Russen nemen het heft in handen in Toekomstronde Zondag in Vlissingen-Oost juniorencup motorcross OP ZOEK NAAR HET ANTI-AUTOMATISME stopper IEDERLANDERS DUIKELEN UIT DE 'TOP TIEN' STERK Sijbrands liet puntje glippen PZC/sport DEBUUT KROL Britse rugbyspeler krijgt twee jaar voor stelen vlag Athanatos houdt groots volleytoernooi JEUGDKOERSEN IN AXEL Bep en Derk eindigen als tweede Geen winnaar in lotto 36 EENDENRACE RILLAND Herenteam Operatie niet in competitie ïR I/RUDAG 12 SEPTEMBER 1980 15 SAINT ETIENNE - Renners uit de Sovjet Unie hebben in de Ronde van de Toekomst het heft in handen genomen. Gisteren eindigde de derde etappe, die ging over een afstand van 157 kilometer lussen Villie Morgon naar Saint Etienne, in een zege voor Ramazan Galaletdinov, die daardoor leider in de algemene rangschikking werd. Galaletdinov, die woensdag nog acht- vermaarde internationale individuele w stond met een achterstand van 56 tijdrit om de grote prijs Timmermans Konden op de Tsjech Jiri Stratilek, en Van der Heide in Schijndel. tiskzijn landgenoot Sergej Soekho- In totaal komen er twintig amateurs petsjenkov voor De olympisch kam- aan het vertrek voor een rit tegen het fcwam met een achterstand van uurwerk over ruim 45 kilometer. De en twee minuten over de finish. Van voornaamste opponenten voor Henk ^Nederlanders, die woensdag nog een de Jong zijn in Schijndel de winnaar ninoTontinr-it «Hon van 1979, j0hnnv Broers, de winnaar van 1978, Henk Mutsaars (terug van zijn uitstapje naar de profs), Jae Hane- graaf, Adrie van de Poel. René Kop- pert. Maria van Vlimmeren en twee Engelsen, Zwitsers, Belgen en Duit- c-itekende ploegentijdrit reden, dui dde Gerard Veldschoten van een zes- baarde twaalfde plaats. Dtuitslag van de derde etappe ts- I Rjmazan Galaletdinov (Sov) 157 km in iijn 2 Serge Soeklioroetsienkov (Sov). op IDS 3 josé Jimenez (Col) op 2.10.4 Julio Ru- sers. Kano (Col) op 2.13; 5 Joerl-Barinov (Sov) op 153 6 Alfonso Florez (Col) op 2.59: 7 Alaln MiddCII-Zeela lid vidille(Fra)op3.07; 8 Mustapha Najjlrl (Mar) m356 3 Burghold Andreas (ZW1) op 3.56; 10 De organisatoren van de wielerronde L piles (Bel) op 4.02. van Midden-Zeeland, die onlangs op de Be klassering van de Nederlanders in de uit- beran de derde etappe van de ronde van de «komst zijn 23 Wim Jennen op 4,22; 47 3»Peters z t49 Gerard Veldscholten z.t., Ëu-jvanRIjsbergen op 7.57; 65 Hans Boom (p9M; 80 Barry Zoontjes op 21.11; 84 Hans fcri op 31.21 r se derde etappe luidt hel algemeen klas- ,r£iv i Ramazan Galaletdinov (Sov) 10 t-a22 minuten, 2 Joeri Barinov (Sov) op Ui 3 Sergej Soekhoroetsjenkov (Sovi op 4 Julio Rublano (Col) op 3.38.5 Jin Stra ft! op 3.46. 6 José Jimenez (Col) op 515jiri KatsJlrin (Sovi op 3.52: 8 Alain ïieiFra)op3.54.9 JlriSkoda(Ts)»op4.24, IJlriKorous lTsj) op 4.34; 12 Gerard Veld- <Ned)op4.39.15 Theo Peters (Ned) op bieralgemeen klassement nemen de oven- eXsderlanders de volgende plaatsen in 59 fc Jennen op 16 27.73 Hans Boom op 23.29. 5Tal van Rijsbergen op 28 47. 83 Barry Widens op 42.01. 85 Hans Vonk op 53.34 Theo te Rooy [beo de Rooy heeft donderdag in de lelfiscbc plaats Koolskamp de strijd p het wielerkampioenschap van lianderen gewonnen. De Nederlan- Itrlegde de 25 ronden van zes kilome- *'ac van Meer: gevallen Ierafindrieuuren34 minuten. Hij had lijftien seconden voorsprong op een van vier Belgische renners, kt nog twee ronden voor de boeg was Ie Rooy van het viertal weggesprinL lel is de tweede zege van de 23-jarige (ccrenr in zijn eerste profjaar. fcialagis. lTheo de Rooy (Ned) 150 km in ksï34 seconden. 2 Luc Colfon (Bel) op 15 .IGuido van Sweevelt (Bel) Z.L, 4 Etien- !ÖeWilde (Be!) z.t.. 5 Marcel Laurens (Bel) SWenner de Vos (Bel) op 45 sec internationale lijst werd geplaatst, zul len niet ingaan op het verzoek van de ronde van Nederland komend jaar in Zeeland de proloog te laten verrijden. Zij hebben dat deze week besloten. Men wil op geen enkele manier tomen aan het zelfstandige karakter van de ronde van Midden-Zeeland. De datum voor de koers staat nog niet vast. Op de UCI- kalendervergadering in oktober zal worden gestreefd naar 16 mei Knetemann wint Voor 8.000 toeschouwers heeft Genie Knetemann donderdag in Twello (ge meente Voorst) een wielerkoers achter dernles gewonnen. Tweede werd de vo rige week onttroonde wereldkampioen bij de stayers Martin Venix. Henk Lub- berding, die voor het eerst in zijn prof carrière voor eigen publiek/Teed. eindig de als derde.De finale ging evenais de series over één kwartier en drie ronden Knetemann zegevierde in de eerste manche Lubberding won de tweede. Uitslag eerste manche 1 Gerrie Knetemann. 2 Hennie Stamsnljder. 3 Martin Vemx, 4 Jo Maas. 5 Wim de Ruiter Uitslag tweede manche 1 Henk Lubberding. 2 Feaor aen Hertog, 3 Patrick Sercu (Bell. 4 Martin Havik, 5 Plet van Katwijk Uitslag finale 1 Gerrie Knetemann, 2 Martin Venix. 3 Henk Lubberding, 4 Patrick Sercu (Bel). 5 Hennie StamsniJder. 6 Fedor den Hertog De jaarlijkse kermisronde van Roosen daal voor amateurs heeft donderdag door een valpartij van nationaal kam pioen Jac van Meer een boeiende finale gemist. Van Meer, die samen met Adrie van de Poel bijna een volle ronde voor sprong op het complete peloton had opgebouwd, botste tegen een toeschou wer en werd naar het ziekenhuis over gebracht. Aanvankelijk werd ge vreesd voor een hersenschudding, link de Jong Htnkde.Iong uit Goes neemt zaterdag ilsenige Zeeuwse coureur deel aan de NAPELS - Ruud Krol heeft woensdag pond in Napels zijn debuut gemaakt li het Italiaanse voetbal. De gewezen invoerder van het Nederlandse elftal speelde sterk in de vriendschappelijke wedstrijd van Napels tegen de Engelse eerste divisieclub West Bromwich Al bion. De ontmoeting eindigde in 2-2. Bijderast stonden de Engelsen met 2-1 Mor. Als het aan Boem-Koen Tsja zou lig- 2.KVSI f^zou de Zuidkoreaanse voetbalster betvolgende week alweer willen probe- ra licht te trainen bij zijn club Ein- trecht Frankfurt, igenezingsproces van de zware bles- nan de lendewervels, als gevolg BUENOS AIRES. (AP) - De Britse rugbyspeler William Anderson heeft woensdag tegen zich twee jaar gevangenisstraf horen eisen wegens dief stal van een Argentijnse vlag. De 25-jarige Anderson werd op 11 augustus aangehouden nadat hij bij een Argentijns regeringsgebouw een vlag had weggenomen, die hij als aandenken wilde meenemen. Dit kwam hem op een aanklacht-wegens diefstal en oneerbiedigheid vooreen nationaal sym bool te staan. Drie ploeggenoten van Anderson werden vrijgesproken. Officier van justitie Siro de Martini voerde bij rechter Martin Anzoategui aan. dat Anderson door zijn 'arrogante houding' tegenover de politiemen- sen.die het gestolene in zijn hotelkamer hadden aangetroffen, "minachting had getoond voor de gastvrijheid die ons land hem had geboden'. Andersons verdediger. Ricardo Molinas, bepleitte vrijspraak of een symbo lische straf van een maand, omdat zijn cliènt niet de bedoeling had de nationale gevoelens van de Argentijnen te kwetsen. „Het moet genoeg zijn dat de beroering, die door dit incident in Argentinië is veroorzaakt, bekoeld is", zei hij maar na onderzoek mocht hij naar huis terugkeren. Adrie van de Poel won nu zonder enige tegenstand. De tweede plaats was voor Toon van de Steen uit Bruinisse. Direct vanuit het startschot sprong Adrie van de Poel weg uit het bijzonder sterke peloton amateurs, dat door de organisatie naar Roosendaal was ge haald Na een rondje alleen voorop te hebben gereden kreeg Van de Poel ge zelschap van Jac. van Meer. waama het tweetal goed samenwerkend bijna een volle ronde uitliep op het slaapwande lende peloton. Op het moment, dat de samensmelting tot stand leek te ko men. werd Jac. van Meer de pas afge- KLOOSTERZANDE - Maar liefst 32 deelnemende teams telt het volleybal toernooi dat mct Kloosterzande Atha natos morgen (zaterdag) houdt. Het is de achtste keer dat dit Athanatos-vol- leybaltoernooi gehouden wordt en ook zaterdag is sporthal 't Zwaantje in Ter- neuzen weer de plaats van handeling. Het toernooi is bij de dames verdeeld in een afdeling promotieklas eerste klas. en twee poules met vertegenwoordigers uit de tweede klassen In die hoogste afdeling, opgedeeld in twee poules van vier clubs, spelen in elk geval de beide finalisten van vorig jaar. Verdegem en Ovisa 1Verder lijken hier de kersverse eerste klassers van De Sterre en Voor waarts. die vorige week op het toernooi van Marathon zo goed voor de dag kwa men, nog voor de nodige verrassingen te kunnen zorgen. Hetis de bedoeling in deze afdeling door onderlinge wedstrij den, die steeds aan een tijdslimiet ge bonden zijn, tot. een uiteindelijke rang schikking te komen. De finale begint om 17.30 uur. De tweede klassen bieden een gemengder beeld. In poule A spelen bijvoorbeeld de reserveteams van Ardi- to en Ovisa. die het op moeten nemen tegen het Bevobo-team van Sc Morres. Sluvoc en Athanatos 4. In de andere poule Wiska, CVC en Athanatos 2 Bij de heren eerste klas zou er wel eens flink wat strijd geleverd kunnen wor den. Zo speelt hier bekerfinalist Verde gem onder meer tegen het sterke Ovisa 2. terwijl het naar de eerste klas gepro moveerde De Sterre 2 mogelijk een ge vaarlijke outsider kan blijken De eer ste wedstrijd van het toernooi begint om 9,00 uur en de prijsuitreiking wordt vernacht om kwart over zes. De deelnemers dames prom klas/eerste klas Blok '73. De Sterre. Verdegem. Athanatos. Ardlto 1, Ovisa 1. Marathon 2, Voorwaarts, dames 2e klas. Ardito 2, Sluvoc. Ovisa 2. Sc Morres, Athanatos 4. Even Kijken 2 CVC. Wlska. Athanatos 2. en 3 Heren le/2e klas Ardito 1, Ovisa 2. De Sterre 2. Verdegem. Wls ka. Athanatos 1. Heren 2c 3e klas Ardito 2. Sluvoc. CVC. Athanatos 2. De Sterre 3. Even Kijken 2. Morres 3. Blok sneden door de toeschouwer waarna hij tegen de stenen smakte. Inmiddels sloot Adrie van de Poel bij de staart van het peloton aan, terwijl van voren zes renners wegsprongen. Toon van de Steen. Cor Schuurman. Peter Hofland. Rene Heeren. Ad Prinsen en Mario van Vlimmeren ontkwamen zo doende aan dubbeling. In de slotfase reed Adrie van de Poel samen met neef Ad van de Poel opnieuw weg uit het peloton en streek na enkele ronden neer op het zestal. Drie renners wilden zich niet neerleggen bij de superioriteit van de door diverse profploegen gewenste coureur Toon van de Steen. Peter Hof land en Cor Schuurman streden daar om om de tweede plaats en kwamen in voornoemde volgorde over de meet. Adrie van de Poel was toen echter ai anderhalve minuut binnen. Bij de liefhebbers speelde zich een on deronsje af tussen de renners van wie lervereniging Roosendaal. Wim YViel- houwer uit Sommelsdijk kreeg uitein delijk voor de derde keer dit seizoen de bloemen, vóór Leen Poortvliet uit Dirksland en Theo van de Brande uit Heikant. Ad van de Ploeg uit Goes werd zesde, Sjaak de Kok uit Lewe- dorp tiende, Bertus Steenbakker uit Heinkenszand elfde, Lou de Jager uit Biezelinge twaalfde. Marius Dijk wel uit Yerseke veertiende en Kees Stoutjesdijk uit Sint-Maartensdijk vijftiende. AXEL - Overmorgen (zondag) houdt het wielercomité Axel in samenwer king met de jeugdcommissie van de wielervereniging Zeeuws-Vlaanderen wielerwedstrijden voor de jeugd- licentiehouders van de twee Zeeuwse verenigingen. Theo Middelkamp en Zeeuws-Vlaanderen. Deze wedstrijden in Axel zijn in de plaats gekomen van de oorspronkelijk voor Middelburg vastgesjelde ontmoe ting die door omstandigheden geen doorgang kond vinden. Alle catego rieën van zeven tot en met veertien jaar, verschijnen zondag aan de start op de baan rondom het concoursterrein nabij de jeugdherberg in het Axelse Bos. De wedstrijden beginnen om 14.00 uur TEHARI - Stephan van der Berg heeft donderdag op het Balaton- meer in Hongarije zijn wereldtitel plankzeilen bij de lichtgewichten geprolongeerd. De in Hoorn wo nende Van der Berg won alle races. Derk Thijs (zwaargewichten) en Beb Thijs (dames) kwamen niet zo ver. De twee plankzeilers uit Mid delburg werden tweede in het eindklassement om de wereldtitel. Derk Thijs moest in de laatste re gatta buigen voor de Italiaan Klaus Mar an, die het kampioen schap opeiste. De laatste manche bij de dames leverde een overwin ning op voor de Nederlandse Anita Jansen, die daardoor in de eind rangschikking naar de derde plaats klom. De wereldtitel ging naar de Oostenrijkse Huber. Bij de lichtge wichten was er nog succes wegge legd voor Floor de Groot, die tot de laatste wedstrijd de tweede plaats innam, maar op de slotdag voorbij gestevend werd door de Westduit ser Broek. De eindstanden zyn. Lichtgewichten-1 S van der Berg (Ned). 2 Brock (Wdl). 3 De Groot (Nedi. 9 Van Poelgeest, 12 Vleesdrager. 14 R van der Berg. Zwareewichten 1 Maran (Itai. 2 Thijs (Ned). 3 Aagesen (Den. 6 Jansen (Ned), 9 De Maar (Ned). 31 Verbruggen (Nedi Dames: 1 Huber (Oos), 2 Thijs (Ned), 3 Jansen (Nedi. Deelnemers uit zeven landen heb ben zich aangemeld voor het we reldkampioenschap plankzeilen. dat van donderdag 18 tot en met zondag 21 september op het Velu- wemeer bij Harderwijk wordt ge houden. Nagenoeg alle topteams zullen aan de start komen. Plank zeilers uit West-Duitsland, Oosten rijk. Nederland. Denemarken, Zwitserland. Zweden en Spanje ne men deel aan deze wedstrijden, die worden georganiseerd door de wa tersportvereniging Randmeer. De titel wordt betwist in zeven wed strijden. DEN HAAG (ANP) - Voor de eerste prijs van lotto nr. 36 van ruim een half miljoen gulden komt geen enkele gega digde in aanmerking. Ruim een ton 122.187,-) gaatalsjack- pot naar lotto 37. De resterende 4 ton gaat naar de overige prijswinnaars van lotto 36 2e prijs 12 winnaars, die elk bruto 22.424.70 ontvangen. 3e prijs 128 winnaars, die elk bruto 2 676,10 ont vangen. 4e prijs 7.335 winnaars, die elk ƒ56.10 ontvangen. 5e prijs 20 251 win naars. die elk 20.50 ontvangen. Uitslag toto no. 36; In deze toto vielen 6.884 prijzen met een pnjzenbedrag van 176.714. Ir prijs (12 goed) 19 winnaars, die elk bruto 2.790,20 ontvangen. 2e prijs (11 goed) 703 winnaars, die elk 50,20 ontvangen, 3e prijs (10 goed) 6.162 winnaars, die elk 14,30 ontvangen. Uitslag toto-gelijk no. 36. In deze toto-gelijk was 1 winnaar met 5 goed, die 10.435,70 bruto ontvangt. Totaal pnjzenbedrag was ƒ29.245,-. Overige winnaars: 2e pnjs (4 plus tw) 10 winnaars, die elk 134.30 ontvangen. 3e prijs (4 goed) 145 winnaars, die elk 46,30 ontvangen. 4e prijs (3 goed) 2.476 winnaars, die elk 4,30 ontvangen. RILLAND BATH - De autorallycross, die zaterdag 13 september in Rilland Bath zou worden gehouden is afgelast. De oorzaak daarvan is dat wegens een belangrijk evenement elders te weinig coureurs bijeen te krijgen waren. OOSTBURG - Het herenbasketbal- team van Operatie'71 uit Oostburg zal niet deelnemen aan de komende com petitie. Het bestuur heeft hier toe moe ten besluiten nadat gebleken was dat er te weinig leden waren om een vol waardige ploeg de competitie in te stu ren. „Het aantal leden is geleidelijk aan steeds.teruggelopen de laatste jaren en omdat er veel te weinig aanvulling is gekomen, kunnen we nu geen team meer op de been brengen. Het is erg jammer, want we waren de enige bas ketbalvereniging in West-Zeeuwsch- Vlaanderen', stelde secretaris les van de Sande. Het is nog niet zeker of het jongens-kadetten team, dat ook voor de competitie stond opgegeven, ook zal worden teruggetrokken. Daarover moet het bestuur nog contact opnemen met het hoofdbestuur van Operatie, dat naast een basketbal, ook nog een hand- balafdeüng heeft. „Misschien dat we zelfs de hele basketbalafdeling zelfs op gaan heffen. VLISSINGEN - Bijna 400 Nederlandse motorcrossers rijden zondag op het se- mi-permanente cross-circuit aan de Engelandweg in Vlissingen-Oost wed- p «n forse overtreding van Jürgen V&iorf van Bayer Leverkussen ver- j»pt zeer voorspoedig, Tsja liep de WKure op 23 augustus op. Eintracht- ss&gerUdoKlug zei donderdag; 'Tsja *61 nog nauwelijks pijn'. De uiteinde- öt beslissing over het weer mogen en spelen van de populaire «Soreaan ligt bij clubarts dr Joost teAeimer. Deze wil eerst nog rönt- Pfoto's maken om vast te stellen in «zene de breuk is genezen RIJSSEN (ANP) - In de vijfde ronde van de wedstrijd om het Europees damkampioenschap voor landenploe gen is Nederland weer iets verder bij de Sovjet-Unie tenachter geraakt. Het was nu Ton Sijbrands, die na Rob Clere en Harm Wiersma in de langste F>artij van de ronde een punt moest af staan aan Avrahii Gendlerman. Neder land won daardoor slechts met 5-1 van Israël. De Sovjet-Unie liet een zege met 6-0 aantekenen op Italië. Hierdoor verkreeg de SovjeLUnie bij een gelijk aantal van tien matchpunten een voorsprong van drie bordpunten op Nederland. Dat heeft tot gevolg dat de Sovjetdammers zich vrijdag tegen Is raël het verlies van twee bordpunten kunnen permitteren. Zelfs in dat geval hebben ze zaterdag tegen Nederland voldoende aan een gelijkspel om de in 1978 verloren titel weer terug te winnen. Voor Nederland zit er niets anders op dan in die laatste ronde alles of niets te spelen, waarbij ervan uit mag worden gegaan dat de ontmoeting tegen België van vrijdag zal worden gewonnen. Wel iswaar had Sijbrands in deze zesde ron de groot voordeel gekregen, maar de zich uiterst knap verdedigende Gend lerman vond de moeilijke weg, die ten slotte na zes uur spelen tot remise leid- De uitslagen van de partijen gespeeld voor de vijfde ronde van het Europees damkam pioenschap voor landenploegen zijn Joegoslavië - België 0-2 (1-5), Lepslc - Hugo Verpoost 0-2, Rejc - Gregoire 1 -1Radojevic - Oscar Verpoest 0-2. Frankrijk - Zwitserland 0-2 (2-41. Josalene - Cazemier 0-2. Aubertin - Guignard 0-2. Gul-, nard - Caron 2-0. Italië - Sowjet-Unle 0-2 (0-6). N Zom - Gantr warg 0-2, Laporta- Korenewskl 0-2. W Zorn - Tsjegolov 0-2. Israël - Nederland 0-2 1-5). Palaria - Wiersma 0-2, Gendlerman - Sijbrands 11, Galperln - Clerc 0-2 De stand na vjjf ronden 1 Sovjet Unie 10 uialchpunten 30 bordpunten. 2 Nedcriand 10 27. 3 Israël 6 17. 4 Belgie 5 14. 5 Zwitserland 511.6 Italië 2*9.7 Frankrijk 29.8 Joegoslavië 0-3 strijden voor de juniorencup. Aan de start verschijnen coureurs in de klas sen 125 en 250 cc. Bovendien zullen er voor het eerst in Vlissingen zo'n 25 mo torsporters in de XT-500 klasse star ten. Een zeer spectaculaire merkklasse van motoren die ook op de weg tegen elkaar in de slag kunnen. De wedstrij den van zondag worden georganiseerd door MSV De LlitlaaL De juniorencup is een soort Nederlands kampioenschap tussen rijders met een nationale licentie die zijn aangesloten bij de KNMV. Onder de deelnemers is een aantal Zeeuwen van wie verwacht mag worden dat ze op eigen bodem mee zullen strijden in de voorste gelederen. Vooral de Souburger Floor van Dom melen behaalde tijdens wedstrijden in de promotieklasse 'overgang naar de senioren' goede resultaten. Tijdens voorgaande wedstrijden op het cross circuit (13 juli) in het Sloegebied kon hij. in tegenstelling tot wedstrijden el ders de hoge verwachtingen niet waar maken. Met name tegen de X-senioren, de gebroeders Haaker en Ferrie Oskam, moest hij steeds het onderspit delven. Vanwege machinepech eindigde hy uitr eindelijk ook nog achter enkele clubge noten. Jaap Verton uit Haamstede. Pe ter de Kunaer uit Kapelle, Hansvan der Sande uit Vlissingen en Sjaak Meul- meester uit Koudekerke eindigden voor de MSV De Uitlaat-kampioen. Zondag zal het uur van de waarheid voor Van Dommelen aanbreken want zijn aspiraties om met de senioren ooit van start te kunnen, en dus bij de junio ren goede resultaten te behalen, moet hij toch ook in Vlissingen kunnen waar maken. Een lastig karwei want het circuit werd door velen bestempeld als een der beste en veiligste van Nederland. Daardoor hebben onbekenden evenveel kansen als de thuisriiders. Bij de 125 cc rijdt eveneens een aantal Zeeuwen met kansen. Bennie Poppe uit Meliskerke die bij de wedstrijden voor het clubkampioenschap op een fraaie tweede plaats staat achter Ronnie Stroo uit Souburg (afwezig in Vlissin gen-Oost) omdat hij niet bij de KNMV is aangesloten! kan zeker voor een verras sing zorgen. Plaatsgenoot Lou Krijger is overigens ook tot een goed resultaat in staat. Verder rijden er in deze klasse nog drie Zeeuwen mee. Marcus van Kempen uit Oost-Souburg. Tonnie de Rijke uit Oostkapelle en Eddie Evers- dijk uit Kapelle. De wedstrijden zondag beginnen om elf uur. Vanaf negen uur mogen cou reurs trainen. Twee-een. Dal viel me mee. Ik had drie-een voorspeld. En dat tweede doelpunt van de Ieren leek toch min stens op het tweelingbroertje van buitenspel. Na af loop wisten de spelers te vertellen dat het een onnodi- lenederlaag was. We controleerden de wedstrijd. We ■todden ze in ons zak. Ik zat eigenlijk te wachten op ons tweede doelpunt, en toen maakten ze gelijk. Dat soort uitspraken. Ze toonden weer eens aan, dat er in t^ergeval dertien Nederlanders zijn geweest die de wedstrijd niet gezien hebben: Hiele tot en met Taha- Plus Metgod en Willy van de Kerkhof, voetballers hebben altijd de neiging alleen naar hun kansen en mogelijkheden te kijken, dus als ze t'ee keer op het doel geschoten hebben (Spelbos met 8]nlinkerbeen, en Peters met een verre stultbal), dan ■Wat voor hun gevoel al twee ballen die voor hetzelf- ■k geld hadden kunnen zitten. Dan had het 3-0 ge- süan. Kom nou, als de keeper die ballen had laten Passeren, zoals hij ook misgreep, althans de bal niet vist genoeg had toen Van Mierlo hem onder zijn han- "(n vandaan wegtikte nadat hij al in een kansloze Poatie was gekomen, dan zou hij. doelman Peyton, onsterfelijk geblameerd hebben. Dat ene Neder- "fltise doelpunt had immers ook nooit gescoord mo- W worden. En wat stond daar van Ierse zijde tegenover? Ook niet veel soeps, maar wel'een aantal fors gemiste kansen in onoverzichtelijke, chaotische situaties voor het Nederlandse doel. Die waren het gevolg van de hoge ballenalsmaar weer. en de onstuimige wind. die zo zijn eigen ideeën over de koers van de bal had, en omdat daar nogal wat vrije schoppen in de buurt van het strafschopgebied bij kwamen (zonder dat je overigens kon zeggen dat de Nederlanders te hard speelden), lag het, zeker in de tweede helft, meer voor de hand dat de Ieren eens een keer zouden scoren dan de Nederlanders. De twee doel punten die er kwamen hadden ook het waarmerk van het gerommel: het eerste ontstond, toen Daly koel bloedig in de hoek schoot, nadat de bal vla de voet van Brandts, die zich voor een doorbrekende Ier wierp, ietwat gelukkig in zijn richting was gestuit En het tweede ontstond uit een vrije trap van Brady, waaruit Lawrenson. vermoedelijk buitenspel lopend op het moment dat Brady de bal in zijn richting tilde, onhoud baar inkopte, Juweeltje vloeiende, openbrekende aanvallen, maar ze komen er wel. De stellige mening van dc bekende sportjour nalist Frans E. in het ochtendblad De V. als zouden de Ierse spelers elkaar zó zelden en dan nog onder bizar re omstandigheden (op een booreiland in de Ierse Zee tussen Ierland en Engeland in?) ontmoeten, dat ze het nemen van een vrije trap zelfs niet hadden kunnen instuderen („Zo moesten zij uitvoerig delibereren bij het nemen van een vrije trap omdat er op de training Zulke doelpunten zijn het logische gevolg van een continu aanvallend elftal, ze ontstaan zelden uit geen tijd voor was geweest"), lijkt me overigens wat vergezocht, gezien de wijze waarop Brady die vrije schoppen nam. Eentje was zelfs een juweeltje, en had ik zo nog nooit zien uitvoeren. Een Ier liep oudergewoonte eerst over de bal heen. zonder hem te raken, daarna schoot Brady de bal op uu.auiuuSw; naar een Ier in het muurtje, deze kopte de bal met een zwiepende hoofdbeweging naar links. langs het muurtje, waar de Ier die over de bal was heengestapt inmiddels gearriveerd was. alleen voor Hlele verscheen, maar naast schoot. Als dat niet Inge studeerd was. maar te danken was aan louter improvi satie van drie Ieren, dan vind ik dat die Ieren hun twee doelpunten dubbel en dwars verdiend hebben. Na afloop was Jan Zwartkruis enerzijds verheugd, an derzijds bedroefd. Hij was verheugd, omdat deze jonge ploeg van gemiddeld 25 jaar (sinds wanneer ben je als voetbalvedette jong als je „gemiddeld" 25 jaar bent? - Dan hoor je als toekomstige Nederlands elftaispeler toch al zo'r, jaar of vijf, zes in de eredivisie te 3pelen?) zich zo goed aan het concept had gehouden, dat hij tevoren had uitgestippeld Concept mon cul, denk ik dan altijd in myn mooiste Frans. Als een concept tot goed. sterk, overtuigend voetbal leidt is het meegeno men, maar als het. met zulke technisch verfijnde voet ballers in de gelederen als Jan Peters. Frans Thijssen. Simon Tahamata en Michel van de Korput toch tot gerommel in de marge leidt, dan lijkt me weinig reden aanwezig tot tevredenheid omdat het concept zo goed gehandhaafd werd En nu we het er toch over hebben: die jonge ongelouterde ploeg van ons speelde welis waar tegen gelouterde profs uit de Engelse competitie, maar die gelouterde profs waren de keuze uit een voor raad van 3.2 miljoen Ieren, dus zeg maar de provincie Zuid-Holland. Alleen spelers dus van Feyenoord. Spar ta. FC Den Haag. Excelsior en eventueel SVV. FC Vlaardingen en DS'79. Daar mag. als je de gelouterde profis ten tonele voert, ook wel even bij worden stilge staan. Robotvoetbal En bedroefd was Jan Zwartkruis, mdat hij niet ge noeg had kunnen oefenen op vaste spelpatronen. Het automatisme aanscherpen, zo schijnt hij het gezegd te hebben. Het klinkt griezelig. Robotvoetbal. Het lijkt me een werkzaam concept voor middelmatige, goed willende. hardploeterende voetballers, die er blinde lings op moeten kunnen vertrouwen dat als zij op het middenveld met de bal naar rechts lopen, dan op de linkervleugel de linksback naar voren snelt om de lange bal van de middenvelder op te vangen, maar wil je op het hoogste niveau blijven voetballen dan zul je het toch van de anti-automatismen moeten hebben. Daarin schuilen de verrassingen, daarmee breek je verdedigingen open. daarmee speel je hartverwar mend voetbal. Nico Scheepmaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 15