NIEUWE START EN FANATIEKE AANPAK BIJ SINT ALOYSIUS ZEEUWSE AFDELING GROEIT NOG STEEDS Europese ervaring voor Wilno mooi meegenomen MIDDELBURG ZUID KOMT MET GEHEEL NIEUW TEAM Sterra Blanckaert werkt aan rentree NATIONALE TOP Graauwse club werkt aan toekomst Indeling competitie afdeling VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1980 GRAAUW - Topsport in Zeeland is een zeldzaam voorkomend verschijnsel een van de weinige verenigingen die topsport bedrijven is de tafeltennisclub Sint-Aloysius uit Graauw. Moeilijkhe den in het bestuur van de vereniging ruim een jaar terug zette de sportieve aspiraties van de zusjes Sterra en Vivian Blanckaert en de Belgische speelster Karin Verachtert op losse schroeven. Improvisatie van Frans van Waterschoot en Johan Braet en de meer dan welwillende medewer king van het stichtingsbestuur van het 'Gemeenschaphuis' in Graauw haalde de tafeltennisclub weer op het droge. Het stichtingsbestuur stelde de zaal van het 'Gemeensrhaphuis' welwillend ter beschikking van de destijds dakloze tafeltennisclu b Met inzet maar ook wel eens met kunst en vliegwerk, werd het onverwachte toch realiteit Sint-Aloy sius bleef ereklasser bij de dames Nu. aan het begin van de nieuwe com petitie zyn de vooruitzichten wat rooskleuriger De club heeft nu een be- VLISSINGEN Van alle teamsporten wordt tafeltennis in Zeeland verreweg ophethoogste niveau beoefend Vooralhel Graauwse Sint-Aloysius hee.fl al heel wat talent op afgeleverd en ook in het komende seizoen draait het damesteam weer mee in de nationale top. Voor de landelijk spelende teams begint morgen tzaterdag) competitie. Sint-Aloysius begint met een thuiswedstrijd tegen Scylla en heren-topper Wilno ontmoet op eigen terrein het Leidse DOCOS De Zeeuwse afdelingsteams beginnen pas een week, later aan de volgende De voorbeschouwing op deze pagina is gemaakt door sportredacteur F rits Bakker en de medewerkers Jos van Loon en Frans Colijn stuur dat uit zes leden bestaat Die op zet is een gezonde basis voor de club Voorzitter Eddy Tieleman. secretaris penningmeester Bennie Schuren, wed stnjdsecretans Johan Braet en de le den Paul Colsen. Sterra Blanckaert en Frans van Waterschoot moeten in staat geacht worden om de club op de juist wijze te 'runnen' De ledentoeloop bij de jeugd naar aan leiding van een circulaire in Graauw en omstreken en de opzet van een trai ningsschema voor deze jeugdleden, om de t alenten door middel van extra bege leiding uit te selecteren, toont aan dat het verse bestuur de zaken energiek aanpakt. Frans van Waterschoot, sinds één jaar trainer bij de club en vanaf die tijd negen van tien uur aan het werk. voelt zich gpsteund door de toeloop van de jeugd: ..De opkomst is ons geweldig meegevallen. Verder is het positief da t we nu acht maanden later van onze nieuwe leden nog niet één afvaller heb ben. Toch een teken dat de huidige op zet aansluit bij de verwachtingen van onze meisjes Op deze manier zullen we toch onze basis voor het eerste team moeten verbreden'' Toch zijn er rond de jeugdopvang en de begeleiding van het topteam nog wel een paar wensen bij de trainer Zo is Sint-Aloysius in de ereklasse vrijwel de enige ploeg zonder grote sponsor Ver der kunnen er m de zaal van het Ge meenschaphuis maximaal vijf tafels slaan, wat op den lange duur ook zijn beperkingen oplevert Natuurlijk is het zo dat een vereniging waar leven in zit altijd wensen heeft. Zijn die er niet. dan Is de club blase, of op sterven na dood Optimistisch Trainer Frans van Waterschoot „We hebben een betere kans om in de ereklas te blijven Voor de competitie, die morgen (zater dag) van start gaat met het duel tegen Sovlla uit Leiden, zijn de prognoses van \'jn Waterschoot voorzichtig, maar wel optimistischer dan vorig jaar: ..Sterra Blanckaert is weer volop in training en het ziet er naar uit dat ze na een afwezigheid van bijna ander half jaar nu weer een hele competitie mee kan draaien. Vivian is in topcondi tie ze is pas terug uit Polen, waar ze met haar dubbelpartner Sofie van Gennip brons meepikte op de Europe se jeugdkampioenschappen. Karin Verachtert is een intensief trainings schema gestart, een keer per week bij ons in Graauw en twee keer bij MAC- CABI Maccabi in Antwerpen. Als er geen onverwachte problemen opdoe men hoop ik toch op een handhaving van onze positie in de eerste helft van de competitie". ..Wanneer we echt in de problemen ko men met speelsters door blessures of ziekte, kunnen we gelukkig weer een beroep doen op Jeanne de Waal, die vo- rigjaar ook is bijgesprongen. Vanuit on ze jeugd is er op dit moment nog nie mand. die in staat is om in noodgeval len mee te draaien Met onze trainingen moeten we m de toekomst wel naar een bredere basis toe werken". middelburg - „We zullen vanaf de eerste wedstrijd alles op al les moeten zetteri om ons te kunnen handhaven", voorziet de nieuwe aanvoerder van het eerste herenteam van MZ. Wil lem Jan Duininck, bij de afwe ging van de kansen in de zater dag te starten competitie in de hoofdklas. „We beginnen ei genlijk met drie debutanten, zeker op dit niveau", weet Dui ninck. nu MZ met een volko men nieuwe opstelling gaat draaien. Koen de Vries. Peter Kersten en ook Marco Hofman, die enkele jaren het ge zichtvan MZ bepaalden, zijn met meer beschikbaar. Het was al enige tijd bin nen de vereniging bekend, dat dit voor malige drietal niet zo erg goed bij elkaar paste, wat enkele keren aanleiding was totmoeilijkheden binnen het team Pe ter Kersten besloot al in een vroegtijdig stadium voorlopig af te haken, en Mar co Hofman. wiens motivatie al in de vo rige competitie twijfelachtig was. kan ach door een onlangs aangevangen stu die in Delft niet meer beschikbaar stel len, al is hij wel bereid om ventueel als wisselspeler te fungeren Enkele maan den geleden zag het er overigens voor MZnaar uit. dat zowel Wim Wegman als Wilfried Dumez over zouden komen van Wilno naar MZ. Maar gelukkig voor Wilno en het Zwuwsc tafeltennis, ging dat niet door. waaruit Koen de Vries zijn conclusies trok en een aanbieding van het Hilver- sumse Quick aannam om zijn krachten daar te meten. Al eerder moest MZ een speler zien vertrekken naar die Noord hollandse vereniging, namelijk Andre Louwen en nu betekent de aderlating van Koen de Vries voor MZ. dat weer geput zal moeten worden uit de jeugd spelers Gelukkig voor MZ heeft men (he mogelijkheid nog wél en door het inzetten van talentvolle spelers als Jan Henk Bomhof en Peter Slagter kan de Middelburgse vereniging zijn principe handhaven, dat geen spelers aange trokken moeten worden van elders •Maar dat het moeilijk wordt, is zeker", verwoordde Willem Jan Duininck. die als ex-overgangsklasser vanuit het tweede team debuteert in het eerste team. Hij heeft echter alle vertrouwen in Bomhof. die momenteel als epn der sterkste Nederlandse junioren geldt en door zijn optreden in het nationale jeugd team dan ook al kan bogen op wat internationale ervaring Ook Peter Slagter ziet het wel zitten en hij komt zonder meer goed gemotiveerd aan de start. Vorig seizoen kwam hij nog met het jeugdteam van MZ uit in de kam- pioensgroep van Nederland in de strijd om de Nederlandse jeugdlitel en zijn debuut betekent in feite dat hij. zoals twee jaar geleden met Marco Hofman het geval was. voor de leeuwen wordt geworpen ..We hebben pas een oelenwedstrijd achter de rug tegen Wilno en de kleine De veelbelovende Jan Henk Bomhof moet het dit jaar waarmaken m de hoofdmacht van Middelburg Zuid 6-4 nederlaag geeft ons toch wel wat zelfvertrouwen voor dc komende wed strijden". aldus Duininck. die weet dat het in de komende competitie ook moet meezitten. Met het afwegen van de kracht van de toekomstige tegen standers stelt hij. dat met name Onkyo tweemaal moet kunnen worden ge klopt en op papier ook Avanti 2 een gelijkwaardige tegenstander is. Wat sterker acht hij N'OAD uit Schiedam, dat de sterke Hans van de Broek in de gelederen heeft, terwijl ook Salaman ders en eventueel Scylla 2 mee zullen spelen in de sli jd om de bovenste plaat sen. ..Het hangt er tegen Scylla vooral van af in welke opstelling die tegen ons zullen verschijnen, want de Leidse vereniging heeft wel zeven spelers, die op dit ni veau kunnen acteren". MZ start aan staande zaterdag bij NOAD in Schie dam Ook van het MZ-damesteam wordt ditmaal, na een gewenningspe riode van twee competities wal. meer verwacht in de overgangsklas. Met liet drietal Ingrid van Osselaar. Ankie Kersten en Ingrid Hofman moet het dit maal mogelijk zijn om na tweemaal een tweede plaats te hebben veroverd, nu met succes de stap naar de hoofdklas te maken. Onderschatting van de tegen standers is in het verleden wel eens uit gelopen op onnodig puntenverlies. Naast stadgenoot MZ bouwt ook Zand aan de weg naar de top en de met veel talentvolle jongeren begenadigde Mid delburgse vereniging komt dit seizoen voor de eerste maal uit in de over gangsklas Ook 't Zand heeft daarbij een beroep gedaan op enkele sterke jon geren. waatvan Jan Peter Goossen. vo rig seizoen erg sterk in de kam pioensklas junioren, ditmaal in het eer ste team is opgenomen. Hij debuteert naast de wat meer geroutineerde!! Giel Wondergem en Eric Hageman en dit vrij homogene team kan het in de over gangsklas ver brengen. Zand 2 debuteert in de landelijke com petitie met de jjnior Wilfred Joossens. die is opgesteld naast Henk Meulmees- ter en Tom Slager, die op dit niveau al ervaring hebben opgedaan. Nieuw voor 't Zand is ook de deelname van een da mesteam op landelijk niveau. In de pro motie over gangsklas beginnen Clax a de Bree. Marijke van de Voorde en de veel belovende Sandra Tahapary aan een wellicht succesvol seizoen. SENIOREN le klas Effect 1ON A 1Amemuiden 1MZ 3. Goes 1. Big Smash 1 2e klas A MZ 4. MZ 6. Amemuiden 2. Answest 1. St-Aloyslsus t. Zand t 2e klas B MZ 5. Westerzlcht 1. Kerk- werve 1St Aloysius 2. Zand 3. Marathon 1 3e klas A: MZ 7. MZ 10. Amemuiden 4, St.-Lau- rens 2. B Smash 2. Goes 3 3e kla.s 8. Goes4, Amemuiden 3. MZ 8 B Smash 4. Zand 5. ONA 2 3e klas C Westerzirht- 2. MZ 0, Kapel- Ie lKerkwerve 2. Goes 2. B Smash 3 3e klas D Effect2. Effect 3. Effect 4. Schelde RWS. St -Aloysius 4 4e klas A Westerzlcht. 6. Ka- pelle 2. MZ 11MZ 16. TTVO 1 Sealdina 2 4e klas B Westerzlcht 5. MZ 12 Marathon 2. Zand 6. Amemuiden 5 PNL 3 4e klas C Kerkwerve 3. PNL 2 Sealdina Marathon 4 MZ 13 Westerzlcht! 4ekla.sD Westerzicht3. MZ 14, Kapelle 3, Batavo 1 KatsI Goes 5 4e klas E MZ 15 Veere 1 Marathon 3. PNL 1. Lnwens 3. OKA 3 4e klas F Pzem SAR 1 Effect 5, ATV 1 AKF 1. Schelde 2 5e klas A MZ 17. MZ 20 Kapelle 5. Westerz 7 Zand 8 Laurens 5 5e klas B Batavo 2. Kapelle 4 TTVO 2. Veere 2. B Smash 5. MZ 18.5e klas C MZ 19. Batavo 3. Si.-Laurens 4. Zand 7, Ka pelle 6 5e klas D ATV 2. Demeljer, B S 1 St -Aloysius 4. Philips 2. AKF 2 5e klas E Effect 6. Philips 1, O A 4. PZEM 2. St.-Aloy- slus 5. B S 2. JUNIOREN le klas Wilno 3. Wilno4. ONA 1. Amemuiden 1. SAR 2, MZ2 2c klas A St -LaurensC. Ame muiden 2, Zand 2. Effect 1 MZ 3. Westerz 1 2e klasB Wilno 5. St--Laurens I Effect 2 Effect 3 Marathon 1 SAR 3. 3e klas A SL-Laurens 3 TTVO 1. Zand 4. Marathon 2, Westerz. 3. MZ4 3eklasB Westerz 4.TTV02.Kerkw Zand 5. MZ 6. Goes l 3e klas C Effect 7 Zand 2 Westerz 2. MZ 5. Wilno6 3e klas D ONA 2 Effect 6. Effect 4 SAR 4. Effect 5 Sterra Blanckaert hoopt deze competitie weer eens helemaal mee te kun nen draaien. Na anderhalfjaar in de lappemand. vorig jaar stond ze maar twee wedstrijden achter de tafel, is ze nu hard op weg om haar oude peil weer te hreiken. De gedwongen afwezigheid heeft de honger naar de bal alleen maar versterkt. De oudste van de zesjes Blanckaert is niet ontevreden over de vorderingen bij de anllop naar het seizoen, maar is wel voorzichtig met voorspellingen „De trainingsarbeid wordt onder leiding van Frans van Waterschoot lang zaam maar zeker opgevoerd Op dit moment heb ik nog een Ginke achter stand op Vivian en Karin, zeker op het conditionele vlak Wat inzet betreft gaat het in ieder geval naar wens en de trainer heeft me tot nu toe ai flink wat bijgebracht Er zit systeem in de trainingen en ik heb zeker het idee dat. er nu specifiek aandacht besteed wordt aan de zwakke plekken" Door de lange afwezigheid op ereklasse-niveau is Sterra Blanckaert wat haar eigen kansen betreft erg voorzichtig. Prognoses ziet ze toch niet zo zitten, omdat die volgens haar van teveel onzekerheden afhangen „Als voorspellingen altijd uitkomen, moet er niet meer gespeeld worden Ik ver wacht wel dat Vivian een sterke competitie gaat spelen. Ze is in ieder geval conditioneel erg sterk Karin Verachtert zie ik ook goed presteren, maar wat mezelf betreft durf ik geen voorspelling aan Na afloop van de competitie zullen we meer weten" De vraag of Sterra Blanckaert al op haar oude peil zit. is op dit moment nog moeilijk te beantwoorden. Middelburg Zuid. dat vorige week oefende tegen de ploeg uit Graauw. slaagde er in ieder geval niet in om Sterra Blanckaert op de knieen te krijgen Of ze tegen Scylla ook stand houdt, is een moeilijker vraag Zaterdag na de openingswedstrijd zijn er meer aanwijzingen MIDDELBURG - Met de Zeeuwse afdelingscompetitie binnen een week voor de boeg. wordt er binnen de provincie in elke vereniging al weer druk getraind om zo goed mogelijk aan de start te komen. Dat de interesse nog steeds in stijgende lijn is, bleek begin september opnieuw, toen bij de opgaven van de nieuwe teams er in totaal bij senioren en junioren weer zestien teams werden ingeschreven bij de Zeeuse competitieleider. Ver heugend vooral was daarbij de gTote stijging van het aantal jeugdteams. „We krijgen steeds meer jeugd", was de verzuchting bij veel verenigingen „maar het probleem van de begeleiding wordt daarbij steeds groter" Ook het gebrek aan kaderleden, dat overigens In veel takken van sport voelbaar is. blijkt, in de praktijk een grote handicap te zijn. Ovengesn bleek de stijgende Hjn in de afdeling Zeeland duidelijk in ledental, want nadat begin dit jaar nog het 1000- ste lid werd verwelkomd, bleek men in september al bijna aan dc 1.200 te zit ten. Niet in de laatste plaats is dat te danken aan de toenemende belangstel ling in Zeeuwsch-Vlaanderen waar drie nieuwe verenigingen zich hebben aan gemeld. te weten B en S. Philips en De meijer Drie bedrijfsverenigingen dus. die echter de competitie daar wel aan trekkelijker maken Want. nu kan onder de Westerschelde voor het eerst, ook een 5e klas worden ingesteld, die zelfs uit twaalf teams bestaan. In Noord Beve land meldde Renesse zich aan en al neemt deze vereniging nog niet daad werkelijk deel aan de competitie, toch liet zij 95 leden inschrijven De plannen om dit seizoendeel al te starten met een Zeeuwse afzonderlijke damescompetitie kunnen heiaas nog niet doorgaan, omdat er een te geringe belangstelling bleek bij de inschrijving. In deze categorie is Zeeland kennelijk nog niet rijp voor splitsing, al stimu- leerd het hoofdbestuur van de Neder landse tafeltennisbond ter aansluiting op de landelijke competitie deze afsplit sing wel Zelfs de districtscompetitie Zuid-West, samen met de afdelingen Brabant. Dordrecht en Rotterdam kon nog niet van de grond komen. Boeiend In de hoogste klas van de afdeling is er dit keer niet een team dat qua samen stelling boven de rest uitsteekt. Wat zou impliceren dat weer een uitermate boeiende competitie is te verwachten. Het Terneuzense Effect/De Kreekzoom 1 heeft met het trio Lampert, Houg en Roeland wellicht een hecht team, al zullen de Zeeuws-Vlamingen ditmaal Ronnie de Jonge moeten missen we gens studieredenen. MZ 3. dat weer uit de landelijke promo tie overgangsklas degradeerde, heeft alleen Ed de Poorter in dit team ge handhaafd en komt nu uit met de jonge, maar wat wisselvallig spelende Peter van Iren ex-junior en Ronnie Verboon wiens stijgende vorm niet onopgemerkt is gebleven Big Smash 1 heeft ditmaal weer de beschikking over Jan Meijer die naast Koos van Rooijen-Jakcbsen en Rinus Wijkhuus een hecht team vormt. Amemuiden 1 heeft een onge wijzigde opstelling met het. trio Goor machtig. Van Belzen- Smit en spelers uit het vissersdorp zullen weer voor me nige verrassing zorgen Goes 1 en ONA 1 beiden kampioen van de 2e klas, ma ken hun rentree op het hoogste Zeeuw se niveau en moeten zich ten opzichte van net andere gezelschap waar maken- Bij Goes wordt veel verwacht van Roel Sperna Weiland. Adrie de Jonge Jan de Troije en Bram Houterman. In Oost- burg start ONA 1 met. de van Effect overgekomen Cees de Voogd, die naast de jonge Jacky Aers en Rudle Meijler de tweede Zeeuws-Vlaamse ploeg vormen. In de 2e klas zal het gedegradeerde Sint-Aloy 1 trachten zich weer aan te sluiten bü de topklas, waarbij de mees- Ie tegenstand is te verwachten van Zand 4. In de andere 2e klas gaat Wes- terzicht 1 hoge ogen gooien met Zand 3 als voornaamste concurrent. Bij de jeugd is in de hoogste klas SAR 2 weer en nieuw in de totale inschrijving is h ier de instelling van een aparte meis jesklas waarin onder andere Sint-Aloy sius. Effect. MZ. TTVI en Big Smash de allerjongsten laat wennen aan het wed strijdritme Deze meisjescompetitie kan een voorloper worden voor een la ter te starten damescompetiüe Jeras en Wil fried Dumez de ontwikke ling van de jongere teamgenoot kun nen bijhouden. Het optreden in de vo rige competitie was vrijwel gelijk waardig. Toen scoorden Wegman. Je ras en Dumez alle drie rond dc 50'met slechts een voorsprong van een winst partij voor Wegman. Waar echter Wlm Wegman 'de laatste drie seizoenen Zeeuws kampioen.' nog boordevol ambities zit. lukt Dick Jeras al iets bezadigder aan te kijken tegen het nieuwe seizoen „De drang om de top te halen is weg", bekent hu .Vroe ger was ik met niets anders bezig en stond ik soms vier uur r>er dag achter de tafel Dat is niet meer op te brengen en Ik heb het nu teruggedraaid tot drie keer trainen per week Natuurlijk wii ik zo hoog mogelijk spelen, maar de top lijkt me niet meer haalbaar. Na de jeugd heb ik de aansluiting gemist, misschien omdat het te veel inspanning vergde" beseft Dick Jeras. Net onder die top draalt, Dick Jeras aardig mee. Wilfried Dumez was al eerder bekend met dat niveau en Wim Wegman heeft zich al onmiddellijk aangepast. De jongste Wilnospeler begint zaterdag in grootse vorm aan het nieuwe seizoen Want vo rige week in het Brabantse Goirle wist. hjj zich nog de sterkste in een toernooi met een aardige bezetting De vorm moet er wel zijn om zaterdag m het ope ningsduel tegen DOCOS uit Leiden partij le gever. Europees Vlak na de seizoenstart staat Wilno voor een volgende krachttoer De Vlls- singers debuteren deze maand 'zater dag 20 september) in het Europese be kertoernooi Tegenstander is het West- duitse PSV Oberhousen. waarmee Wil no in een wedstrijd ün Mullheimi duel leert voor een plaats in de volgende ron de Het Europese optreden werd vorig seizoen afgedwongen door een finale plaats ln het bekertoernooi Wilno ver loor weliswaar in de eindronde van Tempo Team. maar omdat die ploeg kampioen werd, mocht de verliezende finalist naar het bekertoernooi Voor Wilno een uitdaging die erg onze ker is Het is een belevenis op zich", vindt Dick Jeras. die overigens net als zijn medespelers als jeugdinternaiional al vaker sterke buitenlanders heeft ont moet Van deze Duitse tegenstander is maar weinig bekend", vertelt Wim Weg man We weten alleen de leeftijd van de spelers. We zullen wel zien als we daar zijn De competitie eist voorlopig nog alle aandacht op. Vooreen topklassering is het belangrijk om zaterdag tegen DO COS goed te beginnen. Vooral omdat dit team nel als NIKON luit Valkens- waardi als kanshebber wordt gezien. „We moeien vanaf het hegin goed aan pakken". verzekert Dick Jeras. „En ho pelijk zijn we wat wijzer geworden van het vorige seizoen. Want toen heb ben we nog te vaak een comfortabele voorsprong weggegeven" Wim Wegman heeft zijn vorm al onder streept met een toernooizege. VLISSINGEN - Het Vlissingsc Wilno had op het eind van bet vorige seizoen over geluk niet te klagen. Het debuut in de promotie-ereklasse werd afgesloten met een voorlaatste plaats in de klassering. Normaal gesproken betekende dat degra datie. maar het toeval heelt Wilno gered. Want omdat Midst ars zich uit de ereklasse heeft teruggetrokken, is inin of meer alles daaronder een plaats opge schoven. Voor Wilno een onverwachte mazzel, want het herenteam van Piet Boone wil niets liever dan opnieuw een confrontatie met dc nationale subtop. Misschien verdiende Wilno die volgen- Een krasse uitspraak weliswaar, maar de kans ook wel. want de Vlisslngers hebben bepaald niet zwak gepresteerd De debutant draaide aardig mee in de middenmoot, maar door het minimale krachtsverschil werd Wilno tenslotte onfortuinlijk teruggewezen De Zeeuwse herentopper gaat in de ko mende duels op zoek naar revanche Wim Wegman. Dick Jeras en Wilfried Dumez zijn stuk voor stuk overtuigd van een betere afloop Wim Wegman denkt bijvoorbeeld ..Voor mij is het. ze ker dat we deze keer niet degraderen Ik verwacht zelfs dat we kans hebben om net onder de kampioen te eindigen" Dick Jeras ..De aansluiting met de top heb ik gemis'" gebaseerd op de wetenschap dat het to tale niveau wellicht iets lager ligt. Van de vijf teams waarmee Wilno in de strijd gaat. zijn er twee behoorlijk verzwakt door het vertrek van topspelers. „Nikon wordt buna zeker kampioen voorspelt Wim Wegman. „Maar ik ben overtuigd dat een tweede plaats binnen ons be reik ligt" Doorbraak Vooral Wim Wegman (19) heeft daar al le belang bij. De Zeeuwse kampioen verlangt hevig naar een definitieve doorbraak van Wilno naar het hoogste niveau. „Het moet mogelijk zijn. want we gaan nog steeds vooruit", meent hij. Het is alleen de vraag of ook Dick

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 19