PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vier doden na aanslag op synagoge in Parijs Prijscompensatie en vakantiegeld doelwit Cogéma-contract ter inzage voor kamer- en statenleden FRANSE NEO-NAZI'S ZEGGEN DADERS TE ZIJN vandaag Solidariteit: staking Polen volledig succes ALBEDA: ALS MATIGING UITBLIJFT Werkloosheid stijgt fors Koninklijk paar naar Antillen Wolkenvelden Wolken velden en op enkele plaatsen re gen. Middagtemperatuur ongeveer 16 graden. Matige wind eerst zuid, later op de dag ruimend naar west 223e jaargang no. 234 Zaterdag 4 oktober 1980 bcrco EEN HU/S VOL MODE Middelburg Vlissingen (Van onze correspondent) PARIJS - Een bomaanslag voor de ingang van een synagoge in de Parijse rue Copernic tijdens de rituele joodse kerkdienst heeft vrijdagavond aan vier mensen het leven gekost, onder wie twee kinderen en, naar men aanneemt, een van de daders van de aanslag. Naar ooggetuigen aannemen is de bom een half uur eerder ontploft dan de bedoeling was. Een half uur later dan de ontploffing namelijk ging de synagoge uit, waardoor de aanslag meer dan honderd doden had kunnen kosten. Twaalf mensen werden gewond. De omgeving van de synagoge leek na de explosie op een slag veld. Overal lagen doden of gewonden en hier en daar stonden auto's in brand. De kerkdienst werd bijgewoond door 300 mensen onder wie 200 kinderen. La ter op de avond werd de verantwoorde lijkheid voor de aanslag per telefoon op geëist door de FNE (Faisceaux Natio- nalistes Européenne). Tot nu toe had den de leiders van deze kleine neo-nazi- beweging iedere verantwoordelijkheid echter van de hand gewezen. Vrijdag avond laat zijn vier verdachten door de politie verhoord. De bom was van groot kaliber - men denkt aan ongeveer tien kilo springstof. De rue Copernic ligt niet ver van de Are de Triomphe. in het hartje van het chi que deel van Parijs. De ravage op straat werd voornamelijk gekenmerkt door brokstukken van minstens vijf automo bielen. Naar vrijdagavond werd aange nomen werd de bom geworpen door twee motorrijders. Terwijl het gedreun buiten weerklonk riep de rabbi in de synagoge de gelovigen op hun kalmte te bewaren. Ouders wierpen zich over hun kinderen. Paniek bleef echter uit. verouderd ..De apparatuur, waarmee de Schelde Inlichtingen Dienst SID thans waar nemingen. verricht, op basis waarvan zij de scheepvaart op de Westerschel- de assistentie moet verlenen, is niet geschikt. Er wordt gewerkt met scheepsradar. maar men zou over de veel fijner afgestelde walradar moeten beschikken" Dat is de mening van het bestuur van de RACON. de landelijke vereniging van radar- en radiocommu- nicatiepersoneel bij de rijksoverheid in Nederland. PAGINA 3 'loyalisme' Een van de eerste dingen die het CDA na de officiële fusie moet doen. is on- deraoeken of in een volgende parle mentaire periode in de Tweede-Ka merfractie 'loyalisme' kan en mag wor den aanvaard KVP-voorzitter P. van Zeil zei dit gisteravond in Den Bosch op de allerlaatste vergadering van de KVP-partijraad PAGINA 7 kritiek De anibtenarenfederatie ABVA KA- BO heeft felle kritiek op het dagelijks bestuur van het waterschap Axeler Ambacht, dat volgens die bonden het waterschapspersoneel tn het geheel niet inlicht over de vorderingen rond de fusie van het Axeler Ambacht mot De Verenigde Braakmanpolders Die fusie moet op 1 januari van het vol- gend jaar rond zijn Daarom vindt de ambtenarenfederatie het hoog tijd worden dal er wat meer duidelijkheid komt over de situatie van het perso neel na de fusie PAGINA 11 vad-regeling De twee wetsontwerpen over de ver- mogensaanwasdeling iVADi zun sa mengevoegd tot een gewijzigd wets ontwerp. dat vrijdag bij de tweede ka mer is ingediend De regering heeft geen grote wijzigingen meer aange bracht. nadat zij in april in een brief aan de tweede kamer al een aantal ver anderingen had aangekondigd PAGINA 25 loting Nadat gistermiddag in Zurich de over gebleven 64 clubs uit de drie Europese toernooien door het lot via de traditio nele champagnekoeler aan elkaar wa ren toegewezen, moet worden betwij feld of alle zes Nederlandse represen tanten de volgende ronde zullen berei ken. Nieuws uit Zeeland: 2. 5. 6. 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Opinie en achtergrond: 4. Zaterdagkrant: 17. 18. 19 en 21. Sport: 23 en 25. Radio en televisie: 27. Financieel: 29. De aanslag in de rue Copernic volgt op vijf eerdere aanslagen in een reeks die vorige week vrijdag werd ingezet. Een handvol extremisten, dat zegt deel uit te maken van de neo-nazistische FNE. beschoten met mitrailleurs een aantal joodse instellingen, waarondereen dag centrum voor joodse kleuters en het monument voor de onbekende joodse martelaar in de Parijse buurt de ..Ma rais". Het was rond dit monument dat afgelopen dinsdagavond tweeduizend joden en andere betogers bijeen kwa men om van hun afgrijzen te getuigen van de zinloze aanslagen. In Frankrijk verloren tijdens de Tweede Wereldoor log naar schatting 125.000 joden in con centratiekampen het leven. Verklaringen Direct na de aanslag van vrijdagavond was ditmaal de minister van binnen landse zaken Christian Bonnet ter plaatse om de kerkgangers te bezwe ren hun kalmte te bewaren en de op winding niet te laten escaleren. Presi dent Giscard was opnieuw paraat met een verklaring, waarin hij een voor beeldige strafactie voor de daders ei ste. Giscard's stadhouder premier Bar re eiste „de snelst mogelijke arrestatie van de daders. Het is tegen deze loze frasen van de kant van het gezag dat de joodse ge meenten in Parijs langzaam steeds moeilijker in toom te houden is. Zater dag zal een protestoptocht worden ge houden naar het ministerie van binnen landse zaken om van Christian Bonnet te eisen dat hij behalve tot sonore woor den ook tot klinkende daden overgaat. Met name eisen de joden in Parijs een doeltreffende bewaking van hun instel lingen. Het is opgevallen dal wel tien tallen agenten in bomvrije auto's dag in dag uit have en goed van instellingen als de Sovjet-Russische ..Aeroflot" of de ambassades van de olie-emiraten tegen aanslagen beschermen. Daar staat te genover dat alleen Parijs al 32 synago gen telt, nog afgezien van het gebouw van de joodse gemeente. Bang Na de aanslag eveneens op zijn post was de voorzitter van de overkoepe lende joodse organisatie in Frankrijk, de CRIF, in de persoon van bankier Guy de Rothschild. Terwijl De Roth- (SLot zie pagina 10 kolom 2) Labour: een verdeeld huis PARIJS - Een van de lichtgewonden de monstreert na de bomaanslag in Parijs zijn machteloze woede. VLAGGEN OP GEBOUWEN ALS STEUN (Van onze correspondent) WENEN - Om precies twaalf uur be gonnen vrijdagmiddag in Polen de fa briekssirenes te loeien ten teken dat de eerste officiële staking, georganiseerd door de nieuwe vrije vakorganisatie was begonnen. De arbeiders in de fa brieken, die van de oude communisti sche vakbond zijn overgegaan naar de nu vijf miljoen leden tellende nieuwe vakbond „Solidariteit" legden het werk neer, met uitzondering van dege nen die van de organisatoren opdracht hadden gekregen door te werken om dat een volledige staking het hele pro- duklieproces zou verstoren. In de grote en kleinere steden viel het openbaar verkeer uit. Taxichauffeurs lieten hun klanten uitstappen en zetten hun wa gens langs de kant van het trottoir. In veel bedrijven waarvan de arbeiders geen lid zijn van de nieuwe vakbond, kwamen plotseling roodwitte armban den en vlaggen in de Poolse nationale kleuren tevoorschijn als teken van soli dariteit met de stakers. De staking van één uur eindigde even stipt als zij begonnen was. Evenals tij dens de stakingsgolf in augustus en september werd deze het minst gevoeld in Warschau, waar alleen in enkele ge selecteerde fabrieken werd gestaakt, een gecalculeerde actie van de nieuwe vakbond met de bedoeling de regering niet te provoceren Maar van de win kels, op de fabnekspoorten en zelfs van een verpleegtehuis waaiden uit solida riteit de roodwitte vlaggen. In de industriegebieden buiten War schau kwam echter het leven voor dat ene uur volledig tot stilstand. Zelfs de winkels, waarvan de bedienden geen vakbondslid zijn. sloten uit sympathie hun deuren. In de havenstad Gdansk en omgeving en in het kolenmijngebied rond Katowice, de vroegere stakings centra. was de slaking volgens de orga nisatoren een volledig succes. Vlak voordat de staking om twaalf uur begon, dreigde de Poolse regering dat als de actie zou doorgaan zij de gesloten overeenkomsten ongedaan zou maken. Het lijkt waarschijnlijk dat het bij een loze dreiging blijft omdat de regering weet dat als zij dat doet er een algemene landelijke staking wordt uitgeroepen. PARIJS-De bomexplosie in de Parijse Copernic-straat veroorzaakte een enorme ravage. Een politieman haast zich langs de wrakken van opgeblazen auto s iVan onze redactie economie) DEN HAAG - De jacht op de prijscom pensatie is weer begonnen. Minister Albeda van sociale zaken zei na afloop Den Haag- De werkloosheid in Ne derland blijkt vorige maand op nieuw fors te zijn gestegen. Er zijn in september 11.500 werklozen bij gekomen (9700 mannen en 1800 vrouwenl. In totaal zijn er in ons land nu 265.600 personen werk loos. De vraag naar arbeidskrachten bij de arbeidsbureaus daalde eind sep tember ten opzichte van de vorige maand met 8100. Deze is daardoor gekomen op 43.500 Voor seizoens invloeden gecorrigeerd daalde de vraag met 4700 DEN HAAG - Na afloop van het overleg met de Stichting van de Arbeid gaven mmisters Van Aardenne H.) en Albeda namens het kabinet een persconferentie van het beraad tussen regering en Stichting van de Arbeid vrijdagmid dag. dat als de sociale partners niet zelf willen matigen, de regering met een dictaat zal komen, waarbij de prijs- cpompensatie zal worden afgetopt en waarin tevens zal worden bepaald, dat de vakantiegelden over de gehele linie zullen worden verlaagd. Dit volgens de minister om een duide lijk beter eerlijke verdeling van de las ten te krijgen. De vakbeweging zei zich te vuur en te zwaard te weer te zullen stellen als bijvoorbeeld ook de prijs compensatie nog zou worden opge schoond met de gestegen energieprij zen. zoals de werkgevers nadrukkelijk willen. De vakbweging wil wel praten over aftopping van de prijscompensa tie. maar weer niet over een verminde ring van de vakantieuitkering. Bom De werkgeversorganisaties hebben bij monde van mr Chr. van Veen een bom gelegd onder het voortbestaan in de Stichting van de Arbeid, door twee heel harde eisen te stellen. Zij willen de prijs compensatie in de eerste plaats opscho nen voor de gestegen energieprijzen ..Het gaat niet meer aan deze van bui tenaf komende lasten af te wentelen op hen die geen compensatie hebben de werkgevers zei Van veen Een andere harde voorwaarde van de werkgevers is. dat er verder moet worden gematigd, (Slot zie pagina 10 kolom 2) DEN HAAG (ANPl- Koningin Bea trix en prins Claus brengen van woensdag 29 oktober tot en met za terdag 8 november een bezoek aan de Nederlandse Antillen. Het ko ninklijk paar wordt vergezeld door minister Van der Stee iNeder- lands-Antilliaanse zaken) en diens echtgenote, zo heeft de rijksvoor lichtingsdienst vrijdag meege deeld. Tijdens de reis zijn zij achtereen volgens de gasten van de Antil liaanse regering, van de eilandge bieden Curacao. Aruba en Bonaire en van de eilanden Sint-Maarten. Saba en Smt-eustatius i Van onze Haagse redacteur DEN HAAG - Tweede-Kamerleden krijgen de kernconlracten die de PZEM en de Frans nucleaire opwer kingsfabriek van Cogema hebben ge sloten, in hun totaliteit ter inzage. Tot nu toe hebben de leden van de Kamer commissie voor de kernenergie het - tot ontevredenheid van de meerder heid - met een ter inzage liggende sa menvatting moeten doen. Minister Van Aardenne van economische zaken heeft een en ander vrijdag in een brief aan de Tweede Kamer laten weten. Op het zelfde moment onthulde de Zeeuw se energie-gedeputeerde Don, voorzit ter van de Raad van Bestuur van de PZEM. dat ook Zeeuwse statenleden van de hele contracten kennis mogen nemen. De kamer- en statenleden moe ten wel strikte geheimhouding bclo- De PZEM heeft deze week forse druk op Cogema uitgeoefend om hei ter inzage leggen van de contracten te regelen Het Franse staatsbedrijf heeft dit tot nu altijd geweigerd, maar heelt deze week in een telex aan ae PZEM ingestemd met het verzoek. De PZEM heeft het Van Aardenne als eerste aan de Kamer laten meedelen Een grote rol bij het PZEM-verzoek aan Cogema speelde ook het feit dat leden van de Duitse Bondsdag die zich even eens over een soortgelijk opwerkings- contract moesten uitspreken het con tract ook volledig 'nebben gezien Kamerleden hadden, zoals gezegd gro te moeite met het feit dat zij slechts een samenvatting van de contracten heb ben mogen inzien Zij moeten hun goed keuring aan de overeenkomst hechten, aangezien Nederland tegenover Frank rijk moet verklaren dat het bereid is kernafval, dat bij opwerking vrijkomt, terug te nemen Het parlement moet die toezegging in laatste instantie be krachtigen Tot nu toe echter moest het parlement zich behelpen met een samenvatting Dat komt neer op het tekenen van een blanco cheque, vond het CDA-Tweede- Kamerlid drs. H. Eversdijk. Het is min achting en belediging van het parle ment. zei PvdA-kamerlid dr. K. Zijl- stra. De contracten mogen nu dus ech ter in hun totaliteit worden bekeken, mits de kamerleden op schrift garan deren dat zij niets over de inhoud zul len onthullen. Voordat de Kamer over de opwerkingscontracten gaat debat teren. volgt er eerst, half oktober, nog een mondeling overleg met minister Van Aardenne. Zie ook pagina 9> Do, >e Britse socialisten, ver enigd in de Labourparty. U&5W maken momenteel een emsti- p^SQ ge crisis door. die de funda- m®nten van de partij raakt. Zelden in de lange geschiede nis van Labour is de strijd om de macht binnen de partij zó fel gevoerd als afge lopen week tijdens het jaarlijkse con gres in Blackpool. Telkens als de Con servatieven aan de regering zijn en La bour in de oppositie is gedrongen, laai en de hartstochten hoog op. Nu het land gebukt gaat onder een dodelijke infla tie en sociale onrust onder grote groe pen werkers latent aanwezig is. pleiten tal van socialisten voor een nieuwe poli tieke en maatschappelijke ordening. Blackpool was deze week het strijdto neel tussen de gematigde vleugel onder leiding van oud-premier Jim Callaghan en de linkervleugel, die wordt aange voerd door de radicale Tony Berm. Het was een botsing van twee ideologieën binnen één partij. Intern is het met na me een strijd over beknotting van de macht van de Labour-afgevaardigden in het Lagerhuis, die tot nu toe het al leenrecht hadden bij de benoeming van een partijleider, tevens kandidaat-pre mier. Vorig jaar al slaagde de linker vleugel er tegen de wil van Callaghan in enkele voorstellen aanvaard te krijgen door het congres, die de macht van het lagere partijkader ten opzichte van de fractie uit het Lagerhuis versterkte. Het Labourcongres is deze week een stap verder gegaan: met overgrote meerder heid is besloten het huidige kiessys teem ten gunste van de vakbonden en de lagere partijorganen te veranderen. In feite betekende dit een overwinning voor Benn, maar de vruchten daarvan kon hij (nog) niet plukken, want de daarna op gang gekomen 'tegenstroom' van de gematigde socialisten wist uit stel af te dwingen. De verkiezingsproce dure voor een partijleider zal op een speciaal congres begin volgend jaar aan de orde komen. Labours linkervleugel heeft zich duchtig geroerd in Blackpool. Links kreeg het voor elkaar, dat een aantal verstrekkende voorstellen werd aange nomen, zoals uittreding uit de EEG. op het moment, dat Labour aan de macht komt in Engeland, alsmede eenzijdige kemontwapening. Maar anderzijds werd een voorstel om uit de NAVO te treden met overweldigende meerder heid verworpen en werd voorts een re solutie aangenomen, waarin werd aan gedrongen op unilaterale kem ontwapening. dus niet door Engeland alleen, maar eveneens door andere lan den. Links-Labour heeft zich door de jaren heen nadrukkelijk gemanifes teerd op partijcongressen, maar tel kens weer bleken de 'gematigden' aan het langste eind te trekken. In het mid den van de jaren vijftig werd de 'radi caal' Bevan zelfs gedurende een aantal weken buiten de fractie gezet vanwege zijn 'afwij kende ideeen'. Het bakkeleien tussen links en rechts hoort er nu een maal bij. Ook aan het begin van de ja ren zestig, toen de Conservatieven aan de regering waren, stemden verschil lende partijcongressen bijvoorbeeld vóór eenzijdige kemontwapening. zon der dat dit ooit zichtbare effecten heeft gehad. Ook de EEG is voor Labour al tijd een heet hangijzer geweest. De min der gunstige ontwikkeling van de En gelse economie was in 1961 aanleiding voor het Conservatieve kabinet een aanvraag voor het EEG-lidmaatschap in te dienen Nadat de Franse president Charles de Gaulle op een persconferen tie in januari 1963 zijn veto over de En gelse toetreding had uitgesproken, was het in mei 1967 het Labourkabinet. dat opnieuw een verzoek richtte tot Euro pa Toen het vier jaar later op ja-zeggen aan kwam - de Tories waren inmiddels weer aan de macht gekomen - stemde Labour tegen het lidmaatschap, uitge zonderd 69 socialistische Lagerhuisle den. die tegen het nadrukkelijk verzoek van de toenmalige Labourleider Wilson in met de conservatieve regering mees temden. Deze week in Blackpool heeft de overgrote meerderheid opnieuw zijn duidelijke alkeer voor de Europese ge meenschap uitgesproken De socialis ten denken beter af te zijn zonder de gemeenschap, die zij de schuld geven van alle onheil in het land. Engeland uit de EEG en Engeland kernwapenvry? Voorlopig komt daar niets van terecht, want de socialis ten zullen - als er geen onvoorziene za ken gebeuren - nog minstens drie jaar moeten wachten alvorens zij via verkie zingen weer aan de macht kunnen ko men In die drie jaar kunnen zich bin nen Labour zoveel ontwikkelingen voordoen, dat de beslissingen van nu m het licht van dat moment om herwaar dering vragen. De afgelopen dertig jaar heeft Labour tal van moties, resoluties en voorstellen aangenomen, die geen enkele praktische uitwerking hadden. Op de golven van de politieke emoties worden soms dingen gezegd en gedaan, die later door de gebeurtenissen wor den achterhaald De schermutselingen in Blackpool, de ruzies en intriges tus sen rechts en links en de daaruit voort gevloeide besluiten zijn méér het pro- dukt van interne verdeeldheid dan van doorwrochte, op termijn afgestelde po litiek. Blackpool heeft voor velen het bewijs geleverd, dat er bij Labour in dertig jaar fundamenteel nog weinig is veranderd Het gekissebis gaat onver droten voort; de strijd om het leider schap van de partij ien het premier schap als Labour de verkiezingen wint» blijft - zeker als de partij geen rege ringsverantwoordelijkheid draagt - de Engelse socialisten verdelen. Dim

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1