PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Loonoverleg lijkt al bij voorbaat mislukt Doden door onbekende ziekte IRAK MELDT INNAME VAN OLIEHA VEN CHORRAMSJAR VNO EN FNV MAKEN EISEN BEKEND Geinlijn vereeuwigd Belangrijk doel militaire actie ZEVEN STERFGEVALLEN IN ENSCHEDE Droog en zonnig In de ochtend nog gebieden mei mist. overigens droog weer met zonnige pe rioden. Middagtemperatuur ongeveer 19 graden. Matige zuiden wind. 223e jaargang no. 227 Vrijdag 26 september 1980 (Van onze redactie economie) DEN HAAG - Het loonoverleg, waarvoor de regering vakbeweging en werkgevers volgende week vrijdag heeft uitgenodigd, lijkt bij voorbaat mislukt. De werkgeversorganisaties stellen aan het kabinet als harde voorwaarde voor dit overleg een extra ombuiging van 2,7 miljard. De FNV eist dat het parlement de ingediende begroting drastisch ombuigt in de door deze vakcentrale gewen ste richting. Gebeurt dit niet, dan behoeft er ook voor wat betreft de FNV niet verder te worden gesproken. Zo liggen de kaarten, nadat VNO en FNV hun eisen ten aanzien van het re geringsbeleid en het arbeidsvoorwaar- Gedeputeerde staten van Zeeland staan achter het verzoek van de Stich ting Streekziekenhuis Walcheren om de hartkamer voor de provincie Zee land te vestigen ln het Gasthuis ln Middelburg. Het overmatig gebruik van alcohol ls de grootste doodsoorzaak geworden ln Nederland. Ruim achthonderddui zend mensen lopen momenteel risico op een ernstige aandoening veroor- door de drank. Vooral de groep van de zogenaamde sociale drinkers wordt bedreigd doorziekte. Metdltge- geven Is ln Den Haag een symposium over de preventie van het alcoholisme begonnen. PAGINA 7 scheep vaartinspectie Een onderzoek van de scheepvaartin spectie heeft uitgewezen dat de stuur inrichting van de Panamese kustvaar der Ari03 geen gebreken vertoont. De Arios kwam woensdag ln aanvaring met een Belgische binnenvaartschip dat vrijwel onmiddellijk zonk. De ka pitein van de Arlos noemde een man kement aan het stuurwiel van zijn schip als mogelijke oorzaak van de botsing. PAGINA 9 klacht Een Temeuzens echtpaar heeft bij het medisch tuchtcollege een klacht inge diend tegen drie Zeeuws-Vlaamse art- sen. Het echtpaar verwijt de medici onvoldoende zorg en inspanning, met als gevolg ItchameUlke. sociale en fi nanciële schade. Volgens de klagers zouden ln Zeeuwsch-Vlaanderen meer gevallen bestaan die aanleiding geven tot klachten ZIJ worden ln hun actie gesteund door de Werkgroep Gezond heidszorg Zeeuwsch-Vlaanderen PAGINA 25 havens De gemeente Rotterdam wil met een injectie van driehonderd miljoen gul den bewerkstelligen dat de werkgele genheid ln de havens niet wordt aan getast Honderd miljoen zal worden gestoken ln het opzetten van nieuwe projecten De rest van het geld wordt gebruikt voor uitbreiding en herorde ning van de bestaande activiteiten. Vooral de ln de laatste jaren sterk te ruggelopen stukgoedsector krijgt de aandacht. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 15. Opinie: 4. Sport: 17, 18 en 19. Kunst/cultuur: 21. Radio en televisie: 23. Financiën: 25. Varia: 11. denbeleid voor 1981 hadden kenbaar gemaakt. Volgens werkgeversvoorzit ter Van Veen moet het resultaat van zijn „pakket harde voorwaarden" zijn: extra lastenverlichting voor zowel be drijven als werknemers, opvijzeling van de export en investeringen, lagere uit- komst van de binnenlandse bestedin- deel op dezelfde lijn. Ook hij meent dat de investeringen opgevijzeld moeten worden. Maar tevens is hij van mening, dat er veel meer gedaan moet worden aan de werkgelegenheid. Ook wil de FNV dat in ieder geval de lagere inko mens er ln koopkracht niet op achteruit zullen gaan. Loonsom Maar dan houdt de overeenkomst tus sen verlangens van werkgevers en FNV wel op. Voor Van Veen gaat de door het kabinet voorgestelde verla ging van de loonsom van 8 naar 6 pro cent niet ver genoeg. De werkgeversor ganisaties komen uit op 5. De FNV daarentegen ziet nog wel mogelijkhe den om binnen die 8 procent loonsom stijging wat te doen aan de herverde ling van inkomens. En wel zodanig, dat de laagstbetaalden er niets op achter uit zullen gaan. De hoogste inkomens zullen dan het zwaarste offer moeten brengen. De werkgevers hebben berekend dat als de kabinetsplannen worden uitge voerd, het bedrijfsleven wordt opgeza deld met vier miljard extra. In de laat ste driejaar zijn de rendementen met 70 procent gedaald, omdat de lasten van de gemeenschapsuitgaven blijvend worden afgewenteld op het bedrijfsle- ,ven. Gemiddeld komen de bedrijfswin sten volgend jaar negatief uit, Een stuk van de lonen wordt in feite uit de af schrijvingen betaald, waardoor onvol doende overblijft voor vervangingen en investeringen. Aardgas Grote strijd ontstaat volgende week over de extra opbrengsten uit het aard gas. De werkgevers willen dat geld hebben voor verlichting van de kosten van het bedrijfsleven, maar de FNV wil dit geld claimen voor werkgele- genheidsmaatregelen, bijvoorbeeld in de bouw. Ter stimulering van investe ringen bepleit Kok een verlaging van het rentepeil door de Nederlandsche Bank. Om de laagste inkomens op peil te hou den, wil de FNV een herziening van de FNV moet matigen UTRECHT (ANP) - De FNV en de aan gesloten bonden zullen de komende tijd zeer goed op de centen moeten letten. FNV-penningmeester A. de Vries stelt in de Vakbondskran t van de federatie, dat de financiële situatie van de vak- centrale hem zorgen baart en dat er binnenkort beraad hierover zal volgen met de bondspenningmeesters. Drie za ken hebben volgens De Vries geleid tot de huidige zorgelijke situatieeen ten dens tot ledenverlies, huiver voor de jaarlijkse contributieverhoging vanwe ge de huidige sociaal-economische ma tigingstrend, en de eerste voorboden van een beperking van de overheids subsidies voor vakbondsscholen en vormingscentra. De FNV zit nog boven de rode streep, maar er zullen wel din gen moeten veranderen wil het niet fout gaan. inflatiecorrectie, waardoor de belas tingdruk wordt verschoven van de laagstbetaalden naar de hoogste inko mens, een verhoging van de franchise in de WAO. waardoor de premiedruk voor de laagstbetaalden vermindert, en een afschaffing van de premiegrenzen in de volksverzekeringen. „Deze hele opera tie levert 800 miljoen op, waardoor een groot deel van de onaanvaardbare be zuinigingsvoostellen ln de sfeer van de sociale voorzieningen en de ambtena rensalarissen kunnen worden opgevan gen", aldus de FNV De werkgevers wijzen erop, dat vol gend jaar het aantal inkomenstrekkers in de particuliere sector zal dalen en het aantal inkomenstrekkers in de col lectieve sector (werklozen en ontvan gers van uitkeringen) met ongeveer 175.000 zal stijgen. „Niet alleen de lo nen moeten op de nullijn, maar ook de uitgaven van overheid en voor sociale zekerheid", zeggen de werkgevers. De FNV wijst vrijwel alle voorgestelde (Slot zie pag. 8 kolom 1) AMSTERDAM - Bij het 10-jarig jubileum van het wassenbeeldenmukseum Madame Tussaud in Amsterdam werd een nieuw portret van Max Tailleur getoond. De kop, nu nog in klei. maar spoedig in was èn met lichaam, toont Max aan zijn Gijnlijn. (Vazi onze redactie buitenland) BAGDAD - Terwijl het aantal Arabi sche landen dat Irak steunt in zijn oor log met Iran met de dag groeit, heeft Irak na vier dagen oorlog vrijwel zeker de Iraanse oliehaven Chorramsjar in genomen. Voor het Iraakse opperbe vel, dat de verovering van Chorrams jar donderdagavond bekendmaakte, betekent dit dat een van de belangrijk ste doelen van de militaire actie is be reikt. Volgens waarnemers zal Irak de maan dag begonnen opmars op Iraans grond gebied niet langer voortzetten, zich concentreren op behoud van de ver overde gebieden en zich opmaken voor langdurige onderhandelingen met Iran, met het zwaard op tafel. Intussen circu leren in de Amerikaanse hoofdstad Washington geruchten dat de VS. mocht de olietoevoer naar het Westen via de Straat van Hormoez stagneren, zou overwegen tussenbeide te komen. De val van Chorramsjar - met het na burige Abadan - Iran's grootste olieha ven, wordt door de autoriteiten in de Iraanse hoofdstad Teheran hevig ont kend. Feit is dat de omstreden stad aan de grensrivier Sjat el Arab al sinds maandagnacht intensief door Irak is belegerd en dat de Iraanse verdediging onvoldoende verweer heeft kunnen bieden. Waarschijnlijk is de defensie van de stad goeddeels gebroken na langdurige Iraakse luchtaanvallen en artilleriebombardcmenten donder dagmiddag. Uit de schaarse berichten uit de stad zelf valt echter op te maken dat Chor ramsjar donderdagavond nog niet vol ledig in Iraakse handen was, maar dat de Iraakse strijdkrachten wel de stad zijn binnengetrokken. Irak zelf maakt melding van een slachting onder de Iraanse verdedigers. „De gevallen stad is een kerkhof geworden voor de vijan delijke troepen," aldus radio-Bagdad. Behalve het offensief tegen Chorrams jar is ook de Iraakse belegering van Abadan donderdag ononderbroken voortgezet. Volgens de legercommuni qués uit Bagdad zijn de Iraakse troe pen donderdag tot 20 kilometer diep in Iran doorgedrongen: een terreinwinst van vijf kilometer binnen 24 uur. Dit zou voldoende zijn om de garnizoenen van Chorramsjar en Abadan volledig van het Iraanse achterland af te snij den, te meer daar Irak meldt ook de spoorlijn, die beide steden met Tehe ran verbindt, in handen te hebben. Bij de actie zouden, nog steeds volgens be richten uit Irak, 50 Iraanse soldaten zijn gedood en.59 krijgsgevangen geno- Iran heeft donderdag een tegenaanval ondernomen, gericht op een van de be langrijkste Iraakse olie-laadstations: Chor Abdoella. Volgens Iraakse berich ten is de aanval, ondernomen met kan- nonneerboten, fregatten en gevechts- Een Iraans gevechtsvliegtuig dat op de grond werd vernield tijdens een Iraakse luchtaanval. helikopters afgeslagen, waarbij twee kanonneerboten en drie fregatten in de grond zouden zijn geboord. Of en hoe veel schade is aangericht, is onbekend. Ook heeft Iran donderdag opnieuw luchtaanvallen uitgevoerd op Bagdad en op verscheidene andere militaire en industriële doelen in het buurland. Het was donderdagavond nog niet duide lijk hoeveel schade hierbij was aange richt. Nieuw zijn de berichten over een Iraaks offensief in de richting van de stad Ah- waz, 70 kilometer op Iraans grondge bied. Niet alleen wordt de stad, hoof- stad van de provincie Choezestan, van uit de lucht zwaar bestookt, ook zouden Iraakse tanks de Ahwaz zeer dicht zijn genaderd. Volgens het Iraanse persbu reau Pars zouden onder de bevolking van de stad veel slachtoffers zijn geval len. Arabistan De aanval op Ahwaz en de bezetting (Slot zie pag. 3 kol. 5) Politie luisterde mee op 27 MC bij verkeerscontrole EINDHOVEN (ANP) - De Eindhovense gemeentepolitie heeft donderdag met behulp met een speciaal daarvoor aan geschaft 'bakkie' - de hele dag meege luisterd op de 27 MC-band. Dat gebeur de tijdens een grootscheepse verkeers controle die in samenwerking met de andere politiekorpsen in de agglome ratie op drie plaatsen in dit gebied werd ingesteld. Tijdens een vorige soortgelijke controle stelde de politie vast dat weggebruikers elkaar via de 27 MC-band waarschuw.- den. De politie vermoedt dat een aantal chauffeurs daardoor kans heeft gezien de controleposten te omzeilen. Met het oog daarop waren de controle posten donderdag zodanig ingericht dat ze vanaf de weg nauwelijks te zien waren. Motoragenten selecteerden de te con troleren voertuigen. Deze opzet had kennelijk succes. Op de 27 MC-band werd volgens de politie met geen woord gerept over de actie Alles by elkaar werden 169 voertuigen aan een controle onderworpen. Dat leidde tot 102 proces sen-verbaal. een aanzienlijk hogere sco re dan bij de vorige actie. ENSCHEDE - Als gevolg van een nog onbekende ziekte zijn in het Enschede- se verpleeghuis 't Kleijne Vacrt vanaf begin september zeven inwoners overleden. Vier andere bewoners ver tonen dezelfde ziekteverschijnselen als de overledenen. De overleden patiënten zijn niet het slachtoffer geworden van de zoge noemde veteranenziekte. Tot die con clusie is de Leidse Internist Meenhorst gekomen, die in Nederland geldt als een kenner van de gevreesde bacterie aandoening. was donderdag de hele dag ln Enschede op bezoek, waar hij inzage heeft gehad in de lijkschouwingsrap porten van de gestorven bejaarden. „Je kunt je zelfs afvragen of er sprake is ge weest van een epidemie", steiöe dr. R Lenssen. arts van het verpleeghuis, donderdagavond na het bezoek van de Leidse internist vast. „De ziektebeel den geven bij onderlinge vergelijking kleine verschillen te zien. Ze hadden al lemaal wel gemeen dat ze eindigden met een temperatuurexplosie, waarop de dood is gevolgd", aldus dr. Lenssen. De directie van het verpleeghuis en de geneeskundige dienst van de gemeente Enschede sloegen alarm toen zich in 't Kleijne Vacrt een verhoogde sterfte be gon voor te doen. Uit voorzorg heeft de directie van het verpleeghuis tijdelijk een opnamestop ingevoerd. Dr. Van der Heijen van de GGD: „In het ver pleegtehuis ligt de gemiddelde sterfte normaal gesproken hoog. maar in de maand september werd een hogere sterfte geconstateerd als gevolg van een bepaald ziektebeeld, dat zich bij elf patiënten voordeed." Omdat de ziekte niet in verband kon iwiucii gebracht met een heersende virus-epidemie, werd de inspectie volksgezondheid gewaarschuwd. Ook het streeklaboratorium, het Acade misch Ziekenhuis in Leiden en het Rijksinstituut voor Volksgezondheid werden in het onderzoek betrokken. Omdat de symptomen nagenoeg de zelfde waren als van de veteranenziek te, is woensdag door de medische des kundigen ook de airconditioning van het verpleeghuis nagekeken. In de Amerikaanse stad Philadelphia, waar de veteranenziekte in 1976 voor het eerst werd ontdekt, bleek de ziekte zich via de luchtverversingsinstallatie te hebben verspreid. Waaraan de zeven bejaarden nu wel zijn overleden, is nog niet bekend. De uitslagen van de laboratoriumkweken worden pas volgende week verwacht. Voorlopig wordt aangenomen dat hun overlijden werd veroorzaakt door een combinatie van factoren. Dr. Lenssen: „De meeste mensen die hier liggen, zijn ernstigziek. Het optre den van een bacteriologische infectie, die op verschillende plaatsen kan toe slaan, kan voor deze patiënten een do delijke afloop hebben". Energieles uit oorlogsvlammen Dó, jongste schok die de 'oorlog tussen Iran en KkSJfjl Irak teweeg brengt in het jgiögy toch al zo wankel evenwicht gsggg van de wereld-olievoorzie- ning toont nog eens aan hoe uiterstkwetsbaar in het westen en in de derde wereld de navelstreng van de meeste samenlevingen ls. die energie heet. Economieën en welvaartsposities zijn de afgelopen tien, twintig jaar vrij wel volledig afhankelijk geworden van een (eerst goedkope) olie-export uit voornamelijk het Midden-Oosten. Scherpe prijsstijgingen hebben overal op de wereld de nationale huishoud- boekjes onder zware druk gezet. Er hoeft dan ook maar weinig te gebeuren of er kunnen kritieke toestanden ont staan. Het conflict tussen de twee Ara bische buurlanden dat nu in alle hevig heid is losgebarsten heeft dat risico le vensgroot in zich. Nu aan beide kanten olieraffinaderijen en petrochemische industrieën in brand zijn geschoten en de olie-uitvoer is stilgelegd is een le verantie van 2.5 miljoen vaten per dag weggevallen, een orde van grootte van tien procent van de totale export uit de landen aangesloten bij de Opec, de or ganisatie van olie verkopende landen. Opvallend is dat er dit keer her en der nogal lakoniek wordt gereageerd op het oorlogsincident van het ogenblik. Veel westerse landen hebben het afgelopen jaar vooral gebruikt om redelijk grote strategische voorraden aan te leggen. Anders dan bij vorige branden in het Midden-Oosten het geval was is er nog geen sprake van paniekerigheid zolang de overige olie-exporteurs langs de Per zische Golf de tankers nog gewoon kun nen blijven beladen en de uiterst kwets bare Straat van Hormoez buiten schot blijft lijkt op korte termijn het gat in de aanvoer dat Irak en Iran hebben ver oorzaakt wel op te vangen. Toch ligt het voor de hand dat de stank van de rokende olie-installa ties en de kapotgebombardeerde ha venwerken bij de elkaar bestrijdende partijen op wat langere termijn zeker duidelijk merkbaar zal zijn in de prijs vorming voor olie en vervolgens op nieuw een element zal moeten worden in het denkproces over de toekomst van de wereld-energievoorziening De speurtocht naar nieuwe mogelijkheden naast de Opec-oliestromen met huh bronnen in hoofdzaak in het Midden- Oosten is nog jong en heeft nog maar erg schamele resultaten opgeleverd. Plotseling uitbrekende grensoorlogen als nu aan de gang laten zien dat grote delen van de wereld het hoofd wel erg diep in één en dezelfde strop hebben gestoken. Maar dat is het niet alleen- Bij de sjeiks aan de oliekranen begin nen andere overwegingen mee te spe len. Juist deze week verscheen een rap port van het secretariaat van de Opec, waarin wordt vastgesteld dat in de loop van de jaren '90 tenminste zes landen van deze organisatie hun olie-export moeten stopzetten om te kunnen voor zien in de eigen behoefte aan olie. Het binnenlands verbruik in deze landen is eigenlijk pas de laatste jaren met spron gen gestegen. De enorme toevloed van olie-dollars na de crisis van 1973-74 heeft bij verschillende Opec-landen een welvaartsontwikkeling veroorzaakt die sinds kort ook merkbaar is in de eigen olie-consumptie. De voorspellingen gaan in de richting van een verdrievou diging van dit verbruik in de komende tien jaar. Een dergelijke verlegging van belangen heeft onvermijdelijk ingrij pende gevolgen voor de export, zoals die tot op heden verloopt. De beslissing van de Opec van onlangs om tot een produktievemünderlng van tien pro cent over te gaan is van dat toekomst beeld al een voorproeve. Bepaald pikant wordt het wanneer de Opec-landen elkaar in hetzelfde rapport aansporen om te gaan uitkij ken naar andere energiebronnen voor het geval ze door de eigen olievoorra den in de bodem heen beginnen te ra ken. Voor de westerse wereld zeker moet zo'n wijziging in denken en doen bij de traditionele 'olie-boeren' een sig naal zijn om zich veel sneller los te ma ken van de angstige afhankelijkheid van de oliestromen uit het Midden-Oos ten. Het gaat er vooral om een energie balans te bereiken die minder omgeven is door risico's van het ongrijpbare soort. Tot nu toe zijn de middelen daar toe over de hele linie ontoereikend, te duur en misschien zelfs wel te ingewik keld gebleken. En daarom werden de bordjes steeds weer verlegd naar de weg van de minste weerstand, die naar de Opec-leveranciers. Misschien dat de vlammenwerpers boven de raffinaderij en aan de Perzische Golf nu werkelijk eens wat meer druk gaan zetten achter pogingen om de wereldenergievoorzie ning gevarieerder en minder riskant te maken. vdM Spoorstaking in Berlijn geëindigd BERLIJN (UPI) - Het stakende West- berlijnse personeel van de in Oost- en West-Berlijn werkende 'Stadtbahn' heeft donderdag zijn acht dagen gele den begonnen staking beëindigd. Op een bijeenkomst van 200 van de naar schatting 600 stakers deden de stakingsleiders een beroep op degenen die de staking steunden, ontslag te ne men en zich voor een werkloosheidsuit kering aan te melden. Als aan deze op roep gehoor wordt gegeven, verliest de Oostduitse spoorwegondernemingen honderden geschoolde krachten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1