PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT CDA: per 1 januari belastingverlaging Westerschelde is 9 Fransen betogen massaal tegen het anti-semitisme IN PLAA TS PRIJSCOMPENSA TIE Nederlander beschuldigd van de aanslag op zijn vrouw in Parijs autn adria vandaag Den Uyl: er wordt niet geregeerd Prinsendam brandt nog Buien en wind Wisselend bewolkt en enkele buien, waarvan sommige met hagel of onweer, middagtemperatuur ongeveer 13 gra den; wind uit zuidioest tot west, aan de kust hard tot stormachtig 223e jaargang no. 237 Woensdag 8 oktober 1980 Vi/lfuuM pvuoMmwgetiji: ■tCoeei tóe. Westhavendijk 150 - Goea i Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - Een meerderheid in de Tweede Kamer lijkt in te stemmen met het CDA-voorstel voor een algemene belastingverlaging op 1 januari. De halfjaarlijkse prijscompensatie moet dan vervallen. Volgens CDA-leider Lubbers zal deze maatregel het best bijdragen aan de gewenste verbetering van de rendementen van de bedrijven. De CDA-leider wil dat het kabinet zijn plan voorlegt aan de sociale partners. D'66 kwam even later met een vergelijkbaar voorstel. De VVD heeft weliswaar enkele bezwaren tegen het plan, maar veegt de voorstellen niet van tafel. De belastingverlaging op 1 januari mens-en uitkeringstrekkers op ljanua- moet volgens Lubbers 2 miljard kosten. Het tekort dat hierdoor in de schatkist ontstaat, wil hy dekken door het verho gen van het financieringstekort met f 1 miljard en BTW-verhogingen. zoals de invoering van een hoog tarief (28 pro cent) op luxe-goederen Vanmiddag antwoordt premier Van Agt in de Tweede Kamer op de opmer kingen uit de eerste ronde van de ale- mene beschouwingen. Donderdag wor den de debatten beëindigd. Het is daar om nog onduidelijk of ook het kabinet zich bij de plannen van Lubbers aan sluit. Het voorstel-Lubbers komt met een loonmatiging van ongeveer vier pro cent. Door de verhoging van de BTW wil het CDA mensen treffen die dure. luxe goederen kunnen aanschaffen. Men legde er daarby de nadruk op dat zo'n uitgangspunt de vraag van de koopkracht-handhaving bij de consu ment zelf legt. Mocht het CDA-voorstel niet uitvoer baar zijn, dan wil Lubbers alle inko- PAGINA 3 iran-irak Jordaanse divisies slaan paraat aan de grens met Irak om eventueel deel te nemen aan oorlog tussen de buurlan den Irak en Iran ketelbouw Minister Van Aardenne van sche zaken vindt dal er in ons land geen ruimte is voor twee of meer onaf hankelijke. elkaar beconcurrerende, ondernemingen die energie-installa ties produceren De bewindsman doelt hierbij op RSV en VMF-Stork PAGINA 9 verdwenen De Westerschelde heeft de kop van de nol bij Ossenisse opgeslokt. Zestigdui zend kubieke meter grond, ongeveer veertig meter van de nol is in de golven verdwenen De oeverafschuiving bete kent een grote schadepost voor het waterschap PAGINA 13 visvangst De Europese commissie verwacht dat er dit jaar by na een miljoen ton kabel jauw of een gelijkwaardige hoeveel heid aan de andere vijf belangrijke vis soorten kan worden gevangen. Het da gelijks bestuur van dc gemeenschap heeft gisteren nieuwe voorstellen voor de verdeling van de visvangst gepubli ceerd PAGINA 17 veteraan Een veteraan onder de amateurwtel- renners heeft gisteren het voltallige peloton in de Hulsterse kermisronde Zijn hielen laten zien. De Goesenaar Henk de Jong tracteerde zijn tegen standers op een regen van demarrages en zette uiteindelijk ledereen op af stand. De kermisronde werd een slo pende temposlag en een goede afslui ting van het wielerseizoen PAGINA 21 rsv Rijn-Schelde-Verolme heeft in de eer ste zeven maanden van dit jaar een verlies geleden van 23.5 miljoen gul den Verwacht wordt dat het verlies over het gehele jaar ook ongeveer 23,5 miljoen zal bedragen Het bestuur van RSV acht de kwaliteit van de in waar de gestegen orderportefeuille van het bedrijf verbeterd en verwacht gunstige ontwikkelingen tn de komende jaren. Nieuws uit Zeeland: 2, 5. 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Opinie: 4. Sport: 17. Radio en televisie: 19. Financien: 21. Varia: 15. ri hetzelfde geven: 1 procent loonsver hoging plus 26 gulden. Dat zou dan op 1 juli nog eens herhaald kunnen worden. Deze matiging kan gecombineerd wor den met een beperking van de vakan tietoeslag voor iedereen tot bijvoor beeld f 5000.- bruto. Lubbers vond de 1.3 miljard aan aard- gasgelden, die de regering wil gebrui ken voor versterking van onze indus trie, te weinig. Hij vroeg om nog eens zo'n bedrag zodat, gecombineerd met de opbrengsten van de loonmatiging, Den Uyl en zijn fractiegenoot Patijn volgen de beraadslagingen in de tweede kamer tVan onze parlementaire redactie DEN HAAG - „Typerend voor een kabinetscrisis is dat er niet wordt geregeerd. Die toestand is echter al bereikt". Dat zei oppositieleider Den Uyl dinsdag tijdens de alge mene beschouwingen over de Mil joenennota 1981. Zowel Den Uyl als Terlouw (D'66) vonden dat het kabinet maar beter kan opstap pen. Dat zou in het belang van het land zijn, zei Terlouw. „De regering biedt geen beleid, maar verschaft kanttekeningen bij een ontwikkeling die het niet meer wenst te sturen", zei Den Uyl. Zij legt zicht volgens de PvdA'er neer bij een oplopende werkloosheid en een stijgende inflatie en acht het inzakkei i van de bouwmarkt onver mijdelijk Volgens Den Uyl heeft de onmacht van het kabinet ertoe geleid dal parlement en parlementaire instel lingen met minachting en wantrou wen worden bejegend. De bestuur baarheid van de samenleving staat op het spel en dat wordt door het kabinet onvoldoende beseft. Ook zijn CDA-collega Lubbers sprak van „vervreemding en wan trouwen". De politici moeten daarom de economische proble men dichter bij de mensen bren gen, de feiten hard en eerlijk noe men. Desondanks wilde hij het ka binet ook in deze begroting con structief benaderen. De dialoog moet worden voortgezet, stap voor stap. 3,5 miljard gulden beschikbaar komt. Ook wil hij dat de WAO-premiegrens zo wordt aangepast dat de laagstbe taalden minder premie gaan betalen. Lubbers was ontstemd over het „on aanvaardbaar" dat de WD heeft uitge sproken over het kabinetsplan om de teruggave van de aow-premie aan ge huwde werkende vrouwen af te schaf fen. Daarmee slaat de WD een gat van 500 miljoen in de kabinetsplannen, zei hij. Volgens Rietkerk (WD) verzet zijn fractie zich hiertegen „omdat het dwars staat op het door het kabinet gevoerde emancipatiebeleid". Ook de andere fracties willen een loon matiging van ongeveer vier procent. Zo wil de WD een halvering van het vakantiegeld van acht naar vier pro cent. De PvdA zoekt de matiging vooral in aftopping van de prijscompensatie en verlaging van het vakantiegeld. Ook de plannen van D'66 komen uit op een maximale loonstijging van ongeveer vier procent. Net als Lubbers en Rietkerk stelde ook oppositieleider Den Uyl voor af te zien van de verhoging van het lage btw-ta- rief van 4 naar 4.5 pet i. Dat wil hij com penseren door de accijnzen op gedistil leerd te verhogen en het zwaarder be lasten van duurdere auto's Alternatieve begroting De PvdA kwam dinsdagavond met een tegenbegroting, waarin de koopkracht voor de laagste inkomens gehand haafd blijft. De hogere inkomens moe ten dan echter fors inleveren: twee maal modaal (f68.000) bijna vier pro cent, viermaal modaal 5,1 vijf procent. Volgens Den Uyl kunnen deze maatre gelen leiden tot een loonsomstijging die 0,5 tot 1 procent lager ligt dan in de kabinetsplannen, Om dit veilig te stel len kunnen de verhogingen van de aardgasprijs en andere overheids-tarie- ven gefaseerd plaatsvinden. Verder wil de PvdA een aantal belastingen (ver mogensbelasting, succesierechteni ver hogen. Ook willen de socialisten de premie- grenzen voorde volksverzekeringen op trekken en de inflatiecorrectie beper ken. De de grootste oppositiepartij stelt verder nog een aantal andere alterna tieve bezuinigingen voor. De PvdA wil 3 miljard gulden uittrek ken voor een gerichte aanval op de werkloosheid, wat in 1981 al 35.000 ar beidsplaatsen kan opleveren. Het be nodigde geld kan gevonden worden uit de extra aardgasbaten 1.1 miljard), ex tra aardgasverkoop (f 660 min), vergro ting van het overheidstekort met fl miljard en verzwaring van de vennoot schapsbelasting voor spaarbanken (f240 min.). De plannen voorzien in een versterking van het bedrijfsleven, uitbreiding van de bouwplannen met 20.000 woning wetwoningenen en steun voor de zwak ke regio's door het scheppen van werk in de dienstverlenende sector Ook trekt de PvdA middelen uit voor de be strijding van de jeugdwerkloosheid, uitbreiding van het onderwijs aan jon geren en terugdringing van het gebruik van de sociale verzekeringen. Zowel Den Uyl als Lubbers benadruk ten het belang van de medezeggen schap van de werknemers bij investe ringen en de besteding van de winsten. 'Slot zie pagina 3 kolom 2) De speld in de hooiberg IN PARIJS 200.000 DEMONSTRANTEN PARIJS (REUTER,'Dl'A/UPI'AFP) - In heel Frankrijk zijn de mensen dinsdag massaal dc straat op gegaan om te protesteren tegen de bomaanslag van afgelo pen vrijdag voor een synagoge in Parijs waarbij vier mensen om het leven zijn gekomen. In Parijs nampn volgens de radio 200.000 mensen deel aan de demon stratie, waartoe de 'Beweging tegen racisme en voor vriendschap tussen volke ren' had opgeroepen. Alle politieke partijen en alle vakbon den namen in een zelden vertoonde eensgezindheid aan de betoging in de Franse hoofdstad deel Het parlement had unaniem besloten zyn zitting te verdagen om de leden de gelegenheid te geven zich aan te sluiten bij de demon stranten. De vakbonden hadden opge roepen tot een werkonderbreking van twee uur in het hele land. Veel bedrijven kwamen stil te liggen en onderwijzers gaven hun leerlingen les over het anti semitisme. In Belgie zijn dinsdag alle winkels van joodse eigenaren een uur gesloten gebleven Met deze winkelslui ting wil het centrum ook wyzen op het weer opleven van het Nazisme in Bel gië, aldus een persverklaring. De demonstranten in Parijs eisten dat er een einde komt aan het terrorisme en het racisme. Herhaaldelijk werd kritiek geleverd op de Franse regering en presi dent Giscard d'Estamg omdat te wei nig wordt gedaan tegen het rechtse ex tremisme De regeringsparty UDF eiste dinsdag in het parlement dat er een on derzoekscommissie voor het terrorisme m het leven wordt geroepen. Handgranaat Kort voor in Parijs de betogers zich opmaakten voor hun protesttocht, maakte de 'politie melding van nieuwe aanslagen, gericht tegen joodse instel lingen. In Nice, dat geldt als het bol werk van rechts in Frankrijk, gooiden onbekenden maandagavond een hand granaat naar mensen die demonstreer den tegen het rechtse extremisme. Hierbij raakte echter niemand ge wond. In de nacht van maandag op dinsdag werd. eveneens in Nice, een Joodse sla gerij geplunderd door mensen die racis tische leuzen op de muren kalkten. In Marseille vond de politie een niet ont plofte zelfgemaakte bom bij een joods restaurant De eigenaar vertelde dat zo wel hij als andere joodse zakenlieden in de omgeving onlangs bedreigingen hadden ontvangen van de inmiddels verboden neo-nazistische groep 'Fane' Ook in Italië werd dinsdag betoogd te gen de aanslag in Parijs. Ruim 5.000 Italiaanse joden trokken door het cen trum van Rome op naar de Franse am bassade onder het roepen van leuzen legen de Franse regering. De demo- stranten droegen spandoeken mee met de namen van concentratiekampen in de tweede wereldoorlog. Een grote politiemacht hield de de monstranten tegen bij het Farnese- plein waar de Franse ambassade is ge vestigd- Hel mocht een delegatie de ambassade binnen om met de Franse ambassadeur te praten. PARIJS (AFP) - In Parijs is dinsdag de echtgenoot van de Nederlandse vrouw die zaterdagavond bij een bomaanslag beide benen verloor, in staat van beschuldiging gesteld we gens poging tot moord. De 33-jarige verzekeraar Robert van P. uit Brunssum wordt ook beschuldigd van overtreding van de wet op het gebruik van explosieven. Dc eerste rechter van instructie bij de Parijse rechtbank. Claude Hanoteau. liet de verdachte op sluiten in de Sante-gevangenis. Weliswaar liet een onbekende kort na de explosie in een telefoongesprek met het persbureau AFP weten dat de aan slag het werk was van een rechtse groepering, maar aan deze verklarine hechtte de Franse politie direct al niet veel geloof Volgens de by het onderzoek betrokken lunctionarissen had men geen bevredigende verklaring kunnen vinden voor het feit dat van P. zaterdagavond bij uitzondering zijn vrouw had gevraagd achter het stuur te gaan zitten, terwijl hij niet wilde instappen Als reden had hij opgegeven dat hij wilde gaan kijken of een straat die zij wilden inslaan, wel van die kant toegankelijk was De verdachte heeft verklaard niets met de aanslag te maken te hebben gehad. Zijn vrouw, de 33-jarige Carmelia van P.-V heeft haar man ook niet beschuldigd. Van P. zal verder worden verhoord in tegenwoordigheid van zijn in Parijs wonende Nederlandse advocate, mevrouw Du- nant-de Jongh. Noodweer in kop van Noord-Holland ALKMAAR (ANP) - Voor de derde keer dit jaar is de kop van Noord-Holland geteisterd door noodweer. Om vijf uur dinsdagmiddag hing boven het gebied ten zuiden van Den Helder een aantal zware buien. In Sint-Maarten werd zelfs een windsnelheid van 130 kilome ter per uur gemeten, wat gelijk staat aan een orkaan van windkracht 12. De buien dreven later verder naar Fries land. Volgens de rijkspolitie heeft de storm de gebruikelijke schade aangericht Zo waaide in Sint-Maartensbrug een dak van een huis en zijn in Callantsoog en kele bouwketen omgewaaid. Overal in Noord-Holland sneuvelden ruiten. Bij West-Terschelling en Bolsward, waar windkracht tien werd gemeten, zyn in buien hagelstenen met een doorsnede van één centimeter gevallen. tVan een onzer redacteuren BREDA - „De hele Westerschelde is hartstikke ziek. dat valt niet te ontken nen. Daar zal ook op de kortst mogelij ke termijn verandering in moeten ko men. Dat is gewoon een slechte zaak zoals het nu is. Ik zal dan ook met vreugde de dag begroeten dat we ge zuiverd water in de Westerschelde kunnen lozen." Dat zegt de dijkgraaf van het Hoogheemraadschap West- Brabant. ir. P. van der Burgh. Hij doelt daarmee op de situatie zoals die zal ontstaan, zodra de te bouwen rioolwa terzuiveringsinstallatie in de huurt van Bath in bedrijf is. Momenteel wordt er nog ongezuiverd afvalwater in de Westerschelde ge loosd, door de smeerpijp die in de buurt van het dorpje Waarde uitmondt Via die pijp vloeien de afvalstoffen van de industrieterreinen Moerdijk imel Shell als grootste leverancien en Etten-Leur evenals de gemeenterioleringen van Roosendaal. Bergen op Zoom. Wouwse Plantage en Hoeven in het Westerschel- dewater De smeerpijp is ongeveer 65 kilometer lang en loopt vanaf Moerdijk naar Waarde De grootste vervuiler van de Wester schelde noemt de heer Van der Burgh de afvalwaterleiding die uit Belgie af komstig is. Uit die leiding komt het vuile water van het gebied tussen Brussel en Ant werpen en dat stroomt met een gigan tische hoeveelheid in de Westerschel de. ..Daar is ue hoeveelheid die uit de smeerpijp bij Waarde komt maar een klein deel van Het is overigens wel zo dat de Westerschelde een sterk zelf reinigend vermogen heeft door de enor me verschillen in eb en vloed." vertelt de Westbrabantse dijkgraaf Volgens de heer Van der Burgh is er in het verleden vaak te nonchalant omge sprongen bij de vestiging van bedrij ven die afvalwater lozen in de ver schillende gemeenten, ..Om de factor afvalwater by de vesti ging van een bedrijf in een bepaald be stemmingsplan bij een gemeente heeft men zich nooit druk gemaakt. De gevol gen daarvan komen we nu tegen, en vaak op een verrassende manier." zo stelt hij. Een nadeel van het lozen in de W'; Taar het kabinet-Van Agt op Prinsjesdag de pro blemen over de belabberde sociaal-economische toe- tgSgl stand van Nederland heeft la- ten liggen en het overleg met werkgevers en vakbeweging eind vori ge week ook geen stap vooruitgang heeft te zien gegeven is de tweede ka mer gisteren bij de algemene politieke beschouwingen over de ryksbegroting- 1981 begonnen met het zoeken naar de onbekende speld in de hooiberg. De eer ste ronde van het driedaagse debat over het beleid dal het kabinet van CDA en WD in het laatste jaar van zijn bestaan wil voeren ademde een sfeer van doffe berusting Natuurlijk kwam er zowel van de kant van de oppositie als van de regeringspartijen stevige kritiek op die onderdelen van de matigings- en bezui nigingsvoorstellen van het kabinet, waarvan al bij voorbaat vaststond dat ze bijzonder slecht waren gevallen (zo als het resultaat van het snoeiwerk van minister Pais in de onderwijssalaris- seni. Opvallend was dat niet alleen de PvdA met een soort van tegenbegro- ting voor de dag kwam. maar ook de CDA- en de WD-fractie het gevoel had den dat ze met geheel eigen voorstellen moesten komen om althans een poging te ondernemen meer visie te ontwikke len dan de duidelijk vermoeide ploeg- Van Agt nog had weten op te brengen Als er ergens onbeschaamd openlyk naar voren komt dat in Nederland beleidsverantwoordelijken over de hele linie bezig zijn om elkaar steeds maar weer opnieuw de problemen op het bord te schuiven in plaats van beslissin gen te nemen, dan is dat wel in het nu lopende kamerdebat. Het kabinet heeft in eerste aanleg de keuze van gerichte maatregelen in de inkomensmauging voor 1981 overgelaten aan het gesprek met werkgevers en vakbeweging. Dat driehoeksoverleg vond het vorige week maar het beste om eerst het parlement aan het woord te laten Vanuit de twee de kamer is gisteren op geen stukken na iets van werkelijk richtinggevend ka rakter op tafel gebracht. Het is dan ook zeer de vraag of er veel zal overblijven van de jongste bedenksels om Neder land uit de economische versukkeling te halen Onder de huidige politieke verhoudingen aan het Binnenhof valt er namelijk weinig eer te behalen aan welke mogelyke oplossing dan ook. Het draagvlak ervoor is nu eenmaal te smal de uit 1977 daterende vorm van rege ringssamenwerking is al ver achter haald en voor werkelijk gedurfde maat regelen schrikt iedereen op het laatste nippertje weer terug. Vandaar dat moeizame pappen en nathouden in dit begrotingsdebat Waarbij nog komt dat - hoewel PvdA en D'66 zeggen dat ze er op uit zijn - een val van het kabinet op dit moment eigenlijk alle politieke par tijen erg ongelegen komt Voor het CDA geldt daarbij als extra argument dat juist deze week de fusie van de inmid dels opgeheven oude confessionele par tijen (KVP, ARP en CHU) van de grond moet komen En daarby zou een demis sionair kabinet nu niet zo'n fraaie rand versiering zijn. Wat er dan na deze 'opvoering' in de tweede kamer te verwachten valt? Voorop staat dat er met het oog op de afremming van arbeidskosten en bezui niging op overheidsuitgaven zonder een al te wezenlijke aantasting van de koopkracht voor de laagstbetaalden keuzes moeten kunnen worden ge maakt. Zoveel heeft het uiterlijk ver toon van een zuchtende regeringsploeg in ieder geval bereikt dat nog maar wei nigen in het land de illusie zullen hou den dat aan maatregelen op dit punt te ontkomen valt. Terecht speelt het par lement (dat is op de eerste dag van het. debat gebleken) de bal terug naar het kabinet, waarbij het op onderdelen de nodige correcties zal aangeven. Dat daarby werkelijk op scherp zal worden gespeeld Is nauwelijks aan de orde Eer der lijkt het erop dat in de loop van het debat de verhoudingen duidelyk wor den waarop naar de komende verkie zingen en de daarop volgende kabinets formatie zal worden gekoerst En juist met dat vooruitzicht kan memand het zich permitteren om de werkelijke brokkenmaker te worden Want hoe lang zoiets per saldo kan doorwerken is de nu bijna afgelopen regeerperiode wel gebleken. vdM Westerschelde is volgens Van der Burgh het feit dat er op die manier een flinke hoeveelheid imet name zoet) wa ter aan het Brabantse zandgrondge- bied wordt onttrokken Dat heeft weer een verlaging van het grondwaterpeil tot gevolg, waardoor de agrariërs met verdrogende grond te maken kunnen krijgen. Wellicht kan dit probleem wor den opgelost met het zoete Zoommeer dat in de toekomst zal worden ge vormd. meent de dijkgraaf. Hij voorziet ook dat er in de toekomst meer zal moeten worden gedaan aan de waterhuishoudkunde op dat gebied. Daarbij moet men zich naar de mening van de dijkgraaf, speciaal richten op zaken als het verhogen van het grond waterpeil. VALDEZ (ALASKA) - De uit Krab- bendijke afkomstige kapitein Kees Wabeke van de Prinsendam en de eveneens in Zeeland wonen de hoofdwerktuigkundige Albert Boot - uit St.-Annaland - zijn met een helikopter vanuit Valdez in Alaska naar de boot met de blus- ploeg overgebracht om te helpen bij het doven van het vuur op de Prinsendam. Kort voordat brandweerlieden van de Amerikaanse kustwacht aan boord wilden gaan van het bran dende cruiseschip, kwamen er in eens dikke wolken zwarte rook uit het schip. Het vermoeden bestond dat de brand is doorgedrongen tot de brandstoftanks Op pagina 9 het relaas van Jannc ke Anbergen-Boot uit Serooskerke. doorgeseind aan haar ouders in Burgh Zie ook pagina 4.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1