GULDEN VLIES gekibbel nog niet kantklossen HULST van de baan KANTWERKSCHOOL SLUIS GAAT MOGELIJK WEER OPEN 800 jaar stadsrechten VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1980 selier Edward Trips, zetelt T. van Beys- terveldt, van de VW Sluis. De heer Van Beysterveldt is een geboren Amster dammer maar kwam via Terneuzen in het 'Brugs winkelcentrum' Sluis te recht. Daar woont hy nu al dertig jaar. Brugge is hem niet onbekend. Terwijl de Bruggelingen in Sluis de talryke winkeltjes platlopen, durft hij wel eens de grens over te steken en naar het Ve- netié van het Noorden af te zakken, al was het maar op informatie. twistappel Tijdens het zomerkapittel kibbelden werd gesticht. Wij hebben zelf de kwes tie van naderbij bekeken en kwamen tot eigenaardige vaststellingen. Naar aanleiding van de Praalstoet van de Gouden Boom hield de Narrenbroederschap van het Gulden Vlies haar eerste zomerkapittel in de conferentiezaal van de St-Jorisgilde te Brugge. De broederschap werd verleden jaar in het leven geroepen als een soort tweede 'Tottctrekkersgarde'. De broederschap streeft naast het carnavaleske ook andere doelen na. Zoals de naam zelf zegt, de broederschap tussen de volkeren staat centraal. De orde is dan ook samengesteld uit Duitsers, Engelsen, Nederlanders en Belgen. In de hoge raad, voorgezeten door kan- kanselier Trips en ridder Van Beyster- veldt andermaal over de plaats waar hertog Filips de Goede in 1430 of 1429 de Orde van het Gulden Vlies zou heb ben gesticht. Hierover hebben al heel wat historici het hoofd gebogen maar een definitief uitsluitsel is nog altijd niet gevonden. Kanselier Trips wist al vast te vertellen dat het bijna ondenk baar is dat Filips de Goede de Orde in Sluis zou hebben gesticht. In die tijd was Slnis immers een onderdeel van het Brugsche Vrije en was dus verant woording verschuldigd aan de schepe nen van het Brugsche Vrije. Het is dus bijna ondenkbaar dat de orde In Sluis huwelijk Enkele documenten spreken over de stichting van de Orde van het Gulden Vlies als onderdeel van het huwelijk van hertog Filips van Bourgondiè met Isabella van Portugal. Dit huwelijk zou gesloten zyn te Sluis op 7 januari 1430. Volgens Jean Le Fèvre, een bourgon- disch kroniekschrij ver en eerste wapen koning van de Orde van het Gulden Vlies, zou de ridderorde gesticht zijn tij dens dit huwelijk. Ons inziens is dit ge- wooneen kwestie van interpretatie van de tekst. In het begin van zijn tekst schrijft Le Fèvre dat de hertog uit prachtltevendheid de beslissing om zijn Orde van het Gulden Vlies op te rich ten, liet bekendmaken door zijn wapen koning van Vlaanderen, zeer eervol ver gezeld van verscheidene wapenofficie ren en van één van zijn secretarissen. Hieruit kan blijken dat het voornemen om de Orde te. stichten in Sluis werd genomen tijdens het huwelijksfeest. Dit betekent echter niet dat de Orde aldaar gesticht werd. Aan het einde van het verslag staat echter: 'heeft mijn Heer de Hertog vandaag een Orde, genoemd 'van het Gulden Vlies', gesticht en op gericht'. Hieruit blijkt dat de Orde toch in Sluis zou zijn gesticht. (Qhroniques des fastes bourguignons, Brussel, 1943, blz. 45-46). brugge Ridder T. van Beysterveldt kan al aardig overweg met de De ketting van de Broederschap toont veel gelijkenis met kruisboog die van de 'Orde van het Gulden Vlies'. De Hoge Raad van de Narrenbroedersehap van Het Gulden Vlies F. de Reiffenberg (Histoire de L'Ordre de la-Toison d'Or, 1930), schrijft dat de Orde van het Gulden Vlies gesticht werd op 10 januari 1430, dus 3 dagen na het huwelijk, in het pas opgerichte Prinsenhof te Brugge. De statuten de Orde werden vastgelegd op 27 no vember 1431 te Rijssel ter gelegenheid van de eerste kapittelvergadering. Volgens de stichtingsoorkonde had de Orde tot opdracht Geloof en Kerk te verdedigen en de ridderstand te eren, doch in feite streefde de hertog vooral een politiek doel na door de hoogste adel uit zijn verschillende erflanden door het lidmaatschap nauw aan zijn persoon en politiek te binden De 'Jaer- Boecken der Stadt Brugghe' vertellen heel wat meer informatie. Isabella van Portugal was reeds de derde echtgeno te van Filips de Goede. De kersverse hertogin zette voor het eerst voet aan wal te Sluis. Het Jaer-Boeck zegt:'Dit also besloten zijnde, was de Prinses Isa bella, onder het geleed van haren broe der, vergeselt van vele edellieden uit Portugale, op den Kerst-dag 1429, bin nen Sluys gearriveert. Den Prins, zulks verstaen hebbende, is haer aanstonds tegemoet getrokken. Sommigen zeg gen dat de ceremoniën van het huwelijk aldaar verricht zijnde de Prins noch ten zeiven dage naar Damme gereist was, om het sel ve te voltrecken. Maer dit kan geenszins met de waerheid overeenko men; omdat den hertog op den 10 ja nuari 1430 (volgens ouden styl 1429, al- wanneer de jaeren met den paesschen maar begonst wierden) ingesteld heb bende het Order van he Gulden Vlies, aldaer mede verklaert, dat hy gedaan heeft ten zeiven dage, als hy binnen Brugghe zijn houwelijk voltrocken heeft'. De tekst vermeld verder dat het huwe lijksfeest gevierd werd in het Prinsen hof, in het bijzijn van de magistratuur en de voornaamste edellieden der stad Brugge. Om het feest nog meer te vere ren heeft Filips de Goede de zelfde dag de Orde van het Gulden Vlies inge steld, voor eenendertig edele ridders. twijfels Er rijzen dus duidelijke twijfels omtrent het huwelijk van Filips de Goede en de stichtingsplaats van de Ofde van het Gulden Vlies. De meest getrouwe ency clopedieën vermelden eveneens dat Fi lips in Brugge in het huwelijk trad. Als wij daaraan de stelling vastkoppelen dat Filips de Orde stichtte naar aanlei ding van zijn huwelijk, dan kunnen we met 90 procent zekerheid aanemen dat de Orde van het Gulden Vlies wel dege lijk in Brugge werd geboren. Tenzij men van Nederlandse zijde met nieuwe bronnen afkomt. Filip Van Belle Foto: Een stukje kantwerk uit Sluis van vroeger dagen Ais er voldoende belrvjstel- lenden zijn, heropent de kant werkschool 'Koningin Sophie' in Sluis in januari haar poor ten voor aspirant-kantklos- sers. De school, opgericht in 1866, bestond de laatste decen nia alleen op papier. Twee Sluizenaars die het verleden een warm hart toedragen, me vrouw E. de Brock-Depape en de heer W. J. Visser, opperden het idee om de school weer nieuw leven in te blazen. Er was nog geld en nu hangt het alleen nog van de mate van be langstelling af of er inderdaad opnieuw regelmatig het vlijtig geklos op zal klinken onder de rokken van 'Koningin Sophie'. „Wij zijn als bestuur van mening dat er voldoende belangstelling zal zijn. Dat is ondermeer gebleken tijdens de ten toonstelling 'Oud Sluis Herleeft' die en kele maanden geleden in Sluis werd ge houden. Daar bleek de belangstelling voor het aanwezige kantkloswerk en de kantklosters groot te zijn. Wat dat be treft hebben we goede moed", aldus be- stuurssecretaresse mevrouw De Broek. Het doel van de school is overigens wel heel anders dan 100 jaar geleden. Nu gaat het om een gezellige vrijetijdsbe steding in de folkloristische sfeer. Toen waren de doelen economischer gerifi Johan H. van Dale legde die doelens!: 1857 vast ln notulen van het dept» ment tot nut van het algemeen (ÏB weg 't nut) in Sluis, uit de notities Van Dale bleek dat het toen nogc om een middel om armoe te lenigen i bedeling te weren en werkverschatee Er is al een lerares bereid gevonden cursisten, minimaal vijftien jaar, vaardigheid bij wilbrengen. In september kunnen belangstellend; zich opgeven bij mevrouw De (Dinsdagstraat) of bij de heer Visa (Jaagpad). Belangstellenden vanafgj tien jaar zijn welkom. De cursus wort vermoedelijk 's avonds tussen half acï en half tien gegeven. De kosten bedre gen 75,- voor tien cursusavonden.Mi terialen móeten door de cursisten zö worden aangeschaft. Hu luist viert met trots het feit 800 jaar stadsrechten te bezitten. Daar is alle reden voor. Eeuwenlang heeft het aloude Hulst hevig moeten strijden om dat jubileum te bereiken. Als Hulst in het woelige jaar 1180 van Philips van de Elzas ln dank de stadsrechten aanvaardt is de vreugde maar van korte duur. Kort na deze gift wordt de charter, he belangrijkste document waarin de rechten zijn vastgelegd en waarmee dus de geschiedenis van de stad begint, verbrand. Geluk kig is er echter in 1270 weer alle reden tot juichen als de dochter van Boudewijn van Vlaanderen, Margaretha, het kostbare stuk vernieuwt. In 1426 verrijzen in Hulst de eerste wallen. Een broodnodige zaak, want er staat een tijdperk van oorlogen te wachten. Hulst krijgt het wel bijzonder hard te verduren, want in 1453 wordt de stad door Gentse troepen totaal verbrand. Vol goede moed begint men met de wederopbouw. Twaalf jaar later is de eerste omwalling, compleet met grachten, poorten en dergelijke, alweer klaar en wordt de stad verder uitgebreid. In 1542 worden de aarden wallen vervangen door een stenen wal; in die tijd een zeer modern en nog weinig voorkomend beschermings middel. Rampspoed blijft Hulst echter niet bespaard De anno 1980 nog steeds veel bewon derde Sint-Willibrordusbasiliek moet het in 1549 ontgelden. De toren brandt af en wordt, na te zijn opgebouwd, in 1652 opnieuw in de as gelegd. Bovendien gaan er ook nog 150 huizen in vlammen op. Door bliksem getroffen, brandt de toren daarna nog tweemaal af: in 1663 en in 1876. Naar een ontwerp van Dr. Cuypers wordt de toren voor de vijfde maal opgebouwd. Ook de kerk zelf komt meer dan eens gehavend uit het strijdperk, waarbij de beeldenstorm wel de zwaarste verwoestingen aanricht. Hetzelfde geldt voor het in 1528 in gotische stijl gebouwde stadhuis van Hulst. Tijdens de Franse overheersing wordt er heel wat schade aan en in dit fraaie gebouw berokkend. In 1596 wordt de stad Ingenomen door Albertus van Oostenrijk, waama de ves tingwerken tot stand komen die Hulst vele malen goede diensten hebben bewe zen. Ondanks alle harde en bittere strijd die onze oude Zeeuwse plaats eeuwenlang moest voeren, is het schilderachtige Hulst goed bewaard gebleven. Terecht ver dient het dan ook de naam: 'Carcasonne van het Noorden'. - «w2sb^- -tsaar-TH wat een mooie en gastvrije stad is huist toch... Vijftig jaar geleden was het inHnls dubbel feest; de viering van 750 1» stadsrechten ging toen gepaard os een bezoek van koningin Wilhelm» en prins Hendrik aan Zeeuw-» Vlaanderen. Voor de ruim 4.000 inn ners die Hulst toen telde, had het f«* comité tal van festiviteiten georgaö secrd. Zo herleefde in het hartje van# stad de opbloei van Hulst rond de 1« eeuw en werden er voor het raadM oude reidansen uitgevoerd. Natuurlijk ontbrak ook de zonderte? ereburger Reintje de Vos niet. Hetep# 'Van den Vos Reynaerde' werd ops* Indrukwekkende wijze uitgebeeld, r-j terwijl de dochteren van het alou-: Hulst in de straten op waardige «V» ten dans werden gevraagd, ver men zich rondom de openbare om lootjes te kopen waarvan bel F bestemd was voor een carillon Sint-Willibrordusbasiliek. Aanleiding genoeg voor een venraff ver om de volgende dag enthoufl»- zljn krant te schrijven: 'WateennKO# gastvrije stad is Hulst toch. Er ne» volop stemming en iedereen voel.» dadelijk thuis. Waarachtig, Hu®® de toekomst opgewekt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 38