VALKENISSE DURFT CONFRONTATIE AAN SOUBURG MOET BEHOORLIJKE MIDDENMOTER KUNNEN WORDEN Handhaven Volharding is vooral een kwestie van instelling en inzet DYNAMO MIKT OP PROMOTIE Marathon: zonder veel ambitie Indeling competitie ZEKER VAN EEN HOGE KLASSERING Verbetering op komst VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1980 PZC/sport 17 VUSSINGEN - De basket bal begint het komend weekeinde weer 'echt' te rol len. De voorbereidingstijd is voorbij, geen vriendschap pelijke oefenpartijtjes meer, maar serieuze competitie wedstrijden. Op deze blad zijde de verwachtingen van de Zeeuwse 'top'clubs. Top tussen aanhalingstekens, want Zeeland stelt vergele ken met het landelijk ni veau nog steeds niet zo veel vooral lijkt verbetering op komst. deze pagina is gemaakt door de PZC-redacteuren Koen Mijnheer en Piet Oost hoek, de foto's zijn van Ru- hen Oreel. HULST - Het gaat kwalitatief gesproken goed met het Zeeuwse basketbal: nog nooit eerder speelden vijf teams (heren en dames bij elkaar opgeteld) in de hoofdklas van het Rayon E, de vroegere tweede divisie. Het heeft zelfs maar een haar-gescheeld of de dames van Dynamo in Middelburg waren dit jaar uitgekomen in de eerste divisie. Helaas voor die dames - en misschien voor de basketbalsport in Zeeland - slaagden ze er niet in voldoende promotiewedstrijden te winnen om over te stappen, anders zou Dynamo de eerste Zeeuwse ploeg geweest zijn die het zover had geschopt. Dynamo gaat opnieuw een gooi doen naar de promotie, zoals blijkt uit het relaas van aanvoerdster Mleke Meulmeester elders op deze pagina. De ande re twee damesploegen zullen blij zijn als ze zich in de Rayon hoofdklas zullen handhaven. Datzelfde geldt voor de herenploeg van het Goese Volharding, die na één seizoen door degradatie gedwongen te zijn geweest een klas lager te spelen, terugkeren in de hoofdklas. Ten opzichte van vorig seizoen hebben de Goe- senaren één probleem minder ze hebben versterking In de lucht gekregen van de twee meter drie lange Vlissinger Harm Boerma. een jong talent dat bij Volharding moet gaan proberen de misgeschoten ballen uit de lucht te graaien voor een tegenstander er bij kan komen. Sterkste heren Voor BV Souburg, de andere herenploeg in de Rayon-hoofdklas, heeft het lengteprobleem altijd al veel minder gespeeld. De Souburgers mogen wel beschouwd worden als de beste herenploeg van Zeeland, al zullen zij het streven om zich eindelijk eens een mooie plaats in de middenmoot te verwerven nog wel waar moeten maken. De andere ploegen in de hoofd klas, die allemaal uit Brabant en Limburg komen, hebben er een hekel aan om de verre reis naar Zeeland te maken en zetten gewoonlijk in Zeeland dan ook nog eens extra alles op alles om niet met lege handen terug te gaan naar de gebieden met de zachte G. Nog geen Amrikanen in het Zeeuwse basketbal, waar 'betalen' nog steeds een vies woord is. In andere 'amateur' sporten als wielrennen, atletiek en voetbal ligt dat wel anders. In het Zeeuse basketbal ook relatief weinig sponsors: slechts één van de vijf in de hoofdklas uitkomende ploegen heeft er één, al zal dat menig penningmeester die de rekeningen van de uitwed strijden moet betalen wel verdrieten. Waar sponsoring toe kan leiden (al hoeft het natuurlijk lang met altijd een slechte zaak te zijn) blijkt het best in buurland Belgié. waar spelers tot op het laagste niveau kunnen worden verkocht aan andere ploegen zonder dat zij er zelf ook maar iets in te vertellen hebben Zelfs voor de speler in het kleinste ploegje is zijn markt- waarde belangrijk. Niets daarvan in Zeeland, waar het beoefenen van de basketbalsport nog steeds een hobby is die geld kost in plaats van oplevert. Komend weekeinde zullen de Zeeuwse ploegen moeten laten zien wat ze waard zijn in de hoofdklas van het Rayon E: De competitie begint. Over een maand of acht zal blijken wat de op deze pagina uitgesproken ver wachtingen en wensen waard zijn geweest. VLISSINGEN - In de basketbalkompe- litie "80-'81 zullen 8 Zeeuwse teams op rayonniveau uitkomen, terwijl dit aantal vorig seizoen slechts 4 bedroeg. In de dameshoofdklas zal de kampioen van het afgelopen seizoen. Dynamo '70. opnieuw trachten de promotie naar de Eerste Divisie te verwezenlijken. Ver der komt Marathon weer in deze klas uit. terwijl de dames van Valkenisse op dit niveau debuteren. In de herenhoofdklas komt naast BV Souburg het gepromoveerde Volhar ding uit, dat de plaats inneemt van het gedegradeerde Marathon. In de nieuw gevormde rayon eerste klas spelen Marathon, Dynamo '70 en BV Hulst. De kompetitie in de rayonklasse begint op zaterdag 13 september. In de Zeeuwse kompetitie, die op vrij dag 19 september begint, zullen diverse West-Brabantse teams uitkomen, na melijk Jumping Crabs (Bergen op Zoom), Blauw-Wit (Roosendaal), Vos- senberg (OudenboschI. ELBC (Etten- Leur) en Jeveo (Hoogerheide). De indeling voor het seizoen '80-'81 is: Herenhoofdklas: BV Souburg. Volhar ding, Breda Pioniers. Black Eagles. Raak Meubelen. MS Octopus, Nepo- muk. Rush, OBC. Braggarts. Almonte. Klmbria. Titanus. Dameshoofdklas Marathon. Dynam- o'70. Valkenisse. Eastwood Tigers- Al monte. Attacus. Kimbria. Erp'70, Tan talus, Condor. SVH, Agon, OBC. Virtus. WSC. Hoppers. Heren le klas: Marathon, Dynamo 70, BV Hulst, Virtus. Buoyancy, ELBC. Eastwood Tigers. Waldric, SVH, WSC. Kruiskamp, Condor. Dames le klas: Delta Dunkers, Mara thon H. Marathon ni, Dynamo '70 II. Valkenisse II. BV Souburg, Smokkel- hoek. Jumping Crabs. ELBC, Blauw- Wit Heren 2e klas: Matador. BV Souburg n. Ma rathon n. DeltaD linkers. Smokkelhoek, Val kenisse. Vossenberg, Jumping Crabs. ELBC n. Dames 2e klas SC Vee re, No Goods. BV Sou burg n. Smokkelhoek n, Volharding. Delta Colljnsplaat, Marathon IV. Wooden Shoe. Voorwaarts. BV Hulst Valkenisse III. Dyna mo '70. Blauw-Wit n. Jumping Crabs n Heren 3e klas: Operatie '71. HTS. Marathon III. BV Souburg III. Matador II. No Goods. Voorwaarts. BV Hulst n. Scheldesport. Dy namo '70 n. Jumping Crabs n. Vossenberg IL Heren 4e klas: BV Souburg IV. Smokkelhoek n. United Stars. Valkenisse n. Mevo '80. Val kenisse rn. Volharding H. Dynamo '70 m. Jumping Crabs in. Jeveo. GOES - „Het wordt ontzettend zwaar, dat is zeker. En het zal vooral een kwestie van instelling en inzet worden als we ons willen handhaven". Sjef Koks, spelverdeler en afstandsschutter bij uitstek van de Goese basketbalploeg Volharding, heeft er toch wel vertrouwen in: „Het moet kunnen, maar het wordt een dubbeltje op zijn kant", meent Koks. Volharding speelde twee seizoenen in de tweede divisie, degradeerde naar de Zeeuwse eerste klas. waar het maar één seizoen bleef: oppermachtig werd Vol harding kampioen, en het won voldoen de promotiewedstrijden om weer te nnen promoveren naar wat inmid dels de hoofdkl as van het Rayon E heet Ons doel was om toch nog een keer een lias hoger te gaan spelen en dat is ge lukt We waren blij dat we het gehaald hebben, want voor sommige spelers zal het wel het laatste seizoen zijn dat ze zo actief zijn in de basketbalsport: Han de Jongh heeft al min of meer aangekon digd dat het zijn laatste seizoen wordt. HansHoogeboom wil zich intensief met het opleiden van jeugd gaan bemoeien en voor mij wordt het ook mijn laatste seizoen. Piet Oosthoek had al gezegd dat hy zou stoppen, maar die heeft zich nog over laten halen om nog mee te doen", vertelt Sjef Koks. Het ziet er dus naar uit dat de Volharding-selectie vol gend seizoen aardig uitgedund zal zijn. of de degradatie nu zal worden ontlo pen of niet. Versterking „Komend seizoen wil Volharding er echter nog volop tegen aan", zo laat Koks weten. „De basisploeg begint in ieder geval goed voorbereid aan het seizoen en we hébben de boordnodige versterking gekregen van een lange speler. Harm Boerma. Hij is goed in de ploeg ingepast, vooral dankzij Hans (Hoogeboom, red), die twee zijn samen de hele zomervakantie bezig geweest. Daar zien we nu al resultaat van". Volharding gaat de competitie in met Luc Dierickx als trainer-coach, de Belg die Volharding ook vorig seizoen al naar de Zeeuwse titel begeleidde. Koks is er best tevreden over: „Vorig jaar zijn we kampioen geworden, dus resultaat is er al geweest Zijn trainingen geven een heel bevredigend gevoel en zijn in zet is primahij komt vaak drie keer per week uit Belgié naar Goes. Komend sei zoen zal er zeker op het gebied van het coachen meer van Luc worden ge vraagd. want het is natuurlijk heel an ders om een ploeg te coachen die steeds maar voor staat en wint (zoals vorig sei zoen, red), dan een ploeg die veel ver liest". De Volharding-selectie bestaat uit: Henk Keukelaar. Harm Boerma, Toine van Haren, Han-Kees de Jongh, Loek Schuurbiers. Hans Hoogeboom, Piet Oosthoek, Robin Hewitt en Sjef Koks. Coach is Luc Dierickx. Sjef Koks, spelverdeler en afstands schutter van Volharding. MIDDELBURG - „Wij gaan spelen om te promoveren", zegt Mieke Meulmeester. de kleine aanvoerdster van het Middelburgse damesteam Dynamo. Vorig seizoen schoot Dynamo als een komeet omhoog, maar werd op het nippertje uitgescha keld voor promotie naar de landelijke eerste di\'isie. De verrassing was dus niet compleet, maar wel werd duidelijk dat de zeer prestatiegerichte aanpak van coach Kees Rijnberg, daarbij intensief geholpen door alle ploegleden, zijn vruch ten af begon te werpen. kend is hoeveel ploegen er aan het eind van het seizoen zullen kunnen promo veren. Overtuigd De zeker voor basketoalbegrippen klei ne. maar daarom niet minder vinnige Dynamo-aanvoerdster is er van over- Atrni/oerdster Mieke Mexdmeester van ï>wmo. .promotie moet mogelijk Hij slaagde erin om van Dynamo, toch al een ploeg met veel talent, een ploeg te maken die met kop en schouders in figuurlijke zin boven de andere Zeeuw se dames uitsteekt. De Dynamo-dames spelen een agressief, snel en daardoor aantrekkelijk basketbal, dat niets te maken heeft met het truttige heen-en- weer geren dat bij damesploegen nog wel eens te signaleren valt. Inderdaad. Dynamo speelt om te promoveren. Mleke Meulmeester: „Maar het zal niet meevallen, want er is waarschijnlijk nog meer concurrentie dan vorig jaar. Er zijn twee ploegen uit de eerste divisie naar onze klas gedegradeerd: Attacus uit Veghel en Werkendam. Die twee meegerekend zijn er wei vijf of zes kan- tiugd dat Dynamo in de top zal kunnen didaten, dus het is er niet makkelijker meedraaien, al durft ze over een eventu- op geworden. Maar we zitten nu voor eel kampioenschap niets te voorspel- het derde jaar in deze klas en gaan het Men. Gaat de buitengewone prestatie- toch proberen". Een onzekere factor drang die Dynamo kenmerkt niet ten voor Dynamo is wel. dat nog niet be- koste van de sfeer in de ploeg? ..Bij ons zeker niet, dat is het afgelopen seizoen wel gebleken", meent Mieke Meulmeester. „Wij hebben daarover goede afspraken. De speelsters uit de basisploeg spelen in lastige wedstrijden langer dan de bankspeelsters. dat is lo gisch. Maar in makkelijke wedstrijden (en die zijn er voor Dynamo genoeg, red komen de bankspeelsters meer aan bod. Zo worden scheve gezichten voor komen. We hebben aan het eind van vorig seizoen een bespreking gehouden, die bedoeld was als voorbespreking van dit seizoen. De stemming was daar uit stekend". De Dynamo-ploeg: Cora van Meerkerk. Hanneke Geljoen. Louise Hendenckx. Janrue de Vries, Jeanet Remijn. Marjan Rijnberg, Karin Cattoir en Mieke Meul meester. Coach is Kees Rijnberg, assis tent-coach Wladek Rychtarski. KOUDEKERKE-Twee keer al had coach Ad Bevelander de kans om zich met de dames van Valkenisse in het landelijk basket bal gebeuren te storten. Evenzoveel malen liet Beve lander de kans om een trapje hoger te gaan spelen lopen. „We hadden een te smalle basis en bovendien speelden daar nog wat financiële aspecten in mee", vertelt de Valkenisse- coach nu,aan de vooravond van de eerste ontmoeting in de hoofdklas van het rayon E. Dit jaar durft de Valkenisse- ploeg de confrontatie met onder meer Marathon en Dynamo wel aan. „Het moet er nu van komen", meent Ad Bevelander die ver der oordeelt dat de huidige basis voldoende kwaliteit in huis heeft om in de middenmoot te kunnen eindigen. „We hebben wat dames in de ploeg die twee j aar geleden senior geworden zijn. Zij hebben vorig jaar ervaring op kunnen doen in de eerste klas en nu worden ze rijp geacht om het in de hoofd klas te gaan doen". Bevelander realiseert zich dat het debuut van Valkenisse niet probleemloos zal verlopen. Immers de ploeg ondervond de laatste jaren slechts geringe tegenstand in de eerste klas. daarom moesten de Valkenisse-dames slechts sporadisch tot op de bodem van het kunnen gaan. „In de hoofdklas zullen ze moeten knokken. De laatste jaren waren ze gewend niet alles te geven. Daar zal nu wel verandering in komen", weet Ad Bevelander, die van mening is dat zijn ploeg ten opzichte van veel tegenstanders twee nadelen heeft. „Ten eerste zijn wij een debutant en ten tweede spelen wij in feite alleen maar uitwedstrijden". De Valkenisse-coach doelt daarmee op het feit dat Koudekerke nog met beschikt over een sporthaL In het verleden week de ploeg voor thuiswed strijden uit naar Middelburg en Vlissingen. terwijl de 'thuis wedstrijden' het komend seizoen in Souburg worden ge speeld. „Dat is toch een belachelijke situatie", vindt Bevelander die bovendien niet erg te spreken is over de beschikbare trainingsaccommodatie. „We trainen in een veel te kleine zaal in Koudekerke. Die zaal is echt absoluut ongeschikt voor ons". De Valkenisse-coach ziet nogal op tegen de lange competitie (30 wedstrijden). Een extra belasting, vindt hij. „We hebben hemel en aarde bewogen om daar verandering in te krijgen. We hebben het voorstel gedaan om de competitie in tweeën te splitsen, dan heb je twee jeer acht ploegen. De eerste vier van beide competities zouden dan nog een competitie kun nen spelen, maar dat voorstel werd van de hand gewezen", vertelt hij. Zoals gezegd gokt Valkenisse op de middenmoot. Bij gebrek aan eeu goede trainingshal zal het volgens Bevelander erg veel energie kosten om dat te realiseren. „Als we een norma le zaal zouden hebben dan zouden we ons gemakkelijk moe ten kunnen handhaven in de hoofdklas. Nu moeten we ons steeds aan de grotere maten aanpassen dat is iedere week prijs". Jan Jansma: „Verwachtingen niet zo hoog gespannen" VLISSINGEN - De basketbaldames van het Vlissingse Marathon, zijn een ver haal apart: aan het eind van het seizoen '78-'79 kregen ze de gelegeheid om te promoveren naar de hoofdklas van het rayon E. Waarom zouden we het niet doen, zo werd geredeneerd, dan maken we dat ook nog eens mee. De bedoeling was om één seizoen in de hoofdklas te blijven en daarna, als er geen verplichte degradatie zou volgen, wilden de dames zich vrijwillig terugtrekken. Marathon haalde het. geendegradatie dus. Maar de vrijwillige degradatie ging ook niet door. want de basketbal bond stak daar een stokje voor. Vrijwillige degradatie kostte een slordige duizend gulden en dat vond de Vlissingse omni-vereniging te grijs. Dan maar verder gespeeld in de hoofdkias. Een merkwaardig uitgangspunt voor het begin van ?en competitie of niet? Jan Jansma, inmiddels al voor het vijfde seizoen coach van de Marathondames, gaat proberen on\er iets leuks van te maken. Jansma: „De verwachtingen zijn natuurlijk niet erg hoog gespannen. Er zit nu eenmaal niet genoeg kwalitiet in de ploeg om buitengewoon te kunnen presteren. Bovendien kunnen sommige speel sters de trainingen nauwelijks volgen, al zouden ze nog zo graag willen. Yvonne Laporte woont op Goeree-Overflakkee en kan dus niet komen. Karin Vallen is verpleegster en heeft onregelmatige werktijden. Liesbeth de Nooijer heeft pas een baby en moet nog beginnen met de training". Toch zit Jansma niet minder gespannen op de bank dan bij welke ploeg ook. Zijn manier van coaching is op zijn zachtst gezegd enthousiast, 'soms misschien wel eens te', zoals hij zelf zegt. J ansma begint zeker niet met tegenzin aan de komende competitie. Zijn verklaring: „De homogeniteit in de ploeg is bijzonder goedVorig seizoen hebben we alle uitwedstrijden verloren, maar op de terugweg naar huis hadden we toch steeds lol. De gemiddelde leeftijd van de ploeg ligt vnj hoog en de prestatiedrang is niet meer zo groot, de pret is belangrijker. We zullen ons bij de wedstrijden voor 100 procent inzetten en dan zullen we wel zien Toch blijven juist die uitwedstrijden een groot probleem voor Marathon. Jansma: „De meeste meisjes zijn getrouwd, voor zijn de lange reistijden wel een bezwaar Met Hanme Slager. Els Dingemanse en Rinie Hardenberg is afgesproken dat ze steeds om de beurt meegaan naar een uitwedstrijden daarnaast spelen ze ook nog in het tweede". De dames van MarathonCoby van Eenennaam, Ria Tax, Marijke van Belzen, Jopie Platschorre, Yvonne Laporte, Karin Vallen, Liesbeth de Nooijer. Hannie Slager, Els Dingemanse en Rinie Hardenberg. Coach is Jan Jansma. OOST-SOUBURG - Coach Johan Rijnberg van de basketbalheren van bv Sou burg heefter weer veel zin in. Na een jaar nauwelijks actief geweest te zijn in het basketbal steekt hij sinds augustus veel tijd in zijn ploeg. „Het moei nu maar eens lukken om een behoorlijke middenmoter te worden", meent Rijnberg. OplOSSinQ Hij was trainer-coach van Souburg toen Bv Souburg lijkt de sterkste heren- groot overzicht en een zeer vaardig af standschot ontbreekt de ploeg twee jaar geleden naar de tweede divisie promoveerde, trok zich na één seizoen terug, maar is na dat ene seizoen (waarin Pim Kennis coach was) toch weer op de oude stek..Het is echt niet zo dat ik voor een bepaalde aan drang van Souburg ben gezwicht, ik wilde gewoon weer volop meedraaien", verklaart Rijnberg. Coach Johan Rijnberg is terug op de oude stek. ploeg in Zeeland te hebben, de gemid delde lengte ligt vrij gunstig, met vijf spelers die langer zijn dan 1.95 meter. Er zijn verschillende goede schutters en ook snelheid heeft de ploeg voldoende. Souburg heeft echter, zoals zoveel Zeeuwse ploegen, éen groot probleem, er is geen typische spelverdeler, de man die Souburg onder druk zou moeten redden door flitsende dribbels, een Rijnberg heeft een aardige oplossing gevonden: naast Jacco Jasperse. in vo rige seizoenen de spelverdeler, maar ook niet echt het type speler voor die plaats, zal Hans van der Linde het dit jaar gaan probereu. Rijnberg: „Hans is door zijn lengte (haast twee meter, red) van groot nut in de buurt van het bord en op de achterlijn. Door zijn goede schot kan hij het een tegenstander daar bijzonder lastig maken. Maar ook van wat verder schiet hij raak, en om dat spelverdelers vaak kleine verdedi gers tegenover zich krijgen, moet hij zijn schot toch maximaal kunnen uit buiten. En dat hij voor een spelverde ler aan de lange kant is vind ik niet zo erg: bij heeft twee snelle mensen naast zich die hem als hij onder druk staat moeten kunnen assisteren. Bovendien ontbreekt het hem niet aan spelinzicht en voelt hij zich als spelverdeler ver- antwoordelijker voor de ploeg dan op een andere plaats". Rijnberg heeft er wel vertrouwen in: .Het moet nog wel een beetje groeien. maar we kunnen gewoon goed basket bal laten zien. daar ben ik van over tuigd. Het eerste jaar degradeerden we net niet. vorig jaar haaiden we ai wat meer punten, en ik denk dat we steeds minder moeite krijgen om ons te hand haven. We moeten nu zo langzamer hand goed mee kunnen ln de midden moot". meent Johan Rijnberg. De ploeg van bv Souburg: Bas Both, Hans van der Linde, Arie van Pinkxte- ren, Jacco Jasperse, Tom Joziasse. Hans Geldof. Kees Minderhoud. Peter de Vis, Willem Elve en Ruud Cevaal. Coach: Johan Rijnberg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 17