PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Israël bombardeerde Iraakse kerncentrale Botsing kamer en Albeda over koopkracht en minima CDA wil inzage in het hele Cogéma-contract Westduits tv-debat: boren in verleden PHANTOMS OVERGESCHILDERD IN IRAANSE KLEUREN MEERDERHEID WIL TOCH EXTRA UITKERING Nieuwe partij pleit voor beter brood Zonnige perioden Droog weer met zonnige perioden Mid- dagtemperaturcn ongeveer 17 graden Eerst weinig wind. later op de dag een matige zuidenwind 223e jaargang no. 233 Vrijdag 3 oktober 1980 (Van onze speciale verslaggeveri TEHERAN - Het bombardement op een Iraakse kerncentrale aan de rand van Bagdad is dinsdag uitgevoerd door Israëlische Phantom-gevechtsvliegtuigen. Dat onthulde donderdag in de Iraanse hoofdstad Teheran een westerse ambassadeur, die zijn naam niet gepubliceerd wenst te zien. Een hoge Iraanse militaire bron heeft dit bevestigd. Volgens deze onafhankelijk van elkaar verkregen informatie zou de Israëlische luchtmacht twee Phantoms, geschil derd in de Iraanse kleuren, hebben in gezet. De ambassadeur (van een Euro pees landi was hierover zeer expliciet Dinsdag werd vanuit Bagdad gemeld dat Iraanse toestellen de kernreactor in aanbouw (geleverd door Frankrijk en gebouwd met hulp van Franse technici hadden gebombardeerd Volgens de Iraakse autoriteiten zou de schade ge ring zijn Zij claimden dat slechts een materiaalloods op het complex was ge troffen Volgens Israëlische bronnen zou de schade aanzienlijk groter zijn en het kernprogramma van Irak twee jaar achterop geraakt Woensdag ontkende het Iraanse opperbevel echter dat Iraanse toestellen het kerncomplex hadden gebombardeerd. De chef-stal van de Iraanse luchtmacht verklaarde wel dat tegelijk met de aanval op de centrale de Iraanse luchtmacht doelen in de omgeving van Bagdad had be stookt Waarnemers in de hoofdstad Teheran wijzen erop dat het bombardement wel degelijk effectief was en het complex vrijwel met de grond gelijk is gemaakt Zij zien het ook als onlogisch dat het werken De stakers, die sedert löseptember ac tie voor loonsverbetering hebben ge voerd bij de werf 'De Schelde' en ande re Zeeuwse RSV-bedrijven, zijn don derdagmorgen weer aan het werk ge gaan PAGINA 3 gas geld De aardgasonderhandelingen met de buitenlandse afnemers zijn een succes geworden Gemiddeld zo kan worden gesteld, betaalt het buitenland op jaarbasis twee miljard gulden meer voor ons gas Dat peil wordt echter op jaarbasis pas per 1 oktober li)81 be reikt, Totaal zal de opbrengst echter, vanwege de olieprijsstijgingen, wel meer worden, wellicht uiteindelijk te gen de f 3.5 miljard, maar dat hangt geheel van hel koersverloop a! I PAGINA 13 nieuwe hanen De WD wil in de komende vier Jaar zo'n 300 000 nieuwe banen scheppen Deze jaarlijkse uitbreiding van de werkgelegenheid met 75 000 nieuwe arbeidsplaatsen willen de liberalen be reiken ondanks de huidige economi- i sche terugval De groei van het aantal arbeidsplaatsen kan toch gehaald worden, aldus de VVD. maar dan zul- len de collectieve lasten jaarlijks met een procent moeten dalen PAGINA 15 karpov Het internationale schaaktoernooi in Tilburg is. zoals bij hel ingaan van de laatste ronde ook verwacht kon wor den. gewonnen door Karpov De we reldkampioen speelde een snelle remi se tegen zijn vroegere secondant Tal cn verzekerde zich daarmee in ieder geval van een gedeelde eerste plaats Portisch. die tóen de enige was die Karpov nog in zou kunnen halen, speelde remise met Hubner en werd daardoor tweede PAGINA 17 onderzoek? De Amsterdamse oülcier van justitie gaat na of er redenen zijn voor een on derzoek naar het doen en laten van de Evangelische Omroep bij de hulpactie voor Cambodjaanse vluchtelingen in I Thailand Ook de regeringscommissa ris voor de omroep heeft grote belang stelling voor deze zaak aan de dag ge legd Aanleiding is het beschuldigende rapport dal de Mijdrechtse arts M Ha- run vorige maand publiceerde over de kwaliteit van de EO-hulpactie. het zo- genaamde Echo-project Nieuws uit Zeeland. 2. 5. 6 en 7 Binen- en buitenland: 3 en 13. Opinie en achtergrond: 4. Sport: 15. Radio en televisie. 17. Poprubriek: 19. Financieel: 21. Iraanse opperbevel een geslaagde aan val op dit voor Irak uiterst belangrijke project niet op eigen conto zou schrij ven Protest Israël heeft sinds het Franse besluit om Irak een kerncentrale te leveren fa natiek geprotesteerd tegen het geven van kerntechnologie aan de Iraki. Het is een publiek geheim dat terwijl Israë lische diplomaten in Parijs, Washing ton cn andere westerse regeringscen tra hardnekkig waarschuwden teger. de voorgenomen Franse kcrnlcveran- tie, dc Israëlische geheime dienst op het project werd gezet om zoveel moge lijk informatie te verzamelen. De Is raëlische protesten baatten echter niet, want Parijs leverde de kerncen trale volgens contract af. Al direct na bet uitbreken van de oorlog tussen Irak en Iran gaf het hoofd van de Israëlische inlichtingendienst, gene raal Saguy, Iran openlijk het advies zo snel mogelijk de Iraakse atoominstalla ties bij Bagdad uit te schakelen. Zowel in een tv- als dagbladinterview zei Sa guy dat met alle middelen moest wor den belet dat Irak een kemmogendheid zou worden ..Een atoomwapen in han den van de bloeddorstige extremist Saddam Hoessein betekent een directe bedreiging voor landen als Saoedi-Ara bië. Koeweit en Iran", aldus Saguy. Onze correspondent in Jeruzalem te kent hierbij aan. dat er technisch ge sproken drie kandidaten zijn die het bombardement op de kerncentrale bij Bagdad kunnen hebben uitgevoerd Iran. Israel en Amerika. Ook Frankrijk (Slot zie pagina 9 kolom 1) Voor miljoen aan Groningse kunst in het water GRONINGEN (ANP) - Een aantal kelders van het voormalige cafe 'De Faun' in Groningen, waarin vijf- lot zeshonderd kunstwerken lagen opgeslagen, blijkt eind vori ge week gedeeltelijk onder water te zijn gelopen. Het merendeel van de kunstwee ken moet als verloren worden be schouwd. Het betrof werk dat ei gendom van de gemeente is en dat in de tweede helft van vorig jaar door Groningen werd aangekocht in het kader van de beeldend kun stenaars regeling Met de aankoop daarvan was ongeveer een miljoen gulden gemoeid De tweespalt in de vakbeweging BESCHULDIGINGEN OVER EN WEER (Van onze correspondent! BONN - Het televisiedebat tussen bondskanselier Helmut Schmidt (SPDi, kandidaat-kanselier Franz Jo sef Strauss (CSU). FDP-voorzittcr en minister van buitenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher en CDU-voor- zitter en oppositieleider Helmut Kohl heeft precies drie cn een half uur ge duurd, een uur langer dan oorspronke lijk was gepland. Ondanks deze enor me tijd zijn de twee geprcksleiders en de vier politici er niet in geslaagd om ook maar éën moment de indruk tc wekken dat er sprake was van een fai re. zakelijke discussie. Er vielen uitsluitend globale beschuldi gingen en moerasachtige waarheden Ongeveer drie uur werden besteed aan geboor in het verleden Strauss en Kohl beweerden keer op keer dat als het aan dc sociaal-democraten had gelegen de Bondsrepubliek nu geen leger zou heb ben en geen lid van het Atlantisch Bondgenootschap zou zijn Omgekeerd riepen Schmidt en Genscher dat West- Duitsland nu volledig geïsoleerd zou zijn als CDU en CSU de afgelopen elf jaar aan de macht in Bonn waren ge weest. e Umon. zoals de beide christelijke par tijen in Duitsland worden genoemd, was toch als enige politieke partij in Eu ropa tegen de ondertekening van het slotakkoord van de conferentie van (Slot zie pag. 9 kol. 3) SHALAMJA - Iraakse legerofficieren coördineren de gevechtshandelingen rond de steden Abadan en Khorramshahr vanuit hun commandopost in de buurt van Shalamja, op Iraans grondgebied. ZEEUWS KAMERLID EVERSDIJK: FRANKFORT-Deze twee kleine inwoners van Frankfort mogen nog met stemmen, maar de oudere, inwoners van de Duitse Bondsrepubliek kumiena s. zondag hun stem uitbrengen voor de verkiezingen, die uiteindelijk zullen bepalen wie kanse lier van de Bondsrepubliek wordt, de huidige Helmut Schmidt t li of de Christende mocratische kandidaat Franz-Jozef Strauss tVan onze Haagse redacteun DEN HAAG - Het CDA w il inzage in het hele Cogema-contract krijgen en niet slechts genoegen nemen met een samenvatting. „Kamerleden die een oordeel moeten geven over het verdrag dat deze contracten goedkeurt, kunnen nu eenmaal geen blanco cheque teke nen", zegt het CDA-Tweede-Kamerlid drs. H. Eversdijk. Het Cogema-con tract regelt de opwerking van splijt stofstaven die in de kerncentrale ven Borssele zijn opgebruikt. Opwerken, heet dat en het geschiedt in het Franse Cap Ia Hague. De Tweede-Kamercommissie voor de kernenergie heeft donderdag besloten dat minister Van Aardenne duidelijk heid moet komen verschaffen over de opwerkingscontracten, Tot nu toe heb ben Kamer en minister schriftelijk ge- Het kamerlid Nijhof DS 70heeft de regering gevraagd de prijs van sigaret ten met slechts twee cent i per jaar, te verhogen om daarmee het kankeron derzoek in ons land verder uit te brei den. Een dergelijke verhoging zou een bedrag van dertig miljoen gulden per laar opleveren, aldus Nijhof in schrifte lijke vragen. communiceerd. maar de kamercom missie wil nu een mondeling overleg met Van Aardenne voordat het Coge- Parlementariër VS uitgestoten wegens omkoping (Van onze correspondenti WASHINGTON - Voor hel eerst sedert de Amerikaanse burgeroorlog heeft het Huis van Afgevaardigden donder dag een van zijn leden uitgestoten. Met 376 tegen 30 stemmen werd de Demo cratische volksvertegenwoordiger Mi chael Myers uit Pennsylvania de deur gewezen, vanwege zijn aandeel in het zogenaamde ,.abscam"-schandaal. Hij was al schuldig verklaard door een rechtbank, nadat videobanden onweer legbaar aantoonden dal hij van FBI- agenten die als Arabische sjeiks fun geerden. 50 000 dollar had aangeno men, in ruil voor zijn invloed in het Con gres Het Huis stemde, nadat Myers in een emotioneel betoog zijn collega's had ge vraagd hem op zijn plaats te laten i Van onze parlementaire redacliei DEN HAAG - Minister Albeda (sociale zaken) en de Tweede Kamer zijn op nieuw heftig met elkaar in botsing ge komen over de handhaving van de koopkracht voor de allerlaagste inko mensgroepen. CDA. PvdA en D'b6. die samen een ruime meerderheid in de Kamer vormen, hebben van de be windsman in een motie geeist dat de minima in december een extra uitke ring ontvangen. De motie stuitte op fel verzet van minister Albeda. De motie werd donderdag door het CDA-kamerlid De Vries ingediend tij dens een speciale commissievergade ring over het handhaven van de koop kracht voor de minima De motie kreeg uiteindelijk de steun van 13 van de 18 aanwezige kamerleden Wel zegde Al beda toe de uitspraak in de minister raad aan de orde te stellen Volgens het CDA kan de koopkracht In stand blijven door de voorgenomen ver hoging van de uitkeringen op 1 januari met een maand te vervroegen De chris ten-democraten willen echter ook ge noegen nemen met een eenmalige uit kering op 1 december De nieuwe voorstellen lijken niet geheel kansloos De bewindsman schatte de totale kosten op circa f80 mihoen. Het rijk zal hiervan ongeveer f 10 mihoen moeten bijdragen, de rest zou worden vertaald door de sociale fondsen en de bedrijfsleven Opbrengsten Koppeling van de netto-minimumuit- kenng aan negentig procent van het netto-minimumloon zou het rijk jaar lijks twee miljard gulden kunnen ople veren. Dit antwoordt minister Van der Stee van financien op een van 361 schriftelijke vragen uit de tweede ka mer over de miljoenennota Voor de sociale fondsen zou de ingreep een miljard gulden opleveren Beper king van de vakantiebijslag met twee of vier procent voor de duur van een lot vier jaar heeft volgens de minister vrij wel geen invloed op de economische ontwikkeling Het afschaffen van de premiegrens voor volksverzekeringen zou de inkomsten uit premies met ongeveer twee miljard gulden kunnen verhogen. Als die extra inkomsten niet zouden worden verre kend in de premies, zou de werknemer met een inkomen van vijftig mille, an derhalf keer modaal, er 0.7 procent op achteruitgaan Zijn collega met een in komen van twee ton komt op zes pro cent uit Zelfstandigen met dergelijke inkomens zouden respectievelijk 1.2 en tien procent inleveren Het niet meer teruggeven van teveel betaalde premies voor volksverzeke ringen zou volgens Van der Stee voor gezinnen waarin man en vrouw allebei iets meer dan het minimuminkomen verdienen een netto-verlies van 0.1 procent betekenen, ofwel 32 gulden. 'Dubbelmodaal' zou er 1392 gulden (3.2 peti op achteruit gaan. en tweemaal modaal 2692 (3.3 pcl.l. Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De Nederlanders hebben recht op volkorenbrood. De broodwet van 1900. die het mo gelijk maakt dat de meelfabrikan ten „ons dagelijks brood" leven loos maken door de vitaminen er- uil te halen, moet herzien worden. Dit is éën van de punten van het programma van de Nederlandse Christen Democraten (NCDl. Deze nieuwe politieke partij heeft zich gisteren voor het eerst aan de pers voorgesteld De NCD is in 1978 opgericht en stelt zich ten doel verschillende actie groepen te overkoepelen om hun belangen op het nationale vlak naar voren te brengen Inmiddels hebben zes actiegroepen zich onder de parasol van de nieuwe partij ge schaard Volgens de nieuwe partij moet de overheid verregaande bezuinigin gen doorvoeren en streven naar sluitende begrotingen (iets waar van de economen na de wereldcri sis van 1930 zijn afgestapti Daar tegenover wil de partij een verla ging van de belastingen Enkele andere punten van het pro gramma zijn een terugdringen van hel aantal buitenlandse arbeiders en hun gezinnen, geen verdere ver hoging van de premiedruk, moder nisering van de kernwapens, een strenger beleid van justitie en een uitbreiding van de politie om beter op te treden tegen rellen en kraak- acties Db ma-contract in een kamerdebat wordt behandeld en er over wordt gestemd Er liggen bij verschillende kamerleden nogal wat vragen, vooral omdat men niet het hele contract maar slechts een samenvatting kent Het mondeling overleg staat voor woensdag l&oktober op de agenda, en is openbaar De Kamer moet. het is bekend, de kern contracten tussen de Zeeuwse energie maatschappij PZEM en Cogema goed keuren Nederland immers moet zich tegenover Cogema en Frankrijk ver plichten kernafval, dat bij opwerking (Slot zie pagina 2 )e afloop van de staking bij de Koninklijke Maat schappij 'De Schelde' in Vlis- singen heeft de scheidslijn, die de laatste jaren dwars door de vakbondsgelederen loopt, nog weer eens opvallend scherp aan het licht gebracht Terwijl de In dustriebond FNV het met de RSV- en Schelde-directie bereikte akkoord aan de stakende leden ter beoordeling voor legde ontstak het districtsbestuur van de Industriebond-CNV in opperste woe de tegen de leiding van het concern om dat men van die kant buiten elke vorm van overleg en onderhandeling was ge houden Het was duidelijk geweest de FNV had met ondersteuning inge speeld op de aanvankelijk als een walde actie begonnen staking en vervolgens met taai onderhandelen het voortouw genomen: het CNV had zich afzijdig ge houden. was op het cruciale moment niet verder gegaan dan een dreigement en zag zich bij het akkoord voor een voldongen feit geplaatst Verontwaar diging aan de ene kant over de manier waarop twee partijen, die op het scherp van de snede een conllict uitvochten, met elkaar tot zaken kwamen Beschul digingen en verwijten aan de andere kant. waar de afzijdigheid van een een deel van de georganiseerde werkne mers als een angel in de onderlinge soli dariteit werd beschouwd Het was de tweespalt in vakbewegingsland ten voeten uit Voor de onderlinge verhoudingen on der het personeel van de Zeeuwse RSV-bednjven is de rivaliteit tussen de bonden, waar het erom ging de onrust over het sociale beleid in te wegen en daaruit vervolgens de consequenties te trekken, bepaald niet bevorderlijk. Dat is al bij vroegere gelegenheden geble ken. Natuurlijk moet van de dikke woorden, die in het vuur van de staking worden gebezigd een flink stuk emotio naliteit worden afgehaald- Daarom zul len de bonden die zich nu gepasseerd voelen bij het afsluiten van het akkoord met de stakers ide Industriebond CNV. de Unie BHLP en de VHP) volgende week echt wel normaal gaan meepraten over de verdere invulling van de over eenkomst en zal CNV-bestuurder Bil wel terugkomen op zijn uitspraak dat hij geen enkel vertrouwen meer heeft in de leiding van RSV En daarom zal aan FNV-kant ook wel wat worden afgedon gen op het verwijt dat de andere bon den 'onder druk van de staking hebben geprobeerd al hun eigen groepsbelan gen in te brengen, terwijl ze aan de actie zelf niets hebben gedaan' Feit blijft dat de FNV zich gaandeweg de actie in de omstandigheden zag geplaatst dat ze het alleenvertoningsrecht van de be langenbehartiging van de werknemers kon opeisen en dat het CNV nu morrend aan de kant het ongenoegen over de af loop in eigen kring staat af te reageren. Waar het ook bij een terugblik op de Schelde-staking om gaat is dat de scheiding der geesten binnen de vakbe weging in Nederland steeds opnieuw in de kijker komt wanneer het model van de actie en het model van de harmonie in de praktijk van alledag in alle scherp te tegenover elkaar staan. En de balans van succes en mislukking is dan vaak afhankelijk van allerlei toevallige om standigheden. Hetzelfde is hel geval met het prestige van de groep die aan het kortste of het langste eind trekt. De nu afgelopen staking bij de Zeeuwse SV-bednjven heelt laten zien dat de r'NV ina aanvankelijke aarzelingen) een stevige gok heeft durven wagen en daarbij alle vakbondsgewicht in de schaal heeft gelegd. Het CNV hield zich buiten de actie en liep - door de ontwik kelingen aan het stakingsfront en de pogingen om tot een vergelijk te komen met de leiding van het RSV-concem - uiteindelijk een ronde achter Dat de verschillen in benadering en tactiek binnen de vakbeweging duidelijk wor den en aan afzonderlijke resultaten worden afgemeten is het logische ge volg van de verschillen zelf. Dat ze uit groeien tot middelen om elkaar onder ling te verketteren is een slechte zaak. Ook dat is een lesje van de Schelde- staking vdM Aanslag in München met Britse granaat MÜNCHEN (DPA) - De bomaanslag op het oktoberfest in München blijkt ge pleegd te zijn met een negen kilo zware anti-tankgranaat van Britse makelij, zo is uit het politie-onderzoek geble ken Door de explosie vielen dertien doden. De Beierse politie deelde donderdag of ficieel mee dal de 33 cm lange granaat van 10.7 cm doorsnee zonder ontsteker en lont heeft gewerkt. De politie tracht met een foto van het type aanwijzingen te krijgen of een particulier zo'n bom in bezit gehad heeft. Aanvankelijk werd gedacht dat het om een zelfgemaakte bom ging De granaatsplinters hebben 219 omstanders verwond. Zes dagen na de ontploffing liggen nog steeds 97 men sen in ziekenhuizen Van achttien van hen is de toestand zorgwekkend De internationale commissie van ju risten heefl donderdag Israel veroor deeld. omdat het militaire decreten in zake de Westoever geheim heeft gehou den De commissie noemt deze gang van zaken in het internationale recht zonder precedent

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1