'egeling eigen bijdragen iekenvervoer ongewijzigd SALARISSEN VROUWEN LIGGEN GEMIDDELD 2,5 PCT ACHTER Acties zullen zich niet tot Dodewaard beperken Met foto gefrankeerd OOK GROOTVERBRUIKERS GAS MOETEN MEER BETALEN Loontechnische dienst: geen verbetering BONDEN BOOS OP STAATSSECRETARIS JF Kniktanker doormidden VROUWENACTIE IN ST.-PIETER r,V"Milapr,Td"rv^rdèdNoss.7,:; spoedo verleg beveiliging Meeste mannen komen nooit in de keuken Proces in China tegen bende van vier begonnen Saterdag 11 oktober 1980 I PZC/binnen-buitenland Ir UTRECHT (ANP) - Staatssecretaris Veder-Smit (volksgezondheid) is niet van plan, een wijziging aan te brengen in de nieuwe eigen bijdrage-regeling voor ziekenvervoer die per 1 oktober is ingegaan. Ze heeft vrijdag een 'alternatief plan van de werkgevers en bonden in het zogenaamd fittend ziekenvervoer' van de hand gewezen, omdat dit slechts zestien miljoen gulden zou op- irengen, vierentwintig miljoen minder dan de nu geldende regeling. Pebonden zijn daar zeer boos over, omdat volgens hen tengevolge van deze regeringsmaatregel in het gespecialiseerde zittend ziekenvervoer 650 arbeidsplaatsen verloren zullen gaan. rot. 1 oktober gold een eigen bijdrage an 6.30 per rit met een maximum van 35,50 per maand. Vanaf die datum is de eigen bijdrage maximaal 100 gulden per jaar: de patiënten moeten eerst 100 ruiden zelf hebben betaald voordat de (meerdere) kosten voor rekening van l' het ziekenfonds komen. De bonden zeggen dat mensen die maar 1zo nu en dan van het gespecialiseerde ven-oer gebruik maken, daar nu vanwe- V ge de kosten van afzien en dat ook voor veel patiënten die regelmatig naar po likliniek. revalidatiecentrum, arts of fy- slotherapeut moeten, de eerste hon- derd gulden een te hoge financiële Hdrempel vormt. De zieken ver voerders hebben eind vo rige maand met hun auto's een demon- tralie gehouden bij het ministerie van olksgezondheid. Toen werd met de taatssecretaris afgesproken dat de /erkgeversorganisaties en de bonden haar een alternatief plan zouden voor- tggen. Daarover is donderdag in aan- vezigheid van vertegenwoordigers de ziekenfondsraad en de vereni- ing van Nederlandse ziekenfondsen esproken. lat plan hield een eigen bijdrage van tientje per rit voor maximaal tien .ritten in. Het zou echter niet de beoogde •ri veertig miljoen opbrengen, doordat erzekerden die nu minder dan tien rlt- maken niet eens aan de eigen by- ige van honderd gulden toekomen. we ka drage Daling De staatssecretaris erkent dat haar naatregel een daling van het aantal itten in het zittend ziekenvervoer tot Winkeliers tegen mogelijk niet- vervolgen kleine winkeldiefstallen nWOERDEN (ANP) - Het hoofdbestuur yan het 'vakcentrum levensmiddelen' heeft telegrafisch bij de minister van justitie geprotesteerd tegen plannen, die op diens ministerie zouden bestaan n kleine winkeldiefstallen niet meer vervolgen. :et vakcentrum, een organisatie van 1.500 zelfstandige levensmiddelende- aillisten, vindt dat hier sprake is van j officiële aansporing tot diefstal'. De fi- j- i lanciële gevolgen voor de zelfstandige evensmiddelendetaillisten zullen fwipzalig zijn. et vakcentrum gaat er van uit dat het lan is, diefstallen beneden de vijftig Vilden niet meer te vervolgen. In een j. j levensmiddelenwinkel zegt het, is een diefstal van 49,90 echter geen kleine maar een zeer grote diefstal. Voor de winkelier is het onmogelijk het daar door ontstane verlies met omzet verho- ging te compenseren, j Als de overheid de detaillisten niet te gen diefstal van een stuk van hun inko ken wil beschermen, aldus het vakcen trum, dan kan ze ook niet meer verlan gen dat die ondernemers zich nauwkeu- ;rig volgens de overheidsvoorschriften zullen gedragen. Volgens een woord- Voerster van het ministerie van justitie wordt er in de vergadering van procu- ;feurs-generaal geprobeerd, met de be handeling van winkeldiefstallen in het Ihele land op één lijn te komen. Een be- ipaald bedrag is echter niet genoemd, ook niet die vijftig gulden. ROZENBURG - Sinds vrijdagmorgen is men in dok 7 van Vcrolme-Rozen- burg bezig de kniktanker Energy Con centration in twee delen te snijden. Maandag hoopt men daarmee klaar te üjn en dinsdag zullen de twee delen van de tanker het dok verlaten om te worden afgemeerd bij Verolme Tanker Cleaning in Rozenburg. Dit in afwachting van de definitieve be slissing van de reder om de twee delen te laten slopen, dan wel het kostbare en |iog redelijk intact zijnde achterschip te voorzien van een nieuw voorschip In beide gevallen zal het karwei buiten Ne derland worden uitgevoerd. Indien het sloop wordt, gaan de twee delen waar schijnlijk naar Singapore. De reder is op dit moment bezig de en kele tientallen sleepdiensten over de gehele wereld offerte te vragen voor deze gigantische klus. Volgens de laat ste berichten is ook Smit Internationa le uit Rotterdam uitgenodigd offerte uit te brengen. Niet duidelijk is waar de noodreparaties zullen worden uit gevoerd, Deze zijn noodzakelijk voor dat men met het slepen kan beginnen. De Energy Concentration, eigendom van rederij Thung in Hongkong, brak gevolg zal hebben, maar zij heeft de indruk, dat dit alleen in bepaalde ge- bicden echt problemen zal opleveren. Ze heeft de ziekenfondsen gevraagd, vooral daar de ondernemers en de ver zekerden goed voor te lichten over de inhoud van de maatregel, die er op neerkomt dat mensen die veel ritten moeten maken goedkoper af zijn met een maximum eigen bijdrage van hon derd gulden per jaar dan met een eigen bijdrage van 35,50 per maand. De werkgevers zullen de gevolgen van de maatregel voor het aantal ritten op papier zetten, als daar aanleiding toe is volgt nieuw overleg. Bestuurder Elias Nieholt. van de ver- voersbonden FNV noemde dat vrijdag ROME (AND - Een groep van ongeveer 10 katholieke vrouwen uit verschillende landen heeft vrijdagmiddag een symbolische actie gevoerd in de Sint Pieter om te protesteren tegen de discriminatie van de vrouw in de r-k kerk en de voortdu rende negering van vrouwen als het gaat om besluitvorming in deze kerk. Directe aanleiding voor de actie was de algemene bisschoppensynode c welijk en gezin deze maand in Vaticaan- De vrouwen, waarvan er een paar actief lid zijn van de internationale beweging die zich inzet voor priesterwijding voor vrouwen, baden, vierden een geïmpro viseerd avondmaal en symbolyseerden de 'kruisiging van vrouwen door de r-k kerk' vóór het altaar in de Slnt-Pleter. Voor de Sint-Pieter zongen de vrouwen een feministisch lied waarin zij god niet als een man maar als een vrouw opvoer den. De algemene bisschoppensynode over het gezin moet niet aankomen met de finitieve conclusies aangaande 'het ge- Peppino Lanzillo. 67, laai Irots een brief tien die hij aan zich zelf stuurde, gefrankeerd met een pasfoto De Italiaan deed dat uil protest tegen een staking van postzegelverkopers. De brief werd gepost op 29 september, en Lanzillo ontving hem op 2 oktober Hij moest 60 cent strgfport betalen, maar krijgt 100 gulden van een vriend die had gewed dat de brief nooit zou aankomen Behalve het adres schreef Lanzillo op de envelop: Er zijn geen postzegels te krijgen, hij zal betalen, met daarbij een pijl naar de pasfoto. 'zoethoudertjes' Hij vindt het onbegrij pelijk. dat de staatssecretaris de 24 mil joen die het plan van werkgevers en werknemers minder oplevert dan haar regeling, met wil afwegen tegen het ver lies van 650 arbeidsplaatsen. Ze had volgens hem beloofd, daar contact over op te nemen met haar collega van socia le zaken, maar dat heeft ze niet gedaan. Nieholt zei dat de bonden al door on dernemers zijn benaderd over het ont slag van 200 chauffeurs en dat er op wat langere termijn nog 450 arbeids plaatsen zullen verdwijnen. De bon den zijn niet van plan akkoord te gaan met de voorgenomen ontslagen. zin' voordat alle soorten gezinnen en daarmee vergelijkbare samenlevings vormen goed zijn bestudeerd. De situa tie van een man of vrouw alleen met kinderen, gescheidenen en homose- xuelen mag niet over het hoofd worden gezien. Dit is één van de aanbevelingen die een internationale groep van ongeveer 40 katholieke mannen en vrouwen doet aan de meer dan 200 bisschoppen die deze maand in Vaticaanstad over hu welijk en gezin praten. De groep heeft van 5 tot 10 oktober in 'rome een soort alternatieve synode gehouden over de zelfde onderwerpen. Het initiatief werd genomen door de internationale rk be weging 'Femmes et hommes dans l'egli- MONACO - Een rechtbank in Monaco heeft donderdag het huwelijk tussen prinses Caroline en Philippe Junot ontbon den, zo heeft een woordvoerder van prins Rainier, de gezaghebber van de ministaat, meegedeeld De 22-jarige dochter van Rainier en prinses Gracia was op 28 juni 1978 met de nu 40-jarige Junot getrouwd, maar in augustus jl besloot het paar uit elkaar te gaan. Kort daarop vroegen ze ontbinding van hun huiselijk aan ARNHEM - De actiegroep „Dodewaard gaat dicht" zal zich het volgend weekein de en de dagen daarop niet louter en alleen beperken tot een blokkade van de Dodewaardse kerncentrale. Ook ander instellingen en objecten die in relatie NOS MAG NOG UITBREIDEN (Van onze rtv-redactiei HILVERSUM - Na enig tegenstribbe len van de vertegenwoordigers van de AVRO, NCRV, TROS en Veronica heeft het NOS-bestuur vrijdag ingestemd schrijnende personeelstekort in en om zowel de radio- als de televisiestudio's leidde het afgelopen jaar tot enkele in de uitzendingen merkbare acties van het zogenaamde „operationele" perso neel. Het bezwaar van de omroepen tegen de uitbreiding gold een door de NOS-gele- dingen noodzakelijk geachte, en door het dagelijks bestuur onderschreven groei van enige administratieve afde lingen. Verzoek tot strafvervolging wegens beledigen van de paus DEN HAAG - De Rooms-Katholieke Partij Nederland (RKPN) en de RK Ti tus Brandsmastichting hebben gepro testeerd tegen de tv-uitzending van de Vrijdenkersvereniging „De Vrije Ge dachte". In deze uitzending van eind september werd de paus het hoofd van een „mafia" genoemd en de kerk een „uitbuiting op een walgingwekkende manier" verweten. Zij hebben een brief gestuurd naar het ministerie van CRM en een verzoek om strafvervol ging ingediend bij de officier van justi- tie, De RKPN en de Stichting vinden vrij heid een groot goed, maar mag volgens hen niet misbruikt worden voor het ple gen van krenkende misdrijven tegen een grote groep mensen en hun geeste lijk leider Aan minister Gardeniers (CRM) is verzocht De Vrije Gedachte geen zendtijd meer te verlenen, of om maatregelen te nemen ter voorkoming van misbruik van zendtijd door de zendgemachtigde Daarnaast is by de officier van justitie een klacht ingediend, waarbij hem wordt verzocht over te gaan tot straf vervolging van het bestuur van de vrij denkersvereniging. staan tot atoomenergie, zoals de Itema e Gelderse Elektriciteits Maatschappij i worden betrokken. Spoedoverleg op topniveau vrijdag tus sen de Kema-directie en de Arnhemse politie heeft geleid tot het opstellen van een serie maatregelen ter bescherming het hoofdkantoor van de Provinciale Arnhem, zullen in de massale acties van de zogeheten „Arnhemse instellin gen". Volgens een Kema-woordvoerder is het in eerste instantie de taak van de Am- DEN HAAG tANPi - Kokende, bradende of bakkende mannen komen nóg steeds niet veel voor. Een onderzoek van de Vereniging van Gasbedrijven in Nederland tVEGIN) heeft aan het licht gebracht, dat slechts achttien pro cent van de mannen regelmatig het eten klaar maakt. Een meerderheid van de mannen (54 procent) kook. bakt of braadt helemaal nooit. De mannen, die wei koken, vindt men het meest in de jongste leeftijdscatego rie en in tweepersoonsgezinnen. Ongeveer een op de vier mannen kookt alleen incidenteel en dan voorname lijk als de vrouw bijvoorbeeld ziek of afwezig is. in de weekends of in de vakantie, en voor het klaar maken van speciale gerechten. Slechts vier procent van de mannen kookt vrijwel altijd Hun vrouwen zijn hen daarvoor misschien niet eens zo dankbaar en zouden misschien liever zien, dat hen ander huishoudelijk werk uit de handen werd genomen. Want blijkens de enquête van de VEG1Nvinden de vrouwen het koken een van de plezierigste huishoudelijke bezigheden. Ze vinden het dankbaar en afwisselend werk. tVan onze redactie t DEN HAAG - Ook de grootverbruikers (industriële bedrij ven) moeten meer betalen voor het aardgas. Met ingang van 1 oktober rekent de Gasunie hen een prijs die een cent per kubieke meter hoger ligt dan in het voorgaande kwartaal. Hiermee is een begin gemaakt met het „afbouwen" van de zogenaamde concurrentiekorting. Kleinverbruikers gaan per 1 januari 10 cent meer betalen. De kern van de kwestie is dat de grootverbruikers sedert 1 januari van dit jaar een korting genoten van 2.4 cent per kubieke meter, ook wei de zogenaamde „gigantenkorting genoemd, Die reductie werd verkregen nadat de minister herhaaldelijk was gewezen op het bestaande concurrentie nadeel doordat bedrijven in andere landen ons aardgas aan merkelijk goedkoper inkochten. De Gasunie en de minister vinden dat dit concurrentiena deel gaat verdwijnen nu sinds 1 juli geleidelijk de effecten van de „Spierenburgonderhandelingen" hun uitwerking in het buitenland krijgen. Op 1 oktober 1981 zijn deze gevolgen geheel verwerkt, zodat (olieprijsstijingen niet meegere kend) ons exportgas dan op jaarbasis twee miljard gulden meer opbrengt. Inmiddels is binnen de kring van de grootverbruikers verzet gerezen tegen het beleid van minister Van Aardenne. Vooral het Samenwerkingsverband Industrie Grootafnemers Ener gie. waarin bedrijven zijn vertegenwoordigd die meer dan 50 miljoen kubieke meter aardgas per jaar afnemen, is het niet eens met de prijsverhogingen die nu ingaan en de te verwach ten volgende.Het toegekende „voordeel"vond men al onvol doende Noorwegen De Noorse regering heeft de Noorse onderneming Dyno In- dustrier toestemming verleend voor de aankoop van nog maals 404 miljoen kubieke meter aardgas per .jaar ten be hoeve van Menthanor VoF vanaf 1982. Het gas is bestemd voor de nog te bouwen methanolfabriek in Delfzijl, zo heeft de Noorse voorlichtingsdienst. Norinform, meegedeeld. Die fabriek krijgt een capaciteit voor de pro- duktie van 450.000 ton per jaar. Methanol is een grondstof voor de chemische industrie en wordt bijvoorbeeld aan benzine toegevoegd als anti-klop- middel. Methanor is voor 55 procent in handen van Methanol Chemie Nederland VoF. voor veertig procent in die van Dyno Indus- trier en voor vyf procent in die van het Zweedse bedrijf Ke- maNobel. Methanol Chemie Nederland op haar beurt is voor de helft eigendom van Akzo Zout Chemie en voor de andere helft, van DSM. hemse politie de veiligheidsmaatrege len te regelen en uit te voeren Dit in het kader van de handhaving van de open bare orde en veiligheid. De op het Ke- ma-terrein opererende veiligheids dienst zal de komende dagen drastisch worden uitgebreid, „maar het zal niet meevallen het 55 hectare grote terrein constant nauwlettend te bewaken al dus de Kema-woordvoerder Over an dere te treffen maatregelen wilde of kon hij zich niet uitlaten. De actiegroep „Dodewaard gaat dicht' heeft een uitgebreide lijst opgesteld van objecten die in aanmerking komen om in het actieprogramma te worden opgenomen. Deze lyst wordt.zondag tij dens de laatste landelijke overlegbij eenkomst in Nymegen bekendge maakt. Tydens de blokkade van Dode waard zal evenwel pas worden besloten óp welke objecten de acties zich tevens zullen richten. „Het verzet tegen kern energie en alles wat daarmee samen hangt, Is de laatste weken enorm toege nomen. Het zal ons dan ook geen enkele moeite kosten tegelijk op diverse pun ten tot actie over te gaan", aldus woord voerders van de gezamenlijke actie groepen. „Ons doel is het stilleggen van de kern centrale in Dodewaard en daarin be trekken we alles wat in dal kader past". Uit een hotel aan de Apollolaan In Amsterdam is donderdag een aantal vliegtickets en reispapieren met een waarde van ruim 100.000 gulden gesto len. Dit heeft de politie meegedeeld. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. TOKIO (UPI) - Achter gesloten deuren zijn deze maand hoorzittingen begon nen in een proces tegen de 'bende van vier' in China, onder wie de weduwe van Mao Tse-Toeng. Zij heeft gewei gerd schuld te bekennen en het proces zou wel eens lang kunnen gaan duren. Dit hebben hoge Chinese functionaris sen verklaard aldus het Japanse pers bureau Kyodo. Volgens Kyodo beginnen de eerste openbare zittingen tegen de bende be gin november en moet het proces tegen het einde van het jaar afgerond zijn. Chinese functionarissen sloten niet uit' dat de weduwe van Mao. Jiang Ging. en de drie andere leden van de bende ter dood worden veroordeeld, aldus Kyo do. Volgens de bronnen hebben de ben deleden tot nog toe geweigerd een reeks verraderlijke misdaden 'op te biech ten'. waaronder pogingen de regering omver te werpen, het vormen van hun eigen fascistische regering en samen zwering tegen politieke vyanden. DEN HAAG (ANP) - In ons land 22 juli jï door een fout bij het lossen ligt het loon van vrouwen, met bijna praktisch hetzelfde werk Pjtan en eerste stuurman werden voor als mannen, gemiddeld 2,5 pro- ffltfeltdoor de Rotterdamse rechtbank ccnt achtcr bij dat van hun mannelijke collega's. Dit bete kent dat geen verbetering is ge komen in het beeld van de laat- «>t vier maanden gevangenisstraf L oordeeld, maar zijn tegen dit vonnis in beroep gegaan. Nadat de lading van de •Energy Concentration in een andere tanker was overgepompt werd de ••kniktanker" via het Callandkanaal en ff Nieuwe Waterweg naar de Verolme- werfop Rozenburg gesleept. Dit karwei r°k tienduizenden belangstellenden ste jaren. Dit is de uitkomst van het on derzoek van de loontechnische dienst van het ministerie van sociale zaken (LTD), naar de werking in 1979 van de wet ge lijk loon voor mannen en vrou wen, die sinds april 1975 van kracht is. By nadere onderverdeling van dit ge middelde in salaris- en functieniveaus, blijkt dat er behalve nadelige ook voor delige verschillen voor de vrouw voor komen. In 21 procent van de vergelij kingen tussen mannen en vrouwen met hPt,zelfde werk. blijkt dat de beloning niet meer dan plus of min 1.5 procent verschilt. In 18 procent van de vergelijkingen blykt dat het loon van de vrouw ten By verzorgende beroepen is het ver schil tussen man en vrouw wat beloning betreft gemiddeld 1,3 procent in het na deel van de laatste. In commerciële minste 8.5 procent lager is dan dat van functies loopt dit op tot 5.5 procent. de man en in 9 procent van de gevallen verdient de vrouw ten minste 8,5 pro cent meer dan de man. Samengevat, aldus de LTD. wijzen de resultaten van het onderzoek erop dat in ongeveer 50 procent van de situaties er een duidelijk negatief verschil in be loning is voor de vrouw cn in ongeveer 29 procent van de situaties een nadelig verschil voor de man Situaties waarin leeftyd en diensttyd een rol spelen, vallen nadelig voor de vrouw uit.. Zy bereiken later dezelfde salarissen dan hun manneiyke colle ga's. Dat geldt ook voor het opleidings niveau: mannen hebben er eerder pro fijt van, by een gegeven salaris. Het onderzoek beert ook aangetoond dat vrouwen nog steeds ere langzaam doordringen lot de hogere beloningsm- veaus Slechts twee procent van de vrouwen die werken is terug te vinden tussen het hoger kader en niet meer dan 0.3 procent op academisch beleidsni veau. Bij de mannen zijn deze cijfers 10,2 en 3,4 procent. Van de vrouwen die in het Nederlandse bedrijfsleven werkzaam zijn, bevindt het grootste deel (38 pet) zich op het niveau 'geoefende arbeid' (vlak boven ongeschoolde arbeid). De meeste mannen bevinden zich een ni veau hoger, waar meer kennis, erva ring- en zelfstandigheid zijn vereist. Prins Constantijn.zoon van Konin gin Beatrix en prins Claus viert vandaag zijn elfde verjaardag

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 11