PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Itanislaw Kania nieuwe partijleider in Polen Havenarbeiders Rotterdam wijzen aanbod van SVZ af VS trekken 6000 man terug uit Europa 1IEREK MET HARTKLACHTEN IN ZIEKENHUIS vandaag Koningin Beatrix in Hulst SLEPERS TEGEN EIS SMIT Prijzen stegen met 5 procent tot nu toe GEEN AANTASTING NAVO-STERKTE Drieduizend PTT-ers niet naar noorden kAH Perioden met zon jroog weer met flinke zonnige perio- ^dagtemperatuur ongeveer 19 gra- fep pp! matig afnemende westen wind »23e jaargang no. 210 ïterdag 6 september 1980 in onze speciale verslaggever i RSCHAU (AFP/DPA) - Stanislaw Kania is vrijdagavond gekozen tot nieuwe leider van de jjolse communistische partij, zo meldt het offici ële Poolse persbureau PAP. Eerder was bericht it partijleider Edward Gierek met hartklachten in het ziekenhuis was opgenomen, inislaw Kania was tot dusver als secretaris van het centraal comité belast met veiligheidsv- 'stukken. Zijn verkiezing werd afgelopen nacht bekendgemaakt na een bijzondere bijeen- mst van het centraal comité" in Warschau, rnla zou zich tijdens de stakingsgolf m de Oostzeekust hebben uitgespro- n tegen het gebruik van geweld tegen Stakende arbeiders. Hij is lid van het ltburo. Volgens PAP is Kania tot volger van Gierek benoemd vanwege slechte gezondheidstoestand van erek. erek was niet aanwezig bij de buiten gewone zitting van het Poolse par lement. de Sjem, die vrijdagmorgen be gon en waarschijnlijk tot volgende week woensdag voortduurt. Zijn afwezigheid werd vrijdagmorgen al PAGINA 2 concurrentie let Havenschap Vlisstngen maakt rich ernstig zorgen over de positie van iet Vllssingse havengebied ten opzich- Tanconcurrerende havens in de om ring. Met name de ambitieuze plan- in Zeebrugge kunnen de positie ui de haven van VUssingen gaan be- gtWD blijft vasthouden aan het zelf- 'likkingsrecht van de vrouw die piabonus wil laten plegen. De libera- Jn hebben dit beginsel vastgelegd in jet nieuwe liberaal manifest. Wel be- nouwt de VVD abortus als een zaak in vrouw en arts gezamenlijk kamelen De Stichting Zeeuwse Schaapskudde, lie op zestig hectare Zuidbevelandse lijken schapen wil weiden, kan reke- ien op een provtnclesubsidle van 10.000 gulden per jaar in de komende fier jaar. Verschillende statenleden pezen bij de behandeling van dit voor- el op mogelijke 'precedentwerking' it de PvdA-hoek kwam de op mer- ing: 'Kamelen zijn gek op distels Dat >u aardig zfjn om op Noord-Beveland n kudde te beginnen. En dan?' IGINA 11 mnel rrland Is vrijdag de langste au- unncl van de wereld opengesteld, 'tunnel door de Zwitserse Alpen is 6 kilometer lang. vervangt een kron- Nge weg over de besneeuwde St Go edpas en vormt een belangrijke rbinding tussen Centraal Europa en Uiè. AGINA 20 otorcross hult een Axelse woonkamer wordt sinds vele jaren de hele motorcross- reld bestuurd Met het verbluffende nak van beroepsmanager regelt rty Goossens ieder Jaar honderden ntracten voor topsporters met een antlsch Inkomen. 'Ik heb dit zelf al- igewlld, omdat het een fantastische bby is', vertelt de Brabantse burge- ttterszoon' leuws uit Zeeland: 2. 5.7. en 9. innen- en buitenland: 3 Eli. )pinie: 4. (Port: 29 en 31. tedio en televisie: 13. foancièn: 15. aterdagkrant: 19. 20, 21. en 25. uitgelegd als een teken dat Edward Gierek op het punt stond af te treden. Zijn hartkloppingen, zoals zij in een of ficieel communique vrijdagavond wer den beschreven, waren al in de morgen begonnen, waarop de artsen het nood zakelijk vonden hem meteen te laten opnemen in een ziekenhuis. Een ploeg van vijf specialisten behandelt hem. Ze hebben ook het bulletin ondertekend waarin de hartaanval officieel wordt meegedeeld. Maar er wordt verder geen enkele me dedeling gedaan over de gezond heidstoestand van Gierek, die al 69 jaar is en die tien zware jaren achter de rug heeft. De hartaanval zou het gevolg zijn van een combinatie van de spanningen van de iaatste twee maanden en de aan kondiging donderdag dat tegen een van zijn beste vrienden, de oud-directeur van de Poolse staatstelevisie Miecej Szczepanski. een onderzoek was begon nen wegens corruptie en het proberen om geld naar het buitenland te smokke len. Vermoedelijk heeft donderdag tijdens de bijeenkomst van de boerenpartij, de socialistische partij en de communisti sche partij die altijd voorafgaat aan een parlementaire vergadering. Gierek een zware discussie gevoerd die ten slotte geleid heeft tot zijn lichamelijke en geestelijke Ineenstorting. Hij heeft vol gens welingelichte klingen de zware kritiek op zijn beleid van de afgelopen tien jaar niet kunnen verdragen en ook de zware kritiek die hij heeft gekregen over de vriendenkring die hij erop na heeft gehouden. Akkoorden De afwezigheid van partijsecretaris Gierek in het parlement is vrijdag in geen enkel opzicht door de nieuwe pre mier Joscf Pinkowski toegelicht. Tij dens zijn rede bij de opening vap hel parlement verklaarde hij nog eens na drukkelijk dat de akkoorden met de stakers aan de Baltische Zeekust en in de Silezische kolenmijnen voor heel het land zullen gelden. Naast loonsver hogingen voor iedereen stelde hij een effectiever werkende en minder aan de leiband van de partij lonende vakbond in het vooruitzicht. Tegelijk waar schuwde hij dat de regering zich blijft opstellen tegen pogingen om het socia listische systeem en de relaties met Moskou te ondermijnen. Naast loonsverhogingen, meer toesla gen voor buitengewone arbeidspresta ties en vrije zaterdagen met. ingang van volgend jaar. kondigde Pinkowsky aan dat de vleesprijzen op het huidige ni veau bevroren zullen blijven en dat de produktie van consumptiegoederen zal worden opgevoerd De verhoging van de vleesprijzen was zoals bekend de lont in het kruitvat van de arbeidson rust in Polen Pinkowsky zei ook dat in verschillende bedrijven nog wordt ge- staakten maakte duidelijk dat arbeids onrust het laatste is wat Polen nu kan gebruiken. Volgens de premier zijn sta kingen onnodig, omdat de regering be reid is in te gaan op elke redelijke eis, ..We hebben meer problemen dan ooit, en ze moeten zo snel mogelijk worden opgelost", aldus Pinkowsky. die eraan toevoegde dat die oplossing van de Po len zelf moest komen Hij maakte geen melding van de eerder deze week door de Sowjet-U.nie toegezegde financiële hulp. maar merkte slechts op dat sa menwerking in het verband van de Co mecon (de Oosteuropese tegenhanger van de EG> zal worden geïntensiveerd. Evenmin zei hij iets over door het Wes- (Slot zie pag. 3 kol. 6) De op 24 augustus j.l. ontslagen direc teur van de Poolse staatsomroep MA- Cleu Szczepsnski, die grote bedragen aan overheidsgelden zou hebben be steed ten behoeve vc.n luxueuze uit stapjes van hoge Poolse partijleden. ROTTERDAM - Het gezamenlijk ac tiecomité van Rotterdamse havenar beiders heeft (vrijdag) tijdens een druk bezochte bijeenkomst in het Katen- drechts Volkshuis in Rotterdam het cao-aanbod van de Scheepvaart Ver eniging Zuid, de havenwerkgevers, af gewezen. Woordvoerder George Klaas- sen zei op dc rumoerige vergadering dat het comité van mening is dat er veel te weinig op tafel is gekomen. „Wij krijgen in het cao-voorstel van de SVZ bij lange niet wat we willen. Wij blijven bij onze eisen en die zijn: extra toeslag voor vuil, zwaar en onaange naam werk; twee procent reéle loons verbetering; leeftijd vervroegde uittre ding naar 60 jaar; 25 dagen vakantie en verhoging van de vakantietoeslag naar 25 maal 10 uur; 35-urige werkweek en de invoering van een vijfploegendienst in de volcontinu. Wy gaan opnieuw aan de bak, want dat is een keiharde nood zaak". aldus KLaassen. Op 9 september buigt de groepsraad van de Vervoersbonden FNV zich over de materie, want dan zijn alle ledenver gaderingen afgerond en twee dagen la ter komt het centrale bedrijfsgroepsbe- stuur van de FNV bijeen. Op deze laat ste bijeenkomst wordt een nieuwe da tum voor verdere cao-onderhandelin gen met de werkgevers definitief vast gesteld. Slepers Ook was er vrijdagavond een ledenver gadering van de Vervoersbonden FNV. georganiseerd in het Atrium ln de Rot terdamse Karei Doormanstraat. Hier was liet afgebroken cao-overleg met de Rotterdamse sleepdiensten onderwerp van bespreking. Voornaamste agenda punt was de eis van Smit Internationa le om het artikel uit de cao te schrappen waardoor gedwongen ontslagen onmo gelijk worden. Al eerder is door Smit Internationale verwoord dat het bedrijf in een verllespositie verkeert en dat daarom dit artikel maar moet verdwij nen. Ook hier werd duidelijk dat de in groten getale opgekomen leden van de Ver voersbonden FNV daar heel anders over denken. Bijna unaniem wees men de eis van Smit als onbehoorlijk van de hand. „Het pakket zoals het er nu ligt, is voor ons volstrekt onaanvaardbaar. En we willen wel verder onderhandelen met Smit, maar dan moet het bedrijf toch echt met een behoorlijk bod ko men". aldus woordvoerder Ger Ros van de FNV. Het is nog niet bekend wanneer men opnieuw rond de tafel gaat zitten. Woordvoerder Thijs de Rooy van Smit verklaarde dat de werkgevers nu eerst wachten op bericht van de vervoers bonden van de FNV. Volgende week zien we dan wel weer verder, aldus de ze woordvoerder. Toch hoort men nu steeds meer geluiden die kunnen wij zen op snel naderende acties in de Rot terdamse havens. HULST - Uitzinnig van vreugde heeft de bevolking van Hulst vrijdagmiddag Koningin Beatrix verwelkomd, die het Zeeuws-Vlaamse vestingstadje met een bezoek vereerde in het kader van het 800-jarig bestaan. Toen de koningin per helicopter bij de Glacisweg landde - de enige plaats waar geen dranghekken stonden - werd zij omstuwd door honderden uitbundige Hulstenaren Een ontvangst die overi gens enkele minuten later ook premier Van Agt ten deel vlei. Een wat chao tisch begin van een bezoek datevenwel een groot succes werd' duizenden men sen waren op de been om een glimp van de koningin op te vangen, zoals tijdens haar wandeling van het stadhuis naar de basiliek, waar een academische zit ting werd gehouden. Naast de wuivenr de koningin burgemeester P. J G. Molt- hoff van Hulst- Meer over het bezoek op pagina 7. (Van onze redactie economieI DEN HAAG-Dc prijzen stegen tot dus ver dit jaar (gerekend vanaf half de cember 1979 tot half augustus 1980) met 5 procent. Na de stijging van het prijsindexcijfer tassen half juni en half juli met bijna één procent viel tus sen half juli en half augustus een toene ming van 0.4 procent te noteren. Volgens het ministerie van economi sche zaken is deze ontwikkeling nog on geveer volgens de verwachtingen. Over het gehele jaar wordt een prijsstijging van 6 tol 6.5 procent verwacht. Belangrijkste factoren waardoor dé ge middelde kosten van het levensonder houd stegen, waren het duurder worden van kleding, schoeisel en verse groen ten. Daarentegen werd het „pakket" goedkoper, maar wel minder, doordat benzine en koffie in prijs daalden. Het zogenaamde inflatieritme (voortschrij dend gemiddelde) bleef stijgen: van 5,5 tot 5,7 procent. Maar ook die ontwikke ling baart volgens het ministerie geen zorgen. 'Die Welt' hekelt minister De Geus HAMBURG (DPA) - Het Westduitse blad 'Die Welt* heweft vrijdag in een portret Nederlands nieuwe minister van defensie. De Geus, gehekeld. Volgens het blad heeft deze „zijn land genoten zonder aarzelen klare wijn ge schonken en daarmee meer de NAVO- bondgenoten dan de eigen openbare mening geshockeerd". De felle uitval van 'Die Welt' is een gevolg van een ver klaring van De Geus. dat Nederland niet ln staat is te voldoen aan de NAVO- afspraak dat de defensie-uitgaven in de komende jaren met 3 pet. verhoogd moeten worden Het blad meent dat 'De Geus daarmee past in de traditie van de ethisch-religieus geïnspireerde christen-democraten in Holland, die steeds blijven hopen dat afschrikking ook mogelijk is zonder een gepast wa- pentechnisch fundament". Klare wijn over VOW §Al]e teleurstellingen en fru straties van de laatste jaren over het voortdurend uitstel len van de beslissing een da tum te prikken voor de aanleg van de Vaste Oeververbin ding Westerschelde kwamen gisteren weer boven bij het statendebat over de 'afgeslankte' verbinding. De verwijten ln de richting van het kabinet, dat zijn principebesluit tot aanleg van de oever verbinding van twee jaar geleden maar niet wil effectueren, klonken luid door de statenzaal Een bedroevend gesol met Zeeuwse belangen, vonden enkele statenleden. Ook het college van gede puteerde staten kwam er niet geheel zonder kleerscheuren af met name de Partij van de Arbeid en D'66 plaatsten kritische kanttekeningen bij de ln de VOW-zaak ontwikkelde activiteiten van het college De vrij agressieve stem ming van de Zeeuwse volksvertegen woordigers werd gekanaliseerd in een door alle partijen aanvaarde motie, die de regering nadrukkelijk vraagt zo snel mogelijk een besluit te nemen .Ln de motie wordt de regering vastge pind op een datum: vóór half november 1980 een beslissing over de aa n vang van de bouw. Slechts dan kan uiterlijk be gin 1981 met de daadwerkelijke uitvoe ring worden begonnen. Om effect te sor teren zal de motie ter kennis worden gebracht van minister-president Van Agt en van de ministers Tuijnman van verkeer en waterstaat en Van der Stee van financien. Maar omdat ministers nogal eens de neiging hebben dergelij ke in moties verpakte verzoeken zonder een enkel woord in een bureaulade te laten verdwijnen, werd gedeputeerde staten tevens opgedragen de bood schap persoonlijk bij de premier af te leveren én toe te lichten. Maak je daar nou eens sterk voor. luidde zo ongeveer het advies van de staten aan het dage lijks bestuur van de provincie Het is bij wijze van spreken 'nu of nooit' Na, (Van onze correspondent Henk Kolb WASHINGTON - De Verenigde Staten gaan geleidelijk 7000 onderofficieren terugtrekken uit hun troepenbestand in Europa en Zuid-Korea, teneinde de paraatheid van de strijdkrachten in Amerika zelf te kunnen verbeteren. De NAVO-bondgenoten zijn niet ingelicht over dit besluit, dat vrijdagmiddag in Washington werd bekend gemaakt. De chef staf van het leger, generaal Ed ward Meyer, zei dat daaraan „nog iets moet worden gedaan". 5 Het Pentagon legt er de nadruk op dat de maatregel geenszins betekent dat Amerika zijn NAVO-verplichtingen niet zou nakomen. De VS-troepen in Europa en in Zuid-Korea zijn op 103 procent van de voorgeschreven sterkte. Na de afvloeiing van de onderofficieren, die voornamelijk in 1981 zijn beslag zal krijgen, zijn de legeronderdelen op 100 procent van hun sterkte en nun ge- vechtswaarde, aldus een woordvoerder rr r i van het leger, wordt er geenszins door tl Ojjelljker aangetast. plaats hvuoen bij de Amerikaanse troe pen in West- Duitsland, een kleiner deel komt uit Italié. In totaal hebben de Amerikanen in Europa 200.000 man. van wie er 6000 teruggaan. Het restant komt uit Zuid-Korea waar de VS 30.000 man onder de wapenen hebben. De VS willen geenszins een plotseling aftocht van troepen, maar denken hun doel te kunnen bereiken door onderoffi cieren die aan de beurt zijn om naar de VS terug te keren, niet te vervangen Het merendeel van de afvloeiing zal De VS hebben het niet nodig gevonden de bondgenoten tevoren van de nieuwe plannen op de hoogte te stellen: „Toen we de eenheden op 103 procent van de sterkte gingen brengen, hebben wc dat óók niet gedaan", aldus een woord voerder, „en het lijkt nu ook niet zo nodig, hoewel het hoffelijker ware ge weest..." De onderofficieren die ln Europa en Ko rea worden vrijgemaakt gaan naar on derdelen. die bestemd zyn om in geval van een Europees conflict als eerste ver sterkingen te worden overgevlogen. In het algemeen wil het Amerikaanse le ger een grotere paraatheid voor de 55 procent van de troepen die in de VS zelf zijn gelegerd en die voor een deel zijn „afgeroomd" ter wille van de zoge naamde „rapid deployment forces", snel inzetbare eenheden die alom ter wereld in geval van dreigende onrust moeten kunnen worden Ingezet. Andere maatregelen die de VS zullen nemen om de paraatheid op te voeren omvatten verlenging van de basistrai ning met een week en van de dagelijkse oefentijd met anderhalf tot twee uur, het bijeenhouden van kleinere onder delen voor drie jaar en snellere promo tie naar de rangen van eerste-luitenant, kapitein en majoor als onder het lagere personeel geschikte kandidaten zijn voor open plaatsen. Generaal Meyer toonde zich bevreesd voor grote verminderingen op de le- gerbegroting voor het belastingjaar 1982 (dat in oktober 1981 begint). Hij zei dat de nieuwe plannen nog niet alle paraatheidsproblemen kunnen oplos sen. i atuurlijk weten ook de Zeeuwse sta ten. dat de provincie Zeeland geen ech te vuist kan maken ten opzichte van het rijk. De beslissing over het al of niet doorgaan van de aanleg van de vaste oeververbinding over en onder de Wes terschelde is een puur 'Haagse' aange legenheid. Het statendebat van giste ren was dan ook veel meer een demon stratie van eensgezindheid in Zeeuws denken. Wat er ook gebeurt en hoe er ook gehandeld wordt, wij kunnen in de ze zaak in elk geval tonen, dat wij als Zeeuwse statenleden volstrekt dezelfde Ideeën hebben, was zo'n beetje de te neur. Opmerkelijk was in dit verband, dat de uitspraak van de CDA-program- ma-commissie. dat de aanleg van de vaste verbinding heroverwogen dient te worden, nauwelijks een rol speelde in het debat Weliswaar refereerden PvdA. WD en D'66 aan deze ongelukkige pa ragraaf in het CDA- ontwerp-verkie- zmgsprogramma en dreigde even een vinnig debatje te ontstaan tussen de CDA-er H. Eversdijk en de PvdA- woordvoerster mevrouw O de Vries, maar daar is het dan ook al mee gezegd. Het voorbereidend werk om de vaste oeververbinding voor Zeeland binnen te halen diende nu eenmaal in de verga derzaal van de Zeeuwse staten te wor den verricht. De 'afslanking' van het project, het achterwege blijven van de definitieve beslissing over het project, de mogelijk veranderende houding van de (landelijke» CDA noopten de staten de zaken nog eens op een rijtje te zetten. Eenstemmig luidde de conclusie tot hier regering en niet verder. Gij hebt nu genoeg met ons gesold. Dat is het sig naal dat gisteren vanuit Middelburg richting Den Haag werd gestuurd. Als de politieke smaakmakers in Den Haag woord houden - deze week verklaarde o. a. minister Tuijnman ln een ïnter- vieuw m deze krant, dat hij half novem ber een besluit over de VOW verwacht - zal Zeeland spoedig weten of het sig naal van dé staten goed is doorgeko men. Dim DEN HAAG - Drieduizend Haagse PTT'ers zullen niet naar Groningen be hoeven te verhuizen. Dat blijkt uit een bulletin afkomstig van de directieraad van de PTT, dat vrijdag over alle PTT- kantoren is verspreid. De ziltenblij- vers werken bijna allen bij directie onderdelen. Het waren juist deze men sen die vanaf het moment dat de ver huisplannen aangekondigd werden, nu acht jaar geleden, het heftigst ge protesteerd hebben. De diensten die geheel of nagenoeg ge heel in Den Haag en directe omgeving blijven zitten, zijn onder andere de Dienst Omroepbijdragen, de centrale afdeling Telegrafie, het grootste deel van het directoraat Commerciële Za ken Telecommunicatie, de centrale af delingen Transmissie en Gebouwende Rijksautomobielcentrale en het direc toraat Radiozaken Van bureaus die nauw samenwerken met PTT-diensten die in hun geheel moeten vertrekken, verdwijnen slechts kleine gedeelten. De definitieve ver- dwijners houden wel een kleine post in Den Haag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1