KABINET HEEFT BEGROTING ROND Nachtelijk beraad over ambassade Jeruzalem Vandaag onderhandelingen tussen Poolse regering en stakers Geen loonmaatregel Premies omhoog De eerste school dag Ir f Oproep tot actie haven Rotterdam Toon Hermans moet zijn stem sparen Reorganisatie bij Van Gelder kost 740 banen DDR wil betere banden Bonn MINISTERIE: ARABISCHE BOYCOT DURE ZAAK NA HERSTEL TELEX- EN TELEFOONVERBINDINGEN Spaarbrief buiten schot <Van onze parlementaire redactie i DEN HAAG - Het kabinet heeft gisteravond laat overeenstemming bereikt over de begroting voor volgend jaar. Dit heeft de Rijksvoorlichtingsdienst meegedeeld. Het ziet er naar uit. dat de WD-ministers zich te elfder ure hebben neergelegd bij de CDA-meerderheid. Een nieuwe loon maatregel voor volgend jaar is daarmee van de baan. In plaats daarvan zullen de premies voor de sociale verzekeringen een paar procent stijgen. ftffl 'E,: i't" sSÊ niet H brac W Dit Halverwege de avond meldden kringen rond het kabinet nog, dat de ministers van CDA en WD nog altijd tegenover elkaar stonden. Er werd niet gesproken van een crisis, maar wel werd er op ge wezen dat het kabinet in uiterste tijd nood verkeerde. Er moesten knopen worden doorgehakt, anders zou de be groting niet meer voor Prinsjesdag ge reed kunnen komen. Vermoedelijk heeft de ministerraad een besluit gefor ceerd door over de ter tafel liggende [Voorstellen te stemmen. Gijzelaars weer naar andere plaats aanvaring Het Nederlandse binnenvaartschip Copjunctls Vlrlbus (861 ton) uit Zwolle en de Westdultse binnenvaarttanker Union xm zijn gisteren in de buiten haven van Hanswéert met elkaar in aanvaring gekomen. Het Nederlandse schip werd bij de botsing zo zwaar be schadigd. dat het met behulp van pompen drijvende moest worden ge houden. samen De problemen rond dé totstandko ming van een centrale alarmerlngs- post voor het ambulancevervoer (CPA) kunnen tot gevolg hebben dat Goes voorlopig nog niet toe zal treden totde regionale brandweer Midden- en Noord-Zeeland. De Ooese wethouder L H. de Leeuw vindt de andere ge meenten niet mogen verwachten dal Goes staat te springen om allerlei za ken gezamenlijk aan te pakken als er weinig medewerking is voor het vesti gen van de CPA in de Ganzestad. ndere 3-6.30 111101 g toe- >E toerisme Hazekamp van eco nomische zaken wil de Wet op de In vesteringsrekening (WIR) ook gaan toepassen op de toeristische sector. De staatssecretaris vindt dat ook het toe risme moet kunnen profiteren van overheidssubsidies. De regeringsnota over het toerisme Is trop gericht Nederland als vakantie land aantrekkelijker te maken Voor de komende vijf Jaar Is jaarlijks een extra subsidiebedrag van 25 miljoen pilden uitgetrokken. %ouden mijl Dc Britse atleet Steve Ovett heeft bij de atletiekwedstrijden in het Londen- Crystal Palace de 'gouden mijl' op n naam gebracht. Met een mmimale voorsprong verwierf Ovett de bekro ning op een zeer sterk seizoen waarin Wj ook in Moskou een winnende tijd op de klokken bracht- miljoenen zoek Het Rijk is bijna 200 miljoen gulden tan opbrengst van investeringsheflln- ten over 1978 "kwijt'. Volgens de Selec- heve Investeringsregeling moeten be drijven die zich in bepaalde sterk geïn dustrialiseerde gebieden vestigen dan- 'el zich uitbreiden een 'ontmoedl- dlngsboete' betalen Door nalatigheid r»n verschillende gemeenten is een Pote achterstand bij het innen van die boetes ontstaan. Nieuws uit Zeeland: 2, 5. 6 en 7. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Sport: 8 en 9. Radio en televisie: 12. Financiën: 13. TEHERAN (Reuter/DPA) - De Ameri kaanse gijzelaars die sinds 4 november het vorig jaar in Iran worden vast- louden, zijn wederom naar andere, niet nader genoemde plaatsen overge bracht. Dit hebben de studenten die de gijze laars bewaken, laten weten in een ver klaring die door de Iraanse radio Werd voorgelezen De studenten zouden tot deze stap besloten hebben, omdat zij een nieuwe Amerikaanse bevrijdings poging vrezen. Het meningsverschil in het kabinet be trof de invulling van een bedrag van an derhalf miljard gulden aan 'ombuigin gen' De bewindslieden van de WD (die overigens in de minderheid zijni von den dat het geld moest komen uit een opgelegde loonmatiging. Zij stelden voor het vakantiegeld van alle werkne mers met twee procent te verlagen. Maligen Hun coalitiegenoten van het CDA wa ren daar fel tegen. Een nieuwe loon maatregel (wat een ingreep in de vakantiegelden in feite is) wezen ze af, omdat ze het bedrijfsleven dc kans wil den geven vrijwillig te matigen. Om er zeker van te zijn dat er genoeg geld op tafel kwam. wilden de CDA'ers de werkgevers- en werknemerspremies voor de sociale verzekeringen verho gen. Daardoor zou het rijk zelf ander half miljard gulden minder in de sociale fondsen hoeven te storten. In het CDA-kamp verluidde gisteren al. dat alle christen-democratische minis ters het erover eens waren, dat de loo ROTTERDAM (ANP) - In dc Rotter damse haven heeft het Gezamenlijk Actiecomité van Havenarbeiders pam fletten verspreid, waarin tot actie wordt opgeroepen, nu de werkgevers de belangrijkste eisen van de havenar beiders voor de cao 1980 hebben ver worpen. Dit actiecomité van Rotter damse havenarbeiders, dat nu onder leiding staat van Flip Schults en Cor van der Zanden, organiseerde in de herfst van het vorige jaar de langduri ge stakingen bij bijna alle Rotterdam se stukgoedbedrijvcn. Het feit dat de onderhandelingsdelega tie van de vervoersbonden met de ha venwerkgevers wel overeenstemming heeft bereikt over het afsluiten van een tweejarige cao is voor het actiecomité ook onaanvaardbaar. Deze beslissing is volgens het comité tegen de wil van de leden in genomen. Eind deze maand, begin volgende maand, gaan de ondernemingsafdelin gen zich beraden over de ontstane si tuatie. Op 11 september vergadert het bedrijfsgroepsbestuur over de resulta ten van deze bijeenkomsten en bepaalt dan wat er verder moet gebeuren. ningreep van tafel moest. Alleen de WD'ers zouden dat nog moeten 'slik ken'. De verwachting dat dezen dat in de loop van de dag zouden doen. lijkt nu bewaarheid. UTRECHT - De cabaretier Toon Hermans heeft van zijn arts te ho ren gekregen dat hij tot en met het eind van dit jaar zeker niet mag optreden, wil hij zijn stem in een conditie brengen die het hem mo gelijk maakt in het jaar daarop nog wel op te kunnen treden. Het betekent dat Toon Hermans al zijn afspraken voor dit jaar heeft afgezegd en dat hij ook de geplande televisieopname niet zal kunnen maken. Daardoor zal ook de televi sie-uitzending van Toon zoals die was aangekondigd, geen doorgang kunnen vinden. Wanneer alles goed gaat. hoopt Toon Hermans aan het eind van het volgend jaar wel zijn nieuwe show te kunnen presente ren. Maar op dit moment is nog niet zeker of ook dat zal kunnen door- De ombuiging van anderhalf miljard waarover het kabinet heeft getwist is een onderdeel van een veel grotere ope ratie. Bij elkaar moest de ministerraad voor zes tot acht miljard gulden aan be zuinigingen bedenken Twee miljard daarvan moet komen van bezuinigingen binnen de afzonder lijke departementen. Over dat princi pe is het kabinet het eens. De verwach ting in Den Haag is echter, dat de ver wezenlijking van de departementale bezuinigingen de komende weken nog flink wat discussiestof zal opleveren binnen de ministerraad. Vooral de mi nisters Pais (onderwijs) en Beelaerts van Blokland (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) zien nauwelijks kans om in hun begrotingen te schrap pen. AMSTERDAM (ANP) - De personeels- operatie bij het Van Gelder papiercon cern zal volgens het bestuur 740 ar beidsplaatsen kosten, maar een klei ner aantal gedwongen ontslagen met zich meebrengen. Topman drs. Hebly zei in een toelichting op de plannen, dat het Van Gelder-bestuur wat min der somber is over de mogelijkheden tot voortbestaan van het concern, al kan men niet preeies vertellen hoe het plaatje er eind 1981 uit zal zien. In leder geval zal er dan sprake zjjn van een kleiner en ander Van Gelder, zo meende drs. Hebly. Maar het moet mo gelijk zijn, dat, zelfs als er zich nog te genvallers voordoen, Van Gelder aan haar financiële verplichtingen zal kun nen voldoen. In totaal staar, er voor de komende ja ren zo'n 100 min aan Investeringen op papier. De heer Hebly memoreerde nog eens de sombere gang van zaken bij Van Gelder ln de laatste paar jaren, waardoor het personeelsbestand in tien jaar terug liep van 7200 tot 4000 man. (Zie ook pagina 13). OOST-BERLIJN (DPA) - De leiding van de DDR wil betere betrekkingen met West-Duitsland, zo heeft de Oostduitse staats- en partijleider Honeckcr in een maandag vrijgegeven vraaggesprek verklaard. In dat gesprek laat de communistische politicus overigens tevens weten dat er van een opening van de grenzen tussen de twee Duitse staten geen sprake kan zijn. VLISSINGEN - Voor vele duizenden Zeeuwse kinderen luidde maandag de schoolbel weer. Na zeven weken vakantie heropenden de lagere scholen hun deuren, ivaarmee een nieuw schooljaar werd ingeluid Vele hon derden kleintjes betraden maandagochtend voor het nog wat onwennig, het schoollokaal waar de on derwijskrachten voor de taak stonden de nieuwelin- getjes op hun gemak te stellen, zoals hier in het Zeeuws- Vlaamse Heikant. Ook het voortgezet onderwijs begint deze week, na verschillende kennismakingsbijeenkom sten, aan een nieuw schooljaar DEN HAAG (ANP/GPD) - De regering heeft maandagavond in Den Haag ge sproken over de eventuele verplaat sing van de Nederlandse ambassade in Jeruzalem naar een andere stad, waar schijnlijk Tel Aviv. Eerst vanochtend Tientallen Nederlandse inwoners van Israël hebben maandag voor de Nederland se ambassade in Jeruzalem gedemonstreerd. Aan de Nederlandse ambassadeur werd een van honderden handtekeningen voorziene petitie aangeboden, waarin gevraagd wordt de ambassade in Jeruzalem te handhaven. tVan onze correspondent i WENEN - De onderhandelingen tussen het centrale stakingscomité in de Pool se havenstad Gdansk en de nieuwe pre mier van het land, Josef Pinkowski, zullen vandaag kunnen beginnen, zo heeft de woordvoerder van het comité, Lech Badowski, maandagavond be kendgemaakt. Het besluit van het co mité volgt op het herstellen van de te lex- en telefoonverbindingen tussen Gdansk en de buitenwereld die op last van de autoriteiten verbroken waren. Naast eisen als vrije vakbondsverkie zingen eiste het comité in de eerste plaats hel herstel van de verbindin gen. De kersverse Poolse minister-president Josef Pinkowski. die zondagavond plot seling aan de macht kwam en als libe raal moet worden beschouwd, is maan dagavond uit Warschau vertrokken naar Gdansk om persoonlijk te probe ren een eind te maken aan de nu al elf dagen durende massale stakingen. Het centrale stakingscomité op de Lenin- scheepswerf in Gdansk kwam eerder op de dag bijeen en eiste dat de telefoon- en telexverbindingen tussen de hoofd stad en de havenplaats hersteld zouden worden voordat er opnieuw onderhan deld kon worden met de nieuwe rege ring. die met groot wantrouwen wordt bekeken. In de loop van maandagmiddag was Pinkowski voorafgegaan door kwar tiermaker vice-premier Mieczyslaw Jagielski, die de zuiveringsactie van zondagavond overleefde, hoewel hij vorige week geen enkel succes boekte bij zijn onderhandelingen met de sta kingsleider in de Baltische havens. Van regeringszijde was hij overigens de eerste die een confrontatie aanging met het slakingscomité. Als kwartier maker voor Pinkowski kreeg hij maan dagmiddag de taak de weg te effenen voor de onderhandelingen. De stakers waren niet in een stemming beide bewindslieden te ontvangen én hadden de hele dag al zonder omwegen verklaard dat zij tot geen enkel compro mis bereid waren. Eventuele onderhan delingen lieten zij maandagavond af hangen van het herstel van de telefoon- en telex verbindingen van en naar Dan zig. die inderdaad ook maandagavond werden hersteld Onmiddellijk nadat de eerste-secreta- ris van de Poolse communistische par tij. Edvard Gierek. zondagavond ln zijn dramatische rede voor radio en televi sie de stakers democratische verkiezin gen van de arbeidsraden en vakbonden had aangeboden, herhaalden zij hun eis dat zij vrije vakbonden wensten en dat zij zouden blijven staken tot op z'n minst deze eis was ingewilligd Verlies Intussen verliest de Poolse economie elke dag dat de staking langer duurt minstens tien miljoen gulden aan har de buitenlandse deviezen, die brood nodig zijn om de buitenlandse schul den te delven. Bovendien wordt de voedselsituatie in het noorden van het land langzamerhand precair. Niette min zijn alle 420 firma's en bedrijven, die lamgelegd zijn, loyaal gebleven aan het stakingscomité op de Lenin- schetrpswerf. Ook het publiek heeft de zelfde houding aangenomen ondanks alle ongemakken van het gebrek aan openbaar vervoer en regelmatige poli ticcontrole. De krantenkiosken in Polen trokken maandag grote aantallen belangstel lenden. toen de officiële media voor het eerst melding maakten van de eisen van de stakers en de wijzigingen in de regerlngs- en partijtop van het afgelo pen weekend De verzoeningsgezinde houding van de autoriteiten werd onder meer verwoord door de partijleider van Gdansk, Flszbach. die stelde dat de sta kers niet ais anti-socialisten gezien moeten worden Eerder werd onder scheid gemaakt tussen politieke en fi nanciële eisen van de stakers. Stakings leiders werden voor het eerst ook met naam en toenaam vermeld. In Gdansk is ook de eerste ongecensu reerde 'krant' in Polen verschenen, ge maakt door de stakende arbeiders in de haven van Gdanks. In het eerste num- Josef Pinkowski mer worden de eisen opgesomd van de stakers aan de regering. Reacties In alle Oosteuropese landen is maan dag melding gemaakt van de wijzigin gen in de Poolse regering en partljstop. maar in de meeste werd niet gerept over het feit dat de Poolse arbeiders vrije vakbondsverkiezingen is beloofd. In Rude Pravo, het orgaan van de Tsje- choslowaakse communistische partij, werd niet rechtstreeks verwezen naar de onrust onder de Poolse arbeiders, maar er wel bij de partijleden op aange drongen beter te luisteren naar de me ningen die er onder het volk leven en sneller op hun behoeften en verlangens te reageren In de meeste Westeuropese landen be waarden de regeringen het - diploma tieke - stilzwijgen. Bondskanselier Helmt Schmidt van West-Duitsland liet echter weten dat hij zich grote zor gen maakte over de toestand in Polen en dc concervatieve Westduitse oppo sitie juichte de door Gierek aangekon digde zuivering toe als een teken van hoop voor heel Europa. Tass beschuldigde de Westerse media van pogingen de onrust in Polen te misbruiken om het socialisme in dis krediet te brengen. zal het resultaat van dit overleg wor den bekendgemaakt, aldus heeft de rijksvoorlichtingsdienst maandag avond meegedeeld. Notitie In een notitie aan de leden van de Twee de Kamer heeft het ministerie van eco nomische zaken maandag gewaar schuwd voor de gevolgen van een even tuele nieuwe Arabische handels- en olieboycot tegen Nederland. Met enige cijfers toont het ministerie aan dat de handelsbetrekkingen met de Arabische landen „aanzienlijk kunnen worden ge noemd" op het moment dat enkele van deze landen hebben gedreigd de han delsrelaties te zullen verbreken met landen die hun ambassade ln Jeruza lem gevestigd houden. „Eventuele economische sancties van Arabische zijde zouden voor Nederland kunnen leiden tot annulering van con tracten voor enkele miljarden guldens, en dat zou de continuïteit van enkele (werk-) maatschappijen ernstig in ge vaar brengen", aldus het ministerie Op het ogenblik staan er bijvoorbeeld voor meer dan 10 miljard gulden aan Neder landse investeringen m Saoerii-Arabiè uit en werken er duizenden Nederlan ders aan miljardenprojecten. Maar naast de Nederlandse investerin gen in een aantal Arabische landen is het ook de ollevoorziening van Neder land. die zorgen baart, omdat de situa tie sinds de olieboycot van 1973 en 1974 ingrijpend- is gewijzigd De grote olie maatschappijen zullen volgens de noti tie van het ministerie veel minder dan toen in staat zijn lacunes op te vullen. Dit komt vooral doordat de olieprodu cerende landen er steeds meer toe over gaan de contracten van regering tot re gering te sluiten. Bovendien is het uitgesloten dat het re volutionaire bewind in Iran de oliepro- duktie zal verhogen zoals in 1973-1974 het geval was. Volgens de notitie is het ten slotte nog maar de vraag of de partners van Neder land in het Internationale Energie Agentschap (IAE) ons land wel vol doende bij zullen springen in een con flict met de Arabische wereld. DEN HAAG (ANP) - Minister Van der Stee van financiën heeft in antwoord op vragen uit de tweede kamer beves tigd. dat hijer niet over peinst maatre gelen te treffen ter bestrijding van fraude in de sfeer van spaarbiljetten aan toonder. Dergelijke maatregelen, meent de minister, zouden tc zeer kapi- taalvlucht stimuleren. De bestudering van de problematiek met betrekking tot spaarbiljetten aan toonder heeft niet geleid tot concrete aanbevelingen inzake een systeem van identificatie en renseignering (het win nen van inlichtingen). Een van de hoofdbezwaren verbonden aan een identificatieplicht is. dat de overheid ingrijpt in de relatie tussen banken en hun cliënten. Traditioneel bestaat in Nederland niet een van overheidswege opgelegde verplichting dat iedere bur ger zich. bijvoorbeeld door het totnen van een persoonsbewijs, moet kunnen Identificeren,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1