Braderie in Axel MIDDENSTANDSZAKEN WILLEN MEER SFEER een portefeuille zonder gereedschap! Ritje op een dikhuid Winkelen als recreatie PZC/braderie axel 3 SEPTEMBER 1980 Het is zolangzamerhand bc- braderieèn zijn 'in'. Iedere tad of stadje van enige importantie er wel één. De zichzelf respec- middenstand aldaar zet - bij - in de zomermaanden een dagen allerlei activiteiten op om het plaatselijke kooppu- cens wat extra's te geven, de verdiensten hoeven wc het doen", hoor je de meeste mid- zeggen. Het gaat hen meer om eventuele klandizie in sen- mo- 'Jullic weten nu wat ik te heb. dus als je dat nodig hebt eet je waar je terecht kunt', is zo'n beetje de boodschap die ze hun ko pers meegeven. Axel vormt op deze regel geen uitzon dering. Vandaal? (woensdag) gaat ook daar weer het jaarlijkse braderie- gebeuren van start. Toch liggen de zaken ln Axel wel iets anders dan el ders. Geruime tijd al laten Axelse middenstanders sombere geluiden horen over de positie van hun 'stand' in het Axelse. Hun bezorgdheid wordt gevoed door - inderdaad - har de cijfers. Begin dit jaar werd een, voor velen verontrustende balans op gemaakt: zeven winkels sloten en en kele maanden tijd hun deuren. 'Het gaat slecht met Axel' vond men en velen spreken nog zo. De oorzaken voor die teruggang kan niemand steekhoudend aangeven. Er wordt veel verondersteld (vergrijzing van de bevolking, stagnatie van de wo- ninbouw). niets is echter zeker Eén ding staat vast: Axel moet het heb ben van zowel het eigen kooppubliek als van de vele Belgische gasten. Im mers, het zjjn vooral ook de kooplus tige Zuiderburen die - zeker zater dags tijdens de weekmarkt - een niet onaanzienlijke duit in hetzakje doen. Ook tijdens de komende braderie zal er wel weer de nodige 'zuidelijke' be langstelling zijn. Een mogelijke ople ving dus. maar dan wel een tijdelijke Daarna worden we weer met de neus op de feiten gedrukt, vinden veel win keliers. Er is in ieder geval één Axe laar die daar anders over denkt, de 'rooie' wethouder van midden standszaken, Ko van Schalk van de Partij van de Arbeid. Hij vindt dat het heus niet zo slecht gesteld is met het winkelbestand in Axel Sterker nog: de wethouder ziet voor de nabije toekomst goede perspectieven. Wèl moet de Axelse middenstand op haar tellen passen. De winkeliers moeten niet alles op de Belgische kopers af stemmen, maar ook aan hun Axelse kooppubliek denken, zegt Van Schaik, De komende braderie ziet hij als een uitstekende mogelijkheid om de 'ei gen' klanten eens in het zonnetje te zetten. Een vraaggesprek met een linkse wethouder, die er uitgespro ken ideeën over middenstand en middenstandszaken op na houdt. De organisatoren van de braderie in Axel hebben altijd een beetje extra aan dacht voor hun jongste klanten. Ook dit jaar komen de kleine Axelaars weer goed aan hun trekken. Na de officiële opening door de eerste burger van Axel is het namelijk tijd voor een openingsstunt voor de kleintjes. Vanaf twee uur marcheren maar liefst drie heuse olifanten over het braderieterrein. Tegen een kleine vergoeding kunnen kinderen op de grootste van de drie dikhuiden een rondritje maken. Vorstelijk gezeten op de brede rug van de olifant kan 'jong Axel' zodoende de eerste dag van het braderiegebeuren gade slaan. De braderie in Axel heeft de komende dagen nog meer aardigheden in petto. Zo zijn er wedstrijden mastklimmen met een prijzenpot van uitslui tend zweefvliegrei- zen. Een onzichtbare sneltekenaar zal verder zijn kunnen tonen in een speciaal ver vaardigd hok De tekenaar zit daar. afgesloten van de kijkers, te tekenen in spiegelbeeld. De toeschouwers kunnen van buitenaf langzaam maar zeker een silhouet ontdekken. Is het dan van hun buurman, of van de overbuurman of van henzelf? Mr Boembas. zoals de tekenaar heet. wisselt zyn tekenoptredens af met een komische draaiorgelact. Op de slotdag van de braderie (vrijdag) wordt er een standwerkersconcours gehouden waar het Vlaamse niet van de lucht zal zijn: er doen alleen Vlamingen aan mee op. En hun zoon of dochter wil het be drijf niet overnemen. „Dan benje uitge praat Veel Axelse ondernemers roepen om een Distributie Planologisch Onder zoek. Dan weten we tenminste wat er fout is in Axel en kunnen we de zaak gaan verbeteren, redeneren ze. Van Schaik: „Zo'n DPO, daar zie ik wei nig heil in. De conclusies van zo'n on derzoek zullen best wel waar zijn. Maar het probleem is datje, op het moment datje maatregelen gaat nemen, op gro te weerstanden stuit". .Middenstandzaken, dat is een porte feuille zonder gereedschap. Ik kan al leen zorgen voor een paar randvoor waarden. Goede parkeervoorzieningen, bijvoorbeeld. Nou die hebben we wel in Axel. Of je moet het over de boeg gooien van een vestigingsverordening. Net zo als dat bij de markt werkt. Dan zou je kunnen zeggen uit het DPO bijvoor beeld blijkt dat er teveel textielzaken in Azel zijn. dus voortaan een vestigings verbod voor textielzaken. Maar dan vraag ik me wel af of de winkeliers dat zouden willen. Je beschermt weliswaar dan de groep, maar je pakt er één. En dat kan er een uit hun eigen midden zijn. Bijvoorbeeld een bestaande tex tielhandel die in een leegstaand pand een tweede vestiging wil beginnen'. Eén klacht van de middenstanders in Axel heeft Ko van Schaik altijd terecht gevonden de stagnerende woning bouw. „Dat is een reeéle opmerking. Er zijn een hele tijd weinig of geen huizen bijge komen. Dat is natuurlijk voor een ge meenschap funest. Jonge gezinnen konden zich niet vestigen. Dat is ook voor de winkelier beslist geen goede zaak". Toekomst De wethouder ziet daar in de toekomst wel verandering in komen. „Er wordt nu toch flink gebouwd", zegt hij. Kort geleden werden 63 nieuwe 'zorgwonin- gen' (naast het bejaardentehuis De Vursschc') opgeleverd. Daardoor zijn er elders in Axel 40 eensgezinswonin gen vrijgekomen. „We kunnen jonge gezinnen die vroeger wegliepen nu wel helpen, een goede zaak dacht ik". In het plan Oude wijk komen binnen kort 43 eensgezinswoningen gereed. Als alles meezit kunnen ze begin volgend jaar opgeleverd worden. „Ja, en verder zijn er aanvragen van mensen die zelf huizen willen bouwen. En ook in de pre miehuurwoningen zit perspectief. We hopen er 20 in de vrije sector en 20 voor alleenstaanden en onvolledige gezin nen te kunnen realiseren. Dat alles moet natuurlijk ook een nieuw koper- spubliek opleveren Het draagvlak wordt groter. Als dat niet helpt weet Ik het ook niet meer". Ko van Schaik is hoe dan ook positief over de toekomst van Axel Hij ziet de {EL-Een rooie wethouder van middenstandszaken, veel mensen vinden dat onmogelijk. Onzin tuurlijk. Ook de PvdA heeft in haar programma een paragraaf over middcnstandsbclcid. miers, ook daar heb je te maken met sterken en zwakken - ja ik gebruik nu maar even het 1 jdA-jargon - en ook daar moeten de zwakken tegen de sterken beschermd worden. Ik ben er van ertuigd dat een middenstand als die van Axel zelfs meer gebaat is bij een PvdA-beleid dan een Jeraal beleid. Het is een kwetsbaregroep. Die in ieder geval meer te verwachten heeft van een lrtij die het groepsbelang vooropstelt. Als je alles vrij laat. komen ze nog meer in de knel'. van Schaik is zeker van zijn zaak. iraat alsof hij les geeft. „We weten iaal dat Axel voor de eigen bevol- overbewinkeld is. Het aanbod is er ook voor de Belgen Waar je als leente dus voor moet zorgen is dat ituele uitbreidingen rond of in het komen. Daar hebbe we dan rekening mee gehouden in de be- ^Hfimingsplannen. In geen enkel bui- jgebied mogen winkelcentra komen, loende blijft alles geconcentreerd, lis aantrekkelijk voor de (Belgische it". De wethouder stelt dat hij van- ijn beleid daarnaast probeert mid- itanders te wijzen op de mogelijk- in voor financiering en advies door lalde instanties. De gemeente it de middenstand dus best wel te- ,Maar het moet wel zinvol stelt Van Schaik. „De PvdA is bij- :beeki altijd voorstander geweest een verordening voor vaste ope- itijden. Dan voorkom je dat er via openingstijden geconcureerd dacht en denkt er anders over. .Als Je toch ziet dat de weerstand tegen bij voorbeeld de ploegendienst tegenwoor dig steeds meer toeneemt, dan vind ik het tegenover Het personeel en ook de filiaalhouders onverantwoord om op zondag open te gaan. Al is het maar van twee tot vijf 's middags, de zondag is toch kapot". Ook als winkeliers zondags zonder per soneel zouden werken, en bijvoorbeeld familieleden in zouden schakelen, dan nog is Van Schaik er tegen. „Vergeet niet dat andere winkeliers, die eigenlijk helemaal niet open willen, gedwongen worden toch open te gaan. Concurren- tie-overwegingen brengen hem wel daartoe". „Ik vraag mij trouwens af of het zondag wel zo storm zou lopen als vele denken. Axel staat immers bekend om haar za- terdagmarkt". Twee dagen achtereen top, daar gelooft, de wethouden met in Wethouder Van Schaik vindt overi gens dat het helemaal niet zo slecht gaat met de middenstand in Axel. De grote onrust over het aantal winkel sluitingen in Axel is volgens hem niet terecht. „Er is hier gewoon een groot verloop. Akkoord, er sluiten winkels, maar er komen er ook bij". En de pan den die nu nog leeg staan? „Die zijn niet door schuld van de gemeente dicht gegaan" „Een supermarkt in de Noord straat. een wandelstraat, dan kan te genwoordig toch niet meer. Het par keerterrein is gewoon te ver weg". Veel van de andere sluitingen zijn geko men door 'natuurlijke' zaken als pen sioneringen veranderde opvattingen in de maatschappij, stelt Van Schaik. Een kapper, een bakker, een groenteman houden er op een gegeven moment mee tit". lelpunt Jrakke lijnen trekken, daar gaat het ^jalsjeccht iets wilt bereiken. Veror- ainRen dus. Alleen dan kun je de liers beschermen als groep, n daar zit het knelpunt. Dat wil- ~jf ze niet. Winkeliers zijn individua ls Ze willen ieder voor zich uitraa- Schaik noemt het voorbeeld van de ;elsluiting op zaterdag. Voorstel dat alle winkels in Axel zaterdags ik met de weekmarkt lom 17.00 uur) deuren zouden sluiten. De winke- voelden er niets voor. Het voorstel van de hand gewezen. Van Schaik: zeggen ze opeens dat doen we we willen devrijheid hebben om kanijf bepalen of we tot zes uur open En dan opeens fel: „Op zo'n lent roepen ze dan ook: die PvdA is middenstand. Niet waar natuur- Ik besef best wel dat de bevolking iaat is bij een goed winkelapparaat. lA-ers zijn ook consumenten", vaajde praktijk is het nu overigens zo, "e fcft Van Schaik zelf geconstateerd, 1 on|de meeste winkels toch om vijf uur <lcti deuren sluiten. Ander twistpunt jsen veel winkeliers en de wethouder is de zondagsluiting. Winkeliers be- igden dat als de winkels in Axel zoals [het naburige Hulst, ook zondags /Ipen zouden zijn, het veel beter met de u*fldenstand zou gaan. De wethouder Jan van Schaik winkeliers, voorzover dat nu al niet het geval is. toch zeker binnenkort goede zaken doen. Eén waarschuwing heeft hij voorze: „Ze moeten wel opletten dat ze het eigen publiek niet verwaarlozen". Een te zwaar accent op de zaterdagmarkt en te veel aandacht voor de Belgische koop toeristen - hoe belangrijk dan ook - kan volgens Van Schaik gevaarlijk zijn voor de toekomstige klandizie uit Axel zelf. .Je ziet er. hoort nu al vaak dat Axe laars zaterdags maar niet de stad in gaan. Het is te druk en de kans dat ze bekenden tegenkomen is klein. Er lo pen zoveel Belgen, ,,'t viel me verder laatst op dat een horecabedrijf bijvoor beeld op het uithangbord alleen nog maar prijsaanduidingen in francs had den Dat kan natuurlijk met Goed. de Belgen vormen een belangrijke afne mer. ze zijn natuurlijk toch niet de eni ge Als de Belgen straks wegblijven immers we weten toch ook niet precies waarom ze komen blijven de Axelse kopers wel over. Die moeten dus af en toe maar eens wat extra aandacht krij gen". Wethouder Van Schaik noemt de ko mende braderie „een prima mogelijk heid om het Axelse publiek eens tege moet te komen". „Het is een manier om de Axelaars vast te houden en weer wat meer aan zich te binden. Zeker de don derdag en vrijdag van de Braderie is toch een echt Axels evenement De wethouder 'zonder gereedschap' maar met een optimistische kijk zwijgt een tijdje. Zegt dan: „De per soonlijke verhoudingen tussen mij en de winkeliers zijn zonder meer goed. Puur zakelijk kunnen we toch goed met elkaar opschieten. Er blijven na tuurlijk verschillen in ideologie Ik word toch met een zeker wantrouwen bekeken...". Peter van Houte Draaiorgelromantiek en humor. WOENSDAG 14.00 uur. Officiéle opening van de braderie 1980 door Burge meester A. de Kam in café La Bourse aan de Weststraat 14.00 -21.00 uur: Olifanten-rondritten over het bradeneter- rein ivoor de jeugdi 14.30 uur: Rondgang over het braderieterrein met genodig den. 15.30 uur: surprise-schletlng handboogschutters 14.00-19.00 uur- optreden 't Asoosjale orkest' Rotterdam 19.00-21 00 uur. 'Windkracht 9' Kloosterzande. de hele dag: kermisattracties en oude ambachten. DONDERDAG 14.00-21.00 uur: Optreden mr Boembas. de onzichtbare snel tekenaar. afwisselend optreden met twee buikorgeltjes 16.00-21.00 uur: Rommelmarkt voor de jeugd 14.00-17.00 uur: demonstratie trampoline-springen, 14.00-21.00-uur: optreden Noisy Oisters uit Breda. 14.00-21.00 uur: Foto-expositie in het streekmuseum 21.00 uur: Wedstrijd vreemde artikelen (schooljeugd moet in etalage 'branchevreemd' artikel opsporen). 19.00-21.00 uur. optreden van de vuurspuwer Romelo Cavo- tore. de hele dag kermisattractie en oude ambachten. VRIJDAG 14.00-21.00 uur: Foto-expositie in het Streekmuseum. 16.00-17 00 uur Wedstrijden mastklimmen 15.00-18.00 uur: Standwerkersconcours met uitsluitend Vlaamse deelnemers. 14.30-18 00 uur: optreden dixifoon Jazz band 17 00-18 00 uur: prijsuitreiking 'branchevreemde' artikelen, 19.30-20.30 uur trampoline-demonstratie. de hele dag: kermisattracties ep oude ambachten. 21.15 uur: slotshow door The Flemish Girls uit Lokeren. ihui >os«EL - Hoewel de braderie ^Indaag pas begint zijn twee eid Ui de organisatoren, be- l'Al lurslid Tonnv Martevn van :he jcs winkeliersvereniging lie: ichting Streekcentrum Axel medewerker P. van Hilten uerin die stichting, nu al bezig rbert wat hen na de braderie te istepen staat, de» Met een paar leden van het streekcentrum willen ze bin nenkort rond de tafel gaan zit ten om te bekijken of er niet meer activiteiten in het Axelse winkelgebied op touw gezet kunnen worden. Ze denken daarbij aan culturele evene menten: optredens van orkest jes en dansgroepen bijvoor beeld. Tonny Marteyn „Een beetje meer sfeer creeeren. daar gaat het ons om Dat centrum van Axel moet leefbaar gehou den worden Er moet van alles rond en voor onze winkels gebeuren, niet alleen tijdens de braderie Ook op een gewone zaterdag of op door-de-weekse dagen". Marteyn en Van Hilten wijzen op het verschil tussen 'boodschappen doen'en 'winkelen'. „Boodschappen doen dat is de noodzakelijke en huishoudelijke ar tikelen kopen Dus met je auto naar een winkel rijden en inladen maar Dan nog even om een krat bier rijden en weer naar huis Winkelen is iets anders Dat krijgt steeds meer een recreatieve func tie. We zullen daar op in moeten spelen Immers de consument krijgt steeds meer vrije tijd- Daarin moet je hem iets aanbieden" Axel is volgens beide ondernemers ui termate geschikt om die 'recreatieve functie' van het winkelen ruim aan bod te laten komen. Dooreen goede samen werking met de leden van het streek centrum moet het volgers hen te verwe zenlijken zijn dat Axel meer 'sfeer krijgt „Als streekcentrum moeten we dat sti muleren Het leeft wel. dat weten we zeker Alleen we zullen het samen moe ten doen In je eentje redt je het niet, of je moet wel zo groot zijn Maar ik weet best waar het probleem ligt. Winkeliers zijn egoïstisch Ze moeten wel De over heid bekommert zich niet zo veel om hen. Ze moeten zelf rond zien te ko men". zegt Tonny Marteyn. Van Hilten en Marteyn zijn overigens minder som ber over de toekomst dan veel van hun collega's. Zelfzagen ze het begin dit jaar ook niet zo zitten wat betreft de mid denstand in Axel Bepaald florerend was die nou ook niet. vonden ze. „Zo veel winkelsluitingen in zo'n korte tijd. dat geeft je te denken Maar we hebben nu toch wel weer goede hoop. de wo ningbouw komt van de grond, dat bete kent jongegezinnen. een groter kooppu bliek". „We geloven zolangzamerhand wel weer dat het tij keert", mee. 50 daarvan zijn van het eigen braderieterrein Noordstraat. Weststraat i. de overige 30 komen uit de omgeving, de regio i Ter- neuzen i of zelfs andere delen van het land (Rotterdam. Roosendaal). Het Axelse braderie-gebeuren wordt omlijst door muziek St-Asoosjale or kest' uit Rotterdam. 'Windkracht 9' uit Kloosterzande. Noisy Oisters' uit Bre da en 'Dixiefoonband' Ook de gebrui kelijke oude ambachten ontbreken niet <er is een glasblazer, mandenvlechter. kantkloster. klomj>enmaker enzo voorts).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 41