Li PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Dividenden tot 500 vrij van belasting Politie breekt blokkade Doodstraf Koreaanse oppositieleider Kim Kamer en Albeda akkoord over handhaven koopkracht KABINET BESTEMT 1,3 MILJARD Staking bij De Schelde Vlissingen duurt voort vandaag Suiker twee cent duurder Minder doden in verkeer VIJFTIG GULDEN VOOR LAAGSTBETAALDEN BEZETTING OASGEBOUW SAN SALVADOR Zimbabwe stuurt Walls laan uit MINIMUM-MELKPRIJS WORDT 1,07 GULDEN Wolkenvelden Droog weer met wolkenvelden, maar ook af en toe zon. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Wind uit zuid tot zuidwest, in het binnenland vrij krach tigaan de kust en op het IJsselmeer af en toe hard- 223e Jaargang no. 220 Donderdag 18 september 1980 GOESE MIDDENSTAND CENTRAL F 18-19-20 september fruitfestfval 20 september 's middags kindercorso (Van ome parlementaire redactiel DEN HAAG - Het kabinet wil het kopen van aandelen in Nederlandse bedrijven aantrekkelijker maken. Dat is een van de voorstellen waarmee de regering de positie van het bedrijfsleven wil te versterken. Met demaatregelen, die het kabinet woensdag bekend maakte, is een bedrag van f 1,3 miljard gemoeid. Het geld komt uit de pot van extra-aardgasopbrengsten. De ministers Van der Stee (financiën) en Van Aardenne (economische zaken) kondigen dit aan in een brief aan de Tweede Kamer. Volgens de plannen zouden dividenden tot een bedrag van f 500 per jaar belastingvrij moeten worden gelaten voor de inkomstenbelasting. Daarnaast zeggen zij te willen streven positleT Daardoor lopen deze groepen naar een nieuwe vorm van participatie maatschappijen. waarbij de overheid voor 50 procent garant zal staan. De di videnden van deze maatschappijen zul- Itn tot f 1000 belastingvrij blijven. Ondertussen heeft ook De Nederland- icheBank besloten dat de handelsban ken hun deelneming in het risicodra gend vermogen van ondernemingen mogen uitbreiden. Deze maatregel is genomen ln overleg met het ministerie van flnanclèn en het bankwezen. ZIJ maakt het mogelijk om kleine en mid delgrote (meest jonge) bedrijven te voorzien van voldoende eigen vermo gen om nieuwe activiteiten mogelijk te maken. De nieuwe maatregelen zijn erop ge richt meer risicodragend kapitaal be schikbaar te krijgen voor het bedrijfsle ren. De nadruk valt daarbij op het steu nen van kleine en de wat grotere bedrij ven, omdat deze het zwaarst te HJden lebben onder een zwakke vermogens- opdrachten De bedrijven die apparatuur voor de energievoorziening produceren en de overheid moeten snel de koppen bij el kaar steken om te voorkomen dat ln deze bedrijfstak met ongeveer 5800 werknemers de werkgelegenheid op de tocht komt te staan door een gebrek aan opdrachten. De zegt de Industrie bond FNV ln een nota over deze indus trie tak. PAGINA 7 hartkamer Het bestuur van de stichting streekzie kenhuis Walcheren plekerter nletover de aanvraag voor een Zeeuwse hartka mer (voor catheterlsatles, te vestigen tn Middelburg) ln te trekken. De claim die vanuit het Goese streekziekenhuis deBevelanden op zo'n kamer ls gelegd - overigens nadat de Walcherse aan vraag al lang een breed de deur uit waa ■achten bestuur, directie en medische staf van het streekziekenhuis Walche ren pertinent onjuist. PAGINA 13 vervoer Minister Tuljnman van verkeer en wa terstaat ls van mening dat het eigen vervoer verder moet worden terugge drongen. Deze terugdringing, wegens bet ruimtebeslag en de brandstofkos ten. zou volgens de wlndsman tot stand moeten komen door het open baar vervoer een grotere rol te laten spelen. PAGINA 21 solide Herman Emmink vertelt het met ge- Wite trots. De bedoeling was dat Mu- J-»al Onthaal slechts een zomer zou «uren. Maar de formule bleek zo solide bet programma zondag 28 septem- «rilfUen jaar bestaat en dan voor de '5wte keer de lucht ln gaat. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en IJ. Sport: 15 en 17 Varia: 19. Radio en televisie: 21. financiën: 23. het grootste risico. Waardering De maatregelen van het kabinet zijn inmiddels met instemming begroet door de handelaren op de Amsterdam se Effectenbeurs. „De vrijstelling van f 500 is weliswaar nog gering, maar het is in ieder geval een stap in de goede richting", aldus de Beurs. De plannen zullen vooral de spreiding van het risi codragend kapitaal in de hand werken en het beleggen in aandelen door parti culieren aantrekkelijker maken. Naast de ongeveer f 110 miljoen, die de ze beide maatregelen de overheid zul len kosten, heeft het kabinet al in de dinsdag gepubliceerde Miljoenennota andere voorstellen tot versterking van het bedrijfsleven bekendgemaakt Daarbij gaat het om een verhoging van de bijzondere winst- en voorraadaftrek (f765 miljoen) en de verhoging van de outillagepremie ln de WIR (f425 mil joen). De nu beschikbaar gestelde f 1,3 mil jard vormt de eerste „tranche" van de maximaal twee miljard aan extra aard gasbaten voor het bedrijfsleven. Het restant, f 700 miljoen, zal later worden besteed. Daarmee moeten de financie r-in gs- en rentabiliteitsproblemen van de ondernemingen verder worden ver licht De toegang tot de Beurs voor kleine be drijven zal voorts gemakkelijker wor den gemaakt Daartoe kondigde de Vereniging voor de Effectenhandel (ln overleg met het ministerie van finan ciën) de oprichting aan van een zgn. pa- ralleUe markt Deze is bedoeld als een tussenvorm tussen de bestaande offi ciële beurs en de incourante markt Ook de nieuwe participatiemaatschap pijen kunnen van deze markt profite ren. schrijven de beide bewindslieden. De parallelle markt kan voorts ge bruikt worden voor aandelenbeleggin gen van de rijksfondsen. Hierbij wordt speciaal gedacht aan Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds. Sociale Verzeke- BREDA (ANP)—De minimumprijs voor een kilopak witte kristalsui ker gaat per 1 oktober met 2 cent omhoog van 1.83 gulden naar 1.85 gulden. Dat heeft een woordvoer der van de Suikerunie woensdag avond bekendgemaakt De zoge naamde industriesuiker wordt niet duurder. De prijsverhoging ls een gevolg van een doorberekening van de door de Europese commissie vastgestelde Interventieprijs. Die interventie dateert van 1 juli en was nog niet volledig doorberekend. Een klein deel van de prijsstijging ls een ge volg van duurdere verpakking. De Suikerunie heeft alvorens tot verhoging over te gaan overlegd met het ministerie van economi sche zaken. ringsbank en de Gelddlensten van de PTT. Versoepeling De versoepeling van de kredietregels door De Nederlandsche Bank heeft be trekking op de deelname van handels banken in niet-financiêle ondernemin gen. Voorwaarden daarvoor zijn: - de deelname moet zich beperken tot een minderheidsbelang; - zij mag ten tijde van de aanvrage een bedrag van f2.5 miljoen niet te boven gaan; -de bank mag ten hoogste vijfjaar ln de onderneming deelnemen, maar verlen ging is niet uitgesloten. Hiervoor is ech ter een deugdelijke motivatie nodig; - de totale hoogte van alle deelnames mag nooit meer bedragen dan enkele procenten van het eigen vermogen van de bank. De maatregel van De Nederlandsche Bank betekent een aanzienlijke ver ruiming van de mogelijkheden voor de banken voor deelname aan bedrijven. Volgens de wet Toezicht Kredietwezen moet de Bank toestemming verlenen voor elke deelname boven de vijf pro cent van het eigen vermogen van be drijven. Deze restrictie is bedoeld om te grote machtsconcentraties van de handelsbanken te voorkomen. Daar naast wordt zo vermeden dat de ban ken te grote risisco's aangaan. HOLTEN - Enkele van de postende slachters bi) het Holtense vleesbedrijf Udema. HOLTEN - De poort van het Hol tense vleesbedrijf U-Vlees is woensdagmorgen vroeg met au to's geblokkeerd door de stakende slachters bij het bedrijf. Vracht wagens met varkens konden het terrein niet op. Doel van de blok kade was volgens een woordvoer der van de Voedingsbond FNV het afdwingen van een minimum garantieloon voor de 35 man tel lende slachtploeg van U-Vlees. De politie, ongeveer 25 man sterk, maakte omstreeks half elf een eind aan de blokkade. Daarna konden er weer varkens het bedrijf worden binnengereden. De Voedingsbond^ heeft na het politie-optreden tegen de stakersblokkade een telegram gestuurd naar minister Wiegel van blnnelandse zaken, waarin de bond zijn verontwaardiging uitspreekt over het inschakelen van politie by de stakingsactie. De openbare orde werd by de blokkade niet ver stoord, aldus de Voedingsbond, die stelt dat het optreden van burge meester Van Rappard van Holten de tegenstellingen tussen directie en stakers alleen maar heeft ver groot. Verdere acties zijn door deze gang van zaken onvermljdeiyk, al dus de bond. DEN HAAG (ANP) - In de maanden april en mei zijn in het verkeer in ons land veel minder doden gevallen dan in dezelfde maanden van het vorige jaar, zo blijkt uit cijfers van het CBS. Over juni en volgende maanden zijn nog geen cijfers beschikbaar. In mei zijn 180 mensen als gevolg van verkeersongevallen om het leven geko men, veertien minder dan in juni van het vorige jaar. In april waren er 140 verkeersdoden le betreuren, 31 minder dan ln dezelfde maand van 1979. Bij el kaar liep het aantal dodelijk veronge lukte verkeersdeelnemers in deze maanden met ongeveer 12.5 procent te rug. BONN WIL DRUK EEG OP SEOEL TOKIO, SEOEL (DPA/AFP/UPI) - De krijgsraad in Seoel heeft woensdag de belangrijkste oppositieleider van Zuid-Korea, Kim Dae Joeng, wegens het oprichten van staatsgevaarlijke organisaties en poging tot omverwer ping van de regering ter dood veroor deeld. Dit is meegedeeld door het Ja panse persbureau Kyodo. VLISSINGEN - De staking van 1.500 tot 2.000 productiemedewerkers bij de Ko ninklijke Maatschappij De Schelde te Vlissingen duurt vandaag tot zeker ver in de middag voort. Of het werk wordt hervat zal afhangen van de onderhan delingen die vanmiddag om half één tussen directie en werknemersverte genwoordiging zullen beginnen en die rond vier uur zullen zijn beëindigd. De stakers willen dat de KMSdirectie vier eisen onverkort inwilligt. Gebeurt dat niet, dan gaan volgens stakingsleider Herbert Sepers de acties verder tot wél overeenstemming is bereikt. De eisen van de stakers komen in het kort op het volgende neer: - directe onderhandelingen met de di rectie over een aantal knelpunten; - de arbeiders ln de laagste zes salaris groepen moeten minstens één loon- groep omhoog; - jeugdige werknemers die Jeugdloon krijgen moeten voor hetzelfde werk evenveel betaald krijgen als hun oudere collega's en - de directie moet de gestaakte werku ren normaal uitbetalen. Districtsbestuurder H. Bijvank van de Industriebond FNV bood KMS-direc teur Ir A. J. Smit gistermiddag om één uur een brief aan met de eisen van de stakers. Daarna begon een spoedverga dering van de ondernemingsraad. Om streeks drie uur zegde Ir. Smit de sta kers aan de poort toe, dat zo snel moge lijk met de onderhandelingen zou wor den begonnen. Zijn verzoek aan de sta kers. weer aan het werk te gaan. werd resoluut van de hand gewezen. Ook by de andere twee werknemersor ganisaties. Industriebond CNV en Unie BHLP, ls het beleid van de Schelde-di- rectie slecht gevallen. IZie verder pagina 2). Kim kan by nog twee hogere rechts instanties in beroep gaan. Kim eindig de ln de presidentsverkiezingen van 1971 als goede tweede en werd be schouwd als leidend kandidaat in de presidentsverkiezingen die volgend jaar moeten plaatshebben. Maar hy werd ln mei gearresteerd. De Verenigde Staten hadden krachtig tegen het pro ces geprotesteerd. De Verenigde Staten hebben nog geen commentaar gegeven op het vonnis. Reacties De Nederlandse regering houdt de zaak voortdurend in het oog. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken woensdag desge vraagd meegedeeld. Volgens de woord voerder houdt de Nederlandse regering over deze zaak ook regelmatig contact met de andere EEG-partners. SAN SALVADOR (AFP) - Guerrilla strijders hebbeu woensdag de zetel van de Organisatie van Amerikaanse Staten in San Salvador bezet. Militairen omsingelden het gebouw waarop een schotenwisseling begon. Een van de leden van de wacht is by de bezetting gedood. Er zouden vier ge wonden zijn. Het is niet bekend of er gyzelaars ln het gebouw worden vastge houden. Een lid van het linkse Democratisch- Revolutionaire Volksfront deelde UPI in een telefoongesprek vanuit de OAS- mlssie mee dat de poltleke gevangenen vrijgelaten moeten worden, dat de vak bonden vrijheid van organisatie moe ten hebben en dat de onderdrukking van mensen die met links sympathise ren. beëindigd moet worden. Genoemd front is een bundeling van al le oppositiegroeperingen van het land- Minister Genscher van buitenlandse zaken van de Duitse Bondsrepubliek heeft zyn collega's van de lidstaten van de Europese Gemeenschap opgeroepen gezamenUjk by de autoriteiten in Seoel te pleiten voor het leven van Kim. zo deelde de woordvoerder van buiten landse zaken ln Bonn mee. De Japanse premier Zenko Soezoeki zei: „Wij beschouwen de zaak als zeer ernstig en zullen Zuid-Korea over een paar dagen in kennis stellen van onze bezorgdheid". Australië gaf te kennen dat Seoel moet rekenen op een ernstige bekoeling in de onderlinge betrekkingen, als het de doodstraf aan Kim voltrekt. (Van onze correspondent) JOHANNESBURG - De voormalige opperbevelhebber van het Rhodesi- sche leger, generaal Peter Walls, is gis teren met onmiddellijke ingang ont slagen door president Canaan Banana van het nu onafhankelijke Zimbabwe. Premier Moegabe werd inid toege juicht toen hij de beslissing in het par lement bekendmaakte. Hij zei ook dat de regering van Zimbabwe overweegt verdere maatregelen te nemen tegen Walls, die zich met vakantie ln Europa bevindt. Walls zelf had op 29 Juli om ontslag ge vraagd en was daarna naar Zuid-Afrika vertrokken. In televisie- en kr an te-in terviews liet hy zich laatdunkend uit over de capaciteiten van de nieuwe re gering in Zimbabwe. Bovendien ver klaarde hij het plan te hebben gehad een staatsgreep uit te voeren. Eerder ha-I hy de Britse premier Thatcher ge vraagd de verkiezingen in Zimbabwe- Rhodesië, die een eind maakten aan het blanke minderheidsregime van Ian Smith en de politieke carrière van bis schop Abel Muzorewa, ongeldig te ver klaren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Minister Albeda (sociale zaken) en de Tweede Kamer zijn het eens over de handhaving van de koop kracht voor de minimuminkomens en de laagste uitkeringen. De Kamer kan ook instemmen met de f 25 miljoen, die de bewindsman voor deze operatie wil uittrekken. Alle gezinnen, waaronder de alleenstaanden, die het laagste inko men hebben, zullen kunnen rekenen op een eenmalige uitkering van f 50.- net to. Volgens de bewindsman gaat het hler- by om een groep van zo'n 500.000 gezin nen. Hoewel nog niet alle technische problemen zyn opgelost liet minister Albeda bUJken, dat een oplossing te vinden lijkt. Toch bleef hij bij zyn eerde re voorbehouden. Zo hangt het ver strekken van de uitkering af van de technische mogelijkheden om de be trokken groep te identificeren, terwyi er daarnaast nog overleg gaande ls over de vraag welke instantie de uitkering moet verstrekken. Dit bleek woensdag in de Tweede Ka mer tijdens een extra debat over de in komenspositie van de minima. De PvdA'er Van der Doef had het debat aangespannen omdat volgens hem de brief van Albeda, waarin deze aankon digt f 25 miljoen beschikbaar te willen stellen, te mager is. Vanwege het ver trek woensdagavond van de bewinds man naar Brazilië, moest het debat al gistermiddag plaatsvinden. Motie Van der Doef diende een nienwe motie in, waarin hij van de regering eist dat deze bet plafond van ongeveer 25 rail- jeen gulden alsnog verhoogt. Omdat geen van beide regeringspartijen een dergelijke verhoging nodig achten, heeft de motie (waarover vanmiddag gestemd wordt) geen kans van slagen. Dat geldt ook voor de motie van de so cialist. waarin deze een verhoging van de sociale minima met 1 procent op 1 oktober bepleit. Vanwege de doorwer king van deze maatregel in de komende Jaren, verwierp de minister het plan. Hij schatte de kosten als gevolg van een dergeUJke verhogi:.g op circa f290 mil joen. Verhit debat Het debat tussen de bewindsman en de oppositionele woordvoerder raakte op ?en gegeven ogenblik op kookhitte, na dat Van der Doef een verband had ge legd tussen de traagheid waarmee de zaak door de minister wordt afgedaan en diens vertrek naar Zuld-Amerika. Deze opmerking noemde Albeda „heel kwalijk" en „beneden de waardigheid van deze Kamer". Overigens behield Van der Doef. nadat hij had laten weten zijn opmerking niet zo bedoeld te hebben, zijn twijfels over de uitvoerbaarheid van het plan. Ook nam hij afstand van het voorstel van het FNV voor een uitkering Ineens van f 190,- en 0.9 procent per 1 oktober voor de laagste inkomens. Een dergelijke maatregel, hoe terecht ook, zou te hard aankomen voor het bedrijfsleven, aldus Van der Doef. Be paalde sectoren zouden deze extra kos tenstijging niet kunnen dragen. Het voorstel komt voorts te laat in het jaar om nog gerealiseerd te worden. De communist Bakker concludeerde hier uit dat het FNV nu kou zien wie aan haar kant stonden. LEEUWARDEN (ANP) - De minimumprijs voor verpakte volle melk wordt op woensdag 1 oktober 1,07 gulden per liter. Het bestuur van het produktschao voor zuivel heeft hiertoe woensdag in Leeuwarden besloten. Sinds vorige week woensdag was de minimumprijs 1,04 gulden. Het produktschapsbestuur maakte er geen geheim van dat het met de verhoging tot 1,07 gulden maar matig tevreden was. Het besloot er echter toe omdat de ministers van economische zaken en van landbouw en visserij bereid zyn tot het goedkeuren van deze verhoging in afwachting van een voortgezet overleg tussen het produktschap en staatssecretaris Hazekamp van economische zaken op 20 november. Het produktschapsbureau had uitgerekend dat een verhoging van de minimumprijs tot 1.08 gulden nodig zou zijn om in de pas te komen met de verhogingen van de af-fabrieksprijs van de lulvelindustrie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1