ALE ZEEUWSE COURANT Weer terroristisch geweld in Turkije Van Agt wil wel samen met Den Uyl in kabinet PZEM heeft een gunstiger contract met het Franse Cogéma dan Zweden linkse groep doodt legerofficier zon in istanbul Per parachute van de wolkenkrabber 7T I 1 Jongetje van 2 stikt in file OP BASIS VERKIEZINGSUITSLAG VOORZITTER DON NA 'TV-ONTHULLINGEN': Zware verliezen Sowjet-troepen in Afghanistan Bewolking Veel beiDolking en mogelijk wat regen, uiddagtemperaiuur ongeveer 17 gra den Matige, aan de kust vrij krachtige zuidwesten wind 223e jaargeng no. 217 Maandag 15 september 1980 Een sportuitrusting ven Zontrasport, tilt elke sporter er ver boven uitl (Van onze redactie buitenland) ISTANBOEL - De Turkse militaire machthebbers zijn zondag voor het eerst sinds zij vrijdag een staatsgreep pleegden geconfronteerd met terroristisch geweld. Een legerkapitein werd in de Zuidturkse stad Andara doodgeschoten door leden van een extreem-linkse organisatie. In Fatsa, een stadje bij de Zwarte Zee, schoot een onbekende sluipschutter een jongen dood. Aan de series moordaanslagen tussen links en rechts, die tot vrijdag dagelijks meer dan 20 doden eisten, is vooralsnog echter een einde gekomen. Turkije's nieuwe sterke man. generaal Evren, kondigde dit weekeinde in een legercommuniqué aan. dat alle stakin gen lernd vorige week hadden 40.000 ar beiders het werk neergelegd) moeten worden beëindigd. Bedrijven hebben nu het bevel gekregen de lonen met 70 procent te verhogen, een maatregel waarmee de militairen proberen de be volking voor zich te winnen. Het infla tiepercentage ligt in Turkije boven de 90. Devoortvluchtige leider van de fascisti sche Partij van Nationale Actie, Alpas- lanTurkesj, heeft zich zondag bij de mi litairen gemeld, enige uren voordat het ultimatum dat Evren hem had gesteld afliep. Turkcsj is gevangen gezet op het ei landje Uzunada voor de havenstad Iz mir. Al eerder hadden de militairen de leider van de islamitische Partij voor Nationale Redding. Necmettin Erbe- kan. naar dat eiland overgebracht. Op positieleider Ecevit en premier Demi- rel zijn met hun fam i I ie gedetineerd op een militaire basis in de Dardanellen. chu Hoewel de Christelijke Historische Unie als eerste partij binnen het CDA heeft besloten tot opheffing, vindt de laatste algemene ledenvergadering dat de 'Uniegeest' bewaard moet blij ven. In de vergadering werd het forme le ontblndingsbesl uit voorgelezen. De politieke party verdwijnt na 72 jaar. PAGINA 3 zeggenschap De Verenigde Boerenpartij, de groot- nlet-communistische politieke or- ganisaue in Polen heeft gevraagd om meer zeggenschap in het bestuur van het land De groepering, die 430.000 le den telt. aanvaardt weliswaar de 'lei dende rol' van de communisten in Po len en het, bondgenootschap met de Sowjet-Unie, maar de jongste verkla ring kan gezien worden als een nieuwe stap naar meer vrijheid van menings uiting en betrokkenheid van de bur gers bij de politiek. PAGINA 7 fusie Fusies tussen omroepen zullen In de toekomst onvermijdelijk zijn, vindt AVRO-voorzltter Keyzer penaltyfestival Al« beeft PSV met 5-2 verslagen De indrukwekkende cijfers betekenen echter niet dat de Amsterdammers hun weinig imponerend begin van de compeutie hebben afgesloten en aan beter voetbal werken. De ruime voor- sprong kreeg AJax door het benutten van maar liefst drie strafschoppen De KNVB verhinderde Johan Cruijff 3)n rentree by de club uit De Meer te maken. PAGINA 10 raadsels De belde trainers van Feyenoord en ■wda stonden voor raadsels na de wedstrijd tussen de twee eredivisie clubs die ln een 3-2 overwinning voor Roda eindigde. PAGINA 12 pech Me Hasslnk was zondagmiddag in Eede de grote pechvogel tijdens de wielerkoers voor amateurs. Honderd meter voor de finish liep zijn ketting er af en dat kostte hem de overwinning. De wedstrijd, die gekenmerkt werd door harde wind en lekke banden met een voortijdige uitschakeling van de favoneten, werd gewonnen door de Belg Alain van Hoornweder. Zeeuws: 2. 5 binnen en buitenland: 3 rtv: 7 sport: 9,10.11.12,13,15 en 16. De perscensuur is door de militairen werden uit de roulatie genomen. Parle- verscherpt. Drie bladen, het pro-Russi- mentariers van vrijwel alle politieke sche Demokrat, het rechtse Hergun en groeperingen zijn onder huisarrest ge- Aydinlik, een pro-Chinees dagblad, steld. Bij een Inval in het kantoor van NEW YORD(AFP/UPI)- Een onbekende man heeft zaterdag een geslaagde afdaling per parachute gemaakt van het hoogste gebouw van New York. het W'ereldbandelsgcbouw. dat 110 verdiepingen telt. Op de zuidelijke toren van het twee torens tellende gebouw zag een be waker de man naar de rand van het dak klauteren, zijn handschoenen uitdoen en vervolgens een stap in de diepte maken. Het pak op zijn rug opende zich tot een kleine vier kante parachute Korte tijd later arriveerde de onbekende stuntman veUig op straat Hij stapte in een gereedstaande auto en verdween Het is de tweede keer dat iemand een parachute-sprong maakt van dit op een na hoogste gebouw van de VS. De bezoekers die zaterdag op het dak van het uitzicht over New York genoten, keken niet op of om toen de parachutist afdaalde Op de foto is de weg getekend die de parachute aflegde de Nationale Actie Partij in Istanboel namen de militairen wapens en ammu nitie in beslag. Ook bij het doorzoeken van politieke bureaus in andere delen van het land werden, met nader aange geven, hoeveelheden vuurwapens ge- vonden."Er zouden meer dan 180 arres taties zijn verricht. De Nederlandse minister van buiten landse zaken Van der Klaauw zei zon dag na terugkeer van een bezoek uit Maleisië, dat de EG-ministers van bui tenlandse zaken vandaag in Brussel de situatie in Turkije zullen bespreken. Van der Klaauw wilde zijn afkeer van „militair ingrijpen tegen de parlemen taire democratie" nog niet vertalen in Nederlandse voorstellen om Europese maatregelen tegen Turkije te nemen. „Daarvoor is het nu nog te vroeg", aldus de bewindsman. Van der Klaauw was de laatste westerse minister die Turkije voor de staatsgreep had bezocht. België zal met langer meer deelnemen aan de NAVO-oefening .Anvil Ex- press", die tot 6 oktober in Turkije wordt gehouden. De Belgische beslis sing werd zaterdag bekendgemaakt tij dens overleg van de NAVO-ambassa- deurs over de situatie in Turkije. Vooral West-Duitsland en Engeland betoogden dat de oefening moest door gaan om de „bondgenootschappelijke solidariteit" niet te verzwakken. Vol gens bronnen bij het NAVO-hoofd- kwartier heeft België zijn door de an dere bondgenoten bekritiseerde be slissing genomen op grond van het ar gument dat Turkije „nu een militaire dictatuur is". pf~3i m fe :3Ï% -rn X I Bbfc An* - j 1 -j. Eeii Turks gezin maakt een wandeling in het zonnetje aan de waterkant in Istambul terwijl militairen vanuit pantser voertuigen nog een oogje in het zeil houden. v NAPELS (AP) - Een tweejarig jongetje dat lag te slapen op de achterbank van een auto die midden in een tunnel in een fille stond, is zaterdagochtend vroeg aan koolmonoxyde vergiftiging overleden, zo melden de autoriteiten in Napels. De politie deelde mee dat de auto in de file raakte in de slecht verlichte en ge ventileerde San Nazaaro-tunnel. De auto deed er bijna een uur over om door de tunnel te komen die een kilometer lang is en vier rijbanen heeft De politie heeft meegedeeld dat de in de file sil- staande auto's kennelijk met de moto ren hebben afgezet Het jongetje. Mario Forino, was overleden toen hij bij een naburig ziekenhuis aankwam. De auto werd bestuurd door zijn 23-jrige vader. De achttienjarige moeder van het kind verklaarde tegenover de politie dat ze niets in de gaten had gehad omdat het kind vast leek te slapen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Premier Van Agt is bereid om met oppositieleider Den Uyl zitting te nemen in een volgend kabinet. Een volgende formatie mag in geen geval struikelen over personen, zoals bij de formatie in 1977 is gebeurd. Als de verkiezingsuitslag daartoe zou leiden dan zou ik de bereidheid moeten hebben en die heb ik ook. De premier zei dit zondag voor de AVRO-radio. De PvdA heeft afgelopen week eenzelf de geluid laten horen. Ook Den Uyl ver klaarde tijdens de persconferentie van het partijbestuur, waarbij de verkie zingsstrategie bekend gemaakt werd, dat een formatie niet over personen mag struikelen. Minister Wiegel (binnenlandse zaken) deed in hetzelfde programma weer een oproep tot een nationaal kabinet. In moeilijke tijden als nu is volgens hem een nationale aanpak de beste reme die. De grote partijen zouden de han den ineen moeten slaan en samen een regering vormen. Wiegel riep ook tijdens de verkiezings strijd in 1977 en tijdens de formatie na die verkiezingen op tot een nationaal kabinet De bewindsman acht echter de kans klein dat er volgend jaar een der gelijk kabinet zal komen. PvdA en D'66 voelen namenlijk mets voor een natio naal kabinet D'66-kamerlid Brinkhorst meent dat een progressief kabinet met steun van de kleine linkse partijen niet tot de mo gelijkheden behoort De programmati sche verschillen tussen de partijen vindt hij nog te groot, terwijl ook de overgrote meerderheid van zijn partij Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - De huidige coalitie zou bij verkiezingen in augustus zeven zetels verloren hebben en teruggevallen zijn tot 70 Tweede-Kamerzetels. PvdA en D'66 zouden sa men 72 zetels gehaald hebben. Dit blijkt uit de zaterdag in het VARA-programma In de Rooie Haan bekend gemaakte uitkomst van een Nipo-enqu'te. Voor het eerst na de verkiezingen van 1977 staat het CDA op verlies. Volgens de enqu'te zouden de chnsten-democraten van 49 naar 40 zetels terug moeten. De WD zou vier zetels moeten inleveren en dalen tot 24 kamerzetels. De PvdA lijkt door het diepste dal heen en stijgt weer licht, maar nog steeds staat de partij op een verlies van acht ka merzetels naar 45 Van de grote partijen boekt alleen D'66 zetelwinst. Volgens het onderzoek zouden de Democraten van 8 naar 22 zetels gaan. Bureau Lagendijk heeft in opdracht van de AVRO een on derzoek uitgevoerd naar de voorkeuren in het land met betrekking tot mogelijkheden van bezuinigingen. Iets min der dan de helft van de ondervraagden vindt dat op de overheidsuitgaven moet worden bezuinigd. Vooral bij de departementen van defensie en ontwikkelingssamenwer king kan bezuinigd worden. De resultaten werden zondag voor de AVRO-radio bekend gemaakt. Korting op salarissen van ambtenaren is de wens van 41 procent, vermindering van het aantal uitkeringstrekkers werd door 34 procent genoemd. Ruim een kwart wil een algemene verlaging van lonen en salarissen. Bezuinigingen door het aftomen van de winsten van het bedrijfsleven had de voorkeur van 19 procent. Bijna een kwart wil meer men sen aan het werk helpen door arbeidstijdverkorting en ac cepteert daarvoor een daling van het loon. een dergelijk kabinet afwijst. Brink- borst zei dit zaterdag voor de VARA- radio. De recente enqu'te-cijfers wijzen er vol gens het kamerlid op dat de kiezers een voortzetting van de huidige coalitie tussen CDA en WD niet willen. D'66 zal nooit aan een nieuw kabinet van CDA en WD deelnemen, omdat de democra ten dan als alibi van een conservatief beleid zullen fungeren, aldus Brink horst. Op de laatste algemene ledenvergade ring van de CHL' zei zaterdag kamerlid G. van Leijenhorst dat het CDA zich niet voor de verkiezingen al moet uit spreken over samenwerking in een nieuw kabinet met PvdA of WD. „Daardoor zou men ongetwijfeld velen onder ons van zich vervreemden. Een ding is echter nu wei zeker: Van Agt zal, indien er met de PvdA geregeerd wordt, de heer Den Uyl zeker niet wei geren als vice-premier," aldus het ka merlid. De voorkeur in het land naar een van de mogelijke coalities na de verkiezingen van mei 1981 gaat uit naar een combi natie van PvdA. CDA en D'66. Dit blijkt uit een enquête van bureau Lagendijk in opdracht van de AVRO in de maand augustus onder ruim 1000 Nederlan ders. Een dergelijke combinatie krijgt de steun van 22 procent Tweede en der de voorkeur hebben achtereenvolgens de combinaties CDA-WD-D'66 met 15 procent en CDA-WD zonder de demo craten met 13 procent MIDDELBL^RG - Het contract, dat de PZEM heeft afgesloten met de Franse onderneming Cogema voor de opwer king van radio-actief PZEM-afval, ver schilt op essentiële punten van het contract van een Zweedse maatschap pij Dit zegt de voorzitter van de raad van bestuur van de PZEM, de energie- gedeputeerde W. Don (PvdA), naar aan leiding van een uitzending van de ac tualiteitenrubriek 'Achter het nieuws' zaterdagavond, waarin de VARA dit Zweedse contract presenteerde als zijnde ook van toepassing op de PZEM. De 'onthulling' van het Zweedse con tract door de VARA heeft wel tot ge volg dat zowel in de provinciale staten van Zeeland als in dc tweede kamer opnieuw vragen over het Cogema-con- tract van dc PZEM zullen worden ge steld. Een overeenkomst tussen de beide con tracten is dat een geheimhoudingsclau sule is opgenomen. Ook in het Zweedse contract is de bepaling opgenomen, dat het contract kan worden verbroken, zo dra één van de partijen het contract of delen daarvan openbaar maakt 'Ach ter het nieuws' zou het Zweedse con tract in handen hebben gekregen via een Amerikaanse milieu-organisatie Op grond van opmerkingen van zowel minister Van Aardenne van economi sche zaken als van Don. die herhaalde lijk hebben laten weten dat Cogema aan haar afnemers identieke of stan daard-contracten aanbiedt, stelde de VARA dat het Zweedse contract dan ook moest gelden voor de PZEM Op 18 mei 1979 zei Don ln een vergade ring van de provinciale staten inder daad, dat Cogema aan alle afnemers identieke contracten aanbiedt. Zon dagmiddag, na de VARA-uitzending. stelde Don „Het Zweedse contract is getekend in 1977 Het PZEM-contract is op 20 maart 1978 in Parijs getekend door mijn voorganger, mr J. F. G Schlingemann. Dat contract is identiek aan het contract dat een aantal buiten landse maatschappijen, die samen een 'joint venture' hebben gevormd, met Cogema heeft afgesloten. Die bedrijven leveren samen de capaciteit voor de nieuwe opwerkingsfabriek van Cogema in Cap de la Hague Met andere woor den. waar Don spreekt over Identieke contracten heeft hij het over de con tracten van die groep bedrijven Zweedse contract Als hel Zweedse contract van toepas sing zou zijn op de PZEM, dan zou dat inhouden dat Nederland veel meer ra dio-actief afval uit Frankrijk zou te rugkrijgen dan door Don en Van Aar denne is beweerd. Volgens de bereke ningen van de vice-voorzitter van de PvdA-fractie in de provinciale staten, B. J. Groot, die het Zweedse contract in zijn bezit heefl, zou het daarbij gaan om een hoeveelheid die twintig maal zo groot is als de hoeveelheid die Don en Van Aardenne hebben aangegeven. Ook zou de PZEM het aangeboden af- (Slot zie pagina 2 kolom 5) NEW DELHI (APDPA) - Volgens zondag uit Kaboel ontvangen be richten zouden de Sowjet-troepen voornemens zijn hun strijd ter ver overing van de Pansjler-vallei in Afghanisatan te staken nadat dit hen de laatste twee weken onge veer 1500 man aan doden en enige honderden gewonden had gekost. De gevechten spelen zich al bij de ingang van de van strategisch groot belang zijnde vallei die ligt in het bergachtige noord-oosten van het land. In Afghanisatn zijn niet alleen mi litaire adviseurs actief uit Cuba. Vietnam. Tsjechoslowakije en Zuid-Jemen, maar nemen ook ge regeld troepen van bondgenoten van de Sow jet-Unie aan de gevech ten deel. In het land zijn in totaal 200.000 buitenlandse soldaten aan wezig. Dit heeft een piloot van de Afghaanse luchtvaartmaatschap pij 'Ariana Afghan' zondag ver klaard op het vliegveld van het W'cstduitse Frankfurt. Habullah Balchl had een DC-10 naar Kaboel moeten vliegen, maar hij gaf er de voorkeur aan in de Bondsrepubliek te blijven Met hem besloten ongeveer 20 piloten en een groot aantal technische me dewerkers van Ariana niet naar Kaboel terug te keren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1