ANTON BIL HARRY DOST MEVO '80 SchouweitSDuiveland Extra VERRASSEND SCHAAKKAMPIOEN een nieuwe trainer en nieuwe successen MET DRIE TEAMS IN COMPETITIE nnNDERDAG 11 SEPTEMBER 1980 Zaterdag 20 september barst ook voor de Zierikzeese basket balvereniging Mevo '80 de competitie weer los. De pas drie jaar oude vereniging neemt hieraan deel met drie teams: een heren- leam, een jongensploeg en voor het eerst met een meisjesploeg. „We hebben in principe voor ieder team mensen genoeg, maar het zou toch wel gemakkelijk zijn, als er wat bij zouden komen. Als er ook maar eén zieke of geblesseerde is worden de proble men vaak al te groot", vertelt voorzitterspeler Kees Verkerk. Het ligt in de bedoeling dat Mevo '80 in de komende maanden flink aan de weg raat timmeren om daardoor enkele le den te kunnen bijschrijven op de te kor te ledenlijst. „We richten ons voorna melijk op de middelbare scholen", ver telt secretaris Bob Noomen. „Vrijwel overal wordt, er wel aan basketbal ge daan. al is dat op Schouwen-Duiveland nog in aanzienlijk mindere mate dan in 3rabant of Zuid-Holland. Hier voeren voetbal en volleybal nog duidelijk de boventoon, maar je kunt toch duidelijk merken, dat er meer en meer interesse komt voor basketbal. Met wat hulp van de leraren van de middelbare scholen geloof ik zeker, dat er een aantal leerlin gen warm gemaakt moet kunnen wor den voor basketbal als wedstrijdsport". Alshet allemaal meezit organiseert Me vo'80 in de herfstvakantie of anders in de kerstvakantie een basketbaltoer- nooi voor middelbare scholieren. „Ik maak me sterk, dat we dan niet wat aanmeldingen krijgen", stelt Kees Ver kerk. „Als de jeugd eenmaal de drem pelvrees heeft overwonnen dan raken ze al gauw enthousiast voor deze sport, die toch heel wat spectakel in zich heeft". Op het ogenblik bestaat de he- renploeg uit acht spelers, terwijl de jon- gensen de meisjes respectievelijk zeven n zes spelers hebben. Vooral bij de meisjes is het aantal erg krap, omdat er steeds vijf speelsters in het veld moeten .staan en er dan slechts een wisselspeel- er overblijft. obstakel Wordt het eigenlijk te geringe speler sarsenaal als een probleempje gezien, het trainingsprobleem heeft steeds de omvang gehad van een reuzegroot ob stakel. „We hebben alleen op dc vrij dagavond gelegenheid om te trainen en dat alleen nog maar door de voor treffelijke samenwerking, die er nog bestaat met onze vroegere zusterver eniging Mevo '80 volleybal. Zij hebben officieel een optie op De Kluut op on der andere de vrijdagavond, maar om dat dan de sporthal door hen wordt be zet stonden zij de vrijdagavond in de gymzaal aan ons af', legt Bob Noomen uit. „Wij zijn daar natuurlijk in princi pe erg blij mee, ma ar we zijn toch naarstig aan bet speuren naar een an dere avond. Vrijwel al onze competi tiewedstrijden spelen zich af op de vrijdagavond en dat levert vanzelf sprekend levensgrote problemen op voor de trainingen". Omdat Mevo '80 nog steeds maar de afmetingen heeft van een mini-vereni ging en uitsluitend uit spelende leden bestaat, is er doorlopend sprake van een geweldige handicap waar het een goed kader aangaat. Doordat zowel wedstrijden als trainingen op dezelfde avond vallen liggen de problemen extra moeilijk. De trainingen van de meisjes worden namelijk verzorgd door Bob Noomen en die van de jongens door Ro nald Scherpenzeel, maar belden spelen ook in het herenteam. Zodoende gaat er nogal eens een training de mist in. wan neer de heren op vrijdagavond competi tie moeten spelen. Om dit euvel tot een minimum terug te brengen heeft de Me vo '80-leiding een minitieus trainings schema uitgewerkt, dat er voor zorgt, dat er nauwelijks trainingsuren verlo ren gaan. Een behoorlijke tegenvaller is voor Me vo '80 ook het vele gereis, al is hierin het laatste Jaar al heel wat verbetering ge- Schaakclub Zierikzee kreeg onlangs in Anton Bil een even verrassend als sterk kampioen. Voordat het clubkampioenschap begon had eigenlijk niemand reke ning gehouden met de 24jarige speler. „Zelf had ik dit resultaat ook helemaal niet verwacht", vertelt Anton Bil aan de vooravond van alweer een nieuw clubkampioenschap. „Ik had mezelf zo'n beetje op een tiende plaats zien eindi gen van de ongeveer 45 spelers, maar naar gelang het kampioenschap vorderde ging het steeds maar beter lopen en leek me een plaats bij de toppers steeds beter binnen bereik". komen. „Eerst moesten we alle wed strijden buiten Schouwen-Duiveland spelen, maar sinds vorig jaar hebben we de zaterdagavond tot onze beschikking in de Zierikzeese sporthal. Dat is al een enorme vooruitgang", gelooft Kees Ver kerk. „Doordat we zo weinig leden heb ben moeten we toch al een forse contri butie vragen om het financieel allemaal rond te breien. Een financiële impuls van buitenaf zou ons daarom zeer wel kom zijn, maar" welke sponsor trapt daar vandaag de dag nog in. De meeste bedrijven hebben het al moeilijk ge noeg met zichzelf'. Naast dewel degelijk grote problemen, waarmee Mevo ;80 doorlopend af heeft te rekenen, overheerst de gezelligheid nog altijd bij de Zierikzeese basketbal dreumes en wordt er op het ogenblik al weer met man en macht getraind voor de naderende competitie. De heren- ploeg, die op zaterdag 20 september aan het avontuurbegint. bestaat dit jaar uit Peter van Bemden, Wim van Bemden, Leo Looij. Ronald Scherpenzeel, Ko Stols, Tewes Tuitman. Kees Verkerk en Bob Noomen. Noomen treedt tevens op als trainer-coach. Ook het jongensteam begint op 20 september. Scheldesport wordt dan de eerste tegenstander voor Steven Braat, Hans de Jonge, Anton van Oorschot, Kees-Jan van de Velde, Marco Verbeek, Marco IJzelenberg en Leo Kouijzer. De coaching van de jon gens berust bij Ronald Scherpenzeel. Heren en jongens openen met een thuis wedstrijd. Voor de meisjes staat er op vrijdag 26 september als competitie-opening een wedstrijd op het programma in Vlis- singen tegen Souburg. Marion Koo- man, Wilma Kooman, Heieen Koop man, Hanneke Koopman, Karin Peute en Anne van der Tuin gaan dan probe ren om onder de leiding van coach Bob Noomen een goed resultaat uit het vuur te slepen. Een onmisbaar persoon in de begeleiding van de diverse teams is Henny Smalhecr, die als enige dame lid is van Mevo '80 en daardoor on danks al haar basketbal-enthousiasme gedwongen is om zich te beperken tot het begeleiden, „maar wie weet krijgt ook zij binnenkort wel een aantal da mes rond zich verzameld", melden Bob Noomen en Kees Verkerk eenstemmig. Ondanks het kampioenschap blijft An ton Bil puur realist, wanneer hij stelt: „Ik ben de laatste om te zeggen, dat ik nu de beste schaker van schaakclub Zierikzee ben. Persoonlijk sla ik zeker dominee Seeleman aanzienlijk hoger aan. In de competitie heb ik vier keer tegen hem gespeeld, maar drie keer ver loren, zodoende". Anton Bil werd in het eerste Jaar, dat hij bij schaakclub Zierikzee speelde 25ste in het eindklassement. „Dat jaar heb ik hoofdzakelijk maar wat mee geschaakt om iedereen in de club een beetje te leren kennen, maar daarna heb ik me nog bewuster toegelegd op de theorie van het schaken". Tot het aanmelden bij de Zierikzeese club was Anton Bil een typische huis-, tuin- en keuken schaker. „Ik schaakte tot die tijd voor namelijk tegen mijn broer of een vriend van hem. Door omstandigheden vielen mijn sparringpartners echter weg en drong zich meer en meer de noodzaak op om bij een club te gaan, wanneer ik wilde blijven schaken". Anton Bils broer lag aan de basis van diens schaak-interesse toen hij onge veer een jaar of elf was. Op de middelba re school groeide daarna die belangstel ling, mede door toedoen van zijn leraar en toenmalig Zeeuws schaakkampioen Anton van der Wey. „Van der Wey heeft me een belangrijke theoretische zet in de goede richting gegeven en mede daardoor heb ik met steeds groeiende interesse de schaaksport tot de mijne gemaakt", stelt de nieuwe Zierikzeese schaakkampioen. „Ik heb vanaf die tijd een flinke berg openingen uit mijn hoofd geleerd en heb die daarna vele keren in de praktijk nagetrokken en uitgetest". psychologisch Anton Bil speelt overigens in het team kampioenschap in het eerste achttal, maar bereikt daar gezien zijn capaci teiten volgens velen tegenvallende prestaties. „Ik denk, dat je dat falen, als je het zo mag noemen, voorname lijk moet zoeken in de psychologische sfeer", meent Anton Bil. „In de club ken de tegenstanders redelijk goed en treed ik hen daardoor vrij ongecompli ceerd tegemoet. Wanneer ik echter in het strijdperk moet met voor mij onbe kende opponenten wordt ik overmand door een soort zei fonderschatting of overschatting van de tegenstander, het is maar net hoe je het bekijkt. Ik denk echter dat dit probleem in de ko mende competitie aanmerkelijk min der naar buiten zal treden". Voor de persoonlijke titelstrijd van Zee land komt Anton Bil komende winter uit in de promotieklasse. Zijn clubtitel heeft hem dit recht verschaft. „Iedere clubkampioen mag vanwege dat kam pioenschap uitkomen in de promo tieklas, maar ik denk bovendien, dat ik daar redelijk in zal kunnen presteren. Als ik namelijk naar mijn resultaten kijk van de laatste maanden en het feit dat Martin Krijger daarin vorig jaar de titel veroverde, lijkt het me een logische redenering, als ik stel dat er een plaats je bij de bovensten in moet kunnen zit ten", legt Anton Bil uit. Het lijkt een vaststaand feit, dat de Zierikzeese wiskundeknobbel Anton Bil komende winter ook provinciaal aan de weg zal timmeren. Bil is bezig aan zijn laatste jaar wiskundestudie aan de Vrije Universiteit in Amster dam en studeert dit jaar af als eerste graads wiskundeleraar, maar moet dan nog in militaire dienst. Laandagavond werd in de Zierikzeese sporthal Onderdak de Schouwen-Dui- velandse zaalvoetbalselectie gekozen voor het seizoen 1980-1981. Zo op het oog kwam er een erg sterk team te voorschijn, dat zonder meer representatief ge noemd kan worden voor het zaalvoetbal in het noordelijkste rayon van Zeeland. De selectie kwam tot stand nadat een aantal voorgeselecteerde spelers ten aan- schouwe van de keuzeheren een onderlinge partij hadden gespeeld. Alle spelers, die voor deze wedstrijd aantraden gaven op voorhand hun fiat en him medewer king voor de wedstrijden, die na een eventuele selectie zouden moeten worden gespeeld. Hierdoor werd ui tgesioten, dat spelers na selectie alsnog op hun beslis sing zouden terugkomen. Door deze regeling kwam ook al van te voren vast te staan, dat spelers van Sporthuis BV en Kerkwerve niet beschikbaar konden of wilden zijn. De uiteindelijke selectie werd na afloop met vrijwel eenstemmigheid als volgt samengesteld: in doel zal komen Jan- Leen van Liere van Mevo, terwijl als veldspelers zullen optreden Rob Wijn stekers, Wim Overweel en Marcel van Grunsven, allen van kampioen Country Club, Martin Quist en Han Steutel, bei den van Mevo, Kees Willemse van Skol Boys en Marco van de Have van Bijma kelaardij. Als eventuele reserves wer den aangewezen Toren Boys-doelman Aad van Vliet en de spelers René Ver wijs van Mevo en Dick Hart van Toren Boys. De acht geselecteerde spelers zullen de rest van het seizoen het Schouwen- Duivelands zaalvoetbalteam vormen, en het achttal zal ook in aanmerking komen om geselecteerd te worden voor het Zeeuwse zaalvoetbalteam van coach Kees Outermans. Hiervoor zal het achttal maandag 22 september in Goes een toernooi afwerken, tegen de selecties van de rayons Goes, Middel burg en Vlissingen. Er zal dan een hal ve competitie worden gespeeld. Een week eerder zullen de rayons Sas van Gent, Oostburg, Hulst en Terneuzen hetzelfde doen in Oostburg. Na deze twee toernooien kiest de tech nische commissie zaalvoetbal van de KNVB een groep van 32 spelers die daarna weer in vier ploegen van acht spelers wordt verdeeld. Deze vier ploe gen spelen op hun beurt weer een toer nooi op woensdag 8 oktober in Vlissin gen. Hieruit wordt dan de definitieve selectie voor het Zeeuws zaalvoetbal team gehaald voor 1980-1981. Voordat dit team van geselecteerden aan het grote werk begint op vrijdag 14 novem ber worden er eerst een drietal oefen wedstrijden gespeeld. Op 17 oktober speelt het Zeeuws team in Oostburg te gen de Oostburgse selectie, op 29 okto ber komt de Outermans-formatie naar Zierikzee om de Schouwen-Duiveland- se selectie te bekampen en op 7 novem ber is Middelburg plaats van handeling van de wedstrijd tussen Zeeland en het rayon Middelburg. Een week later (14 november) komt het zaalvoetbalteam van Brabant naar Sas van Gent om Zeeland te bekampen en op 28 november volgt de return in Bre da of Roosendaal. Op 9 januari 1981 worden in Den Haag de districtswed strijden verspeeld. Al met al een aardig bezet programma als er niet uit het oog wordt verloren, dat er in de diverse plaatsen ook nog voor het clubkam pioenschap moet worden aangetreden en voor de bekercompetitie. competitie In de Zierikzeese competitie zijn in middels a! weer vijf competitie-avond en afgewerkt en is het nu al zeker, dat er een bijzonder spannende ontkno ping kan worden verwacht in de hoog ste klas. Van de tweede en derde klas valt nog niet veel te zeggen, omdat hierin nog erg weinig wedstrijden wer den gespeeld. In de eerste klas zijn tot nu toe nog twee ploegen ongeslagen. Zeeuws kampioen van het vorig jaar Country Club haalde uit zijn eerste vier wedstrijden de volle buit, ai moest met name tegen Sporthuis BV alles worden gegeven om met 3-2 aan de positieve kant van de score te blij ven. Tegen SKNWK daarentegen haal den Wim Overweel en kornuiten danig uit. Na een vroeg opgelopen 2-0-achter- stand, werd de Nieuwerkerkse ploeg vernederd met niet minder dan 17-2. Ongeslagen is ook nog steeds een ver jongd Skol Boys, waarin met name Theo Wittenberg een belangrijke rol vertolkt. De Scharendijkse junior haal de'door zijn opvallend presteren de voorselectie van het Schouwen-Duive- lands zaalvoetbalteam, maar werd van wege een tekort aan routine nog uit de uiteindelijke ploeg gehouden. Skol Boys trad overigens nog maar drie keer aan, maar overtuigde wel degelijk. Een hoofdrol is er zeker ook weer te ver wachten van Mevo, al liet de oranje for matie een steekje vallen tegen Sportr huls BV, dat met 5-4 aan de winnende hand bleef. Overigens zal ook Sporthuis BV nog voor menig ploeg een struikel blok kunnen zijn. Tegenvallend kunnen in het huidige stadium van de competitie de resulta ten van Bijmakelaardij en Toren Boys worden genoemd, terwijl Stella Boys het helemaal laat afweten. Met drie ne derlagen in evenzoveel wedstrijden sluit Stella Boys voorlopig de rij in de eerste klas. SKNWK en Toren Boys ver loren ook drie keer, maar behaalden een overwinning. Na i de geweldige glorietijd van Delta Sport in het begin van de jaren zestig, waarvan vooral 1962 met maar liefst 21 gouden medailles het absolute topjaar was, moest de vereniging van Ir Knaap en voorzitter Korstanje in de jaren hierna wat gas terug nemen, al bleven vooral de dames zich nog wel degelijk manifeste ren. In 1963, 1964 en 1965 veroverden de vrouwelijke Delta Sport-leden steeds twaalf titels, waar tegenover de heren er in drie jaar totaal slechts drie konden stellen. Vooral 1965 was een dieptepunt met niet één kampioenschap. In 1963 veroverde Janny Schot vier ti tels, Esther Schot en Jopie Stoutjesdijk ieder twee, Catrien Schot en Jopie Ver west ieder een en verscheen een nieuwe ster aan het firmament in de persoon van Anneke Rentsing, die meteen twee gouden plakken won. In 1964 vrijwel de zelfde rolverdeling. Vier keer Janny Schot, twee keer Esther Schot en Jopie Stoutjesdijk, maar zo maar drie titels voor Jopie Verwest. Jenneke Mouthaan veroverde de twaalfde titel. In 1965 ver scheen Esther Schot niet op de titel strijd, maar nam Janny Schot de titels bij de dames over, die de jaren eryoor door Esther Schot waren binnenge haald. Bij de A-meisjes regeerden Delta Sportsters volledig, omdat Jopie Stoutjesdijk met vier en Jopie Verwest met drie titels bijna alle voorradige gouden plakken pakten. Jenneke Mou thaan verdubbelde haar oogst van een jaar eerder en bij de D-meisjes verover de Sonja Beije goud op het hoogsprin gen met een sprong over 1.25 meter. In de genoemde drie j aar was de manne lijke oogst voor Bjunior Jan van de Heuvel (1963) en voor Jos van Grol en Cor Smolders in 1964. In 1965 veroverde de damesploeg van Delta Sport het kampioenschap van Nederland in de derde klas. Voordat in 1967 de periode Harry Dost aanbrak diende zich bij Del ta Sport plotseling een enorm talent aan bi) de B-jongens. Toon Vissers ver overde in deze leeftijdsgroep zomaar eventjes vijf kampioenschappen. Op de 100 en 300 meter vlak, de 80 meter hor den en het hoog- en verspringen haalde hij de gouden buit binnen. Delta Sport zou echter niet zo lang plezier hebben dijk met drie en Esther Schot met twee titels voor de Delta Sport-oogst. Jopie Verwest won het hoogspringen bij de A-meisjes en B-meisje Jenneke Mou thaan sloot de 60 meter horden en het hoogspringen winnend af. Martha Kos ter bij de C-meisjes tenslotte won even eens goud op het hoogspringen. Overi gens was Delta Sport in 1966 nog posi tief in het nieuws, doordat men in dat jaar de sintelbaan in gebruik mocht ne men. harry dost van het opkomende talent, omdat hij een jaar later de kleuren van het Vlis- singse Zeeland Sport verdedigde. Een A-jongenstitel was er in 1966 ook voor Kees Vieira. Hij toonde zich met 11.52 meter de sterkste kogelstoter. Bij de dames zorgden Jopie Stoutjes- „Ik was in 1966 aangesteld aan de Out ward Boundschool in Renessc", ver telt de momenteel 36 jaar oude Harry Dost. „Om mijn atletiekprestaties op peil te houden heb ik me toen aangeslo ten bij de Zierikzeese atletiekvereni ging Delta Sport, waar ik tevens de trainingen op me ging nemen. In mijn woonplaats Enschede was ik daarvoor lid van de inmiddels ter ziele gegane vereniging Memphis. Daarvoor uitko mend was ik in 1963 jeugdkampioen van Nederland op de 110 meter hor den". Nadat Dost zich als trainer bij Delta Sport had aangemeld werd er onder zijn leiding wekelijks drie keer keihard ge traind met als logisch gevolg een aantal nieuwe talenten. Zeeuwse kampioen schappen kwamen er echter geleidelijk wat minder, maar dat was voorname lijk een voortvloeisel uit het feit, dat de atletieksport in Zeeland in de breedte flink aan populariteit won. In 1967 ver overde Jopie Stoutjesdijk nog wel vier titels, maar verder moesten de dames van Delta Sport het stellen met een ko- gelstoottitel van Janny Schot en een overwinning van D-meisje Gerrie West dorp op de sprint. Een titel was er ver der nog voor de C- en D-estafetteploe- gen. Voor de nieuwe trainer zelf waren er in zijn eerste jaar ook twee Zeeuwse titels weggelegd Op het polsstokhoogsprin gen en de 400 meter toonde Harry Dost zich met overmacht de sterkste. A-jon gen Leen Auperlë veroverde de titel op het hoogspringen met een hoogte van 1.60 meter. „Ik heb Delta Sport in de drie jaar, dat ik er werkzaam was erva ren als een enthousiaste, hardwerkende vereniging, waar ik mede daardoor met enorm veel plezier heb gewerkt", stelt Harry Dost. Overigens is Dost op het ogenblik helemaal uit het atletiekge- beuren gestapt om zich te kunnen ge- ven aan de bijzonder zware MO- gymnastiekstudie. „Als ik daar over twee jaar mee klaar ben. heb ik alle di ploma's op dat gebied in mijn bezit. Daarna kom ik zeker weer terug in de atletiek. Ik zal me dan echter alleen nog manifesteren bij de Enschedese vereni ging Tion. omdat ik er geen zin meer in heb voor de KN AU te werken Ik voel er niets voor geleidelijk de poten van on der mijn stoel vandaan te laten zagen", vertelt Dost. die vijf jaar bondstraincr was. kampioenen Behalve voor de KNAU en Delta Sport werkte Dost tien jaar als trainer bij Tion, waar hij in deze periode 34 Ne derlandse kampioenen afleverde en drie recordhouders. Na in 1968 al drie titels te hebben gepakt, deed Dost dat in 1969 nog eens dunnetjes over. Zowel de 200 als de 400 meter horden won hij met grote overmacht en ook de 3.23 me ter met de polsstok was een klasse apart. Tijdens de Nederlandse kam pioenschappen ging de titel op de 200 meter horden naar de Delta Sport-at- leet, terwijl ook het zilver op de 400 meter voor hem was. Harry Dost manifesteerde zich overi gens in 1969 toch in zeer belangrijke mate. Op niet minder dan 14 atletiek- onderdelen nam Dost een plaats in op de Zeeuwse seizoen-bestenlijst. Op vier onderdelen voerde hij de lijst aan: 200 en 400 meter horden, polsstokhoog springen en de tienkamp. Daarnaast plaatste hij zich twee keer als tweede, drie keer als derde, twee keer als vierde en een keer als vijfde, achtste en tiende. Door deze erelijst en de behaalde natio nale prestaties lag het voor de hand. dat Harry Dost in 1969 meer dan wie ook in aanmerking kwam voor de jaarlijkse prestatiebeker van het district Zeeland van de KNAU. Hij was daarmee de vier de Delta Sporter, die dat kleinood in ontvangst had mogen nemen. Eerder kwamen Ir Knaap (1963), Esther Schot (1965 en 1966) en Jopie Stoutjesdijk (1967) in aanmerking. Momenteel komt de naam van Harry Dost nog verschillende keren voor op de Zeeuwse ranglijst aller tijden. Op de 200 meter horden en de 400 meter hor den voert Dost nog altijd de lijst aan met zijn tijden uit 1969. Bij het pols stokhoogspringen bezet hij achter Pe ter Molenaar de tweede plaats, „maar de hoogte, waarmee Molenaar leidt heb ik later in Enschede ook nog gespron gen", voegt Harry Dost eraan toe. Op de tienkamp bezet Dost achter Eversdijk, Versluys en Molenaar de vierde plaats. Vijf punten achter Dost neemt Leo de Pee (een vooraanstaand Delta Sporter van de eerste jaren zeventig) de vijfde positie in. Een vijfde positie op de 110 meter horden en een zesde op de 400 meter vlak completeren de lijst. jfero 'SO keiharde training....

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 41