Poolse vakbond Solidariteit wacht niet op bureaucratie Weer dé vijand van actievoerders PZCfl PvdA wil steun voor regering Chin a Sen Grieken akkoord met terugkeer in NAVO WALESA: WE BESCHOUWEN ONS ALS GEREGISTREERD Voorlopig geen uitbreiding van frequenties voor zendamateurs Schiet- en steekpartij in Oosterhout INWONERS DODEWAARD: HONDERD PROCENT MEEGEVALLEN MAANDAG 20 OKTOBER 1980 KRAKOW (RTR/AFP) De onafhankelijke Poolse vakbond Solidariteit zal zich van vandaag af als wettig geregistreerd beschouwen ongeacht het feit of de rechtbank wel of niet met de registratie akkoord gaat. Vakbondsleider Lech Walesa heeft dit zondag gezegd in een toespraak in Krakow. Solidariteit is nogsteedsniet door de rechtbank in Warschau gelegaliseerd en Walesa waarschuw de de autoriteiten dat zij de klok niet terug kunnen draaien. Hij zei dat de arbeiders niets te vrezen hebben omdat Solidariteit nu een massabeweging is die vermoedelijk zes miljoen leden achter zich zal krijgen. „Als wij niet geregistreerd kunnen worden kan bureaucratie ons niets schelen", aldus de vakbondsleider. De rechtbanken zijn al bijna een maand over de officiële registratie van Solida riteit aan het dubben. Waar alles om draait is het feit dat in de statuten van de bond geen gewag wordt gemaakt van de leidende rol van de communisti sche partij. Solidariteit heeft al eerder gesteld dat het noemen van de rol van de partij in de statuten niet nodig is, aangezien daarin al trouw aan de grondwet wordt beloofd, terwijl in diezelfde grondwet de leidende rol van de communistische partij van Polen stevig is verankerd. Warschau Pact De vertraging in de registratie van Soli dariteit werd zondag ook in verband ge bracht met een bijeenkomst van minis ters van buitenlandse zaken van de lan den van het Pact van Warschau, die vandaag in Warschau begint. Een aan tal lidstaten heeft zijn misgenoegen over de nieuwe Poolse bonden laten blijken. De Poolse radio en televisie, die Solida riteit steeds meer publiciteit gaven sinds de waarschuwingsstaking van een uur op 3 oktober, zwijgen momen teel over de rondreis van Walesa door Polen. Wel werd veel aandacht ge schonken aan het bericht dat de diplo matieke vertegenwoordigers van West- Duitsland, de Verenigde Staten en En geland op het ministerie van buiten landse zaken in Warschau waren ontbo den om de klacht in ontvangst te ne men dat de pers in hun landen zich in de ZEVEN MANNEN ONTSNAPT UIT INRICHTINGEN VEENHUIZEN (ANP) Zeven gedeti- neerden zijn zondag ontsnapt uit straf inrichtingen in Veenhuizen. Het gaat om zes mannen die zondagavond even na zes uur tijdens een zwaar onweer over de muur van de inrichting Esser- heem wisten te klimmen en om één man die zondagochtend, door het uit zagen van een tralie, de inrichting Nor- 'gerhaven wist te ontvluchten. De zes mannen die uit Esserheem zijn ontsnapt variëren in leeftijd van 22 tot 30 jaar. Zij zaten straffen uit van twee tot negen jaar wegens het plegen van diefstal met geweld, aldus een woord- voerdster van justitie. Toen zij over de muur klommen werden ze opgemerkt door het bewakingspersoneel. Drie van de zes zijn inmiddels weer aangehou den, de anderen zijn nog voortvluchtig. De man die uit Norgerhaven ontsnapte is 22 jaar oud. Hij moest een straf uitzit ten van drie jaar voor het plegen van diefstal met geweld. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag, Zonnige perioden maar later weer kans op regen. Middagtemperatuur omstreeks 14 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland: Voor dinsdag: Aantal uren zon: 1 tot?; min. temp.: omstreeks 7 graden: max. temp.: omstreeks 15 graden; kans op en droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog et maal: 70 procent. Voor woensdag: aantal uren zon: 0 tot 5; min. tem.p: omstreeks 9 graden; max. temp.: omstreeks 14 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Deltagebied binnenlandse aangelegenheden van Polen mengen. De primaat van Polen, kardinaal Ste fan Wyszynski. heeft steun betuigd aan de nieuwe onafhankelijke vakbonden. Hij kwam z-ngag in zijn particuliere ka pel bijeen midden twintigtal vakbonds functionarissen uit Warschau en Gdy nia. In een korte preek zei de kardinaal dat de nieuwe bonden 'goede dingen voor het vaderland' willen. „Ik ben met u". In een verklaring aan het slot van hun bisschoppenconferentie hebben de Poolse bisschoppen de bevolking van hun land opgeroepen zich met al haar kracht in te zetten voor de veiligheid en de vrijheid in Polen. Intussen zet vakbondsleider Walesa zijn tocht langs een aantal Poolse in dustriesteden voort. Vandaag verga- SLAGHAREN (ANP) - Er komt op kor te termijn geen uitbreiding van het aantal frequenties voor zendamateurs. Volgens de staatssecretaris van ver keer en waterstaat mevrouw Smit- Kroes zal eerst de apparatuur voor de 900 Megahertz-band verder moeten worden verbeterd, voor aan uitbrei ding van het aantal banden voor ama teurs kan worden gedacht. De staatssecretaris zei dit zaterdag middag tijdens de eerste familiedag van de 27 mc-zendamateurs m Slagha ren. De staatssecretaris zei overigens nog. dat er thans geen reden is om strengere maatregelen af te kondigen. dcrl hij met regionale leiders in de mijnstad Jastrzebie. waar plannen voor nieuwe stakingsacties op de agen da staan. Walesa gaf zaterdag echter te verstaan dat hij niet voor het uitroe pen van een nieuwe staking is om regi stratie van Solidariteit af te dwingen. Hongaarse bijval De leider van de officiële vakbondsbe weging in Hongarije, Sandor Gaspar, heeft een grotere vrijheid van menings uiting voor arbeiders gevraagd en meer publiciteit over arbeiciskwesties maar hij heeft het nieuwe Poolse model voor vrije, onafhankelijke vakbonden ver worpen. In een interview met het orgaan van de communistische partij dat zondag is gepubliceerd, gaf Gaspar toe dat er een aantal werkonderbrekingen zijn ge weest in Hongarije maar hij gaf geen nadere bijzonderheden. De structuur van de vakbonden moet gemoderni seerd worden, het recht van de arbei ders hun mening te geven over bedrijfs leiding moet worden uitgebreid en het publiek moet meer te horen krijgen over onderhandelingen tussen vakbon den en de regering, aldus Gaspar. Hij voegde eraan toe dat onafhankelijke vakbonden alleen noodzakelijk zijn als oppositie in kapitalistische landen. In communistische staten is het doel van de vakbonden en de regering gelijk, zo zei hij. WARSCHAU - Leider Walesa van de vrije onafhankelijke vakbond Solidariteit, tijdens een bijeen komst van de arbeiders een staalfabriek bij Krakau. DELEGATIE KEERDE ZATERDAG TERUG slagharen - De staatssecretaris van verkeer en waterstaat, mevrouw Neelie Smit-Kroes bracht zaterdag een bezoek aan de 27MC familiedag in Slagharen, In het pretpark kroop de staatssecreta ris ook even op een draaimolen, die zich, lot verrassing van mevrouw Smit- Kroes, plotseling in beweging zette OOSTERHOUT (ANP) - Bij ccn schiet partij in Oosterhout is in denacht van zaterdag op zondag de 23-jarige Has san Karademir uit die plaats om het leven gekomen. Omstreeks hetzelfde moment vond eveneens in Oosterhout een steekpartij plaats waarbij de 22- jarige J. A. M. uit Dongen in zorgwek kende toestand is opgenomen in het Oostcrhoutse ziekenhuis. De 23-jarige Turk werd rond midder nacht in de buurt van een dancing ge troffen door enkele pistoolschoten. Ern stig gewond wist hij de dancing te berei ken. waarna hij naar het ziekenhuis werd vervoerd. Hij veroleed daar korte tijd later. Een 33-jarige Turk. eveneens uit Oosterhout is op verdenking van het misdrijf in de loop van zondag door de politie aangehouden. Omstreeks de zelfde tijd vond in een gang in een ander horecabedrijf in Oosterhout een vecht partij plaats waarbij het tweede slacht offer door een steekwapen ernstig ge wond in een ziekenhuis moest worden opgenomen Zondagmorgen werden door de Oosterhoutse politie drie ver dachten gearresteerd. Unesco-conferentie veroordeelt Israël BELGRADO (AFP/UPI) Dc algemene conferentie van de Unesco heeft vrij dag de Israëlische weigering veroor deeld wegens het niet toepassen van de aangenomen resoluties van deze VN- organisatie voor onderwijs en cuituur in de bezette Arabische gebieden. Deze resolutie werd aangenomen met 89 tegen 18 stemmen. Tien landen ont hielden zich van stemming. Een delega tie van de internationale vereniging van democratische juristen heeft Israel zondag veroordeeld wegens wat zij Is raëlische schendingen noemt van het internationaal recht in de Gazastrook en op de bezette westelijke Jordaanoe- ver. De militaire gouverneur van de weste lijke Jordaanoever heeft zondag 31 Pa lestijnse gevangenen vrijgelaten als een gebaar ter gelegenheid van het Al Ad- ha-feest. PARAMARIBO - Ondanks ernstige be zorgdheid over de huidige ontwikke lingen in Suriname, blijft steun voor de regering-Chin a Sen de beste hou ding voor de Nederlandse overheid. Al dus luidt de slotconclusie van een PvdA-delegatie, bestaande uit partij voorzitter Max van den Berg. tweede fractievoorzitter Ed van Thijn en tweede vice-voorzitter Bram Peper na een bezoek aan. Zij keerden zaterdag op Schiphol terug. De rechtsorde in Suriname is verreweg het meest belangrijke gespreksonder werp geweest. Van den Berg: „Uit onze Deel 10a van versie dr. De Jong komt in december uit DEN HAAG (ANP) - Het eerste gedeel te van deel 10 van de serie 'Het konink rijk der Nederlanden in de Tweede We reldoorlog' verschijnt 9 december. Deel 10 van de serie van oud-voorzitter van het rijksinstituut voor oorlogsdo cumentatie dr. L. de Jong bestaat uit twee gedeelten, Het handelt over onder andere: D-day, Dolle Dirjsdag, de alge mene spoorwegstaking en de geallieer de luchtlandingen in Noord-Brabant, bij Nijmegen en Arnhem. Deel 10a verhaalt over de offensieven der geallieerden, de prestaties van de illegaliteit, het lijden van de burgerbe volking en de toestand in het bevrijde zuiden en Londen Ook deel 10a bestaat weer uit twee ban den, aldus de staatsuitgeverij. Deel 10b verschijnt naar verwachting eind 1981. contacten met Surinamers begrepen wij dat er allereerst een einde moet ko men aan de rechtsonzekerheid zoals dat blijkt uit en vergaderverbod, be knotting van de persvrijheid en een wil lekeurige rechtsgang. Ons is de verze kering gegeven dat de rechtsorde in de toekomst gehandhaafd zal worden.". Van den Berg heeft nog altijd grote pro blemen met het decreet van de bijzon dere rechtspleging. „Maar ook hebben wij de bereidheid ontmoet bij de Suri naamse regering om net decreet op een aantal punten aan te passen. Met be trekking tot de zeven mensen die 13 au gustus gearresteerd zijn. onder wie de sergeanten Sital en Mijnals. is er met klem aangedrongen op een snelle be rechting of de vrijlating als er geen over tuigend bewijs tegen hen op tafel kan worden gelegd". Overigens heeft de PvdA-delegatie ondanks beloften voor af geen gelegenheid gekregen met de gearresteerden te spreken. zoals in de binnenlandse pers hardnek kig circuleert. De drie speciaal aange stelde audlteuren-fiscaal. te weten mr. R de Freitas. mr R van Ritter en Kapi tein R. Horb, moeten overtuigend be wijsmateriaal aandragen alvorens tot veroordeling kan worden overgegaan. De drie aanklachten waarmee het ge rechtshof aanvangt, zijn lichte geval len: het omkopen van ambtenaren en het geven van klandestien geld aan de ex-minister van LVV, Soemita, die ove rigens al ten tijde van Arron hiervoor tot een half jaar veroordeeld is. Gerechtshof Het in Suriname bij decreet ingestelde Bijzonder Gerechtshof, dat een oor deel zal moeten vellen over van cor ruptie verdachte ex-regeerders, onder wie oud-premier Arron, komt woens dag 29 oktober voor het eerst bijeen De straffen die door dit gerechtshof kunnen worden opgelegd, variëren van een gevangenisstraf tot maximaal 30 jaar. verbanning, geldboetes en de ont zetting uit bepaalde grondwettelijke rechten Het decreet heeft de afgelopen maanden, vooral in Nederland, grote weerstanden opgeroepen. Het is overigens onjuist dat er sprake zou zijn van een omgekeerde bewijslast. Nieuwe aardschok in El Asnam ALGIERS (AFP) - Zondagochtend heeft zich in het gebied van El Asnam een nieuwe aardschok van gemiddelde sterkte voorgedaan, zo heeft het Alge rijnse persbureau meegedeeld. De Iraar.se premier. Mohammed Ali Radjai. is zondagochtend samen met het staatshoofd van Algerije. Cadli Bendjedid. naar El Asnam gegaan om het Aid ELAdha met de getroffen bevol king te voeren. Eerder hadden de tweede staatslieden de begraafplaatsEl Alia in Alggiers be zocht waar de 'Martelaren van de revo lutie' liggen. Officieel zijn er nu 44.000 gewonden ge registreerd na de aardbeving van 10 ok tober in El Asnam. van wie er 4.000 ern stig aan toe zijn. ATHENE (AFP) - De Griekse premier Rallis heeft zondag bevestigd dat zijn regering akkoord is gegaan met het 'plan-Rogers' inzake terugkeer van Grieken land in het militaire verband van de NAVO. Voorstellen voor terugkeer waren aan Athene voorgelegd door de opperbevel hebber van de NAVO in Europa, generaal Rogers. Goedingelichte kringen in de Griekse hoofdstad hadden al eerder gemeld dat het plan was aangenomen doorde regering. In antwoord op een verklaring van opposi tieleider Papandreou zei Rallis dat 'geen enkel souverein recht van Griekenland zal worden aangetast door het besluit tot terugkeer en dat integendeel zijn defen siekracht versterkt zal worden'. Rogers had voor het akkoord in Athene werd bereikt bezoeken aan de Rukse en Griekse hoofdstad gebracht en daar met de regeringen gesproken, Athene trok zich uit het militaire verband terug toen in 1874 Turkije een invasie uitvoerde op Cyprus. Vroeg in de avond passeerde zondag een kleine, maar zeer actieve storing Zeeland. De neerslag was gedurende een korte periode plaatselijk zeer hevig te noemen. Ter illustratie enkele cijfers. Vlissingen meldde slechts 5 mm neer slag. het station Zierikzee echter31 mm en fungeerde hiermee als lijsttrekker- Van deze 31 mm vielen er 20 binnen een tijdsbestek van nog geen 20 minuten. Het was dan ook niet venvonderlijk dat op vele plaatsen problemen met de af voer ontstonden. Voor vandaag ivordt het weer beheerst door een rug van hoge druk. De kans op buien is na de ochtend vrij klein te noe men. De aangevoerde lucht blijft echter iixl koud en de maximum temperatuur is 10 a 11 graden Celcius. Nautisch bericht: wind icest tot noord- leest 2-4 Bft., later krimpend en toene mend naar zuidwest 3-5, zicht: over het algemeen goed: temperatuur kustwa ter: 13 graden: afwijking waterstan den: geen afwijkinge n van betekenis: maximum golfhoogte monding Schel- de's: omstreeks een halve meter. Voor uitzichten voor dinsdag: als gevolg van de ontwikkeling van de nieuwe depres sie op de oceaan krimpt de wind verder "aar het zuiden en kan nog iets toene men De aangevoerde lucht wordt ech ter wel wat zachter, de neerslagkansen W vrij klein. ZON EN MAAN 20 oktober Zon op 07.11 onder 17 33 Maan op 16.28 onder 02,07 DODEWAARD - Niet de Mobiele Een heid maar een snerpende, door merg en been gaande, zelfs tot storm aanwak kerende wind, af en toe vergezeld van striemende regenbuien, was gisteren de grote vijand van het leger tegen kernenergie demonstrerende actie voerders. Met duizenden tegelijk waren ze vrij dag en zaterdag naar het Gat van Ha gen (de plassen bij het Betuwse Slijk- Ewijk) getrokken en toverden ze dc oe vers om tot een gigantische camping van waaruit dc blokkade-actie legen dc kerncentrale in Dodewaard werd geleid. Na een wat rumoerige avond en nacht, grotendeels gevuld door vergaderin gen van de diverse basisgroepen - waarbij het ene plan of tijdstip na het andere werd gewijzigd - kwam men gistermorgen in beweging voor een overigens uitstekend geleide cn zeer gedisciplineerde protestmars naar de centrale. Urenlang trotseerden de actievoerders de snerpende koude nadat zij reeds 's nachts in hun tentjes tot op het hot wa ren verkild. De door de actievoerders in het tentenkamp gestichte (illegale) zender Radio Actief, wist van minuut tot minuut orde te scheppen in de gele deren. De zaak was uitstekend geti med. Groep voor groep bereikten de demonstranten de prikkeldraadver sperringen. Amateurs Edoch, 27-MC'ers en illegale radio-ama teurs probeerden verwarring in de gele deren van de betogers te stichten Kppr op keer werd Radio Actief uit de ether weggedrukt, zodat de vele verzoeken en opdrachten met goed doorkwamen. Dit leidde al direct tot de eerste ruzies tus sen actievoerders en Betuwse autoch- tonen-achter-het-bakkie Radio Actief - tijdelijk door Rijkspolitie en PTT ge doogd - wist het voor elkaar te krijgen dat de Betuwse illegale werden opge spoord. De PTT zou daar zelfs aan mee werken Niettemin slaagden de actielei ders erin hun medestanders onder com mando te houden. Zo kon het gebeuren dat in het kielzog van de principiële de monstranten meelopende figuren, die kennelijk op relien belust waren, keer op keer tot de orde werden geroepen. Zij, die door particuliere terreinen hun weg kozen, werden daar door actielei ders weggehaald. Dat gaf nu en dan aanleiding tot strubbelingen onderling, maar men hield de zaak in de hand. De actievoerders hadden zelf een grens ge trokken die nog enkele tientallen me ters voor de pnkkeldraadafzettingen was gelegen Iedereen die het prikkel draad dichter wilde benaderen, werd weggejaagd! Raddraaiers Zc waren er dus wel, dë raddraaiers. Vaak met een punkie haardracht en le deren jasjes. Zelfs met maskers en hel men. Maar die „harde kern" was vrij gering in vergelijking lot het intussen tot zeker 12.000 mannen en vrouwen aangegroeide anti-kernencrgieleger. De laatsten moesten vaak op last van dc actieleidcrs meer dan ccn kilometer omlopen „om dc bewoners niet tot overlast te zijn". Omstreeks tien uur in de ochtend meld den de actieleiders dat er al 11.500 de monstranten op de been waren Om streeks die tijd cirkelde een waarne- mingsvliegtuig van de Rijkspolitie bo ven de kerncentrale. Intussen begon aan die kant van de centrale de ME een wat grimmiger ge zicht te trekken helmen en schilden bleven echter nog steeds ongebruikt en de politie te paard patrouilleerde rustig in de bosjes onderaan de Waaldijk. Een groep demonstranten sprokkelde wat hout bij elkaar en ontstak op de dijk een kampvuurtje, anderen zaten zingend op de dijk onder grote lappen land bouwplastic. dat hen tegen de regen moest beschermen. Die regen werd in de avonduren steeds erger. Het leed werd verzacht door de soep- en theetentjes die de demonstran ten van het Gat van Hagen naar de Waaldijk in Dodewaard hadden meege voerd. Meegevallen ..Het is ons honderd procent meegeval len. Als het zo blijft doorgaan, is het prima". Dat was zondag de algemene reactie in Dodewaard. Vele Dodewaar- ders haalden zondagavond opgelucht adem omdat dc actie zo'n rustig ver loop heeft gehad. De opvatting van de Dodewaarders ten opzichte van de kernenergie is deze zon dag langzaam maar zeker wat geken terd. Het wantrouwen tegen de anti- kemenergiebeweging is zelfs omgesla gen in een stuk bewondering. „Je moet toch wel een gruwelijke hekel aan kernenergie hebben als je daar een hele nacht voor in een koude tent gaat liggen. En dan nog dat stuk sjouwen ook", zegt een van de omstanders, die voor de polltie-afzetting op de dijk kij ken naar de bonte stroom van anti- kernenergie-activisten die langs hen heen trekt. Al in de vroege morgenuren stonden Dodewaarders. uitgerust met verrekijkers, op de dijk. Afgezien van de drukte op de dijk verschilde het leven in de vroege morgenuren maar weinig van andere zondagen. Toch was het kerkje in Dodewaard in de morgendienst maar erg slecht gevuld. Volgens de dominee doordat de gemeenteleden nun have en goed niet durfden te verlaten uit angst dat er wat mee zou gebeuren. Ook slager Wennekes uit de buurt schap Wely, vlak bij de kerncentrale, wilde zijn woning niet verlaten. Overi gens vindt hij het „prima", zoals het zondag verlopen is. „Ik geloof ook wel", zegt hij nu, „dat die mensen dc afgelopen weken met al die voorzorgen en maatregelen die bij de centrale zijn genomen, bang zijn gemaakt. Die angst was op dc buurtgenoten overgeslagen. Nu hij ziet hoe vredig de demonstran ten rondlopen, hoe gezellig er gekeu veld en koffie gedronken wordt, kijkt hij er heel anders tegenaan. „Hier in Wely zijn een heleboel mensen tegen dc kerncentrale, wat mij betreft gaat hij dicht", durft hij nu te bekennen. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F van de Velde. Hoofdredactie: M P Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraal 56-60,4381 EG Vlissingen, tel 101184)15144. Middelburg: Mark: 51, 4331 IK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes Grote Markt 2, 4461 AT Goes, tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t m vrijdag van af 19.00 uur: (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01184 63533. Advertentie-afdeling. (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11 30 uur. Redactie (01184)-14796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22 00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 46.25: franco per post 54.25: per maand 15,65: losse nummers 0.65 (alle bedragen in clusief 4 pet. btw.). Postrek nr.: 3754316. t-n.v. PZC ab.rek. Middelburg Advertentietarieven: 108 cent per mm; minimumprijs per advertentie f 16,20; ingezonden mededelingen 2 Vi x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 3,75 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 19