ALE ZEEUWSE COURANT Leider Capelse Groep met pijpbom gepakt Brzezinski wilde staatsgreep in Iran Agt kroont keizer Conferentie over verdrag tegen verspreiding kernwapens mislukt Twee Noorse zeelieden in Vlissingen omgekomen NA TELEFONISCHE TIP IN ROTTERDAM SUPER-DIA Terlouw is bereid premier te worden Toeristen in zee verdronken Drie doden in Baskenland SCHERPE KRITIEK DERDE WERELD AAN GEVOLGEN KOLENDAMPVERGIFTIGING Ginjaar wil compromis over abortus vs-su EX-AMBASSADEUR SULLIVAN: Eerst zonnig Eerst zonnig, later enkele wolkenvel den en een kleine kans op een bui. Tot natig toenemende wind, eerst zuidoost later zuidwest 223e jaargang no. 211 Haandag 8 september 1980 PERMANENTE KEUKEN EN BADKAMERSHOW I Goes, Dr. AT. Phffipsstraat U, teL 01100-31222 Open: me. t/m vr. 8.3O-17.00. do.avond 19.00-21.00, *n. 10.0O-13.00 uur ROTTERDAM - De Rotterdamse politie heeft vrijdagnacht, na een telefonische tip, twee mannen aangehouden, op de Energieweg die in het bezit waren van explosieven. Een van de twee is de 39-jarige leider van de „Capelse groep". Rob G., die in oktober 1977 samen met drie anderen bij een garage in Capelle aan den IJssel werd gearresteerd, verdacht van staatsgevaarlijke activiteiten. De man die vrijdagnacht bij G. was, is de 22-jarige R S. De twee hadden een bmine kartonnen doos bij zich met daarin een zgn. pijpbom en een elektri sche ontsteking. De politie was gewaar schuwd door iemand, die vond dat het tweetal zich verdacht gedroeg. Tot nog CALLANTSOOG/BERGEN (ANP) - De 59-jarige Alidu Gcrtrud Ileimann uit het Westdultse Werdohl is zaterdag bij Callantsoog in zee verdronken. Vol genseen woordvoerder van de rijkspo litie werd zij nog uit zee opgepikt, maar bi j aankomst in een ziekenhuis in Den Helder was zij reeds overleden. De 13-jarige Elisabeth Schmidt uit Os- terah. eveneens In West-Duitsland, wordt sinds zaterdagmiddag vermist, nadat zij bij Bergen aan Zee met zeven andere kinderen in zee was gaan zwem men. Na het zwemmen had één van de kinderen al moeite om de kust weer te bereiken, terwijl het 13-jarige meisje was verdwenen. toe weigeren de verdachten iets over hun bedoelingen te zeggen. In de directie omgeving waar de twee werden aangehouden, bevinden zich geen vitale objecten, behalve misschien het benzinestation aan de rijksweg Rot terdam-Den Haag. vlakbij het verkeers knooppunt Klein Polderplein De pijpbom is inmiddels door de Explo sieven- en Opruimingsdienst onschade lijk gemaakt, De bom is berucht om zijn scherfwerking en wordt veel door terro risten gebruikt. De leden van de ..Capelse groep" wer den indertijd beschouwd als sympathi santen van de Duitse Rote Armee Frak- tion. Leider Rob G. werd na zijn arresta tie bij een garage in Capelle aan den IJssel. waai- de politie een grote hoe veelheid wapens en munitie aantrof, veroordeeld tot anderhalfjaar gevange nisstraf. In juni van dit.laar veroordeel de het Haagse gerechtshof hem in hoger beroep totdnejaar. G. tekende cassatie aan bij de Hoge Raad en bevond zich daarom nog op vrije voeten. Behalve de wapens en munitie werden in de garage ook nog chemicaliën met verdovende of dodende werking, poli- tie-uniformen. foto's en negatieven van agenten van de Binnenlandse Vei ligheids Dienst en een lijst met namen van prominente Nederlanders met te keningen van hun huizen gevonden. Justitie leidde hieruit af dat de groep plannen maakte voor terroristische activiteiten. MADRID (RTR) - Politiek geweld heeft het afgelopen weekeinde aan drie Basken het leven gekost. Een politie man en twee sympathisanten van de ETA werden doodgeschoten. Het aantal slachtoffers van politiek ge weld in Spaans Baskenland is daarmee voor dit jaar op 74 gekomen. De afgelo pen dagen was de spanning in Basken land toegenomen. De arrestatie van een prominent lid van een radicale Herri Batasuna-partlj (Volks Unie), die steun geeft aan de militaire vleugel van de Baskische afscheidingsbeweging ETA, leidde zaterdag tot protestacties en be zetting van een aantal stadhuizen en een kerk in Baskenland. MAASTRICHT - Minister-presi dent Van Agt heeft zaterdagmid dag op een feestelijke bijeenkomst van schutterij Eendracht in Pa penhoven (L) Sjier Smeels tot kei zer van dit schuttersgilde ge kroond. Het gebeuren vond plaats in een feesttent in het centrum van deze Limburgse gemeente. „Hoewel ik verzuip In de proble men, ben ik blij hier te mogen zijn om u en mijn keizer te kronen", al dus de premier. Op sommige mo menten kreeg het folkloristisch ge beuren een politiek karakter. Met name daar waar burgemeesterF. Loefen van Obbicht en Papenho ven de premier bedankte voor zijn komst „U bent gekomen naar een groene gemeente", aldus Loefen. verwijzend naar de landelijke om geving maar ook naar de CDA- kleur. „Wij zijn u zeer dankbaar voor uw komst en zullen onze er kentelijkheid bewijzen in mei van volgend jaar", zo besloot de burge meester. oefening Zondagmiddag is in de Sloehaven in Vlissingen-Oost het marine-bevoorra- dlngsschlp USS 'Washington' aange- komen met Amerikaans legermat.e- i rieel dat wordt gebruikt voor de NA- VO-oefening 'Concordant Journey- in West-Duilsland. Leden van het Pro vinciaal Militair Commando Zeeland van de Koninklijke Landmacht in Middelburg en van een bewakings compagnie van de infanterie zorgden or de ontvangst van de Amerikanen, n wie er overigens in Zeeland al en kele tientallen bivakkeren, PAGINA 3 opvolger De Chinese premier Hua Guofeng heelt zondag zijn aftreden bekend ge maakt. Voor het nationale volkscon gres stelde hij in opdracht van het cen trale comité van de communistische partij de 61-jarige Zhao Zlyang als zyn opvolger voor Stanislaw Kanla, de opvolger van de van een hartinfarct ln een ziekenhuis verblijvende Edward Gierek, ls voor stander van democratisering binnen departy LechWalesa.de leider van de nieuwe vrije vakbondsbeweginghad zondag een ontmoeting met de Poolse prelaat kardinaal Stefan Wyszinski. Hij dankte de prelaat voorzijn steun in deze voor arbeiders zo moeilijke tij den. AMSTERDAM - Vanaf het Americain-holel m Amsterdam 'keek' Marilyn Monroe neer op het Leidseplein. Met een 'nieuw', hoogvermogen dia-projec- lie-systeem projecteerde men de overleden filmdiva op de voorgevel van het hotel Met deze nieuwe techniek kan men allerlei afbeeldingen op gebouwen, grasvelden, straten en sneeuwbergen projecteren lol een grootte van 1.000 GENEVE (UPI/AFP/DPA/RTR) - On danks pogingen op het iaatste ogen blik verschilpunten tussen rijke en ar me landen op te lossen is de toetsings conferentie van VN over het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens in Genève gesloten zonder dat over eenstemming over belangrijke kwes ties is bereikt. De bijeenkomst, die vier weken duurde, werd twee keer met 24 uur verlengd in de hoop dat beide zijden voldoende compromissen zouden bereiken om een slotdocument te aanvaarden ter verbe tering van het non-proliferatieverdrag. Het was de tweede toetsingsconferentie van het verdrag dat in 1970 door 114 staten getekend werd. De V.S. zeiden dat de kloof onoverbrug baar bleek en dat de 'strenge' alles-of- niets-benadering van de Derde Wereld een concensus onmogelijk maakte." De conferentie ging zondagmiddag uiteen- VLISSINGEN - Twee Noorse zeelieden zijn zondagochtend overleden aan de gevolgen van koolmonoxvdevergifti- ging, die ze hadden opgelopen in de met steenkool geladen ruimen van de op de rede van Vlissingen liggende ertstanker Bjornholm. Een derde be manningslid dat eveneens koolmono- xydevergiftiging opliep, kon op hel nippertje worden gered. Hij ligt thans in liet Vlissingse Bethcsda-Sint Jo- sephziekenhuis en zijn toestand is be vredigend. Kort nadat de kapitein van de Bjornholm de melding, zondagoch tend even na half tien, aan radio Vlis singen had doorgegeven, verscheen een helicopter van de Belgische vlieg basis Koksijde. die de drie opvarenden op de Vlissingse Piet Heinkade ter hoogte van het KNMI-station aan land bracht. Vandaar werden ze per ambu lance naar het ziekenhuis vervoerd. Voor twee van de drie kwam de snelle hulpverlening te laat: bootsman Torb- jorn Lorentsen uit Saabsborg en ma troos Halton Löbersli uit Ókscndal. De derde opvarende van de Bjornholm. de 21-jarige Portugese matroos Toneca de Fatima Ramez maakt het inmiddels goed. De Rijkspolitie te water en.de Vlis singse brandweer hadden zondag avond nog geen precies inzicht in de (Slot zie pagina 2 kolom 2) met een korte verklaring waarin mel ding werd gemaakt van de bijeenkomst en geopperd werd over vijfjaar weereen conferentie te houden. Een Mexicaanse resolutie 'om binnen ccn jaar weer bij een te komen, werd met aanvaard. Conferentiekringen zeiden dat de con ferentie mislukte na scherpe kritiek van de Derde Wereld op de V.S. Groot- Brittamjiè en Canada die er niet in ge slaagd waren de verspreiding van kern wapens tegen te houden, noch belang rijke vorderingen hadden gemaakt op die weg sedert de eerste toetsingsconfe rentie in 1970. Boos was men ook aldus genoemde DEN HAAG - De fracties in de Tweede Kamer zouden moeten nagaan of het mogelijk is de twee ingediende wets ontwerpen over abortus in elkaar te schuiven. Volgens minister Ginjaar (volksgezondheid en milieuhygiëne» zijn de verschillen tussen zijn voorstel en die van de PvdA en D'66 niet onover komelijk groot. De minister sprak deze hoop op een compromis zondag uit tij dens een vraaggesprek voor de AVRO- radio. Beide voorstellen gaan uit van het be slissingsrecht van de vrouw. In het wetsontwerp van de oppositie wordt ook het onderzoek van de arts ge noemd. die moet vaststellen of de vrouw vrijwillig en onder afweging van andere belangen tot haar beslissing is gekomen De minister vindt dan ook dat het oppositievoorstél even „betut telend en autoritair" is als -het rege ringsvoorstel. PvdA en D'66 hebben het voorstel van ministers Ginjaar en De Ruiter (justitie» altijd met deze woor den veroordeeld kringen, over het uitblijven van voort gang voor de voltooiing van een ver drag inzake een alomvattend verbod van kernwapenproeven waarover drie van de vijf kemmogendheden. de V.S.. de Sowjet-Unie en Groot-Brittanniè, bijna 20 jaar hebben onderhandeld. De ontwikkelingslanden westen de on middellijke ratificatie van Salt-2< ver drag tot beperking van de strategische bewapening tussen de V.S. en de Sow- jetrUnie), een spoedig begin aan overleg over Saltr3 en een moratorium voor alle kernwapenproeven tot het verdrag In zake een alomvattend verbod ls vol tooid. De rijke landen waren bereid het ge brek aan voortgang bij wapencontrole te 'betreuren', maar zij weigerden ver gaande beloften te doen Inzake SALT- besprekingen. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Edmund Muskie en zijn Russische ambtgenoot Andrei Gromy- ko beginnen 25 september in New York besprekingen over beperking van in Europa gestationeerde kernwapens voor de middellange afstand, zo wordt officieel ln Washington meegedeeld. Men verwacht dat dit overleg de weg zal effenen voor voorbereidende onderhan delingen, mogelijk in oktober in Genè ve. De beide ministers zijn in New York we gens de bijeenkomst van VN-assem- blee. i Van onze parlementaire redactie i DEN HAAG - Jan Terlouw. poli tiek leider van D'66. sluit niet uit dat hj bij een volgend kabinet van zijn partij samen met het CDA en de PvdA minister-president wordt. Het ligt volgens hem wel voor de hand dat de twee grotere partijen de premier leveren, maar wanneer die er niet uitkomen, kan het mogelijk zijn dat hij die post zal krijgen. Terlouw zei dit zondag voor de AVRO-radio. Terlouw vindt dat werkgevers en werknemers vrijwillig een inko mensmatiging moeten bereiken Wanneer de matiging niet door de sociale partners gerealiseerd wordt, zal de overheid in moeten grijpen, desnoods met een loon maatregel. De democraat ziet wel een keer ten goede bij de vakbeweging, waarbij hij wijst op Groenevelts plan van inkomensmatiging vóór werkgele genheid. Aan de afwijzende hou ding van de ledenvergaderingen van de FNV tilt hij niet zo zwaar. Volgens Terlouw komt slechts een gering aantal leden op die bijeen komsten. terwijl de meerderheid zich niet laat horen Daarnaast moeten de werkgevers zich volgens Terlouw wel positie ver opstellen tegenover het schep pen van meer werk en de wens van de vakbeweging meer zeggen schap in de bedrijven te krijgen. Van onze correspondent! WASHINGTON - President Carters adviseur op het gebied van de nationa le veiligheid. Brzezinski. heeft een mi litaire staatsgreep tegen de revolutie in Iran willen organiseren, hoewel het ministerie van buitenlandse zaken, de CIA en de Amerikaanse ambassade in Teheran erop legen waren. Deze be schuldiging is afkomstig van de ex-am bassadeur van de Verenigde Staten in Teheran, William H. Sullivan, die in het tijdschrift 'Foreign Affairs' sugge reert dat met name onder invloed van Brzezinski de Amerikaanse politiek te genover Iran in het moeras is geraakt. Sulhvans artikel raakt bovendien aan de vraag of de gijzeling van de Ameri kaanse diplomaten in Teheran wellicht had kunnen worden voorkomen, als de Verenigde Staten zich tegenover de re volutie anders hadden opgesteld en geen pogingen hadden gedaan om het leger onder gezag van Bakhtlar. die van de vertrekkende sjah het gezag overge dragen had gekregen, te stellen tegen over Khomeini's revolutionairen. Een vertegenwoordiger van Brzezinski heeft verklaard dat Sullivan vooral zijn eigen glorie lijkt te willen dienen en voegde eraan toe dat er onjuistheden in Sullivans versie van de gebeurtenissen zaten, hoewel hij die niet nader wilde aanduiden. Een evaluatie van de ge beurtenissen kan eerst plaatsvinden nadat de gegijzelden zijn vrijgelaten, zei hij Volgens Sullivan was op zijn voorstel besloten een hooggeplaatst Ameri kaans afgezant naar Khomeini te zen den toen de sjah op hel punt stond te vertrekken, teneinde daar met instem ming van Pahlevi de Amerikaanse hou ding tegenover de revolutie toe te lich ten Ik geloofde schrijft Sullivan, .dat de revolutionaire overgang vreed zaam kon plaatsvindenHij onder streept ook dat de Verenigde Staten het nieuwe regime economisch en op het gebied van de nationale veiligheid had den kunnen bijstaan Na de conferentie in Guadeloupe ech ter. waar Carter met bondgenoten con fereerde. werd de missie naar Khomeini plotseling afgezegd In plaats daarvan moest generaal Robert Huyser naar Te heran om daar het leger over te halen zich achter Bakhtlar op te stellen. Huy ser. waarnemend opperbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa, ging. en volgens Sullivan was generaal Alexander Haig. de NAVO-op- perbevelhebber. zo verontwaardigd over deze missie, dat hij besloot af te treden. Verzoek ln de versie-Sulllvan bewerkstelligde de regering-Carter zo de confrontatie tussen leger en revolutionairen die hij zocht te vermijden, omdat hel uiteen vallen van het leger een desintegratie van Iran zou opleveren, die in strijd was met de Amerikaanse belangen. Toen vervolgens gevechten uitbraken en Sullivan bezig was de aftocht van de klem geraakte Amerikaanse kolo nie te regelen, kwam een verzoek van Brzezinski via de open lijn. of de am bassadeur niet een militaire staats greep tegen de revolutie kon organise ren. „Wat ik antwoordde", schrijft Sul livan, „laat zich niet in druk herhalen. Helaas". Nieuws uit Zeeland: 2 en 5. Binnen- en buitenland: 3. Radio en televisie: 7. Sport: 11, 12, 13, 14, 15 en 16. ln het komende winterseizoen zal de AVRO een reeks van dertien Telebino- ui'zendingen op het scherm brengen, Mies Bouwman zal het programma, dat vanaf vrijdag 21 november weke lijks zal worden uitgezonden, weer pre senteren. De 'first lady of Hilversum' is overigens allerminst onder de indruk van de vele kritiek die over dit pro gramma ls uitgestrooid Dat Telebin- g° valse sentimenten op zou roepen wijst ze met klem van de hand. 'Er is in al die uitzendingen geen enkele gehan dicapte zielig ten tonele gevoerd, Ik zou geen voorbeeld weten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1