Van der Stee weigert aanpak spaarbrieven Acties van onderwijsbonden tegen bezuinigingsplannen minister Pais Van Aardenne herstelt minimumprijs voor melk Wasbeurt Big Ben Vlees, vis of kip (AMER WIL EIND BELASTINGFRA UDE vandaag Zeeuwse landbouw wil in bestuur Grevelingenschap Derde Hiswa te water PVDA OVERWEEGT VOORSTEL NIET TE BEHANDELEN Zimbabwe breekt met Zuid-Afrika mi ome parlementaire redactie EN HAAG - Minister Van der Stee (financiën) is niet van plan om de belastingontduiking via aarbiljetten aan toonder aan te pakken. De minister vreest dat een dergelijke aanpak econo- jsch schadelijke gevolgen zal hebben. Hij noemde in dit geval het middel erger dan de kwaal. J Tweede Kamer, die woensdag over de belastingfraude debatteerde, is het met die opvatting hter geheel oneens. PvdA, D'66 en PPR willen dat de regering deze ontduiking onmiddellijk imogelijk maakt. Het CDA geeft de minister nog enkele maanden uitstel om een nota over deze vestie in te dienen. minst overtuigd. Van Dijk (CDAl hield de minister voor dat tegenover de eco nomische nadelen staat dat door aanpak van de belastingfraude een aanzienlijk bedrag aan belastinggel den méér kan binnenstromen. Hij rekende voor dat op de totaal onge veer 10 miljard gulden aan spaarbrie ven jaarlijks wel enkele honderden mil- ,ar Van der Stee liet woensdag al bllj- l dat zijn standpunt in die nota niet afwijken van wat hij gisteren zei. A-woordvoerder Van Dijk wil dat dit in de wet vóór 1 januari wordt ge- hl. maar die kans lijkt gering, aarbiljetten aan toonder maken het houder mogelijk geld te beleggen en ike rente op te strijken, die hij - im- ts anoniem - gemakkelijk voor de lasting kan verzwijgen, n der Stee vreest voor kapitaal- ichl naar het buitenland, met name jtserland en de Antillen, als deze ïtrekkel Ij ke beleggingsmogelij kheid n veelal zwart geld) wordt afgesne- j. Dat zal een schadelijk effect op on- economie hebben, waardoor de atregel geen enkel effect zal sorte- vendien zal de strijd om de spaargel- l door de banken verscherpen, wat rente kan opdrijven, wat de beta- isbalans weer kan verslechteren, k mag verwacht worden dat evern eens de toevloed van buitenlands geld naar Nederland zal afnemen De enige mogelijkheid om deze ontdui king aan te pakken ligt volgens Van der Stee in internationale afspraken. „Hoe verwerpelijk we de fraude met spaarbil- jetten ook vinden, het is niet zinvol een zijdig maatregelen te nemen" De Tweede Kamer was echter aller- lecuwse schoolverlaters met een LTS- iplcldlng in de bouwnijverheid en de lektrotechnlek hebben het dit laar noeilijker dan vorig jaar bij het vinden een baan 'AGINA 3 werk 'opconferentie )e afgebroken besprekingen tussen igypte. de Verenigde Staten en Israel aver autonomie voor de Palestij nen uilen op een nog nader te bepalen Ijdstlp worden hervat. De Amerikaan- e afgezant Sol Llnowitz heeft dit 'oensdag gezegd na een gesprek met resident Sadat in Alexandriè Hij eelde voorts mee dat de drie landen over eens zijn dat er weer een OpconferenUe moet worden gehou- en taalcursus lenige gemeentesecretaris in Zeeland dat het wel los loopt met de lees- leid van de schrijfsels die ambte- i produceren. Tijdens de vereade- 'an het algemeen bestuur van de lursschool Zeeland bleken er wat twijfels te bestaan over de een cursus taalgebruik iarre winter et dieptepunt van de conjunctuur is niet bereikt. Voor vele en bedrijfstakken zal economisch opzicht volgens rof dr F W. Rutten 'een barre winter' Verrassingen Sr vielen gisteren nogal wat v Je uitslagen te noleren in de Neder- jinclsc voetbalcompetitie. Ajax kwam h Breda niet verder dan 1-1 tegen SAC. Ook PSV moest zich in het thuis- }ue! legen NEC tevreden stellen met pi gelijkspel (O-Oi De meestin hetoog pingen de score produceerde Roda. r1 tegen Twente. sesamstraat het vijfde achtereenvolgendejaar mdt de NOS-televisie met ingang an l oktober de peuter- en kleuterse- e Sesamstraat uit De serie zal. even- s in het vorige seizoen, dagelijks van Ufzeven 's avonds op het scherm ko- een kwartier duren. fieuws uit Zeeland: 2. 5. n 9. linnen- en buitenland: n 13. frort: 14. 15 en 16. tadio en televisie: 21. 'inanciën: 23. MIDDELBURG - Dc georganiseerde landbouw in Zeeland wil worden be trokken bij het bestuur van het toe komstige schap.dat met het beheer en de natuurbescherming in het Greve- lingenbekken te maken krijgt. Dc ge westelijke raad van het landbouw schap heeft dat laten weten in een brief aan de Zeeuwse staten, die vrijdag de provinciale deelname aan het schap bespreken. Daarbij signaleert men dat de land bouw „grote belangen bij het toekom stig beheer over de Grevelingen heeft", en verwijst naar de nota over de zoetwa tervoorziening voor de kandbouw: ..Hieruit blijkt dat het betrokken agra rische belang miljoenen guldens per jaar beloopt". Men stelt vast dat aan de landbouwkundige belangen bij het be heer van de Grevelingen nauwelijks aandacht is geschonken, niet alleen aan het milieubeheer bij een keuze zoet of zout. maar ook aan de gevolgen van recreatieve ontwikkelingen, waar de landbouw en de exploitatie van de be drijven mee te maken krijgt. De georga niseerde landbouw wenst „niets af te doen" van de positie van de particuliere natuurbescherming in het bestuur van het schap, maar men meent „dat een inbreng in het bestuur van de georgani seerde landbouw zeer gewenst is en in deze opzet niet gemist kan worden". Daarom verzoekt men het dx de staten daarheen te leiden dat de landbouw in het bestuur van het Grevelingenschap wordt gehaald. (oenen guldens aan belasting ontdoken wordt Het feit dat Van der Stee zo bang is voor kapitaalvlucht naar het buiten land bewijst dat het kennelijk om heel grote bedragen gaat. aldus Van Dijk. De PvdA'er De Graaf wil dat de rege ring zo snel mogelijk kiest uit twee maatregelen: bronheffing. waarbij de bank die de spaarbrieven inwisselt te gelijk met de uitbetaling van de rente de belasting <25 procent) inhoudt, dan wel een identificatieplicht, waarbij ko per. verkoper en inwisselaar bekend moeten zijn Hel begrip „aan toonder" vervalt dan De eerste mogelijkheid stuit volgens Van der Stee op allerlei verrekenings problemen. onder meer tussen de inner van de belastingen en de belasting dienst Bij de tweede aanpak zouden de banken de identiteit van de betrokke nen moeten vaststellen, maar dat is bij verkoop tussen particulieren oncontro leerbaar Van der Stee sprak ook van een ingreep in de bestaande vertrouwensrelatie tus sen bank en cliënt. Ook is zo n aanpak strijdig met het feil dat in Nederland geen algemene identificatieplicht be staat. De Graaf verweet de minister dat hij door het zo duidelijk achterwege laten van maatregelen in feite de verkoop van spaarbrieven en de belastingont duiking stimuleert. En volgens Van Dijk worden zo fraudeurs aangelokt, en (Slot zie pagina 6 kolom 5) LONDEN - Ook de beroemde Big Ben m Londen moet af en toe schoonge maakt worden. De klok van het Engelse parlementsgebouw krijgt elke drie jaar een grote schoonmaakbeurt. De klokketoren is ongeveer 100 meter hoog en de gietijzeren klok die de 'Big Ben' zijn naam bezorgde weegt 13,5 ton. Of deze schoonmakers ook al voor de klok hingen toen h ij twaalf sloeg is niet bekend. KAMERDEBA T GAA T NIET DOOR ROTTERDAM - Voorzitter W. Jeths van de HISWA acht de inpol dering van het 60.000 hectare grote Markermeer alleen aanvaardbaar, indien er een randmeer zal blijven van 30.000 hectare en het aantal vaste oeververbindingen tot twee zal worden beperkt. Dan blijft het karakter van het IJsselmecr goed deels gespaard. De heer Jeths heeft dit- woensdag in Rotterdam verklaard bij de ope- iu..b ut derde HISWA to water tentoonstelling. die tot en met. zon dag in de Leuvehaven te bezichti gen zal zijn. Zou het onlangs gelanceerde voor stel van de regering tot inpoldering worden aanvaard dan zal een impo sant vaarwater in de directe nabij heid van de randstad verloren gaan. De HISWA staat 'een hele natte Markerwaard' voor. zo zei hij. Foto. De HISWA in de Leuvehaven tVan onze redactie economie) DEN HAAG - De enkele dagen geleden uitgebroken ..melkprijsoorlog" zal weer snel afgelopen zijn. waarschijn lijk volgende week. Minister Van Aar denne (economische zaken), die per 1 september de wettelijke minimum prijsregeling voor melk losliet, zal er voor zorgen dat de regeling op korte termijn opnieuw van kracht wordt. Dat beloofde hij woensdag de Tweede Kamer vlak voordal vandaag een in terpellatiedebat over dit onderwerp zou worden gehouden. Die discussie gaat niet door. aangezien VVD'er Van Erp. die wilde interpelleren, er nu van afziet omdat hij te\ reden is met Van Aardenne's antwoord. Blijft hel feit dat de minister zo kort voordat de bevoegdheid afliep, vorige week vrijdag, pas overleg voerde Zijn ministerie was door het produktschap zuivel en door organisaties uit de le vensmiddelen- en melkhandel gewaar schuwd voor het opnieuw losbarsten van „prijsstunts die dan ook niet zijn uitgebleven. Van die kant vraagt men zich af waarom het ministerie niet naar die raadgevingen heeft geluisterd. De minimummelkprijs, zo zegt een des kundige. heeft namelijk gewerkt als een element dat ordening in de markt bracht. Als dit instrument er niet is wor den kleine ondernemingen zonder meer ..uitgemoord" omdat de grootbedrij ven hun kans grijpen en het leeuwedeel van de melkafzet naar zich toe trekken Ook voor veel consumenten, zoals ou deren is het verdwijnen van de zelfstan dige melkhandel bijzonder nadelig De afgelopen dagen is van alle kanten zware druk uitgeoefend op de minister om te komen tot herstel van de oude situatie en is aandrang op de Tweede Kamer uitgeoefend om zich met de zaak te bemoeien. De melkhandel had al met acties gedreigd en ook van de kant van sommige grootwinkelbedrij ven was te kennen gegeven dat zij niet van deze chaos waren gediend. De nieuw vast te stellen minimumprijs zal vermoedelijk hoger liggen dan f 1.04. het tot 1 september geldende bedrag Mi n is ter: telen rges te ld Nadat maandag grootwinkelbedrijven te kennen gaven weer te zullen „stun ten" met de prijs, omdat die nu vrij is. zodat een chaotische situatie ontstond, had Van Aardenne's ministerie al laten weten in zo' n geval de regeling weer in het leven te roepen. Er is nu een ko ninklijk besluit op dit punt te ver wachten. De minister is er. zo zegt hij. bij het niet verlengen van de regeling, van uitge gaan dat het bedrijfsleven in staat moest worden geacht ook zonder mini mumprijzen te kunnen komen tot ver antwoorde prijsvorming Van Aarden- LONDEN (DPAi- Britse geleerden hebben een nieuw voedingsmiddel ontwikkeld dat al gauw op de bordjes van de Europeanen kan worden geschept. Uit een op een champignon lijken de paddestoel, 'fusarium graminea- rum' zoals geleerden hem noemen, kunnen zij door een speciale fer mentering naar vis. vlees of pluim vee smakende produkten maken die met vlees te vergelijken zijn maar minder vet bevatten De fabriek in High Wycombe ten noordwesten van Londen is al in staat wekelijks twee ton van dit ve zelige voedingsmiddel te maken Het Britse ministerie van gezond heid beschouwt het als voedzaam en ongevaarlijk. Proefpersonen vonden het kenne lijk zo lekker dat zij nog een tweede portie kwamen halen. DEN HAAG (ANP/) - Het hoofdbestuur van de Protestants-Christelijke On derwijsvakorganisatie PCO heeft woensdagavond besloten in actie te komen tegen de bezuinigingsplannen voor het onderwijs van minster Pais. Het hoofdbestuur van de Katholieke onderwijsvakorganisatie zal niet op roepen tot een algemene staking, maar wel regionale initiatieven ondersteu nen en begeleiden. Voor stakingen of werkonderbrekingen. Het dagelijks bestuur gaat bekijken of het overleg met de minister moet worden verbro ken. In overleg met het onderwijs In de regio worden plannen ontwikkeld voor ande re vormen van actie Te denken valt aan een landelijke actiedag boycot van cur- sussen, en het strikt vasthouden aan de 40-urige werkweek. 3ldus de KOV Bijeenkomsten De PCO (30.000 leden in alle geledingen van het onderwijs) wil tussen 15 sep tember en 3 oktober de leden raadple gen op dertig demonstratieve bijeen komsten Klapstuk wordt een massale onderwtismanifestatie in werktijd, voorafgaande aan de algemene be schouwingen over de rijksbegroting m de tweede kamer Tenslotte wil de PCO de partners in de Nationale Federatie van Onderwijs vakorganisaties voorstellen samen het overleg met het ministerie op te schor ten totdat Pais de voorstellen intrekt De PCO brengt een kwart van de aange sloten leden in bij de overkoepelende FNO De PCO legt er de nadruk op. dat niet alleen arbeidsvoorwaardenoverleg zou moeten worden stopgezet maar ook onderwijskundig overleg Dit laat ste zou de eerste keer zijn PvdA Als minister Pais met een begroting komt waarop staat dat er voor 350 mil joen bezuinigd moet worden „door middel van nog nader te bepalen rechtspositionele maatregelen" isala- Beinema en de inspectrice vOjl/ Het Zeeuwse tweede ka- mer"d drs. M. Beinema is een vasthoudend man Hij pSyaj schroomt niet het bureaucra- r tisch apparaat in Den Haag uit te dagen als hij het gevoel heeft met een kluitje in het riet te zijn gestuurd. Begin juli stelde hij minister Pais van onderwijs een aantal vragen over de vestigingsplaats van de nieuwe onderwijsinspectrice voor Zeeuwsch- Vlaanderen en de afgelopen week heeft hij zich naar aanleiding van dezelfde zaak opnieuw met een serie vragen tot de bewindsman gewend. Een gang van zaken, die in het Haagse wereldje niet dagelijks voorkomt, maar die toch ook weer niet zó ongebruikelijk is. Een ka merlid heeft het volste recht op een zaak terug te komen als naar zijn oor deel de beantwoording onbevredigend is. In die situatie verkeert Beinema, na dat minister Beelaerts van Blokland als waarnemer voor dè op dat moment in China verblijvende minister Pais zijn vragen had beantwoord. Formeel en materieel heeft Beinema het gelijk aan zijn kant. De argumentatie in de beant woording is uiterst zwak. Echt vakan tiewerk van een ministerie, dat zich niet de moeite wilde getroosten op een se rieuze vraag een serieus antwoord te ge ven. De ne toont zich nu teleurgesteld dat men „daartoe kennelijk met in staat is". De minister zegt in zijn brief aan de Ka mer .dat de voorbereiding om opnieuw in te grijpen in de prijsvorming van melk al in een vergevorderd stadium ts en afkondiging van het desbetreffende koninklijk besluit op een termijn van enkele dagen is te verwachten" Het Produktschap Zuivel moet de onderte kening van dit besluit afwachten om daarna bijeen te komen en van zijn be voegdheid gebruik te maken. Vanwege deze procedure zal het dan ook enige tijd duren voordat er weer „een bodem in de markt ligt", dat wil zeggen een wettelijke minimumprijs, die moet worden nageleefd. De rege ling zal - naar men hoopt - in de eerste dagen van de volgende week zijn be slag krijgen. Dan is de „storm in het glas melk" dus weer bedwongen. Over dat feit hebben betrokkenen zich woensdag alvast gematigd tevreden getoond. rismaalregeleni, dan zal de fractie van de Pvd A voorstellen om de onderwijs begroting niet te behandelen. De PvdA weigert de minister ..een blan co ch que" te geven. Aangezien de on derwijsbonden het overleg met de mi nister opgeschort hebben, is net waar schijnlijk onmogelijk om op de begro ting al met concrete maatregelen in de salarissfeer te komen Het CDA heeft grote twijfels en reserves over de plan- (Slot zie pagina 6 kolom 3) Ie feiten: met ingang van 1 augustus j.L is in de onderwijsinspectie Zeeuwsch-Vlaanderen een nieuwe in spectrice benoemd Haar standplaats is Middelburg. De inspectrice heeft daar over zelf gezegd, dat zij vrij was in haar keuze. Het ging om vestiging van haar kantoor In Temeuzen of in Middelburg. De Inspectrice koos voor Middelburg, omdat zij Temeuzen vanwege de daar gevestigde industrieën minder prettig vindt dan Middelburg. De werksituatie staat daar buiten: als werkgebied trekt Zeeuwsch-Vlaanderen haar wel aan Bij de beantwoording van de wagen van Beinema is dit element echter niet ge noemd. Het heet. dat het concentratie beleid voor Middelburg pleit. Concen tratie van de rijksinspecteurs In een re gionaal inspectiekantoor is rijksbeleid. Met geen woord wordt gerept over de 'vrije keus' van de inspectrice v/entraal staat de vraag of een onder- wijsinspecteur In zijn werkgebied moet wonen en er kantoor houden of zich zon der bezwaar elders kan vestigen. Wat de inspectrice over wonen in Temeuzen denkt is minder relevant. Persoonlijke voorkeuren mogen geen rol spelen. Zij vertroebelen slechts de oordeelsvor ming. Zuiver zakelijk gezien zijn er vol doende argumenten aan te voeren, die pleiten vóór vestiging binnen de streek, maar voorstanders van concentratie zullen evenzeer op de voordelen kun nen wijzen. Er zijn echter ook factoren, die minder moeilijk zijn te wegen, maar die niettemin van doorslaggevende be tekenis kunnen zijn. Voor Zeeuwsch- Vlaanderen geldt bijvoorbeeld - on danks de goede veer veerverbindingen - nog altijd het argument van de af stand Is het daarom wel verstandig een zetel, die toch voor Zeeuwsch-Vlaande ren is bedoeld, in Middelburg op te zet ten? Werpt de onderwijsinspectrice op deze wijze niet een psychologische bar rière op tussen zichzelf en al degenen, met wie zij in haar werk te krijgt? Zeeuws-Vlamingen zijn over het alge meen gemoedelijke lieden, die niet zo gauw uit hun evenwicht zijn te brengen. Maar een rijksfunctionaris, die welbe wust zijn Zeeuws-Vlaamse zetel in Mid delburg neerzet, moet er rekening mee houden, dat hij al bij voorbaat een stuk sympathie verspeelt. Op zulke momen ten telt de afstand dubbel. De nieuwe onderwijsinspectrice voor Zeeuwsch- Vlaanderen is bij de aanvaarding van haar benoeming vergeten, dat zij er is voor de Zeeuws-Vlamingen en niet Zeeuwsch-Vlaanderen voor haar. Bei- nema's nieuwe vragen moeten worden gezien tegen die achtergrond. Dim SALISBURY (RTR) - Zimbabwe heeft de diplomatieke betrekkingen met Zuid-Afrika, aangeknoopt door het vroegere Rhodcsiè. verbroken, zo is of ficieel in Salisbury meegedeeld. Het handhaaft echtereen handelsmissie in Johannesburg. Het ministerie van buitenlandse zaken zegt. dat alle diplomatieke en consulai re vertegenwoordigers zijn teruggeroe pen ui Pretorie en Kaapstad. De maat regel komt niet onverwacht Premier Robert Mugabe van Zimbabwe heeft zich duidelijk aan de zijde van andere Afrikaanse landen geschaard in hun streven een eind te maken aan het blan ke minderheidsbewind in Zuid-Afrika. Zuid-Afrika heeft de 43-Jarige jurist Da me Hough tot administrateur-generaal van Zuidwest-Afrika i Namibiëi be noemd. Hij volgt Gerrit Viljoen op. die bij de kabinetswijziging van vorige week tot minister van onderwijs is be noemd. ln de Spaanse provincies Valencia en Sevitla hcefl een hittegolf met tempe raturen tot 45 graden Celsius. Daarvan zijn ruim 500 000 mesthaantjes en 30.000 kippen hel slachtoffer geworden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1