Betaling Zeeuws voetbal kan het peil verbeteren Aad Verschoof: 'Het heeft allemaal zijn tijd nodig' KANSHEBBERS 4e KLAS WAN BEVELANÈ Kloetinge-doelman Uitterhoeve uit het II juiste hout gesnedtj Zeeuwse klei speelt het voetbal parten PZC/ voetbalkrant FRANS SCHOUW (GOES): 'EERST MOET MENTALITEIT VERANDEREN' WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1980 »SDA GOES - Een paar weken geleden schreeuwde Jo van Marle, de voorzitter van de sectie amateurvoetbal van de KNVB, heldhaf tig van de daken dat hij een onderzoek zou instellen naar de betaling van amateurvoetballers in Limburg. De vergoedingen zouden zulke enorme vormen hebben aangenomen dat er een felle concurrentiestrijd ontstond met „betaalde clubs", die in het loven en bieden regelmatig het onderspit zouden delven. spelers in Zeeland mist „In de eerste plaats zal dan ook de mentaliteit van de spelers moeten veranderen", merkt Schouw op. Die kritiek heeft hij ook op medespe lers. ..Als je in een eerste elftal speelt, moetje daar zoveel mogelijk voor doen. Bij Goes is er de mogelijkheid om drie keer per week te trainen, maar het komt voor dat er maar zes of zeven jongens op een training zijn. Maar wanneer je kam pioen wilt worden zul je toch allemaal drie keer moeten komen. Alle andere Zeeuwse clubs doen het namelijk met twee keer en als jij iets meer doet. heb je ook meer kansen Kijk maar naar Arne- muiden. Die jongens hebben allemaal de goede instelling. Als dat bij de ande re Zeeuwse clubs niet snel veranderd, wordt de kloof steeds groter". Regelmatig bestookt hij zijn teamgeno ten met opmerkingen over de Brabant se mentaliteit. Meestal wordt er sma lend op gereageerd ..Daar heb je hem ook weer", wordt er dan gezegd. Voor Schouw (die eerst vier seizoenen bij Kloetmge heeft gespeeld en nu aan zijn tweedejaar bij Goes begint) is dat moei lijk te verkroppen ..Vooral in het begin, toen ik pas in Zeeland was. had ik er Een exces0 Mogelijk, maar betalingen in de amateurvoetballerij zijn vrijwel overal in Nederland de normaalste zaak van de wereld. Behalve in Zeeland, waar de meeste clubs volgens Frans 8chouw roomser dan de paus lijken te zijn. „Een paar jaar geleden", vertelt de aanvoerder van de w Goes, „is er eens een club bij me geweest met de vraag of ik voor hen wilde spelen. Ze wilden er zelfs voor betalen... Maar het was een lachertje wat ze daar tegenover stelden Nee. de naam van de club en het bedrag wil ik niet noemen. Wel dat het in verge lijking met normale bedragen in Bra bant een verhouding van één op tien was". Schouw weet waar hij over praat Tot zijn 24-ste speelde hij bij het Roosen- daalse RBC. Eerst in de eerste divisie (dus betaald voetbal) later in de ama- teurregionen (dus ook betaald). ,,In Brabant en Limburg is dat schering en inslag", weet de hoofdagent van de Goese gemeentepolitie. „En het werkt door in de prestaties. De clubs kunnen je meer verplichten. Iedereen weet het. maar bewijzen kun je niets. Ze hebben allemaal een dubbele boekhouding Daarom is dat onderzoek van Van Mar le gewoon een stunt. Die moet zeker weer in één of andere commissie wor den gekozen... Zeeland ook De aanvoerder van Goes is er van over tuigd dat betalingen aan spelers in Zeeland ook zou moeten gaan gebeu ren om op die wijze de prestaties te verhogen. „Als je kijkt wat je er alle maal voor moet doen, mag daar best iets tegenover staan. Over de hoogte van het bedrag kun je van mening ver schillen. Je zou al kunnen beginnen met een uitrusting te geven, zoals voet balschoenen. Alleen denk ik dat je het in Zeeland moeilijk geboren krijgt. Als er iets voor het eerste elftal gedaan wordt moeten de andere spelers van lagere elftallen ook iets hebben. Dat komt in Brabant niet voor. Daar krijgt hel eerste alles". „Als men er niet aan wil, blijven we toch achterop. Daarom kunnen ze er volgens mij niet meer buiten. Dat het nog steeds niet zo ver is, komt denkt ik door de oudere bestuursleden, die op hun plaats blijven zitten. Zij hebben jaren lang pro deo alles voor de club gedaan en kunnen maar moeilijk begrijpen dat iemand een vergoeding wil hebben". Mentaliteit Toch moet ook Schouw toegeven dat alleen geld Zeeland geen topvoetbal zal opleveren. Hij noemt zichzelf een fanatieke voetballer, „hoewel je dat aan mijn bewegingsritme op het veld niet zou zeggen". Hij traint hard en hoewel hij al 23 jaar voetbal achter de rug heeft is hij nog voor elke wedstrijd gespannen en na een nederlaag niet te genieten. Een instelling die hij bij veel veel moeite mee. Maar je leert er mee leven Op een bepaald moment werkt het trouwens toch ook wel door. Dit jaar heb ik bijvoorbeeld voor het eerst ge dacht waarom doe ik nog zo fanatiek, als de rest het niet is. Maar ach. zo ben ik nou eenmaal". Doorstomen De kansen op een titel voor Goes schat hij, wanneer de mentaliteit van de hele spelersgroep niet veranderd, niet al te hoog in. „We hebben er een paar aardi ge spelers bij gekregen. Maar we zullen allemaal dat beetje extra moeten ge ven om bovenin mee te draaien. De te genstand is niet gering. Ik vind alle clubs erg lastig in deze klas. Maar vooral Zierikzee en natuurlijk DIVO en Sluiskil. Die twee laatste zijn net gepromoveerd en zulke clubs stomen meestal gelijk door. Dat hebben we de laatste jaren steeds gezien: Internos. Alliance en Halsteren. Typisch trou wens dat het steeds Brabantse clubs waren...". De selectie van Goes is als volgt samen gesteld.: doel Ad Vermeulen. Rene van Vliet nieuw aangetrokken) en Willem Kruf. veldspelers Rens Griep. Frans Schouiv, Henk Weemaes. Menno Weber ivan Kortgene gekomen). Dick van Zanten. Ad van Vliet ook van Kortgene gekomen i. Leo Abrahamse. Jo de Conté ivan Kloetinge gekomen). Hugo Ba- rends. Rini Houtepen. André Schille- mans. Gé Wolters. Hemmy van der Sluis. Jan de Grip. Ad Hollestelle. Theo de Bruijn en Frans Bergman. Frans Schouio GOES - De Zeeuwse klei speelt het voethal in deze provincie ernstig parten. Dat is tenminste de mening van Frans Schouw, de 30-jarige uit Brabant afkomstige aanvoerder van de vv Goes. „De structuur van de grond is hier zodanig dat er erg lang water op blijft staan. In de winter heeft dat als nadeel dat het nauwelijks mogelijk is om te blijven trainen op gras. Als club moet je dan uitwijken naar een verhard veldmaar dat is niet al te best", zegt Schouiv. De Brabantse verenigingen zijn wat dat betreft in het voordeel. Zandgrond neemt veel ge makkelijker vocht op en zij kunnen dan ook normaal door blijven trainen. Let maar op: na de ivinterstopl zie je plotse ling een groot aantal Zeeuwse clubs, die eerst nog in de top meedraaiden terugvallen. De accommodatie is een handi cap voor het Zeeuwse voetbal". HOEDEKENSKERKE „Twee jaar geleden speelden we een wedstrijd met Kloetinge te gen Good Luck. Zij stonden toen boven ons, maar we had den kans om te winnen. Op een bepaald moment maak ik een enorme blunder, waardoor we toch verloren. Toen heb ik in het doel staan huilen als een klein kind. Zo erg vond ik dat. Want ik zag al die jongens voor me staan, die zich helemaal leeg hadden gespeeld en dat kon ik niet verwerken...". Keeper Leo Uitterhoeve (28) van zater dag derdeklasser Kloetinge is uit het juiste hout gesneden. Hij is bezeten van voetbal. „Als ik niet moet voetballen heb ik geen weekend. Dan ga ik maar naar een wedstrijd kijken. Ik rook niet. ik drink nieten ik feest niet graag". Zijn hoofd staat maar naar één ding en dat is de sport. „Ik zal dan ook nooit een trai ning overslaan als dat niet nodig is. Thuiszitten, terwijl die andere jongens bezig zijn, kan ik niet. Dat zit ik niet lekker". Leo Uitterhoeve is nu acht jaar bij Kloe tinge. Hij verliet zijn club Hoedekens- kerke. ('met pijn in m'n hart') de plaats waar hij nog steeds woont, om hogerop te gaan spelen. Vijf jaar verdedigt hij inmiddels het doel van het eerste elftal van Kloetinge. En nog altijd met ple zier. want „het is een gezellige club" Vrij toevallig is hij er bij gekomen. De vereniging zat eens zonder keeper voor een toernooi en Leo Uitterhoeve ging op uitnodiging als gastspeler mee. Sinds dien heeft hij zich in dat gezelschap ont wikkeld tot een betrouwbare doelman. ander te doen is. Velen hebbew voorzitter Ad Lamain zien aanul de talentvolle speler en men wqM dat hij niet met de leespori kwam. „Maar wij hebben eed spits gekregen. Frans Jacobs, q wens halverwege vorig seize Goes naar ons kwam. Hij rr nog niet spelen, maar trainde^ Dat vind ik positief. In de afgely fenwedstrijden is wel gebleken] gemakkelijk scoort". Winterstop Vorig jaar had Kloetinge een| start en werd er al gedacht aangIN( daticvoetbal", maar vervolge* r bet toch beter. om 1 Alleen na de winterstop kwampen l terugval wat trainer Cor Hollesj.;ar j jaar wil trachten te vermijden oefenwedstrijden in Brabant aa spelen in die periode. De algemed ko wachting is dan ook dat KloetinT" in de top zal meedraaien. De belfn ste tegenstanders voor een eveniantl tel? Leo Uitterhoeve: „KrabbeniLjg A WHS. De eerste ploeg ligt ons v datje daar lekker tegen kan voeOOtS' maar het spel van WHS is veelgn il geschikt voor ons". m het Concentratie „Gelukkig heb ik dit jaar weer eens een concurrent. Wim Katsman is na ander half jaar teruggekomen en het is toch goed wanneer je weet dat een ander je plaats kan overnemen. Trouwens onze hele groep is tamelijk groot, waardoor iedereen toch moet vechten voor zijn plaats". Wat hem betreft zal het vooral aankomen op concentratie. „Negentig minuten volledige concentratie kan ik moeilijk opbrengen. Vooral als ik niet veel werk krijg. Dan dwalen mijn ge dachten wel eens af. Vóór de wedstrijd gaat het goed. Dan ben ik 's-woensdags bezig met de tegenstander die wc za terdags krijgen en vrijdagsavonds speel ik de wedstrijd al een keer". Hij ziet het komende seizoen voor Kloe tinge niet al te somber in. Ondanks het feit dat Johan le Conté onverwacht naar Goes is vertrokken, een transfer waarover in Kloetinge nog al het eén en Leo Uitterhoeve ZIERIKZEE - Als er één ploeg is, waar het in het komende seizoen sportief ge zien kan vriezen of dooien, dan is dat wel Zierikzee. Uiterst teleurstellend en onnodig degradeerde de Schouwse formatie het afgelopen seizoen naar de derde klas van het zondagvoetbal. In dividucel loopt er bij Zierikzee echter zo ontstellend veel talent rond, dat de vraag zeker gerechtvaardigd is. of er geen hogere krachten in de vereniging werkzaam zijn geweest die een nega tieve invloed hadden op de sportieve instelling, waardoor het collectieve fa len zou zijn te verklaren. Inmiddels hield oefenmeester Gerard Olijhoek het voor gezien en werd de nieuwe sterke man Aad Verschoof uit Na een zioare training verlangen de Zierikzeespelers naar een verfrissende douche: vlnr Wim Overweel. Bart Helbers. Kees Struyck. Ronald Lievense. Peter Goedegebure en Jaap Stoutjesdijk. Rotterdam via voormalig internatio naal scheidsrechter Brouwer naar Zie rikzee gehaald. De 39-jarige ex-betaal- de voetballer begon ruim voor het begin van het seizoen aan een bijzonder ambi tieuze. maar ook zware trainingsarbeid naar het voorbeeld van een redelijke eerste divisieploeg. Vier trainingen per week of drie trainingen plus een oefen wedstrijd. waarin de Rotterdamse oe fenmeester het uiterste van iedere spe- lei verlangde, „maar ik train altijd hard en ben ze zeker niet aan het vermoor den", st élt Verschoof koeltjes vast. In vergelijking met, het vorig seizoen is er niet zo veel veranderd in het speler sarsenaal voor het eerste team van Zie rikzee. Marco van de Have ging terug naar zijn eigen Duiveland na een onbe vredigd seizoen. Van de Have bezweek duidelijk onder de druk van de aan hem opgedragen positie na het wegvallen van Kees Struyk. Met zijn 19 jaar wasde Duivelander nog niet rijp voor de ui terst zware positie als laatste man. Ver dwenen is ook Jan Lievense: hij keerde terug op het oude nest Brouwershaven. Zijn vertrek zal wel eens van bijzonder groot belang kunnen zij n voor de forma tie van Aad Verschoof. De eerste wedstrijden van het nieuwe seizoen zal de Schouwse formatie het ook nog moeten stellen zonder Rob Wijnstekers en Jaap Stoutjesdijk. die beiden met een straflijst uit het tweede klasavontuur zijn gekomen. Bovendien zal ook laatste man Kees Struyk weer voor geruime tijd uit de roulatie zijn. omdat de laatste herinneringen aan de botsing met Vlissingen-speler Johny Li- vramento moeten worden verwijderd. Misschien behoort dit fatale gebeuren dan na anderhalf jaar tot het verleden. Niet in extase „We hebben een aantal redelijke ver vangers", denkt Aad Verschoof. „Ik ge loof, dat we met hen de eerste moeilij ke weken wel doorkomen". Diverse al ternatieve spelers werden de voorbije oefencampagne uitgeprobeerd. De re sultaten moeten de eerzuchtige Rotter dammer zeker niet in extase hebben gebracht en hem toch wel stof tot na denken hebben gegeven. „Het heeft al lemaal zijn tijd nodig", vervolgt hij. „We moeten wel een aantal wedstrij den gespeeld hebben voordat iedereen op elkaar ingespaald is". Verschoof ging in de opbouw naar het komende seizoen uit van een 4-4-2 sys teem met Kees Verkaart als centrale figuur. Alle aanvallen dienen via de snelle middenvelder te worden opge bouwd. Snel gespeelde dieptepasses moeten door de verdedigingslinies van de tegenstander klieven, waarna de dal (tin d twee spitsen voor de afwerking riensl zorgen. De re Door het wegvallen van Marco j bij 3 Have en Jan Lievense en de tr, dat verdwijning van Keest Struyk en. te extra probleem ontstaan. Verdéfie n moet het allemaal opnieuw worover: gezet. !g ge teele In een aantal wedstrijden werd lerke van Grunsven - eens een belsbb v goaltjesdief - uitgeprobeerd als lal jet man. De bijna NAQ-speler deed.'En i ker niet slecht, maar zal toch zelfrg m een behoorlijke tijd nodig hebbeen ti een echte verdediger te zijn. :e vei Een van de opvallendste spelers oefencampagne was zeker J. Stoutjesdijk. Het vorig jaar was dTIISI Olijhoek nog een keer genoodzai Stoutjesdijk post te laten vatten! de palen, toen Ronald Lievense |erei seerd raakte. Er voor en erna sfe Adrie Stoutjesdijk een aardig cP. mee als aanvaller in het tweecieioste omdat hij uitgekeken raakte W-, keepen. De nieuwe Zierikzee-lf haalde Stoutjesdijk tijdens de off t riode plotseling terug naar de teJ( macht. Aanvankelijk als spits (jf later ging hij als middenvelder ren. „Ik denk. dat niemand zo vei(rste geweest over deze spectaculaire!. back als ikzelf', stelt Adrie Stout&j- gemeend. j "JeTh MIDDELBURG - In de vierde klas van het landelijk zaterdagvoetbal moeten we weer een spannende competitie verwachten. Op Beveland alleen al zit ten kanshebbers als Wemeldinge en Nicuwdorp, maar ook Nieuwland valt bapaald niet te onderschatten. Wol- faartsdijk blijft een onberekenbare ploeg en Apollo is een nieuweling (kampioen afdeling), dus dat moet af gewacht worden. Nieuwdorp Met een 1-0 zege op RCS oogste Nieuw dorp in de bekerstrijd al direct succes. Voorzitter W'im Koomen is dan ook grif in zijn voorspelling: „Bij de bovenste drie! Op z'n minst!" Hij baseert die uitspraken op de vergro te concurrentie binnen de selectie. Nieuwdorp beschikt onder trainer Nol Schuit al jarenlang over een degelijke selectie. De ploeg draaide goed mee. maar zorgde soms voor onverwachte negatieve verrassingen. De groep is nu vergroot en Koomen hoopt, dat die con currentie succes zal hebben: „We mis ten de prikkel de laatste jaren, wc wer den te gemakzuchtig. Spelers als Rein van Boven en Kees Lagrand hebben in de oefenperiode zelfs wissel gestaan, spelers die vorig seizoen toch vdste keus waren". Nieuwdorp gokt op een mentale inzet Voorlopig lijkt het erg goed te gaan Te gen Krabbendijke werd 3-3 gespeeld en met 3-1 gewonnen, tegen Kapelle 2-2 en tegen Rijkswijkse Boys met 4-0 gewon nen. Opvallende prestaties voor een kleine gemeenschap, die over een uit zonderlijk sterke vereniging beschikt De kantine is met eigen mensen ge bouwd en afgelopen zomer weer ver bouwd en er is nu zelfs ook een llchtin- Het zou best eens een succesjaar kun nen worden voor Nol Schuit. De Middel burgse trainer begint al aan zijn vierde seizoen. Koomen: „We zouden hem niet graag missen, hij doet het erg goed Wemeldinge Is Nieuwdorp een club om rekening mee te houden. Wemeldinge is dat ze ker ook. In de laatste jaren is de ploeg onder leiding van Arie Dekker uit Axel sterker geworden en behaalde zelfs na het kampioenschap van de afdeling het kampioenschap van Nederland. Secretaris Rini Lmdebergh (hij verlaat de ploeg binnenkort) is dan ook van me ning. dat het er zeker niet somber uit ziet. De oefenwedstrijden (tegen Bres- kens. Hoek en AZVV), zeker niet tegen zwakke ploegen, waren hoopvol en de bekerwedstrijd tegen Vlissingen moest na een uitsteknde wedstrijd pas in de laatste minuten gewonnen worden ge geven. Lindenbergh: „We zouden graag in de derde klas spelen, bij Kapelle en Kloe tinge" Daarom is de groep ook al vroeg in training gegaan Dat heeft wat ver schuivingen teweeg gebracht. Een ge deeltelijke verjonging is doorgevoerd en de ouderen zijn voorlopig naar het tweede geschoven. Een tweede overi gens. dat al m de reserve derde klas van de KNVB speelt. Een van die opvallen de doorstomers is ongetwijfeld doel man Ko van Stel. die Lamper voorlopig heeft verdrongen en in de wedstrijd te gen Vlissingen vriend en vijand ver baasde Meevaller voor Wemeldinge is vast ook de komst van Jan-Kees Zegers van Kapelle en Ronald Quataert van Aardenburg. Twee geroutineerde spit sen. die de aanval van Wemeldinge zul len versterken. Bovendien kan Joos Folmer na zijn rugblessure ook weer aan de selectie worden toegevoegd. Een ploeg om rekening mee te houden! Wolfaartsdijk 'Dat is typisch Wolfaartsdiek' is een uitdrukking van Jaap de Blaeij, de be scheiden middenvelder van Wolfaarts dijk, die al negen jaar in het eerste speelt. Hij bedoelt daarmee, dat als hel persé moet, de ploeg de 'mouwen op stroopt'. „Maar als we het le gemakke lijk opnemen dan verliezen we onno dig", maakt hij duidelijk. Tot aan de winterstop ging het erg goed vorig seizoen. De ploeg speelde boven aan. maar na de winter werd 5 keer ver loren en kwamen de mannen van trai ner Chris de Nooljer zelfs nog in gevaar. Volgens Jaap de Blaeij komt het weer op dezelfde selectie neer. Toegevoegd is Gerard Murre, die zijn dienstplicht heeft vervuld. „Ik hoop, dat we ons handhaven en als we in de eerste wed strijden punten pakken dan kan dat ook. We hebben het moeilijk in het be gin. Uit naar Chrislandia en Wemeldin ge en thuis tegen Tholense Boys!" Maar ia. dan zullen de mouwen opgestroopt moeten worden, want de oefenwedstrij den gaven eenzelfde beeld: 2-1 winst te gen Ria. 2-2 tegen Zaamslag en een mis lukking tegen Duiveland: 5-2 verlies! Een kwestie van mentaliteit dus. Apollo Apollo heeft een goed seizoen achter de rug. De ploeg werd kampioen van de afdeling onder leiding van Ben Bruins (ex-Krabbendijke en Hanswecrtse Boys), die tegen het eind van de compe titie pas Dick Mos opvolgde. Voorzitter Van Oorschot is een ri „We staan met, beide benen I grond. Het zal erg moeilijk wordl erin te blijven, maar daar re keil eerlijk gezegd toch wel een beet)» Apollo start met eenzelfde se) Hans Boonman kwam van Hansi se Boys en verder vulde men de s&ELl met jeugd aan, zoals Arsenio valjndï den (een broer van Loyd. die aifceeui dingen deed als invallen). j ac] Van Oorschot kan tevreden te%s.v op een sterk seizoen. Hij nam P$ek). roer over van Sam de Koeijer. kfte[a) een nieuwe accommodatie i'Vol. (tweede veld en schitterend. groi4nan, bouwde kantine), maar heeft alspa{ naamste wens „We willen het i rrai elftal in de reserve eerste klas keni Dat is voor de vereniging beter, enbu onze grote zorg en met wat dool !r vc men junioren doen we daar allesfie. e

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 18