erneuzen koppelt talent aan routine HEER DISCIPLINE VEREISTE VOOR HVV'24 Zeeuws-vlaamse vierde klassers: Ria Westdorpe kanshebber getipt Lijfsbehoud staat nu voorop bij Zeelandia rONNIE DE KORT: JET NIEUWE VOORNEMENS AN DE START' TRAINER BEN PAUWELS VAN HONTENISSE: 'JEUGD MOET WORDEN INGEPAST' MÊmm. -éÊËk ra. -WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1980 PZC/ voetbalkrant 21 IRNEUZEN - Wellicht voor altijd lijkt Terneuzen gedoemd om op een bescheiden niveau te cteren. Alle zorgvuldig opgeleide talenten worden immers onmiddellijk weer weggekocht en ■der jaar opnieuw mag Terneuzen als het ware van voor af aan beginnen te bouwen aan een b pzekere toekomst. Voor de ambitieuze clubleiding wordt dat langzamerhand een obsessie. De latste jaren is Terneuzen op die manier, maar ook door onderlinge conflicten, ongeveer twee Waardige elftallen kwijtgeraakt. „En dat is om moedeloos van te worden", verzucht voorzit- ;r Rinus van der Linde, die tegen zijn zin in de afgelopen maanden weer moest onderhandelen Iyer het vertrek van Ruud Cornelis (FC Eeklo), Henk Ottens (FC Latem) en tenslotte Wim erpoorte, voor wie opeens belangstelling was van het Bredase NAC. Gelukkig voor Terneuzen die laatste transfer niet doorgegaan, maar ongetwijfeld zal binnenkort ook de veelbelovende Delman voor een 'betaalde loopbaan' kiezen. Tonnie de Kort. „We allemaal overtuigd dat het moest veranderen" at er desondanks aan spelersmate- lal is overgebleven, heeft zich ook in It voorgaande seizoen weer opmer- ilijk door de problemen geworsteld. Imeuzen mengde zich zelfs lange tijd ;n duel voor de bovenste plaatsen, moest later de fysieke krachttoer tw^jkopen met een zwakke eindrush Inder spelverdeler Frank Bogaart eschorst tot 1 november), zonder Jan plijn (voor een jaar geschorst) en ook ider de vorig jaar zo opvallend sterk ^(Ibuterende Ruud Cornelis begint (lifJnieuzen aan een nieuw seizoen. Het 'iruitzicht om ook maar enige rol betekenis te spelen was er i k niet, maar door de terugkeer van itinier Eugène Lauret is het vertrou- binnen de selectie toch weer iets t yegenomen. snel mogelijk wil dit nog zeer jeug- ;e team bovendien afrekenen met wrang verleden. De vele schorsin- in het afgelopen seizoen hebben tegj Terneuzen een twijfelachtige reputa tie opgeleverd. Middenvelder Tonnie de Kort (21), die in feite model kan staan voor het vaak wat al te agressie ve optreden van de meeste spelers, be seft dat als geen ander. „Dat is één sei zoen geweest, maar nooit meer", verze kert hij. „We hebben daarom aan het eind van de vorige competitie al met elkaar gesproken. Iedereen was er toch wel van overtuigd dat de schuld voor al die ellende dikwijls bij de scheidsrechters lag. Die hadden een vooroordeel tegen Terneuzen en bij de minste overtreding werd er al onmid dellijk een waarschuwing uitgedeeld". Onervaren Maar de werkelijke oorzaak van al die rampspoed is inmiddels ook doorge drongen. „We zijn de schuld ook bij onszelf gaan zoeken", bekent Tonnie de Kort achteraf, „en misschien wa ren we inderdaad te agressief. Maar die moeilijke start hebben we nu wel achter de rug. De ploeg was vorig jaar nog erg onervaren en de meeste jon gens waren snel geïrriteerd als er iets gebeurde. Ik had dat zelf ook, vooral als het publiek ging meeleven. Door die aanmoedigingen werden wc steeds fanatieker, maar soms had dat een verkeerde uitwerking". Vooral ook op Tonnie de Kort, die toch al nooit een beste indruk heeft ge maakt op het arbiterskorps. Een ge brek aan zelfbeheersing heeft de im pulsieve middenvelder al een lange reeks van schorsingen gekost. Hij somt ze moeiteloos op. „Een keerofzes toen ik nog in de jeugd speelde. En vorig jaar heb ik door schorsingen in totaal zes wedstrijden gemist. Meestal kreeg ik die voor aanmerkingen op de leiding". Reden genoeg om met andere voorne mens te starten. Tonnie de Kort, tij dens de voorbereiding „Het was een slechte gewoonte om iedere keer com mentaar te leveren als de scheidsrech ter een fout maakte We waren alle maal overtuigd dat het moest veran deren. Vorig jaar op het eind van het seizoen zijn we daar voortdurend op gewezen Iedereen heeft zich daaraan gehouden, want in de laatste wedstrij den is er niets meer gebeurd. Het is wel eens lastig, maar ik heb toch besloten om in het veld niet meer te praten". Vlekkeloos is de aanloop weliswaar niet verlopen. Want in het bekerduel tegen Biervliet was Tonnie de Kort op nieuw by de 'slachtoffers' die volgens de arbiter over de streep gingen Maar Tonnie de Kort verzekert: „We willen die slechte naam kwijt en dat gaan we in de competitie bewijzen". Mengeling Terneuzen is in de voorbereiding op het seizoen vaak genoemd als een kan didaat voor degradatie. Dat zou best eens een misrekening kunnen zijn, want uiteindelijk is het spelersver- lies nog meegevallen. Tegenover het vertrek van Ruud Cornelis als laatste man staat immers de komst van Eugè ne Lauret (34), die toch nog bereid is gevonden om zijn laatste voetbalja ren bij Terneuzen te slijten. Tijdens de oefenduels heeft Lauret al bewe zen, dat hij nog altijd moeiteloos in staat is om een verdediging te organi seren. De mengeling van jeugdig ta lent en routine moet Terneuzen toch weer aardig op de been kunnen hou den. Niettemin denkt Tonnie de Kort: „Het wordt verschrikkelijk moeilijk met de ze ploeg We gaan er slechts vanuit, dat we ons kunnen handhaven Iedereen is bereid om zich daarvoor in te zetten De kracht schuilt vooral in het loop vermogen. Trainer Ad Versluijs deinst ongetwijfeld niet terug voor een pittige aanloop, maar door een on gelukkige beweging op de training heeft de fanatieke oefenmeester zelf inmiddels een belangrijk deel van de voorbereiding gemist. Door een knie blessure (operatief verholpen in een ziekenhuis in Brugge) zal Versluijs ze ker nog enkele weken moeten verzui men. Ieder misverstand over de veelbespro ken trainer wil Tonnie de Kort overi gens graag uitde weg ruimen: „Ad Ver sluijs komt misschien wel eens ver keerd over. Maar het is een geweldige trainer. Alleen door zijn bekwame aanpak hebben we vorig jaar zo lang bovenin gespeeld", is De Kort over tuigd. De selectie van Terneuzen ziet er voor het komende seizoen als volgt uit Willy Nieuwelink, Wim Verpoorte, Bart Edwards van Muyen, George de Block, Rinie Adriaansen, Frank Bo gaart, Jack van Glansbeek, Alf IJse- baart, Tonnie de Kort. Willy van Puy- velde. Dennis Sanches, Peter Schoon- akker. Jan Piet Schoonakker, Fons Baart. Johnny Spaans. Jos van Mieg- hem, Jack Begheijn. Eugène Lauret. Jan Willem Leunis, Ko van Stee, John Hentley en Peter Vasseur. ,ej JÜLST - „De teugels zullen in het ko- lcle*nde seizoen bij ons veel strakker •gjorden aangetrokken. Er moet meer helscipline in de groep komen", zegt t aeorge Boddaert, elftalleider van het laairste team van HVV'24, dat aan het lal(nde van het afgelopen seizoen er let in slaagde zich te handhaven in ce p derde klasse en degradeerde. Een 10Joeilijk seizoen derhalve voor de 0j^ilsterse formatie, die ook nog eens twee geroutineerde krachten zag ver trekken. Piet Gans ging retour Axel en Fons Cornelis stapte over naar buurman Clinge. George Boddaert weet overduidelijk dat het afgelopen seizoen een grote mislukking is geworden voor HW'24, Allereerst was daar het ontslag van trainer Levien Dieleman, die tussen tijds opgevolgd werd door Jan Mees ters, die de weinig benijdenswaardige taak kreeg HW van de ondergang te redden. Hetgeen dus niet gelukt is, Boddaert heeft daar wel een reden voor. „Er was veel te weinig discipline in de groep. Ik wil niet zeggen dat het onder elkaar niet goed ging. Integen deel zelfs, de onderlinge verstandhou ding was misschien veel te goed. En dat moet dit jaar veranderen", stelt Boddaert wel erg duidelijk. Vooral door het vertrek van Gans en Cornelis zal het voor Meesters weer een hele kluif worden om een goed draaiend elftal de competitie in te stu ren, reden waarom er bij HW geen al te hoge verwachtingen zijn voor het komende voetbaljaar, maar George Boddaert hoopt daarbij wel op de uit schieter in gunstige zin Voor Robbie de Cuelenaere komt dit jaar de moeilijke taak op de schouders om het middenveld leiding te geven. De nog jonge H W-speler schuift daar mee wat op, want volgens Boddaert zal good-old Frans Vlassenrood teza men met Fred de Burger het centrale verdedigingsduo moeten gaan vor men. toch is de 'assistent' van Mees ters er van overtuigd dat HW weer niet in de problemen van het afgelopen jaar zal komen te zitten. „Wij hebben beslist genoeg kwaliteit voor de vierde klas: trouwens ook voor de derde klas se hoor, want het verschil is niet zo bijster groot". KLOOSTERZANDE - Ben Pauwels. de oefenmeester van vierdeklasser Honte- nisse die bij die club zijn eerste lustrum gaat volmaken, is een realist. Toen vorig seizoen zijn sterk verjongde selectie niet al te daverend uit de openings ronden kwam had Pauwels geen enkele moeite om de 'ouwe jongens' weer in te schakelen. Nog vrij snel speelde een meer geroutineerd team zich toen veilig, een grote rol kon, na het vrij grote puntenverlies in het begin, uiteraard niet meer gepakt worden. Wie uit die gang van zaken zou aflei den dat Pauwels dus wel op de 'bewe zen' routine zal blijven drijven, zit er goed naast. De jeugd van Hontenlsse krijgt andermaal de kans. Het is van Pauwels bekend dat hij jongeren opti male kansen geeft, een fervent aan hanger is van een injecteren van Jong bloed. „Goede jeugd moetje proberen in het elftal in te passen. Natuurlijk is niet elk schot raak. er is ook nog zoiets als ervaring op laten doen" Het is dui delijk. Ben Pauwels streeft met die in passing naar een zo breed mogelijke basis. Wil de posten in zijn ploeg prac- tisch dubbel bezet zien. ..Mogelijk is de verjonging vorig seizoen wat te rigo- reus gegaan, toen uit de start te weinig punten binnen kwamen moest ik wel teruggrijpen, als je het beschikbare ta lent echter te laat inzet kan dat even zeer funest zijn. Bovendienniet ge schoten is altijd mis. De Hontenisse- trainer weigert overigens zeer dS gede cideerd die verjongde brigade waar mee het seizoen '79-'80 ingegaan werd. ook maar enige blaam mee te geven: ..Die jongens hebben het zeker niet on verdienstelijk gedaan, konden alleen nog wat moeilijk tegen een achter stand aankijken. Maar dat is een kwes tie van groeien". Daarnaast liet het beetje geluk dat elke club nou een maal nodig heeft in die beginfase Hon- tenïsse duidelijk in de steek. Het at tractieve voetbal (Pauwels startte met drie spitsen, moest na een aantal ver liezende 1-0 en 2-luitslagen terug naar twee aanvallers) loonde niet. de 'ouwe hap' moest toen weer aan de bak. Maar die jeugd staat nog steeds te dringen, is ruim voorhanden en moge lijk ook mentaal wat gegroeid. Die bredere basis, de werksfeer voor zo wel spelers als trainer en een goede leiding moeten voor de senioren wel een motivatie betekenen om de stek in de hoofdmacht vast te houden. Ben Pauwels. die zich overigens verder niet in de kaart laat kijken „Ik weet niet of ik weer start als vorig seizoen, met de jeugd dus. of die pas inbreng als de geroutineerde manschappen de no dige punten gehaald hebbenHij be sluit „In de vierde klas is ieder aan elkaar gewaagd. Ik zie Vogelwaarde, Breskens en Ria een heel eind komen Ja, ik start weer met drie spitsen, ik ben nou eenmaal verslingerd aan aan- vallend voetbal.. BEK PAUWELS jeugd inpassen. middelburg - Als er één club het moeilijk gaat krijgen komend seizoen in de 4e klas H van het zondagvoetbal, dan is dat het Middelburgse Zeelandia wel. Een 6-1 nederlaag in de eerste bekerwedstrijd tegen Oostkapelle spreekt wat dat betreft al boekdelen en ook secretaris Huib Geers is allesbehalve optimistisch: „Ik hoop, dat ze het halen, maar ik zie het zwaar in" Zeelandia moet het seizoen beginnen met een sterk verjongd elftal. Bram Gilde koos in de loop van het vorige seizoen al voor zaalvoetbal. Wim Langemaire gaat in het 3e spelen, Hans Carol is gestopt en Sjaak van Eenennaam is naar het Bergense MOC inet als Pol Aartsen en Gert Boon vorig jaar). Van buitenaf kwam er niets bij Trainer Cor van Aken zal zijn selectie moeten aanvullen uit de lagere elftallen en de jeugd Die jeugd zal het moeten maken voor de Middelburgers en daarop is de hoop van Huib Geers ook gebaseerd„Ze trainen keihard, ze zijn van goede wil en wie weet. dat het in de loop van het seizoen toch ineens lukt. Als we er in blijven, dan zit het voor de komende jaren toch wel goed aldus Geers Eén geluk en rustpunt blijft Zeelandia natuurlijk over de eminente doelman Kees de Klerk, die door zijn optreden in het vorige seizoen ook nog een keer werd gekozen in het Zeeuws elftal! Maar of alleen hij verantwoordelijk gesteld kan worden voor de prestaties van de verzwakte Middelburgers valt te betwijfelen. «J**»» Vogelwaarde ingetrainer George de Bakker verwacht weer moeilijk jaar BOSCHKAPELLE - Na enkele weken lijkt Levien Dieleman, de nieuwe trai ner van Vogelwaarde en in die hoeda nigheid opvolger van Guust Voet, reeds aardig ingeburgerd. Na vorig sei zoen vroegtijdig bij het Hulsterse HW te zijn opgestapt waarna hij tussen door nog Schoondijke onder zijn hoede heeft gehad werkt de stap naar een kleinere gemeenschap voor hem als een verademing. Uit zijn woorden blijkt duidelijk dat hij het er best op heeft zitten en met 'open' voetbal ziet hij voor Vogelwaarde rede lijke kansen in de bovenste regionen mee te draaien. De top lijkt hem wat te hoog gegrepen omdat daar de concur rentie in de vierde klas te groot voor Is Voor zichzelf ziet de uit Axel afkomsti ge Levien Dieleman voorlopig een voor namere taak weggelegd „Het contact met de spelersgroep staat voorop", zegt hij gedecideerd. „Het moet een samen spel worden van plezierig werken met elkaar en ambitieus bezig zijn. Dat moet de basis worden waarmee we gaan voetballen. En in die paar weken dat ik hier bezig ben heb ik al gezien dat dat mogelijk is. Boschkapelle heeft een goe de gemeenschap, het is nog een dorp'in de goede zin. er zijn weinig andere con currerende sporten, kortom voetbal leeft hier nog onder de mensen" Levien Dieleman is dan ook al tevreden wanneer hij op die basis lekker kan meedraaien in de vierde klas Van het bestuur heeft hij geen opdracht meege kregen om persé een titel of een top plaats te behalen Vandaar ook dat hij zegt: „We gaan 'open' voetballen, pas sen ons niet aan de tegenstander aan en proberen gewoon zo hoog mogelijk te eindigen". Koewacht Twee jaar achtereen ontsprong Koe wacht slechts ternauwernood de de- gradatiedans in de vierde klas H van het zondagvoetbal. De verwachting, dat de formatie van (sedert kort) Geor ge de Bakker het ook dit jaar weererg moeilijk zal krijgen, lijkt dan ook zeer reèel. „Luister", zegt de rap pratende George de Bakker dan in onvervalst Hulsters, „al wat we dit jaar meer be reiken dan de twee vorige competities is al meegenomen". Niettemin hoopt de na vier Hoofdplaat jaren naar Koewacht verhuisde oefen meester toch op betere tijden. „Met Fonny van der Vloet en Peter Picavet erbij zijn we aardig versterkt. Dat bleek in de oefenwedstrijden, al besef ik wel dat vriendschappelijk voetbal nog geen competitievoetbal is. Maar een zevende of achtste plaats moet met dit ploegske toch wel mogelijk zijn", oordeelt hij Met Peter Picavet i22. afkomstig van het Belgische Meerdonki en Fonny van der Vloet (25. oorspronkelijk afkomstig van Koewacht, daarna Beveren, Bor- nem en Kieldrecht) is Koewacht niet alleen versterkt, maar ook sterk ver jongd. Bertie Suy i35t en René Hazela- ger hebben vrijwillig een stapje terug gedaan, terwijl Tonnie Hendrikse (38) definitief stopte en Tinus Vlaasenrood (34) naar HW vertrok. „Ik heb nu nog maar één dertiger in de ploeg", meldt George de Bakker dan, „net Rudy Matthijs. Voor de rest heb ik allemaal twintigers. De vier verdedi gers zijn bijvoorbeeld tezamen krap tachtig jaar oud". Clinge Voor zondagvierdeklasscr Clinge zal het komende seizoen al geslaagd zijn als de ploeg zich in de bovenste helft van de competitie weet te handhaven. Een kampioenschap staat beslist niet voorop. Althans dat is de mening van secretaris Etienne de Deckere van de rood-witten. Hij hoopt daarbij dat de ploeg dit jaar bespaard zal blijven van de vele blessures, zoals die vorig jaar het eerste team troffen en daardoor een goede klassering in feite al na enkele wedstrijden vergeten kon worden. Het voorbije voetbaljaar was in dat op zicht geen al te best voor de formatie van trainer Rudie Steel, die overigens nog voor twee jaar verbonden blijft aan Clinge. Vooral in de beginfase van de competitie moesten verschillende spe lers regelmatig aan de kant blijven van wege een blessure, maar toen deze na righeden voorbij waren, bleek Clinge tot goede daden in staat. Voor het ko mendejaar is Etienne de Deckere toch wel wat optimistischer. „Onze selectie Is vooral in de breedte behoorlijk ge groeid en ik dacht dat het met deze ploeg toch mogelijk moet zijn in de bo venste helft mee te draaien. Niet alleen voor ons als bestuur maar zeker ook voor onze supporters zou dat bijzonder mooi zijn", reageert hij. Een bredere selectie inderdaad, want tegenover het vertrek van Guillaume Drumont (trainer/speler van Hulster- loo) en Ronny van Itegem (Hontenisse) stond de komst van Fons Cornelis (HW '24) en de weer heroptredende Luc Bracke, die twee jaar heeft 'stilgele gen' wegens studie, en Walter Mortier, die voor het veldvoetbal heeft gekozen in plaats van zaalvoetbal. Een teleur stelling voor Clinge. dat ook Luc Mang- nus graag had ingelijfd na een verblijf bij Sint-Gilles in Belgiè. „Maar voor die overschrijving hebben we geen toe stemming gekregen omdat Sint-Gilles niet bereid was om Mangnus zomaar te laten gaan en betalen daarvoor doen wij absoluut niet", merkt De Deckere op. Ria w Trainer Willy Kramers van Ria W. heeft het natuurlijk ook allemaal al ge hoord. De prognoses van de concurren ten die de Westdorpse ploeg tippen als de grote kanshebber op de titel. Ten slotte is de man niet doof.. Willy Kramers die. met een onderbre king van een jaar. Ria nu voor het zesde seizoen onder zijn hoede neemt, gaat die favorietenrol overigens niet hele maal uit de weg. Waar het in dit voet balwereldje gebruikelijk is iemand an ders de hoogste eer toe te spelen, zegt Kramers „Bij de top-vier zie ik ons wel terechtkomen Voor een kampioen schap moet je dan toch net dat kleine beetje geluk meehebben" Toch die in gebouwde reserve dus. Niet helemaal in overeenstemming met de realiteit van de laatste maanden. Want voetbalsupporters mogen dan gauw vergeten, de reeks knappe wed strijden die Ria vorig seizoen recht overeind zette en vooral het bekerop treden hebben bepaald indruk ge maakt. Nu daarnaast de oefencampag ne. de aanloop naar het komende sei zoen ook bepaald niet kinderachtig wordt afgewerkt zal het voor de Kra mers-elf verduveld moeilijk worden om zich een hoofdrol van het lijf te praten. Het kan verkeren. Immers, nog maar amper een paar jaren geleden lag de club uit Westdorpe practisch uit ge vloerd te zieltogen. Over die snelle op. komst zegt Kramers „Ik heb geluk ge had. Toen ik terugkeerde naar de Kapi- telstraat pikten Paul van Bambost. Eg- bert Audenaerd en Staf Martens ook aan. Dan zit je meteen gebeiteld. Mijn voorganger had dat geluk niet. voor hem werd het een worsteling met een kwalitatief stukken mindere ploeg". Terug naar de huidige situatie noemt Willy Kramers zichzelf een gelukkig man: „Wat was is gebleven, er is zelfs nog kwaliteit bijgekomen en ook de ba sis is gegroeid. Meer kun je moeilijk wensen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 21