PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Geen ingrijpen VS in gebied Perzische FNV: 3 miljard voor meer werk Verdachten bomaanslag in München vrijgelaten d JRAK BEREID TE ONDERHANDELEN Vragen inspectie over lekkage bij gasoverslag in Vlissingen-Oost 1st DE JAGER-TOLHOEK BELASTEND MATERIAAL ONVOLDOENDE CARTER ACHTER ISRAËL IN VN KOOPKRACHT OP TWEEDE PLAATS Zware belasting van een gesprek Dg, V-l bij Eefde niet op scherp Veel bewolking Veel bewolking en slechts een kleine kans op wat regen of motregen. Mid- dagtemperatuur ongeveer 17 graden. Matige tot vrij krachtige en in het Wad dengebied tijdelijk krachtige wind uit zuidwest tot west 223e jaargang no. 230 Dinsdag 30 september 1980 afflnlftt*KEUKENS Houlkade 7. tel. 01100-21250* /aierdag van 10.00-12.00 ui 1001 bouwmaterialen onder één dak! (Van onze redactie buitenland) BAGDAD, JERUZALEM, NEW YORK - Amerika heeft opnieuw aangedrongen op het openhouden van de Perzische Golf voor de olietankers die het Westen van energie voorzien. Dat gebeurde gisteren in New York, waar de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Edmund Muskie in de marge van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties besprekingen voerde met collega's uit de Golfstaten en Pakistan. Tegelijk heeft Muskie garanties gegeven dat het conflict tussen Irak en Iran „nu en in de toekomst" niet zal leiden tot inzet van Amerikaanse troepen vanaf Amerikaanse militaire bases aan de rand van het oorlogsgebied: in Oman. maar ook Kenia en Somalië. staakt-het-vuren zijn verbonden. Bag dad wil volledige controle over de Shatt el Arab-rivier. teruggave van drie eilandjes in de Straat van Hormuz (die indertijd door de overleden Sjah van Iran zijn geannexeerd) en garan ties van niet-inmenging in Iraakse bin nenlandse aangelegenheden door Iran. Irak heeft inmiddels positief gerea geerd op de oproep van de Veiligheids raad óm tot een staakt-het-vuren te ko men. Maar Bagdad heeft daaraan wel de voorwaarde verbonden dat Iran ook ja" tegen dit voorstel moet zeggen. Uit Teheran, dat sinds de gijzelingsaffaire geen hoge hoed opheeft van de Veilig heidsraad, is echter geen enkele reactie gekomen. De Iraanse ambassadeur in Bemiddelingspogingen van verschil- Moskou zei dat Irak aan vier voorwaar- lende zijden lijken vooralsnog geen en den moet voldoen wil het tot een wa- kei resultaat op te leveren. Zo kreeg de penstilstand komen tussen beide lan- Pakistaanse president Zia Oei Haq gis- den: president Saddam Hoessein moet teren wel een warm welkom in Bagdad, altreden, het Iraakse leger moet zich JJÜÜÜl öi'rt-o u™'°*itü onvoorwaardelijk overgeven, de Iraak- Co H'"v' VXr""""t,n station dat onder meer Teheran olie voorziet. Hoewel de Iraakse legerleiding en se oliehaven Basra moet aan Iran wor- I den overgedragen en de Koerden in Irak dienen zich per referendum uit te I kunnen spreken over autonomie. I Voorwaarden Voorwaarden, die voor Bagdad onaan vaardbaar zijn. Dat geldt wat Teheran betreft evenzeer voor de Iraakse eisen, aan de totstandkoming van een De Zweedse kapitein van de Paname se kustvaarder 'Altos', die vorige week voor de haven van Terneuzen het Bel gische binnenvaartschip 'Isola' ram de. is er dit weekeinde samen met twee machinisten vandoor gegaan. Zijn schip ligt nog steeds aan de ketting in Terneuzense Westbuitenhaven. De rijkspolitie te water vermoedt dat de kapitein en de twee opvarenden terug naar Zweden zijn gegaan. PAGINA 3 door sterke man Saddam Hoessein werd ontvangen. Zia, die bemiddelt na mens de moslimlanden, bezocht afgelo pen weekeinde Teheran en de Jordaan se koning Hoessein, die openlijk de zij de van Irak heeft gekozen. Over de uitkomst van zijn gesprekken hulde hij zich in nevelen. Datzelfde gold voor Yassir Arafat, leider van de Pale stijnse Bevrijdingsorganisatie PLO. die in Teheran lange gesprekken voerde met president Barü-Sadr. De Iraanse premier Ali Radjai stelde zich hard op tegenover de Arabische landen door maandag met oorlogsverklaringen te dreigen wanneer „zij doorgaan met steunverlening aan Irak". Radjai rea geerde daarmee op berichten dat Golf staten havenfaciliteiten zouden verle nen voor de (kleine) Iraakse marine. Ook maandag duurden de bombarde menten over en weer voort. De Iraakse olieraffinaderijen bij Basra en Fao wa ren opnieuw het doelwit van de Iraan se luchtmacht, terwijl Iraakse bom menwerpers de oliehavens Kharg en Abadan bombardeerden. Het Iraakse leger concentreert zich in de Iraanse provincie Choezestan op verovering van Dezful en provinciehoofdstad Ah- vaz. In Dezful bevindt zich een pomp- DEN HAAG (ANP) - De melk bij de gespecialiseerde melkdetailhan- 'del kan deze week twee cent per liter duurder worden. De zuivel industrie heeft namelijk met in gang van maandag 29 september de inkoopprijs voor de detailhan del met twee cent verhoogd. Be halve voor consumptiemelk geldt dit ook voor consumptiemelk- produkten (vla, yoghurt e.d.). Als reden voor de prijsverhoging noemen de organisaties van de zui velindustrie (Kon. Ned. Zuivelbond FNZ en WZM) stijging van de grondstofprijzen en van andere kosten. Tot de verhoging is beslo ten na overleg met het ministerie van economische zaken. De minimumprijs voor verpakte volle melk, ingesteld om de gespe cialiseerde melkhandel te bescher men tegen te grote concurrentie van supermarkten e.d., is zoals ge meld onlangs verhoogd van 1,05 tot 1,07 per liter. Het produktschap voor zuivel, dat de minimumprijs regeling hanteert, achtte toen ei genlijk al een verhoging tot .108 no dig om in de pas te komen met de inkoopprijs die de industrie toen aan de detailhandel berekende. media hoog opgeven van de successen die in de strijd tegen Iran worden be haald, lijkt er een stagnatie aan het front te zijn opgetreden. Berichten daarover komen in de eerste plaats van de Israëlische militaire- en inlichtin gendiensten, die de militaire ontwikke lingen nauwlettend volgen. Israëlische militaire deskundigen lie ten gisteravond met veel slagen om de arm doorschemeren dat Iran zich voor bereidt op een tegenoffensief. Dat zou moeten gebeuren door het openen van een tweede front in Noord-Irak. in Koer- dengebied. De Iraanse luchtmacht zou van strategie veranderen en zich niet langer concentreren op uitschakeling van Iraaks olieindustrie, maar op het tegenhouden van de Iraakse grondtroe pen. Dat is. aldus deze deskundigen, maandag al gebeurd en met succes. De balans na een week van gevechten is dat het Iraakse leger met 3 divisies langzaam maar zeker oprukt langs een (Slot zie pag. 8 kolom 1) TEHERAN - De Iraanse president Bani-Sadr irechtspraat met twee bemidde laars in Teheran: Jasser Arafat van de PLO i midden i en president Zia oei Haq van Pakistan tweede van links). staking Het comité van de nieuwe Poolse onaf:, hankelijke vrije vakbond 'Solidariteit' heeft maandag in Gdansk besloten voor vrijdag een algemene nationale staking van een uur af te kondigen als de Poolse regering niet per 1 oktober de lonen heeft verhoogd, zoals zi) tij dens de staking heeft beloofd. PAGINA 7 straling Ket is op dit moment nog niet exact aan te geven welke risico's de Zeeuwse bevolking loopt door lage strallngsdo- ses als gevolg van de aanwezigheid van stralingsbronnen als de kerncen trale Borssele. De hoorzitting, die in oktober vorig Jaar over dit onderwerp is georganiseerd, heeft „daarover geen directe antwoorden opgeleverd", Dat schrijven drs. A. Smaal en J Bfjlsmaln het verslag van deze ln Vllssingen ge houden hoorzitting. PAGINA 11 belangstelling De grieven van de onderwijsgevenden blijken zo algemeen dat ze hebben ge leld tot een grote belangstelling voor de protestdemonstratie. Al in een vroeg stadium moesten de spoorwe gen laten weten voor de manifestatie in Den Haag op 1 oktober veel te wei nig treinen te hebben. De organisato ren zijn daarop andere wegen ingesla gen. Tienduizenden kleuterleidsters, onderwijzers en onderwijzeressen, le raren en leraressen worden met bus sen naar de residentie gebracht PAGINA 13 geen verjonging Bondscoach Jan Zwartkruis heeft zijn ambitieuze plannen om met een ver jongd Nederlands elftal de kwalifica tiewedstrijden voor het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal te spelen, moeten opgeven. De clubs ln het betaald voetbal die spelers voor het Nederlands elftal leveren, hebben de bondscoach teruggefloten. Tijdens een bijeenkomst ln Utrecht hebben de clubs de terugkeer geeist van de routi niers die Zwartkruis na het debacle van het Europees kampioenschap ln Italië aan de kant had gezet. 1 Nieuws uit Zeeland: 2, 4, 5, 7 en 9 binnen en buitenland: 3 en 11 sport: 13 en 15 radio en televisie: 16 financieel: 17. VLISSINGEN - De inspectie van de volksgezondheid voor de hygiëne van het milieu in Middelburg heeft hel Ha venschap Vlissingen verzocht rapport uit te brengen over de vervanging van een lekkende slang, bij de gasoverslag in de lichter Pampero, vorige week maandag in de Sloehaven te Vlissin- gen-Oost. Inspecteur drs. G. J. Beyen van Zeeland zegt te willed weten, hoe de slang lek is geraakt. De defecte slang is volgens directeur J. van Konij nenburg dankzij hel goede toezicht vervangen door een nieuwe, voor er ongelukken konden gebeuren. Dat de slang tijdens de gasoverslag gespron gen zou zijn wordt zowel door hem als (Slot zie pag. 8 kolom 2) t Van onze correspondent BONN - De na de bomaanslag op het Munchener Oktoberfest gearresteerde zes leden van de illegale rechts-extrc- mistische „Wehrsportgruppe Hoff mann" zijn maandag weer vrijgelaten. Onder hen is ook de leider van dc groep, de 43-jarige graficus Karl-Heinz Hoffmann uit Ileraldebcrg. Volgens het openbaar ministerie in Karlsruhe staan de vrijgelatenen nog wel onder verdenkine. maar was het belastende NEW YORK (UPI) - President Carter heeft maandag erop gezinspeeld dat de VS zich uit de Algemene Vergadering van de VN zullen terugtrekken wan neer Israël uit de VN zou worden gesto ten. „WIJ zullen ons sterk verzetten tegen uitstoting van Israël uit de Algemene Vergadering van de VN. De illegale uit stoting van een lid van het gezin van de naties uit de Algemene Vergadering zou een bedreiging zijn van de funda mentele prlcipes van de VN. Het zou de ernstigste vragen opwerpen over de toekomst van de Algemene Vergade ring en de verdere deelneming van de S. V. en andere landen aan de beraadsla gingen in deze instelling Wij zullen het niet toestaan". Premier Menachem Begin van Israël heeft maandag gezegd dat hij de Ver enigde Staten desgevraagd een basis zal geven ln de woestijn van Sinai en akkoord zou gaan met sluiting van een defensieverdrag als de Verenigde Sta ten hem dat voorstelden. materiaal niet voldoende om hen in voorarrest te houden. De Beierse minister van binnenlandse zaken, Gerald Tandler, verklaarde dat de bomaanslag, waarbij 12 mensen wer den gedood en 215 voor een deel levens gevaarlijk werden gewond, naar alle waarschijnlijkheid het werk is geweest van één man. Dat de vermoedelijke da der. de 21-jarige geologiestudent Gun- dolf Kuhler. die bij de aanslag om het leven kwam, lid was van de beruchte Hofïmann-groep staat buiten twijfel. Nooit gedacht De Westduitse minister van Justitie. Hans Jochen Vogel (SPD), heeft er de nadruk op gelegd dat „niemand, ook niet degenen die het gevaar van het rechtse extremisme nooit hebben on derschat, aan de-mogelijkheid van een' dergelijke massamoordenaar heeft ge dacht". De politicus zei verder dat bom aanslagen zoals in Munchen en op het station van Bologna in Italië tot nu toe niet door linkse radicalen zijn gepleegd- Intussen heeft de oppositie haar aan vallen op de minister van binnenlandse zaken in Bonn, Gerhart Baum (FDP), voortgezet. Na kandidaat-kanselier Franz Josef Strauss heeft ook de minis ter-president van Nedersaksen, Ernst Albrecht, Baum verweten dat hij het terrorisme „niet ernstig genoeg heeft genomen". Ook zou Baum de veilig heidsdiensten „onzeker" hebben ge maakt. De minister heeft inmiddels gezegd dat Strauss kennelijk alles doet om de „macht in handen te krijgen". Politici van SPD en FDP hebben Baum nadruk kelijk verdedigd en nog eens geëist dat met de doden van Munchen geen ver kiezingsstrijd mag worden gevoerd. ERMEUTH - Karl-Heinz Hoffmann, lei der van de verboden Wehrsport Grup- pe Hoffmann kalmeert zijn poema tij dens zijn ontmoeting maandag met de pers op zijn kasteel. DEN BOSCH - FN V-voorzitter Wim Kok was maandag jarig, hij werd 42. Vice- voorzitter Win Spit bood hem een fles drank en een glas in feestelijke verpakking aan tijdens het congres in Den Bosch DEN BOSCH - De FNV wil drie miljard vooreen grootscheeps opgezet produk- tie- en werkgelegenheidsprogramma. De 1,3 miljard extra aardgasopbreng sten moeten daar deel van uit maken, betoogde maandag voorzitter Wim Kok op het FNV-congres in Den Bosch. Kok kreeg de meeste bonden mee toen hij peltte voor de hoogste prioriteit voor werkgelegenheid met daarnaast handhaving van de koopkracht van de laagstbetaalden als tweede eis. Alleen Cees Schelling van de Voedingsvond FNV bleek vast te houden aan behoud van dc koopkracht tot de modale inko mens (33.000 gulden). Het ziet er niet naar uit dat de partners in het sociaal-economisch overleg het vrijdag eens zullen worden Minister Al- bed a van sociale zaken zie maandag voor de TROS-radlo dat de 1.3 miljard niet gebruikt zal worden voer verbete ring van koopkracht of een arbeids- plaatsénplan. HU wil echter ook niet praten over de 'onrealistische' extra be zuinigingen van 2,7 miljard op de socia le uitkeringen die VNO-voorzitter Van Veen vorige week heeft voorgesteld Directeur F .W. van Deelen van het bondskantoor van de ANIB. de Bond van Gehandicapten en Arbeidsonge schikten. wees maandagmiddag in een commentaar op de in de mlljoenenota aangekondigde bezuinigingsplannen af Veel gehandicapten en arbeidsonge schikten worden door die plannen ern stig getroffen en teruggebracht tot het absolute bestaansminimum, zei hij op een persconferentie. In een rede die 44 kantjes besloeg, maar weinig nieuwe gezichtspunten bevatte, zei Wim Kok in Den Bosch dat de FNV een lastenverdeling naar draagkracht eist. Dat betekent dat de FNV geen nieuwe kortingen op ambte narensalarissen en op de inkomens van leraren zal toestaan. De FNV staat achter de onderwijsdemonstratie mor gen en wijst ook bezuinigingen op de sociale zekerheid ten koste van ar beidsongeschikten. WSW-ers, bejaar den, ontvangers van invaliditeitsuit- keringen, werkende jongeren en ge huwde vrouwen af. Ook wees Kok een verhoging van het btw-tarief van de hand. De FNV wil alleen praten over een af topping van de prijscompensatie en/of de vakantietoeslag als de overheid eerst aan de FNV-wensen tegemoet komt. In plaats van een algemene lastenver lichting voor het bedrijfsleven wil Kok de extra aardgasbaten gebruiken ten bate van de bouw en voor energiebespa rende maatregelen. Verder zou dit potje moeten worden aangewend voor een gelijke nettobehandeling van vergelijk bare groepen werknemers, sociale uit keringsgerechtigden, ambtenaren en trendvolgers. In totaal zou daarvoor 3 miljard nodig zijn. Voorzitter Arle Groenveld van de In dustriebond FNV uitte kritiek aan het adres van Albeda. „Ooit beloofde deze regering de koopkracht tot tweemaal modaal te handhaven. In 1980 lukte dat al niet tot éénmaal modaal. Voor'1981 heeft Albeda het politieke onbenul zelfs de minimuminkomens inzet te maken van een doorzichtig zwarte pietenspel met de vakbeweging". Nota De Industriebond FNV kondigde maandagavond aan dat de beleidsraad van de bond met een vervolg komt op de nota 'Doormodderen of Durven'. Daarin zal duidelijk werden gesteld aan welke eisen de werkgevers en de overheid moeten voldoen wil er over het inleveren van koopkracht kunnen worden gesproken. Verruiming van de werkgelegenheid zal daarbij voorop »e aanloop naar het eerste gesprek van kabinet. KkSW vakbeweging en ondeme- Pgilggj mers - aanstaande vrijdag - over een stukje gezamenlijk- held bi) de aanpak van de hui dige "Huizenhoge sociaal-economische problemen in dit land draagt het stem pel van de grootste verdeeldheid. Bijna dramatisch was op Prinsjesdag de op roep van het kabinet aan werkgevers en werknemers, een wezenlijke bijdrage te leveren aan het denkwerk om uit de toe nemende moeilijkheden te geraken. In het Catshuis was men zich ervan be wust geworden dat het dictaat van de loonmaatregel voor 1980 de onderlinge verhoudingen in overlegdriehoek niet had verbeterd en dat er een gebaar moest worden gemaakt. Maar onder de regen van vernietigende kritiek over het magere beleidsprogramma van het kabinet voor 1981 was natuurlijk voor spelbaar dat dit 'gebaar' bij de sociale partners als niet veel meer dan een wan hoopsgebaar zou worden uitgelegd. Dat ls dan ook fors gebeurd. Vakbewe ging en ondernemers waren in de gele genheid om een schot voor de boeg te geven en ze hebben dat gedaan. Van de Miljoenennota-1981 werd geen spaan heel gelaten. Natuurlijk was er in prin cipe bereidheid om te praten. Beiden hadden tenslotte geleerd van de gang van zaken vorig Jaar toen een bot 'nee' tegen alles wat op tafel kwam uitliep op een ruk aan de noodrem van het kabi net. Toch zullen maar weinigen zich over het komende overleg in de Stich ting van de Arbeid illusies maken. Bij de drie deelnemers eraan is het besef aanwezig dat de zaken niet blauw- blauw gelaten kunnen worden, maar daarmee houdt wel ongeveer de eensge zindheid op. Niet alleen staan Albeda, Kok en Van Veen - de hoofdrolspelers in de opvoering - met hun opvattingen haaks tegenover elkaar, er is ook nog zoiets als een sluipende interne ver deeldheid. Gisteren op het FNV-con gres in Den Bosch is van het spannings veld binnen de vakbeweging een opval lende trilling voelbaar geweest. Voor zitter Kok vond het nodig daar op te roepen tot solidariteit en bereidheid om de eenheid binnen de vakbeweging te bewaren. Hij waarschuwde er tegen een verharding van verschillen in positie en standpunt in eigen kring, tegen 'groeps egoïsme en versplintering' die de vak beweging zouden kunnen bedreigen ais gevolg van een verdeel- en heerspoli tiek van kabinet en werkgevers. „Er wordt nu niet onderhandeld over de prijs voor de eenheid binnen de FNV", riep Kok het congres toe. En daarmee legde hij het bijna openlijke conflict tussen twee stromingen binnen de grootste vakorganisatie op de snijtafel. Het conflict tussen de lijn-Groenevelt (industriebond), die een stukje koop kracht wil opofferen voor meer werk en de lijn-Schelllng (voedingsbonden), die een dergelijke 'Inlevering' helemaal niet ziet zitten en de koopkracht tot de inkomensgrens van 33.000 onverkort gehandhaafd wil zien. Na alle problemen die er vorig jaar binnen de vakbeweging al zijn ge weest over het eigen matigingsbeleid (de stakingen in de Rotterdamse haven en ln de vleeswarenindustrie) kan het FNV zich geen splijtzwammen veroor loven. Vandaar dat gisteren in Den Bosch de volle lading van de gebundel de kritiek op (in de eerste plaats) het kabinet en (vervolgens) de werkgevers ls gericht. En die was zo vernietigend en doorregen dat er op het gesprek van aanstaande vrijdag over het arbeids voorwaardenbeleid voot het jaar 1981 een loodzware hypotheek is gelegd. Op merkingen van minister-president Van Agt zoals hij vorige week vrijdag maak te (dat 'de positie van de minimuminko menstrekkers bepaald niet deerniswek kend is en dat ook deze categorie zal moeten matigen') hebben bij de vakbe weging alle haren recht overeind gebor steld. Nee. het overleg in de sociaal-eco nomische driehoek, waarop het kabinet op Prinsjesdag al zijn troeven had ge zet. heeft een bijzonder mager perspec tief Alle vrome wensen over het overleg 'dat toch mogelijk moet zijn' ten spijt Lijkt een nieuwe loonmaatregel steeds onvermijdelljker. Met alle risico's van sociale onrust die er aan vastzitten. De staking bij 'De Schelde' in Vlissingen is daarvan het langzamerhand hardnek kig voorbeeld. vdM UTRECHT (ANP) - De explosieven op ruimingsdienst ls maandag tot de con clusie gekomen, dat de uit dc tweede wereldoorlog daterende V-I bij Eefde niet op scherp staat. Dat betekent, dat er niet zoveel veiligheidsmaatregelen nodig zijn als aanvankelijk werd ge dacht. Eerst ging men er nog van uit, dat met de ontmanteling van de bom en de voorbereiding daarvan drie da gen zouden zijn gemoeid. Het treinverkeer tussen Deventer en Apeldoorn, dat maandagochtend om tien uur werd stilgezet omdat de bom vlakbij de spoorlijn ligt, kon om vijf uur ■weer worden hervat. De spoorwegen hadden ook al bussen gehuurd om woensdag - de dag van de 'ontmante ling" - reizigers te vervoeren op de tra jecten Zutphen-Hengelo en Zutphen- Winterswijk. Die bussen kunnen nu weer afbesteld worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1