PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Principe-akkoord in Polen met stakers Overleg metaal en havensleepdienst mislukt Ethiopische troepen vallen Somalië binnen Spoedig gesprek verwacht over beperking raketten OVERLEG WORDT VANDAAG VOORTGEZET STIL PROTEST Bij M en T in Sloe vrijwel zeker 36-urige werkweek WAARSCHIJNLIJK VOLGENDE MAAND MET STEUN JA CHTBOMMENWERPERS Nederlander vast in Saoedi-Arabië [erst mist, later zon groog en perioden met zon, in de och- •ind eerst nog plaatselijk mist Middag- imperatuur ong 22 graden. Tot matig •/^nemende wind uit zuid tot zuidwest 23e jaargang no. 202 londerdag 28 augustus 1980 KEUKENCENTRUM 't HOEKJE VAN GOES Koningstraat 9, tel. 01100-14160 KELLER EN BOSCH KEUKENSPECIALIST Rijk Noord en arm Zuid jan onze redactie economie i OETERMEER, ROTTERDAM - De io-onderhandelingcn in de metaal ijnmislukt. Breekpunt was de eis van werknemersorganisaties voor een Kinronde van 1 procent voor iedereen, lok de onderhandelingen tussen de trvoersbonden en Smit Internationa- [over een nieuwe cao voor de havcns- gpdienst in Rotterdam zijn gistcr- ïond afgebroken. ooraitter ir. W. J. ter Hart van de werk- eversvereniging in de metaal FME erklaarde woensdagavond na afloop fin vijf uur moeizaam onerhandelen dat een algemene loonronde voor de werkgevers onacceptabel is „Dat werkt kostenverhogend en er staat niets tegenover", aldus Ter Hart. Werkgevers en -nemers waren het in middels al wel eens geworden over een wijziging in de beloningsverhoudingen op grond waarvan vooral goed vakman schap beter zou worden gewaardeerd. De werkgevers kunnen zich hier wel in vinden, omdat tegenover de hoge kos ten een verbetering van het arbeidskli maat staat. Bovendien wodt de concur rentiepositie daar niet door aangetast. Verder was overeenstemming bereikt over het Instellen van een studiegroep, die moest gaan bekijken wat er gedaan kan worden aan het hoge (ziekte) ver zuim De werkgevers waren ook bereid tot het geven van 22 vakantiedagen met daarnaast voor dit jaar nog twee roostervrije dagen en voor 1981 drie roostervrije dagen. Al deze punten van overeenstemming staan nu weer volledig op losse schroe ven. Ter Hart: „We hebben geen nieuwe afspraak gemaakt om weer bij elkaar te komen. We gaan nu naar onze achter ban". De vakbonden - CNV. FNV. Unie BLHP en HPME - zitten ondertussen volledig op één lijn. FNV-onderhandelaar Rijkse: „Daarvoor danken we de werk gevers". Uitdrukkelijk lieten de bonden weten dat hun vertrekpunten bij het in gaan van de onderhandelingen aller minst vlak bij elkaar lagen. Zo ging de FNV begin dit Jaar nog uit van een loonsverhoging voor iedereen van 2 procent. Ook voorstellen die „materieel totaal niets te betekenen hebben", konden in de ogen van de werkgevers geen genade vinden. CNV-hoofdbestuurder Bas Nieuwland: „Zo hebben wij bijvoor beeld gevraagd buitenlandse werkne mers op mohammedaanse feestdagen niet te verplichten tot overwerk maar hen in de gelegenheid te stellen op zul ke dagen een snipperdag te nemen. Het kost niets extra, maar het antwoord was „nee". De cao-onderhandelingen voor de ha vensleepdiensten zijn afgebroken na dat de directie van Smit Internationale' in Rotterdam een essentieel artikel uit de arbeidsplaatsenovereenkomst ge schrapt wilde zien. Dat artikel behelst dat in de looptijd van de cao geen col lectieve ontslagen mogen vallen. In eerdere onderhandelingen maand was wel met Smit overeenstem ming bereikt over 1 procent loonstij ging, een extra vakantiedag en behoud van het prijscompensatiesysteem. De nieuwe cao zou een looptijd moeten hebben van twee Jaar De werknemers van de havensleep diensten zullen zich nu gaan beraden over het conflict. Of er opnieuw stakin gen komen, zoals in het najaar van 1979, wilde een woordvoerder van de Vervoersbondcn nog niet zeggen. De cao regelt de arbeidsrechten en -plich ten voor 500 man. FARSCHAU - Na onderhandelingen tussen de stakers van de Lenin-scheepswerf in het Poolse Idansk en regeringsvertegenwoordiger Jagielsky heeft een van de woordvoerders van het sta- ingscomité, Andrzej Gwiazda, bekendgemaakt dat er in principe overeenstemming is over de ormingvan vrije vakbonden in Polen en dat er bij de regering nu bereidheid bestaat om verder te raten over deze belangrijke eis. Volgens woordvoerder Gwiazda moet een en ander echter Uitbreiding aridisch worden omschreven en dat kost even tijd. meerdere malen in bedekte bewoordin gen gesproken over grote problemen die het Poolse volk boven het hoofd hangen indien het niet snel orde op za ken stelt. ie Poolse vice-premler Jagielski zei jensdagavond voor de televisie dat de colse regering en het overkoepelend ïkingscomité in Gdansk op de mees- punten in principe overeenstemming ebben bereikt. Jagielski onderstreep- toerisme Het vakantieseizoen 1980, met vijf we ken slecht weer in de drukste periode, blijkt aan het eind van de rit toch nog redelijk te zijn gelukL Campinghou ders in Zeeland hebben de Indruk dat het naseizoen het jaar goed maakt Ook ai zijn de schoolvakanties afgelo pen. er is nog steeds sprake van enige drukte. PAGINA 3 uitkeringen De uitkeringen blijven gekoppeld aan het minimumloon dat de gemiddelde stijging van de cao-lonen in het be drijfsleven zal volgen. De regering wil de gestegen ollepriizen niet meer vla de prijscompensatie aan de werkne mers doorberekenen, maar zal over de ze zaak eerst advies vragen aan de So ciaal Economische Raad strategie Na de val van de sjah van Iran. de Ame rikaanse 'waakhond' aan de Perzische Golf. en de Russische inval In Afgha nistan. maken de VS haast met een nieuwe verdedigingsstrategie die de vitale olieaanvoer veilig moet stellen en graven zich in rondom de Perzische Golf. PAGINA 7 onderwijs I Het onderwijs aan volwassenen in Zee land groeit bijzonder snel. Ten opzich te van vorig jaar Is de belangstelling voor de volwasseneneducaUc met liefst 25 procent toegenomen Vooral de nieuwe cursus Spaans van de Zeeuwse Dag-Avondscholengemeen schap trekt veel leerlingen. PAGINA 17 ajax Ajax heeft gisteravond Roda JC met 4-2 verslagen Een 0-2 achterstand kon de Amsterdammers niet van de over winning afhouden. De club uit De Meer draaide na een wat zwakker be- Jgin Roda bij vlagen dol PAGINA 25 huurwoningen Het Bouwpensloenfonds zal dit Jaar en volgend Jaar ruim 500 miljoen gulden investeren in de bouw van 3500 pre miehuurwoningen Nu de dynamische koslprijshuurregellng begin 1980 is bij gesteld heeft het bestuur van het fonds besloten eigen woningbouw voortva rend ter hand te nemen Nieuws uit Zeeland: 2, 5 en 7. IBinnen- en buitenland: 3,9 en 15. Opinie: 4. Sport: 17 en 19. Hobby: 21. Firato: 23. Radio en televisie: 24. Financiën: 25. te ook dat er nog steeds verschillen van mening bestaan. Hij vertelde niet waar over Wel liet hij weten dat het beperkte comité van deskundigen dat zich de af gelopen dagen speciaal heeft bezigge houden met de vrij vakbonden, donder dag opnieuw zal bijeenkomen om over de resterende geschilpunten te praten. Onafhankelijke vrije vakbonden is de sleutelkwestie in de Poolse crisis. Daar aan hebben zelfs een angstaanjagend artikel in het partijblad van de Poolse communistische partij Trybuna Ludu woensdag en een preek van gezagheb bende kardinaal Stefan Wyszynskl niets kunnen veranderen. In het artikel van het partijblad werd beschreven dat het Poolse volk op weg Is naar een cata strofe en werd gewaarschuwd dat het bestaan van het Poolse volk op het spel staat. Bijna onverhuld refereerde het blad aan een mogelijke Russische inva sie in Polen. De druk van de Russen lijkt de laatste dagen groter te zijn geworden. Volgens diplomatieke waarnemers heeft Mos kou de nieuwe Poolse leiders gewaar schuwd snel een einde te maken aan de zich steeds verder uitbreidende stakin gen. Het officiële Russische persbureau Tass beschuldigde woensdag het Wes ten van „inmenging" in Poolse aangele genheden. .Anti-socialistische elemen ten zijn in Polen aan het werk om het land van het socialistische pad af te brengen aldus Tass. Ook in de Poolse media werd vandaag VLISSINGEN - Het personeel in ploe gendienst van het chemisch bedrijf M en T International in het Vlissingse Sloegebied kan vermoedelijk in 1981 als eerste in Zeeland zeker zijn van een arbeidstijdverkorting van 40 naar 36 uur. Dit opmerkelijke resultaat werd be reikt tijdens de onderhandelingen over de nieuwe cao voor 1981 die woensdag werden gehouden. De vakbonden toon den zich Woensdagavond zeer tevreden Slot zie pagina 5 kolom 1 Ondanks de waarschuwingen van de Poolse regering van een dreigend lot. breiden de stakingen zich van de Balti- sche havens naar het binnenland uit. Vanuit dissidentenkringen, die in War schau weer actief beginnen te worden, werd triomfantelijk gemeld dat de sta kingen ook zijn overgeslagen naar Bres- lau en Lodz lop twee na de grootste ste den van Polen) en naar Olsztin. Lublin. Slupsk. Tarnov. Przemysl en Nova Hut- ta. In Breslau is het openbaar vervoer dinsdag lamgelegd en is een nieuw overkoepelend stakingscomité opge richt. Naar woensdag bekend gemaakt ls. is op de plenaire zitting van de centrale raad van de vakbonden in Warschau dinsdag gediscussieerd over een nieu we arbeidswet. Het is de bedoeling dat die nieuwe wet nog in de loop van dit jaar in het parlement isejmi aangeno men wordt. In de wet zullen de bevoegd heden van de regering en de vakbonden zeer nauwkeurig zijn afgebakend. Bo vendien zal zij het stakingsrecht for- iSlot zie pag. 9 kol. 1) VLISSINGEN - Als protest tegen het besluit van de Nederlandse re gering haar ambassade van Jeru zalem naar Tel Aviv te verplaat sen, heeft de Vlissingse geschiede nisleraar P. Kamermans vanaf het balkon van zijn flat op de boule vard de Israëlische vlag halfstok uitgehangen. Hij zegt teleurge steld te zijn over het besluit, dat niets anders betekent dan „het zwichten voor de Arabische druk", zo meent de heer Kamermans, die tevens lid is van de Zeeuwse werk groep „Steun aan Israël". „Dit is niet het einde van het toege ven aan Arabische chantage! maar nog maar een begin. Wel heb ik be grip voor de moeilijke situatie waarin de Nederlandse regering verkeert, omdat zij ook geen steun krijgt van de andere Westeuropese landen. Het toegeven aan de Arabi sche druk zal echter tot niets lei den", vreest de heer Kamermans. Hij heeft gemeend de vlag halfstok te moeten hangen uit „stil protest" tegen het besluit De Zeeuwse werkgroep waarvan hij lid is, houdt zich onder meer bezig met het ge ven van voorlichting over Israel en het bestrijden van onjuiste en on eerlijke informatie. Daarnaast houdt de werkgroep zich bezig met het organiseren van inzamelings acties voor werkprojecten in Israel. De werkgroep is onder meer verte genwoordigd met een stand op de Vlissingse braderie, waar men naast het geven van voorlichting, geïmporteerde artikelen uit Israël verkoopt ten bate van de werkpro jecten. Daaronder valt ook het ver kopen van de Israèlische vlag. Terwijl de onderhandelingen voortduurden deed gisteren deze Poolse stakers een dutje. WASHINGTON (REUTER) - De Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie zul len waarschijnlijk volgende maand in leidende besprekingen houden over een beperking van de rakelten voor de middellange afstand in Europa. Dit is woensdag van de zijde van westelijke diplomaten in Washington vernomen. Verwacht wordt dat de ministers van buitenlandse zaken van de twee lan den. Edmund Muskie en Andrei Gro- myko. de kwestie zullen bespreken wanneer zij in september de zitting van de algemene vergadering van de Ver enigde Naties bijwonen. Of de officiële onderhandelingen dan direct zullen be ginnen. konden genoemde diplomaten niet zeggen. President Leonid Brezjnjev heeR vorige week in brieven aan president Carter en de leiders van andere NAVO-landen het westelijke bondgenootschap ervan be schuldigd dat het de besprekingen ver traagt. Aanvankelijk pleitte de NAVO in december al voor besprekingen over beperking van de raketten voor de mid dellange afstand in Europa. Dat ge beurde toen de NAVO plannen bekend maakte voor de plaatsing van 572 nieu we Amerikaanse raketten in West-Eu ropa. als antwoord op de moderne Rus sische raket SS-20. De Sowjet-Unie stel de in eerste instantie als voorwaarde voor dergelijke besprekingen, dat de NAVO haar plannen ten aanzien van de 572 raketten moest opgeven Deze eis liet Brezjnjev echter vallen toen bonds kanselier Helmut Schmidt hem in juni jl bezocht. De Verenigde Staten en West-Duits- land hebben dinsdag gezegd dat de Amerikaans-Russische besprekingen over een beperking van de atoomwa pens in Europa voor de middellange af stand spoedig kunnen beginnen. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Edmund Muskie. en zijn Westduitse collega. Hans-Dietrich Genscher. kondigden dit aan na een ontmoeting van drie uur waarbij is ge sproken over de brief die de Russische president Brezjnjev vorige week heeR gestuurd aan de westelijke bondgeno ten. Van Agt Brezjnjev heeR ook premier Van Agt <Slut zie pag. 9 kol. 1) NAIROBI (REUTER) - Ethiopische troepen zijn woensdag met steun van jachtbommenwerpers het noordwes ten van Somalië binnengetrokken, zo heeft radio-Mogadishu bekendge maakt. Volgens dit Somalische slation trokken de Ethiopische militairen bij Borama over de grens, terwijl jacht bommenwerpers andere plaatsen in het gebied aanvielen. Somalische eenheden brachten, vol gens dit bericht, de aanvallers tot staan, maar de strijd duurde voort. Een van de Ethiopische vliegtuigen werd neergeschoten, waarbij de piloot om kwam Het was de eerste maal in het langduri ge territoriale conflict tussen de twee landen dat Somalië zijn buurland van grensoverschrijding betichtte. Wel was eerder door de regering ln Mogadishu melding gemaakt van Ethiopische luchtaanvallen op doelen langs de grens. Ogaden Somalië maakt aanspraak op de Oga- denwoestijn. een gebied binnen de Ethiopische grens met Somalische be woners Mogadishu spreekt van 'bezet West-Somallè' In 1977-1978 werd een oorlog over dit gebied door Ethiopië met Russische en Cubaanse hulp ge wonnen, Twee weken geleden maakte Ethiopië melding van een Somalische inval die zou zijn afgeslagen Somalië sprak te gen dat zijn troepen de grens zouden hebben overschreden. Volgens Moga dishu ging het om Somalische guerrilla strijders K rediet Vorige week maakte Washington be kend dal hel Somalië militaire kredie ten ter waarde van 40 miljoen dollar had verleend als gedeeltelijke vergoe ding voor het gebruik van militaire fa ciliteiten in dat land. Ethiopië gaf toen als reactie dat hierdoor het conflict in de zogenoemde 'hoorn van Afrika' zou worden verergerd. JLye Verenigde Naties heb ben de goede gewoonte op ge zette tijden conferenties te houden over problemen, die de gehele wereld aangaan Op dit moment wordt een derge lijke vergadering gehouden in het ge bouw van de VN in New York: veertien dagen lang praten vertegenwoordigers van bij de VN aangesloten landen over de internationale economische situa tie. In feite gaat het om een nieuwe ron de in de Noord-Zuid-dialoog, het perio diek op gang komende gesprek tussen de rijke industrielanden - hoofdzake lijk op het noordelijk halfrond - en de arme ontwikkelingslanden van het zuidelijk halfrond Aanvankelijk lag het in de bedoeling van gedachten te wisselen over de nieuwe (derdel tienja rige ontwikkelingsperiode van de VN, maar met name de steenrijke landen van de OPEC hebben hel begin deze week begonnen overleg in de richting van de Noord-Zuid-dialoog kunnen stu ren. Doel van de conferentie is de ont wikkelingsstrategie voor de jaren tach tig uit te zetten. Geen geringe opgave als men weet. dat wat de afgelopen twintig jaar ook is bedacht om de wijde kloof tussen de arme en de rfjke landen te dichten, alleen maar tot gevolg heeR gehad, dat de rijken rijker en de armen armer zijn geworden. De ontwikke lingslanden hebben tot nu toe tever geefs storm gelopen op het machtige financiële noordelijke bolwerk. H« Let is een uitgemaakte zaak. dat de conferentie op een voor alle partijen on gunstig tijdstip komt. Rijk en arm lij den onder de wereldwijde economische crisis. Maar Noord-rijk is er materieel gezien nog altijd oneindig veel beter aan toe dan Zuid-arm. En degenen, die de economische crisis aangrijpen om de boot af te houden, kan voor de voeten worden geworpen, dat ook in tijden van hoogconjunctuur, toen met name de westerse industrielanden een steeds groter deel van de koek opeisten, slechts mondjesmaat aan ontwikke lingshulp ls gedaan. De VN-norm voor ontwikkelingshulp van 0.7 procent van het bruto nationale produkt wordt lang niet door alle daarvoor ln aanmerking komende landen gehaald. Nederland ts éên van de weinige landen, die gunstig afsteekt. Ons land komt tot een percen tage van 0,93. Een van de belangrijkste 'geldverschafTers' aan de ontwikke lingslanden is de Verenigde Staten. Een bedrag van 4,5 miljard dollar is niet niks, maar het is nauwelijks een kwart van de norm (0,19 procent) en zelfs één miljard minder dan twee jaar geleden. Het gaat te ver om van een failliet van de ontwikkelingshulp te spreken, maar als hulp van mens tot mens schieten de noordelijken op dit punt schromelijk tekort. De 'e (arme) ontwikkelingslanden heb ben bij de rijke industrielanden de gi gantische schuld van meer dan zeven honderd miljard dollar De meeste ont wikkelingslanden zijn olie-arm; het be tekent, dat zij voor eigen verbruik op de steeds duurder geworden OPEC-lan- den zijn aangewezen. Gestegen olieprij zen, geldontwaarding en werkloosheid achtervolgen de arme landen. Ook de industrielanden krijgen daar een niet onaanzienlijk deel van - denk b. v. aan de twee miljoen werklozen in Groot- Brittannie, meer dan tijdens de wereld crisis van de jaren dertig - maar zij zijn beter gewapend tegen dergelijke pro blemen. Men moet niet verwachten, dat de VN-vergadering een oplossing zal aandragen voor de problemen. Daar voor zijn ze te complex. Toch is het zaak. dat de rijke industrielanden dc signalen uit de derdewereldlanden goed verstaan. Misschien ook moet naar een geheel nieuwe filosofie als draagvlak voor ontwikkelingshulp wor den gezocht. In een rapport van de com missie-Brandt, dat in deze speciale VN- zitting aan de orde komt, wordt 'het ge meenschappelijk belang van de mens heid' als een moreel argument voor ont wikkelingshulp aangevoerd. Als de VN- vergadering dót kan omzetten ln con crete daden, begint de derde VN-ronde voor ontwikkelingswerk de jaren tach tig met nieuw élan. Dim DEN HAAG (ANP)-Op verdenking van illegale handel in sterke drank zit sinds enkele maanden de 47-jarige Ne derlander Jan R. gevangen in Saoedi- Arabie. De datum waarop een proces tegen hem zal beginnen, is nog niet definitief, aldus het ministerie van buitenlandse zaken De Nederlander, die waarschijnlijk al geruime tijd in Saoedi-Arabie wnont, wordt zeer geregeld door ambassade mensen in de gevangenis van Alkhobar bezocht. De toestand waarin hij ver keert zou redelijk zijn. - Uit een muurkluis in het houtver- werkingsbedrijf Northgo op het indus trieterrein in Katwijk, zijn woensdag middag alle loonzakjes met een totale inhoud van 16 000 gulden gestolen. Volgens de politie kon de dief toeslaan omdat de kluis niet dicht was Dc dader is nog niet gevonden. De politie heeft wel aanwijzingen, maar kon daar in verband met het onderzoek geen nade re mededelingen over doen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1