PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT lieraffinaderijen En brand geschoten Plan Voedingsbond FNV om de koopkracht te kunnen handhaven h Voorstel Gromyko in VN: bewapeningsstop )ORLOG IRAN-IRAK ESCALEERT HOGER LOON BAZEN BIJ DE SCHELDE ONGEDAAN GEMAAKT autn adria AARDGASBATEN NAAR COLLECTIEVE SECTOR I Wolkenvelden I Wolkenvelden en waarschijnlijk overal U droogIn de ochtend hier en daar mist. I tfiddagl emper at uur rond 18 graden. I Madge zuidwesten wind. 3e jaargang no. 225 Woensdag 24 september 1980 WïAau/v Stz-ieiumqetoi. ■eCoen. we. Werthavendijk 150 - Goes BAGDAD - Met de rechtstreekse aanvallen op eikaars olieraffinaderijen, een invasie van Irak in Iran en herhaalde bombardementen op de hoofdsteden Bagdad en Teheran is het conflict tussen «ide buurlanden aan de Perzische Golf dinsdag geëscaleerd tot een oorlog op grote schaal. Bij de raanse oliehaven Abadan stond volgens ooggetuigen een groot deel van het raffinaderijcomplex, «n van de grootste ter wereld, dinsdagavond in lichterlaaie. Iraakse troepen belegeren de Iraanse op Iraans grondgebied doorgedrongen. Volgens onbevestigde berichten zou den de Iraki's Khorramshahr, de twee- elden. terwijl een groot petroche misch complex by de Iraakse oliehaven 4 Basra door Iraanse bommenwerpers paar is beschadigd. Iran blokkeert Ij,. »g steeds de Straat van Hormoez, die ;nai1 toegang vormt tot de Perzische Golf. dee 'och dreigt, volgens deskundigen, nog direct gevaar voor de olievoonde- cng van het Westen en Japan, die voor Her dan de helft zijn aangewezen op I. die uit de havens rond de Perzische Golf Het al maanden durendende grenscon flict tussen Iran en Irak over de heer schappij op de voor het olieverkeer vi tale grensrivier Sjat el Arab, escaleerde iinsdagochtend om drie uur tot een wrlog. toen Iraakse troepen Iran bin- actrokken. Volgens het Iraakse opper bevel heeft de strijdmacht opdracht .belangrijke posities in te nemen". De Invasie heet een vergelding te zijn voor iet „door Iran onwettig en onverant woordelijk sluiten van de Straat van y Hormoez voor alle scheepvaart", aldus bet Iraakse legercommando. I badan Volgens Iraakse bronnen waren de lVjda troepen dinsdag zeker tien kilometer de Iraanse oliehaven, al hebben inge nomen. maar zeker is dat zowel deze stad als het naburige Abadan volledig fut bezuinigingsdrang Een groep van twinüg economen le vert felle kritiek op de 'bezuinigings drang' van de overheid. De economen van verschillende Instellingen waaron der de universiteit van Amsterdam en TNO vinden de nationale bestedingen geleidelijk moeten worden uitgebreid, dat de regering teveel aandacht schenkt aan het terugdringen van het begrotingstekorten het bestrijden vi de Inflatie en te weinig doet aan het bestrijden van de werkloosheid. Een gebrek aan geld hoeft er volgens de economen niet te rijn. Er kan des- jo noods extra geld worden gedrukt e ook het aantrekken van kapitaal uit bijvoorbeeld de OPEC-landen behoort volgens hen tot de bruikbare mogelijk- 53c Wen :ea pat Het overleg tussen het rijk en de pro vincie Zeeland over het Baalhoekka- naal ls In een patstelling beland De ministers Beelaerts van Blokland (ruimtelijke ordening) en Tuijnman iverkeer en waterstaat) spraken dins dag met het dagelijks provinciebe stuur over het geschilpunt. Het rijk staat erop dat de provincie het Baal hoekkanaal niet schrapt uit het streekplan voor OostrZeeuwsch- Vlaanderen. De provincie is echter niet van plan dit uit eigener beweging ledoen. toeristenpech In de vakantiemaanden heeft het mi nisterie van buitenlandse zaken aan een recordaantal Nederlanders die ln het buitenland ln moeilijkheden wa ren geraakt hulp moeten verlenen. Het ministerie moest bemiddelen bij het overmaken van geld, het repatriëren van zieken en gewonden en het terug brengen van overledenen. In de maan den juni. Juli en augustus schoot het rijk 97 maal geld voor Nederlanders die totaal platzak ln het buitenland za- karpov Wereldkampioen schaken Anatoli Karpov laat zich niet zo gemakkelijk verdringen van de top. Na zijn neder laagln het toernooi van Tilburg tegen de Deen Bent Larsen versloeg de Rus onze landgenoot Jan Tl mm an en Plaatste zich daardoor op gelijke hoog te met Portlsch en Spasski die remise overeen kwamen. Larsen kon na zijn overwinning op Karpov de aansluiting toch niet behouden en verloor van Rl- bli. Nieuws uit Zeeland: 2. 5, 6 en 7. Binnen- en buitenland: 3.9 en 11. Sport: 13. Hobby: 15. Hadio en televisie: 17. Financiën: 19. door Irak zijn omsingeld. De raffinade rij in Abadan is inmiddels volledig stilgelegd. Volgens de gezagvoerder van een Brits schip, dat in de buurt van Abadan is afgemeerd, is de raffinaderij in brand geschoten Via de Britse BBC-radio meldde de kapitein dat vijf Iraakse toe stellen dinsdagmiddag een luchtaanval hadden uitgevoerd en dat „een groot deel van het complex" ln brand stond. De aanval werd later op de dag beves tigd door de Iraanse radio, maar in de ultzendlg werd geen melding gemaakt van de omvang van de schade. Terwijl de Iraakse grondstrijdkrach ten - in kwaliteit en omvang superieur aan de Iraanse - op betrekkelijk wei nig tegenstand stuitten, richtte de Iraanse luchtmacht dinsdag grote schade aan in Bagdad en een vijftal andere steden in Irak. Volgens Iraakse berichten zouden de Iraniêrs daarbij zeker 67 toestellen hebben verloren. Aan Iraakse zijde zouden bij de bom bardementen 47 doden en 116 gewon den zijn gevallen, waaronder vier Amerikanen en vier Britten. Omgekeerd laat ook de Iraakse lucht macht zich niet onbetuigd. Het opper bevel in Bagdad maakte bekend dat dinsdag aanvallen waren uitgevoerd op zeven Iraanse vliegvelden in het westen en zuidwesten van het land, waarbij „talloze vijandelijke vliegtui gen op de grond werden vernietigd en een groot aantal hangars en installa ties zwaar beschadigd". De Iraki's zou- meisje, dat volgens Iraakse bron werd gewond tijdens een raketaanval door een Iraans vliegtuig. VLISSINGEN - De directie van de Koninklijke Maatschap pij De Schelde in Vlissingen moet op instructie van de loon- technische dienst van het ministerie van sociale zaken de salarisverhoging van 14 bazen bij deze werf ongedaan ma ken. Een vertegenwoordiger van de loontechnische dienst meld de zich dinsdag by het bedrijf met de mededeling dat de salarisverhoging van de 14 Schelde-medewerkers, die zoals bekend van de loongroep 9 naar de loongroep 10 gingen, in strijd is met de loonmaatregel van het kabinet De directie heeft inmiddels aan de instructie van de loontechnische dienst gehoor gegeven en de maatregel ongedaan gemaakt De salarisverhoging voor de bazen was een van de directe aanleidingen tot de staking by de Koninklijke Maatschappij De Schelde. De staking wordt vandaag, woensdag, onver minderd voortgezet omdat In de loop van dinsdagavond de onderhandelingen zyn afgebroken. Vanmiddag om half drie worden ze hervat ook pagina 2) Het Iraakse persbureau I.NA. verspreidde gisteren deze foto met als bij schrift: het wrak van een Iraanse straaljager van het type Phantom, die werd neergeschoten door de Iraakse luchtafweer KOEWEIT - De regering in Bagdad 'stelt drie voorwaarden' om een eind te maken aan het conflict met Iran. Dit heeft een officiële woordvoerder van Irak volgens de Koeweitse pers bekendgemaakt Die drie voorwaarden zijn: 1) De Iraanse autoriteiten moeten de soevereiniteit van Irak over zijn territoriale grenzen met Iran eerbiedigen. 2) De soeverein itei t en de wettige rechten van Irak op 'Sjat el-Arab' moeten eveneens geëerbiedigd en erkend worden. 3) De drie eilanden bij de Straat van Hormoez. grote en kleine Tomb en Abou-Moussa. moeten door Iran aan de soevereiniteit van Irak worden teruggegeven. OPSCHORTING PROEVEN NEW YORK (DPA) - De Sowjet-Unie heeft dinsdag in de algemene vergadering van de Verenigde Naties in New York enige 'dringende maatregelen tot vermin dering van het oorlogsgevaar' voorgesteld. Volgens Moskou moeten de bestaan de militaire blokken niet worden uitgebreid en de strijdkrachten van alle staten en hun conventionele bewapening worden bevroren op het niveau van 1 januari In een rede tot de algemene vergade ring riep minister van buitenlandse za ken Andrei Gromyko alle lid-sta ten van militaire bondgenootschappen op. geen nieuwe leden toe te laten. Ander- zyds deed hij een beroep op de niet-ge- bonden staten om niet toe te treden tot militaire allianties. Voorts stelde hy een opschorting van alle kemproeven voor een jaar voor. Hierbij verzekerde hy dat de Sowjet-Unie nooit kernwa pens zal gebruiken tegen landen die zich ertoe verbonden hebben, niet der gelijke wapens te verwerven of te pro duceren, dan wel op hun grondgebied toe te laten. In een brief aan secretaris-generaal Kurt Waldheim verklaarde de Sowjet- minister dat het dringende karakter van het door hem ingediende voorstel blijkt uit het feit dat 'bepaalde' staten onder het voorwendsel van door hen zelf veroorzaakte spanningen de be staande militaire blokken willen uit breiden en nieuwe blokken vormen, hun bewapeningsopbouw willen be spoedigen en hun voorraden nucleaire en conventionele wapens willen ver groten. deze ontwikkeling zich voortzet, geraakt de wereld aan de rand van een militaire catastrofe, al dus Gromyko. In zijn rede tot de algemene vergade ring beschuldigde hy de Verenigde Sta ten en 'enige andere NAVO-landen' er van dat zy door hun politiek de toe stand in de wereld ingewikkelder heb ben gemaakt Volgens hem proberen de leiders van de NAVO het strategisch evenwicht van de krachten in de wereld ten gunste van hun blok te wijzigen Gromyko verzekerde dat zijn land be reid is het met de VS gesloten tweede akkoord tot beperking van de strategi sche bewapening (Salt-2i te ratificeren en strikt na te komen. De Sowjet-Unie was, naar zyn zeggen, ook voornemens mee te werken aan onderhandelingen over een verdere beperking van de stra tegische bewapening onder strikte inachtneming van het beginsel van evenwicht en evengrote veiligheid DEN HAAG (ANPi- „Er is geen sprake van dat Nederland eraan denkt tege lijk met de Bondsrepubliek, op 5 okto ber, een visumplicht in te voeren voor Turken". Dit verklaarde dinsdag de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag. UTRECHT - De Voedingsbond FNV heeft een alternatief plan opgesteld waarmee de koopkracht van actieven en niet-actieven kan worden gehand haafd. Het bestuur van dc Voedings bond FNV heeft die plannen voorge legd aan de kaderleden die gisteren bijeen waren om de lijn voor de cao- onderhandeling 1981 vast te stellen. Door vier ingrepen, zo betoogde vak- bondseconoom Henk van der Kolk. kan de koopkracht van de inkomensgroe pen tot aan modaal (f 33.000) behouden biy ven en de financiering van de collec tieve sector worden geregeld. Die ingre pen zyn: - aflopptng van de prijscompensatie vanaf f33 000. - afschaffing van de premtegrens socia le verzekeringen. Die grens bedroeg tn 1980 nog f61.000.- verschuiving van de pre mtegrens volksverzekeringen van f46.600 nu naar ruim f60.000. en. - besteding van de 1.3 miljard gulden aan extra aardgasbaten voor finan ciering van de collectieve sector Volgens de berekeningen van de Voe dingsbond levert dit totaal f 3.3 miljard; ruim voldoende om het gat van f 2.870 miljoen in de collectieve sector te dich ten. Eerder had loononderhandelaar Winter laten doorschemeren dat het binnen de FNV rommelt over het te voeren ar beidsvoorwaardenbeleid voor volgend jaar. Zo is bekend dat de Industriebond FNV handhaving van de koopkracht wil loslaten ten gunste van de werkgele genheid De Voedingsbond is daar te gen. Winter zei dat eenheid binnen de vakbeweging bittere noodzaak is. maar niet ten koste van elke prijs. Ook bondsvoorzitter Cees Schelling zei dat de Voedingsbond als het erop aan komt duidelijkheid van beleid naar de leden toe zwaarder zal laten wegen dan de eenheid binnen de FNV ..De leden hebben er rechtop te weten welke koers we varen. We hebben geen behoefte aan wazigheid, aan nevels waarbij het de le den met duidelyk is wat de positie van de vakbeweging is. De leden moeten weten wat ze aan ons hebben," aldus Schelling. De hele FNV gaat volgende weck maandag op een speciaal congres over het cao-beleid voor de komende tijd praten. Eind deze week komt het FNV- bestuur met een discussienota, die een aanzet moet geven tot hel uitstippelen van een gezamenlijk beleid van de FNV-bonden voor 1981 en later. Een woordvoerder van de FNV wilde dins dag nog iel meedelen in hoeverre de koopkrachthandhaving van de Voe dingsbond past in de visie van het FNV-bestuur. iZie ook pagina 3). Typisch Haagse schertsvertoning \ilit rpwee ministers en een hoge J. ambtenaar hebben giste- pSSOT ren een officieel bezoek aan Zeeland gebracht, waarvan NSÏÏSj het rendement nul is. Ze kwa- men om het provinciaal be stuur een schrobbering te geven over de beslissing die in het najaar van 1979 werd genomen om het Baaihoekkanaal te schrappen van het streekplan Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. Het college van gedeputeerde staten op zyn beurt was van deze Haagse missie absoluut niet ondersteboven Aan de ministers Bee laerts van Blokland (ruimteiyke orde ning), Tuynman (verkeer en water staat) en de departementale vertegen woordiger van buitenlandse zaken werd uiteengezet hoe men in Zeeland aankijkt tegen het uitsluitend Belgi sche belang van het Baalhoekkanaal en weigert om daarvoor nog langer een ruimtehjke reservering in stand te hou den. Wanneer Den Haag tóch wenst dat er op het streekplan met de aanleg van dit kanaal rekening wordt gehouden dan moet men daar een en ander maar gewoon voorschrijven (een aanwyzing op grond van de wet ruimteiyke orde ning). De Haagse heren hebben aange kondigd dat zo n 'aanwyzing' er hoogste waarschijnlyk wel zal komen. Ook dal laatste was al meer dan een jaar be kend. Kortom, een bezoek dat in de an nalen kan worden bijgeschreven als een complete schertsvertoning. Maar die schijnen van tyd tot tijd te moeten wor den opgevoerd. Dit keer op verzoek van Haagse bewindslieden, die nog eens meenden te moeten komen uitleggen wat hier al lang bekend was: namelyk dat zy waren geschrokken van zoveel Zeeuwse eigengereidheid. Hoe gekunsteld dit hele bezoek was bleek uit alles. De kwestie van de overeenstemming tussen België en Ne derland over de aanleg van een Baal hoekkanaal naar Antwerpen is na al die jaren nog steeds niet verder gekomen dan een aantal handtekeningen van on derhandelaars Aan Nederlandse kant boden die een niet oninteressant per spectief. Immers: het Baalhoekkanaal maakt onderdeel uit van een pakket van drie ontwerp-waterverdragen tus sen beide landen. De Nederlandse toe zegging dat er zal worden meegewerkt aan de aanleg van het uitsluitend voor de Belgen zo aantrekkelijke kanaal is in beginsel afgekocht met vergaande maatregelen van de kant van België bij de zuivering en de levering van rivier water op Maas en Schelde Alleen is het nog maar de vraag of die Belgische be reidheid ooit werkelyk in daden zal worden omgezet. Opeenvolgende rege ringen in Brussel hebben het nog steeds niet aangedurfd om de ontwerp-verdra gen aan het Belgische parlement voor te leggen, bang als ze waren en zyn voor de tegenstand in eigen land. De laatste aanwijzingen over de stand van zaken gaan in de richting van een poging om de hele zaak nog maar eens opnieuw met Nederland 'bespreekbaar' te ma ken. In Bel gië overheerst de mening dat er voor dat Baalhoekkanaal aan Neder land wel erg veel moet worden 'ingele verd'. Den Haag is er alles aan gelegen dat zoiets niet gebeurt. Maar dan moet de zaak hier in Nederland wel 'gaaf ge houden worden, - hoe onwezenlyk de hele gedachte van een Baalhoekkanaal ook langzamerhand begint te worden. Van het begin af heeft Zeeland met Den Haag overhoop gelegen over de Baalhoekaffaire Aanvankelijk waren provinciale staten nog wel bereid om de aanleg van een kanaal te accepteren (en op het streekplan in te tekenen i. mits er langs de oevers op Zeeuws-Vlaams grondgebied industrieterreinen zouden kunnen worden aangelegd. Later rees er steeds meer verzet in Zeeland. Men liet het weliswaar in het streekplan staan, maar begon steeds meer aan te voeren dat er voor het gebied zelf alleen maar nadelige kanten aan te onderken nen waren Najaar 1979 gaven gedepu teerde staten opdracht om de planolo gische reservering voor het kanaal uit het streekplan te schrappen, een stap waarvoor zy een maand later de volledi ge steun van de statenvergadering kre gen. Op Haagse departementen groeide de irritatie over de Zeeuwse beslissing Men wilde geloofwaardig blijven tegen over de Belgen, maar kreeg het er wel te kwaad mee. Om te laten blijken aan de Belgen dat het Nederland nog steeds 'ernst' is met de drie ontwerp-waterver dragen is mogeiyk dat bezoek van gis teren nog te verklaren. Alleen doet het dan wat merkwaardig aan wanneer de Haagse ministers die voor de regie van de opvoering tekenen na afloop een open gesprek met de pers uit de weg. een toelichting op wat ze hebben ge daan aan anderen overlaten en schie- ïyk afreizen naar huis. Zou er dan werkelijk zo weinig te vertellen zyn ge weest. Wie het weet mag het zeggen. vdM 'Spruitjeslucht' in Rijnmondgebied ROTTERDAM iANPi - De meldkamer van De Rijnmond is dinsdagavond overspoeld met klachten over stank. In twee uur lijd kwamen tweehonderd klachten binnen over een spruitjes lucht'of oliestank De klagers wonen m Vlaardingen en Schiedam. De milieu dienst van Rijnmond is onmiddellijk met meetwagens op zoek gegaan naar de veroorzaker van de stank. De stank blijft erg lang hangen, omdat er zeer weinig wind staat

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1