URBANUS volgende week optreden in helst KLEDERDRACHT DUITSE LIEDEREN INKEEK TE BIERVLIET Officiële I Volvo-dealer VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1980 Urbanus van Anus. Wie kent hem niet?. Zeker in het Vlaamse land, maar de laatste jaren ook 'in het Noorden' maakt hij furore. De Vlaamse liedjeszanger, de komiek, de clown. Volle zalen trekt hij met zijn grappige, soms grimmige, soms lieve liedjes. Gebruikmakend van orginele, maar vaak ook aangepaste Vlaamse volkswijsjes weet hij het publiek niet alleen te boeien, maar ook in beweging te krijgen. Desondanks schuilt zijn grootste kracht in de bijna naïve manier waarop hij zijn felle, rake teksten zingt. Volgende week vrijdag maakt Urbanus weer eens een uitstapje naar 'Olland'. Hij treedt dan op in het Hulster gemeenschapscentrum Den Dullaert. Ook voor dat optreden, een initiatief van de Hulster bedrijfvolleybalbond (BeVoBo), is overigens al weken geen kaart meer te krijgen. Voor degenen die deze keer achter het net visten is er een (schrale) troost: de BeVoBo heeft Urbanus alvast voor volgend jaar gecontracteerd. De geschiedenis van het 'fenomeen' Ur- „Ma. ik ga eens naar het Humorfesti- trouwen terecht: 's avonds zat hij met banus begint in 1974. De jeugdige Urba nus wint dan, volkomen onverwacht, de talentenjacht van het Humorfestival in Knokke-Heist. Het verhaal wil dat Ur banus zelf overigens geen moment twij- feld aan zijn succes. Volgens een legen de had hy tegen zijn moeder gezegd: Op de vraag van zijn moeder wat hij daar ging doen antwoordde hij: „Ginder gauw winnen". Tegen zoveel zelfvertrouwen kon moeder niet op, „Zie maar datje weer op tijd thuis bent voor het eten", zou ze hem nog nageroe pen hebben. Toch was Urbanus' zelfver- de eerste prijs op zak aan tafel. Urbanus was op slag beroemd. Eén optreden le verde hem meerdere contracten op. In korte tijd kon men een afbeelding van Urbanus van Anus hem aangeplakt vinden op de deuren van parochiezaaltjes door heel Vlaan deren. In tegenstelling tot zoveel ande re beginnende artiesten hoefde Urba- nus niet te leuren met zijn liedjes. Ver schillende platenmaatschappijen zwaaiden met contracten voor een eer ste langspeler. Die debuut-lp kwam er snel. en - het wordt afgezaagd - werd een succes. Vijf nummers op die plaat wer den min of meer 'hits'. Inmiddels heeft Urbanus vier langspelers op zijn naam staan. De vraag naar optredens nam ook steeds meer toe. De Vlaamse ko miek houdt er inmiddels een strak gere gelde werkverdeling op na: zes maan den treedt hij op in Belgiè. vier maan den in Nederland en twee maanden neemt hij vrij. Hij doet dat in de zomer omdat, zoals hij laatst zelf zei: „Ik heb altijd graag schoolmeester willen wor den. vanwege de vakantie". De verschillende podia in Nederland en België zijn overigens al lang niet meer de enige plaatsen waar Ubanus zijn creatieve lusten botviert. Hij zoekt zijn heil steeds vaker bij het medium televi sie. In samenwerking met de BRT maakte hij al twee korte speelfilms: 'De Urbanusshow' en 'Urbanus dood of le vend'. Dat zijn rake liedjes niet door iedereen in dank afgenomen worden werd vorig jaar Kerstmis nog eens duidelijk. Zijn alternatieve kerstliedje 'Een bakske vol met stro' deed toen nogal wat stof op waaien. Of hij met omstreden lied vol gende week in Hulst ook weer zingt - het loopt wel weer tegen kerstmis - is de vraag. Urbanus begint zijn optreden in Den Dullaert om 20.30 uur. An de hervormde kerk van Biervliet valt morgen (za terdag) te genieten van Duitse romantische liederen. Ze worden gezongen door de 'Oostenrijkse Dina Grossberger en Anton van Prooijcn zorgt voor de be geleiding. Het tweetal koos voor dit optreden werken van Hugo Wolf, Johannes Brahms en Robert Schu mann. Het romantische lied ontstond in de 19e eeuw. Een periode waarin op allerlei gebied (artistiek, filosofisch, wetensswetenschappelijk, politiek en godsdienstig) nogal revolutionair afgerekend werd mei de classisti- sche denkwereld. Het klassieke denken in de muziek en de literatuur had geleid tot strenge, inzichzelf beslo ten vormen. De romantici wilden die doorbreken. De enge grenzen moesten maar eens verlegd worden. Die romantische beweging liep in de literatuur en de mu ziek nagenoeg parallel. Liedcomponisten als Schu mann en Schubert ontpopten zich dan ook als ware baanbrekers. De melodie werd vaak 'doorgecompo- neerd' bij de teksten (veelal van de hand van Morike en Goethe). Dat betekent dat de pidnomuziek bij ieder couplet anders was: ze paste zich aan bij de sfeer en het karakter van de tekst van ieder afzonderlijk couplet.. De muziek is net zo essentieel als de tekst. De zangeres van morgenavond, Dina Grossberger, stu deerde zang aan de Hochschule fur Muzik in Wenen. Ze slaagde met vlag en wimpel en kreeg een beurs. Ze zette haar studie voort aan het Koninklijk Vlaams Mu ziek Conservatorium in Antwerpen. Haar docente daar was Lucy Brateur. Haar hegeleider morgenavond is geen onbekende in het Zeeuws-Vlaamse. Anton van Prooijen, is directeur van de Temeuzense muziekschool. Hij werd geboren in Rotterdam en studeerde piano aan het Rotterdamse Conservatorium en electronische muziek aan het In stituut voor Semologie in Utrecht. TERNEUZEN' - In de hal van het Terneuzense stadhuis is tot en met zaterdag 20 september klein beeldhouwwerk van 23 Nederlandse of in Nederland werkende kunstenaars te zien. De expositie - die de titel Kleine Plastieken meekreeg geeft een beknopt en niet volledig overzicht van de manier waarop beeldhouwers het begrip 'plastiek' de laatste jaren gestalte hebben gegeven. De collectie werd samengesteld door een projectgroep van het ministerie van erm, bestaande uit Chr. Paul Dams té uit Arnhem. Shlomo Koren uit Amster dam en Josine de Bruijn-Kops uit Gou- ADVERTENTIE) sar&SI eu Few TERNIUZeN BV. Industrieweg 37 4538 AG Temeuzen tel. 01150-13451 IVOLVOl De presentatie is in handen van de Ne- derlandse Kunststichting. Aan Kleine Plastieken wordt deelgenomen door Tony Andreas. Marc Brusse. Chris de Bueger, Johan Claassen. Cor van Dijk. Gérard van den Eerenbeemt. Hans van Engeland. Pieter Engels, Jo Gijsen, Ewerdt Hilgemann. Gerard Höweler. Franz Immoos, Peter van de Locht, Jan van Munster, Rina van Nuland, Ruudt Peters, Gust Romijn, Ad Swinkels, Wil liam Verstraeten, Arie Berkulin, Shlo mo Koren, Zoltin Peter en Cornelius Rogge. De tentoonstelling is van maandag tot en met vrfjdag geopend van 8.30 tot 12 en van 13 tot 16.30 uur. op zaterdag van val: 14 tot 16 uui. Bij de Hulster galerie Van Gey t loopt tot 23 september een tentoonstelling van werken van 'De drie generaties Metsers'. De expositie-in het kader van Hulst 800 jaar stad' - toont werken van Hugo Metsers (de vader), Guido Met sers Polona (de zoon) en Peter Adriaan- sens (de kleinzoon). De tentoonstelling is bedoeld als eerbetoon aan de twee jaar geleden overleden Hugo Metsers. Van hem zijn voornamelijk de laatste abstracte schilderijen te zien. Guido Metsers toont recent werk. Het gaat om figuratieve, vaak erotisch getinte, schil derijen De jongste telg, Peter Adriaan- sens is by Van Geyt present met struc tuurpanelen en aquarellen (vooral figu ratief). De tentoonstelling is dagelijks te zien van 9.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 18.00 uur. Zaterdags tot 17.00 uur en zondags van 14.00 tot 17.00 uur. Dins- In het Hulster streekmuseum 'De Vier Ambachten' loopt dit hele jaar nog de tentoonstelling over 800 jaar Hulst. Door middel van tekstborden. oude kaarten, gevonden voorwerpen, boek werkjes, oude zegels enzovoorts wordt Vlerken van drie generaties Metsers: de geschiedenis verteld van de acht honderd jaar oude stad. Bijzondere aandacht voor het oudste nog gave stadszegel van van Hulst (uit 1238'. Te zien alie dagen van 14.00 tot 17.00 uur, behalve zondag. Guido Metsers 'De goede inborst' Het Festival van Vlaanderen gaat nog steeds door. Belangwek kende evenementen in het kader van dit culturele feest - dit jaar met extra's ter gelegenheid van '150 jaar België' - voor dit weekeinde en de komende weken zijn: Vandaag (vrijdag): Antwerpen, Koningin Ellsabethzaal. 20.30 uur: London Symphony Orchestra on der leiding van Claudio Abbadp speelt werken van Haydn (Sinfonia concertante in bes) en Mahler (vijf de symfonie ln cis). Aalst, Sint-Josef terjoden, 20.30 uur: het Clemenic Consort speelt muziek 'rond het hof van Margare- tha van Oostenrijk'. Mechelen: Nieuwe stadsfeestzaal, 20.30 uur: jazzconcert door Neer landsjazzzangeres nummer een Ri ta Reys, met begeleiding van het trio Pim Jacobs. Morgen (zaterdag): Gent, opera, 15.00 uur en 20.30 uur: Ballet van de 20-ste eeuw van Maurice Bejart. Gent, Sint-Baafs-kathedraal, 20.30 uur, orgenrecital door Jean-Pierre Houtekit. Brussel, KMS, 20.30 uur, Ballet der Hamburglschen Staatsoper onder leiding van John Neumeier. Mechelen, SintrPieter- en Paulus- kerk, 20.30 uur, Clemenic Consort met muziek aan het hof van Marga- retha van Oostenrijk. Zondag: Gent, Sint-Jacobskerk, 16.00 uur: Schola Gregoriana van het Newnham college uit Cambrid ge onder leiding van Mary Berry. Antwerpen: Rubenshuis. 20.30 uur, concert door de London Early Mu sic group. Programma met Engelse en Italiaanse muziek uit de tijd van Rubens. Dinsdag: Aalst, stadhuis, 20.30 uur, piano-recital door David Lively. Het programma vermeldt werken van Chopin, Schumann, Ravel, Westerllnck. Gent, museum voor schone kun sten, 20.30 uur: solisten van het Bel gisch kamerorkest spelen onder lei ding van Rudolf Werthen werken van Haydn, Schroyens en Legley. Woensdag: Gent: Bijloke, 20.30 uur, Pools Kamerorkest onder lei ding van Jerzy Maksymiuk speelt 'Trauersymphonie' van Haydn, de len uit De Vierjaargetijden van Vi valdi en preludes en fuga's van Lu- toslawski. Antwerpen, Slnt-Pauluskerk, 20.30 uur, concert door Colle gium Au- reum. Programma Sinfonie Mit dem Paukenschlag van Haydn, Sinfonie Concertante van Mozart en Eroica van Beethoven. ten toonstellingen In de troonzaal van het gerechts hof in Mechelen wordt morgen (za terdag) een tentoonstelling ge opend over Margaretha van Oos tenrijk (1480-1530). De expositie, in het kader van het Festival van Vlaanderen, toont een aantal facet ten van het boeiende leven van de ze vorstin van formaat. 'Margare tha van Oostenrijk', wordt in sa menwerking met het stadsbestuur van Mechelen gehouden en is tri- begin oktober te zien. Alle date,' van 13.30 tot 17.30 uur, zaterdags zondag van 11.00 tot 18.00 uur In de Korrekelder in Bru® loopt tot eind september een fc. toonstelling van werk van Vlaamse kunstenaar Geo de Sloot, ere. Het gaat om een overzicht ve het werk van de Bruggeling Sloovere. De organisatie van tentoonstelling is in handen rc •gebuurtekring T Beertje'. Den. positie is alle door-de-weekse öj. gen te zien van 15.00 tot 19.00 uur. films De bioscopen in Gent en Antwer. pen lijken nog steeds in vakantie, temming. De films draaien meest al al weken en behoren groten, deels tot het genre van ramp. spektakel- en/of lachfilms. ErzijiJ twee lichtpuntjes: There's a girlin my soup in de Rex Club in Antwer. pen en American Giglo in de Ant werpse Sinjoer. Hoewel ook dm films in het lichte genre vallen, zijn ze wel te genieten. There's a girl in my soup' is een pro dukt van Roy Boulting en één van de laatste films van de onlar® overleden Peter Sellers. De char mante Sellers speelt in deze film bijna zichzelf: een elegante veert- ger, die als één van de meest pope- laire televisiepresentatoren van het land grote beroemdheid geniet Zijn programma gaat over exoï- sche gastronomie en dranken. Er- laat de mens die hij presenteer; vergezeld gaan van bespiegeling over de erotische deugden vand. spijzen. Het laat zich makkelijkra den: Robert Danvers is ook meer. ander opzicht een 'lekkerbek' en een 'fijnproever' hij houdt vat mooie vrouwen. Over belangstel- ling heeft hij niet te klagen. De charmante, goed ogende vrijgezel ligt goed in de markt. Hij bedient zich van een zeer persoonlijke, maar wel doortrapte verleidings methode. Dat gaat iedere keer goed. Totdat hij een vrouw van een heel andere orde ontmoet: Marion. Ze is knettergek en heel apart Te zien dagelijks: 12.00-14.00-16.00- 18.00-20.00-22.00 uur. American Gigolo van Paul Schrv der heeft een soortgelijk onder werp: een knappe, populaire vrijge zel. Er is één groot verschil: JuM Kay heeft van zijn lichaam zijn brood gemaakt: hij laat zich vorste lyk belonen voor zijn avonturen met vrouwen. Julian leeft er goes van, in weelde zelfs.Maar, hoe ka: het ook anders, er komt een keer punt in zijn leven. Hij wordt ver liefd op een vrouw, geen klant va: hem. Hij wil zijn leven verander» en een echte relatie met haar begit nen. Dat gaat allemaal aardig tot dat er een vroegere 'cliënte' van hem vermoord wordt. Er zijn te vee aanwijzingen in zijn richting... De film ontwikkelt zich daarna snel is een boeiende detective. Dagelijks; 12.00-14.30-16.45-19.00-21.35 uur. Peter van de Locht, serie 'sublime symbols (brons, 1976) Peter Metsers 'Gemengde technieken'. In de 23ste eeuw patrouilleren drie Klingon kruisers in de ruimte, als ijl plotseling worden geconfronteerd met een onbekende indringer. Een m een worden de ruimteschepen vernietigd. De geheimzinnige indringer mi vervolgens het gebied van de Federatie binnen en raast met grote snelkii op de aarde af. In aller ijl wordt het sterschip Enterprisein de strtf geworpen. Captain Kirk, terzijde gestaan door zijn trouwe icapenbroeia dr. Spock, wetenschappelijk officier van de planeet Vulkaan, voert he commando. Zo begint de sciencefictionfilm 'Star Trek', de komende week te zien in he Terneuzense Luxortheater. De produktie is gebaseerd op de gelijknamige televisieserie die enkele jaren geleden ook op de Nederlandse buis te va was. In de hoofdrollen: William Shatner, Leonard Nimony en De Forst Keft Aanvangstijden: vanavond acht uur, zaterdag twee uur en half acht, m dag kwart voor twee, vier en acht uur, maandag cn dinsdag om acht w Binnenkort zal het in Temeuzen weer storm lopen op Olivia Newton John) 'Xanadu'. Maar eerst haalt de exploitant van het Luxortheaier als voor- proefje 'Grease' terug. Mag John Travolta na enkele jaartjes huilen ooi weer 'ns opdraven. Vrijdag acht uur, zaterdag twee uur en half acht,zondcq wart voor twee en vier uur. Verder op het programma in Temeuzen: 'Phantasm'de nacht van de leven de doden (vanavond 22.30, zaterdag 21.45, zondag 20.00, maandag tot en met woensdag 20.00 uur) en 'Praatjes vullen geen gaatjes'. Ze waren jong en genoten van alles: vanavond half elf, zaterdag kwart voor tien en woensdag acht uur. 'Thunderball', agent 007 James Bond, in gevecht tegen het oostblok, is dt komende week te zien in het Ledeltheater in Oostburg. De aanvangstijden: zaterdag kwart over zeven, zondag twee en acht uur. Ook in het Ledcl 'Massagesalon en jonge meisjes'. Voor de derde week alweer: vanavond acht uur, zaterdag half tien, zondag half vijf, maandag en dinsdag achtuur De Hulster bioscoop De Koning van Engeland' houdt het nog maar ven weekje op 'Kramer versus Kramer', film over de relatiestoomissen van hel echtpaar Kramer. Vanavond 20.00 uur, zaterdag 21.15 uur, zondag21JN uur. maandag en dinsdag 20.15 uur. Verder in Hulst: 'Zombies 2'. 'onveren- digbare Wellust'. "Way of the Dragon''vrouwen van Parijs', 'Zo een chique lellebel! De aanvangstijdend staan dagelijks in de agenda van deze krant. Dustin Hoffman en Meryl Streep tijdens de uitreiking van de oscars. .We, OP DE PONTEN EUR e hadden zo gehoopt dat er iemand van het gezel schap in klederdracht zou zijn", zei de hotelierster in het noorden des lands En het kostte me enkele minu ten om duidelijk te maken, dat ik zelfs in vroegere dagen geen klederdracht gedragen had, omdat die in de stad waar ik geboren werd nu eenmaal niet bestond. De hoerenkamer in het Terneuzense museum kan dus wel op succes bogen: de roem van de klederdracht was ons vooruitgesneld. Toen ik er de eerste geweest was - enkele jaren terug - verliet ik verbijsterd hel stadsmuseum. Hoe was het mogelijk, een - ongetwijfeld secuur ingerichte - hoeren kamer in een havenstad! Dat sloeg als kip op Dirk en was even dwaas als wanneer tn een plattelandsmu seum de scheepvaart zou domineren. Scheldestad - verwijst deze benaming niet naa r water en havens? En is een museum met een visitekaartje? Echter, wat de bezoeker hier vond, was een hilarisch samenraapsel hetwelk een memorabel verleden zou moeten uitbeel den. Geen water, geen scheepvaart, geen industrie Wél een hoerenkamer met voorwerpen die een vage onsterfelijkheid aankleven, enkele starre figuren in klederdracht en in de bedstee een halfvergane boerin. Mooi voor kenners en belanghebbenden, een agrari sche warwinkel voor niet-ingewijden. Gelukkig was er op het moment dat ik er was, verder geen sterveling aanwezig, anders had ik me diep geschaamd. 1 erzijde. Verbazingwekkend hoeveel klederdrach ten er vroeger moeten geweest zijn. Overal, waar een zoveel honderdste herdenking van een stadsbestaan de kop opsteekt, blijkt men er in het grijze verleden een eigen klederdracht op na te hebben gehouden. Als de dag des oordeels aanbreekt en menigeen zich ter gele genheid van het feest mee op straal vertoont, blijkt zelfs de meest hoogbejaarde inwoner die zoetjesaan de honderd nadert en in het bezit is van een Methusalems geheugen, er niets van thuis te kunnen brengen. Dat komt geloof ik, omdat bij ieder eeuwfeest nu eenmaal een klederdracht hoort en men er daarom maanden tevoren op los genaaid heeft in vrije expressie. Menig een heeft eerst tussen de kamfer en motteballen ge graaid naar deels verlegen kledingstukken die kun nen dienen als uitrusting voor de klederdracht. Dit leidt soms tot de vreemdste resultaten Wat hel Terneuzens museum betreft, er is nu een dras tische zwenking gaande in de richting van marilietu exposities. Eindelijk heeft in de gemeenteraad iemarl gezegd dat de hoerenkamer overgedaan moet wordet aan een museum waar dit vertrek met toebehora thuishoort. Een blijvend scheepvaart- annex ridil- triemuseum is in zicht. Zolang het nog niet zover is. zal, wie de misplaatst van deze hoerenkamer op zijn geweten heeft, door Se tan worden bezocht. Hij verschijnt immers in alle ge daantes? Wel, ditmaal zal het in klederdracht zjrv Janneke Dien Hans

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 36