jansen (PPR) sloten zich bfj Dijkman aan. Van Dam (PvdA) was het met het principe van de motie eens. maar wilde een duidelijker formu- Moties Soberder bouw De regering staan twee maatregelen voor ogen. Ten eerste moeten de sticli- tlngskosten van de nieuwbouw be perkt worden, onder meer door een so- jachthaven Het verzekeringsconcern AGO heeft nog steeds belangstelling voor overna me van de jachthaven van Breskens. verkeersvliegers De Vereniging van Nederlandse Ver keersvliegers gaat praten met de di rectie van de KLM over de Inrichting van de cockpit van de Airbus. De vliegers vinden hel overleg echter geen aanleiding om de aangekondigde werkonderbreking te schrappen PAGINA 11 rente De Nederlandse Bank gaat de renteta rieven verlagen Met ingang van van- i daag zakt. de rente een half procent De maatregel is het gevolg van een verrui ming op de valutamarkt gemeenteraad De werkgroep herziening gemeente wet wil de positie van de gemeentera den is ons land ten opzichte van de colleges van burgemeester en wethou ders versterken. Dijkman (CDA) wees een aanpassing van de individuele huursubsidie in be ginsel niet af. maar hij verzette zich tegen de aantasting van de koopkracht van de mensen met een minimuminko men door de huurverhoging. In een lijd van minlijnen voor de mensen met de laagste inkomens moet voorkomen BONN WASHINGTON (AFPDPA) - Een enorme wolk radioactieve deel tjes. gevormd na de Chinese boven grondse kernproef van vorige week donderdag, zal Europa tegen het eind van deze weck bereiken. Dr. Heinz Kaminski. directeur van het observatorium in de Westduitse stad Bochum. zei maandag dat de wolk mo menteel de Verenigde Staten passeert op een hoogte van tien tot dertien kilo meter. Hij bevat deeltjes van het sterk radioactieve strontium 90. cesium 137 en plutonium, die op Europa en in het bijzonder de bondsrepubliek zouden kunnen neerregenen, aldus Kaminski. De autoriteiten voor milieubescher ming in de Vernigde Staten maakten zondag ook melding van de naderende wolk. Maar naar hun mening ging daar weinig gevaar voor de gezondheid van uit. Bij wijze van voorzorg zullen de me tingen van de radioactiviteit in de lucht enige tijd dagelijks worden verricht. Sinds een aantal jaren vinden deze me tingen eenmaal per week plaats De Amerikanen verwachtten dat de wolk in twee dagen de Verenigde Sta ten gepasseerd zou zijn. ROERMOND (ANP) - In een open ter rein tussen Roermond en Swalmen. Blankwater geheten, nabij de Duitse grens, heeft maandagmiddag een En gelse straaljager van de RAF-vliegba- sis Bruggen in West-Duitsland per abuis een brandstoftank, een zoge naamde vleugeltiptank, verloren. De tank was leeg. Het aluminium ge vaarte - drie meter lang en een doorsne de van vijftig centimeter - kwam in een weiland terecht. Ongelukken zijn niet gebeurd en evenmin is er schade aange richt Niemand had iets gemerkt behalve de piloot. Hij meldde het verlies rond twee uur. Vanuit Duitsland werd de politie in Roermond in kennis gesteld Zij toog op onderzoek uit en trof na en kele uren zoeeken de tank aan In een moerassig gebied lering en diende een eigen motie in. Dijkman en Van Dam sloten zeker niet uit dat vóór de stemmingen de moties ineengeschoven zouden worden Aannemen van één of beide moties zal volgens Brokx een flink gat in de begro ting slaan In 1981 zal het de regering ongeveer 10 miljoen kosten en in 1985 zelf bijna honderd miljoen Hij had dan ook grote moeite met de motie. Stadsvernieuwing De Tweede Kamer ging ook niet ak koord met de afschaffing van de garan tie- en vergelijkingshuren in stadsver- nieuwingswijken. Dit systeem maakte het voor de oude bewoners van de wij ken makkelijker om naar de nieuwe huizen in hun buurt terug te keren doordat de huren kunstmatig laag werden gehouden. Brokx wil van dit systeem af. omdat het systeem alleen kan bestaan door hoge objectsubsidies. Hij wil de huren meer in relatie brengen met de werkelijk ge maakte kosten. Deze maatregel bete kent dat de aanvangshuren voor nieu we woningen omhoog zullen gaan Dijkman diende een motie in, waarin de regering verzocht wordt de afschaffing in te trekken. Volgens hem zou de maat regel van Brokx de stadsvernieuwing ernstig schaden Ook bij deze motie kreeg hij steun van de PvdA. D'66 en PPR. Overgangsregeling De staatssecretaris kwam de Kamer gedeeltelijk tegemoet door een over gangsregeling van vier jaar voor te stellen, waardoor de betrokkenen kun nen wennen aan hogere aanvangshu ren. Dit was voor Dijkman ondanks waardering voor deze toezegging geen reden om zijn motie in trekken. Over de moties wordt pas 2 december gestemd vlak voor de eindstemming over de gehele begroting van volks huisvesting en ruimtelijke ordening DODEWAARD - De blokkade van de kerncentrale in Dodewaard is ten ein de. Tegen zes uur maandagmiddag ver liet de laatste actievoerder de prikkel draadversperring. waar twee dagen en een barre nacht lang demonstranten en Mobiele Eenheid in geweldloze sfeer tegenover elkaar stonden. ,De mensen zijn bekaf, het is mooi ge noeg geweest Ik stel voor om massaal weg te gaan" Zo verwoordde een van de actievoerders tijdens het overleg van de basisgroepen het standpunt van verre weg de meeste demonstranten Met het beèindigen van de blokkade is echter nog geen einde gekomen aan de actie 'Dodewaard gaat dicht' Enige honderden actievoerders trokken zich terug op het tentenkamp bij Het Gat van Hagen, waar prikacties elders in het land worden overwogen. Het zal daarbij voornamelijk om toeleverings bedrijven van de kerncentrale gaar. PRIVÉ TRIP ZOON STAA TSSECRETARIS MIDDELBURG - Het zoontje van staatssecretaris me vrouw N. Smit-Kroes van verkeer en waterstaat viert donderdag zijn tiende verjaardag met een door de Del tadienst van de rijkswaterstaat verzorgde boottocht langs de werken in de monding van de Oosterschelde. Dc jongen. Ivo, die inaugustus jarig was, krijgt met zijn moeder en een aantal schoolvriendjes de beschikking over een boot van rijkswaterstaat. Mensen van die dienst zullen zorgen voor de begeleiding tijdens het uitgestelde verjaarspartijtje. Het feit dat staatssecretaris voor prive-aoeleinden ge bruik maakt van diensten van rijkswaterstaat heeft bin nen de waterstaat in Zeeland enige bevreemding gewekt en lichte beroering veroorzaakt. Officieel worden daar over geen mededelingen gedaan, maarivan verschillende kanten werd maandag opgemerkt, dat de onderneming als 'merkwaardig' wordt beschouwd De staatssecretaris verklaarde maandagavond, dal haar bedoeling is het feestje van haar zoontje een inte ressant en leerzaam karakter te geven. Verder zei ze. dat ze over de werken veel enthousiaste verhalen heeft gehoord, maar dat ze er zelf nog nooit ter plaatse iets van gezien heeft. „Ik vind het fijn. dat rijks waterstaat wilde helpen om van het verjaarsfeestje iets bijzonders te maken. Het lijkt me niet. dat daar iets oneerbaars aan is", aldus mevrouw Smit „Ik hoor nu. dat een paar mensen bezwaar hebben tegen hulp bij de excursie Ik zou persé niet willen, dat iemand donderdar tegen zijn zin tekst en uitleg zou moeten geven". In het Betuwse Kesteren is maandag middag door Dodewaard-demonslran- ten een eerste 'prikactic' bij de poort van de Bataafse Beton Maatschappij gehouden. De BAM is een toeleverings bedrijf van dc kerncentrale. Het be drijf verpakt radioactief afval in be tonnen vaten. De actievoerders reden met twee be stelwagens tot voor de poort van de BAM, waarna zij de ingang met tiental len oude koelkasten en televisietoestel len blokkeerden Verder werden leuzen op de gevel van het BAM-kantoor ge kalkt. De actie duurde een half uur en trok veel belangstelling van werkne mers van nabij gelegen fabrieken. Vlekkeloos Hel beëindigen van de blokkade ver liep overwegend vlekkeloos. Nadat de illegale radiozender Radio Actief alle demonstranten had opgeroepen naar hel tentenkamp terug te keren, verlie ten de duizenden demonstranten (hel restant van de 10.000 deelnemers zon dag) het terrein rond de kerncentrale. Na het geweldloze einde van de actie wilde de politie zo snel mogelijk de nor male toestand in het kerncentrale-ge- bied doen terugkeren. Het leger heeft de opdracht gekregen om de prikkel draadversperringen op te ruimen Naar verwachting zal dit werk zeker twee da gen in beslag nemen Tijdens een afsluitende persconferentie lieten de actievoerders weten de indruk te hebben dat de discussie over kern energie door de blokkade van de cen trale in brede kring is opgelaaid. De ac tie werd bijzonder geslaagd genoemd. Het personeel van de kerncentrale vindt, dat de extra veiligheidsmaatre gelen. die in en rond de centrale ln ver band met de huidige blokkade zijn ge nomen, ook na de actie grotendeels ge handhaafd moeten blijven. Dat zeggen de heren F. van Balgooi en F. Schuur man van de. het centralepersoneel ver tegenwoordigende. contactcommissie Dodewaard. De maatregelen zijn trou wens in overleg met het personeel geno- BERN (DPA)-Als gevolg van de sterke sneeuwval van de afgelopen dagen zijn in de Zwitserse alpen diverse bergpas sen gesloten of slechts met sneeuwket tingen berijdbaar. De Zwitserse automobielclub ATC en TCS meldden maandag de sluiting van de volgende passen Albuia. Furka. St.- Gotthard. Gnmsel. Grosser St.-Bem- hard Klausen. Nufenen. Operalp. San Bernarding en Susten. Voor de passen Bemina. Flueela en Umbrail zijn sneeuwkettingen nodig De overige passen zijn nog goed berijdbaar. Op het traject Goeschenen-Andermatt- ligt een dikke laag sneeuw. De toegang tot de Gotthardtunnel bij Goeschenen is evenwel vrij. Kritiek Tijdens vaak zeer heftige discussies hebben actievoerders in Dodewaard zich maandagavond bijzonder onte vreden getoond met het verloop van dc blokkade. De kern van de demonstranten noemde de organisatie en de coördinatie van dc blokkade-actie ronduit slecht. Een aantal van de actievoerders was bo vendien van mening dat dergelijke ac ties weinig zinvol zijn. omdat van een echte blokkade van de centrale eigen lijk geen sprake is geweest. luctor Na bijzonder lang ongeslagen te zijn geweest, heeft het waterpoloteam van Luctor een nederlaag moeten incasse- raas Jan Raas heeft in hel afgelopen sel zoen twaalf overwinningen behaald in Nederlandse profkoersen en werd daarmee eerste in het klassement Theo Smit is tweede In de top tien van 1980 Smit heeft dit Jaar een begin ge maakt met zijn tweede 'wieler-leven Enkele jaren geleden schreef hij ge schiedenis door het winnen van etap pes In de Tour de France maar ver dween daarna uit beeld. Smit is nu weer helemaal 'terug'. aardappelen Het Landbouwschap vindt dat de slui ting van vier aardappelverwerkings bedrijven ln Oost-Gronlngen en Dren the niet mag leiden tot een verminde ring van de capaciteit van de aardap- pelmeehndustrie Nieuws uit Zeeland: 2. 5. 7 en 9. I Binnen- en buitenland: 3 en 11. Sport: 12 en 13. Radio en telvïsie: 16. Financiën: 17. Varia: 15. KRABBENDIJKF. - Het cruiseschip Prinsendam had voor de ondergang be hoed kunnen worden. Dal is de stellige overtuiging van de 52-jarige C'. D. (Kees) VVabeke uil Krabbcndijke. kapi tein van de verongelukte Prinsendam. „liet schip was gemakkelijk, nou ja ge makkelijk. tc redden geweest. Daar heeft iedereen zijn uiterst best voor ge daan", zegt de zojuist uit Noord-Ameri- ka teruggekeerde kapitein van de Hol- land-Amerika Lijn. „Er was een bergingsvaartulg onder weg. maar we kregen van de autoritei ten geen toestemming het schip ergens binnen te slepen Alaska was erg bang voor verontreiniging Een angst die niet terecht was", zo vindt Wabeke Zelfs toen het schip zonk. is er geen druppel olie naar boven gekomen .Maar ja", zo stelt kapitein Wabeke ge laten vast. .al enkele kapiteins voor nuj hebben die bittere ervaring gehad dal men een schip verspeelde, domweg, om dat niemand het in zgn haven wilde hebben Kees Wabeke spreekt verder met klem tie uitspraak legen van een Nederland se oud-gezagvoerder die dezer dagen nog verkondigde dat de ondergang van de Prinsendam het treurige einde bete kent voor de cruisevaart van de Hol- 1 and-Amerika Lijn. Dat is zeer zeker niet waar", zegt de heer Wabeke met nadruk. En ten bewijze daarvan meldt hij dat de Holland-Amerika Lijn afge^ ronde plannen heeft voor de bouw van een mammoet-cruiseschip. Ook zegt hij van zijn directie te hebben vernomen dat het aantal passagiers, dat naar aanleiding van de gebeurtenis sen van de Prinsendam een cruise met een ander schip van de Holland-Ameri ka Lijn heeft afgezegd „zo goed als nihil ls". Sieuwbouw De Holland-Amerika Lijn laat ter ver vanging van de Statendam een passa giersschip bouwen van ongeveer 32.000 brutoregister ton met circa 1200 benedenbedden bij Chantiers Atlanti- que in het Franse Saint-Nazaire. Met dc opdracht is ongeveer 135 min. Ame rikaanse dollars gemoeid. Het grootste deel van dit bedrag wordt gefinancierd door middel van een lang lopend exportkrediet De bestelling is de eerste van een reeks orders die op komst zijn voor de verdere vervanging van de huidige cruisevloot Hiertoe is tevens een optie genomen op de bouw van een tweede, identiek schip De be slissing hierover zal voor het eind van 1980 worden genomen, aldus de HAL Dit tweede schip zou dienen ter vervan ging van de verloren gegane Prinsen dam. De verzekerde waarde van de Pnnsendam is ongeveer 46 min dollar, de boekwaardels nu circa 17 min dollar De order is geplaatst bij de Franse werf op grond van een concurrerende offerte en van de ervaring die de werf heeft met de bouw van passagiersschepen. (Zfe ook pagina 9i DEN HAAG - Om het overleg bin nen dc Stichting van de Arbeid over de loonmatigingsplannen, dat vandaag begint, niet te door kruisen, wilden zowel de FNV als het CNV gisteren na afloop van de besprekingen over de laatste brief van minister Albeda, geen reacties geven. Alleen de vakcentrale voor Middelbaar en Hoger Personeel (MHPi heeft zich „onder keiharde voorwaarden" bereid verklaard tot het openbreken van afgesloten cao's. De Federatieraad van de FNV en de Verbondsraad van het CNV heb ben de brief van minister Albeda (sociale zaken) gisteren uitvoerig besproken. Tot welke conclusies ze zijn gekomen, wordt pas vandaag bekendgemaakt. „Het belangrijke overleg binnen de Stichting wallen wij niet bemoeilijken door aan de vooravond ervan ai posities te be trekken". aldus een woordvoerder van de CNV-Verbondsraad De Verbondsraad sprak gistermid dag drie uur over dc laatste brief van minister Albeda. waarin wordt voorgesteld een loonmati ging door te voeren van 2.5 procent in ruil voor diverse maatregelen, waaronder belastingverlaging. De CNV-Verbondsraad vindt de si tuatie wat betreft de werkgelegen heid en het behoud van de sociale zekerheid zo belangrijk, dat een ui terste poging gedaan moet worden om in het loonmatigingsgesprek met de regering resultaat te berei ken. Het KNOV, de organisatie van on dernemers in het midden- en klein bedrijf. vindt dat de brief niet veel duidelijkheid heeft geschapen. Met name is volgens het KNOV niet uit de verf gekomen wat de voorstellen van de minister betekenen voor de consumptieve bestedingen, die nu juist voor het midden- en kleinbe drijf zo belangrijk zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1