PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De Geus: bezwaarden horen niet in leger Carter wil spreken met Iraanse premier Pauselijke souvenirs Nieuwe regering België: inkomens op nullijn Cogémacontract ongelezen in lade burgemeester Borsele Baby na week gered uit puin Al Asnam 8C5Ö3OH!ÖÖCC5OO5cöö5O MINISTERS: POLITIEMAN VOLLEDIG INZETBAAR vandaag Station in Den Haag ontruimd na bommelding TOENADERING TOT TEHERAN: OLIE-AKKOORD VS-ISRAËL KERN VAN SOCIAAL-ECONOMISCH HERSTELPLAN 223e jaargang no. 245 Vrijdag 17 oktober 1980 DAMESMODE Lange Detft Promenade 111 - Middelburg Ware klasse verloochent zich niet HE1NKENSZAND- De burgemees ter van Borsele, örs G.C. G. van den Heuvel, heeft het opwcrkingscon- tract tussen de PZEM en Cogëma vo rig jaar een week lang ongelezen in een bureaulade laten liggen. De PZEM had het contract toegestuurd aan het college van burgemeester en wethouders van Borsele teneinde het vertrouwelijk ter inzage te ge ven aan alle gemeenteraadsleden. Ook provinciale staten hadden eind mei vorig jaar bericht ontvangen, dat de leden van dit bestuurscollege het contract vertouwelijk konden inzien. PZEM-voorzitter W. Don zei desge vraagd. dat het bestuur van de PZEM vorig jaar mei op grond van de vertrouwensclausule in het contract concludeerde, dat het ter inzage moest worden gegeven aan allen, die bü de besluitvorming waren betrok ken, in dit geval de gemeenteraad van Borsele en de staten van Zee land. „wy waren toen - en dat zijn we nog steeds - van mening, dat volledi ge openbaarmaking het beste was. Het contract verzette zich daartegen, zodat moest worden volstaan met vertrouwelijke inzage aan betrokke nen. Maar na een paar dagen werden we al teruggefloten door Cogéma, die onze handeling veel te ver vond gaan. We hebben onmiddellijk een onder handelaar naar Parijs gestuurd en dat heeft geresulteerd in de bekende samenvatting, die ter vertrouwelijke inzage is gelegd", zo zei de heer Don. De PvdA PPR-fractie van de ge meenteraad Borsele had in de alge mene beschouwingen voor de begro tingsbehandeling donderdag laten weten, dat het contract voor alle Bor- selse raadsleden ter inzage heeft ge legen. Dat geen van die raadsleden dat contract heeft gezien komt door dat niemand er van op de hoogte was, zo stelt de PvdA/PPR-fractie „Het Cogèma-contract heeft gedurende korte tyd in het gemeentehuis gele gen ter inzage voor de raadsleden. Het is meer dan spijtig dat de raad daarvan niet op de hoogte is ge steld" Burgemeester Van den Heuvel ont kende de door de PvdAPPR-fractie geschilderde gang van zaken:,, Op een zeker moment heb ik van de PZEM-directie het contract toege stuurd gekregen. Ik wou dat echter toen niet inzienen heb het ongelezen in mijn la gelegd. Het was een groot in het Engels gesteld rapport. Na een week heb ik het ongelezen weer te ruggestuurd. Waarschijnlijk heeft de heer Vollaard dit in de wandelgangen opgev>""en of van de heer Don ge hoord. De heer Van den Heuvel bena drukte dat hij het rapport inderdaad niet had ingezien. „Dat is een beken de procedure, wel meer politieke fi guren doen zoiets". Dc heer Don voegde er aan toe. dat de heer Van den Heuvel het contract, dat aan b en w was gezonden om ter inzage te geven aan de raadsleden, moest terugzenden, omdat hem dit was meegedeeld door de PZEM. iVan onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Wie gewetensbezwaren heeft tegen kernwapentaken, hoort in het leger niet thuis. Defensie-minister De Geus heeft dat in een brief aan alle legeronderdelen duidelijk gemaakt. Beroepsmilitairen die kernwapentaken weigeren, hangt ontslag boven het hoofd. Tegelijkertij verklaarden in de tweede kamer minister Wiegel (binnenlandse zakeni en De Ruiter (justitie) niets te voelen voor een formele regeling van er kenning van enige vorm van gewetens bezwaren bij de politie, tegen bepaalde taken zoals in de mobiele eenheid. De bewindslieden zeiden bij de behande ling van de politiebegroting dat iedere politieman volledig inzetbaar moet zijn. In zijn lange brief schryft minister De Geus dat het democratisch uitgestip pelde defensiebeleid „loyaal moet wor den uitgevoerd", ook als daarin kern wapens een plaats hebben. Dienst plichtigen die daar bezwaar tegen heb ben. kunnen een beroep doen op de Wet Gewetensbezwaren. Beroepsmilitairen met gewetensbezwaren moeten vol gens de bewindsman ontslag nemen Wie geen ontslag neemt, moet alle op drachten uitvoeren, ook als die met kernbewapening in verband staan. De Geus noemt dat een „principieel uit gangspunt waaraan niet kan worden getornd". Algemene inzetbaarheid van onderhoud Fortress BV. eigenaar van een groot aantal woningen in Oost-Souburg, is begonnen met het verrichten van on derhoud aan haar huizenbezit. Dat bleek donderdag voor de Raad van State, waar Fortress het bevel van de gemeente Vlissingen om zo spoedig mogelijk met het achterstallig onder houd te beginnen, kwam betwisten PAGINA 3 kerncentrales Vier op de tien Nederlanders vinden dat de kerncentrales in ons land dicht moeten en dat op grote schaal moet worden overgeschakeld op kolencen trales. kanker De kans voor een Nederlander om te sterven aan kanker is op het ogenblik een op vier. Een roker (20 tot 40 sigaret ten per dag) heeft een ongeveer vijftien maal grotere kans om aan kanker aan de ademhalingsorganen te overlijden als een niet-roker. sfinx 1 De 'sfinx' is terug op Europese bodem I Het luxe leventje van het Amerikaan- I se voetbal is voorbij en Rinus Mlchels I hunkert weer naar de spanning van I het grote voetballen In Keulen is hij j als de grote wonderdokter bmnenge- I bracht. I PAGINA 21 I verbaliteit I Henk van Ulsen gaat weer Het Dag- I boek van een Gek spelen. De -inmid- I dels - derde versie is meer dan de twee- I de een samenspel tussen tekst en be- I weging 'Waarnaarik op zoek ben. is de I verbaliteit van mijn eigen theater.' I PAGINA 23 titanic De Vara heeft een onderzoek op gang I gebracht tegen Ombudsman Frits 'ij Bom naar aanleiding van uitlatingen in een interview dat vorige week in het I weekblad De Haagse Post verscheen i Hjj vergeleek daarin de omroep met de I zinkende Titanic, en zijn afdeling zou I mdie ramp de rol van de tol het bittere I einde doorspelende scheepskapel ver- I vullen DEN HAAG (ANP) - Het Centraal Sta tion in Den Haag is de afgelopen nacht om half cén ontruimd, nadat eerder op de avond een blauwe koffer was aange troffen, waarvan men vreesde dat die een bom bevatte. Om half tien donderdagavond heeft een man de politie gebeld met de medede ling dat de koffer om half elf zou ontplof fen. Dat is niet gebeurd De ontruiming geschiedde op last van bouw verlaten, omdat de EOD het risi co te groot vond gezien de omvang van de koffer. Het treinverkeer werd stilgelegd en de treinen die nog in het station langs de perrons stonden werden naar buiten ge reden. De koffer werd aangetroffen bo venaan een der trappen die naar de sta tionshal leiden. Toen de koffer na ruim een uur werken door de EOD werd geopend bleek Explosieven Opruimingsdienst geen bom in te zitten, maar alleen een EODi. Treinreizigers, NS-personeel en geblakerde speen. Het station werd andere aanwezigen moesten het ge- daarop weer opengesteld. de militair is van groot belang voor de krygsmacht. „Met twee soorten personeel, namelijk met mensen op wie wel en op wie niet onder alle omstandigheden kan worden gerekend, kan de krijgsmacht haar op dracht niet vervullen", schryft De Geus. „Beperking van de inzetbaarheid leidt tol verminderde geschiktheid van de militair Dit kan uitlopen op beper kingen in de carneregang of op ont slag" De minister schrijft voorts dat over kernbewapening vrijuit mag worden gesproken door militairen. Bij het be nutten van hun recht op vrije menings- KHORAMSHAHR - Een Iraanse geestelijke bezoekt het strijdtoneel in Khoramshahr, maar de laatste dagen zware gevech- uiting moeten ze volgens hern echter ten plaatsvonden. Op de achtergrond een uitgebrand Iraaks pantservoertuig, dat voor Iraanse jongeren met Molotov- uitgaan van „loyaliteit jegens de orga- cocktails is verwoest. nisatie en de mensen die daarin werken" De Geus dringt in zijn brief daarom aan op grote terughoudend heid bij het uiten van kritiek op het kernwapenbeleid. Politie zyn collega's De Ruiter en Wiegel kwa men met eenzelfde soort argumenten voor de situaite by de politie. Minister De Ruiter merkte op dat een regeling zal lelden tot twee soorten politiemen sen en dus tot spanningen in de korp sen Hij sprak vanhet risico van 'morele zelfverheffing' door gewetensbezwaar den boven de andere De bewindsman vindt het ook onjuist procedures aan te geven voor korpschefs voor de benade- (Slot zie pagina 8 kolom 4) ALTOETTING -In het Westduitse plaatsje Altoetting gaan de souvenirwinkels goede tijden tegemoet Om het komende bezoek van paus Johannes Paitlus 2 in november te herdenken, worden reeds vele souvenirs verkocht. De verkoopster toont in haar linkerhand een hand-geschilderd bord met het portret van de paus. dat 160 mark moet opbrengen De prijs is zo hoog omdat er maar 1500 stuks van het bord in voorraad zijn - Rechts een grote kaars, die ook het portret van de paus draagt. WASHINGTON, TEHERAN. BAGDAD (AFP/UPI/RTR) - De Amerikaanse pre sident Carter heeft zijn strikt neutrale houding in het conflict tussen Iran en Irak verlaten. Tijdens een verkiezings toespraak in Lvndliurst New Jersey zei de president dat het duidelijk is dat Irak' 'het binnendringendeiland' is en dat dc Verenigde Stalen fel zijn gekant tegen 'iedere poging Iran te ontmante len.' Edmund Muskie. de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, heeft donderdag gezegd, dat de sancties te gen Iran, automatisch zijn opgeheven als de gijzelaars in Amerika terugke ren. Hij gaf te verstaan dat Amerika in dat geval bereid zou kunnen zijn militair materieel aan Iran te leveren. President Carter heeft zich donderdag bereid verklaard de Iraanse premier Radjai te ontmoeten, die vandaag in New York wordt verwacht voor het de bat in de Veiligheidsraad over de oorlog met Irak. Hy zou de kwestie van de gij zelaars met Radjai willen bespreken, als die daartoe genegen is. De Iraanse regering heeft inmiddels ontkend dat er in het geheim met Ame rika onderhandeld wordt met als inzet de vrijlating van de gijzelaars. De strijd om Abadan duurt intussen voort Irak zegt nu alle toegangen tot de stad te beheersen. Iran deelt mee. dat de Iraakse troepen tien kilometer zijn teruggedreven, Aan het noordelijk front heeft Irak volgens Teheran zware verliezen geleden. Irak had de stad Ker- mansjah gebombardeerd InTobrizzou de raffinaderij door Iraakse bommen zwaar beschadigd zijn, Iraanse vliegtui gen hebben doelen in Irak bestookt Volgens de Washington Post hebben Amerika en zijn bondgenoten circa 60 marine-eenheden in de Indische Oce aan samengetrokken om in geval van nood de voor de westelijke olievoorzie ning belangrijke straat van Hormoez vrij te houden. De Sowjet-Unie zou daar 29 oorlogs schepen hebben geconcentreerd- Frankrijk wil straaljagers, hefschroef- vlicgtuigen en anti-tankraketten aan Irak leveren de komende weken, on danks de oorlog met Irak. zo is donder dag van diplomatieke zijde in Parijs vernomen. Het Elyscc wil er niet over praten en zegt dat deze zaak als vertrouwelijk wordt beschouwd. VIJF NIEUWE AARDSCHOKKEN EL ASNAM (AFP) - In El Asnam heeft donderdagmiddag een nieuwe aard schok heel wat beschadigde huizen volkomen in puin doen storten. Slacht offers waren er niet. De laatste 24 uur zijn er vijf van dergelijke schokken ge- regislreed. Reddingswerkers hebben bijna een week na dc grote aardbeving van vorige week vrijdag, een meisje van tien maanden, huilend maar onge deerd. bevrijd uit het puin van de stad El Asnam, die voor tachtig procent is verwoest. Twee zusjes en twee broertjes, die al eerder levend van onder het puin waren gehaald, hebben zich over de baby ont fermd. De reddingswerkers hadden al enkele dagen geen levend wezen meer aangetroffen In El Asnam zijn inmiddels 6 000 lijken geborgen. Het lykt erop dat de aanva- kelijke schatting van 15.000 tot 20.000 doden juist zullen blijken te zijn. Het Algerijnse staatshoofd. Chadli Bendjedid. heeft woensdag het getrof fen gebied onder militair gezag ge plaatst. Om het risico van epidemies te verkleinen worden alle katten en hon den in de streek afgemaakt. De internationale hulp blijft binnen stromen. Maar er zijn nog veel tenten, dekens en levensmiddelen nodig WASHINGTON (DPA'UPI) - De V.S. en Israël zullen vandaag een overeen komst sluiten waarin de Amerikanen zich verplichten tot het leveren van olie ingeval Israël in crisissituaties niet over voldoende olie kan beschik ken. Het akkoord, dat door de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Ed mund Muskie. en de Israëlische minis ter van energie Yitzhak Modai. in Was hington getekend zal worden, legt de voorwaarden voor de aankoop van Amerikaanse olie vast. De speciale afgezant van president Car ter voor het Midden-Oosten. Sol Lino- witz, heeft donderdag gezegd dat het juiste ogenblik voor Israëlische-Egypti- sche onderhandelingen zou kunnen worden aangetast als president Carter volgende maand niet herkozen zal wor den Hij zei dit in een televisievraagge sprek over het autonomieberaad dat in de afgelopen dagen in Washinton is ge voerd en dat op 17 november ergens in het Midden-Oostenzal worden voortge zet. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, en 9. Binnen- en buitenland: en 13. Opinie: 4. Sport: 15. 16 en 17. Pop: 19. Kunst en cultuur: 21. Radio en televisie: 23. Financiën: 25. BRUSSEL- Alle inkomens, behalve de laagste lonen, twee jaar lang op de nul lijn. Dat is de kern van de loonmati ging die wordt aangekondigd in een programma van de nieuwe Belgisehe regering, die in de nacht van woensdag op donderdag tot stand is gekomen en volgende week in functie komt. Maar het is weinig waarschijnlijk dat vak bonden en werkgevers willen meewer ken aan dit plan van de rooms-rode coalitie van Vlaamse en Waalse chris ten-democraten en socialisten. Toekomstig premier, thans kabinets formateur Wilfried Martens, een Vlaam se christen-democraat, maakte het re- geringsprogram donderdag bekend De loonmatiging, alsmede bezuinigingen by de overheidsuitgaven, vormen de kern van een sociaal-economische her stelplan waarover een week is onder handeld. Maar de regering legt niets op. sociale partners krijgen eerst drie voor sluiten van een inter professioneel ak koord voor vierentwintig maanden, of wel een stelsel waarbij van loonsverbe tering slechts de helft wordt uitbetaald en de andere helft door de werkgevers in een solidariteitsfonds wordt gestort stellen voorgelegd waaruit ze kunnen ofwel een stelsel waarbij de staat be- kiezen paalde loonverbeteringen kan verbie- Die drie alternatieven zijn: ofwel het den. Als het overleg met vakbonden en werkgevers niets oplevert, moet het viei-partijenkabmet - nu al weer „kabi net van de laatste kans" genoemd - de knoop zelf doorhakken De voorgestel de loonmatiging gaat overigens niet erg ver omdat hel indexmechanisme - aan passing van lonen en sociale uitkerin gen na prijsstijgingen - onaangetast blijft Hetzelfde geldt trouwens ook voor tarieven bij de vrije beroepen De salarissen van ministère en parle mentariërs met vijf procent worden ver minderd. Tantièmes worden met het zelfde percentage verlaagd. Belgen die jaarlijks meer dan 350.U00 gulden ver- iSlot zie pag. 3 kol. 5)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1