PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Poolse regering is drastisch gewijzigd Syrisch vliegtuig in Libanon neergeschoten Ontmoeting Thorn plaatst ambassade met Palestijnen voor problemen Russische onderzeeër in Japanse wateren TREIN ONTSPOORD IN ZWEDEN: NEGEN DODEN tamse bv sinds 1881 GIEREK BELOOFT STAKERS HER VORMINGEN Si vandaag ROMANCES PROBLEEM VOOR UNIFIL Hittegolf in Spanje AMBASSADEUR ISRAEL SPRAK MET VAN AGT Droog met zon Perioden met zon en bijna overal droog Uiddagtemperatuur ongeveer 18 gra den. Zwakke veranderlijke wind 223e jaargang no. 199 Maandag 25 augustus 1980 UW ELEKTRO TECHNISCH INSTALLATEUR Postbus 154 - 4460 AD Goes - Telefoon 01106-1740 (Van onze correspondent ffENEN - Het centrale comité van de Poolse Communistische Partij heeft zondagavond de meest omvangrijke veranderingen in de politieke-partijleiding sinds de Tweede Wereldoorlog getrof fen. Minister-president Edvard Babiuch, die pas sinds 18 februari van dit jaar aan de macht was, is afgetreden en ook uit het Politburo gestapt. Babiuch werd beschouwd als een persoonlijke vertrouweling van partijsecretaris Edvard Gierek. Tot opvolger van premier Babiuch is be noemd Josef Pinkowski, vroeger hoofd van het Poolse Economische Planbureau. In een toespraak voor de televisie er kende partijleider Edvard Gierek dat er door zijn bewind fouten zijn gemaakt, die hebben kunnen leiden tot ontevre denheid Hij lichtte de zeer ingrijpende veranderingen in de leiding van partij en regering toe en deed vergaande be loften aan het Poolse volk en de stakers in het bijzonder. De beloften van Gierek komen er op neer dat de grote investeringen, die de hele economie in de war hebben ge bracht, beperkt zullen worden. Eerste reacties vanuit het stakerscomité in Gdansk leken zondagavond laat er nog iet op te wijzen dat de stakers tevre denzijn met de concessies die de Poolse regering hen wil doen. De hele Poolse economie zal nauwkeu rig onder de loep worden genomen en dat er nieuwe verkiezingen voor de vak honden zullen worden uitgeschreven. Deze keer met de mogelijkheid zijn sem democratisch en geheim uit te brengen. Ook de stakingsleiders zullen worden akend, zei Gierek. als hun collega's hen tot democratische vertegenwoordigers kiezen. Gierek riep de Polen op achter de partij te gaan staan. De stakers cn met hen de rest van het Poolse volk waren zich voor de tclevi- sierede van Gierek heel goed bewust dat de 21 punten in het eisenpakket van het stakingscomité door de partij niet in zijn geheel zouden worden aan vaard. Ze hadden al vastgesteld dat al leen de erkenning van recht op vrije vakbonden voldoende zou zijn om de stakingen te beëindigen. Het afschaffen van de censuur en het vrijlaten van politieke gevangenen heb ben ze zeker niet bereikt In hoeverre ze zich tevreden zullen tonen met het aan bod van Gierek op het gebied van vrije vakbondsverkiezingen idat niet gelijk staat met vrije vakbonden i wordt be slist in de eerstkomende uren of dagen. Pinkowski, 51 jaar. geniet by het Poolse volk geen grote bekendheid. Hij was wel lid van het Centraal Comité maar niet van het Politburo. Zijn politieke loopbaan was typisch die van een amb tenaar en technocraat. Van 1956 tot 1971 was hij voorzitter van het gewest Warschau, daarna, tot 1974, was hij eer ste plaatsvervangend voorzitter van het Poolse Economische Planbureau en vanaf 1974 is hij ook lid van het Cen trale Comité van de Poolse Communis tische Partij. De afgelopen elf jaar is Pinkowski lid van het Poolse parle ment en voorzitter van de commissie voor economie, budgettaire zaken en fi nancien. Planningsdeskundige Tadeusz Wrzaszczyk en vice-premier Tadeusz Pyka, die vorige week in het begin van de crisis vergeefs met de stakers heeft gepoogd tot een oplossing te komen, zijn hun zetels in het Politburo kwijtge raakt Jan Szydlak. binnen het Politbu ro de felste tegenstander van conces- NAHA (AFP) - Het Russische transport van de defecte atoomonderzeeër naar Wladiwostok is de Japanse territoriale wateren binnengevaren, ondanks het uitdrukkelijke verbod van de Japanse regering. Dat gebeurde 18 kilometer ten zuiden De Sowjet-Unie heeft Japan zaterdag van het eiland Okinurabu, aan de uiter ste zuidpunt van' Japan. De Russen wilden niet toestaan dat buitenlandse hulp werd gegeven. Het is Japans permanente beleid om geen schepen toe te laten tot de territoriale wateren die atoomwapens bij zich heb ben. Dit uit angst voor radioactieve be smetting. Uit onderzoek van monsters van het zeewater in de buurt van de onderzeeër is totnutoe niets van radioactieve besmetting gebleken. meegedeeld dat de onderzeeboot geen kernwapens vervoerde. Moskou had ook geconcludeerd dat er geen gevaar bestond voor het vrijkomen van radio activiteit. Japan heeft mondeling krachtig gepro testeerd tegen de schending van de Ja panse territoriale wateren door de on derzeeboot Foto: Ruussische bemanningsleden van de beschadigde kemonderzeeër zoijn aan de boeg van het schip aan het sies aan de staker, is eveneens verdwe nen uit de hoogste leiding van de partij De minister van buitenlandse zaken Wojtaszec is vervangen door zijn eigen plaatsvervanger Josef Czyrak. De vroe gere minister van buitenlandse zaken Stefan Olszowski, die een halfjaar gele den bij Gierek uit de gratie geraakte, en benoemd werd tot ambassadeur in Oost-Berlljn, is terug in het Politburo. Deskundigen Andere veranderingen zijn aange bracht in belangrijke functies van de prijscommissie, het centraal bureau voor de statistiek en in de top van de Poolse radio en televisie. Algemeen kan men zeggen dat de bureaucraten zijn vervangen door deskundigen op het gebied van planning, technologie, communicatie en buitenlandse zaken. De regeringsonderhandelaar, eerste vi ce-premier Mieczyslaw Jagielski, was zaterdagavond met zijn delegatie naar Warschau teruggekeerd om de regering en het Politburo verslag uit te brengen nadat hij in een twee en een half uur durende verbitterde woordenstrijd met het centrale stakingscomité op de Le- ninwerf in Gdansk over de 21 eisen van de stakers opnieuw overleg had ge voerd, waarbij opnieuw geen enkele overeenkomst werd bereikt De onderhandelingen werden door dui zenden stakers en publiek binnen en buiten de scheepswerf via luidsprekers gevolgd en bereikten een emotioneel hoogtepunt toen Jagielski beweerde dat er in Polen geen politieke gevange nen zijn. Vice-premier Jagielski en zijn delegatie, waarin meer dan negen mi nisters zitten, verliet zaterdag tegen middernacht de werf langs rijen ijzig stille stakers, die bepaald geen enthou siasme uitstraalden De Hongaarse regering heeft zaterdag in een verklaring van het officiële Hon gaarse persbureau MTI meegedeeld, dat het Hongaarse leger met Russische troepen manoeuvres houdt op Hon gaars grondgebied. Het tweeregelige bericht over de manoeuvres zou als een aanwijzing kunnen worden gezien dat de Hongaren, de welvarendste en de re latief meest vrije van alle Warschau- pactbewoners, de wereld willen laten weten wat i STOCKHOLM (DPA) - Bij een spoorwegongeluk bij Stockholm zijn zondag negen mensen omgekomen en 35 gewond, deels ernstig. De uit Narvik komende Noord- pijl-expres liep door nog onopgehelderde oorzaak kort voor 13 uur in een voorstand van Stockholm uit de rails. De zeven laatste wagons ontspoorden. Door de hoge snelheid -130 km/u. - schoven de rijtuigen over elkaar of kantelden. Een wagon werd totaal vernield. Veel reizi gers zaten beklemd. In enkele gevallen duurde het uren voordat ze konden worden bevrijd. Bij een passagier moest ter plaatse een been worden afgezet. De trein be stond uit dertien wagons, waarin circa 500 mensen meest jongelui, zaten. DeZweedse spoorwegen denken aan een technisch mankement. Het is het derde ongeluk, dat de Zweedse staatsspoorwegen deze zomer treft Begin juni vielen er bij een frontale botsing tussen een personen- en een goederentrein elf doden en 60 gewonden. Een week geleden raakten 16 mensen gewond bij een botsing tus sen twee treinen. De tocht door de Japanse wateren naar werk. Het schip werd via de Japanse de Oostchinese Zee nam tweeëneenhalf territoriale ivateren naar Wladiwostok Vanuit het explosieve Silezische kolen- mijngebied komen ondertussen onbe vestigde berichten dat 200 politieagen- (Slot zie pagina 3 kolom 1) paalzitten Quinten van de Vrie 16 Jaar) uit Goes <s de afgelopen nacht met een 'houten atvlak' naar bed gegaan. Dat was het resultaat van maar liefst 42 uur. 42 mi nuten en 42 seconden paalzitten. Met deze marathonzit volbracht hij een verblijf op een van de houten palen van een klimrek in het wandelgebied bi) de Goese Bosdijklaan. Kinderen die aan die straat wonen besloten een marathon-paalzitten te houden. PAGINA 3 miljoenenschuld De touroperator Christoflel, die vorige «eek op defies ging, blijkt in het bui tenland nog een miljoenenschuld te hebben. Vervoersmaatschappijen, ho teliers en eigenaren van appartemen tencomplexen uit vele delen in Europa (vooral Middellandse Zee-landen) pro beren alsnog iets van hun vorderingen binnen te krijgen. TEL AVIV (AFP/UPI/ANP) - Israëli sche vliegtuigen, die op 'routinepa trouille' boven Zuid-Libauon waren, hebben zondag na een kort gevecht een Syrische Mig-21 jachtvliegtuig neerge schoten, zo meldt het Irsraëlische op perbevel. Alle Israëlische toestellen keerden op hun basis terug. Syrische straaljagers probeerden onze vliegtui gen te onderscheppen, aldus het opper bevel. Majoor Haddad heeft de VN-militairen die in Unifil-verband in Zuid-Libanon gelegerd zijn. opgedragen zijn territo rium te verlaten. Dit heeft de V N. zater dag in Beiroet bekendgemaakt. Na vandaag mogen de Unifll-militairen geen activiteiten meer ontplooien in het gebied dat onder gezag staat van de 'de facto-strijdmacht' (van majoor Had dad dat gelegen is ten noorden van de Israëlisch-Libanese grens. Eerder had majoor Haddad. die een rang had in het Libanese leger, „voor zichzelf begonnen is" en de steun van Israël heeft bij het bestoken van de Palestïjnen die zich ook in Zuid-Libanon bevinden, alle waarnemers van de V.N. gelast te ver trekken. Als zij aan de opdracht geen gehoor zouden geven, dan zouden ze op gebracht worden en zou hun materieel in beslag worden genomen Van de V.N.-troepenmacht in Zuid-Libanon maakt zoals bekend een Nederlands contingent deel uit. De leiding van het Nederlandse Unifil- contingent wordt behalve met militai re problemen nu ook geconfronteerd met vraagstukken van amoureuze aard. Een 19-jarige UnifSl-soldaat uit Noordwijk blijkt een maand geleden getrouwd te zijn met een 18-jarig Zuid- Libanees meisje uit Al Jatum, in de om geving van het Nederlandse bataljons hoofdkwartier in Haris. De Jongeman heeft voor zijn bruid 5000 gulden moeten betalen aan zijn schoon vader. Het is in Libanon gebruikelijk dat trouwlustige jongemannen een 'ge- MADRID (AFP) - Een hittegolf van deze eeuw sedert het begin van deze eeus heeft in de afgelopen dagen Spanje 'geteisterd' met tem peraturen die in het gebied van Andalusie 43 graden bereikten. Het was moeilijk daar de slaap te vatten daar de temperatuur 's nachts nauwelijks afnam. In Motril in de provincie Granada had het kwik om zeven uur in de ochtend al 36 graden bereikt. nostalgie Charleston Is een discotheek ln Rot terdam Een erg 'luxe' disco zelfs, ln het centrum van de stad. De verveling wordtin Charleston bestreden door ar tiesten die tussen het dansen door hun beste beentje voor zetten Onlangs trad in Charleston de Engelse zanger Dave Berry op. bekend van This Strange Effect. Little Things en nog een aantal grote hits uit het midden van de jaren zesUg. Nostalgie voor overjarige rockers, een 'grote naam' voor het etablissement. uitstekende start Hoewel Thijs Llbregts achteraf nog *el de nodige kritische kanttekenin gen plaatste. Is PSV het seizoen 1980- "81 uitstekend van start gegaan (3-0 te gen FC Den Haag) Natuurlijk. PSV of freerde de 22 000 toeschouwers zater dagavond in Eindhoven weliswaar nog geen wervelende voetbalshow, maar op de manier waarop de Elndhovense brigade zich de eerste compeUtiedag presenteerde, mogen hoopvolle toe komstgedachten worden gebouwd Nieuws uit Zeeland: 2,4 en 5. Binnen- en buitenland: 3. 13 en 14. schenk' geven aan hun toekomstige schoonfamilie. De twee trouwden bij een sjeik ln Bei roet. Overste Steenaert, de bataljons commandant van de Nederlandse troe pen ln Zuid-Libanon, is niet gelukkig met deze zaak. Hij vreest dat dergelijke huwelijken het niet gemakkelijk zullen hebben. „Deze Jonge soldaten weten nauwelijks wat voor probelemen een huwelijk met een meisje uit deze stre ken kan opleveren. De jonge vrouwen hier, die ongelooflijk mooi zijn, hebben een enorm sterke gezinsband" De ba- taijonsleiding is op de hoogte van nog meer dan oppervlakkige relatie tussen een Unifiller en een Libanese. Met toe stemming van alle partijen wordt deze 'verhouding' begeleid en bekeken. .Je weet nooit wat de gevolgen zyn voor de Nederlandse Jongens hier als zo'n huwe lijk in Nederland kapot loopt", aldus overste Steenaert. Senator Jan Nagel (pvda) krijgt van de artsen van het Nederlandse UnifU-deta chement een pak Unifil-condooms, ge zien zijn vragen hierover begin dit jaar in de eerste kamer De senator vroeg zich toen af of de Unifll-maten wel daar over kunnen beschikken. In een brief zéggen de artsen dat Nagel de condooms verdient 'omdat hij als enige een medisch aspect van het Uni fil-detachement in het nieuws heeft we ten te brengen, maar vooral om de over bodigheid van zijn vragen te onderstre pen' Volgens kapitein-arts Maarten Brou wer (25) uit Nijmegen kunnen de Uni- flllers voldoende condooms meene men als ze op vakantie gaan, 'zoveel dat ze in ieder geval indruk kunnen maken op hun maten'. iVan onze correspondent! JERUZALEM - De Nederlandse am bassade in Jeruzalem ziet zich nog vóór de eventuele verhuizing naar Tel Aviv voor ernstige problemen ge plaatst. Ais plaatsvervangend verte genwoordiger van Luxemburg is Ne derland belast met de voorbereidingen voor het bezoek van de Luxemburgse minister van buitenlandse zaken Thorn, die als voorzitter van de minis terraad van de Negen in het kader van de EG-studiereis in bet Midden-Oosten komende zondag voor de tweede keer deze maand een bezoek aan Israël zal brengen. Op verzoek van Thom zal hy deze keer niet alleen met Israëlische politici be sprekingen voeren, maar zal hij ook en kele Palestijnse leiders van de westelij- ke Jordaanoever ontmoeten. De Pale stijnse leiders hebben hierbij echter na drukkelijk gesteld alleen op eigen grondgebied met Thom te willen spre ken. Zij zijn niet bereid de Luxemburg se minister in Israël, inclusief West-Je ruzalem te woord te staan. De Nederlandse ambassade en het con sulaat. dat ook voor het Arabische Oost-Jeruzalem verantwoordelijk is. zijn echter ln West-Jeruzalem geves tigd. Europese diplomatieke kringen hebben nu voorgesteld de ontmoeting met de Palestijnse leider in het consul- taat van Engeland of Frankrijk te hou den omdat deze landen wel over een consulaat in Oost-Jeruzalem beschik ken Zij vrezen echter dat premier Be gin zo'n regeling zou afwijzen Vergunningen Ook in het verleden heeft de Israëli sche regering al enkele malen haar on genoegen kenbaar gemaakt over con tacten tussen Palestijnse leiders en de in Oost-Jeruzalem gevestigde consula ten van de westerse landen. Enkelen van de Palestijnse leiders hebben ver gunningen nodig van de militaire au toriteiten om naar Jeruzalem te reizen om Thorn te ontmoeten. Binnen het kabinet gingen gisteren stemmen op om Thom met te ontvan gen. omdat hij enkele dagen geleden een ontmoeting met PLO-leider Arafat heeft gehad. Een meerderheid van het kabinet, onder wie premier Begin, is echter voor het ontvangen van Thom in Israël. Een ander Incident tussen Israel en Eu ropa ontstond eerder deze week door de Ieigering van de kant van enkele Euro pese militaire attachés de oefeningen van het Israëlische leger in de Golan- hoogte bij te wonen, zoals tot nu toe gebruikelijk was Europese diplomatie ke bronnen gaven te kennen dat er een duidelijk verband te leggen valt tussen deze weigering en de Israëlische plan- een wetsvoorstel in te dienen om de op Syrië veroverde Golanhoogte offi cieel bij Israël in te lijven. Ambassadeur De Israëlische ambassadeur in ons land. Eytan Ron. heeft vrijdagmorgen vóór het kabinetsberaad van die dag. het standpunt van zijn land inzake de annexatie van Jeruzalem nog eens be pleit by premier Van Agt. In verband met buitenlands verblijf van minister Van der Kiaauw is Van Agt minister van buitenlandse zaken ad intenm. 'Mede' ln deze positie van waarnemend minister heeft de premier de Israëlische ambassadeur aangehoord, aldus zon dag de rijksvoorlichtingsdienst De ministers van buitenlandse zaken van de Arabische landen zullen op 11 september in de Syrische hoofdstad Damascus een bijzondere bijeenkomst houden ter bespreking van maatrege len ..ter verheviging van druk op landen die nog diplomatieke missies handha ven in Jeruzalem" De bijeenkomst, die is belegd door de Arabisch Liga. zal zich voorts bezighouden met de Israëlische annexatie van Oost-Jeruzalem. Aanslag Bij een bomontploffing vooreen benzi nepomp langs de snelweg Jeruzalcm- Tel Aviv zijn zondag dertien mensen gewond, van wie één ernstig. Onder de gewonden zijn zeven Europese toeris ten. uit Spanje. Nederland, Oostenrijk en Duitsland. De toeristen liepen slechts lichte verwondingen op, en konden na behandeling het ziekenhuis weer verlaten. Het Palestijnse persbu reau WAFA meldde dat de aanslagen „grote verliezen hebben toegebracht aan de vijandelijke gelederen". MISLUKTE AANSLAG OP AYATOLLAH KHALKHALI TEHERAN lAFPRTRt - In het bureau van de Iraanse ayatollah Kahlkhali is zaterdag een krachtige bom gevonden, nauwelijks een uur voordat deze tot explosie zou komen. Dit is uit goede bron ii^ Teheran vernomen. De bom was zo zwaar dat de geestelijke leider zeer waarschijnlijk om het leven zou zijn gekomen. De bevolking van drie westelijke Iraanse grensprovincies heeft van het leger opdracht gekregen 's avonds de hulzen te verduisteren van wege 'de mogelijkheid van schending van het Iraanse luchtruim'. Alle open bare verlichting moet uitgeschakeld worden. De betrokken provincies. Ker- mansjahan. Koerdistan en Ham. gren zen aan Irak. Na een verhit debat van twee aagen heeft het Iraanse parlement zondag de geloofsbrieven van olieminister All Ak- bar Moinfar in orde bevonden. Enkele parlementsleden hadden Moinfar be schuldigd van samenwerking met de geheime politie van de sjah, de Savak, en van wanbeheer van zijn minister. Zondag kreeg de benoeming van Moin far toch de benodigde tweederde meer derheid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1