O PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Regering wil stroom Surinamers indammen Milde reactie Israël op verplaatsing ambassade Concessies gaan de stakers in Polen nog lang niet ver genoeg Mysterieuze bol aangespoeld op werkeiland Oosterschelde autn adria 'ISUMPLICHT WORDT OVER WOGEN vandaag ide Unifil-bruid op Schiphol Benzine goedkoper STAKINGSRECHT WORDT ERKEND 223e jaargang no. 201 Woensdag 27 augustus 1980 Rustig weer Ten noorden van de grote rivieren iroog en zonnig. Ten zuiden van de gro- lerivieren wolkenvelden mei een kleine tons op een bui. vit- marconistraat ei De restanten van de maandagavond door twee Zierikzeese jongens op het werkeiland Neeltje Jans in de Oosterschelde gevonden piepschuimbol. VLISSINGEN - Het ministerie van volksgezondheid stelt een onder zoek in naar de herkomst en de in houd van de mysterieuze witte bollen, waarvan exemplaren zijn aangespoeld op het strand van 's Gravenzande en op het werkei land Neeltje Jans in de monding van de Oosterschelde. Twee jon gens uit Zierikzee deden de tweede vondst maandagavond op het werkeiland, nadat eerder die dag de twee vinders van een soortgelij ke bol in 's Gravenzande met ver lammingsverschijnselen en adem halingsmoeilijkheden in het Haag se ziekenhuis 'De Leijenburg' moesten worden opgenomen. Vol gens een woordvoerder van de po litie te 's Gravenzande heeft dit tweetal het ziekenhuis dinsdag ge heel hersteld verlaten. De twee Zierikzeese Jongens heb ben volgensde rijkspolitie op Schouwen-Duiveland. samen met een familielid en twee personeelsle den van een bij de Oosterschelde- werken betrokken aannemingsbe drijf. zonder het te beseffen een waarschijnlijk bijzonder gevaarlijk spelletje gespeeld. Ze hadden de witte bol uit elkaar gehaald en het binnenste bolletje met een voorha mer op een betonnen paal kapot ge slagen. waarbij een hoopje rubber achtig poeder vrijkwam. De Zierik zeese jongens zeggen van hun 'ac tie' geen nadelige gevolgen te heb ben ondervonden. Toch heeft de politie hen aangeraden een arts te raadplegen. Inhoud en herkomst van de bollen, ter grootte van een voetbal van wit piepschuim, zijn nog steeds een raadsel. De politie waarschuwt de mensen de bollen niet te openen en de vondst onmid dellijk bij de politie te melden. De brandweer van 's Gravenzande heeft de daar gevonden bol dinst dagavond naar TNO in Rijswijk (Slot zie pag. 2 kolom 7) s wed- ïeeteiï)EN HAAG - De regering wil al per 1 september maatregelen nemen om de komst van grote toepen Surinamers naar ons land tegen te houden. Dat meldden Haagse kringen dinsdag na een eheim gesprek tussen minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken), staatssecretaris Haars justitie), en de Tweede-Kamercommissies voor buitenlandse zaken en justitie. Jzeer vertrouwelijke overleg - de leden mochten zelfs niet vertel- arover het gesprek met de minis- is gegaan - werd niettemin dui- auto ijnofl jspojm delijk dat de regering overweegt voor Surinamers een visumplicht in te stel len. Daarbij denkt men er aan. zo'n visum plicht al aanstaande maandag te laten ingaan, zo verluidde het dinsdag in wel ingelicht kringen. Dat zou dan beteke nen dat de regering vervroegd een eind irder rd een erdoor niging lse rak RIJn-Schelde-Verolme heeft goede ver pachtingen dat de onderhandelingen over de levering van een fregat van de Kortenaer-klasse aan Nleuw-Zecland positief zullen aflopen. Met de order een bedrag van twee tot driehon- i miljoen gulden gemoeid zijn. PAGINA 3 zeeslag Met behulp van waterkanonnen en op roerpolitie heeft de Franse politie ge probeerd een eind te maken aan de blokkade van de oliehaven Antlfer bij Le Havre. De 'slag' duurde drie kwar tier, elf marineschepen bestookten een twintigtal treilers die het herstel be moeilijkten van de bebakenlng van de vaargeul, die door de vissers was weg- ide» trijdto Luifel' •ld vol 14 pi .devia Pouwö •ouwDt heerK -de ha sen-n* Iers-ree i Wat» De hS 9 Me SU* Ktol roe tallaert ng Dt van 15 vandel- >zen uit ;ocht« bij hel lof van die Neder- groe- igaden Als gevolg van de voortdurende ge vechten tussen Ethiopië en Somalié om het bezit van de Ogaden, hebben meer dan een miljoen mensen het uit gestrekte savannegebied moeten ver aten. De grootste vluchtelingen stroom ter wereld voert naar Somali sche kampen, waar de omstandtghe- dennauweliJksrooskleurigerziJn. Er is tóngend behoefte aan medicamenten, tenten, dekens, levensmiddelen en me dische zorg. Deze week begint ln ons tad een speciale actie van het Inter nationaal Christelijk Steunfonds voor bolp aan de vluchtelingen. PAGINA 7 verstaanbaar 9e onderwijsinstelling voor Zeeuwse imbtenaren, de bestuursschool Zee- tad, wil proberen de ambtenarentaal totaanbaar te maken Door het In stellen van een cursus taalgebruik hopt de bestuursschool het vaak te «persoonlijke taalgebruik van de overheidsdienaren te verbeteren. foedkope vlag J*6 internationale organisatie van takvaartreders (Intertanko» gaat vol- tside week in Genève praten over het fta van de Verenigde Noties om het "-ren onder goedkope vlag geleidelijk Ik schaffen. Intertanko is niet van Pta zich de voordelen van de goedko- kvlag te laten afpakken en de verga ring ln Gen ève heeft tot doel na te Sta hoe het VN-plan kan worden te- pngewerkt. SCHIPHOL - De 19-jarige Unifil- militair René Beugelsdijk uit Noordwijk heeft dinsdagmiddag op Schiphol zijn Libanese bruid, de Zaineb Achmed (18), in de ar men gesloten. Beugelsdijk zelf keerde eind vorige maand ai in ons land terug. De Unilil-overste Steenaert, die eerder deze week zei dat verliefde Unifil-soldaten eigenlijk naar huis zouden moeten worden gestuurd om moeilijkheden te voorkomen met de familie van Libanese scho nen, heeft in het geval van René in ieder geval ongelijk gekregen. René: ,,Het contact met de ouders van Zaineb is altijd heel goed ge weest en nog goed En wat mijn ei gen familie betreft die vonden het prachtig. Mijn ouders zeiden als je oud genoeg bent om met een ge weer in Libanon te lopen, ben je ook oud genoeg om te trouwen." René moet lachen om het verhaal dat in ons land circuleerde, dat hij 5000 gulden aan bruidsschat aan Zaineb's familie zou hebben moe ten betalen. „Ik had 5900 gulden nodig om een ticket te kopen voor mijn vrouw, om haar paspoort te regelen, en voor onderhoudskosten in de tijd dat ik weg was." Hethuwelijk werd 16 juli in Liba non gesloten. 30 juli keerde René Beugels terug uit Libanon. wil maken aan de vestigingsovereen komst die in 1975 met Suriname werd gesloten. Volgens die overeenkomst hoeven Suri namers die zich bij de Nederlandse grens melden geen visum te hebben, ais ze zeggen binnen drie maanden terug te zullen gaan. Vinden ze echter in die drie maanden werk en hulsvesting in ons land. dan krijgen ze een verblijfsver gunning. Zo kunnen ze dan permanent in ons land blijven. In de praktijk is het niet moeilijk geble ken aan die twee voorwaarden te vol- (Slot zie pag. 3 kol. 6) DEN HAAG (ANP) - De benzineprijs gaat met vrij grote zekerheid maandag omlaag. Een woordvoerder van het mi nisterie van economische zaken ver klaarde dinsdag desgevraagd, dat maandag de nieuwe prijzen voor aard- olieprodukten ingaan. Gezien de prijsontwikkeling op de vrije oliemarkt ligt het volgens de woord voerder in de lijn der verwachtingen dat de benzine goedkoper gaat worden. Hij kon niet meedelen hoeveel de prijsver laging zal bedragen. AMSTERDAM - Klassiek en modem gaan hand in hand op het meestentijds rustige metrostation Verrijn Suartwegin de Amsterdamse Bijlmermeer. Sta tionsbeambte Harry Elenbaas blaast daar onder een zomers zonnetje in zijn rustige uurtjes altblokfluit, terwijl passerende metromachines hem met hun hoorn kort maar krachtig ondersteunen. Harry heeft reeds één jaar leshij is niet ontevreden over zijn baan. KAMER BESPREEKT MORGEN BESLUIT REGERING JERUZALEM/DEN HAAG - Met een uiterst milde verklaring, doorspekt met een zekere mate van vergevingsge zindheid, heeft de Israëlische regering gereageerd op de mededeling van Ne derland haar ambassade van Jeruza lem naar Tel Aviv te verplaatsen. „De regering van Israël heeft met ge voelens van diepe spijt en droefheid het besluit van de Nederlandse rege ring haar ambassade uit Jeruzalem weg te halen ontvangen. De regering wenst haar diepgaand mededeleven te betuigen aan de regering en volk van Nederland, die het hoofd hebben gebo gen onder de inmenging in hun betrek kingen met Israël", aldus de verkla ring Ir. de reactie van de Israëlische regering (Slot zie pagina 6 kolom 4) Van onze correspondent i top van deze bond niemand minder dan de. was in Warschau de Poolse eommu- bondsverkiezingen worden genouaen. Sociale Zelfverdediging, K WARSCHAUT - De Poolse arbeiders stakingsleider Lech Walesa, zo lieten zij nistische Centrale Vakbondsraad in Er is dan een nieuwe vakbondsraad, die Warschau aan buitenlands hehhen het recht om te staken. Dat Is Jaeielski onverdroten weten. Overi- SDOedzittine biieen. met ais resultaat, voleens ninnnen in clecemher hneen rtenten uemow it r Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en li. Binnen- en buitenland: 3 l Opinie: 4. 13. Radio en televisie: 15. financiën: 17. Van onze correspondent WARSCHAUT - De Poolse arbeiders hebben het recht om te staken. Dat is de eerste belangrijke politieke conces sie, die het centrale stakingscomité op de Lenin-scheepswerf in Gdansk (Dan zig) bij de dinsdagmiddag begonnen onderhandelingen met de regeringsde legatie, onder leiding van vice-pre mier Mieczyslaw Jagielski, heeft afge dwongen. Maar het is voor de stakers lang niet genoeg, ondanks alle ver gaande materiële concessies en belof ten. De regering is niet bereid de vrije en onafhankelijke vakbonden toe te staan die zij eisen, en de stakers willen in de top van deze bond niemand minder dan stakingsleider Lech Walesa, zo lieten zij Jagielski onverdroten weten. Overi gens werd de voor dinsdagavond vast gestelde onderhandelingsronde tussen het overkoepelend stakingscomïté en de regeringsdelegatie op de Lenin-werf in Gdansk, tot een later tijdstip ver daagd. Dit gebeurde op verzoek van de regeringsdelegatie. Vlce-premier Ja gielski, die deze delegatie leidt, is gis teravond naar Warschau teruggekeerd Inmiddels heeft de staking zich verder in Polen uitgebreid, zo heeft ae groep dissidenten van het KOR meegedeeld Terwijl Jagielski In Gdansk met het centrale stakingscomité onderhandel de. was in Warschau de Poolse commu nistische Centrale Vakbondsraad spoedzitting bijeen, met ais resultaat de val van de pas in februari benoemde vakbondsvoorzitter. Jan Szydlak. Bij de grote zuivering van afgelopen zon dag is Szydlak al uit het Politburo ge stoten. Szydlak is de man die zich tegen elke concessie heeft gekeerd die zou kunnen leiden tot hervorming van de door de staat gecontroleerde vakbeweging. De ze vorming zal volgens een belofte van onderhandelaar Jagielski aan de sta kers. voor het eind van het jaar wette lijk worden vastgelegd en bovendien zullen er nieuwe representatieve vak bondsverkiezingen worden genouaen. Er is dan een nieuwe vakbondsraad, die volgens plannen in december bijeen komt voor het bespreken van verdere hervormingen. Vice-premier Jagielski heeft de stakers en met hen het hele Poolse volk. dins dag ook betere voedselvoorziening, gro tere vleesimporten, hogere kindertoe slag. meer huizen en snellere bouw er van. verbeterde gezondheidszorg en ho gere pensioenen toegezegd. Belangrij ke loonsverhogingen waren al eerder aangekondigd. Hoe de Poolse regering dat allemaal wil realiseren, is voors hands nog een groot raadsel. Een woordvoerder van het Comité voor Sociale Zelfverdediging. KOR. heeft in Warschau aan buitenlandse correspon denten gemeld dat in de Ursus tracto- renfabriek ten zuidwesten van de hoofdstad een solidariteitscomité op gericht voor de stakers in Gdansk De Ursusfabriek kwam in 1976 in het nieuws door een gewelddadige opstand van de arbeiders De Oostduitse regering heeft officieel meegedeeld dat zij zich zorgen maakt over de voedselverzorging nu de sta kingen aan de Baltische kust al twaalf dagen duren en de schepen niet wor den gelost of geladen, waardoor de Poolse stakingen ook Oost-Duitsland zullen treffen. Jeruzalem §Het verwachte ls gebeurd; De Nederlandse regering heeft besloten de ambassade in Jeruzalem - geheel in over eenstemming met de uit spraak van de Veiligheids raad - te verplaatsen naar Tel Aviv. Geen besluit om over te juichen of om trots op te zijn. Nederland geldt als één van Israéls weinige trouwe vrienden. Ook bij deze voor Israël pijnlijke beslis sing laat het kabinet niet na te wijzen op de vriendschap tussen beide landen. Nadrukkelijk laat de regering in een gisteren uitgegeven verklaring nog eens weten, dat een wezenlijk element van de Nederlandse buitenlandse poli tiek is en blijft„het recht van Israël om te leven en te werken binnen veilige en erkende grenzen." Maar Israël ls in de ogen van (ook) Nederland te ver gegaan door het thans bezette deel van Jeruza lem - het tot de oorlog van 1967 bij Jor danië behorende Oost-Jeruzalem - tot ondeelbare en blijvende hoofdstad van Israël te verklaren. En trouw uitvoerder van de aanbevelingen van de VN als ons land ls, gaf de vorige week door de Vei ligheidsraad aangenomen resolutie, alsmede 'een aantal politieke factoren' het kabinet Van Agt voldoende rede nen om tot overplaatsing van de sinds 1948 in Jeruzalem gevestigde ambassa de te besluiten. Handhaving van de Arabische druk was volgens minister Van der Klaauw van buitenlandse za ken één van die factoren. Regeringen hebben een eigen verantwoordelijk heid; zij mogen best de voors en tegens op een schaaltje afwegen. De dreiging mogelijk voor enkele miljarden guldens aan orders uit de Arabische wereld te verliezen weegt natuurlijk wel erg sterk door. Formeel heeft Nederland, braaf de aanbevelingen van de Veiligheids raad volgend en handelend vanuit die eigen verantwoordelijkheid, het gelijk aan zijn kant Hadden de Israëli's tegen alle adviezen in Jeruzalem maar niet moeten inlijven. Wat Nederland met de VN-aan be veling zou hebben gedaan als de Arabische landen hadden laten we ten, dat het hen om het even is waar de Nederlandse ambassade in Israël is ge vestigd, zullen we nooit weten. Die si tuatie bestaat nu eenmaal niet. Zeker is, dat de VN-ultspraak Nederland bij zonder welkom ls. Maar denkend aan Arabische orders en andere handelsbe langen rinkelt de kassa helaas te luid. Daardoor blijft er toch iets van een kat terig gevoel hangen. De begripvolle reactie van een in de zaak-Jeruzaiem dwarsliggend Israël verandert daar niets aan. Polen üir is reden tot voorzichtig optimisme over de afloop van de stakingen in Po len, die het land op zijn grondvesten doen schudden. In een uiterste kracht meting met de inmiddels gewijzigde re gering - d&t hebben de stakers tenmin ste al bereikt - lijken de stakende arbei ders aan de winnende hand. Lijken, want in communistisch geregeerde lan den komt het maar al te vaak voor dat wat met de ene hand wordt gegeven, even later met de andere dubbel en dwars wordt teruggehaald. De Polen aan de Oostzee zijn niettemin op weg de dogmatische starheid van de staat te doorbreken. De eisen die de arbeiders van de inmiddels over de gehele wereld befaamde Leninwerf in Gdansk op tafel hebben gelegd, kunnen menig in naam democratisch geregeerd land tot voor beeld strekken. Opmerkelijk is de ver zoeningsgezinde houding van de rege ring. ZIJ blijkt de signalen, die met zo veel kracht en overtuiging uit de Poolse samenleving komen, te willen verstaan. Niet uit weelde, maar uit pure en bittere noodzaak, want ook Gierek, hoe mach tig hij als eerste secretaris van de Com munistische Partij ook is, weet zijn lot verbonden aan deze voor de economie van het land desastreuze staking. Maar zie, het centrale stakingscomité van de Leninwerf. bleef bij zijn eisen: niet min der dan 23 stuks, variërend van vrije vakbonden, erkenning van stakings recht, persvrijheid en vrijheid voor alle politieke gevangenen tot automatische prijscompensatie en pensionering op 55-jarige leeftijd voor mannen. De sta kers van Gdansk willen niet meer en niet minder dan een grondige politieke en economische revisie van het in hun ogen failliete systeem. Terwijl in Polen de storm in alle hevigheid woedt - ge lukkig nog steeds een strijd met woor den - houden West en Oost de adem ln. Hoewel de Russen de schuld van de so ciale onrust in Polen, zoals gebruike lijk, het Westen - in dit geval de media - aanwrijft, houden zij zich verre van pro vocerende uitlatingen over de gebeur tenissen in het westelijk buurland. Vooralsnog moet dat als een gunstig te ken worden uitgelegd. Het Westen waar intensief wordt meegeleefd met de Polen, heeft zijn houding nog niet goed kunnen bepalen. Natuurlijk ls de sym pathie voor land en volk van Polen hier erg groot. Het feit echter, dat Polen een communistisch land is te midden van geestverwanten en in de wetenschap, dat het land onder de invloedssfeer van de Sowjet-Unle valt, is grotendeels ver antwoordelijk voor het het stilzwijgen, waarin de meeste westelijke landen zich diplomatiek hebben gehuld. De Poolse stakers hebben trouwens weinig aan opwindende verklaringen van wes terse regeringen. Zij blijken de regering in Warschau volwaardig partij te kun nen geven. Een voorzichtig optimisme over 'een goede afloop' is dan ook ge rechtvaardigd. Niet meer dan dat. Overdreven verwachtingen zullen slechts tot teleurstellingen leiden. Dim

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1