PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vloeibaar aardgas uit Algerije van de baan Gewonden bij onlusten Chileense hoofdstad Werkloosheid gaat naar de 300.000 VOORKEUR TRANSPORT PER PIJPLEIDING RUSSISCH AARDGAS VOOR NEDERLAND? KELDERPLEZIER Jagielski in Moskou KRITIEK OP REFERENDUM 'ortdi,, denissjj ■«JUft Enkek buien Roeiend bewolkt en vooral eersl nog *1(lebuienTol matig en aan de kust tot krachtig afnemende wtnd. draai- m west naar zuidwest üie jaargang no. 214 Jonderdag 11 september 1980 bcreo EEN HUIS VOL MODE Middelburg Vlissingen i'bertsa 13 jaar. Ellen dt| l Vetkn- Ikuidcrj ubeitJj 'Jaar (Van ome parlementaire redactiei *2 Kr :jDEN HAAG - Nederland krijgt geen vloeibaar aardgas uit Algerije. Dat deelde minister Van gerist ^jjdenne (economische zaken) woensdagmiddag in een brief aan de Tweede Kamer mee. De drie grote politieke partijen en de provincie Groningen reageerden onmiddellijk met teleurstelling op bekendmaking. ook voor de provincie Groningen, waar hel "SS aangevoerd zou worden, kwam 1 <je brief van de minister aan als een gro- ite teleurstelling. Volgens commissaris de koningin, mr. Toxopeus, kan w;dit besluit het hele ontwikkelings- G voor het Noorden op tocht komen te staan, Tijdens een persconferentie benadrukte het provinciaal bestuur ectter de mededeling van minister Van Sjudenne, dat alsnog geprobeerd zou 4 «ordendeEemshaven te gebruiken als ^landingsplaats van Nigenaans aardgas. De öacties in de Kamer zijn het hier mee eens en vinden dat het kabinet er alles aan moet doen dat de Eemshaven ook gebruikt zal worden voor de aan landing van aardgas dat bestemd is voorWest-Duitsland en België. De vas te kamercommissie voor economische r zaken zal volgende week een gesprek voeren met minister Van Aardenne over de nu ontstane situatie. tHel besluit van Algerije, dat ons in de komende twintig jaar in totaal 80 mil jard kubieke meter aardgas zou leve ren, hangt samen met veranderingen in de binnenlandse politiek. Na het overlijden van president Bourguiba poeide in Algerije de onvrede over de deem tegenvallende industriële ontwikke- exploitatle van LNG. Maar het land wil nu met de kopers van het gas (behalve Nederland ook West-Duitsland) over leggen over andere leveringsmogelijk heden den» I VCir vs irsoai grooïï lantm appon rin ót nieuwe regering onlangs om de be schikbare financiële middelen te ge bruiken voor een nieuwe industriële sprong voorwaarts. Het land heeft daardoor geen geld meer over voor een fabriek waar aardgas vloeibaar wordt gemaakt. Tegelijkertijd werd besloten geen con tract over de levering van het gas met de Verenigde Staten te sluiten, zodat een dergelijke fabriek ook niet langer noodzakelijk is. Voor transport naar Europese landen (Italië, Frankrijk, Ne derland, enz.) is het voor Algerije goed koper het gas per pijpleiding te trans porteren. Algerije heeft laten weten dat er vol gens het eigen vijfjarenplan voor de pe riode 1980-1984 geen fabrieken meer worden gebouwd voor het vloeibaar maken van gas. Minister Van Aardenne betreurt deze ontwikkeling, hoewel zij „niet onverwacht" komt. In mei van dit jaar liet hij echter nog weten geen offi cieel bericht te nebben gekregen dat Al gerije zou willen afzien van de verdere Pijpleiding ling. Als gevolg daarvan besloot de toerisme Directeur J P. de Regt van de provin ciale VW Zeeland wil erkenning van de betekenis van het toerisme voor de economie en de werkgelegenheid. In een vergadering van de provinciale raad voor de recreatie noemde De Regt woensdag het toerisme 'de enige industrie in Zeeland met een stukje toekomst'. (Van een medewerker MOSKOU - Nederland gaat van de Sowjet-Unie 3 miljard kubieke meter aardgas kopen. Deze hoeveelheid is een klein gedeelte van de extra 40 miljard kubieke meter aardgas die de Russen aan Finland. Oostenrijk, West-Duitsland, Frank rijk, Zwitserland en Italië gaan leveren. België wil 5 miljard kubieke meter aardgas importeren. Als coordinator voor een westers consortium van aardgas- bedrijven zal het Belgische Distrigaz in Moskou optreden. Mr. B. J. M. baron van Voorst tot Voorst, plaatsvervangend hoofd van het directo raat-generaal voor buitenlandse economische betrekkingen van het ministerie van economische zaken in Den Haag, bevestigde dat het ministerie aan het Neder landse bedrijfsleven een stringent en positief advies over de aardgasaankoop heeft gegeven. Dat wil zeggen, dat een groot aantal Nederlandse bedrijven zal gaan meeconcurre- ren bij het binnenhalen van orders betreffende een aardgaspijpleiding van 5500 kilometer, die zal worden aangelegd van de aardgasvelden in Siberië bij Tyumen naar West-Europa. In dit verband is van 22 tot en met 29 september het bezoek te verwachten van een zware Russische delegatie onder leiding van de onderminister van buiten landse handel, Ossipov, aan Nederland. Bezoeken staan op het programma aan de Gasunie, Bos en Kalis, Rijn-Schelde-Verolme, VMF, de NAM, Nedeco en tal van andere bedrijven en bankinstellingen. Nederland zou volgens voorlopige ramingen voor drie miljard dollar aan het ga sproject met de Sowjet-Unie via investeringen en tegenorders gaan deelnemen. Er zullen rond 250 compressorstations moeten komen, waar de Nederlandse techno logie bij hoopt te worden ingeschakeld. Algerije geeft nu de voorkeur aan transport via een pijpleiding, maar mi nister Van Aardenne is hier fel op te gen. Een dergelijke oplossing is veel duurder dan aanvoer per tanker. Daar naast zou een pijieiding, die via Italië loopt, het nodig maken dat ons land de instemming van vier andere landen krijgt: Tunesië, Italië, Zwitserland en West-Duitsland. Verder is er het aspect van de werkgelegenheid in ons land die voortvloeit uit de bouw van een terminal aan de Eemshaven en en van tankers. Nieuw overleg met de andere gas-im- porterende landen lijkt dringend ge wenst Ook met Sonatrach wil het kabi net nu overleggen over eventuele ande re mogelijkheden. Van Aardenne heeft al verklaard bereid te zijn tot dergelijke gesprekken, maar liet weten het Alge rijnse aardgas „niet voor iedere prijs" te willen kopen. Naast aanvoer via een pijpleiding, zal bij de komende gesprek ken ook een eventuele „ruil" van gas met Italië en andere landen aan de orde komen. Een woordvoerder van de Nederlandse Gasunie zei gisteravond dat Sonatrach het contract voor de levering van vloeibaar aardgas niet heeft opgezegd. „Dat contract blijft overeind staan", aldus de voorlichter van de Gasunie, B. W. Hoi tink. „Ons is wel meegedeeld dat de derde vloeibaarmakingsinstal- latie die de Algarijnen zouden bouwen, er in de periode 1980-84 niet komt. En uit die installatie zouden wij ons gas krijgen. Naar onze indruk is het niet ondenkbaar dat Nederland alsnog vloeibaar aardgas kan krijgen uit de eerste twee vloeibaarmakingsinstalia- ties. Die hebben mogelijk voldoende capaciteit", aldus de heer Hoitink. De voorzitter van de vaste kamercom missie. mevrouw Epema-Brugman, (PvdA) liet weten dat Nederland met (Slot zie pagina 6 kolom 4> DEN HAAG - Koningin Beatrix opende gisteren in de kelderzaal van de Ridderzaal in Den Haag een tentoonstelling van rond 200 kindertekeningen afkomstig uit 100 landen gemaaKt voor UNICEF, het kinderfonds van de VN. Na afloop van de opening maakte de koningin omringd door tientallen kinderen een rondgang door de kelder. SAN'-iAGO (REUTER) - Bij een treffen tassen voor- en tegenstanders van de nieuwe grondwet, waarover de Chilenen morgen in een referendum hun mening kunnen geven, zijn dinsdagavond zes gewonden gevallen. Er zijn elf arrestaties verricht, zo heeft de politie woensdag meegedeeld. PAGINA 3 welvaart ■Nieuwe welvaart' kan volgens de We- I tenschappelijke Raad voor het Rege- ringsbeleid slechts worden bereikt als de Nederlandse bevolking bereidt is 1 lot een groot aantal offers (zoals loon- uitvoer De Nederlandse uitvoer naar West- Duitsland vertoont een dalende 11]n. Op vrijwel alle gebieden moeten de Ne derlandse exporteurs terrein afstaan, waarbij duidelijk is dat de concurren ten uit de andere EG-landen het ge middeld beter deden. Zelfs de traditio neel sterke voedingsmiddelensector kon de buitenlandse concurrentie niet helemaal bijhouden. PAGINA 7 besparing Hoechst ln Vlissingen kan door een grondige doorllchi ing van het produk- tieproccs Jaarlijks miljoenen guldens uitsparen op de energiekosten. Door allerlei maatregelen Is ln de afgelopen reven Jaar het verbruik van onder an dere drinkwater, aardgas en stikstof aanzienlijk gedaald, zonder dat dat van nadelige invloed was op de pro ductie PAGINA 13 aantjes De ARP wil mr WlUem AantJ es voor de komende verkiezingen voor de tweede hamer verkiesbaar stellen ln de pro vincies Zeeland. Zuid- en Noord-Hol land. Op de oorspronkelijke voor dracht van het bestuur van de partij kwam Aantjes niet voor. maar de kies verenigingen willen hem toch op de Ujst PAGINA 15 TILBURG (ANP) - In Tilburg zijn woensdagmorgen 120 studenten van start gegaan voor de eerste etappe van de derde editie van de Steptour door Nederland. De eerste etc ppe voert de steppers en stepsters naar Breda, waar na de komende drie dagen de afstanden tussen Delft- Leiden, Leiden-Amstelveen en tenslotte Lage Vuursche- Utrecht door hen overbrugd moet worden. In totaal leg gen de deelnemers 160 kilometer af. De Tour is georganiseerd door de Utrechtse studenten vereniging 'Veritas' en is opgezet volgens de principes van de Tour de France. Iedere sponsor heeft een ploeg geadopteerd en er zijn allerlei individuele en ploe- genklassementen. Een van de ploegen rijdt het parkoers op een achtmans maxistep Op het referendum is woensdag kritiek geleverd door de internationale com missie van juristen in Genève. In Chili is geen kiesregister, hetgeen de weg vrijmaakt voor fraude, en bovendien zijn er geen onafhankelijke of door de oppositie aangewezen controleurs, al dus de commissie. Zij gelooft dat het referendum positief zal uitvallen voor Pinochet. „Geen enkele dictator heeft MOSKOU - Een Poolse delegatie onder leiding van vicc-premier Jagielski is woensdag in de Russische hoofdstad gearriveerd voor een reeks politieke en economische besprekingen met de leiders in het Kremlin. De Poolse vice-premier voerde na zijn aankomst besprekingen met de Mos- kouse top-ldeoloog, Mlchail Soeslov een vertegenwoordiger van de harde orthodoxe lijn. Het belangrijkste on derwerp van hun besprekingen vorm den de recente stakingsacties In Polen en de gewenste reactie daarop van de nieuwe partijleiding in Warschau. Jagielski voerde voor de communisti sche overheid de besprekingen met de stakingsleiders in Gdansk en hij kan nu uit de eerste hand het Kremlin inlich ten over de recente ontwikkelingen. Daarnaast wil men in Moskou weten wat de Poolse leiders kunnen doen om de situatie weer zo snel mogelijk te 'nor maliseren'. Onder dit laatste verstaan de machthebbers in het Kremlin uithol ling van de beloften, met name die van vrije vakbonden, die Warschau aan de stakers heeft gedaan. Naast hun politieke besprekingen richtten Jagielski en zijn delegatiele den ook hun aandacht op de uitwerking van een Russisch hulpplan voor de Poolse economie. Volgens Warchau heeft de stakingsonrust het land onge veer 2 miljard gulden schade beqbk- kend. Details van de Moskouse aabie- dlngen zijn (nog) niet bekend, maar daarin zal zonder twijfel ook ruimte zit ten voor financiële verlichtingen voor de Poolse staatskas. ooit een referendum verloren", aldus de commissie. De Chileense militaire regering heeft woensdag de noodtoestand met een half jaar verlengd. Hij werd zeven jaar geleden na de militaire coup tegen pre sident Salvador Allende ingesteld. On der de noodtoestand is onder andere het recht van vergaderingen van pers vrijheid beperkt. Ook mogen de autori teiten zonder een juridiscn bevel daar toe mensen opsluiten. De Algemene Bank Nederland (ABN) dient onmiddellijk een eind te maken aan de financiële steun die zij de afgelo pen drie jaar heeft verleend aan het re giem Pinochet Dat is de mening van de PvdA. D'66, PPR. PSP. CPN en CDA. De partijen doen in een gemeenschap pelijke verklaring een beroep op hun afdelingen, leden en sympathisanten om de ABN zoveel mogelijk onder druk te zetten. Vorige week werd bekend dat de ABN, als lid van twee bankconsortia, mede verantwoordelijk is geweest voor twaal f leningen aan de Chileense over heid. In totaal is een bedrag vertegen woordigd van één miljard dollar. In de zwarte Zuidafnkaanse stad Gugidetu, vlak bij Kaapstad, is woensdag één dode gevallen toen de politie het vuur opende op betogende zwarte scholieren. Er vielen vier ge wonden, zo heeft een woordvoerder van de politie meegedeeld. Volgens de woordvoerder moest de politie ingrij pen om „de bezittingen te beschermen" van mensen wier huizen en auto's beko geld werden met stenen en molotov cocktails door zwarte scholieren, die de lessen boycotten. MIDDELBURG - De leeshonger van de Nederlandse kinderen is onder meisjes veel groter dan bij jongens. Van de meisjes tussen de zes en twaalf jaar zit 68 procent regelmatig met een bock op schoot, terwijl twintig procent dertig of meer boeken bezit De jongens blijven daar ver bij achter met 49 en veertien procent. „Kennelijk is er op dit gebied behoefte aaq een speciaal emancipatiepa troon voor jongens", zo verzuchtte Wim Berbers, projectleider van de werkgroep kinderboek woensdag tijdens de lancering van de 27ste kinderboekenweek, die 1 oktober in Middelburg wordt geopend. De CPNB heeft een onderzoek gedaan, waaruit blijkt dat tussen 1972 en 1979 het totaal aantal in Nederland geprodu ceerde kinderboeken met 342 is toege nomen tot 1675 Ongeveer de helft daar van is oorspronkelijk Nederlandstalig, en de helft vertaald. Het aantal aan Ne derlandse gezinnen verkochte kinder boeken liep sterk terug sinds 1976 kocht men toen nog 5.7 miljoen kinder boeken, in 1979 waren het er nog maar bijna vier miljoen. In geld uitgedrukt: in 1976 besteedde men bijna 50 miljoen gulden aan kinderboeken, in 1979 was dat nog 43,5 miljoen. Bijna de helft (42 procent! van de verkochte kinderboe-' ken gaat bij de boekhandel over de toonbank, ongeveer een kwart via de boekenclubs. De CPNB doet steeds meer aan voor lichting over kinderboeken in verband met de stagnerende markt. Zo werd dit jaar voor het eerst een zogenaamde "Vlag en wimpellijst' met aanbevolen kinderboeken gepubliceerd naast de lijst met griffel- en penseelwinnaars. Verder is er de uitgave 'Gids Boek en Jeugd' en 'Kleintje Boek', een voorlich tingsbrochure over kleuter- en pren tenboeken. Verder worden er lesbrie ven met spel- en werksuggesties bij het kinderboekenthema voor 4- tot 8-jari- gen en voor 8- en 12-jarigen ontwik keld. (Zie ook pagina 9). nederlaag De Jonge Nederlandse voetbalploeg heeft hei niet kunnen bolwerken tegen de Ieren Een 1-0 voorsprong van Oran je was niet voldoende. De Ieren won nen uiteindelijk met 2-1. Kwalificatie voor het wereldkampioenschap ln Spanje ïykt een bijzonder moeilijke zaak te worden Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3, 11 en 13. Sport: 15 en 17. Varia: 19. Radio en televisie: 21. Financiën: 23. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De werkloosheid in ons land zal aan het einde van dit jaar na genoeg zeker zijn opgelopen tot 300.000 arbeidsplaatsen. Gemiddeld over de eerste acht maanden van 1980 ligt de werkloosheid nu al minstens 15.000 ho ger dan in het voorjaar werd geraamd. Dat blijkt uit nieuwe schattingen van het Centraal Plan Bureau, die directeur dr. C. van den Beid woensdag in een vergadering met de Tweede-Kamer commissie van financiën en economi sche zaken bekendmaakte Het cijfer van 300 000 is met gecorrigeerd voor sei zoensinvloeden. maar ook gecorrigeerd zou de werkloosheid niet veel lager dan 280.000 uitkomen, een cijfer dat ook voor volgend jaar wordt voorspeld. Slecht beeld Dr. Van den Beid schetste een actueel beeld van onze economie dat aanmer kelijk slechter is dan in april bij de presentatie van het Centraal Econo misch Plan 1980 werd voorzien. Licht positief zijn alleen de exportgroei en de toeneming van de produktie. Maar omdat de waarde van onze import ook toeneemt plukt de Nederlandse beta lingsbalans daar volgens minister Van Aardenne (economische zaken) de vruchten nog niet van. Het algemeen slechte beeld wordt daardoor dan ook nauwelijks beïnvloed. De arbeidsinkomensquote, het aandeel van de lonen in de produktiekosten, is momenteel 95 procent. In april werd nog gerekend met 93 procent voor 1980. De investeringen waar begin dit jaar enige verbetering in zat. zullen in de tweede helft van dit jaar een stuk dalen, voorspelde Van den Beid. Met name de bouw (zowel van woningen als bedrijfs gebouwen) ontwikkelt zich negatief. Ook blijken Nederlandse bedrijven in toenemende mate in het buitenland, vooral de Verenigde Staten, te investe ren. Volgens Van den Beid komt ook het financieringstekort van de overheid dit jaar hoger uit dan in april werd ge raamd. T u-ijfels Toch blijkt volgens de CPB-dlrecteur dat de feitelijke loonsomstijging in ons land gunstig afsteekt bij die in andere Europese landen. Maar hoewel ook de gulden wordt beschouwd als de sterk ste valuta in het Europese Monetaire Stelsel (EMS) en de verwachtingen rond de gulden hoog gespannen zi ji, beginnen volgens minister Van der Stee l financiën) de twijfels over de eco nomische positie van Nederland te groeien. Van den Beid zei te verwachten dat het dieptepunt van de huidige economi sche recessie rond de Jaarwisseling kan worden verwacht Daarna zal pas in de tweede helft van 1981 sprake kunnen zijn van een licht hersteL (Zie ook pagina 11).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1