UWSE COURANT wil mes in sociale uitkeringen Onenigheid in Polen over begrip 'vrije vakbonden' Onderwijs verbijsterd over bezuinigingen IN 'SI BEZUINIGING VAN 820 MIN WESTEN GESPREK STAKERS-REGERING GING NIET DOOR FELLE REACTIES OP SALARISVERMINDERING 223e jaargang no. 203 Vrijdag 29 augustus 1980 Bewolkt Veel bewolking en perioden met wat re pen of motregen Middagtemperatuur ran 18 graden op de Wadden tot 21 gra den in het zuidoosten ran het land PZC MENSWBNR Ml L, ssmb DEN HAAG - Het kabinet zal volgend jaar diep het mes zetten in de sociale uitkeringen en de jeugdlonen. Alleen al volgend jaar moeten de voorgenomen operaties een bedrag van 820 miljoen fulden opleveren. In 1982 moeten de plannen nog eens 600 miljoen extra opleveren. „We kunnen niet langer ontkomen aan verdergaande aanpassingen aan de lagere economische groei", zegt het kabinet in de brief, waarin de voornemens kenbaar worden gemaakt aan de Sociaal-Economische Raad. sociale uitkeringen aan het minimum loon wil handhaven, zijn de voorgeno men maatregelen er nu op gericht het aantal uitkeringstrekkers terug te brengen en het verwijderen van sys- teemfouten. ..Dit houdt in. dat nu ook voorstellen worden gedaan die het ka binet in het verleden heeft afgewezen". Voor 1981 verwacht het kabinet een stij ging van de loonsom per werknemer met 8,5 procent tegen 6 a 6.5 procent dit jaar. De werkloosheid zal het komende jaar verder oplopen, als er niets ge beurd Tegen het eind van dit jaar ver vacht de regering al 250.000 werklozen. Als het beleid niet wordt gewijzigd voor vat betreft de collectieve lastendruk, tal het financieringstekort 1981 oplo pen tot 6.25 procent tegen 5.75 procent in 1980. Deze vooruitzichten zetten de sociale doelstellingen onder zware druk en vor men een bedreiging voor de sociale ver- vorvenheden. met name waar het gaat om werkgelegenheid en inkomen", al dus het kabinet in de brief aan de SER. Dit dwingt het kabinet tot een funda mentele en moeilijke keuze. ..Niet lan ger kan worden volstaan met bijstellin gen die slechts een beperkt effect sorte ren. Het achterwege laten van een fun damentele keuze leidt tot onaanvaard bare maatschappelijke gevolgen. De onrustbarende stijging van de werk loosheid is daar slechts één van", aldus bet kabinet. Het kabinet zegt nu gekozen te hebben voor een beleid dat is gericht op het doorbreken van de loon- en prijsspi- raal, het verbeteren van de betalings balans en het terugbrengen van het be grotingstekort naar een meer aan vaardbaar niveau, om zo de voorwaar de te kunnen scheppen voor een herstel van de economie in het algemeen en de werkgelegenheid in het bijzonder. Tot een van die keuzes waarover het kabi net spreekt, behoort het sterker afrem men van de collectieve uitgave dan was voorzien. Omdat het kabinet de koppeling van geschikte werknemers worden ontsla gen - Werkgevers mogen volgens de rege ringsplannen zieken niet zomaar na twee jaar ontslaan De werkgever zal nu moeten aantonen dat hij geen mogelijk heid heeft een werknemer in zijn bedrijf te herplaatsen. „Invoering van deze maatregelen bete- Slot zie pagina 3 kolom 2) GDANSK - In ewen zaal van de Lenin-werf in Gdansk werd donderdag nog steeds onderhandeld over de eisen van de stakers. Links stakingsleider Lech Walesa en zijn mannentegenover hen viee-premier Mieczyslaw Jagielski. leider van de regeringsdelegatie. sluis Dt' zeesluis van Temeuzen Is opnieuw beschadigd. Donderdagochtend vroeg ramde het Franse ro/ro-schlp Bore Moon de muur van de slulskolk. Bij hel binnenvaren van de sluis moest dé Bo re Moon in dichte mist een corrigeren de manoeuvre uitvoeren die legen de sluismuur eindigde. De schade aan de sluis bedraagt enkele Uenduizenden guldens Ook het Franse schip liep schade op. PAGINA 3 Jeruzalem De tweede kamer is donderdag mor rend akkoord gegaan met het besluit van de regering om de Nederlandse ambassade in Israel te verplaatsen van Jeruzalem naar Tel Aviv Minister Van der Klaauw van buitenlandse za ken werd door zowel de oppositie- als de regeringspartijen het ontbreken van een eigen beleid verweten. Vol gens PvdA en D'66 had het besluit fot verplaatsing alleen genomen mogen worden op grond van de jongste reso lutie van de Veiligheidsraad, die de an nexatie van Oost-Jeruzalem veroor deeld. en niet op grond van Arabische politieke en economische pressie op Nederland PAGINA 13 renovatie Het ministerie van volkshuisvesting heeft ongeveer tweehonderd miljoen gulden bestemd voor woningrenovatie 'over' Door een bijzonder groot aantal afwijzingen van renovatieprojecten die niet aan de door het ministerie ge stelde normverhouding renovatiekos- ten tegen nieuwbouwkosten voldoen heeft minister Beelaerts van Blokland nog een spaarpotje. De tweede kamer heeft gevraagd de betreffende gelden alsnog te besteden. kuipertje Hennle Kuiper verkende donderdag in zijn eentje de 2700 meter lange beklim ming in het parkoers van het wereld kampioenschap wielrennen In het Franse Salianches De ovenge Neder landers die in het komend weekeinde om de wereldtitel gaan strijden reden het traditionele criterium in liet Belgi sche Lominel PAGINA 21 voedingsbond De Voedingsbond FNV acht het niet onmogelijk dat in de Vlecswarenm- dustriede komende twee jaar nog eens 2500 banen zullen moeten verdwijnen. De bond wil snel met vijf grote vlees verwerkende concerns om de tafel gaan zitten om te voorkomen dal de werkgelegenheid in de bedrijfstak nog verder afbrokkelt Nieuws uit Zeeland: 2. 5. 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Sport: 14. 15. 16 en 17. Radio en televisie: 19. Financiën: 21. Russische priester krijgt vijf jaar werkkamp MOSKOU - De Russische orthodoxe priester Gljeb Jakoenin is donderdag veroordeeld tot vijf jaar werkkamp met „streng regime" plus aansluitend vijf jaar verbanning. Hij kreeg deze straf vanwege zijn actie ve strijd tegen de discriminatie van praktiserende christenen in de Sowjet- Unie. Jakoenin stichtte hiervoor drie jaar geleden het „comité ter verdedi ging van de christelijke rechten". Op basis van artikelen die hij voor dit co mité had geschreven, werd Jakoenin veroordeeld wegens „anti-Sowjet agi tatie en propaganda". Vader Jakoenin werd 1 november vorig jaar gearresteerd- Volgens het Russi sche staatspersbureau Tass. was er tij dens het proces ..bewezen", dat de be schuldigde „misdadige verbindingen" had onderhouden met zogeheten „sub versieve centra in het buitenland". Ja- koenins vrouw verklaarde na de rechts zitting. dat haar man de veroordeling kalm had opgevat. Hij kan binnen ze ven dagen in beroep gaan. De beschul digingen ontkende hij met de medede ling dat zijn activiteit niet tegen de Staat gericht was geweest CDA-ER SCHOLTEN IN ZUID-AFRIKA 'ONGEWENST' DEN HAAG IANPI-De ZuidafrlkaanM- regering heeft het CDA-tweedekamer- lid Jan Nico Scholtcn een visum ver leend en dat twee dagen later weer in getrokken met de mededeling dat Scholtcn een 'ongewenst persoon' is. Scholten bezoekt momenteel de Ver enigde Staten Aansluitend daarop had hij van 5 tot 8 september Zuid-Afnka willen bezoeken. Door bemiddeling van de Nederlandse ambassade had hij het visum gekregen Nu hel weer is Inge trokken zal hij direct naar Zimbabwe reizen, dat na Zuid-Afrika op zijn pro gramma stond, zo heeft zijn vaste me dewerker gemeld. Scholten is een van de 'dissidenten' in het CDA die vooreen olieboycot van Zuid-Afrika stemden WAO en AA II Reeds in 1981 wil het kabinet een aan tal maatregelen invoeren die de stij ging van het aantal uitkeringstrekkers van WAO en AAW moeten terugdrin gen. Zo zullen: - de werkgevers worden verplicht 5 procent WAO'ers met een restcapaci- teit in het personeelsbestand op te ne men. Op het niet navolgen, worden de werkgevers stringente sancties in het vooruitzicht gesteld. - Er komt een verplichte vacature melding. die met name wordt bekeken op het weer in de arbeidsmarkt brengen van WAO'ers met een resteapaciteit. - Er komt een maatregel om te voor komen dat mindergeschikte of anders- i Van onze correspondent i WENEN - De onderhandelingen tussen het Poolse stakingscomite in Gdansk (Danzigl en de Poolse regeringsdelega tie onder leiding van Mieczylaw Ja gielski. die donderdagavond had moe ten beginnen, is niet doorgegaan, om dat beide partijen het niet eens waren over wat moet worden verslaan onder de onafhankelijke vakbond. Donderdagmorgen hadden stakers en regeringsvertegenwoordigers met el kaar afgesproken dat zij elkaar 's avonds weer zouden ontmoeten, maar dan leder met een definitie van wat een onafhankelijke vrije vakbond Is om ze ker le zijn dat over hetzelfde onderwerp zou worden onderhandeld. De stakers schijnen in de loop van don derdag tol de conclusie te zijn geko men dat nieuwe onderhandelingen zin- De splinternieuioe 'gemeentelijke' kinderwagen imet daarin baby Ruudi en de heer en mevrouw Sanders bij de vuilniswagen, die het onderstel van Ruud's oude kinderwagen 'verzivolg'. VLISSINGEN - De tien maanden ou de Ruud Sanders uit de Albarda- straat in Vlissingen heeft aan het wekelijkse bezoek van de gemeente lijke reinigingsdienst aan zijn straat donderdag een splinternieuwe kin derwagen overgehouden. De reini gingsmensen die er woensdag het huisvuil kwamen ophalen zagen het onderstel van de 'oude kinderwa gen' voor afval aan. omdat het vlak bij wat huisvuilzakken stond. Voor dat Ruud's moeder had kunnen in grijpen. was het 'onderstel al in de vuilniswagen verdwenen en was het door de kraakmachine al vervormd tot een stuk schroot. De gemeente Vlissingen toonde zich royaal: om dat het maanden duurt voor een on derstel is bijgemaakt mocht Ruud's moeder zich een nieuwe kinderwa gen aanschaffen. Op kosten van de gemeente, dat spreekt. Mevrouw Sanders was woensdag met de auto thuisgekomen en was bezig het bovenste deel van de kin derwagen met Ruud erin naar bin nen te dragen, toen de mensen van de reinigingsdienst aankwamen. Toen mevrouw Sanders nog binnen was. greep één van de hulsvullophalers met geoefende gebaren het onderstel en wierp het in de vuilniswagen. Bin nen de kortste keren werd het tot een stuk Ijzer vervormd, alleen nog ge schikt voor de vuilstortplaats Mld- denZeeland. Toen mevrouw Sanders buiten kwam. was het onderstel al verdwenen. De mensen van de reini gingsdienst gaven hun fout toe, maar terug te halen was de 'halve' kinder wagen niet meer Na overleg met de reinigingsdienst werd snel besloten tot een voor alle partijen bevredigende oplossing De heer Aukes van de reinigingsdienst: 'Dat onderstel is abusievelijk Ingela den. toen mevrouw Sanders al met haar zoontje naar binnen was. Achteraf merkten we pas dat het fout was. Omdat het bijbestellen van een nieuw onderstel zeker drie maanden duurt, mag mevrouw Sanders op kos ten van de gemeente een nieuwe kin derwagen gaan halen. Je kunt ze moeilijk drie maanden laten wach ten. want dan kan de baby misschien al wel lopen. Mevrouw Sanders toonde zich don derdagmiddag bijzonder tevreden over de wijze waarop de reinigings dienst het probleem heeft opgelost. 'Ik was helemaal niet zo blij toen ik zagwat er was gebeurd. Maar ik moet zeggen dat ik bijzonder tevreden ben over de manier waarop dit is opge lost Ik heb Inmiddels een nieuwe kinderwagen. En de rekening heb ik naar de gemeente mogen sturen' De heer Aukes: Het Is soms moeilijk. Als wy spullen laten staan, is het niet goed. maar als we alles meenemen, kunnen er ook wel eens problemen ontstaan'. loos waren, omdat de tegenstellingen over het onderwerp onafhankelijke vrije vakbond te groot waren. Oproep Vanuit het stakingshoofdkwartier in Gdansk deed stakingsleider Lech Wale sa een oproep aan de Polen de stakin gen binnen de perken te houden en niet verder uit te breiden. Het was donder dagavond onzeker of Walesa al dan met zijn oproep via radio en televisie zou herhalen, zoals was aangekondigd. Walesa, die 14 dagen geleden nog zon der werk was en op de zwarte lijst stond vanwege zijn aandeel in de economi sche opstand van 1970 en 1976. had ln de loop van donderdag ingestemd met het verzoek van de Poolse regering via radio en televisie het Poolse volk te overtuigen van de zinloosheid van uit breiding van de stakingen, omdat ge vaar van ingrijpen van buitenaf langza merhand niet meer uitgesloten is. Donderdag waren een half miljoen Po len in staking, terwijl in de ochtend de onderhandelingen voortduurden. Be langrijkste agendapunten bij die on derhandelingen waren: afschaffing van de censuur en persvrijheid. Volgens geruchten zou er een breuk dreigen binnen het stakingscomité, waarvan sommige leden bereid zouden zijn concessies te doen aan de regering en aan het werk te gaan. erop vertrou wend dat de regering haar woord houdt en over de verschillende kwesties latei- verder onderhandelt. Anderen, volgens berichten de meer derheid. zouden de staking tot het bit tere einde willen doorzetten, omdat ze bang zijn. zoals in het verleden, op nieuw met een kluitje in hel riet te wor den gestuurd Een woordvoerder van de Poolse rege ring heeft .dinsdag gewaarschuwd dat de situatie in Polen onhoudbaar is ge worden. Hij beschuldigde wat hij noem de 'anti-sociallstlsche' elementen ervan dat zij extremistische eisen stelden. G ie rek Het officiële Poolse nieuwsagentschap (Slot zie pagina 3 kolom 2) 'Van onze onderwljsredacleur DEN HAAG - Hel onderwijsveld heeft zonder uitzondering met grote verbij stering kennis genomen van de plan nen die minister Pais heeft met de sala rissen van de onderwijsgevenden. De vele miljoenen (de geruchten variëren van vierhonderd tot achthonderd mil joen gulden! die het departement van onderwijs en wetenschappen volgens de minister moet inleveren om de be groting rond te krijgen, zouden vol gens die plannen voor het grootste deel door een forse salarisvermindering op gebracht moeten worden. De onder wijsbegroting die dit jaar ongeveer 23 miljard gulden zal bedragen (ongeveer een vijfde van de hele begrotingi. gaat voor bijna 85 procent op aan salarislas ten. J G.M van Wegberg, de voorzitter van de KOV (Katholieke Onderwijs Vakor ganisatie'. met 53.000 leden de grootste onderwijsvakorganisatie in ons land. heeft het over een „overval" van de mi nister „We wisten van mets Dezelfde dag dat hij zijn plannen ventileerde bij de pers. hadden wij nog het maande lijks overleg met hem Met geen woord heeft hij erover gereptDat minister Pais deze maandelijkse ontmoeting met de vakbonden niet heeft aangegre pen om zijn plannen alvast even toe te lichten, is bij een aantal deelnemers aan dat overleg duidelijk ln het verkeer de keelgat gescholen Maar wat ik hem nog meer kwalijk neem. is het feit dat hli de gevolgen van zijn politieke nederlaag in het kabinet op onze bor den schuiftEn Van Wegberg vervolgt resoluut .Ais Pais een vent was ge weest. had hij moeten opstappen Van Wegberg komt na een snelle bere kening op een achteruitgang in salaris voor de onderwijsgevenden van gemid deld 2 procent als de plannen t an de minister werkelijkheid worden .Wij worden als onderwijsgevenden op deze manier drie keer gepakt. Eersi als Ne derlander in het kader van een landelij ke loonmaatregel, dan als onderwijsge venden samen met de ambtenaren via de extra kortingen op de trend en dan nu als onderwijsgevenden Dat is na tuurlijk onaanvaardbaar Het komt er op neer dat wij het behoud van de kwa liteit van het onderwijs zelf moeten gaan betalen I IK >11 De voorzitter van de ABOP 'Algemene Bond van Onderwijzend Personee- 142 000 1edeni J van den Bosch heeft ook weinig goede woorden over voor de presentatie van minister Pais Een op lossing in de salaire steer zat er natuur lijk wel in. maar wat ons overvalt is de presentatie. Ik kan natuiu lijk met voor uit lopen op beslissingen van onze be leidsorganen. maar ik denk dat ook zij ei zich niét Indzaam bij neer zullen lég gen.' Het NGL 'Nederlands Oenooi- schap van Leraren 17.000 ledeni is bij monde van voorzitter F. J Roots, het felst in zijn reactie Pais had moeten zeggen dit kan ik niet maken ik slap op! Ik kan u verzekeren dat we hem dan lid van verdienste van het NGL hadden gemaakt Dan was hij een groot minis ter. een voortreffelijk werkgever ge weest.' Ook Roefs heeft grote bezwaren tegen het extra inleveren door onder wijsgevenden Hij rekent voor dat zij vanaf 1978 al meer dan 11 procent in koopkracht achteruit zijn gegaan .Wil hadden nooit bezwaar gemaakt tegen een algemene loonmaatregel, maar dit is ie eek Hel NGL heeft uit protest elk overleg met het ministerie opgeschort. Het hoofdbestuur sluit staking niet uit. Roefs stelt nadrukkelijk dat realise ring san de plannen van Pais ver schrikkelijk zal zijn voor het onder wijs. Hij noemde een aantal actiemogelijk- heden; geen medewerking meer aan de buitenschoolse activiteiten, stipt heidsacties. geen medewerking meer verlenen aan de grote onderw ijskundi- ge veranderingen en als klap op de vuurpijl „de actie tien", iedereen een tien geven voor proefwerken en voor examens. Of de plannen van minister Pais juri disch haalbaar zijn. staat ook niet vast. De ABOP is ervan overtuigd dat een eenzijdige salarismaatregel van de mi nister zonder meer met succes voor de rechter bestreden kan worden. Minister Pais heeft aangekondigd na het indienen van de begroting met de vakbonden over de maatregelen te wil len praten. De voorzitter van de NFO (Nederlandse Federatie san Onder- svijsvakorganisaties. waarbij in totaal ruim 125.000 onderwijsgevenden zijn georganiseerdI. F. van Moorsel daar over: „We moeten straks gemiddeld 2600 gulden per jaar inleveren. Het is erg bout van de minister om te stellen dat wc met hem gaan praten over hoe De Protestants Christelijke Onderwijs vakorganisatie iPCO' meent dat het onderwijs inderdaad de hoeksteen is van het beleid van dit kabinet het zui- nigingsbeleid. Het gaat evenwel niet aan om het onderwijs, dat er voor de gehele bevolking is. te laten inleveren met als enig doel het failliete bestekbe- leid van dit kabinet te redden Wanneer de bewindsman zich beslist niet met het kabinetsbeleid kan vereni gen. moet hij zijn verantwoordelijkheid aanvaarden en verstrekken, aldus voor zitter Han Qunneman van de PCO Het CNV heeft een voor dinsdag afge sproken onderhoud met de minister af gezegd. „Nu de vertrouwensrelatie tus sen de minister en de onderwijsvakor ganisaties is verbroken willen we niet met de minister praten. We staan ach ter onze onderwijsvakorganisatie", al dus een CNV-woordvoerder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1