PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Koopkracht minima niet te handhaven Radarvliegtuigen V S naar Saoedi Arabië Nationaal fonds werkgelegenheid In Grevelingen grote sterfte knobbelzwanen CNV: LOONOVERLEG REDDEN Huisarts kwartje duurder xmJwMJv ■6ti-ieium^etuS ■cCoen. toe. auto adria ALBEDA SCHRIJFT KAMER: Drukkerij CBS in de as Geen geld voor stakers in onderwijs BEMIDDELAAR ZIA OPTIMISTISCH IN KORTE TIJD AL 110 SLACHTOFFERS VOGELCHOLERA Later regen in de ochtend nog wat zon. In de mid dag toenemende bewolking gevolgd door regen en temperatuur ongeveer 16 graden Tot matige en aan de kust tot krachtige of hardtoenemende zuidwes- ten wind 223e jaargang no. 231 Woensdag 1 oktober 1980 Westhavendijk 150 - Goes (Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - De koopkracht voor de minimuminkomens zal dit jaar niet gehandhaafd kunnen worden. Minister Albeda (sociale zaken) heeft de Tweede Kamer meegedeeld, dat een aanvullende uitkering voor deze groepen niet haalbaar is. De leden van de betrokken kamercommissie en minister Albeda zullen donderdag over de brief praten. Het voorstel om alle gezinnen met een minimuminkomen een eenmalige uitkering van f 50 te geven, zodat hun koopkracht dit jaar op peil blijft, stuit volgens de minister op te grote technische problemen. Een verantwoorde uitvoering ervan is niet mogelijk, schrijft minister Albeda. Ook is hij - gezien de financiële problemen van het rijk - niet bereid om meer dan de voorgestelde f 25 miljoen voor de maatregel uit te trekken. In_eerste reacties lieten de woordvoer ders van de beide regeringspartijen blij ken de brief van minister Albeda te zul len accepteren, PvdA-woordvoerder Van der Doef reageerde cynisch en toonde zich niet verbaasd over de brief. Donderdag zal hij opnieuw zijn voorstel voor een extra uitkering van één pro cent voor alle mensen met een mini muminkomen aan de orde stellen. Zo wel CDA als WD voelen hier echter niets voor. vanwege de te hoge kosten. In zijn reactie reageerde de christen-de mocraat De Vries teleurgesteld op de brief van de minister. Hij noemde het een trieste mededeling, vooral ook voor de mensen die het aanging. Zij hadden als gevolg van de debatten in de Kamer juist weer enige hoop gekregen. Verloren Hoewel De Vries zich bij het besluit van de bewindsman neerlegt, wil hij donderdag toch nog eens nagaan of er prijs Het dagelijks bestuur van de provincie heeft mr J. J. van der Weel uit Middel burg de Zeeuwse prijs voor kunsten en wetenschappen toegekend. Cultuur gedeputeerde mr J. P. Boersma deelde dat dinsdagmiddag mee. toen tijdens een receptie in 'De Abdij' afscheid werd genomen van de heer Van der Weel als voorzitter van de Zeeuwse culturele raad. PAGINA 3 gijzelaars Het Iraanse parlement heeft dinsdag besloten een commissie van zeven le den in te stellen ter bestudering van het vraagstuk van de Amerikaanse gij zelaars en Teheran, maar het kon niet tot overeenstemming komen over wie er zitting in zouden nemen. PAGINA 9 minder Eurogas Terminals wil haar LPG-op- slagpark in het Sloegebled ingrijpend wijzigen. Het bedrijf wil aanzienlijk minder tanks bouwen dan zij oor spronkelijk van plan was, om de ver nietigende kritiek van het ministerie van volksgezondheid en milieu te on dervangen. Dat ministerie, of beter ge zegd de directeur-generaal voor de mi lieuhygiëne, heeft tot tweemaal toe geadviseerd om de hinderwetvergun ning die Eurogas van Gedeputeerde Staten heeft gekregen, te vernietigen. PAGINA 13 omlaag De meeste specialisten zullen vanaf vandaag aanzienlijk lagere tarieven mogen berekenen voor hulp aan parti culier verzekerden dan tot nu toe. Al leen in de specialismen waarin het in komen beneden het zogenaamde 'norminkomen' ligt, mogen vanaf van daag iets hogere tarieven worden ge declareerd. De radiologen moeten de grootste veer laten' 18.1 procent. De radiotherapeuten mogen hun tarieven daarentegen met 5,3 procent verho gen. 4-0 Het gaat AZ '67 in sportlef opzicht mo menteel voor de wind In de nationale competitie is de Noordhollandse club na zeven speeldagen nog altijd zonder puntenverlies en dinsdagavond plaat' ste AZ '67 zich probleemloos voor de tweede ronde van het UEFAcuptoer- nool door een 4-0 overwinning op de amateurs van Red Boys uit DilTerdln- gen De manier waarop was echter al lerminst hartverwarmend. Nieuws uit Zeeland: 2, 5,7, 8 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Opinie en achtergrond: 4. Hobby: 17. Sport: 14 en 15. Radio en televisie: 19. Financieel: 21. geen mogelijkheden voor financiële steun zijn overgebleven. Hij gelooft echter dat geconstateerd moet wor den, dat de Kamer verloren heeft. Bij de algemene beschouwingen van vol gende week wil hij niet nog eens uitge breid op de zaak terugkomen. Hij heeft cr ook geen twijfels over dat minister Albeda serieus getracht heeft een op lossing te vinden. Voor coalitiegenoot De Korte (WD) kwam de brief niet als een verrassing. Hij was al tot de overtuiging gekomen dat een uitkering, zoals het CDA die bepleitte, op te grote technische proble men zou stuiten. Vandaar dat hij streef de naar een tegemoetkoming slechts voor gezinnen met kinderen op één mi nimuminkomen. Hij zal dit voorstel donderdag opnieuw aan de orde stellen, omdat minister Albeda het tijdens het kamerdebat haalbaar achtte. Bij het liberale voorstel ontvangen slechts zo'n 140.000 gezinnen een uitke ring. in plaats van de ruim 700.000 die de uitkering van f50 zoudenkrijgen. Daarnaast loopt deze regeling slechts over een uitkeringsinstantie, namelijk de Raad van Arbeid. Volgens De Korte blijkt uit de brief dat het ministerie de ze mogelijkheid nog niet heeft onder zocht. PvdA-woordvoerder Van der Doef vindt dat het CDA nu toch gehouden moet worden aan de toezegging over handhaving van de koopkracht, die zij het afgelopen Jaar heeft gedaan. Van der Doef hoopt dat het kabinet alsnog een nieuw besluit zal nemen, zodat de koopkracht toch gehandhaafd kan blij ven. Hij verwacht overigens weinig heil van het gesprek donderdag. De PvdA zal daarom in ieder geval het onder werp aan de orde stellen tijdens de alge mene beschouwingen van volgende week. Vertrouwelijk overleg In zijn brief aan de* Kamer schrijft de bewindsman dat hij over de mogelijk heden om de laagste inkomens tege moet te komen, vertrouwelijk overleg gevoerd heeft met de Sociale Verzeke ringsbank, de Sociale Verzekerings raad, de Federaitie van Bedrijfsver enigingen, het Gemeenschappelijk Ad ministratiekantoor, raden van arbeid, gemeenten en de ziekenfondsen. Ui t deze gesprekken is gebleken dat een algemene uitbetaling van een uitkering ineens voor 1 januari technisch niet mo gelijk Is. zelfs als wordt afgezien van eni ge globale controle. Indien een dergelij ke inkomens toets wel wordt uitge- HAARLEM - In een vestiging van het grammofoonplatenbedrijf CBS op het indus trieterrein de Waardenpolder in Haarlem \s dinsdagavond tegen negen uur brand uitgebroken. De brand ontstond in het distributiecentrum maar sloeg vrij snel over naar het naast CBS gelegen vervoersbedrijf. Een brandweerman staat hier tussen verbrande platenhoezen. voerd, blijkt een verantwoorde uitvoe ring volstrekt onmogelijk. Naast de problemen met de uitvoering levert de declaratie van de uitbetaalde bedragen „schier onoplosbare proble men" op voor de rijksoverheid. Daar naast zullen de administratiekosten aanzienlijk zijn. Albeda laat de Kamer verder weten het niet verantwoord te achten een maatregel te treffen, die meer zal kos ten dan de beschikbare f25 miljoen. Uit de brief valt op te maken, dat in dien meer geld beschikbaar komt, handhaving van de koopkracht voor i dit jaar wel haalbaar is. HAARLEM - Een felle uitslaande brand heeft dinsdagavond vanaf kwart over acht gewoed in de drukkerij van grammofoonplatenmaatschappij CBS in Haar lem. De drukkerij werd voor een groot deel in de as gelegd. Voorraden platenhoe zen, labels en vaten inkt gingen verloren. Over de precieze schade konden dins dagavond nog geen mededelingen worden gedaan. Personeel van de drukkerij wist in samenwerking met de brandweer tijdig vaten vernis, spiritus en alcohol uit de gebouwen te verwijderen. Van een viertal dienst- wonïgen in het bedrijfscomplex werd er één door de brand verwoest. (Van onze onderwgsredacteuri DEN HAAG - In navolging van zijn beleid bij de landelijke onder- wijs-acticdag van 19 juni, zal mi nister Pais ook bij de onderwijs- staking van vandaag eisen dat er bij eventuele stakers een dag inge houden zal worden van hun sala ris. Het bevoegde gezag (het rijk voor de rijksscholen, de gemeen ten voor de openbare scholen en de schoolbesturen voor de bijzondere scholen) moet dus weer lijsten van werknemers die woensdag niet ge werkt hebben aan het ministerie overleggen. De onderwijsgevenden die op 19 ju ni van dit jaar gestaakt hebben en door het bevoegd gezag gemeld zijn aan het ministerie, hebben voor een deel in de maanden juli en au gustus al een korting gehad op hun salaris. Voor deze groep, die vol gens het ministerie tussen de 1500 en 2000 personen bedraagt, is onge veer een kwart miljoen gulden aan salarissen ingehouden F,en ander gedeelte zal in september ingehou den worden. Omdat de minister de indruk had dat er een veel grotere groep ge staakt heeft op die dag. heeft hij een nieuwe circulaire gestuurd naar het bevoegde gezag. Daarin ei ste hij alsnog een opgave van dege nen die gestaakt hebben. Als druk middel dreigde hij in deze circulai re om in geval van uitblijven van opgaven, zelf op basis van schattin gen geld in te houden op de vergoe dingen van de onderwijskosten aan de gemeenten. Iraakse artillerie staat op Iraans grondgebied gericht op de Iraanse stad Ahvaz. De Iraniérs hebben de stad ondanks de zware Iraakse druk nog niet op hoeven geven. (Van onze correspondent) WASHINGTON, BAGDAD, BEIROET - De Verenigde Staten zullen vier AWACS-vliegtuigen (vliegende waar- nemings- en commandoposten, onder gebracht in met radarschotels uitge ruste Boeing 707 vliegtuigen) naar Sa- oedi-Arabië sturen in verband met de oorlog tussen Iran en Irak. Het Penta gon heeft deze maatregel dinsdagmid dag bevestigd, nadat president Carter reeds maandag politieke leiders van het Congres had ingelicht. De VS willen de defensie van Saoedi- Arabië versterken, uit beduchtheid voor de dreigementen van ayatollah Khomeini, dat alle landen die zich met Irak inlaten met aanvallen van Iran re kening moeten houden. Mocht de voor alsnog betrekkelijk plaatselijke strijd in het gebied van de Perzische Golf zich uitbreiden naar andere landen dan loopt de olievoorziening van het Wes ten ernstig gevaar. Inmiddels bena drukken woordvoerders dat Carters be slissing niet wegneemt dat de VS in het conflict tussen Irak en Iran strikte neu traliteit willen blijven betrachten. De vier toestellen, vergezeld van om streeks 500 man bemanning en onder houdspersoneel, stellen de VS in staat, ononderbroken waarnemingen te doen. Bovendien vormen zij een belangrijk onderdeel van de gevechtsleiding in dien de Straat van Hormuz met ge vechtsvliegtuigen opengehouden zou moeten worden. Met hun elektronische apparatuur kunnen de Amerikanen vrijwel het hele westelijke stuk van de Perzische Golf gadeslaan. Dat verhoogt niet alleen de veiligheid van Saoedi- Arabië, maar ook van de andere, kleine re olielanden in dat gebied. Cordinatie De AWACS-vliegtuigen zouden ook coördinerend kunnen optreden voor de gevechtsvliegtuigen van de twee vlieg dekschepen die Amerika in het gebied van de Perzische Golf heeft gestatio neerd en voor een internationale vloot- eenheid (van Amerikaanse, Britse, Franse en Australische schepen) die een onbelemmerde voortgang van de olieëxport via de Straat van Hormuz zou moeten garanderen. De Nederland se minister van buitenlandse zaken Van der Klaauw zei gisteren overigens in een vergadering met de Tweede-Ka mercommissie van buitenlandse zaken dat de Fransen hun vlooteenheden uit het gebied hadden teruggetrokken. Naar te Washington verluidt zouden de VS tevens de grootste spoed betrachten bij het paraat maken van een snel inzetr bare strijdmacht. Tot op heden is er nog geen officiële reactie van Saoedische zijde op de Amerikaanse plannen, maar wel kan gezegd worden dat de angst in de Ara bische wereld (afgezien van Egypte) voor Amerikaanse interventie in de Golf groot is. Internationale vloot In de Britse hoofdstad Londen werd maandagavond uit diplomatieke bronnnen vernomen dat Amerika's be langrijkste bondgenoten akkoord zijn gegaan met een voorstel om, indien no dig, een internationale vlootmacht te formeren om de Perzische Golf open te houden. Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië en West-Duitsland mogen in zo'n geval niet de VS de kastanjes uit het vuur laten halen, meent men in Washington, omdat West-Europa voor een belang rijk groter deel afhankelijk is van olie uit het Golf-gebled dan de VS zelf. Optimistisch DeTakistaanse president Zia Oei Haq, bemiddelaar namens de 40 landen tel lende Islamitische conferentie, heeft zich dinsdagavond in Parijs optimis tisch uitgelaten over de vooruitzich ten voor een bestand in het conflict tussen Iran en Irak. Zia maakte een tussenlanding in Parijs op zijn weg van de Iraakse hoofdstad Bagdad naar de Verenigde Naties in New York. Zia had een gesrepk met de Franse president Giscard d'Estaing. Tot nog toe verde Zia gesprekken in Te heran. de Jordaanse hoofdstad Amman en in Bagdad. Hij wilde in Parijs niet in (Slot zie pagina 6 kolom 4) UTRECHT - Het CNV heeft dinsdagochtend een plan gelanceerd dat het vrijwel kansloze loonoverleg van komende vrijdag met werkgevers en regering kan redden. De christelijke vakcentrale wil dat er een nationale pot wordt gevormd voor dc werkgelegenheid. Vier miljard gulden zou erin moeten worden gestopt: 1.3 mil jard gulden uit de extra aardgasbaten uit het buitenland en 2,7 miljard uit matiging van de lonen. De loonmatiging is volgens het CNV te bereiken door ledereen, van hoog tot laag, een heffing op het brutoloon op te leggen van 1 procent Dit levert de 2,7 miljard op. Van de 4 miljard gulden zou volgens het CNV 2 miljard gulden moeten worden besteed voor een injectie m de kwakke lende bouw, een half miljard aan scho ling en 1,5 miljard aan nieuwe, levens vatbare projecten. Voorzitter Van der Meulen verklaarde gisteren in een toelichting op het plan. dat volgend jaar al 16.000 man aan het werk kan zetten, dat voor het eerst een duidelijke relatie wordt gelegd tussen loonmatiging en werk „Bovendien ko men we met dit plan tegemoet aan het kennelijk grootste probleem van de werkgevers, namelijk het niet-kunnen financieren van de investeringen van (Slot zie pag. 6 kol. 4) UTRECHT (ANP) - De huisartsen mogen hun tarieven voor particu lier verzekerden vanaf woensdag met een kwartje verhogen. Dat blijkt uit een dinsdag voor minis ter Van Aardenne (economische zaken) en staatssecretaris Veder- Smit (volksgezondheid) afgekon digde prijsbeschikking. Een consult (spreekuurbezoek) zal met ingang van 1 oktober over het algemeen voor niet-ziekenfonds- verzekerden 21,50 gulden gaan kos ten en een visite van de dokter aan huis 32,25 gulden. (zie ook pagina 13) ZIERIKZEE - Een vermoedelijk groot aantal van de ongeveer 1200 knobbel zwanen die momenteel op het Greve- I- lingenbekken samenscholen dreigt ten onder te gaan aan vogelcholera. Van de in hevige mate heersende vogeiziekte zijn in korte tijd ten minste al 110 knobbelzwanen het slachtoffer gewor den. De Indentiteit van de besmettelijke en dodelijke vogelcholera is na onderzoek van enige stoffelijke overschotten met zekerheid vastgesteld door deskundi gen van het Centraal Diergeneeskun dig Instituut (CDI) te Doorn. Dieren arts T. Smit van het CDI zei dinsdag desgevraagd dat. in elk geval de onder zochte dode knobbelzwanen inderdaad als gevolg van vogelcholera zijn omge komen „Er heerst stellig vogelcholera op de Grevelingen", aldus dierenarts Smit- De deskundige van het CDI maakte overigens duidelijk het uitbreken van de ziekte bij de knobbelzwanen niet als iets opmerkelijks te willen aanmerken „Vogelcholera woedt elk Jaar wel onder de watervogels op de Grevelingen en ook elders in Zeeland. Het is in feite dan ook niet zo bijzonder dat de ziekte ook nu weer heerst". Iets minder vanzelfsprekend vond dierenarts Smit dat de vogelziekte dit jaar nog voor de maand oktober in de gesignaleerde grote omvang is uitge broken Over het algemeen dient de vo gelcholera zich namelijk een paar maanden later aan. De woordvoerder van het CDI liet verder weten dat het aantal slachtoffers van de ziekte meest al nogal varieert, maar soms tot zeer hoog kan oplopen. „Vogelcholera is niet verwant aan de gevreesde cholera bij de mens. Met name voor watervogels is het echter een erg besmettelijke ziekte". De dierenarts van het CDI deelde des gevraagd nog mee, niets te kunnen voorspellen over de te verwachten ge volgen van de vogelcholera voor de op de afgesloten zeearm de Grevelingen verblijvende kolonie knobbelzwanen. „Om over de vooruitzichten van de (Slot zie pagina 2 kolom 5)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1