Chemische vervuiling rond Hercules in Middelburg Verontrust personeel vreest sluiting Miniatuur Walcheren Middelburger gooide zijn tv naar opsporingsambtenaar HAMEIPOORTEN VOOR BRUG IN ZIERIK7.EE GEPLAATST Twee weken Gratis de PZC voor elke nieuwe abonnee. XYLEEN IN BODEM EN WA TER AANGETOOND Minister Ginjaar wel degelijk op de hoogte' Herba draait goed na garantie POLITIERECHTER Wordt abonnee van de PZC. En pak meteen dat voordeel me VRIJDAG 10 OKTOBER 1980 MIDDELBURG - Het water en de bodem bij en op het terrein van de chemische industrie Hercules/ Hercofina op het Middelburgse industrieterrein Arnestein is verontreinigd met de schadelijke chemische stof xyleen. Wethouder G. Schoenmakers deelde dit de adviescommissie voor volksgezondheid en milieube heer donderdag mee op vragen van commissielid A. van Vliet. Uit de mededelingen van Schoenma kers werd duidelijk dat zowel de ge meentelijke. provinciale als rijksover heid al enige jaren van de vervuiling op de hoogte zijn Geen van de betrokken en verantwoordelijke instanties heeft het echter noodzakelijk geacht de che mische verontreiniging te bestrijden. „We weten niet om welke hoeveelheden het precies gaat. Juridisch zal het be drijf ook moeilijk aanspreekbaar zijn. Het ziet er naar uit dat de bestrijding van de vervuiling door de gemeente Middelburg aangepakt en betaald moet worden", aldus Schoenmakers. Het gemeentebestuur heeft twee ver vuilingen bij de provincie Zeeland aan gemeld. Een lekkage als gevolg van een defecte afsluiter leidde in het midden van de jaren zeventig tot een sterke bo- demverontreininging met in ieder geval de stoffen cymeen en xyleen. In dit ge val maakte het bedrijf zelf, zoals voor geschreven in de betrokken vergunnin gen. melding van het voorval. In 1978 is van gemeentewege in het Ar- nekanaal (ter hoogte van wederom het Herculescomplex) een onbekende hoe veelheid xyleen (waarschijnlijk para- xyieen) aangetoond na metingen. Aan leiding tot de metingen was dat bij een duik oefening van de Middelburgse brandweer verschillende duikers met brandwonden uit het water van het Ar- nckanaal kwamen. Rijkswaterstaat werd van de verontreiniging op de hoogte gebracht maar ondernam geen verdere actie. Verondersteld wordt dat bij werkzaamheden op het Hercu lesterrein rond 1975 (ten behoeve van 'uitbreiding van de produktiecapaci- teit van de DMT-fabriek) overtollige maar verontreinigde grond in het Ar- nckanaal gestort is. In dit en, naar wordt aangenomen, andere onbekende gevallen is door het bedrijf geen mel ding gemaakt van verontreiniging. Uit een toelichting van de heer Th. van Riet van de Dienst Gemeentewerken bleek dat (para)xyleen "bijtend werkt op de huid en giftig is bij Inslikken". Over de verontreiniging van het fa brieksterrein zei hij: ,,De xyleen mengt zich niet met het grondwater maar blijft op drijven". De verontreiniging van het kanaal blijkt volgens hem pas als 'ors in de bodem wordt „gewroet": „Dan komt de xyleen vrij. Een gedeelte vervliegt vrij snel in de lucht. Het res tant blijft emge tijd op het water drijven 'en verdwijnt dan. Het vormt een olie achtige vlek. Welke effecten er optre den, welke gevaren er zijn en of die res- I tanten zich via het water verspreiden, zal uit nader onderzoek moeten blij ken", aldus Van Riet. Hij erkende na opmerkingen vanuit de commissie dat de grond onder andere losgewroet kan worden (waarbij de schadelijke stoffen dus aan de opper vlakte komen) indien deze door een scheepsschroef wordt geraakt of indien het kanaal wordt uitgebaggerd. Dc commissie oordeelde unaniem dat een nader onderzoek naar de aard de vervuiling, de omvang en de geva ren geboden is. Over de bestrijding van de vervuiling op het fabrieksterrein zelf, zei wethouder Schoenmakers: „Zolang Hercules daar zit, valt er wei nig aan te doen. De mogelijkheid om de verontreinigde grond af te graven, ont staat wellicht als het bedrijf ver dwijnt". Naar aanleiding van de ver onderstelling dat Hercules/Hercofina financieel niet aansprakelijk kan wor den gesteld voor de vervuiling, erken de Schoenmakers wel: „Als de gemeen te het grondgebied van Hercules ooit terugkoopt dan wordt met die vervui ling natuurlijk wel rekening gehou den". Op het Herculesterrein wordt de chemi sche stof (para)xyleen intensief ge bruikt ten behoeve van de produktie van dimethyltereftalaat (DMT), de grondstof voor polyestervezel en -film. Zoals bekend zal deze DMT-fabriek. ju ridisch ondergebracht in de onderne ming Hercofina. sluiten. Geconfron teerd met de chemische verontreini- UITVINDER VLASVEZELZAK SAS VAN GENT - „Kletskoek'. Vlasvezelspecialist Jan Roeloffzen uit Sas van Gent veegt de uitlatin gen van minister Ginjaar van volksgezondheid en milieu over zijn milieuvriendelijke vlasvezel- zak krachtdadig van tafel. „En klein jaar geleden is er nog uitvoe rig overleg geweest met het minis terie van Ginjaar", zegt de uitvin der. De bewindsman daarentegen be weert niets te weten van de vlasve- zelzak, het milieubewuste alterna tief voor de plastic vuilniszak. Gin jaar antwoordde dat zoals bekend deze week op vragen van het twee dekamerlid Mateman (CDA). Vol gens de minister is de vlasvezelzak trouwens ook niet zo milieuvrien delijk als wordt gezegd. Om de zak voldoende sterk en waterbestendig te maken, moeten chemische bind middelen worden toegevoegd. En dat. zegt Ginjaar, bemoeilijkt weer de afbreekbaarheid van de zak, ter wijl de gebruikte chemische bind middelen niet bepaald milieuvrien delijk te noemen zijn. Kortom het is ongewenst dat bij het gebruik van een natuurprodukt als vlasve zel chemische stoffen worden ge bruikt die in de praktijk gevaarlijk voor het milieu kunnen zijn. Jan Roeloffzen reageert er ver baasd op. „Er is wel degelijk met het ministerie over gepraat De mi nister gebruikt nu weer dezelfde ar gumenten die in '73 - toen de vlas- zak via het ministerie van volksge zondheid in Nijmegen werd be proefd - werden gebruikt. Het is al lemaal oude koek." Volgens Roeloffzen worden bij de fabricage van de vlasvezelzak dan wel chemische bindmiddelen ge bruikt, maar die zijn volstrekt on gevaarlijk voor het milieu. „Er wordt vijf tot tien procent aan che mische stoffen verwerkt, onschade lijk spul, dat ook voorkomt in pa pieren babyluiers, maandverband en weggooidoekjes. Maar dat we ten ze echt wel bij het ministerie." De Sasse uitvinder ziet het negatie ve antwoord van minister Ginjaar zeker niet als het einde van zijn vlasvezelzak. „Ik ben nog vol goede moed. Wij thuis en m'n vrienden ge bruiken de zak al sinds '72. Ieder een is er vol lof over." Roeloffzen vecht overigens al acht jaar voor de erkenning van zijn vlasvezelzak. Bij gebrek aan fi nanciële middelen deed hij zijn be drijfje 'Spectrum B.V.' een half jaar geleden over aan de vezelpro ducent 'Enkev' in Walsoorden. Sindsdien treedt Roeloffzen als adviseur op. ging op het bedrijfsterrein, ontkende bedrijfsleider ir J. F. Harryvan dat van enige verontreiniging sprake is- „Ik weet niet waar U op doelt. Als verontrei niging zou zijn opgetreden dan hadden we op basis van de hinderwetvergun ning toch iets van de bevoegde instan ties moeten vernemen?". De chemische verontreiniging in Mid delburg is in de openbaarheid geko men door een onderzoek in iedere ge meente naar chemische stortplaatsen alsgevolg van de bekend geworden ernstige bodemverontreiniging in Lekkerkerk. Uit het onderzoek dat de gemeente Middelburg voor haar grondgebied uitvoerde, is gebleken dat 24 plaatsen in de gemeente sinds 1921 zijn gebruikt voor het storten van huisvuil en mogelijk ander afval. Na 1960 is ongecontroleerd storten van be drijfsafval volgens de gemeente Mid delburg slechts op vier plaatsen moge lijk geweest: aan de Oude Veerseweg (in 1960 en 1961), aan de Kleverskerkse- weg (1963) en op een terrein tussen de Kleverskerkseweg en de Nieuwe Kle- verskerkseweg in verband met opho ging van delen van het industrieter rein (in 1980). Het gemeentebestuur heeft het provinciaal bestuur laten we ten dat voor „geen van deze plaatsen een gefundeerd vermoeden bestaat dat hier sprake is van storting van che misch afval". Een 28-tons hefkraan heeft, donderdag aan de voet van de Zuidhavenpoort de twee Hamei-poorten voor de nieuwe Zxerikzeese ophaalbrug geplaatst. Een evenwichtige afstelling van de poorten moet nog plaatsvinden Na dit precisie- karwei worden eind oktober de twee vallen en de uit balamen bestaande bovenbouw geplaatst. Verwacht wordt dat de in oude stijl gebouwde ophaalbrug over de Nieuwe Haven omstreeks 21 november in gebruik kan worden gegeven. WIJ WETEN HET BESTE WAT ER AAN DE HAND IS MIDDELBURG - Hel personeel van Miniatuur Walcheren, met uitzondering van bedrijfsleider L. van der Graaf, heeft donderdag een verklaring uitgegeven waarin zowel van de gemeente Middelburg als het bestuur van de stichting Miniatuur Walcheren duidelijkheid wordt geëist over de toekomst van deze grote toeristische trekpleister. In de verklaring maken de negen personeelsleden melding van „onrust en beroe ring" die is ontstaan naar aanleiding van de PZC-publicatie van donderdag waarin melding wordt gemaakt van een mogelijkerhuizing van Miniatuur Wal cheren naar een nog te ontwikkelen recreatiepark in Middelburg-Zuid. „Het personeel zegt van de plannen niet niet onwelwillend tegenover een moge- KRUININGEN - Het gaat goed met de conservenfabriek Herba in Krabben- dijke. Het bedrijf, dat een dreigende sluiting boven het hoofd hing, is door de gemeente Reimerswaal weer in het zadel geholpen. De gemeente stelde zich in april namelijk garant voor het bedrijf. Er is goede hoop dat Herba het boekjaar 1980 ondanks het nieuwe be gin dat moest worden gemaakt met een bescheiden winst kan afsluiten. Bo vendien lijkt ook de rijksoverheid wel vertrouwen te hebben in de gang van zaken bij de Krabbendijkse conserven fabriek. Het is de bedoeling dat het rijk de garantie van de gemeente over neemt. Burgemeester H. Boer vertelde een en ander donderdagmiddag in het Rei- merswaalse gemeentehuis te Kruinin- gen, waar gedeputeerde P. G. van den Bosse verslag uitbracht van zijn werk bezoek aan de gemeente en enkele plaatselijke bedrijven ..De mensen willen hun bedrijf gewoon redden. Je merkt dat aan alles, Ze werken als het nodig is een uurtje lan ger en als er eens iemand uitvalt dan zorgt een ander ervoor dat de werk zaamheden gewoon doorgaan", aldus de burgemeester „En ze zijn erg inven tief met het bedenken van mogelijkhe den om gaten in de produktie op te vul len. Er zijn nu eenmaal niet het hele jaar I door land- en tuinbouwgewassen be schikbaar die kunnen worden ver- I werkt. Nu worden dergelijke gaten op- i gevuld met de verwerking van honde en kattevoer". Van den Bosse vond dat Reimerswaal door haar ondersteuning van het bedrijf als een na te volgen voor beeld kan worden aangemerkt I De gedeputeerde voor economische I aangelegenheden was in Reimerswaal in het kader van zijn toernee langs de Zeeuwse gemeenten. Behalve in de con- servenfabriek in Krabbendijke nam hij een kijkje bij het aannemingsbedrijf Van der Straaten in Hansweert. op het I bedrijfsterrein in Yerseke en bij de aardappelhandel Meijer in Kruiningen. "ij kenschetste Reimerswaal als een j nijvere gemeente Vooral Yerseke gonst volgens Van den Bosse van de activitei- ten. Herbestrating van Dongestraat OOST-SOUBURG - Met ingang van maandag 13 oktober wordt de Donge straat in Oost-Souburg afgesloten voor doorgaand verkeer ter hoogte van het bejaardencentrum. GERECHTSHOF Bevestiging vonnis van Middelburger wegens verkrachting DEN HAAG - Het gerechtshof te Den Haag heeft de 20-jarige A.Y uit Middel burg wegens verkrachting veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Het gerechtshof bevestigde hiermee het vonnis van de rechtbank te Mideelburg. Verdachte had in een café een vrouw ontmoet. Op een kamer bedreigde hij de vrouw, die zich als gevolg daarvan niet durfde te verzetten. Y. beweerde dat de vrouw geen bezwaar had ge maakt tegen zijn wensen. op de hoogte te zijn terwijl beslist wordt over het werk van negen mensen". Zij hebben dan ook contact opgenomen met de vakbonden. Tevens verklaren zij: „Als werknemers van dit door een stichtingsbestuur nog patriarchaal bestuurd bedrijf, weten wij, als de nauwst bij de zaak betrokke nen, het beste wat er aan de hand is. Wij willen dan ook bij elk overleg betrok ken worden en ingelicht in plaats van een en ander uit de krant te moeten vernemen". De onrust onder het personeel blijkt te zijn ingegeven door vrees dat Miniatuur Walcheren niet verhuist maar z al ver dwijnen. Woordvoerder W. de Houck van de ver ontruste personeelsleden ..Ons is al vele jaren duidelijk dat het bestuur zo weinig mogelijk onkosten wil maken. Aan het onderhoud wordt al vele jaren erg weinig gedaan en er wordt veel met goedkope krachten gewerkt. De maquette van Miniatuur Walcheren is daardoor erg achteruit gegaan. In fei te zouden de onderdelen om de vijfjaar vernieuwd moeten worden. Vooral door de weersinvloeden slijten de bouwwer ken erg snel. Het werk wordt echter vooral beperkt tot oplappen". De Houck laat er overigens geen twijfel over bestaan dat de personeelsleden lijke verhuizing staan- „Zeker als de ge meente Miniatuur Walcheren over neemt, gaan we er op vooruit. Onze rechtspositie zou dan flink verstevigd worden". De onvrede onder de personeelsleden blijkt mede te zijn ingegeven door de wetenschap dat verschillende be stuursleden weinig tijd of belangstel ling aan Miniatuur Walcheren beste den. „Ik kan het me wel voorstellen want de mensen hebben het druk maar sommige bestuursleden hebben we hier nog maar zelden of nooit gezien", zegt De Houck. „Dat het bestuur niet veel overleg met die mensen pleegt, ben ik wel met eens", zegt bedrijfsleider L. van der Graaf. Het is echter een van de weinige punten waarop hij begrip heeft voor de reactie van de Miniatuur-werknemers. Van der Graaf: .Ik weet zelfs helemaal niet dat éen verklaring is uitgegeven. Dat bevordert de verstandhouding na tuurlijk niet". Over de financiële beperkingen en de daardoor gevreesde sluiting van Minia tuur zegt de bedrijfsleider „Er hoeft echt geen angst te bestaan dat Minia tuur Walcheren op korte termijn ver dwijnt. Dat ik een zuinig beleid moeten voeren van het bestuur is een ding dat zaker is. Als er meer geld wordt uitgege ven dan is Miniatuur geen haalbare kaart meer. De riemen waarmee ik moet roeien zijn nu eenmaal niet lang", erkent Van der Graaf. Hij geeft toe dat ai vanaf het eerste seizoen van Minia tuur Walcheren metkrappe financiële middelen gewerkt wordt: „Ik heb altijd al werk voor wel 15 of 20 mensen gehad. Dat ik een beetje moeite met het onder houd heb. komt gewoonweg omdat er zoveel onderhoud te verrichten is. Ik vind het zo'n onzin van de mensen om daarover te klagen. Ze weten van het ontstaan en de gang van zaken bij Mi niatuur eigenlijk niets af. Ik zou even goed kunnen zeggen: als ze harder werken dan kan er ook meer aan onder houd gedaan worden". Over het verwijt dat goedkope krach ten zijn ingezet, zegt Van der Graaf: „Ik heb inderaad vaak met oudere mensen gewerkt. Die hadden de een of andere uitkering en werkten dan bij Miniatuur als een soort hobby en voor minder dan normaal loon. Daardoor konden finan ciële reserves gevormd worden. De kwaliteit van het werk dat die mensen leverden, vindt je vandaag de dag ech ter niet eens meer". Van der Graaf ge looft dan ook niet dat werkelijk sprake kan zijn van onverantwoorde onder- houds- of vemieuwingsachterstanden: „Ais Miniatuur zo'n verwaarloosde in druk maakte dan had ik al lang minder bezoekers gehad. Het tegendeel is wel lichtwaar. Bestuurslid J. de Regt van de stichting Miniatuur Walcheren toonde zich eveneens verrast door de verklaring van het personeel: „Mij is nog nooit iets van een acute onderhoudscrisis ge bleken. De manier waarop nu een en ander in de publiciteit wordt gebracht, vind ik niet diplomatiek. Het is ook niet terecht om het bestuur te weinig belangstelling te verwijten. De kwali teit van het bestuur is niet afhankelijk van het aantal keren dat we Miniatuur bezoeken. Bovendien is de bedrijfslei der een soort schakel tussen het perso neel en het bestuur. Formeel is hij na tuurlijk ook werknemer maar ten op zichte van de andere werknemers is hij eigenlijk werkgever. Het verwijt van patriarchaal bestuur zou hooguit op hem kunnen slaan maar ik denk niet dat dat terecht is", aldus de heer De Regt. MIDDELBURG - Voor de politierech ter is dinsdagmiddag de min of meer principiële vraag aan de orde geweest, in hoeverre het verschil maakt indien men met zijn tv-toestel een door het uniform als zodanig herkenbaar po litieagent probeert te raken of een in burger gekleed opsporingsambtenaar van PTT. Politierechter mr. J. Kolkman had er weinig twijfels over: het blijft uit een oogpunt van verwijtbaarheid hetzelfde- -Toen in Middelburg op 17 april van dit jaar vier opsporingsambtenaren in bur ger (twee van PTT en twee de gemeen tepolitie) een woning waren binnenge gaan in verband met moeilijkheden rond het voldoen van het luister- en kijkgeld had men de poppen danig aan het dansen. De omroepster van de beherende zend- vereniging kondigde nog juist aan dat zich een storing voordeed toen het toe stel met een zwak gerochel op de pla vuizen tot volledige inkeer kwam. En het was voor J. K. maai- gelukkig, dat de belaagde ambtenaar het apparaat be hendig had weten te ontwijken. Per soonlijke ongelukken deden zich dus niet voor. maar dat nam uiteraard met weg, dat er in strafrechtelijke zin voor de man uit Middelburg nogal wat bleef openstaan: een poging een rechercheur van gemeentepolitie met een tv-toestel te raken, later verzet tegen de politie toen men hem naar het .bureau wilde overbrengen en het niet aangeven van zijn toestel voor het luister- en tv-kijk- geld. K. had geweigerd een aangifteformu lier te tekenen, waarover hij gister middag opmerkte: „Ik teken nooit iets dat van het rijk afkomstig is". Maar K. had ook een zinniger verweer: hij zou het tv-toestel hebben geleend van een kennis, die daarvoor, zo nam hij aan, wel degelijk kijkgeld had betaald. E. H. n. dat zijn cliënt door een herhaald bezoek van de opsporingsambtenaren buiten zinnen was geraakt Dat bleek ook uit zijn tegenstrijdige opmerkingen en handelingen, eerst had de Middelbur ger gezegd „Ik rijg je aan m'n mes als je er aankomt" en was hij bereid zijn ap paratuur tot het uiterste (met een zal- mes) te verdedigen, maar later had hij uitgeroepen „Ik gooi die tv naar je kop." aan welk voornemen hij ook uitvoering gaf. Eén van de vier opsporingsambte naren werd daardoor aan het been ge raakt Uit het betoog van de raadsman kwa men vooral ook menselijke factoren naar voren. De Middelburger heeft vanuit een zeer bescheiden inkomen een groot gezin te onderhouden met een budget, dat nauwelijks voldoende is om alle monden te voeden en waarin beslist geen ruimte is voor het voldoen van luister- en kijkgeld. En juist die tv, alsdus de raadsman, is het enige amu sement in het gezin, dat zich daarbui ten weinig andere vormen van ont spanning kan permitteren. De raads man attendeerde er ook op, dat zijn cliënt, die al eerder die dag bezoek had gekregen van twee PTT-mensen in burger, niet had geweten dat hij later met politie te maken had, omdat ook deze mensen in burger waren gekleed. Voor officier van justitie mr V. van Nïe- rop woog mee, dat de Middelburger had gedreigd met een zakmes. „Iemand die een ambtenaar aanvalt gaat voor mij kortere of langere tijd de gevangenis in." zo zei hij bij het formuleren van zijn eis, twee weken gevangenis en honderd gulden boete voor het niet aangeven van de apparatuur bij de dienst luister en kijkgeld. Verder vorderde hij de ver beurdverklaring van het zakmes, de resten van het tv-toestel en een radio. Dit nam de politierechter in zijn vonnis over. maar de boete van honderd gul den werd geheel voorwaardelijk opge legd en de gevangenisstraf werd terug gebracht tot drie weken, waarvan twee weken voorwaardelijk met twee jaar proeftijd, zodat de Middelburger maar één week naar de gevangenis hoeft. Duiven speelden merkwaardig genoeg een dubbele rol in het rijden na teveel drankgebruik van een inwoner van Veere. Deze jongeman reed op 19 april van dit jaar op het Groenewoud in Middelburg bij de Schroebrug op een lichtmast en men moest toen vaststel len dat hij met een bloedalcoholpro- millage van 2,41 een auto had be stuurd. Betrokkene R. had die dag als duivenliefhebber met gelijkgestemde mensen de opening van het vluchtsei- zoen gevierd, had bij die viering teveel gedronken en reed toen een lichtmast scheef, waarop later een duifzou neste len en broeden, een merkwaardige nestelplaats in het verkeer, waarvan in de PZC nog een foto werd gepubli ceerd. De politierechter herinnerde zich het geval: „In de lichtmast die u scheef reed zou later een duif gaan broeden,Nadat de advocaat van R.. mr. G. Viragh uit Middelburg er op had gewezen dat zijn client zich nu volledig onthoudt van de combinatie alcohol en autorijden en dat hij sinds het vooral al veertien maal is aangehouden zonder dat iets werd bespeurd van drankgebruik, bepaalde de politierechter de straf op twee weken gevangenis en negen maanden niet rij den. waarvan vijf maanden voorwaar delijk met twee jaar proeftijd Er was twee weken gevangenis geëist en één jaar niet rijden. Da's toch een aardig aanbod van zo'n lekker leesbaar ochtendblad, nietwaar? Wie het nog niet is, wordt nu abonnee op een dijk van een krant. Twee weken voor niets. Bel of schrijf even, maar de bon invullen kan ook. PZC, Markt 51,43311.K, Middelburg. Telefoon: 01180-27651. Ja, noteer mij ais abonnee op de PZC Met dc betaling wacht ik tot na de i ontvangst van een acceptgirokaarten ik ontvang twee weken gratis de PZC. Naam: Adres: Postcode/Plaats: Datum: Handtekening: UITKNIPPEN IN ENVELOP ZONDER POSTZEGEL OPSTUREN AAN DE PROVlClALE ZEEUWSE COURANT ANTWOORONi 'MWFR? 4330VB MtDhFl Pi IPG

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 9