PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Irak en Iran bestoken Ikaars luchthavens Omkoopaffaire in Rijnmond KVP-bestuur veroordeelt houding kamerlid Dijkman HEEN OFFICIËLE OORLOGSVERKLARING BRANDBRIEF GS OVER FUSIE ZIEKENHUIZEN ONKRUIT OP DE TOREN Kernkop van Titan geborgen TONNEN STEEKPENNINGEN IN BOUW vandaag STEMMING IN BO YCOT-DEÊA T jonnlge perioden Inde ochtend hier en daar mistbanken loarna droog meer met zonnige perio- in Middag te mperatuur ongeveer 19 paden. Matige loind ujil Zuid tot zuid- stsi. iaar9an9 no- 224 nsdag 23 september 1980 tamse bv sinds 1881 UW VERWARMINGSINSTALLATEUR Postbus 154 - 4400 AD Goes - Telefoon 01106-1740 PR (Van onze redactie buitenland IAGDAD/TEHERAN/DEN HAAG - Irak en Iran hebben maandag de gevechtshandelingen aan de jatt-al-Arab grensrivier uitgebreid met luchtaanvallen op vliegvelden en militaire installaties, r&ilraakse Mig-straaljagers hebben onder meer de internationale luchthaven van Teheran, Mehra- ad, bestookt en later op de dag zou ook Iran luchthavens in Irak hebben aangevallen, rijk 5 Bagdad en Teheran is nog altijd luchtruim is voor burgerluchtvaart ge- Sfl officiële oorlogsverklaring verno- sloten, tc 'kii tn, maar de verliezen aan beide zUden jden hoog zijn. Ook de oliehavens adan in Iran en Basra in Irak zouden Uder vuur liggen. Verbindingen met ade landen zijn verbroken en het IN IRAN EN IRAK NOG KLEINE 300 NEDERLANDERS BEN HAAG (ANP) - Er verbljven nog een kleine driehonderd Neder landers in Irak en Iran. Dit heeft ten woordvoerder van het Neder landse ministerie van buitenlandse taken maandag desgevraagd mee gedeeld. Inlran zitten nog 71 Nederlanders. De meesten in de hoofdstad Tehe ran en de rest in het zuiden van het land bij bouwprojecten waaraan Merlandse bedrijven meetver- ken. Er zijn geen Nederlanders in ie grensgebieden met Irak. In dat laatste land verblijven 201 Neder landers: 190 in de hoofdstad Bag- iad, de anderen verspreid in de provincie. Vanaf het vliegveld Mehrabad bij Tehe ran stegen maandagmiddag grote rook wolken op en bevestigden westerse di plomaten in de Iraanse hoofdstad dat vijf of zes Iraakse straaljagers militaire doelen bij het vliegveld hadden be stookt, Later in de avond zou er op nieuw ëen aanval zijn gedaan op steun punten van de Iraanse luchtmacht. In Teheran geldt een totale verduistering om burgerslachtoffers te voorkomen. De Iraanse leider Khomeiny heeft de bevolking opgeroepen kalm te blijven en beloofd later met bewijzen te komen dat het hier een samenzwering tussen de Verenigde Staten en Irak betreft. Doden Volgens Iraakse opgaven zijn maan dag nog zeker zes andere vliegvelden in Iran bestookt en volgens de radio is er nu sprake van een volledige oorlogs situatie tussen de beide landen. Vanuit Turkije werd eerder op de dag bericht dat Irak officieel de oorlog had ver klaard, maar vanuit Bagdad en Tehe ran werd dit niet bevestigd. De Iraanse president Bani-Sadr, die het opperbe vel over de strijdkrachten heeft over genomen, beweert echter dat er aan Iraakse kant al 244 doden zijn gevallen Zeeumch- Vlaanderen MIDDELBURG - Het dagelijks bestuur van de provincie heeft de drie ziekenhuis besturen in Zeeuwsch-VIaanderen (Hulst, Oostburg, Terneuzen/SIuiskll) met de meeste klem gevraagd ernst te maken met samenwerking. In een Tjrandbrief aan de ziekenhuisbesturen wijst het college van gedeputeerde staten erop dat uitblijven van de vorming van een ziekenhuisgroep op korte termijn (dat wil zeggen: één ziekenhuis op drie plaatsen), betekent dat de kleine ziekenhuizen in Hulst en Oostburg zullen worden opgedoekt staatssecretaris mr E. Veder-Smit van en 11 Mig-straaljagers, zes helikopters en 21 tanks buiten gevecht zijn gesteld. Het Iraakse oppercommando heeft maandag besloten alle Iraanse militai re bases te vernietigen om tegenaanval len te voorkomen. Voor Bani-Sadr aan leiding om de Iraakse president Sad dam Hoessein te vergelijken met de toenmalige Israëlische opperbevelheb ber Mosje Dayan, toen deze ln 1967 eerst de vliegvelden van zijn tegenstan ders onklaar maakte om vergelding te voorkomen. Aan Iraanse zijde meldde men het verlies van drie vliegtuigen, een helikopter, elf tanks en drie oorlogs bodems. De Iraakse luchtaanvallen op doelen ver ln Iran en dergelijke tegenmaatre gelen van Iraanse zijde zijn tot dusver de ernstigste escalatie van de al drie weken voortdurende schermutselingen aan de Shatt-al-Arab rivier, die het zuidelijke deel van de grens tussen de beide landen markeert. Via deze rivier, die ontstaat door het samenlopen van de Eufraat en de Tigris, vindt de belang rijkste doorvoer van Iraanse en Iraakse olie plaats. Aan beide zijden van de ri vier liggen ook grote olieraffinaderijen, waaronder die van Abadan de grootste ter wereld zijn. De vijandelijkheden es caleerden vorige week. toen Irak eenzlj- dighetinl975 gesloten akkoord over de eeuwenoude grenskwestie opzegde Sindsdien heeft Iran een grootscheepse mobilisatie aangekondigd. Goudprijs Ook buiten het gebied maakt men zich grote zorgen om de gevechten rond het gevoelige oiiegebied. In New York (Slot zie pag. 8 kol. 4) NIJMEGEN - Een actie van de an ti-militaristische groep Onkruit is maandagmiddag om vxjf uur vrij wel zonder kleerscheuren afgelo pen. De zeven bezetters, die zich vanaf tien uur 's ochtends op de Stevenstoren ln hel centrum van Nijmegen verschanst hadden, kon den het gebouw ongestoord verla ten. Een groep van ongeveer veer tig sympathisanten begroette hen uitbundig, terwijl de politie op een afstandje toekeek. Anderen, die duidelijk wat minder gelukkig wa ren met de bezettingsactie, staken hun boosheid echter niet onder stoelen of banken. Rond half elf 's morgens heeft de politie getracht de toren te ontrui men. Dat lukte echter niet. In over leg met het gemeentebestuur heeft men besloten niet verder in te grij pen. De Onkruitleden achtten het vol doende een persverklaring af te ge ven. Zij verklaarden de actie te hebben gehouden om te proteste ren tegen de behandeling van de el] politieke dienstweigeraars, die ver spreid over het land gevangen wor den gehouden. Deze zijn voorname lijk afkomstig uit Nijmegen. Staat van oorlog Kn H ontslagen de Apparaten- en Ketelfabrlek ln Goes zullen 32 arbeidsplaatsen verlo ren gaan Een reorganisatie die de di rectie van AKF de vakbonden en de ondernemingsraad van het bedrijf heelt voorgelegd maakt de verminde ring van het personeelsbestand nood zakelijk. De slechte marktsituatie warin de Goese fabriek verkeert, ls wrzaak van sombere verwachtingen van de leiding van AKF, die spreekt van een permanent gebrek aan op drachten tegen redelijke prijzen. I PAGINA 3 H folitie-optreden Burgemeester Polak van Amsterdam 11 vlndtdat bU de jongste kraakmanifes- tatle rond de Groote Keyser geen grootscheeps optreden van de politie nodig was. De burgemeester reageerde gisteren op kritiek van de zijde van de politic ln het district waaronder het krakersbolwerk valt. Verontruste agenten vinden dat door het niet op treden tegen de algemene politieveror dening een rechtsongelijkheid ont- 'Md en grind Het transport van zand en grind zal niet op de schippers beurzen worden aangeboden. Plannen hiertoe zijn door staatssecretaris Smit-Kroes van ver in waterstaat opgeschort. De staatssecretaris zal - gedwongen door een meerderheid van de tweede kamer - de producenten van zand en grind een jaar lang de kans bieden het ver voer vlaeen alternatief plan te regelen. Deschlppersbonden ONS en ASV voe len niets voor het alternatief en willen het transport vla de schippers beurs la ten verkopen. PAOINA 7 bouw De Hout- en Bouwbonden FNV zijn nog pessimistischer over de werkgele genheid ln de bouw ln Zeeland dan de aannemers. De schatting van duizend ontslagen ln de bouwnijverheid ln de komende maanden, uitkomst van een enquête van de ondernemers, achtten de bonden nog aan de lage kant PAOINA 19 volvo De eerste stap van een groot reorgani satieplan voor Volvo Car BV ln Hel mond ls een Ingrijpende wijziging van de topstructuur van het bedrijf. De wij ziging zal zeker gevolgen hebben voor de personeelsbezetting, maar het ls nog niet duidelijk hoeveel mensen er MJ de reorganisatie betrokken zullen morden. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en U. Sport: 13 en 15. Varia: 17. Radio en televisie: 18. Financiën: 19. Gedeputeerde staten hebben delega ties van de drie ziekenhuisbesturen - Sint-Lidulna in Hulst, Sint-Antonius ln Oostburg en Juliana/SintEUsabeth in Temeuzen/Slulskil - uitgenodigd voor een bespreking in de Middelburgse Ab dijgebouwen, medio oktober '80. Het dagelijks bestuur van de provincie wil dan nog eens proberen duidelijk te ma ken welke grote (patiënten)belangen er gemoeid zijn met een snelle fusie in Zeeuwsch-VIaanderen. In ieder geval vóór 1 december aanstaande willen ge deputeerde staten weten hoe de zieken huisbesturen in Zeeuwsch-VIaanderen concreet verder denken te gaan. „Het zal u duidelijk zijn dat thans de tijd is aangebroken voor het nemen van ingrijpende beslissingen", aldus het college van gs aan de ziekenhuisbestu ren. Herinnerd wordt aan de visie die (Slot zie pag. 7 kol. 4) volksgezondheid en miliehygiéne er in deze op nahoudt: alleen samengaan rechtvaardigt behoud kleine ziekenhui zen. GS vestigen er voorts de aandacht op dat zowel de provinciale raad voor de volksgezondheid (Ravoz) als provin ciale staten zich erg eenstemmig heb ben uitgesproken over de noodzaak om tot drie ziekenhuisgroepen te komen (waaronder één voor Zeeuwsch-VIaan deren). Voor de goede orde geven gs nog eens aan wat daaronder verstaan moet worden „Eén ziekenhuisorganisatie, met één bestuur, één directie, één medi sche staf, één verpleegkundige staf en één ondernemingsraad". Daarbij hoort naar de mening van het provinciaal da gelijks bestuur ook het opstellen van een plan voor de verdeling van de medl- DEN HAAG - Het KVP-partijbestuur heeft het kamerlid mr. Stef J. M. Dijk man veroordeeld voor diens „onjuiste" houding tijdens het olieboycot-debat van afgelopen juni. Het partijbestuur heeft maandag laten weten dat tijdens dat debat er „geen enkele reden" was voor Dijkman om de ingediende motie van wantrouwen tegen het kabinet- Van Agt te steunen. DAMASCUS (ARKANSAS)-De kernkop met een nucleaire lading van negen megaton, die vrijdag bij de explosie van een Tltan-II-raket 200 meter buiten de raketsilo werd geslingerd, is maandag door het Amerikaanse leger geborgen. Een vrachtwagen vervoerde de kernkop in lodenverpakking naar de luchtmachtbasis Little Rock in de staat Arkansas, geëscorteerd door zeven legervoertuigen. Little Rock ligt ongeveer 100 km van de raketbasis in Damascus. In een eerste reactie liet Dijkman weten tevreden te zijn met de uitspraak van het partijbestuur. Hij legde er de na druk op dat ondanks de veroordeling voor zijn stemgedrag het bestuur zijn onafhankelijke positie als kamerlid on aangetast had gelaten. Ook is hij ver heugd dat een disciplinaire maatregel achterwege is gebleven. Het stemgedrag van Dijkman leidde in de afgelopen maanden tot verscheide ne lange discussies binnen het bestuur van zijn partij. Daarnaast had het con troversiële kamerlid enkele gesprek ken met het dagelijks bestuur van de KVP. Ook binnen de CDA-fractie is het gedrag van dc in totaal zes kamerle- DEMONSTRATIE TEGEN STRAUSS VERBODEN BREMEN - De politie van Bremen heeft maandag een betoging verboden die linkse en liberale jongeren woens dag hadden willen houden tegen Franz Josef Strauss. De kandidaat bondskan selier van de oppositiepartijen CEDU en CSU houdt woensdag een rede in de hanzestad met het oog op de Bondsdag verkiezingen van 5 oktober. Tot de demonstratie was opgeroepen door het linkse volksfront, de beweging "Houd Strauss tegen' en de jonge demo craten. die gelieerd zijn aan de FDP. de coalitiepartner van Helmut Schmidt De lijsttrekker van de sociaal-demo cratische SPD. In pamfletten hadden enkele van deze groepen ertoe opgeroe pen de vergadering desnoods met ge weld te verhinderen. Naar verwachting zullen woensdag tweeduizend politie mannen ln touwzijn. om de bijeen komst in het Bramense stadhuis door gang te doen vinden. den, die de oppositionele motie van af keuring steunden, onderwerp geweest van beraad. In een maandagavond uitgegeven ver klaring kiest het partijbestuur onom wonden voor de opvattingen van het kabinet tegenover een olieboycot. De KVP verwerpt hierin het Zuidafrikaan- se apartheidsbeleid. maar vindt dat de maatregelen tegen dit land in een inter nationaal kader genomen moeten wor den. Volgens het bestuur had Dijkman geen reden tijdens het debat de motie van afkeuring te steunen, omdat het kabi net inmiddels had toegezegd samen met andere landen te zullen onderzoe ken of een olieboycot haalbaar was. „De steun aan de motie door de heer S. J. M. Dijkman wordt daarom als een politiek onjuiste beslissing gezien," al dus de KVP. Ontstemd is de partij over de inhoud (Slot zie pag. i kolom 5) ROTTERDAM (ANP) - In het Rijnmondgebied is een grote omkoopaffaire aan het licht ge komen, waarbij aannemers steekpenningen hebben be taald aan medewerkers van grote bedrijven om zodoende opdrachten in de wacht te sle pen. De annemers werden op hun beurt omgekocht door koppelbazen. Een recherche-fraudeteam heeft maan dag vier medewerkers van grote bedrij ven in Europoort-Botlekgebied aange houden. Zij hebben voor honderddui zenden guldens steekpenningen aange nomen. De arrestanten zijn de 43-jarige A. H. J.S., de 53-jarige J. A. S de 51-jarige C. A. S en de 51-jarige C S De arrestaties zijn een gevolg van de strijd die politie en Justitie tegen de ma lafide onderaannemers heeft aange bonden Officier van justitie mr H. de Doelder verwacht, dat er nog meer za ken aan het licht zullen worden ge bracht De officier heeft nog tientallen zaken in portefeuille die door personeelsgebrek niet kunnen worden aangepakt. Om de koppelbazen nog op een andere manier te treffen heeft de officier bij de rechtbank de opheffing gevraagd van een tiental lege BV's. Deze BV's worden door koppelbazen in 'voorraad' gehou den om er spociale premies mee te ont duiken. De Doelder beschouwt dit als een proefproces. Hij wil zien hoe de recht bank reageert, of er proceduremoei lijkheden zijn en hoe snel er een beslis sing valt. „Pas dan kunnen we bekij ken of dit een bruikbaar middel is", aldus De Doelder. Hij beschikt over een lijst met ongeveer vijfhonderd BV's die voor opheffing in aamerking komen. •ruitvat Midden-Oosten. .Het parlement van Israél besluit Jeruzalem uit te roe- pen tot eeuwige en ondeelba- [|i522ï re hoofdstad van het land. De «SSy moslimwereld staat op zijn achterste benen en ook de landen in het Westen - veelal te beschouwen als Is raels vrienden - reageren afwijzend en soms paniekerig op de beslissing. Syrië en Libiè sluiten elkaar liefdevol in de armen: zdj zuljen voortaan als één optre den. In de Marokkaanse stad Fez roe pen de islamitische landen de hulp in van de Derde Wereldlanden ten einde met de macht van het getal Israél de voet dwars te kunnen zetten in de VN. Israél moet volgens die landen de 'Zuid- Afrika-behandeling' krijgen: officieel ls Zuid-Afrika lid van de VN. maar het land wordt aan het begin van elke zit ting van de Algemene Vergadering de toegang ontzegd. In Irak stijgen militai re vliegtuigen op om vijandelijke doe len in Iran met raketten en bommen te bestoken. Het is volop oorlog tussen de ze twee moslimstaten, al ls de officiële oorlogsverklaring (nog) niet afgegeven. Het zijn even zovele gebeurtenissen tussen gisteren en drie, vier maanden geleden, die er op duiden, dat de kwali ficatie 'kruitvat Midden-Oosten' verre van misplaatst is. De wereld is er in de loop van vijfendertig jaar aan gewend geraakt, dat er altijd wel wat aan de hand is in het zo rijk met olie - het vloei bare goud van deze eeuw - begiftigde Midden-Oosten. We hebben er mee le ren leven, maar bij iedere gebeurtenis dóór schrikken we toch weer op. Altijd weer de vraag: Hoe zal het deze keer aflopen? Eik en Iran staan niet voor de eerste eer als kemphanen tegenover el kaar. In het verleden is het herhaalde lijk tot botsingen gekomen, maar in 1975 trad een verbetering op in hun zo vaak verstoorde relatie. In dat jaar sloot de verdreven en Inmiddels overle den sjah van Perziè (Iran) in Algiers een overeenkomst met buurland Irak, waarin een aantal slepende kwesties werd geregeld rond de grensrivier SJatt al-Arab, die toegang geeft tot de belangrijkste havensteden van Iran en de rijke olievelden. De grens werd ten gunste van Iran verlegd en dat land mocht tevens de drie in 1971 bezette eilandjes ln de Perzische Golf behou den. Dit alles in ruil voor het intrekken van de Iraanse steun - met name finan cieel - aan de opstandige Koerden in het noorden van Irak. Maar sinds aya tollah Khomeiny de macht in Iran heeft overgenomen, zijn de spanningen tus sen beide landen weer toegenomen. Iran intrigeerde onder de sjiitische moslims in Irak en dit land liet zich op zijn beurt niet onbetuigd in Iraans Koerdistan en in de door veel Arabieren bewoonde, olierijke provincie Khuzis- tan in Iran. Om beurten spelen Iran en Irak stokebrand onders eikaars min derheidsgroeperingen. De afgelopen maanden hebben met name de Irake zen naar de huidige situatie toege werkt: hun pesterijen deden algauw een oorlogsstemming ontstaan. Het eenzij dig 'herstel' door Irak van de oude grens dwars door Sjatt al-Arab was het sein tot regelrechte vijandelijkheden over en weer. Gisteren ontstond een bljna- oorlogstoestand, doordat Iraakse vlieg tuigen diep doordrongen in het lucht ruim van Iran en zelfs bombardemen ten uitvoerden op het vliegveld van Te heran. Kennelijk in de overtuiging, dat het eens zo machtige, maar door de isla mitische revolutie sterk verzwakte le ger van Iran verslagen kan worden, heeft Irak zich in een dubieus avontuur gestort. Opnieuw zijn door deze daad de hoog opgelopen spanningen in het Mid den-Oosten tot ontlading gekomen. Het bewijst eens te meer hoe Instabiel deze regio is. Het conflict Irak-Iran is niet alleen een etnische strijd tussen Arabie ren (Irak) en Perzen (Iran), maar even- zeèr een confrontatie tussen godsdien sten. De Iraniérs behoren tot de meer sociaal gerichte sjiitische tak van de is lam, terwijl de Irakezen voor tachtig procent aanhangers zijn van de ortho doxe soennietische richting Sinds Khomeiny water en vuur. Politiek geï soleerd, economisch ontwricht en mili tair verzwakt, bevindt Iran zich aan de rand van de afgrond. In nauwelijks an derhalfjaar tijd heeft dit land kans ge zien vrijwel de gehele wereld tegen zich in het harnas te jagen. De VS. de Sow- jet-Unie, Engeland, al de landen, die menen 'belangen' te moeten verdedi gen in het Midden-Oosten worden vij andig behandeld door Iran. De bijna- oorlog met Irak komt dan ook op een hoogst ongelegen moment. Voor de in ternationale politieke situatie kan een oorlog in dit deel van de wereld ver strekkende gevolgen hebben: zowel de VS als de Sowjet-Unie onderkennen de grote strategische betekenis van dit ge bied Weliswaar is de olie-export van Irak en Iran niet van grote omvang - althans gerekend naar wat de wereld jaarlijks verbruikt - maar elk slot op de uitvoer zal op termijn toch gevolgen hebben voor de veeal westerse afne mers. Bij een lokaal conflict in het Mid den-Oosten dreigt altijd weer een (mili tair) Ingrijpen van één van de super machten óf van beide, met alle gevol gen van dien voor de wereldvrede. Voor lopig lijken de partijen niet bereid het conflict via onderhandelingen te willen oplossen. Het Midden-Oosten blijft een kruitvat De lont. die het kruitvat elk moment tot ontploffing kan brengen, is ln handen van de oorlogshitsers in Bag dad en Teheran. Dat is een weinig op wekkende gedachte Dim

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1