de pul bruinisse wereldwinkel gaat de boer op Nieuw dorpshuis voor Ellemeet CONFLICT SOZEN OP SCHOUWEN KUNST VOOR EEN KRATJE BIER... SchouweitJrDuiveland Extra „Als ze er zo over denken, nou, dan lach ik daar om..." DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1980 De Pul ligt ergens verscholen achter het 'grote' dorpshuis van Bruinisse. Een hok van acht bij acht meter, donker en gedeeltelijk onder de grond. Zoals het een ieder zichzelf respecterende soos betaamt, heeft ook De Pul z'n oude, kapotte, bankstellen. Een schuilhoekje voor de disc- jockey en een bar met wat krukken ervoor flankeren de open ruimte in het midden. Vanaf de muren staren vreemde wezens de soosbezoekers aan. Een Canadees heeft z'n kunst voor een kratje bier aan de soos verkocht; bijna psychedelisch heeft de buitenlander de sooswanden toegetakeld. Tussen z'n kunstwerk staan teksten die handelen over 'love', 'Peace' en 'War'....en toch ligt de leeftijd van de gemiddelde soosbezoeker niet ver boven de vijftien. De Pul dankt zijn naam voor een be langrijk deel aan de Bru-Pop manifes tatie. Het bestuur van de soosstichting weet al zo'n driejaar dit festival van de grond te krijgen. Een ideetje van be stuurslid Theo Kriger. Maar dat is niet het enige dat De Pul te bieden heeft. Ze verzorgen als het ware het 'openbaar jeugdwerk' in Bruinisse. Films, een strip-o-theek, popgroepen, disco's, bar becue's en kindermiddagen. Honderd en twintig leden hebben zich inmiddels voor het stukje 'cultuurgemeting' van De Pul aangemeld. „Een bloeitijd", vindt Theo. Hij maakt het soosgebeu- ren in Bru al vanaf het begin mee en vertelt dan ook met wat wjjsheid in z'n stem dat het weieens een stuk minder is geweest met de belangstelling. De Pul draait al zo'n tien jaar mee. Het begin lag in wat het 'Maagdenhuis' ge noemd wordt. Een groepje jongelui, dat zo nu en dan byelkaar kwam onder het genot van een drankje en een eigentijds muziekje op de achtergrond. Dit groep je groeide uit tot de initiatief-nemers van De Pul. Later kwam Bru-Pop daar ook bij. De groep werd een stichting. Bruinisse had z'n eigen volwassen soos, en die zorgde voor het weekelijkse ver maak van de plaatselijk jeugd. De be zoekers die nu de soos binnenstappen komen niet alleen van Bruinisse. De Bruse soos blijkt een grote belangstel ling te genieten in Goerec. Dc jeugd van dit andere, eiland komt vooral op vrij dag- en zaterdagavonden opdraven. Ze worden ontvangen met een keur van muziek. „We draaien alles", zegt Theo. Hij vindt dat de juiste formule om het iedereen naar z'n zin te maken. Dat hij in dit opzicht bij het rechte eind heeft. leidtTheoafuitde bezoekersaantallen. Het komt voor dat er op een zaterdag avond meer dan 150 man in de soos zit gepakt. „En dan wordt er nog geswingd ook", vertelt Theo wat onbegrijpend. Als hij op zo'n drukke avond even naar het toilet wil, kan dat alleen wanneer er een lp opgezet wordt. Theo is namelijk de disc-jockey en het duurt dan even voordat die korte afstand is afgelegd. Op het gejakker en lawaai van zo'n drukke zaterdagavond volgt dan de rust van de zondag, Die dag houdt De Pul z'n deuren gesloten. „Als we dan iets willen organiseren, moet het stich telijk zijn", merkt Theo berustend op. Mogelijkheden voor De Pul om op die dag met iets anders uit te pakken ziet het bestuurslid niet zitten. „Probeer daar maar eens toestemming voor te krijgen". Wellicht kan de toekomst wat uitzicht bieden voor die rustdag. Sinds kort trekt De Pul namelijk aan de bel bij de gemeente om een nieuw onderkomen van de grond te krijgen. Wat ruimer en los van het dorpshuis. Zo hoopt Theo dat in de toekomst ook de ongeveer vijfduizend stripboeken voor de strip- o-theek ergens een goede plaats kun nen krijgen. Tot zolang de ruimte er niet is, betekent het voor verschillende activiteiten behelpen en een beroep doen op het dorpshuis. Het programma van De Pul wordt in overleg door de negen bestuursleden opgesteld. Dat bestuur krijgt overigens weinig klachten van dorpsbewoners. De Pul lijkt volkomen geaccepteerd te zijn in Bru. Misschien dragen de 'christelijke' openingstijden van de soos het hunne daaraan bij. Van half acht tot twaalf uur. „Bovendien gaan veel jongere soosbezoekers al rond de klok van elven naar huis. Iedere soos z'n eigen sfeer. De Pul heeft dat eigen karakter weten te behouden. Een plek die wellicht wat onwezenlijk afsteekt tegen de nieuwbouw in haar omgeving. Het verdient aanbeveling om eerst wat aan het duister te wennen voordat de eerste stappen in de 'kelder' gezet worden. „Als we ooit nog eens ver huizen dan gaan de. meubels in ieder geval mee", zegt Theo. De kunst aan de muren zal het soosbestuur nog voor de nodige problemen zetten. Toch vindt Theo dat de beschilderde muren in De Pul thuishoren. Intussen hebben ook de Pléémobielz een plaatsje gekregen in de Bruse soos. Ze mogen er naar hartelust hun nieuwe punk uitproberen. Pop-groepen moe ten trouwens ook dit seizoen weer voor De Pul komen opdraven. „We houden het dan wel op groepen die nog niet be kend zijn", legt Theo uit. De Pul heeft een langere geschiedenis dan het Bru-pop gebeuren. Toch han gen ze nauw met elkaar samen. Het pop-festival gaat steeds meer tijd van de bestuursleden vergen. In het verle den hielden drie bestuursleden zich bijna een jaar lang met Bru-Pop bezig. Volgens Theo ziet het ernaar uit dat dat in de toekomst nog meer bestuurs leden zullen worden. Hij vindt dat de organisatie van de pop-manifestatie toch niet ten kost mag gaan van de an dere activiteiten. De Pul draagt nu een maal een belangrijke steen bij tot het Bruse jeugdwerk. „En dat moét zo blij- Ellemeet krijgt dan vermoe delijk eindelijk binnen kort een nieuw dorpshuis. Al jaren wordt er gesproken om dit dorp aan een nieuw vereni gingsgebouw te helpen. Er be gint nu schot in de plannen te komen. Het huidige dorpshuis is zeer dringend aan vervanging toe. Het semi-perma- nente gebouwtje (ooit gebruikt als noodschool en al een dikke vijfentwin tig jaar oud) vertoont vele gebreken. Herstel daarvan zou veel te veel gaan kosten. Vandaar, dat het gemeentebe stuur van Middenschouwen heeft geko zen voor nieuwbouw. De plannen voor het nieuw te bouwen dorpshuis zijn in voorbereiding. Er is een plan ontwor pen door de Technische Dienst kring Bruinisse en Middenschouwen. Er is ge kozen voor een permament gebouw compleet met toneelaccommodatie en een bar. Niet alleen verenigingen uit El lemeet. maar ook die uit de omliggende dorpen zouden van het nieuwe dorps huis gebruik kunnen gaan maken. De gemeenteraad van Middenschouwen heeft in juli van dit Jaar een voorberei dingskrediet van 25.000 gulden be schikbaar gesteld. De totale bouwkos ten worden geraamd op 450.000 gulden. Volgens een woordvoerder van de ge meente kan met de bouw begonnen worden, zodra gedeputeerde staten van Zeeland met de plannen van het ge meentebestuur akkoord zijn gegaan. Wanneer g. s. geen bezwaar hebben, kon nog eind van dit jaar gestart wor den met de werkzaamheden. De bouw tijd wordt op ongeveer een halfjaar ge schat. Het betekent dat - wanneer alles meezit - Ellemeet in de helft van 1981 het nieuwe dorpshuis in gebruik kan nemen. Het bestaande dorpshuis vertoont tal van gebreken en zal vermoedelijk binnen kort door een permanent gebouw worden vervangen. De wereldwinkel Schouwen-Duive- land gaat de boer op. In het kader van de vredesweek, die van zondag 21 september tot zondag 28 september wordt gehouden, organiseert de we reldwinkel de komende dagen in tal van dorpen op Schouwen-Duiveland een tentoonstelling. Het doel van die tentoonstelling: scho len, verenigingen en particulieren aan het denken zetten over vredesvraag stukken. Dat wil de wereldwinkel berei ken via allerlei documentatie, spelen, grammofoonplaten en dergelijke. Het materiaal dat de wereldwinkel expo seert is beschikbaar gesteld door instel lingen als bijvoorbeeld het Interkerke lijk Vredesberaad (IKV), het Neder lands Instituut voor vredesvraagstuk ken (NIW), Kerk en Vrede, de Stich ting Vredesopbouw, het Polymologisch Instituut, Amnesty International en hetCJV. Zondagmorgen 21 september is de 'rei zende' expositie in de hervormde kerk in Burgh <11.30-13.30 uur) en in het kamphuis De Dreèf in Renesse (17.00- 19.00 uur). Maandag 22 september is de tentoonstelling vermoedelijk in Ouwer- kerk. Plaats en tijd staan nog niet vast. Dinsdag 23 september is de tentoon stelling te zien in de gereformeerde kerk in Brouwershaven. Openingstijden: 19.00-21.00 uur. Woens24 september in het Groene Kruisgebouw in Bruinisse (15.00-17.00 en 19.00-21.00 uur). Donder dag 25 september van 10.00-21.00 uur in de wereldwinkel aan de Poststraat in Zierikzee. Vrijdag 26 september: open bare lagere school Nieuwerkerk (16.00- 17.00 en 19.00-21.00 uur). Zondag 28 sep tember wordt de tentoonstelling ge houden van 11.30-13.30 uur in de her vormde kerk in Oosterland. Zondag 5 oktober in de r.k. kerk in Zierikzee (18.00-20.00 uur) en tenslotte zondag 12 w oktober in de hervormde kerk in Scha- Een overzicht van het tentoonstellingsmateriaal van de wereldwinkel. De expositie is samengesteld door Grace Molegraaf, rendyke (12.00-14.00 uurj. secretaresse van de wereldwinkel l/otOl. PvdA-raadslid P. H. Canters in de gemeenteraad van Wes- terschouwen zegt het dreigend: „We zullen die man nog kritischer gaan volgen. Nog kritischer dan we tot nu toe hebben gedaan. En hij moet geen gekke dingen meer doen. Want anders..., anders pakken we 'm". Opnieuw zijn er problemen ont staan binnen de gemeenteraad van Westerschouwen. Dit keer is er een conflict gerezen tussen de PvdA- raadsfractie en CDA-wethouder P. M. van den Aarsen. Dinsdagavond tijdens de gemeenteraadsvergade ring zeiden de PvdA-raadsleden hun vertrouwen in de wethouder op. De directe aanleiding: de ('vol strekt onfatsoenlijke') manier waarop de wethouder onlangs een aantal gehandicapten, die ijveren voor een paar aangepaste recrea tieve voorzieningen, heeft behan deld. Canters - een dag na de raads vergadering - :„Weet je wat het met vandedAa Van den Aarsen is? Zo dra hij een rolstoel ziet, gaan z'n nekharen overeind staan. En waar om? Ik weet het niet. Ik denk ge woon omdat die man niet sociaal voelend is". De fractie van de PvdA ondervond dinsdagavond weinig steun van de overige raadsleden. Canters: „De houding van het CDA kon ik wel raden die laten hun eigen wethou der niet vallen. Maar van de WD had ik wel meer verwacht. Hun houding viel me tegen. Dat ze Van den Aarsen niet afvallen is mis schien ook wel ergens begrijpelijk. Want ze hebben hem destijds mede gekozen tot wethouder. Maar in de wandelgangen worden wel 's din gen gezegd, en dan hoor je dat het heus niet allemaal pais en vree is. Maar als het puntje bij paaltje komt, staan wij wel alleen. Het gaat mij er echt niet om dat we die wet houder nou zonodig naar huis wil len sturen. Het gaat mij er alleen om, dat wanneer iemand de porte feuille sociale zaken behartigt, dan vind ik dat 'ie zich ook sociaal moet opstellen". De kwestie rond de gehandicapten blijkt overigens alleen maar de kapstok te zijn waaraan de PvdA- raadsleden hun ongenoegen heb ben opgehangen over het functio neren van wethouder Van den Aar sen. De wethouder heeft zich al va ker de gram van de PvdA-fractieop z'n nek gehaald. Volgens PvdA- raadslid Canters is de wethouder totaal niet tegen z'n taak opgewas sen. Hij verwijt hem een gebrekaan voldoende inzet. Volgens Cantersis het herhaalde malen voorgeko men, dat de CDA-wethouder ge heel onvoorbereid in een vergade ring verscheen. Ook zou hij - zegt Canters - wel eens informatie voor de raad hebben achterhouden. Van den Aarsen is twee Jaar gele den zonder enige raadservaringop het wethouderspluche beland. Canters: „Hij moest en zou wethou der worden. Maar als je als jong raadslid zonder enige ervaring ge lijk gebombardeerd wordt tot wet houder, nou, dan moetje wel weten waaraan je begint. Ik zou zoiets in ieder geval nooit gedaan hebben Je moet eerst als raadslid een paa jaar in de bijkeuken hebben ge proefd voordat je iets dergelijks aan kunt. De andere wethouder (WD-er L. C. de Feijter), daar heb ik alle, maar dan ook alle lof voor. De werkt zicht te barsten. En dat kan ik van Van den Aarsen bepaald niet zeggen". Van den Aarsen over het opzeggen van het vertrouwen in hem doorde PvdA-raadsfractic: „Dat vind ik niet leuk. Maar ik heb er vertrou wen in dat ze na een paar weken wel weer tot een ander inzicht ko men". En over het verwijt van de PvdA dat hij zich niet voldoende inzet voor de gemeente Wester schouwen: „Oh, dat is nogal wat Dat heb ik ze nog niet horen zeg gen. Maar als ze er zo over denken, nou, dan lach ik daar om...".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 38