VOETBAL EEN SPOTKOOPJE Gemiddelde kosten eerste teamspeler Door omvangrijkheid in bevoordeelde positie ZEEUWS VOETBAL WORDT VERDER TERUGGEDRONGEN IMCëAL pSINGEN - Voetballers zijn klagers. Over blessures en over geld. Vooral dat laatste is sche- Een groot contrast met de zaalsporters, gen inslag. Zeker in de profsport kermen dikbetaalde beroepsvoetballers maar al te vaak over uitblijven van een financiële bijstelling van het contract of verhoging van de winstpremie, i inhalige baasjes leggen internationals telkens voor de aanvang van een groot toernooi als ^'freld- of Europees kampioenschap aan de KNVB een eisenpakket voor. En hoewel de prestaties niddels al lang niet meer in verhouding staan tot de salarissen en de tribuneplaatsen zelfs tegen n% mp-prijzen niet aan de man te brengen zijn. gaat die klaagzang gewoon door. dat het daar om beroepsspelers die uit hun sport in een zo kort •lijke tijd zoveel mogelijk geld en zien te slaan, wordt dat nog al- jepikt. Erger is echter dat die vonk lebzucht., net als die van de spel- iwing is overgeslagen naar de ama in die kringen wordt steeds vaker irgument gehoord dat voetballen e^n bepaald KNVB-niveau zoveel :n met zich meebrengt, dat een ver ing zeker op zijn plaats zou zijn. nover alles wat wij er voor moeten mag best een financiële tegemoet- ing staan, is een veelgehoorde op- pg Jetalen van amateurvoetballers is lemaal ingeburgerd. Vooral in ge in met een grote bevolkingscon- atie wordt het gehanteerd als een ige manier om eigen spelers te be ien en aanvulling te kopen. Maar ilders is het een normale zaak. Ook leland. En dat allemaal onder het o dat de kostenfactor zo hoog is. argument dat zonder meer van ta in worden geveegd Een onderzoek r bijna dertig Zeeuwse sportver- ngen. die zich op een vergelijkbaar M lelijk" niveau bezighouden met ^■eamsport op het veld of in de zaal. ^■namelijk uit dat juist voetballers |Bninste recht van spreken hebben, ^■bal is de goedkoopste sport en wie ^pgéluk heeft in een eerste elftal te len zit - zelfs zonder de st rikt verbo den ..zwarte" betalingen - helemaal op rozen. Grote verschillen In alle takken van sport wordt er naar gestreefd de contributiegelden voor de jongste jeugd zo gering mogelijk te houden. Hoewel de verschillen tussen bijvoorbeeld handbal en voetbal ide duurste en de goedkoopste sport) nog altijd groot zijn, is het in principe voor iedereen „toegankelijk". De echte gro te verschillen manifesteren zich echter bij de senioren. Daar is hel verschil in contributie megr dan honderd procent. Gemiddeld per jaar is het 98 gulden voor een senior-voetballer en 206 gul den voor een handballer. Krankzinnige verschillen, die een ge volgzijn van de massaliteit van de voet balsport en de privileges die daaruit voortrollen Want ook in de sportwereld maakt massa macht Toch zou het niet terecht zijn de KNVB uitsluitend voor te stellen als een oneerlijke concurrent van andere sporten De omstandighe den dragen er toe bij dat de kosten enorm gedrukt kunnen worden, omdat via legale inkomstbronnen heel wat geld de clubkas instroomt Dat ver klaart voor een belangrijk deel de soms gigantische verschillen met de zoge naamde zaalsporten Clubgebouw Zo'n inkomstenbron ls hel clubgebouw Door allerhande gunstige subsidierege lingen kan in deze tijd vrijwel elke sportclub van enige omvang beschik ken over een eigen honk. waar naast een vergaderzaaltje een aanzienlijk ruimte is voor het nuttigen van consu- maties. Omdat de subsidieregeling voor elke sporttak hetzelfde is lijkt er \^n concurrentie op dat gebied dan ook geen sprake Daar zit het verschil dan ook niet in. De grote kloof ontstaat, door de situe ring van de clubgebouwen. Een voet balvereniging heeft de „kantine" vrij wel altijd in de directe omgeving van trainings- en speelvelden staan. Na de Bij hen staat het clubgebouw door gaans ver verwijderd van de sporthal, waar gespeeld moet worden Die af stand en het feit dat in alle alle hallen een restaurant is, betekent dat het be zoek na trainingen en wedstrijden aan het eigen ..huis vrijwel nihil is. Het hoeft geen betoog dat die situatie zeer ongunstig is voor de omzetten. Meeste bezoekers Maar voetbal heeft nog meer voorde len. Weliswaar neemt de publieke be langstelling voor het amateurvoetbal nog altijd af, het blijft een feit dat die sport de meeste toeschouwers trekt. Ook dat is een flinke bron van inkom sten. Verder is de huur van de accom modatie goedkoper. Zeker als het gaat om trainingen. Een enkel voorbeeld maakt dat duidelijk. In de gemeente gen hebben in bijna alle gevallen langs hun hoofdveld kleurige borden met de meest uiteenlopende reclameteksten hangen De baten zijn voor de club Soms moet een klein percentage wor den afgedragen aan de gemeente, eige naar van de accommodatie maar het „grote geld" is voor de verenigingskas Opnieuw een voordeel ten opzichte van clubs die op de sporthal zijn aangewe zen. Omdat daar zoveel verschillende takken van sport ln bedreven worden, is het vrijwel onmogelijk een sluitend systeem op te zetten. In een enkel geval mag het niet eens of zorgt de gemeente zelf reclameborden voor om de kosten van de hal zoveel mogelijk te drukken Ruimer Dat alles maakt dat de voetbalclubs aanzienlijk ruimer in hun jasje zitten dan handbal-, volleybal- en basketbal- training wordt er dan ook menig biertje en frisdrankje getapt om de vochtig heidsgraad bij de spelers op peil te hou den En na een wedstrijd is het hele maal prijs Dan stromen supporters tij dens de rust haastig de tapperij binnen en blijft een groot aantal na afloop nog gezellig rondhangen om na te praten over de wedstrijd Goes bedraagt de huur voor een trai ningsveld met verlichting „per weke lijks uur per maand" 35 gulden. Het gebruikt van de sporthal kost voor de zelfde lijd 82 gulden. Soortgelijke ver schillen zijn er ook in de andere grote Zeeuwse gemeenten. Tenslotte is er nog het verschijnsel van de reclameborden Voet bal verenigm- verenigingen. Alleen kortbal benadert de contributiehoogte van het voetbal, maar dat is vooral een gevolg van de spaarzaamheid in die kringen waar nog opvallend veel pro deo gebeurt. Dure trainers kent men in de korfbalsport nauwelijks. Dat dan m tegenstelling tot de voetbalsport, waar een beetje oefen- meester per jaar toch al gauw zo n tien duizend gulden opstrijkt, deels als on kostenvergoeding. deels als salaris Gelet op de inkomsten is dat wel op te brengen. En dan nog blijft er voldoende over om de contributies laag te houden en de spelers van een selectie van aller lei voordeeltjes te voorzien. Het onder zoek onder de Zeeuwse voetbalvereni gingen bracht bijvoorbeeld aan het licht dat vrijwel geen enkele eerste elf talspeler zijn eigen reiskosten bij uit- wedstrijden hoeft te betalen. Slechts in één geval (WHS) werd een bijdrage ge vraagd Indeanderesporttakkenishet echter normaal dat zo'n speler zelf op draait voor die uitgaven. Bij de basket balvereniging Dynamo is de hoogte van de contributie zo aangepast dat wie het hoogst speelt ook he t meest betaal L Als je goed speelt, krijg je ook de meeste faciliteiten, vindt men daar en „wij vin den het niet nodig dat-zoals bij sommi ge voetbalclubs - lagere teams en jeugdleden het bier van heren één moe ten betalen". Voor spelers en speelsters die zich in de weekeinden regelmatig buiten de pro vincie moeten begeven om in competi tieverband uit te komen is dat een post die aardig op kan lopen. Opnieuw is er een opmerkelijk verschil tussen voet bal en „de rest". Afgezien van de bedra gen die amateurvoetballers als een soort winstpremie toucheren (dat wordt overigens ontkend, maar het is een publiek geheim dat heel wat Zeeuwse topclubs zich ook schuldig maken aan een vergoedingenstelsel) krijgen bijna alle spelers van de hoogstspelende verenigingen uit de provincie een tegemoetkoming in de kosten, volgens de officiële opgave va riërend van tien tot vijf gulden. Ge middeld per jaar toch altijd nog zo'n kleine veertig gulden per speler. Geen bedrag om uitgebreid van te gaan dine ren. maar altijd nog twee keer zoveel dan dat voor elke willekeurige beoefe naar van een andere sport, die hel zelf moet betalen. Subsidieregeling Hoewel de verschillen niet wereld schokkend zijn. komt toch de vraag op of - gelet op de vele voordelen die het voetbal uit financieel oogpunt heeft - de subsidieregelingen niet zodanig aangepast zouden moeten worden dat althans de grootste verschillen wegge werkt zijn. Over subsidie w as begin dit jaar heel wat te doen, toen de provin ciale sport raad met een nieuwe ver deelsleutel op de proppen kwam, die nadelig was voorde KNVB. Die organi satie schreeuwde moord en brand om dat de grootste bond „een draai om de oren" kreeg. Weliswaar werd daar niet naar geluisterd, maar inmiddels is de destijds goedgekeurde regeling weer ingetrokken en ligt er een nieuw voor stel ter tafel dat de Voetbalbond meer zal plezieren. De hoogte van de contributie voor de diverse sporten heeft in de overwegin gen echter nooit een serieuze rol ge speeld, laat Paul Diepstraten, secreta ris van de Zeeuwse Sportraad, weten „Misschien dat op gemeentelijk niveau daar iets aan te doen is. maar wij zijn tot de ontdekking gekomen dat het onhan teerbaar zou zijn" ste Diepstraten. Met dat alles blijft voetbal in een redelijk bevoorrechte positie verkeren Niet di rect iets om driewerf schande over te roepen maar wel een bewijs dat de voetballers het zo slecht nog niet heb ben en er nauwelijks een aanleiding is te bedenken om fikse betalingen t> rechtvaardigen Zou het dan toch ivaar zijn? Zou de slagzin 'wat goed koop is kan nooit goed zijn' van toepassing zijn op het Zeeuwse voetbal? In deze voetbalbijlage van de Provin ciale Zeeuwse Courant voor het nieuwe seizoen is im mers na een onderzoek <op deze pagina nader uitge werkt i ontdekt, dat de voetbalsport de goedkoopste is van een aantal teamsporten op het veld en in de zaal... Aan de Zeeuwse spelers nu het antwoord om het tegen deel te bewijzen, om vooral te trachten het in het a/gelo pen seizoen verloren gegane terrein te herwinnen. Want het seizoen 1979-1980 zal ongetwijfeld bekend blij ven als Één van de droevigste Zeeuwse voetbaljaren. Werden immers niet drie teams aan de top vernederd'' In het zaterdagvoetbal werden twee clubs uit de tweede klas verdrongen, namelijk Hoek en WHS Sint-Annaland slechts een club kwam er voor in de plaats: Bruse Boys uitBrumisseien tn het zondagvoetbal werd Zierikzee uil de tweede klas gestoten. En voor de zoveelste maal kwam er een Brabantse kampioen 'binnen'. Het is bijna elk jaar hetzelfde treurige liedje in deze openingskolom van de voetbalbijlage. Want elk jaar la ten de Zeeuwse voetballers aan de top zich een stukje terugdringen door de Brabanders. Op een incidenteel succesje na dan. Maar die successen zijn te gering iti aantal. Als er volgens ons niets veranderd aan de top en ook op een lager niveau van het voetbac in deze provin cie imeer trainen, een betere mentaliteit, talent opspo ren. of de onderlinge band verstevigen, om een paar voorbeelden te noemeni dan zakt het Zeeuws voetbal steeds verder terug. Aan deze PZC-voetbalbijlage 1980-1981 werd meegewerkt door onze sportredacteuren: Joop van den Berg. Peter Verhage, Peter de Jonge. Frits Bakker en Koen Mijnheer. Onze medewerkers: Peter Wijnen. Ad Hanneman, Jan Roovers, Eddy van der Hooft, Wim de Vos. Frans Kolijn en Jack Dingenouts. De illustraties zijn van foto BV Vlaanderen, Willem Mieras, Ruben Oreel en Dik Bruynesteyn. worden omgeslagen. Het overzicht van de gemiddelde kos ten voor een eerste teamspeler luidt: Sport RUGBY Contr. 145,- Reisg. 100.- Consump 41.- Totaal 286.- HANDBAL 206,- 17,- 41.- 264,- VOLLEYBAL 144.- 38.- 36,- 218.- BASKETBAL 138.- 37.- 28,- 203.- HOCKEY 134.- 24.- 34.- 192,- KORFBAL 104.- 8.- 30.- 142.- VOETBAL 98,- 4.- 38.- 64,- De gemiddelde kwamen tot stand dankzij de medewerking van de volgende verenigingen, die in 1979 hun cijfermateriaal beschikbaar stelden: VC Vlissingen. vv Middelburg, vv Ter- neuzen, vv Zierikzee. vv Amemuiden, AZW. WHS. EWC. Ovisa. Morres. Scheldesport. Olympus. EMM. GSC. BVS. BV Hulst. Volharding. Dynamo. Animo. Tjoba. Stormvogels. Luctor. Oemoemenoe. Rapide. MMHQ. HSD. hockeyclub Goes. Het overzicht van de gemiddelde contributiegelden per jaar (inclusief de bondscontributie) ziet er voor de belangrijkste teamsporten op het veld en in de zaal. als volgt uit: Sport senioren Junioren gr. Junioren kl. BASKETBAL 138,- 100,- 74.- HOCKEY 134,- 83.- 65.- KORFBAL 104,- 80.- 52,- VOETBAL 98.- 70,- 53,- Behalve de kale contributie kent Iedere sportman en sport vrouw andere kosten. Afgezien van de uitrusting zijn dat voor uitwedstrijden onder meer reiskosten en consumpties. Bij onderstaand staatje is uitgegaan van matige verbruikers. De verschillen in reiskosten ontstaan omdat ln de ene sport gebruik wordt gemaakt van de trein en in de andere per auto wordt gereisd, waarbij alleen de benzinekosten hoofdelijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 17