scheldestroom start goed gemotiveerd SCHELDE VRIJWILLIG EEN STAP TERUG I S i s ZWEMBAD TERNEUZEN: BETER LAAT DAN NOOIT OPLEIDING JEUGDSPELERS IS OOK BIJ WATERPOLO NOODZAAK toekomst bruinvis ziet er gezond uit PZC/I e* SU mCompetitie II hïiterpolo 9 wor de deur jifliinAG 12 SEPTEMBER 1980 ZEEUWSCH-VLAANDEREN De nieuwe waterpolocompetitie toat weer voor de deur. Voor Zeeuws Vlaanderen betekent dit iat drie verenigingen weer aan de Zri zullen verschijnen: Schelde j, ferneuzen, Scheldestroom uit Breskens en Bruinvis uit Sas van Oeni Hoe de kansen zijn voor het naderende seizoen, de problemen die zich voordoen binnen de vereni- cmgen en de daaruit voortvloeien de wensen worden op deze pagina rjider toegelicht. Ook ivordt aan dacht besteed aan het stiefkind wn de waterpolosport in deze re mote jeugdopleiding en -werving. rensloMe komt nog aan de orde het rdeuw te bouwen overdekte zwem- tod'De Honte'in Terneuzen, waar door deze stad de beschikking hijgt over het enige wedstrijdbad üheelZeeland, dat voldoet aan de etsen van de KNZB. Voor de drie lenigingen uit Zeeuws Vlaande- rinbUjkt dit nieuwe bad de vervul- Hng van een lang gekoesterde wens. Tekst: Jack Dingenouts. Toto's:Fotografie Vlaanderen B.V. ÈJe beslissing van de gemeente Ter- neuzen om met de bouw te beginnen van het nieuwe overdekte zwembad 'De Honte' is niet alleen door Schelde met gejuich ontvangen, ook Bruinvis en Scheldestroom begroetten het nieuws vreugdevol. Voor de drie wa- terpoloteams betekent dit namelijk dat door de komst van dit nieuwe wed strijdbad niet meer hoeft te worden uitgeweken naar het Belgische Moer- beke om daar de competitiewedstrij den te spelen. Het nieuw te bouwen bad zal namelijk gaan voldoen aan de eisen van de KNZB voor competitie wedstrijden. Met dit nieuwe zwembad voorziet de ge meente Terneuzen m de nood van niet alleen de Zeeuws-Vlaamse waterpolo- teams (en zwemverenigingen) maar ook die van de verenigingen uit geheel Zee land. Nu nog moeten de teams van bo ven de Westerschelde uitwijken naar Plattegrond van het toekomstige zwem bad 'De Honte' in Terneuzen. Roosendaal om daar hun thuiswedstrij den te spelen terwijl de ploegen uit Zeeuws-Vlaanderen hun heil moesten zoeken in België. Een vrijwel onhoud bare situatie derhalve alleen vanwege het feit dat de provincie Zeeland niet over een representatief overdekt bad beschikt. Het is dan ook logisch om te veronderstellen dat Terneuzen vanaf eind volgend jaar (de opening staat ge pland op november 1981) het waterpo- locentrum van Zeeland wordt. Schelde-voorzitter Piet Acke heeft reeds een informatief gesprek gehad met de Temeuzense wethouder van sportzaken drs. A. J. Rekveld om de vi sie en de eventuele wensen van zijn ver eniging toe te lichten „Wij zitten name lijk met een beleidsplan in voorberei ding", zegt de opvolger van Hans Pey, „en we moeten derhalve weten waar we aan toe zijn. Er is overigens niets con creets besproken, het was zuiver infor matief maar we hebben toch onze visie kunnen kenbaar maken. Wel is me dui delijk geworden dat de nadruk komt te liggen op de stimulering van de recrea tieve zwemsport. Er is een landelijk on derzoekplan waar zwaar aan getild wordt". Verder deelt hij mede dat de tarieven waarschijnlijk geen probleem zullen vormen waardoor de lang gekoesterde wens eindelijk vervuld gaat worden. „Ook al was het een stuk duurder dan Mocrbeke dan nog kreeg dit bad van ons de voorkeur", reageert Piet Acke. die nog aanhaalt dat een belangrijk deel van de zwemsport in Zeeland on getwijfeld naar Terneuzen zal gaan. Ook de reacties bij Bruinvis en Schelde stroom zijn uitermate positief varië rend van „Eindelijk, al is het jaren te laat" tot „We zijn er bijzonder bly mee" De kritiek van vroeger is echter verdwe nen en heeft nu plaats gemaakt voor enthousiasme. Het spreekwoord 'Beter laat dan nooit' is ook op dit onderwerp van toepassing geweest. :n, Scheldestroom is 11a het terugtrekken van het Terneuzen Schelde de enige ploeg in Zeeuws- Vlaanderen die vertegenwoordigd is in de districtscompetitie. Hoewel het daarin een vrij be scheiden rol speelt (vorig seizoen eindigde men derde van onder) schroomt men niet om toch optimistische geluiden te laten horen over de naderende competitie. Als de opgaande lijn van het laatste half jaar zich voortzet moet een plaats in de middenmoot mogelijk zijn. De wetenschap dat lnhet vorige seizoen een aantal wedstrijden met slechts een doelpunt verschil werden verloren ondersteunen deze hoop. Leen van Doorn j Scheldestroom gaat deze keer optimaal psotiveerd van start en de te ver- nchten inzet die daaruit moet voort itelen zal de ploeg uit Breskens zeker de nodige punten opleveren. Even ont- Conden er de laatste tijd wat moeilijk heden tijdens de afgelopen zomer- en wedstrijden maar een verhelde- I gesprek tussen spelersgroep en be- Cï deed de sfeer opklaren. Alle rim- jés werden gladgestreken, afspraken tsrien gemaakt of nog eens bevestigd Biedereen was weer vol goede moed trer de naderende competitie. Speler Peter Nicolai, die sinds kort het üterpolosecretariaatschap bij Schel destroom heeft overgenomen van Wil lem de Zeeuw, is zichtbaar tevreden over zo'n gesprek vlak voor de competi tie: „Ja, iedereen kan op zo'n moment zijn hart luchten, je kunt alles nog eens samen analyseren en dat werkt inder daad verhelderend. Automatisch gaat men zich dan weer instellen en motive ren voor de naderende competitie". Met de nieuwe voornemens in zijn ge dachten is hij dan ook gemachtigd opti mistisch voor het naderende seizoen. „Als we de opgaande ljjn van de eindfa se voort kunnen zetten durf ik best te hopen op een middenmootpositie", voorspelthij. „Vorigjaar hebben we een f<Ltr Nicolai:filet een beetje geluk kan het dit jaar best meevallen." aantal wedstrijden maar nipt verloren. Voor hetzelfde geld is de uitslag ander som en eindig je meteen een stuk hoger op de ranglijst. Met een beetje geluk kan het dit jaar daarom best meeval len". De competitie-Indeling is reeds bekend en daarop prijken twee nieuwe gezich ten: de Brabantse ploegen Waranda en Zuidwesthoek. Zij zijn in de plaats ge komen voor de Zeeuwse vertegenwoor digers Schelde uit Temeuzen, dat terug naar de kring ging, en het Middelburgse Luctor dat promoveerde en daardoor de competitie wat interssanter maakt omdat de Middelburgers lange tijd het district beheersten. Scheldestroom, Stormvogel en Ganze zijn daardoor nog maar de enige Zeeuwse ploegen. In dat licht bezien is het een grote verdienste van Scheldestroom om ondanks de kleine leefgemeenschap toch op dat ni veau voor een waterpoloploeg te kun nen zorgen. toekomst Toch houdt men in Breskens het oog gericht op de toekomst. Aangezien de huidige selectie ook niet het eeuwige leven heeft, moet de aanvulling uit de jeugd komen. En juist die is er niet. „Dat is inderdaad een probleem voor Scheldestroom", aldus Peter Nicolai. „We proberen op allerlei manieren de jeugd in Breskens warm te maken voor het waterpolo. Tot op heden is daar ech ter niet veel van terechtgekomen. Het moet echter gewoon mogelijk zijn, een paar jaar geleden hadden we tenslotte ook een jeugdteam, dus we blijven maar werven. Hopelijk slagen we daar in want de Jongeren vormen tenslotte de toekomst". Deze aanvulling zal ook inderdaad no dig zijn. De huidige selectie telt twaalf spelers, weliswaar genoeg om deel te nemen in de competitie omdat meer na men niet mogen worden opgegeven, maar verdere speling is er niet. Zodra een aantal spelers stoppen of gebles seerd geraken komt Scheldestroom momenteel in de problemen. Vandaar ook dat deze materie de volle aandacht heeft. Het zou jammer zijn dat op deze manier de waterpolosport zou doodbloeden in Breskens over een aantal jaren. Niet dat er daar zo pessimistisch over ge dacht wordt maar het feit alleen al dat men op allerlei mogelijke manleren de jongeren aan het porren is voor het wa terpolo geeft toch de realiteitszin voor de toekomst weer. „We hebben zeker op het ogenblik een naam hoog te houden in Zeeuwsch- Vlaanderen", besluit Peter Nicolai la chend. „En die vooraanstaande positie mogen we niet zomaar uit handen ge ven. Die moeten we zo lang mogelijk zien te behouden". Foto: Camile Scheldstraete. Het .et Terneuzense Schelde zal dit jaar niet meer te bewonderen zijn in de districtswaterpolocompetitie. Vrijwillig is men (na vorig seizoen op de laatste plaats te zijn geëindigd) gedegradeerd naar de kring. Voornaamste reden van dit opzienbarende besluit: het leeftijdsverschil in het eerste team was te groot, er was sprake van groepjesvorming tussen de oudere en de jonge spelers waardoor het onmogelijk bleek om van deze ploeg een eenheid te smeden. Het besluit om dan met twee teams in de kringcompetitie (één met oudere spelers en de andere ploeg met de jongeren) te gaan spelen is het rechtstreekse gevolg van dit 'genera tieconflict'. Voor Schelde Is de mixture tussen rou tine en jeugd derhalve geen succes ge worden. Leen van Doom. zelf behorend tot de oudere groep en het afgelopen seizoen gehuldigd voor zijn 500ste wed strijd, wil dit falen nog wel een keer toe lichten. „Het verschil in leeftijd was echt veel te groot," overpeinst de routi- snier. „Het was onmogelijk om een ploeg van deze spelers te maken. Daarvoor was het verschil in mentaliteit te groot. Bij de wat oudere spelers ontstond het gevoel dat de jeugd de juiste instelling miste hetgeen over en weer wat irrita ties opriep. Vandaar ook het besluit om er mee te stoppen en de beide groepen op te splitsen in twee teams. In de nu komende competitie mag de jeugd la ten zien of ze sterker is. Ik voorspel nu al echter dat zij een zware kluif aan ons zullen krijgen," roept hij quasi strijdlus tig. De kringcompetitie is door deze stap terug van de Terneuzenaren in kwali teit en interessantheid er natuurlijk wel op vooruit gegaan. Ook bij Schelde leeft nou niet zo de gedachte dat er sprake is van een echte degradatie. „Ik dacht dat Schelde een versterking zal blijken voor de kring," voorspelt Leen van Doom, die nog benadrukt dat de kos tenfactor geen rol heeft gespeeld om niet in te schrijven voor het district. „De wedstrijden zullen er alleen maar interessanter op worden. Niet alleen voor de tegenstanders maar ook voor ons. Het zou trouwens best mogelijk zijn dat wij de komende kampioen zou den kunnen leveren." trainersprobleem Ondanks het feit dat bij Schelde de moeilijkheden rondom de vrijwillige degradatie ogenschijnlijk harmonieus zijn opgelost, kampt de Terneuzense waterpoloploeg met nog een pro bleem: er is geen trainer. Vorig seizoen kapte Cees Reijnhout met zijn trai ningswerkzaamheden bij de heren (hij heeft nog wel dc dames onder zijn hoe de) vanwege het gebrek aan zichtbare resultaten. Sinds die tijd is het bij Schelde wat de training aangaat maar een beetje aanmodderen. „Het is niet bepaald een ideale situatie," aldus Leen van Doorn. Er is natuurlijk wel geprobeerd om aan een nieuwe trainer te komen maar deze zijn zeker in Zeeuwsch-Vlaanderen maar dun gezaaid. Binnen de vereni ging is er wel iemand in de persoon van Peter Don, maar deze vindt dat hij niet de geschikte figuur is omdat hij zich niet boven de groep kan plaatsen. Daar voor speelt hij te lang samen met de diverse spelers. Gevolg is natuurlijk wel dat er op de training, die eenmaal per week plaatsvindt en bovendien nog op de avond dat er een trainerscursus is, geïmproviseerd moet worden. „We trai nen meestal een uur op conditie waar voor dan een zwemprogramma wordt samengesteld, dat ledereen moet afwer ken," zegt Leen van Doorn, „waarna nog een half uur. naar gelang de op komst. partijtjes, spelvormen of techni sche training wordt gegeven. Dat laat ste gedeelte neemt dan meestal één van de oudere spelers voor zijn rekening. Ideaal is het natuurlijk niet, je kunt moeilijk bepaalde eisen gaan stellen, maar zoals het er nu uitziet zal er op korte termijn geen verandering in ko men. We moeten er daardoor maar het beste van zien te maken." Over de naderende competitie kan Leen van Doom nog weinig zeggen. Een kamptoenschap van Schelde hoeft voor hem nog niet zo nodig. Dat komt pas het jaar daarop als het nieuwe zwem- bad 'de Honte' in Temeuzen is geopend. Tegen dié tyd zou het wenselijk zijn dat Schelde weer in het district speelt, al zal het dan wel de promotiewedstrijd tegen de kampioen van Noord-Brabant moe ten winnen. Vooralsnog wil hij echter niet op die zaken vooruitlopen, temeer omdat hij de kracht nog niet zo kent van de overige deelnemende ploegen. Het zal echter wel duidelijk zijn dat de naderende competitie in ieder geval twee wedstrijden zal opleveren, die overladen zijn met sentimenten. Het team met ouderen zal beslist belust zijn op een overwinning op hun jeug dige collega's, die ongetwijfeld dezelf de gevoelens koesteren. Voor het spel peil zal deze strijd waarschijnlijk al leen maar goed zijn en komt er in de nabije toekomst onder het motto 'sport verbroedert' toch nog een evenwichti ge ploeg uit. bestaande uit jeugd en ou deren, die dan wel geschikt zal blijken voor de districtscompetitie, waarin voor Schelde alleen nog de dames in uitkomen. De 'e jeugdopleiding is lange tijd het stiefkind geweest van de waterpolo sport in Zeeuwsch-Vlaanderen. Sinds enkele jaren zijn de verenigingen gaan beseffen dat vanuit de jeugdgroep de noodzakelijke aanvullingen moeten ko men om de toekomst veilig te stellen. Bij Schelde is het zelfs de reden geweest om zich terug te trekken uit de dis trictscompetitie. By het Sasse Bruinvis is deze week een stap in de goede rich ting gezet door de eerste wedstrijd voor aspiranten t'm 14 Jaar te organiseren. Slechts Scheldestroom kampt met een probleem in deze leeftijdsgroep. De jeugd heeft de volle aandacht in Bres kens maar het aanbod is vooralsnog te gering. Het Terneuzense Schelde is op het ge bied van de jeugdopleiding het verst gevorderd van de clubs uit Zeeuwsch- Vlaanderen. Het beschikt zelfs over twee jeugdtrainers (spelers uit het eer ste waterpoloteam): Peter Don heeft de aspiranten in de leeftijdsgroep van 14 tot 16 jaar onder zijn hoede terwijl Leen van Doom de jongste groep tot 14 jaar traint. Bijzonder serieus krijgt de jeugd de volle aandacht Schelde is daarvoor zelfs vrijwillig ge degradeerd naar de kringcompetitie om de jarenlange roofbouw op de jeugd tegen te gaan. „Tot voor kort hebben we de jeugd een beetje verwaarloosd", zegt Leen van Doom over dit onder werp „We hadden ze te snel nodig bij de senioren waardoor er sprake was van een te geforceerde doorstroming. Op die manier ga je eigenlijk de mentaliteit van die jongeren miskweken. De laatste jaren hebben we echter een leuke aan was in die categorie gekregen en we wil len nu proberen om ze zo lang mogelijk bij elkaar te houden en ze een goede opleiding op waterpologebied te geven. De bedoeling is dan om ze als groep te laten doorstromen". Schelde wilde zelfs nog verder gaan door de 17- en 18-jarigen in een team te laten meespelen in de jeugdcompetitie in Noord-Brabant. Dit stuitte echter op teveel bezwaren waardoor men van dit plan moest afzien In Sas van Gent lijkt de jeugdafdeling ook van de grond te zijn gekomen. Don derdagavond is de eerste trainingsbij eenkomst van de jongeren t'm 14 jaar geweest hetgeen de eerste aanzet is. Daarvoor kreeg de jeugd vrijwel geen aandacht (trainer Jan Dubbeldam: Jlet lijkt wel of er hier nooit jeugd ge weest is".) Enkele senioren zijn bereid gevonden naast trainer Jan Dubbel dam om hun kennis over te brengen en de jongeren voor het waterpolo warm te maken. Op hun rust dan ook de taak om de jeugd bij het waterpolo betrokken te houden omdat de nu gezette stap zeer belangrijk is voor de doorstroming naar de senioren, „Uit die groep zal het toe komstige, eerste team van Bruinvis toch de noodzakelijke aanvulling moe ten krijgen", laat Jan Dubbeldam we ten. „Daarom is het belangrijk dat deze jeugdgroep bij elkaar blijft en zo moge lijk nog wordt uitgebreid". Scheldestroom uit Breskens is de enige vereniging op dit moment die grote moeite heeft om de jeugd warm te ma ken voor het waterpolo Op alle mogelij ke manieren is men al bezig geweest. Peter Nicolai: „Dit jaar hebben we nog een actie op touw gezet door middel van folders waarin de jongeren werden op geroepen om te gaan waterpoloën. Ook hebben we in het zwembad met mede werking van de gemeente constant een doel in het water laten liggen waardoor het schieten daarop met een bal mis schien bepaalde gevoelens zou wakker maken bij de jeugd. Het Is echter alle maal op niets uitgelopen". Scheldestroom beseft uiteraard de noodzaak van een jeugdafdeling en het probleem heeft dan ook de volle aan dacht. Enkele jaren geleden kon men wel een aspirantenteam samenstellen en die herinnering stemt nog steeds hoopvol. Het zou tenslotte te gek zijn dat in Breskens en omstreken niet een aantal jongeren warm te maken zou zijn voor de waterpolosport. besluit van Bruinvis om vorig J® vrijwillig terug te keren naar de is juist gebleken. Sinds die tijd is ledenaantal weer gegroeid, er zijn •W'fs genoeg voor dc waterploselec- kwalitatief draait men weer re- jfwmee in de kringcompetitie. Eén slaat echter nu al vast: wanneer «"bijeen kampioenschap de mogeli- hiÜi 0m teruS *e keren naar '"'strict dan wordt dit beslist afge- l»?n'iBru'nvis w'' niet nog eenraaal ""«elfde fout vervallen. taal derhalve daar in Sas ""wit. Maar het was dan ook een vrij situatie aan het worden in het ^Jaar van de districtscompetitie- fle lange reistijden en de hoge Was het waterpolo in Sas van Gent op een bijzonder laag pitje komen te staan. Er moest zelfs op den duur gevreesd worden voor de toekomst.! Bruinvis moest daardoor iets onderne men en de vrijwillige terugkeer naar de kring is nu als juist en verstandig ont vangen. „Ik heb nu zestien spelers op papier voor de eerste selectie", aldus trainer Jan Dubbeldam, sinds ruim twee jaar woonachtig in Sas van Gent en afkom stig uit Nieuw Zeeland, waar hij veel pionierswerk op waterpologebied heeft verricht. „Kwalitatief zijn het redelijke spelers, goed genoeg om mee te kunnen draaien in de kring en dat is voor ons al voldoende op dit moment. Meer willen we echt niet want een eventuele promo tie wijzen we zeer zeker af'. De schrik zit er nog duidelijk in bij de Bruinvistramer, cue nu pas weer het aantal waterpololeden ziet stijgen. Lie ver wat aandobberen op dit niveau met een grote groep dan in de problemen komen te zitten in een hogere klasse. Daardoor is hij ook blij met de terug keer van Schelde ln de kringcompetitie. „Het wordt daardoor beslist interessan ter voor alle teams", reageert hij verge noegd. „Ik hoorde ook dat Schelde stroom in die richting denkt dus wie weet wordt de competitie nog leuker. Ik juich het alleen maar toe als zij terugko men te meer omdat ik hen niet zie als concurrenten vanwege het feit dat een titel voor ons toch niet het doel is". Jan Dubbeldam heeft zo ver de dis trictscompetitie zijn eigen gedachten. Om tot een representatief team voor Zeeuwsch-Vlaanderen te komen oppert hij het idee om uit de ploegen van Schelde, Scheldestroom en Bruinvis één team te formeren dat te zijner tijd kan gaan meespelen in het district. Een niet zo gekke gedachte overigens van de Bruinvistrainer, die waterpolo één van de schoonste sporten noemt omdat men zich niet hoeft te douchen na af loop, als hij wijst naar de resultaten van de laatste jaren in die klasse. Bruinvis bungelde onderaan, Schelde wist vorig seizoen slechts een competitiepunt te behalen terwijl Scheldestroom ook al geen rol van betekenis kan spelen. Naast de seniorengroep heeft Jan Dub beldam zich bij Bruinvis ook gewor pen op de jeugd. „We kunnen niet eeu wig doorgaan met de huidige spelers", overpeinst hij. „Zij worden ook een dagje ouder. Daarom is het van belang dat we eigen jeugd gaan kweken die te zijner tijd voor de aanvulling kunnen gaan zorgen. Donderdagavond hebben we de eerste wedstrijd van die jonge ren (jammer dat we geen team kunnen formeren in de leeftijdsgroep tot 16 jaar, die moeten nu gelijk naar de se nioren) en als het wat wordt gaan zij deelnemen in de adspirantencompeti- tie. Ik hoop het van harte, want zij zul len toch de toekomst van Bruinvis moeten gaan vormen". Trainer Jan Dubbeldam kijkt toe tij dens een training van Bruinvis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 43