Forum-1980 in Vleeshal en Kuiperspoort geopend Kolentechnologie op Axelse Vlakte Oeververbinding biedt voor bedrijfsterrein in mogelijkheden Reimerswaal Voorzichtig beleid rond Oosterschelde PZC/provincie „CULTUURMANIFESTATIE ALS SPEERPUNT almanak SENATOR A. J. KALAND IN TERNEUZEN: REACTIE B. EN W. OP VOORONTWERP STREEKPLAN MAANDAG 20 OKTOBER 1980 MIDDELBURG- Met de openstelling van de installatie 'The 20th Century Follies' van de Frans- Zwitserse in Amerika wonende en werkende architect Bernard Tschumi is zaterdagmiddag in de Vleeshal van het stadhuis te Middelburg de vierde uitgave van de Forum-manifestatie geopend. De Middelburgse wethouder van cultu rele zaken, G. B. Schoenmakers, hield voor de vele belangstellenden een korte inleiding De wethouder bracht in her innering dat de Forumfestivals een uit vloeisel zijn van de pogingen om in Mid delburg een school voor eigentijds kunstonderwijs van de grond te krijgen. Het thema van dit Forum is sculptuur architectuur. een werkgebied dat door middel van workshops, lezingen, dis cussies, performances en tentoonstel lingen nader wordt verkend. Daarmee wordt verder gegaan op de weg die in 1977 werd ingeslagen. Dat jaar spitsten de activiteiten - zelfwerk zaamheid in de workshops krijgt veel aandacht - zich toe op de beeldende kunst, in 1978 kregen uiteenlopende as pecten van theater de aandacht, vorig jaar waren twee afleveringen nodig om het thema 'audio-visueer te behande len en nog dit voorjaar was er een en thousiast ontvangen festival rond 'be wegen en dans'. De activiteiten vinden weer plaats in de Kuiperspoort en de Vleeshal, terwijl dit keer ook enkele buitenprojecten op het lijstje staan. Wethouder Schoenmakers onder streepte in zijn openingswoord de noodzaak van speerpuntactiviteiten op het terrein van de kunsten. „Zonder die voortdurende prikkel die uitgaat van de kunsten zélf, zou het niet goed mogelijk zijn een slagvaardig be leid te voeren", zei Schoenmakers die de werkzaamheden van de stichting Forum in de speerpuntenhoek plaatste. Hij benadrukte de noodzaak om. juist in tijden van recessie met alle bijbeho rende crisisgeluiden, de cultuur het vol le pond - in aandacht en materieel op zicht - te blijven geven. „De ontwikke lingsgang moet kunnen doorgaan, ook al leert de praktijk dat elk strohalmpje dat in zicht komt gretig wordt vastge klampt om wat eerder met een dikwijls ook al niet gulle hand werd gegeven, snel en definitief terug te pakken". De wethouder zei te menen dat, waar het beschikbare geldbedrag voor de kunsten al zo laag is als nu alom het geval is, op deze fondsen juist niet be knibbeld mag worden, wil men de uit gangspunten voor een hecht beleid vei ligstellen. Mede in verband daarmee plaatste hij nog enkele kanttekeningen bij de ba sisnota gemeentelijk cultuurbeleid die hij vorige week - op persoonlijke titel, dus niet voor verantwoording van het college van b en w - presenteerde. De kritische geluiden die van verschil lende kanten zijn gehoord over opzet en Duizend deelnemers reünie maritiem instituut Vlissingen VLISSINGEN - Het maritiem instituut 'De Ruyter' te Vlissingen hield het af gelopen weekeinde een reünie, die door ongeveer duizend leerlingen en oud-leerlingen werd bezocht. Vrijdag namen acht dames- en twaalf herenteams deel aan een volleybaltoer nooi in de sporthal Baskensburg te Vlis singen. Als beste damesteam eindigde 'Atlanta' en bjj de heren was dit het team van de leerlingen. Dertig visliefhe- bers namen zaterdagmorgen deel aan de viswedstrijd. De visboot voer wegens het slechte weer niet uit en het evene ment werd verplaatst naar de buitenha ven. De heer D. Hozee werd met vijftien bovenmaatse exemplaren winnaar van de wedstrijd. Een mini-voetbal toernooi vormde eveneens een onderdeel van de reünie. De leraren wonnen met 4-1 van de loodsen. Deze laatsten versloegen met 1-0 de oud-leerlingen, die op hun beurt gelijk speelden 1-1tegen de lera ren. Aan de autorally, georganiseerd door mac 'De Zeeuwen' namen 106 equipes deel Rond middernacht reikte de heer Faase. oud-directeur van het instituut, de naar hem genoemde beker uit aan winnaar J. C. de Klerk. Voor de vijftig kinderen gaf poppentheater 'Parcival' uit Middelburg een voorstel ling in 'Open HofDe reünie werd beslo ten met een diner in maritiem hotel Bri tannia en mosselmaaltyden bij Piccard en de stationsrestauratie. In de sport hal van het internaat 'Onze Vloot' werd een feestavond gehouden, met mede werking van de dansorkesten 'The Evergreens' en 'Hoogesteger' ZEEUWSE Sneeuw Bij de gemeente Vlissingen wacht men de winter niet af. Na de klach ten over de slecht-geveegdefietspa den tijdens de laatste strenge win ter beschikt men er over een prach tig wagentje, dat uitgerust met sneeuwschuiver en pekeistrooier, precies op een fietspad past Het hoofd van dienst wilde laten nagaan hoelang het karretje er over zou doen om alle fietspaden te 'doen'. Een van 'zijn' mensen kreeg dan ook opdracht om met de opgetuig de wagen een tocht te maken over alle Vlissirigse fietspaden Hel ivas mooi, droog weer. Man en wagen waren in enkele uren terug. Vlugger dan iedereen voor moge lijk had gehouden Dat wordt van de winter nog la chen als er ivél sneeuw ligt. uitwerking van de nota, hadden de wet houder - zei hij - niet afgebracht van zijn overtuiging dat een dergelijk basisstuk wel degelijk dienstbaar kan zijn aan het gemeentelijk beleid. „De tegenstand die er is tegen vormen van hedendaagse kunst zoals die, hier in de Vleeshal en elders in onze gemeen te de ruimte krijgen, blijkt vaak mede te berusten op een schreeuwend gebrek aan kennis bij degenen die er over oor delen en beslissen", aldus Schoenma kers die er aan toevoegde met zijn nota juist in die situatie verandering te wil len brengen. De wethouder zei naast de kloof die be staat tussen een deel van het publiek en de kunst ook een kloof te hebben ont dekt tussen de kunstcriticus die uit gaat van resultaten en de politicus die de voorwaarden moet scheppen voor een beleid dat resultaten mogelijk maakt. Hij meent dat in de beschouwing vaak te-weinig doorklinkt van de moeilijkhe-. den en allerlei vormen van tegenstand die de bepaling en de uitvoering van een beleid soms bijna onmogelijk ma-' ken. Programma De eerste dagen van Forum werden voornamelijk gemarkeerd door de ac tiviteiten van Tschumi die - behalve de installatie in de Vleeshal - ook een le zing met workshop in de Kuiperspoort verzorgde. Daarnaast hield de Gentse museum conservator Jan Hoet, organisator van de wereldwijd in het oog vallende mani festaties van hedendaagse kunst, een lezing en werden in de loop van zondag workshops gehouden onder leiding van Dorothée von Windheim, Pooh Kaye en Krijn Giezen. Die workshops zijn er ook vandaag - maandag - in de Kuipers poort Deze avond. 20 30 uur, presen teert Dorothée von Windheim boven dien haar project 'Was ich tate wenn in de Vleeshal. De installatie van Bernard Tschumi 'The 20th Century Follies' is tot en met 8 november dagelijks te zien in de Vleeshal (10.00 - 18.00 uur). Het programma voor de rest van de week levert onder meer op: zowel dins dag als woensdag de workshops van Von Windheim, Kaye en Giezen; dins dagavond (20.00 uur) een installatie van Roberto Taroni en een Gordon Matta Clarkprogramma (20.30 uur, ook in de Kuiperspoort) met de film 'Office Baro que' en een lezing door Wim van Mul ders. Woensdagmiddag verzorgt Dorothée von Windheim een buitengebeuren op de hoek Korte Geere - Gortstraat bij het Plein 1940 (17.00 uur): 'Ein Mauer- putzabnahme als Demonstration'. Die zelfde avond (20.30 uur) is er in de Kui perspoort een dansperformance van Pooh Kaye. De kunstenaar Marinus Boezem zal - bij goed helder weer en blauwe luchten - van het vliegveld Midden-Zeeland op stijgen om zijn project Flying the Map of Middelburg uit te voeren: het over brengen van de contouren van het oude stadsplan in de ruimte. Forum-1980 'Sculptuur-Architectuur' wordt woensdagavond afgesloten. De installatie van Tschumi in de Vleeshal is - zoals gezegd - tot 9 november te zien. Minister Gardeniers brengt werkbezoek aan de Bevelanden GOES - De minister van cultuur, re creatie cn maatschappelijk werk, me vrouw M. H. M. F. Gardeniers-Berend- sen, brengt op dinsdag 11 november een werkbezoek aan het proefproject specifiek welzijn regio de Bevelanden. Het bezoek is een gevolg van een over leg dat in juni heeft plaats gevonden tussen de bestuurders van de elf proef gebieden en een delegatie uit het kabi net. waarbij de verschillende bewinds lieden werden uitgenodigd om in het najaar ter plaatse kennis te komen ne men van de voortgang van de experi menten. Eerder dit jaar woonde me vrouw Gardemers de installatie van de regionale projectgroep by. De minister zal tijdens een bijeenkomst in het dorpshuls in Schore, die om 15.45 uur begint, een toespraak houden over "de perspectieven van het decentralisatie beleid en de wijze waarop de bestuurlij ke experimenten daarop inspelen Daarna is er discussie met de aanwezi ge colleges van b en w van de gemeen ten op Noord- en Zuid-Beveland en Tholern Minister stelt in Vlissingen nieuw riool in bedrijf VLISSINGEN - De minister van volks gezondheid en milieuhygiëne, dr L. Ginjaar, zal donderdagmiddag 6 no vember de nieuwe rioleringswerken in Vlissingen officieel in gebruik stellen. De eerste fase van de aanpassingswer- ken van de stedelijke riolering in Vlis singen is thans voltooid. Het officiële gebeuren begint tussen 15.30 en 16.00 uur met de samenkomst van de genodigden in het stadhuis. Daar zullen toespraken gehouden wor den en tegen half vijf vertrekt men per bus naar het rioolgemaal aan de Olym- piaweg voor de officiële inbedrijfstel- ling. Omstreeks 17 00 uur keert, het ge zelschap naar het stadhuis terug. Nadat de heer Kaland tzie inzet) het licht op groen zette, reed de nieuwe combinatie de garage uit. TERNEUZEN - Het eerste kamerlid en Zeeuws oud-gedeputeerde A. J. Kaland vindt dat dc Axelse Vlakte zo spoedig mogelijk moet worden ontwikkeld om SKID A GEN GOES MIDDELBURG - Donderdag 23, vrij dag 24 en zaterdag 25 oktober worden in de veilinghal aan de Fruitlaan in Goes de Zeeuwse skidagen gehouden. De opening van de skidagen wordt 23 oktober om 19 uur verricht door burge meester mr F Huber van Goes. Tijdens de skidagen, die voor de vijfde keer door de kring Zeeland van de Ne derlandse skivereniging georganiseerd worden, zullen vijf Oostenrijkse skilera ren vragen beantwoorden en adviezen verstrekken. Het programma voorziet voorts in een ruilbeurs voor tweede hands-wintersportartikelen, mode shows, filmvoorstellingen over winter sport, voorlichting over sneeuwkettin gen en wintercaravans, een rad van ski- avontuur, gratis slijpen en afstellen van ski's en een langlaufbaan waarop iedere bezoeker kan oefenen. De openingstijden van de skidagen zjjn de eerste twee dagen van 19 tot 22 uur en op zaterdag van 13 tot 22 uur. er industrialisatie mogelijk te maken. Hij vindt het terrein bij uitstek ge schikt voor de opslag van kolen. Ka- land zei dat zaterdagmorgen in Ter- neuzen bij dc ingebruikname van een vacuümcombinatie van Verstraeten en Verbrugge BV, gespecialiseerd in (industriële) reiniging. „De ontwikkeling van de Axelse Vlakte tot industrieterrein", aldus de senator, „is nog veel urgenter dan een aantal ja ren geleden. Kolen zullen in de komen de twintig jaar een enorme bijdrage moeten gaan leveren aan de energie voorziening in ons land. Terneuzen als Belg dood in duinen Cadzand gevonden OOSTBURG - Zaterdagmiddag is in de duinen bij de camping Hoogduin in Cadzand de Belg J. C. van E. uit Waater- schoot om het leven gekomen. De rijks politie van de groep Oostburg stelde een onderzoek in naar de doodsoorzaak van de man. Het bleek dat Van E. een natuurlijke dood was gestorven. Het li chaam van de man is overgebracht naar het St. Antoniusziekenhuis in Oostburg. B. EN W. REIMERS WAAL: KRUININGEN - Gelet op de onzekerheid over de eventuele veranderingen in de Oosterschelde als gevolg van de gereduceerde getijdebeweging door de pijler- dam is tot het begin van de jaren negentig een voorzichtig beleid noodzakelijk. Zo luidt de mening van het dagelijks bestuur van de gemeente Reimerswaal over de inrichting van de noordelijke Scheldearm. Burgemeester en wethouders rea geren op de nota van de stuurgroep Oosterschelde. „wy onderschrijven de voorlopige be- re gemeenten aan te hikken tegen de kolenhaven moet dat kunnen opvat gen. En dan niet alleen de opslag, maa; de gehele kolentechnologie. Kolen heb ben toekomst". Kaland zei dat het Terneuzense slagbedrijf 'OVET' nauwelijks mee: mogelijkheden meer heeft haar opsla? capaciteit van kolen te vergroten, de huidige terreinen is geen plaav meer", aldus Kaland, „De Axelse Vlat te is derhalve bij uitstek geschikt. Het: in het belang van de streek, het haveo schap en de ondernemers. Grootschaa ge benadering van de kolen biedt in- mers ook mogelijkheden aan kleinen bedrijven daar op in te spelen". Verhuizing van het overslagbedm' 'OVET' zou overigens precies in straatje passen van 'buurman' Aug.df Meijer, die zich voornamelijk beat houdt met de op- en overslag van pe pier. Na de recente uitbreiding van di kolenopslag bij OVET, vreesde Aug. di Meyer dat de papierproducenten uli Finland hun aanvoer via de haven va; Terneuzen zouden verminderen. On langs opperde ook directeur A. va Langeveld van De Meijer de mogeUjl; heid van de Axelse Vlakte voor koler. opslag. Afscheidsreceptie A. Meulbroek MIDDELBURG - Tijdens een receptltl in de Statenzaal van het Middelburgse Abdycomplex wordt vrijdag 31 oktobet van 15.30 tot 17 uur afscheid genomes van de heer A. Meulbroek, hoofd va het bureau provinciale financiën van de provinciale griffie. De heer Meulbroek is 43 jaar in ovei heidsdienst geweest waarvan 34 jaar b!| de provincie Zeeland. Opening Forum in de Middelburgse Vleeshal, met de installatie van Bernard Tschumi. leidskeuze van het dagelijks bestuur van de stuurgroep Oosterschelde met uitzondering van het verlagen van het plafond tot maximaal 1000 ligplaat sen", stelt het college in een voorstel aan de gemeenteraad. Volgens b en w is een beleid waarin reserveringen voor de visserij functie in de toekomst tot zijn recht komt op zijn plaats. Dat wil ech ter niet zeggen, zo stelt het dagelijks .bestuur van Reimerswaal dat deze ge bieden ook daadwerkelijk voor de vis serij zullen worden benut. Het college van burgemeester en wet houders erkent het bovengemeentelijk belang van de Oosterschelde. Met het oog daarop hebben vertegenwoordi gers van de 10 gemeenten die aan de Oosterschelde gelegen zijn in septem ber van dit jaar gezamenlijk getracht dit bovengemeentelijk belang te formu leren. Zoals bekend zitten ook de ande aanbeveling van het dagelijks bestuur van de stuurgroep Oosterschelde om tot 1990 niet meer dan 1000 ligplaatsen voor jachten in de Oosterschelde toe te staan, (eerder dit jaar ging men nog uit van een plafond van 1500 ligplaatsen). De gemeenteraad van Reimerswaal be paalt in zijn vergadering van dinsdag 28 oktober een standpunt over de inrich- tingsproblematiek van de Oosterschel de. Er staan 24 punten op de raadsagen- da. Daaronder ook de aanvrage van subsidie voor het opstellen van een uit voeringsplan dorpsvernieuwing Hans- weert-West. En het verlenen van mede werking tot de stichting van een basis schoolgebouw voor het onderwijs op ge reformeerde grondslag in Yerseke. De vergadering van de raad van Reimers waal wordt gehouden in het gemeente huis in Kruiningen en begint om 19.30 uur. KRUININGEN - De aanleg van de vas te oeververbinding Westerschelde biedt uitstekende mogelijkheden tot de realisatie van een bedrijfsterrein van allure. Dit stelt het dagelijks be stuur van de gemeente Reimerswaal in een reactie op het voorontwerp streek plan Midden-Zeeland. B en w vinden de beperkingen die het streekplan aan een dergelijk bedrijfsterrein wil opleg gen (het bedrijfsterrein bij de vaste oe- ververbidning mag niet concurrerend zijn met stedelijke bedrijfsterreinen) onjuist. Het college wijst in zijn reac tie onder meer op de directe aanwezig heid van het kanaal door Zuid-Beve land, waarvan - zeker na dc verbreding - een impuls voor de industrie uitgaat. In dit kader vragen burgemeester en wethouders aandacht voor Hansweert. Door de opening van het Schelde- Rijnkanaal heeft dit dorp een flinke aderlating ondergaan De verbreding van het kanaal door Zuid-Beveland opent weer nieuwe perspectieven voor de ondernemers in Hansweert. B en w proberen dat, hierin gesteund door de gemeenteraad, zoveel als mogelijk te stimuleren. Met het ministerie van ver keer en waterstaat zyn onderhandelin gen gaande om voor Hansweert het on derste uit de kan te halen. Gelet daarop verlangt het college in het streekplan meer duidelijkheid over de mogelijkhe den die er in Hansweert zijn. Volgens b en w van Reimerswaal moet Hansweert ook op gebied van de wo ningbouw anders dan 'normaal' worden bejegend. „Door de amovering van Hansweert-Oost zal deze kern uiteinde lijk qua inwonertal met 400 inwoners achteruit gaan Slechts 200 inwoners uit Oost zullen in Hansweert blijven wo nen. Dit zal merkbare gevolgen hebben voor het maatschappelijk en cultureel leven in deze kern. Wij hebben dan ook het voornemen om waar mogelijk een extra stimulerend beleid ten aanzien van Hansweert uit te voeren, ook wan neer het gaat om woningbouwaldus het dagelijks bestuur in zijn reactie op het voorontwerp streekplan Midden- Zeeland. Verbindingen B cn w betogen dat Reimerswaal goede verbindingen met het water, de wegen en het spoor heeft. l)at impliceert naar de mening van het dagelijks bestuur van de Zuid-Bevelandse gemeente dat er in beginsel goede mogelijkheden voor industrie en andere bedrijfsvesti gingen, waarbij gedacht wordt aan be drijven met een maximale bezetting van ongeveer 50 werknemers. Het col lege meent dat het geen wet van meden en perzen hoeft te zijn dat uitbreidin gen op het vlak van dc werkgelegen heid niet altijd de regionale groeiker nen ten goede komt, zoals het streek plan dat voorstaat. Het dagelijks bestuur van Reimerswaal heeft ernstige kritiek op het idee om een strook grond naast het kanaal door Zuid-Beveland te reserveren voor een eventueel noodzakelijke rondstroming van Oosterschelde naar Westerschelde via het kanaal door Zuid-Beveland. „Wij zijn van mening dat een dergelyke reservering niet gebaseerd is op een uit komst van een daarop betrekking heb bende studie en derhalve prematuur is Ook achten wy een reservering op deze wankele basis onverantwoord ten op zichte van de agrariërs in dit gebeid die de afgelopen 10 jaar al zo beperkt zijn in hun mogelijkheden". Andere punten die het college van b en w in zijn reactie op het streekplan aan draagt: Nadere studie naar de eventuele aan wijzing van Bergen op Zoom als groei stad; op de rijksgronden tussen Bath en de grens met België ligt een mogelijk heid voor passieve recreatie; vestiging van dependance van de open school en de muziekschool buiten de regionale groeikernen (in het geval van Reimers waal is dat Goes); de invloed van de gemeente op planologisch gebied wordt steeds kleiner. De gemeenteraad van Reimerswaal bespreekt de reactie van het dagelijks bestuur in haar vergadering van dins dag 28 oktober. Deze vergadering wordt gehouden in het gemeentehuis in Kruiningen en begint om 19.30 uur. VAN DEN BOS Meer aandacht voor Zeeuwse dialecten nodig KAPELLE - De voorzitter van de Zeeuwse vereniging voor dialect onderzoek, de heer J. van den Bos, heeft zaterdag een oproep gedaan om het dialect meer in de belang stelling te brengen. Van den Bos voorzag, wanneer de vereniging geen groter draagvlak krijgt, dat het dialect (in Zeeland zijn er zo'n stuk of tien) meer en meer in de versukkeling zai geraken. On danks het feit dat het ledental van de vereniging met name de laatste jaren een flinke sprong voor waarts heeft gemaakt, vond de voorzitter dat er toch te weinig Zeeuwen lid zijn. Een en ander stelde voorzitter Van den Bos tij dens de jaarlijkse dialectendag in Kapelle. De Zeeuwse vereniging voor dialec- tenonderzoek probeert de kennis van de dialecten te vergroten, Daarbij stuit men op nogal wat pro blemen. Zo blijken vele woorden moeilijk te schrijven en verschilt het dialect niet alleen regionaal, maar ook vaak plaatselijk. Dorpen die hemelsbreed slechts enkele ki lometers uit elkaar liggen kunnen hele verschillende uitspraken ge bruiken. Ook moet de coördinatie van de verschillende instanties die zich met het dialectenonderzoek bezig houden beter op elkaar afge stemd worden. De vereniging probeert de zaken zo professioneel mogelijk aan te pak ken. In het kader daarvan nam de vergadering een beleidsplan voor het komende jaar aan. Dit beleids plan moet het handvat zijn waar mee het onderzoek (mondeling of schriftelijk) gestalte moet en kan worden gegeven. De dialectendag kende zoals ge bruikelijk ruime aandacht voorde vrolijke noot. Zanger Engel Rein- houdt bracht Zeeuwse liedjes ten gehore. Mevrouw Schippers-Le Bleu cn mevrouw Soldaat-Poort vliet gaven voordrachten in on vervalst dialect. Hoogtepunt van de dag was dc opvoering van het toneelspel 'Het leven is hin leterié' door de toneelclub van Zeelandia, een vereniging van Zeeuwen in 's- Gravenhage en omgeving.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 2