'/I Rechter straft «tevreden koper voor flessentrekkerij Figureren in Zeeuwse film: wachten en wéér overdoen Afscheid J. Provoost van vakopleiding bouwbedrijf PZC/provincie MAAND VOORWAARDELIJK EN 1500 GULDEN BOETE VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1980 Omstreeks half drie die middag vliegt zo ongeveer voor de tiende keer een huisdeur open en hollen drie blij verraste kinderen een vrouw tegemoet, die met een handkar vol bloemen bij de woning is aangekomen. Voor de tiende keer vindt er een omhelzing plaats, trekt de vrouw nogal hardhandig knuffelend aan het kuifje van een jongetje en voor de tiende keer ook drukt de vrouw een in de deuropening verschijnend manspersoon een grote open roos in de handen, daarbij waarschuwend: „Pas op, er zitten dorens aan". Het is een stukje letterlijke tekst uit het boek 'twee vorstinnen en een vorst', geschreven door oud-Vlissinger Geert van Oorschot, onder de naam RJ. Peskens. Elementen uit dit boek en uit die andere Peskens-romanmijn tante Coleta' vormen zoals bekend de basis voor een nieuwe geheel in Zeeland op te nemen bioscoopfilm met als werktitel 'mijn eerste liefde'. Bij gebrek aan een Vlissingse Slijk straat met een beeld van de jaren twin tig wordt er die donderdag gefilmd in de Pijpstraat in Middelburg. Moeder keert terug uit het gevang en vindt daarin aanleiding om het huis vol bloe men te zetten. Die thuiskomst en ook de andere scenes moeten deze draai dag gaaf op de filmeasette komen. Eindeloos En bij filmen gaat zelden iets in één keer goed. Dus moet er eindeloos wor den herhaald. Het meisje dat al zoveel keren handenvol bossen bloemen naar binnen heeft gedragen moet er van blazen. Tientallen uit allerlei Zeeuwse hoeken bijeen geschraapte figuranten gaan echter zonder mor ren terug naar af. Zij weten het: dat is de tol van de filmroem. 'Stop' roept de spelreglsseur. Halver wege een opname dendert modern ver keer anno 1980 door het tijdsbeeld van de jaren twintig. Achter in de straat moet een zeer hedendaags ogende sportfiets met het verplichte reflector- plaatje worden binnen gehaald. Een lichtmast krijgt een jutezak omgehan gen en een tv-antenne wordt verstopt achter een lijn met wasgoed. Om nog wat extra groen m beeld te brengen wordt een in een nabije tuin afgeknak- te tak van een kastanjeboom, door een helper binnen het zicht van de camera gehouden. En als de opnameleider dan via de megafoon heeft uitgeroepen, dat dit echt de laatste opname wordt van dit onderdeel en er weer leven komt in de Slijkstraat-pijpstraat be gint in de verte het carillon van de Lan ge Jan te klepperen. Dat geluid wordt echter niet als storend ervaren. Er mag nu even pauze worden gehouden. Een voorbijganger, die geen zin heeft om een paar straten om te lopen, neemt z'n kans waar en schiet schich tig langs de camera de Pijpstraat in. „Het is nog uitkijken", roept hij naar een kennis. „Je wordt gelijk ontdekt hier". Voor de Belg Jan Decleir (bekend ge worden als Syl de strandjutter uit de AVRO-seriei. hoofdrolspeler in de va derrol. met Kitty Courbois als echtge note. zit het werk er die dag op Zijn rol is beperkt. „De vaderrol is op het ach terplan teruggedrongen" zo legt hij uit, „Het gaat voornamelijk om de moeder en het kind. De vader is geen lui, maar hij heeft gewoon weinig rela tie tot het gebeurde, 't Gaat 'm zo'n beetje voorbij". ecleir speelde al eerder in korte films, die werden gemaakt naar verhalen van Van Oorschot, zoals in 'Catrien' waarin de schrijver het verleden en zichzelf in relatie brengt tot een kind bij een andere vrouw. Boeiend Het boeiende van het gegeven in de film 'mijn eerste liefde' zit 'm volgens Jan Decleir in het verschil in wijze van leven tussen de man en de vrouw, die de dingen heel anders aanpakt dan men klassiek van een vrouw ver wacht. „Het is een libertijns wezen", stelt Declair vast. De Belgische ac teur heeft niet eerder met de actrice Kitty C'ourbois samengewerkt. „Maar", zegt hij, „we kennen elkaar al vrij lang en het is gewoon plezierig om samen eens iets te doen". Zijn jonge landgenoot Eric Clcrckx die de rol van de jonge Geert uil het boek vertolkt, behoeft volgens De cleir nauwelijks een nadere introduc tie. „Die is gewoon goed. Voor de op namen van de Belgische productie 'De Witte' van Ernest Claes zijn er dui zenden kinderen getest. „En daar is Eric uit overgebleven". In de nabije jeugdsoos 't Sehuutje drinken de figuranten een bekertje thee. „Er werd vroeger wat afgeouwehoerd". zegt een vrouw, terugkijkend op de op genomen straatscenes, waarin vrou wen uit de buurt samenspraakjes moesten houden „Dat is tegenwoor dig wel anders. Nu heeft niemand tijd voor elkaar". De Vrouwenpolderse echtelieden Roel en Bart Verlaan maken van dit dagje figureren een dagje-uit. „Zo beleef je nog eens wat" vinden ze. „Een mooie gelegenheid ook om eens achter de schermen van zo'n filmproductie te kijken". Bart, die werkt op de afdeling meuwbouwpro jecten van de PZEM had er met graagte een snipperdag voor genomen. Enthousiast hadden deze oud-Amsterdammers - ze wonen nu elf jaar in Zeeland- het aan de fami lie in Amsterdam laten weten: wij doen mee aan een film. die in Zeeland speelt. „Nou zijn jullie helemaal echte boeren geworden werd er toen hartelijk terug geseind. Breiwerk Beppie Everaers uit Wemeldinge, die anders door de week bij de Zeeuwse stichting voor beroepskeuze, achter het bureau behoort te zitten had er een vakantiedag aan opgeofferd om op die lange draaidag - de figuranten moesten om zeven uur 's morgens al aanwezig zijn- uit het raam hangend in beeld te kunnen verschijnen. Wach tend op dat moment had ze gezeten op de rand van het bed in het betrokken pand een breiwerkje ter hand geno men, omdat ze inmiddels van het han gen eelt op haar ellebogen begon te krijgen. Maar toen het moment daar was, verscheen er geen hoofd van Beppie onder het schuifraam. Geheel in haar breiwerk verdiept zat zij op de rand van het bed steken te tellen- Filmmaker Remmelt Remmelts liet uw rubriekschrijver weten enige hin der te hebben ondervonden van een eerder in deze kolommen opgenomen uitspraak van de kant van de uitgeve rij Van Oorschot, dat Geert aanzien lijk wat geld wenste te vangen voor een interview over de elementen van zijn boeken, als verhaalbasis voor de nieu we film Diverse mensen stonden op hun beurt op om gigantische bedragen te vragen voor hun aandeel of dat van hun gevel in de film. Onder het Motto: als die man daar zoveel voor vraagt, waarom zouden wij dan alles voor niks doen. Remmelts legde er de nadruk op dat de uitspraak van die auteur 'geheel los staat van ons filmen'. En ook wees hij erop dat de financiële middelen voor een dergelijke filmproductie als 'Mijn eerste liefde' zeer beperkt zijn. Rem melts: .Mensen die het woord 'film' ho ren denken al gauw: daar valt goed geld te verdienen, maar wij zijn echt ontzettend afhankelijk van de good will van de mensen. Gelukkig zijn de mensen hier nuchter. De buurt werkt prima mee. trouwens over de hele linie is de samenwerking honderd procent in Zeeland". Sfeer Moeder Kitty Courbois, geheel links luistert vanachter een roos naar aanwijzin gen van de spelregisseur Naast haar Zeeuwse figuranten Tenslotte wil Remmelt Remmelts ook nog een woord ter geruststelling kwijt. Er is de laatste dagen heftig ge reageerd op het sfeerbeeld dat Van Oorschot in zijn boeken oproept over de Vlissingse Slijkstraat uit het jaar toen. „Een film vertelt de dingen heel anders dan wat je met het woord doet. Mensen in de buurt waar Wordt ge filmd zullen straks niet gechoceerd hoeven zijn. Er zullen geen dronken mongolen rondlopen. De opnamen dragen alleen bij tot een tijdsbeeld op film". Inmiddels blijven de te verfilmen boeken op Walcheren wel voor ge spreksstof zorgen. Zo in de geest van: „Het staat daar nu wel in die boeken, maar de waarheid is._". En dan volgt er weer een andere visie. MIDDELBURG - De politierechter in Middelburg heeft donderdagmiddag een inwoner van Cad- Iiand voor flessentrekkerij veroordeeld tot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf en een boete van vijftienhonderd gulden. Tegen de 55-jarige J. D. was vijf weken gevangenis geëist (waarvan drie weken voorwaardelijk) maar politierechter mr. G. H. Nomes wilde rekening houden met diens leeftijd en een duidelijke achtergrond van recalcitrantie. Bij de behandeling van de zaak bleek namelijk, dat D. zeer wel in staat was geweest om de rekeningen van bij vier winkels in Oostburg en Sluis gekochte goederen te voldoen. De man verzuimde echter de spullen te laten terughalen en kwam zo tenslotte toch, met vier openstaande rekeningen uit de periode van juli 1979 maart in de sfeer van de flessen trekkerij. spullen en geen rommel", aldus de raadsman, die vrijspraak vroeg. Een inwoonster van Terneuzen werd voor diefstal van Eurocheques en een betaalpas en een bedrag in geld van ƒ250 conform de eis veroordeeld tot één week voorwaardelijke gevange nisstraf met twee jaar proeftijd en een boete van vijfhonderd gulden. In sep tember van het vorig jaar had me vrouw Van H. bij buren, die haar in goed vertrouwen de sleutel hadden ge- De politierechter: „Ziet uw vrouw die graag?" D„ „Ja" De politierechter: „Ja. dat is tenslotte haar zaak". De officier, die vierhonderd gulden boe te eiste; „Het komt meer voor, het ligt daar blijkbaar voor het grijpen". De politierechter vonniste conform. Wandeling een juwelier in Oostburg had hij voor 800 een klok gekocht, bij een meubelzaak in Oostburg onder meer feu bankstel van ruim 3000, in Sluis eenradio-installatie van ruim 3600 en In Oostburg een bromfiets van ruim Li po° bde visie van D. mankeerde er overal Kt aan Via zijn raadsman mr. Den Hollander uit Oostburg liet hij weten, te de klok allerminst een originele En- pub-model was. zoals hem zou zijn voorgeschoteld, dat het bankstel geen Weren maar een skai-bekledmg had. te de radio-installatie niet voldeed en tevan de bromfiets de stuurinrichting Moreen fabrieksfout niet geheel veilig Ksen dat daarvan verder de voorrem *ögerde, een fout die men zelfs na een maand niet had kunnen herstellen. ue Onjuist politierechter kon voor de bezwa ren van D. wel begrip opbrengen, maar mocsl er toch van uitgaan dat de man ml Cadzand onjuist had gehandeld ooor de zaken teveel op hun beloop te Wen mei als restrictie dat het wel op vallend was dat er bij alle aankopen jits mis was gegaan: „U beluisterend beeft u wel pech met uw aankopen", zo bwrde men de politierechter opmer ken. «bleef dus overeind, dat D. er zijn ge ënte van had gemaakt aankopen te er, die niet te betalen, wat in mei Ka dit jaar nog het geval was, zoals in «tenlastelegging stond. Voordat offi- van justitie mr. Nijmeijer zijn eis Examen AARDENBURG - Aan de Opleidings school voor Christelijk Kleuteronder wijs in Middelburg slaagde voor de akte kleuterleidster-A mej. E. D. M. Goense uit Aardenburg. geven, twintig Eurocheques en de be taalpas ontvreemd en op 22 januari van dit jaar het bedrag van 250. Gelet op het inkomen van haar man had zij dit geld niet nodig, maar zij was in een soort van 'competitie' geraakt met haar buurvrouw, die blijkbaar meer 'goede sier' kon maken en dat had haar jaloezie gewekt. Op de Eurocheques had ze valse handtekeningen gezet en hier en daar telkens ƒ300 geind. De schade, totaal 4200, was overigens ge heel terugbetaald. Een 31-jarige Belg. M. D. uit Ovenjse, gaf vlot toe dat hij op 22 maart in Hulst bij de firma Metz vier sexfilms uit de winkel had gestolen. Tegenover de poli tie had hij al verklaard „Ik wilde m'n vrouw er een pleziertje mee doen, een cadeautje". Advies aan minister: twee pedagogische academies Middelburg MIDDELBURG - De zogeheten 'xprei- diiigscommissie' heeft aan minister Pais van onderwijs en wetenschappen geadviseerd de beide pedagogische academies in Middelburg te handha ven. Dit blijkt uit een nader advies waarin staat, dat de 135 opleidings scholen voor onderwijsgevenden voor het kleuter- en lager onderwijs moeten kjiiA,.tjLi vu worden vervangen 61 lerarenopleidin- ■ffinuleerde stelde D„ „Ik wil waar voor gen voor het nieuwe basisonderwijs, "te goeie geld" en in zijn 'laatste In een eerder advies kwamen nog 67 •W zei D. nog als aanvulling op het opleidingen voor. Zowel bij de openba- Ptedooi van zijn raadsman. „Laat ik re opleidingen als de protestanls- «tmaarin rond Nederlands zeggen, ik christelijke instituten komt Middcl- 'tede me belazerdburg als plaats van vestiging voor. Dit Den Hollander bracht in zijn plei- was ook in het vorige advies het geval, dooi naar voren, dat zijn cliënt niet had In het advies is rekening gehouden met ■jSe^dat hij een strafbaar feit beging een vooruitberekening van de mini- «elhad D. herhaaldelijk gereclameerd, mumbehoefte aan onderwijsgevenden Offldat de kwaliteit van de geleverde in het basisonderwijs voor de jaren fl*d«ren hem niet beviel. De man uit 1985-1990. «azand had het allemaal heel goed ^en betalen, maar wel behoorlijke Van de zijde van de beide in Middelburg gevestigde pedagogische academies toonde men zich desgevraagd niet ver wonderd over het feit. dat Middelburg voor beide richtingen was gehand haafd Directeur C. J. de Graaf van de RPA zei. dat hij enige maanden geleden al bericht had gehad, dat het voortbe staan van zijn school niet meer ter dis cussie stond. Waarnemend directeur M. P F. Haak van de CPA merkte op. dat er in Zeeland alleen angst voor het verdwijnen van een pedagogische aca demie is geweest na het bekend worden van het voornemen van Pais om het aantal instituten terug te brengen tot 24 Vanuit het gehele land is daar fel tegen geopponeerd en na het bekend worden van het advies van de sprei- dingscommissie in eerste lezing was de ongerustheid verdwenen De heer Haak:,, Gezien de regionale spreiding en het nog overwegende protestant- christelijke karakter van het zuidwes ten van Nederland zou het verdwijnen van ons Instituut niet verantwoord zyn". Bij verstek moest de zaak behandeld worden van de 19-jarige E. F. uit Win terswijk, die op 10 juli van het vorig jaar door twee vrienden, met wie hij zojuist na veel drankgebruik een ver lofruimte in Westdorpe verlaten had, niet meer te stuiten was in het voorne men over de daken van twee auto's te gaan wandelen. Schade aan elke auto twaalfhonderd gulden, welk bedrag F. zal moeten vergoeden. Conform de eis werd de jongeman veroordeeld tot een boete van 500. waarvan de helft voor waardelijk met twee jaar proeftijd. Lichtmasten Lichtmasten vormden de obstakels, die twee automobilisten na teveel drankge bruik op hun weg vonden De Terneuze- naar J. G had daarmee te kampen op de Scheldeboulevard In zijn woon plaats, toen hij op 13 maart met een bloedalcoholpromlllage van 2,27 zijn auto bestuurde. „Toen bent u met de auto in een lichtmast geklommen", al dus de politierechter, die G. nog juist bulten de gevangenis hield door de eis van twee weken gevangenis en een jaar niet rijden omzette in twee weken voor waardelijke gevangenisstraf met twee jaar proeftijd, eenjaarniet rijden en een boete van 750, Met een geheel vernielde auto bleef de 34-jarige R S uit Sas van Gent zitten, toen hij op 6 april in Terneuzen een lichtmast op zijn weg vond (bloedalco- holpromillage 1.96) In deze zaak be paalde de politierechter het vonnis op één week voorw aardelijke gevangenis straf met twee jaar proeftijd, negen maanden niet rijden en een boete van 750 Er was dezelfde straf geeist, ech ter met een boete van 1500. Een jonge inwoner van Hengstdijk, J. de K„ werd voor rijden onder invloed (1,58 promille) veroordeeld tot een boe te van 750 en één jaar voorwaardelij ke rij-onlzegging met een preflijd van twee jaar. met daaraan echter verbon den de bijzondere voorwaarde, dat hij in de eerste negen maanden van de proeftijd op zaterdag en zondag niet mag rijden. Bij een gerichte alcohol controle ging De K. er vandoor, maar de politie wist hem snel te achterha len. Ploegwedstrijd bij Nieuw en St Joosland NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Mor gen, zaterdag, wordt op een perceel aan de Krukweg in Nieuw- en Sint Joosland de jaarlijkse Walcherse ploegwedstrijd gehouden. Deze begint om 13 uur. Omstreeks 16.30 uur wordt de uitslag bekend gemaakt. De vijftien deelnemers moeten allen een oppervlakte van twintig hectare be werken. De jury zal bij haar beoordeling met name letten op de ligging van de geploegde sneden, het onderbrengen van groen en stoppel en het afwerken van de geer en eindvoor. De winnaars komen in aanmerking voor deelname aan de provinciale wedstrijd die vol gendjaar wordt gehouden Voor de Wal cherse wedstrijd zijn prijzen beschik baar gesteld door de standsorganisa ties CBTB en ZLM. De heer en mevrouw Provoost drukten vele handen. Hier neemt de heer Provoost afscheid van coördinerend leraar Boogaard (l.) van de Streekschool Midden- Zeeland. VOOR HET EERST NIET VOOR ALLE CURSISTEN BAAN MIDDELBURG - De Vakopleiding Bouwbedrijf ondervindt de laatste jaren moeilijkheden bij hel vinden van arbeidsplaatsen nacn werkplaatsen tijdens de opleiding. Dit probleem werd door vele sprekers aangehaald tijdens de af scheidsreceptie van J. Provoost als consulent van de stichting Vakopleiding Bouwbedrijf. De heer Provoost nam doncerdagmiddag na 27 jaar afscheid van de vele kennissen en relaties in café-restaurant De Schouwburg in Middelburg. L A Ariens, algemeen directeur van de een grote financièle last. De loonkosten stichting, dankte de scheidende consu lent. „U hebt meer gegeven aan inzet dan redelijkerwijs verwacht kon wor den. U hebt uw district Zuid-West-Ne- derland lot een succesvol district ge maakt" De voorzitter van de stichting. P Onderdijk, was van mening, dat „de locomotief de motor achtc-r de oplei ding in Zeeland afscheid nam' M J Leenhouts. voorzitter van de NVOB. het werkgeversoverleg in de bouwnij verheid in Zeeland, vond „sociaal maatschappelijk is het onverantwoord om leerlingen met een uitkering tn de hand zonder aan de slag te kunnen de maatschappij in te sturen Vervolgens deed hij enkele suggesties om werkplaatsen voor leerlingen te creëren Voor de individuele bedrijven is het in dienst nemen van leerlingen Gemeenteraad Sluis op excursie SLUIS - De leden van de gemeenteraad van Sluis zullen ook dit jaar weer een excursie door de gemeente maken, waarbij zij zich door deskundigen zul len laten voorlichten. Deze excursie wordt donderdag 18 september gehou den. zijn door het minimumjeugdloon flink gestegen" Hij zag een mogelijkheid in dien de leerlingen hierop zouden inleve ren. Een andere mogelijkheid achtte hy dat er collectief ingeleverd zou worden, terwijl ook een bijdrage van overheids wege mogelijk een oplossing zou kun- nert bieden Verder ging hij in op het creeren van extra bouwproduktïe ..De produktie in de bouw is immers veel te laag. Te denken valt bijvoorbeeld aan sociale woningbouw". De heer Leen houts was het helemaal eens met de heer Provoost, dat het opleiden van vaklui een investering in de toekomst betekent. „Het zoeken van leerlingen- plaatsen en banen na de opleiding is voor de heer Provoost altijd een taak geweest, waar hij zich bijzonder voor heeft ingezet." aldus Leenhouts P J. Geene. directeur van het regionaal or gaan vakopleidingen Zeeland, sprak in zijn rede dan ook niet alleen van de con sulent Provoost, maar ook van arbeids bureau Provoost. A rbeids plaa tsen Het afgelopen cursusjaar is de schei dende consulent er voor de eerste keer niet in geslaagd om alle leerlingen, die de vakopleiding hadden voltooid aan een arbeidsplaats te helpen. Een feit dat de heer Provoost in zijn dank woord zei bijzonder le betreuren. De heer Provoost dankte allen met wie hij in zijn loopbaan had mee samenge werkt. Als consulent van de vakoplei ding bouwbedrijf waren dat in de eerste plaats zijn bestuur en directie, streek school Midden-Zeeland, werkgevers in de bouwsector en vooral ook de leerlin gen en de ouders, „De motivatie van de leerling is voor mij altijd een enorme stimulans geweest", besloot hij. Het echtpaar Provoost ontving vele en- veloppes met inhoud en tal van bloem stukken. Belangstelling PvdA-avond in Nieuw-Namen gering NIEUW-NAMEN - Nieuw-Namen heeft donderdagaonv nauwelijks belang- slclliugelound voor de politieke acti viteiten van de PvdA. Op de informa tie-avond die de PvdA afdeling Groot Hulst had uitgeschreven en waarvoor huis aan huis folders waren verspreid, kwamen slechts vijf inwoners van Nieuw-Namen opdagen. Onder hen bevond zich wel het oud-ge meenteraadslid H Vercauteren; hij ging een discussie aan met het huidige PvdA-gemeenteraadslid B. Martens. De overige vier dorpsbewoners, plus de PvdA-bestuurders van de Hulster afde ling. vervulden voornamelijk de rol van luisteraar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 9