25 JAAR BEVEREN-AA GENT WORDT INEENS EEN INTERESANTE KRACHTMETING éxtïA ■y' J wSSÊSÊM dankzij jeugd en belgen werd het witte paard sterk breskens-axel wordt een aantrekkelijk bekerduel landau: geen spijt open schaakdag PZC/ •V-.. competitieduel [witte paard §Lo3)u/ionL Officiële I Volvo-dealer GftïlASg BUPmr TT1MMIUZ1W1 BV I VOLVO I TOERTOCHT NEUTRAAL I/RIJDAG 10 OKTOBER 1980 ZEEUWSCH-VLAANDEREN 5 -SS* Hel eerste team van het Witte Paard. thirjchaakclub 'Het Witte Paard' bestaat 25 jaar. Dat feit wordt gevierd met een receptie op ^^zaterdagmiddag van vijf uur tot half zeven in 'de Roselaer'. Om half acht is er voor de leden en sbb. ud-leden een koud buffet, gevolgd door een gezellige avond. De succesvolle schaakclub kende Pol ijn jubileum al vorige maand, maar in verband met het ECI-toernooi dat toen juist enkele weken ,y e, ;eèindigd was, wordt het jubileum nu pas morgen gehouden. Man vanaf het eerste uur is Walter sh iardon, bij de oprichting in 1955 al voorzitter, nu bij het 25-jarig bestaan van de vereniging nog iteeds voorzitter. Cardon is zelfs zo nauw bij het schaken betrokken, dat er in Sas van Gent wordt lamgesproken over het 25-jubileum van Walter Cardon. met Alex Bockstael nam Car- on het initiatief tot oprichting van de chaakclub, en vond enkele Sassenaren ereid om bij de oprichtingsvergade- in het café van Frans de Kort aan eme e Poelstraat, aanwezig te zijn. Daar ehifierd ook direkt de naam gekozen die opgf loor Wim Garskamp werd voorgesteld. [Zaterdag om een uur, voorafgaand aan de receptie, speelt het eerste tiental van het Witte Paard een competitie wedstrijd tegen het Tilburgse Wol- stad, in verband met het vijfentwintig jaar bestaan. De wedstrijd wordt gespeeld in het Clubgebouw aan de Kloosterlaan, waar ook het derde team uitkomt tegen Vlis- singen. Het eerste team van Het Witte Paard bestaat uit de volgende spelers: Klaas Steijn, Haarlem; Cor Jansen, Goes; Henk de Ridder, Axel; Kees Nieuwe- linck, Sluiskil; Jim van de Vreede, Sluiskil; Adri den Hamer, Sas van Gent; Gert van Rij, Brielle; Gunther Deleijn, Gent; Herman van de Wyncke- le, Gent; Helmuth Cardon, Sas van Gent, Advertentie Vulpennen, balpennen, lederwaren. Boekhandel Van de Sande, Noordstraat 55, Terneuzen. In de eerste jaren zat er weinig groei in 't Witte Paard, maar de club bleef uiterst recreatief bezig. Nadat vier jaar later kennis werd ge maakt met een kanaalzonetoernooi, waaraan clubs uit Terneuzen, Axel, Zei- zate en Gent meededen, begon hoe lan ger en meer de drang te groeien ook in competitieverband te schaken. In de laagste klasse begon HWP Na enkele jaren verhuisden enkele spelers en de club bleef met zes leden achter. Dat zou de doodsteek zijn geweest voor de ver eniging, ware het niet dat er onderwij zer Adri Meeuwse startte met een jeugdopleiding. Cardon hierover: „Meeuwse begon elk jaar met een groep van 20 kinderen. In de loop van het jaar bleven er misschien nog vijf echt geïnte resseerden over, die een welkome aan vulling waren voor de vereniging. Die aanvulling kwam er gestaag, jaar na jaar, zodat de jeugdopleiding voor de vereniging enorm belangrijk werd." Intussen groeide aan het eind van de jaren zestig, begin zeventig de senio renafdeling mee. Jeugdleden werden seniorlid en prestaties trokken weer andere mensen aan. Bovendien werd in 1974 de schaakclub in Sluiskil opge geven en die leden kwamen voor een groot deel naar 't Witte Paard' over. Door de versterking van het senioren- team kwam men in contact met Belgi sche clubs. Sommige spelers daarvan kregen belangstelling voor het Neder landse schaakleven, dat beter georga niseerd was dan het Belgische en ze werden lid van de Sasse club. Van de maand De spektaculaire groei van de vereni ging. en het toenemende aantal activi teiten bleef bij de Koninklijke Neder landse Schaakbond niet onbekend en in 1975 werd het Witte Paard uitgeroe pen tot Nederlandse Schaakclub van de maand. De start van het ECI-jeugd- toernooi leverde het Witte Paard steeds meer bekendheid op in het buitenland. Daardoor werd de schijnwerper nog meer op de Sasse club gericht. Leden groei was een logisch gevolg. Intussen speelt het Witte Paard met zes teams in de competitie mee. Het eerste tiental gepromoveerd kort geleden naai- de eerste klasse. Die groei eiste natuurlijk wel goede be geleiding en organisatie. Een actief en deskundig bestuur zorgde er voor dat organisatorisch alles op rolletjes liep. Grootste gemis was een trainer en tech nisch begeleider voor het eerste tiental. In Haarlemmer Klaas Steijn werd een man gevonden, die met enthousiasme naar Zeeuwsch-Vlaanderen kwam. De voormalig hoofdklassespeler van VHS stimuleerde de groep enorm met als resultaat de promotie naar de eer ste klas. Deze positieve resultaten van het eer ste team kregen ook hun doorwerking in de andere teams. Buiten Sas stude renden bleven in Het Witte Paard scha ken. Cardon: „Talenten moeten kans krijgen binnen een vereniging tot ont plooiing te komen. Die kansen moet je als vereniging geven, anders gaan ze weg. In de provincies gebeurt dat re gelmatig. Je merkt dat de clubs uit de grote steden er goed mee zijn. Die pro fileren van de opleiding die de scha kers in hun eigen streek krijgen. Wij zijn enorm blij dat de jeugdspelers bij ons blijven. Als dat bij andere ploegen ook zo zou zijn, zouden het niveau van veel provincieclubs een stuk stijgen." Cardon is dan ook voorstander van de instelling van een derde klas op lande lijk niveau. Alle randprovincies zouden daarbij voordeel hebben, en het niveau van het schaken zou stijgen. Clubs als Zierikzee, Goes en Middelburg zouden dan ook landelijk spelen en hun voor deel daarmee doen. Eén grote wens heeft Cardon nog in dit jubileumjaar. De gelijkschakeling van sportclubs bij subsidiering „Veldspor- ten krijgen veel meer subsidie. Daarop wil ik niets afdingen, het is ze gegund. Maar wij als schaakclub krijgen geen enkele cent subsidie. Van de gemeente krijgen we alle mogelijke medewerking als dat voor ons nodig is. Kijk maar eens naar het gebouw dat we van de gemeente kunnen huren. We krijgen voor ons jeugdtoemooi ook een subsi die, maar dat staat los van onze club subsidie. Al zouden we maar een fraktie krijgen van wat andere verenigingen krijgen, dan zouden we al tevreden zijn. Maar totaal niet is toch wel weinig." Het geld dat de vereniging bij elkaar haalt, bestaat naast de contributies uit het geld dat wordt verkregen bij het op halen van oud papier en centen die ont vangen worden bij de verkoop van pro grammaboekjes bij de wielerronde. Met de komende welzijnsplanning zit er wel perspectief in voor de vereniging. En aan die hoop houdt Cardon zich dan maar vast. Een kans om toch een jeugdsubsidie te krijgen laat de schaakvereniging overi gens liggen. De vereniging heeft recht op een bepaald geldbedrag per jeugd lid, maar als tegenprestatie vraagt de gemeente te verantwoorden wat er met dat geld gedaan wordt. Cardon vindt dit niet op zijn plaats „Ik vergelijk zo'n subsidie maar met een kinderbijslag. De staat vraagt toch ook niet wat ik met dat geld doe. Ik hoef mijn rekenin gen ter verkrijging van die kinderbij slag niet te overleggen. Waarom moet dat hier dan wel. In Axel en Terneuzen wordt die jeugsubsidie wel gewoon ge geven, dus een noodzaak om de boeken te laten zien, kan het toch niet zijn." Festiviteiten in het kader van het vijf entwintigjarig bestaan van Het Witte Paard zijn wel te verwachten, maar nog niet verder ontwikkeld. Die zullen zich afspelen in het clubgebouw aan de Kloosterlaan. WALTER CARDON Vijf weken na het begin van de voet balcompetitie acht de KNVB de tijd rijp voor de derde bekerronde. Géén competitievoetbal dit weekeind dus, wél bekervoetbal. Maar omdat de meeste Zeeuws-Vlaamse clubs al in de eerste of tweede ronde af moesten ha ken, beperkt het strijdgebeuren zich in Zeeuwsch-Vlaanderen tot Zaamslag - Zeeland Sport (zaterdag) en Breskens - Axel (zondag). Buiten de regio wordt zaterdag ook nog Jong Ambon - AZVV gespeeld. Van de drie bekerwedstrijden is Bres kens - Axel ongetwijfeld de aantrekke lijkste, een duel tussen een sterk aan vallend ingesteld team (Breskens) en een elftal dat voor alles uitgaat van een verdedigend concept (Axel). Vanwege het thuisvoordeel en zijn enorme offen sieve mogelijkheden - vooral dat laat ste - gaat Breskens het duel in als favo riet. al is het de vraag hoe de titelkandi daat in de vierde klas H van het zondag voetbal de 2-0 nederlaag van afgelopen zondag tegen Patrijzen verwerkt heeft. Een domper moet dat verlies geweest zijn, hoe lang was het tenslotte al niet geleden dat Breskens in een tegenstan der nog eens zijn meerdere moest er kennen! Maar ook Axel bleef verleden week, in de uitwedstrijd tegen Zierikzee. zonder puntenwinst, het eerste verlies ook de derde klasser, die in de competitieo pening via een doelsaldo van 1-0 uit vier wedstrijden vijf punten vergaarde Na de laatste wedstrijd heeft ook Axel dus wat goed te maken. Breskens zal mogen aanvallen, zo veel het wilt waarschijn lijk, maar Axel zal proberen om via een dodelijke counter Breskens een illusie armer te maken, Als de thuisclub Axel tenminste al niet op een achterstand heeft gezet. Tevreden Van de vier nog in strijd zijnde Zeeuws- Vlaamse clubs lijkt zaterdag-derde klasser Zaamslag het meest tevreden te mogen zijn met de loting. Zeeland Sport immers - en dan nog op eigen veld - moet voor Zaamslag een te klop pen ploeg zijn. Zo bijzonder hebben de Vlissingers in de tot nu toe gespeelde wedstrijden nog met geïmponeerd. Zaamslag krijgt dan ook de favorieten- rol toegemeten, al blijft voetbal voetbal en leveren vooral bekerwedstrijden nogal eens verrassende uitslagen op. Zaterdag-tweede-klasser AZW gaat morgenmiddag (zaterdag) een moeilij ke wedstrijd tegemoet. Want ondanks dat Jong Ambon in de derde klas van het zondagvoetbal een uitermate be scheiden rol speelt, blijft de Ambonese formatie een niet te onderschatten te genstander.' En zeker niet voor eigen publiek. Tot nu toe bleek Jong Ambon vooral verdedigend kwetsbaar. Wel licht dat daar voor AZW mogelijkhe den liggen. 'ADVERTENTIE I Industrieweg 37 4538 AG Terneuzen tel. 01150-13451 De toerclub Neutraal uit Terneuzen houdt overmorgen (zondag) een fiets tocht, waaraan iedereen kan deelne men. De tocht heeft een lengte van 50 kilometer en de deelnemers bepalen hun eigen tempo. De route wordt gemarkeerd met pijlen op de weg en voert de recreatiefietsers door een mooie streek en over uitste kend berijdbare binnenwegen. Voor deelnemende ploegen zijn er verschil lende prijzen te verdienen, terwijl elke deelnemer een herinnering zal ontvan- 'gen. De ivrije) start vindt plaats tussen 08.30 en 09.30 uur en er kan worden inge schreven in café Neutraal in de Nieuw- straat in Terneuzen. De schaakvereniging S. Landau uit Axel heeft geen spijt gehad van het initia tief om een open dag op touw te zetten. De club had via de regionale pers, de advertentiebladen en her en der geplakte affiches de bewoners van Axel met de neus op de schaakfeilen gedrukt. Niet zonder succes overigens: de vereniging kon meer leden inschrijven dan op welke voorgaande open dag. Blijft natuurlijk de vraag welke reclame de mensen het meest direct raakt. Rinus de Jonge, hts-student weg en waterbouw, las de aankondiging op een affiche in het post kantoor. Omdat er in de toekomst voor hem een stuk verplichte studie wegvalt bestaat de mogelijkheid om de vrijgekomen tijd met een sport te vullen. De Jonge, die als rcereatievoetballer iedere zaterdag in het veld slapt met AZVV vier, werd nieuwsgierig door de advertentie en nam zich voor om eens een kijkje in de Hallc te gaan nemen. In Vlissingen hacl De Jonge al eens kennis gemaakt met topschaak toen hij m een simultaansessie kansloos van internationaal meester Kuypers verloor. „Daarvoor had ik thuis af en toe een partijtje geschoven maar echt veel geschaakt heb ik niet. Omdat ik nu zeker weet dat ik wat meer ruimte krijg om aan dergelijke zaken aandacht te kunnen besteden ben ik eens komen kijken hoe het er aan toe gaat op zo'n clubavond. Ik weet nu nog niet zeker of ik wel lid wil worden. Eigenlijk kwam ik alleen maar even binnen om de sfeer te proeven en een partijtje te schaken." vertelt De Jonge. Ook de tweede kennismaking met een simultaangever loopt niet goed af voor De Jonge. Robbie Bellemans is hem duidelijk te slim af en De Jonge realiseert zich dat schaken toch wel een ingewikkelde denksport is: ..Op de lagere school kwam ik eigenlijk voor de eerste maal in contact met schaken. Daar heb ik ook de grondbe ginselen geleerd, 's Avonds vroeg ik daarover nog wel eens wat aan mijn vader De laatste tijd durf ik wel eens een schaakboekje open slaan maar om nu te zeggen dat ik daar driftig in studeer is zwaar overdreven. Ik blader het wat door en kijk of er leuke interessante gegevens in staan," vervolgt De Jonge. „Het ziet er op deze club niet onaardig uit. Het lijkt me best goed geregeld. Toch moet ik er nog eens een nachtje over slapen eer ik besluit om lid te worden." Dc Belgische voetbalcompetitie is momenteel in een verrassend stadium te recht gekomen na de verrassende nederlaag van Standard Luik tegen het onderstaande AA Gent, dat de trainerswissel al meteen succes op zag leveren. •Inderlechl maakte onmiddellijk van de misstap van Standard gebruik door "clizelf ie revancheren via een ruime 4-1 zege op Berchem Sport. Na Anderlecht delen Beveren, Standard Luik en RWDM de tweede plaats met één punt achter end. In de onderste gelederen deed Gent dus de beste zaken en is FC Luik terecht gekomen op de plaats waar het in het verleden al zo dikwijls stond en dat is de laatste. Door deze uitslagen is de ontmoeting watzal AAGentdoennadeonverwach- lussen Beveren en AA Gent ineens een te overwinning op Standard. Han Grij- otg Interessante krachtmeting gewor- zenhout, een week eerder ontslagen als den. Twee vragen zijn belangrijk: kan trainer bij Club Brugge, volgde vorige Beveren de opgaande lijn van de laatste week plotseling Leon Noliet op als oe- weken (4-1 winst op Anderlecht en 2-0 fenmeester bij de Gentenaren en met- ®8e tegen Waregem) voortzetten en een was de eerste zege een feit. Pikant detail bij deze trainerswissel was overi gens wel dat enkele jaren geleden Nol- Iet midden in het seizoen de opvolger werd van Grfjzenhout bil Lokeren. Bij Beveren is onzeker of vier spelers meedoen Freddy Buyl. Erwin Albert, Heinz Schonberger en Mare Baecke wa ren geblesseerd en na de eerste over winning lijken er voor Gent ook betere tijden aan te breken nu de blessures van Hubert Cordlez en Luc Vander- schommen voorspoedig herstellen. Toch wordt er nog altijd naar uitbrei ding van de selectie gezocht de Brazi liaan Giba heeft inmiddels de trainin gen weer hervat en verder is er een Zaï rese speler getest. Ook in Brugge staat er een interessant treffen te wachten nu Anderlecht op bezoek komt bij Cercle Brugge. Vooral laatstgenoemde ploeg valt na de uit stekende seizoensstart de laatste wed strijden wel erg tegen, maar ook bij Anderlecht schijnt het veel minder soepel te draaien dan algemeen ver wacht werd. ondanks de eerste plaats, die de ploeg van Ivic momenteel in neemt. Toch moet Anderlecht als favo riet voor de eindzege worden ver wacht. Bij Lokeren schijnen interne proble men de boventoon te voeren. Veel ver wijten uver en weer achter de schermen van trainer naar spelers en omgekeerd zorgen nu bepaald niet voor een rustige samenwerking op Daknam Vooral de Pool Lubanski wordt nog al eens op de korrel genomen. De uitwedstrijd tegen RWDM. die nu op het programma staat, moet dan ook met angst en beven tegemoet worden gezien door de Waas- landers. Het nog steeds tegenvallende Club Brugge wordt steeds meer en meer tot een figurant gedegradeerd; vooral nu zij in de thuiswedstrijden ook al niet meer tot winst kunnen komen. Lierse, afgelopen zondag de betere ploeg tegen Lokeren. maar toch 1 -0 verlies, zal onge- twijfeld een erg moeilijke tegenstander zijn voor de Bruggelingen. Alle wedstrijden in eerste klasse wor den reeds morgenavond izaterdagi ge speeld. Dit. in verband met de interland wedstrijd Ierland-Belgié van aanstaan de woensdag. De overige wedstrijden in eerste klasse zijn: Kortrijk-Beringen. Beerschot-FC Luik; Standard Luik-Antwerp. Ber- chèm Sport-Waregem: Winterslag-Wa- terschei. In de tweede klasse ls er voor Sint Niklaas niet veel meer weggelegd dan een plaats in de grauwe middenmoot. De zo goed begonnen Wase ploeg zakt steeds verder weg. Gezien de huidige stand op de ranglijst is een overwinning tegen het voorlaatst geklasseerde La Louviére zonder me?r een 'must' om niet verder in de problemen te geraken. Het volledige programma ziet er als volgt uit: Boom-Sporting Charleroi; La Louvière-Sint Niklaas; Racing Meche- len-Seramg; Tongeren-Oudenaarde: Diest-KV Mechelen: Olympic Montig- nies-Harlebeke; Hasselt-Jet Brussel; Eendracht Aalst-Sint Truiden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 37