inder jeugdigen, maar neer vrouwen werkloos Duitsers klagen over nieuwe Leopard II-tank 'Nederland zuivert Rijn behoorlijk' Amnesty: Israël behandelt politieke gevangenen slecht KAAS REN WEDSTRIJDEN Bouw doet weinig met cijfers ziekteverzuim De heilige koe anno 1980 CIAAL CULTUREEL PLANBUREAU: tok BV vraagt irséance van ^taling aan ISRAEL: RAPPORT ONEVENWICHTIG OOK DOOR NEDERLAND BESTELD BEDRIJFSVERENIGING: MINISTER TUIJNMAN: IETS ACHTER BIJ DUITSLAND EN ZWITSERLAND SER: gedragscode zeescheepvaart goedkeuren Half Pernis zonder stroom NSDAG 3 SEPTEMBER 1980 PZC/binnen -buitenland 11 Van ome redactie economie HAAG - De jeugdwerkloosheid zal blijven dalen. Er zullen steeds meer mensen voor werk den afgekeurd. De werkloosheid onder mannen gaat afnemen, maar het aantal werkloze ivven zal groter worden. De groei van het aantal personeelsleden in de kwartaire sector (de ENfCommerciële dienstverlening) zal afnemen. Dit zijn enige van de conclusies uit het nieuwe jaarlijkse rapport van het Sociaal en Cultureel Planbureau die vandaag aan het parlement Aangeboden. over het wonen. „Zou de overheid het woningtekort voor 1990 willen inlo pen, dan moeten er jaarlijks minimaal 103.000 woningen worden gebouwd. Maar de perspectieven daarvoor zijn somber", aldus het rapport. Er zijn vooral veel huurwoningen nodig. Er zijn nauwelijks woningen, die aan de situatie van de bejaarden zijn aange past. „Om aan hun wensen te voldoen zouden in de jaren 1978-1985 90.000 a 100.000 geschikte bejaardenwoningen Ipport constateert dat „het aantal splaatsen op middelbaar niveau •lopen jaren als gevolg van de au- iering is afgenomen. Daarente- er meer behoefte ontstaan aan ;krachten op de niveaus daaron- daarboven". Volgens het rapport ;n knelpunt bij de deelname van „ilanders aan het arbeidsproces Arljjt de kwaliteit van de arbeid zich Q£het geheel genomen niet schijnt te wel de lichamelijke belasting in 'u jgemeen afneemt, neemt de psy- Qhe belasting toe, bijvoorbeeld iTMingere eisen aan de nauwkeurig- Fzo zegt het Sociaal en Cultureel bureau Het bureau meent dat de iteit van de arbeid in de komende i nauwlettend moet worden ge- l Ook omdat de houding tegen- het werk. vooral bij de jeugd, min- laditioneel wordt, unj kwartaire sector - de niet^com- "ële dienstverlening, die goeddeels ir t algemene middelen wordt be- [- m oeide de personeelssterkte de MMe jaren met gemiddeld 2.8 per- tin de andere sectoren daalde de Q gelegenheid met 0.8 percent per ^»De nogal sterke groei van de kwar- tor zal zich volgens het Sociaal Itureel Planbureau m de jaren lg niet voortzetten. Tot en met ;omt men uit op een gemiddeld |kse groei met 0 4 percent In het onderwijs zal het arbeidsvolume dalen van 23 percent in 1977 tot 19 per cent in 1990. Het aandeel van de ge zondheidszorg en de maatschappelijke dienstverlening zal toenemen van 32 tot 35 percent. Daarbij spelen de daling van het geboortecijfer en de toename van het aantal bejaarden een belangrij ke rol. Wonen Niet erg optimistisch is het rapport ENchtbank: Belg ig voorlopig niet Sirden uitgeleverd HAAG (ANP) - De 57-jarige in terdam wonende Belg Noel Poly- mag niet aan België worden uit- ferd voordat de Europese commis- 'oor de rechten van de mens in ltsburg zich over zijn zaak heeft jsproken. Zo luidde dinsdag de iraak van de president van de tbank in Den Haag, mr. B. A. C. .S lam, in een kort geding dat de Belg aangespannen tegen de Neder- Q- bestaat. Ï|n vaderland moet L. nog ruim acht gevangenisstraf uitzitten, het res- van 25 jaar dwangarbeid, waartoe 11961 werd veroordeeld wegens een lig tot doodslag op een rijkswacht, leroordeelde vluchtte in 1977 tij- leen proefverlof naar ons land. Bij routine-controle in de buurt van riem werd hij aangehouden. Een later deed België een verzoek tot j- yering. __Jrie jaar verwikkeld te zijn geweest rtbcessen en overleg te hebben ge- pi met de Nederlandse en Belgi- autoriteiten kreeg de Belg enkele 8nden geleden van staatssecretaris rs van justitie te horen dat hij eind "an dit jaar zou worden uitgeleverd, cop spande hij een kort geding aan li de Nederlandse staat en diende klacht in bij de Europese commis- Sm de rechten van de mens. Jl'RG - Dc projectontwikkelings- tschappij en verkooporganisatie te Tilburg vraagt surséance van ling aan. In juli werd bekend dat jiedrijf als gevolg van marktom- dighedcn in financiële moeilijkhe- was geraakt. Met de vakbonden I toen in beginsel overeenstem- J bereikt over een reorganisatie. i^«el de verkopen nadien zijn toege- JC (en, hebben zware renteverliezen id tot ernstige verslechtering van in- Inancièle situatie en uiteindelijk u «rséance van betaling. Deze heeft )fckking op Stokgroep Nederland ,Stok B.V. Verkooporganisatie en «bank Stok B.V. jen de surséance blijven assurantie- ioor Stok en Stok Belegging en be- Tijdens de surséance blijven de Bteiten van de drie bedrijven nor- doorgang vinden. Verwacht mag len dat de onder handen zijnde pro- 'n zoveel mogelijk worden afgewik- Dat geldt ook voor de dlenstverle- aan particulieren die de verkoop lun huis aan Stok B.V. hebben op- igen De bedoeling van desursean- ivraag is de kansen op voortzet- an het bedrijf of het zoeken naar lamegegadigden maximaal te he in. De directie van Stok meent dat ■séance daartoe mogelijkheden en dat de nadelige gevolgen voor edrijf en daarmee voor de 130 ar- tplaatsen. zoveel als mogelijk wor- •perkt. :ht maanden jorontuchtmet gen dochters IELO (ANP) - Dc rechtbank in Al- heeft dinsdag dc 38-jarige J.K. uit lenveen voor ontucht met een flerjarige dochter en een minderja- stiefdochter in de jaren 1977 tot 'veroordeeld tot acht maanden ge- penisstraf. waarvan drie voor- irdclijk. De zaak tegen K. is een k geleden achter gesloten deuren ^Jndeld. gebouwd moeten worden In 1978 ech ter werden slechts ruim 4000 van derge lijke woningen opgeleverd", aldus het rapport, dat concludeert, dat met name in de Randstad de woningbouw achter blijft. Van de urgente woningzoeken den woont ongeveer 40 percent in de vier grote steden Het rapport merkt voorts nog op. dat het proces van de ontzuiling na de grote veranderingen tussen 1966 en 1970 ge durende de laatste tien jaar tot stil stand is gekomen. Bij degenen die zich tot een kerkgenootschap rekenen, treedt zelfs een tendens tot herstel op met name op de terreinen van politiek en onderwijs. Het sterkst verzuild blijft het onderwijs. Van alle scholen voor ba- sis- en voortgezet onderwijs was in 1974 64 percent verzuild. Ver zorgingsstaat Het planbureau reageert ook op de kri- x tiek die de laatste jaren op de verzor- studie blijkt een genuanceerd beeld, dat zeker niet over de laatste linie ne gatief is. De maatschappelijke dienst verlening in al haar onderdelen en de gezondheidszorg hebben bijvoorbeeld echt wel de mensen bereikt voor wie ze bestemd zijn. Daarentegen zijn onder wijs en vorming en vrije-tijdsvoorzie- ningen en -activiteiten onderdelen van overheidzorg en -finaciering, waarvan de mensen met een wat betere oplei ding en een beter inkomen het meest profiteren, ongeacht hun behoefte. Verder wordt gesinaleerd dat de zorgen voor de toekomst en de angst voor werkloosheid tussen '75 en '79 zokm af genomen. De bevolking meende door gaans. dat in het eigen huishouden, maar ook in de samenleving als geheel, welvaart heerste. Een goede gezond heid wordt steeds meer. en thans door de helft van de Nederlanders, als het belangrijkste in het leven gezien. Het belang dat men aan een goed huwelijks leven hecht daalt, daarentegen vinden de meeste Nederlanders hun gezin be langrijker dan hun werk. Nederlanders hebben verder niet zo'n sterke behoefte aan meer vrije tijd. hoe wel het wel meer gewaardeerd wordt. De afgelopen jaren nam de mening, dat bezits- en inkomensverschillen moeten blijven wat ze zijn, iets toe. Verkleining vanstandverschillen krijgt nu minder steun dan in '75. De gelijkstelling van man en vrouw zet zich in de publieke opinie sterker voor. Het Sociaal en Cultureel Planbureau wijst op grote groepen mensen die minder in welzijn en welvaart delen. De problemen blijken zich op te hopen bij huishoudens met een laag inkomen en in mindere mate bij personen met een laag opleidingsniveau. Darrnaast concentreren ze zich bij mensen die buiten het arbeidsproces staan, wedu wen weduwnaars en gescheiden perso- (Van ome rredactie buitenland) JERUZALEM, DEN HAAG - In een gis teren gepubliceerd rapport beschul digt Amnesty International Israël van slechte behandeling van politieke ge vangenen in de bezette gebieden. De Israëlische regering wordt om een openbaar onderzoek gevraagd. Het rapport wordt door het Israëlische mi nisterie van justitie bestempeld als „onevenwichtig en bevooroordeeld". Israël zal wel met Amnesty blijven sa menwerken, maar de organisatie zal in de toekomst mogelijk minder serieus genomen worden. Het rapport komt op een tijdstip dat juist een Israëlische onderzoekscom missie verslag heeft uitgebracht over de dood van twee Palestijnse gevangenen, die de vorige maand in hongerstaking waren gegaan en aan gedwongen voe ding zijn overleden. In het rapport van Amnesty, 74 pagi na's dik, worden uitgebreid getuigenis sen over mishandeling van voormalige Israëlische gevangenen gepubliceerd. Tevens doet Amnesty er aanbevelingen in voor de Israëlische autoriteiten, hoe voorkomen kan worden dat in de ge vangenissen op onrechtmatige wijze verhoren worden afgenomen door de veiligheidsdienst. De procureur-gene raal van de staat Israël, prof. Itzhak Za- mir. heeft in het rapport het recht van wederwoord gekregen, dat te zamen met de kanttekeningen die Amnesty bij de weerleggingen van prof Zamir ge maakt heeft. 24 bladzijden telt Israel ontkent niet dat Palestijnse ge vangenen een aantal rechten ontzegd wordt die m het algemeen een gevange ne in een rechtsstaat toekomen Maar de juridische regeringsadviseur en pro cureur-generaal. prof. Zamir. heeft in zijn repliek die beperking van rechten gerechtvaardigd met het oog op Israels uitzonderlijke oorlogstoestand- Volgens Amnesty vertoont de rechtsbe deling aan verdachten in de door Israél bezette gebieden veel hiaten. Verdach ten kunnen, alleen op verdenking van subversieve activiteiten, lange tijd geï soleerd gevangen worden gehouden, waarna zij op ongecontroleerde beken tenissen kunnen worden veroordeeld. Dat werkt het op ongeoorloofde wijze verkrijgen van bekentenissen door de ondervragers in de hand, aldus Amnes ty, dat er bij de Israëlische regering op aandringt de omstandigheden waar onder de verdachten gevangen zitten, te verbeteren. Zo zouden familieleden, maar vooral advocaten en onafhanke lijke artsen tot de verdachten toegela ten moeten worden, hetgeen in vele ge vallen niet gebeurt. DEN HAAG - Als onderdeel van een renovatieproject in de Haagse van Miereveldtstraat is dinsdagochtend een kunstwerk aangebracht aan een van de muren in deze straat. Het kunstwerk van de Haagse kunstenaar van Laar - de heilige koe anno 1980 - stelt i>oor. een parkeerplaats waarin een auto geplaatst is Van ome correspondent i DEN HAAG - Tankspecialisten van het Duitse leger hebben ernstige kri tiek op de gloednieuwe Leopard II- tanks, waarvan ook de Nederlandse landmacht er ruim 450 heeft besteld. De klachten over dc Leopard II, kosten ruim DM 4.000.000 (4.360.000 gulden) per stuk, zijn zo ernstig, dat de tanks volgens de Duitse deskundigen ver minderd inzetbaar zijn. Volgens het Westduitse weekblad Der Spiegel, dat de problemen deze week meldt, kan dit tot gevolg hebben dat de invoering van de nieuwe tanks bij de Bundeswehr wordt vertraagd en zijn veranderingen nodig die de tank een stuk duurder kunnen maken. Niet in Nederland echter. Volgens een landmachtwoordvoerder in Den Haag is een deel van de klachten ook hier be kend. maar zijn al maatregelen geno men om ze bij de Nederlandse tanks i to tale waarde meer dan 2 miljard gulden» te voorkomen. Andere klachten komen hier. door de keuze van ander mate riaal. niet voor. „Geen paniek dus", zo heet het in Den Haag. De belangrijkste klacht is het lawaai. Bij een snelheid van slechts 30 kilome ter per uur wordt in het interieur van een Leopard n een geluidssterkte van 130 decibel gemeten, dat ligt ruim bo ven de pijngrens. Deskundigen van de Bundeswehr noemen dat „onverdraag lijk" en ook het ministerie van defensie in Bonn heeft deze klachten toegege ven. Er wordt in Duitsland nu overwogen speciale geluidswerende helmen voor de bemanning aan te schaffen, met een ingebouwde intercom, zodat de beman ningsleden met elkaar kunnen praten. Volgens de defensiewoordvoerder in Den Haag wordt de lawaai-overlast vooral veroorzaakt door trillingen in het loopwerk. Daaraan zullen bij de Ne derlandse tanks verbeteringen worden aangebracht en ook de motorruimte zal beter worden geïsoleerd en gedempd dan in de ontwerp-tank. Mankementen Opvallend is voorts dat ook de fabriek van de Leopards, Krauss-Maffei, enige mankementen in het eigen produkt heeft ontdekt Zo moet de pantserrups ketting, mede een oorzaak van het la waai. opnieuw worden ontworpen. Ove rigens doet dat probleem zich bij de Ne derlandse Leopards niet voor. omdat die met een andere rupsketting worden uitgerust. Zij krijgen dezelfde i wel Duit se i rupsketting als de reeds in Neder land rijdende Leopard I-tanks. „En die voldoet hier uitstekend", aldus de woordvoerder. Al enkele jaren geleden is door Duitse deskundigen gewaarschuwd voor de mogelijke complicaties bij een zo hy permodern. ingewikkeld wapensys teem als de Leopard II, de modernste tank in het Westen, is. Maar volgens Der Spiegel hebben de legerleiding en de wapenindustrie destijds met succes deze aanschaf kunnen doordrukken. Om de tanks snel te kunnen invoeren, werd bovendien afgezien van de ge bruikelijke voorserie van 50 tanks voor proefnemingen en praktijktests. De klachten die nu voorkomen, hadden bij die voorserie ontdekt kunnen wor den. Nu moet dat in de werkelijke praktijk gebeuren, hetgeen de inzet baarheid van deze nieuwe tanks, vol gens de Duitsers, niet ten goede komt. ALKMAAR-Deze week worden m de Langestraat in Alkmaar kaasdraagwedstrijden voor amateurs gehouden. Elke middag kan men in een wedstrijd proberen de kaasberrie met 75 kilo kaas als eerste over liet parcours te dragen Dat niet alleen snelheid een rol speelt bewijst dit duo kaasdragers, die hun lading over de Langestraat zagen rollen AMSTERDAM l ANP» - De bouwnijverheid heeft veel belangstelling voor de door de bedrijfsvereniging voor de bouwnijverheid verstrekte cijfers over ziektever zuim. maar daarbij laten de ondernemingen het vrijwel. De bedrijfsvereniging, die dit in haar jaarverslag over 1979 heeft meegedeeld, zegt alle mogelijke Informatie te willen en kunnen verschaffen over het ziekteverzuim in de bouw. maar dal de betrokken ondernemingen hel lot hun eigen verantwoor delijkheid zullen moeten rekenen om mede met dit materiaal het ziekteverzuim aan te pakken Al sinds 1975 geeft de bedrijfsvereniging de aangesloten verenigin gen de mogelijkheid zich een beeld van hun ziekteverzuim te vormen. Zij doet dit met cijfermateriaal dat naaar 'verschillende gezichtspunten wordt gegroepeerd Het aantal ziekmeldingen daalde in 1979 met 7.5 procent ten opzichte van 1978. maar die daling komt uitsluitend voor rekening van het eerste kwartaal. In dit kwartaal viel het grootste deel van de zeer strenge winter 1978 1979. waardoor het aantal ziekmeldingen sterk daalde Bovendien heeft zich in de periode geen grie pepidemie voorgedaan. In de overige kwartalen van 1979 steeg het aantal ziekmel dingen ten opzichte van dezelfde periode in 1978 met 6.6 procent Toch heeft, ondanks deze groei van het aantal ziektemeldingen, het ziekteverzuim m de bouwnijverheid zich in 1979 - volgens pas kort beschikbare gegevens - minder ongunstig ontwikkeld dan in het bedrijfsleven in zijn geheel Aan de jarenlange daling van de werkloosheidscijfers van de bedrijfsvereniging is op het einde van 1979 een einde gekomen. Zoals bekend leverde 1980 tot dusver een zeer somber beeld: het aantal meldingen steeg in dc eerste vijf maanden al met 120 procent ten opzichte van dezelfde periode in 1979. VLAARDINGEN (ANP) - Het Neder landse aandeel in de zuivering van de Rijn is niet, zoals wel gesuggereerd wordt, zeer gering. We lopen iets ach ter bij West-Duitsland en Zwitserland, maar veel is dat niet. In het Nederland se deel van de Rijn wordt circa zestig procent van dc lozingen van zuurstof bindende stoffen biologisch gereinigd, in West-Duitsland. Frankrijk en Zwit serland zijn die percentages respectie velijk 70. 15 en 85. Dit zei minister Tuijnman van verkeer en waterstaat dinsdag bij het slaan van de eerste paal voor de bouw van de af valwaterzuiveringsinstallatie 'Groote Lucht in Vlaardingen. vxcgelijk wat aan de waterzui vering van de Rijn en haar zijtakken is gedaan blijkt volgens de minister ook uit de bouw van circa dertig zuiverings installaties daar sinds ae wet verontrei niging oppervlaktewateren in 1970 in werking trad Hiermee was een half mil jard gulden gemoeid Deze maatregelen hebben volgens Tuijnman een merk baar effect gehad rotting en stank be horen m grote delen van ons land tot het verleden en er is in veel plaatsen in het oppervlaktewater weer voldoende zuurstof als één van de belangrijkste voorwaarden voor het leven in het wa- Er zijn verder diverse redenen voor aanzienlijke zuiveringsactiviteiten in de Rijnmond, zo meent Tuijnman. Het wordt steeds moeilijker om plaatsen te vindon waar het door industrieel en huishoudelijk afvalwater verontrei nigde slib zonder bezwaar geborgen kan worden. In zee hopen de uit de rivieren afkomsti ge afvalstoffen zich op. Stromingen in de kustgebieden zorgen er bovendien voor dal datgene wat bij Hoek van Hol land de territoriale wateren verlaat voor een deel bij Den Helder de Wad denzee weer binnenkomt Ook de kwa liteit van het binnenwater voldoet m het Rijnmondgebied nog niet aan alle minimale eisen De bouw van deze nieuwe afvalwater zuiveringsinstallaties in de Rijnmond is onderwerp geweest van jarenlang touwtrekken lussen drie waterschap pen (Delfland. Schieland en IJsselmon- de» en een aantal gemeenten (voorna melijk Rotterdami. De aanvankelijke plannen van de wa terschappen om vier dezelfde installa ties in en om Rotterdam te bouwen wer den doorkruist door het voornemen van de gemeente Rotterdam in de 'oude ha vens ondergrondse installaties te bou wen In een compromisplan hebben de wa terschappen twee van hun installaties moeten opgeven. Er komt naast die m Vlaardingen nog één m Kralingsche Veer De gemeente Rotterdam krijgt gedeeltelijk zijn zin en gaat zowel in de Dok- alsmede in de Maashaven een on- dergiondse installatie bouwen Deze gemeente heeft de idee van nog een in stallatie in de Merwehaven moeten la ten vallen. Waaneer alle projecten gereed zijn. zullen de installaties een zuiveringsca paciteit van bijna 1.3 miljoen inwoner- equivalent hebben. Dat betekent een hoeveelheid afvalwater die 1.3 miljoen mensen zouden produceren. Er wonen in de Rijnmond echter ongeveer 1 mil joen mensen, het resterende afval- equivalent is voor rekening van de in dustrie. DEN HAAG (ANP) - Een wettelijke re geling voor het vervoer over zee kan een wapen van de overheid zijn tegen landen die maatregelen nemen die schadelijk zijn voor de Nederlandse scheepvaart, zoals Brazilië en Argenti nië. Dat zei de voorzitter van de commissie internationale sociaal-economische aangelegenheden ISE Avan de sociaal economische raad (SER), prof. Kooy- mans. dinsdag tijdens de presentatie van een advies van de commissie aan de minister van verkeer en waterstaat. In dit advies wordt positief gereageerd op het voornemen van de regering toe te treden tot de VN-gedragscode voor lijn- vaartconferences (een groep maat schappijen die in lijndienst op eenzelf de traject varen en afspraken maken over tarieven, vaarschema, frequentie, etc.). De ISEA legt in zijn advies sterk het accent op het defensieve karakter van deze wet. namelijk bescherming van de Nederlandse koopvaardij tegen landen die hun ladingen reserveren /oor door hen aan te wijzen vlaggen, meestal een eigen vlag. Met name Nederland, dat sterk afhankelijk is van het vervoer tus sen andere landen, wordt hierdoor ge troffen. De Nederlandse koopvaardij is dan ook op de internationale ranglijst van vloten gezakt van de zevende plaats in I960 naar de achttiende plaats in 1978. De werkgelegenheid liep in die tijd terug van 45.000 naar 10.000 ar beidsplaatsen De VN-code voor lijndienstconferences heeft vooral tot doel meer ruimte te scheppen voor vloten uit ontwikke lingslanden. Ex-KNIL-militair stopt hongerstaking DEN HAAG (ANP) - De 53-jarige ex- knil militair H. Salassa uit Zutphen heeft zijn hongerstaking, die hij maan dag begon in de hal van het gebouw van de tweede kamer, dinsdagmorgen beëindigd. Hij wilde met zijn actie bereiken dat alle oud-KNIL-ers een uitkering krijgen als compensatie voor pensioen, dat ze tussen 1956 en 1964 niet gekregen zou den hebben Nu krijgen alleen die solda ten een uitkering die minstens vijftien jaar in dienst zijn geweest. Salasse maakte bezws^r tegen die beperking. ROTTERDAM (ANPl - Ongeveer de helft van Pernis heeft rond de middag een uur zonder stroom gezeten. In de Benelux-tunnel viel ook een deel van dc electriciteit weg, evenals bij drie bedrijven in de omgeving. Oorzaak is volgens het GEB in Rotter dam een kabelbreuk Een graafmachi ne had bij de Pastoriedljk een kabel stuk getrokken. Shell-Pernis heeft geen last gehad van de storing. De raffinade rij produceert zelf het leeuwedeel van de benodigde energie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 11