M. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Wiegel vraagt 1,75 procent extra van de ambtenaren Zuivering top Poolse communistische partij Crisis Europese staalindustrie op een dramatisch dieptepunt GRENSINCIDENT RUSLAND-CHINA Sleepboot op weg naar Prinsendam GELIJKE TRED HOUDEN MET BEDRIJFSLEVEN Aardgaslek in Duitsland vandaag Verdwenen KANIA VEROORDEELT STAKINGEN Geen extra waarschuwing niet-rokers DAVIGNON: PRODUKTIEBEPERKING IS NOODZAKELIJK Tijdelijk storm Veel beivolklng en enkele buien, mid- dagtemperatuur ongeveer 13 graden harde tot stormachtige wind, aan de kust en op het IJsselmeer mogelijk storm uit zuidwest tot west. 223e jaargang no. 236 Dinsdag 7 oktober 1980 tam se bv sinds 1881 UW SANITAIR INSTALLATEUR Postbus 154 - 4460 AD Goes - Telefoon 01106-1740. iVan onze redactie economie) DEN HAAG - De ambtenaren moeten per 1 januari 1,75 procent van hun salaris extra inleveren. In een brief aan de vijf ambtenarencentrales zegt minister van binnenlandse zaken Wiegel dat door de terugtrekking van de rijksbijdragen uit de sociale fondsen de werknemers in het bedrijfsleven daarvoor een hogere premie moeten betalen. Ambtenaren betalen die niet. Om de loonontwikke ling bij de ambtenaren en bij de werknemers in het particuliere bedrijf gelijk te houden, komt de minister nu bij de bonden met het voorstel om 1,75 procent extra in te leveren. De minister stelt tevens voor het voor- een salarisverhoging krijgen ambtena- voor de pensioenen bij de overheid schot op de trend, dat per 1 januari uit betaald zou worden, te verschuiven naar een later tijdstip. Dit voorschot op FRANKENTHAL (AFP) - Red Adair, de Amerikaanse specialist op hel ge bied van ongelukken met olie en aard gas, is maandag in Frankcnthal, in de Westduitse deelstaat Rijnland-Palts, aangekomen om een onderzoek in te stellen naar een reusachtig lek in een ondergrondse aardgasopslagplaats. Sinds vorige week maandagnacht bij werkzaamheden een lek in het depot ontstond, is meer dan vijf miljoen ku bieke meter aardgas ontsnapt Met gro te kracht spuit tussen de 20.000 en de 40.000 kubieke meter gas per uur de lucht in. De Westduitse mijnbouwon- derneming, 'Deutsche Schachbau Lin- gen' heeft de onderneming van Red Adair die te Houston in Texas is geves tigd. in de arm genomen om het lek te oesters De echte Zeeuwse oesters gaan weer over de toonbank Voor het eerst sinds jaren levert de Oosterschelde het zee banket weer koopkracht Het CDA komt vandaag in de tweede kamer met een alternatief plan voor handhaving van de koopkracht. De fractie van de christendemocraten zal echter wel vasthouden aan het 'scho nen' van de prijscompensatie oorlog De oorlog tussen Iran en Irak is zijn derde week ingegaan De kans dat de strijd tussen de beide buurlanden es caleert tot een regionaal conflict wordt steeds groter nu zowel Irak als Iran voor aanvulling van hun snel slinken de voorraden aangewezen zijn op hulp van de Arabische buurlanden binnenvaart De werkomstandigheden in de binnen vaart zullen in de naaste toekomst ge regeld worden door bepalingen ten aanzien van dienst- en rusttijden en voorschriften voor de bemannings sterkte. Minister Albeda van sociale zaken en staatssecretaris SmltrKroes (verkeer) komt binnenkort met een wetsontwerp dat de sociale omstan digheden ln de binnenvaart regelt stakingscode Minister Albeda heeft in een brief aan het bestuur van de Stichting van de Arbeid advies gevraagd over de invoe ring van een stakingscode De minis ter verwacht van een door de bij een staking betrokken partijen opgestelde code een betere werking dan van een wettelijke regeling. PAGINA 13 dans De dans om de gunst van de toerclubs ln Zeeland ls begonnen Het Zeeuwse districtsbestuur van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie (KNWU) opende 'de strijd' gisteravond met een informatiebijeenkomst in Klooster- zande bondswerk De volleyballers in Zeeland slaan niet te trappelen om bestuurlijk werk te verrichten De districtsvergadering van de afdeling Zeeland van de Nevo- bo sprak over de straf- en protestza ken Nieuws uit Zeeland: 2. 5 en 7. Binnen- en buitenland: 3,9 en 11. Sport: 13 en 15. Radio en televisie: 18. -gin-wW 10 ren elk jaar als de verwachte loonont wikkeling in het bedrijfsleven ongeveer bekend is. Later in het jaar wordt zo'n voorschot verrekend met de werkelijke loonontwikkeling in het bedrijfsleven. In zijn brief aan de ambtenarenbonden zegt de minister dat als hij de extra kor ting - bovenop de al ingevoerde kortin gen variërend van 0.3 tot 0.7 procent - niet zou doorvoeren, de ambtenaren er in koopkracht nog 1 procent op vooruit zullen gaan, terwijl de werknemers in het particuliere bedrijf erop achteruit gaan. Deze kortingsoperatie moet volgens Wiegel een bedrag van 800 miljoen gul den opbrengen. Voorts kondigt hij aan dat volgend jaar de werkgeverspremie wordt verlaagd van 22 naar 21 procent. Het afgelopen voorjaar hadden de amb tenarenbonden hierom gevraagd, om dat de overschotten bij het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds dit in hun ogen wel konden lijden. Pensioenpremie De ambtenaren betalen vrijwel geen pensioenpremie, het grootste gedeelte komt voor rekening van het rijk als werkgever. Deze werkgever draagt van iedere ambtenaar 22 procent pre mie af aan het ABP. Met de voorgestel de korting van 1 procent wil de minis ter nu een gat van 350 miljoen gulden opvullen. De bonden van christelijke ambtena ren zeggen nu. dat de ambtenaar weer extra wordt gepakt. De ABVA zegt nog niet helemaal te begrijpen wat de mi nister nu precies wil. ,,Als wij de ambte naar 1,75 procent laten inleveren, hoe kan dezelfde ambtenaar dan bij onge wijzigd beleid 1 procent meer koop kracht krijgen. In het eerstkomende overleg, dat waarschijnlijk donderdag zal zijn. mag de minister ons dat eerst eens voorrekenen", aldus de ABVA. De ABVA zegt dat uit het staatje blijkt dat de ambtenaren nu vanaf modaal meer gaan inleveren dan de modale werknemer in het bedrijfsleven. „Dat is voor ons ook onbegrjpelljk. omdat ook de minister ervan uit is gegaan dat ambtenaren en werknemers gelijk be handeld moeten worden". Als het overleg wordt gevoerd, zal daar bij ook minister Pais van onderwijs aanwezig zijn om de onderwijsbonden duidelijk te maken dat het volgens hem noodzakelijk is dat het personeel in het onderwijs boven op dit alles nog eens extra inleveren om 265 miljoen gulden op tafel te brengen. Bij een verwachte stijging van de loon som in 1981 met 8 procent, zou het ver lies aan koopkracht er volgend jaar als volgt uitzien: Minimumloon: bedrijfsleven -1.5 pro cent. overheid (excl. onderwijst -1.25 procent, onderwijs -1.25 procent. Mo daal i33 millet, bedrijfsleven -2 pet, overheid «excl onderwijs) -2.5 pet. on derwijs -2.5 pet. Twee keer modaal be drijfsleven -2 pet. overheid (excl. onder wijs) -3 pet, onderwijs -4 pet. Vier keer modaal: bedrijfsleven -1.5 pet. overheid (excl. onderwijst -3 pet. onderwijs -4 pet. PEKING - Een incident aan de grens tussen de Sowjet-Unie en China heeft zondag aan twee mensen het leven gekost. Het Chinese ministerie van buiten landse zaken heeft maandag krachtig geprotesteerd in Moskou. Dit heeft Radio Peking bekend gemaakt. Vier Russische soldaten overschreden, volgens Radio Peking, de grens in binnen- Mongohë en doodden een Chinese herder. De Sowjet-soldaten zouden een vuurge vecht hebben geleverd met de Chinese grenswachten die snel ter plekke waren. Eén van de Russen werd gedood en de andere drie vluchtten over de rivier, die aldaar de grens vormt, aldus Radio Peking Het Chinese ministerie van buiten landse zaken noemde de 'indringing' een 'gewapende provocatie'. Het Chinese ministerie van buitenlandse zaken eiste van het Kremlin in een nota dat de grensoverschnjders worden gestraft. Voorts wil Peking een garantie dat dergelijke incidenten niet meer voorkomen. Het ministerie waarschuwde Moskou dat de Sowjet-Unie de gevolgen van de provocatie moet dragen. Vorige maand diende Peking ook een protest in bij Moskou, omdat volgens Peking twee Chinese diplomaten waren lastiggevallen door Russische agenten BOEDAPEST(UPI)-Het stoffelijk overschot van een Hongaarse vrouw die overleed tijdens een vakantie in Italië is verdwenen van de achterbank van de auto van haar schoonzoon toen hij en zijn vrouw bij een restaurant waren gestopt om koffie te drinken, schreef maandag een krant in Boe- dapesL Het dagblad 'Maandagnieuws' schreef dat de niet nader aangedui de vrouw in de auto overleed toen het echtpaar een bezoek aan Flo rence had gebracht. Het paar plaat ste het stoffeluk overschot op de achterbank en zette de reis voort, maar moest haar onderbreken voor koffie omdat, de man over zijn toe ren was geraakt. Toen het echtpaar naar de auto te rugging. was het stoffelijk over schot verdwenen. Volgens Maan dagnieuws plaatste het paar in ver schillende Italiaanse kranten ad vertenties. maar vruchteloos. WENEN - Het Centraal Comité van de Poolse communistische partij heeft onder sterke druk zeven vooraan staande leden en drie minder bekende plaatsvervangende leden uit het Comi té gestoten. De uitgestoten partijleden waren al betrokken bij eerdere zuive ringen. die de val van partij-secretaris Edward Gierek begeleidden. Tot dc weggezuiverde gezagshebbers behoren Giereks beschermeling, de vroegere minister-president Edward Babiuch. ex-minister-president Ta- deusz Pyka. die de eerste mislukte on derhandelingen met de stakers voerde, en Maciej Szczepanski, het vroegere hoofd van de Poolse radio en televisie, die beschuldigd wordt van ambtsmis bruik. fraude op grote schaal en het misbruiken van gelden uit de staats kas. De nieuwe eerste partijsecretaris Sta- nislaw Kania heeft hervormingen aan gekondigd. Ze houden de belofte in van een krachtiger optreden van het parle ment met een grotere controle over de investeringen, meer autonomie voor de 'Voivoidschappen' districtsraden i en zelfbesturende bedrijven, met meer mo gelijkheden in de directies voor niet- partijleden. Ook heeft hij geheime stemmingen toe gezegd voor de hoogste partijfuncties. Het hervormingsplan is uitgewerkt door Kama en de man die men aanvan kelijk voor de opvolger van Gierek hield, de vroegere minister van buiten landse zaken Stefan Olszowski. die in een dramatische rede het Gierek-regi- me tijdens de 20 uur durende bijzondere zitting van het Centrale Comité veroor deelde Voor de eerste keer in de geschiedenis van de Poolse communistische partij waren de Polen in de gelegenheid de vergadering van het Centraal Comité, die zich normaal in het geheim afsjyeelt. via radio en televisie te volgen. De kran ten die 's morgens na beëindiging van de zitting, om half zeven, verschenen, waren binnen enkele minuten uitver kocht. De staking van afgelopen vrijdag, door de nieuwe onafhankelijke vakbondsu nie Solidariteit uitgeroepen uit protest tegen het falen van de regering de eisen in te willigen die vorige maand schrifte lijk tussen stakers en regering waren overeengekomen, werd door partijse cretaris Kama heftig bekritiseerd en veroordeeld Stakingen zei hij. plaveien de weg naar demagogie en anarchie. De vakbondsunie verwijt de regering en het Centraal Comité de staking van vorige week vrijdag niet te hebben be grepen. De unie heeft de verantwoor delijke autoriteiten te verstaan gege ven dat zij nog altijd vasthoudt aan haar standpunt aanstaande vrijdag opnieuw een waarschuwingsslaking van één uur te houden. En als de rege ring de vakorganisatie niet snel geeft wat ze heeft beloofd, volgt na 20 okto ber een nationale staking van één dag. DEN HAAG (ANP) - Minister Ginjaar (volksgezondheid en milieuhygiëne) is niet van plan op pakjes sigaretten een extra waarschuwing te laten drukken, die ook wijst op de gevaren van roken voor niet-rokers. In antwoord op vragen van het CDA- kamerlid mevrouw Comelissen. ant woordt de bewindsman dat algemeen aanvaard is dat roken schadelijk is voor de gezondheid van de roker zelf. maar dat de gevaren voor niet-rokers die ta baksrook van anderen inademen, nog zeer ter discussie staan. Het kamerlid had graag gezien dat de tekst die straks op ieder pakje moet staan, was gewijzigd, van 'roken be dreigt de gezondheid' in 'roken bedreigt de gezondheid van u en van de niet- rokers' Ginjaar meent echter dat niet- rokers eerder hinder ondervinden van rokers en omgeving, zodat een tekst over gezondheid niet correct zou zijn Hij is echter wel van mening dat deze hinder moet worden tegengegaan. Weer arrestaties bij speuractie naar koppelbazen ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdam se politie heeft maandag in samenwer king met de fiscale inlichtingen- en op sporingsdienst (FIOD) en de loontech- nische dienst (LTD) twee mensen gear resteerd in een lopend onderzoek naar de activiteiten van koppelbazen in de Rijnmond. Het gaat om een 49-jarige Vlaardingse administrateur en een 30-jarige Rotter damse directeur van een besloten ven nootschap Er zijn bij huiszoekingen de len van administratie in beslag geno men. Politie en justitie in de Rijnmond voe ren sinds enige tijd een actiever beleid bij het opsporen van koppelbazen. Met name de Rot terdamse officier van justi tie. mr. Den Doelden die ook de aan klacht deed m het koppelbazen-gedeel te van de 'Pappa Blanca-zaak'. ver wacht hiermee, en met toenemende ju ridische mogelijkheden, de koppelba- zerij in de Rijnmond terug te kunnen dringen. De reddingsmand van een helikopter wordt omlaaggelaten in een van de sloepen waarin de opvarenden van de 'Prinsendam' het brandende schip verlieten. ROTTERDAM/NEW YORK - Een sleepboot zal het zaterdag door een zwa re brand beschadigde cruiseschip 'Prinsendam' naar een droogdok slepen. Daar wordt de schade aan het onder Antilliaanse vlag varende schip beoordeeld. Naar verwachting zou de sleepboot in de loop van de afgelo pen nacht bij het nog steeds brandende passagiersschip aankomen. Twee schepen van de Amerikaanse Het was onmogelijk om water naar kustwacht bewaken de op 270 kilo meter van de kust drijvende 'Prin sendam'. De geredde passagiers en bemanningsleden zullen vanuit de vlakbij de Canadese grens gelegen plaats Seattle naar huis worden vervoerd. Volgens de Nederlander Paul Wel ling. een van de officieren van de 'Prinsendam'. heeft de bemanning van het schip haar uiterste best ge daan om het vuur op het schip de baas te worden. Welling verklaarde dat de brand ontstaan was in een van de hoofdmachines van het schip. De ruimte waar de machine stond werd afgesloten en volgespo ten met co2 om de vlammen van zuurstof te beroveij en ze zo te ver stikken. Toen de bemanning na enige tijd de ruimte weer binnen ging bleken de vlammen evenwel niet verdwenen te zijn maar bleek dat het vuur zich nog te versprei den. het betreffende compartiment te pompen, omdat essentiële onder delen van de pompen door de brand vernield waren, aldus Wel ling. die deel uitmaakte van de groep van 40 bemanningsleden die op het schip achterbleef om de brand te blussen. De blusploeg bleef op het schip van zaterdag één uur 's nachts tot s middags vier uur (plaatselijke tijd). Omdat men toen zag. dat de bluspogingen vruchte loos waren, verliet de groep het schip met een helikopter. Over de oorzaak van de brand in de machine is nog steeds niets be kend. Kapitein Cornelis D. Wabeke van de 'Prinsendam' is afkomstig uit Krabbendijke en het hoofd van de civiele dienst is A. Anbergen uit Serooskerke (S). Ook hun beide echtgenoten waren aan boord van het cruiseschip. Van onze correspondent i BRUSSEL - De crisis in de Eu ropese staalindustrie heeft nu een dramatische omvang aan genomen. De staalbedrijven in de negen EG-landen moeten gedwongen worden tot pro- duktiebeperking: van 13 tot 20 procent (afhankelijk van het soort produkten). Dit is de in houd van het voorstel van EG- commissaris Etienne Davig- non (industriebeleid) dat van daag wordt behandeld door de Europese Ministerraad. Davignon wil dat de Negen voor de De staalindustrie geeft wél toe dat er n staalindustrie de „duidelijke crisis" (Crise Manifeste) uitroepen, overeen komstig artikel 58 van het Europese Kolen- en Staalverdrag Dit artikel is nog nooit eerder toegepast in de bijna 30-jarige geschiedenis van de Europese Kolen-en-Staalgemeenschap iEGKSi Als Davignons voorstel wordt aan vaard. krijgt de Europese Commissie, het ..dagelijks EG-bestuur". vergaande bevoegdheden om de staalcrisis aan te pakken juli is op de staalmarkt in de Europese Gemeenschap een moor dende prijzenslag gaande. Maar de staalondernemingen zijn niet bereid om vrijwillig afspraken te maken over productiebeperking om de prijzen op peil te houden en de chaos op de markt te overwinnen. dwingende maatregelen genomen moe ten worden, aldus commissaris Davig non in een toelichting op een persconfe rentie in Brussel Frankrijk en Engeland, en in mindere mate Belgie en Luxemburg, zijn vóór uitroeping van de ..Crise Manifeste" en dus een krachtig ingrijpen van de Euro loc Commissie Duitsland is tegen, terwijl ook Italië weinig voor een be perkt Brussels dirigisme zal voelen. Ne derland zal zich niet verzetten, als een meerderheid in de EG-Raad voor een krachtdadige aanpak in Europees ka der is. zo verluidt in Brusselse EG-knn- gen. Voor de uitroeping van een „duide lijke crisis" volgens het EGKS-verdrag lijkt de noodzakelijke meerderheid bij de Negen gevonden te kunnen worden Door middel van verplichte produkue- beperking wil commissaris Davignon de chaos op de staalmarkt overwinnen. Zijn voorstel omvat beperkingen in de produktle met 13 tol 20 procent voor het laatste kwartaal van dit jaar in ver gelijking tot het vierde kwartaal van 1979. voor vier categorieën van staal- produkten. De crisisregeling zal tot juni volgend jaar moeten gelden. Het staal bedrijf dat de produktiebeperking over treedt. zal worden gestraft met een boe te van honderd dollar per ton. zo is voor zien m het voorstel-Davignon. De crisis in de staalindustrie - die weer grote invloed heeft op de situatie bij toeleveringsbedrijven - ls een gevolg van de algemene economische recessie. Sommige staalondernemingen in de EG werken nu op minder dan 50 pro cent van hun capaciteit, aldus de Euro pese commissaris. Als niet wordt ingegrepen, zal de werk loosheid in de staalindustrie snel toe nemen, waarschuwde Davignon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1