PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ellen in Amsterdam na eweldloze ontruiming I Minister Albeda stapt uit het Israël Comité Onrust groeit in Oost-Europa autn adria lEVENTIEN GEWONDEN EN ZEVENTIEN ARRESTANTEN vandaag Van Agt ereburger van Geldrop NA FELLE AANVAL OP KABINET Stieren doden vrouw (72) te 's-GravenpoIder POLEN STAKEN DOOR EN BREIDEN EISENPAKKET UIT tfeer bewolking meer bewolking. Middag- imperatuur ongeveer 18 graden Tot toachtig toenemende zuidwestenwind 223e jaargang no. 195 (loensdag 20 augustus 1980 wduuM foiie&wageMZ: uCoen, toe. marconistraat (Van onze verslaggeversi AMSTERDAM - „Ik ben er gelukkig mee dat ons doel is bereikt. Het pand is ontruimd en het Tonnis van de rechter is uitgevoerd". Dat verklaarde dinsdagavond Amsterdams burgemeester lïim Polak in het NOS-journaal, nadat een politiemacht van 2000 man, uitgerust met een enorme hoeveelheid technische hulpmiddelen, op de Prins Hendrikkade was opgetrokken tegen nog maar kraker. Alle anderen hadden in de loop van de middag de 47 flatwoningen verlaten. Toch voelde Polak zich daardoor niet bij de neus genomen: „Als we die politiemacht niet hadden ingezet, dan was men er in gebleven. Dat is herhaaldelijk gezegd". Later op de avond is ook het door vijf krakers bezette pand aan de Huidenstraat ontruimd, maar de omstreden Groote Keyser js ongemoeid gelaten. Voorafgaand aan de langverwachte ac ne en vele uren daarna is op verscheide ne plaatsen slag geleverd met de poli tie. Daarbij vielen aan politiezijde elf gewonden en onder de burgers zes, ter- ïijl zeventien personen werden gear- tsteerd. Toch waren de straatgevech ten niet van dezelfde omvang en inten- dteitals die op 30 april, toen koningin Beatrix werd ingehuldigd. Bij de krakers in de Groote Keyser be stond grote vrees dat de politie wel de gelijk een poging zou ondernemen hen milt te werken. Om zich daarop voor te bereiden, nadat een grote menigte zich dierichting had gespoed, werden pla- ïöselsopgebroken en barricaden opge- wrpen waarvoor ook spoorwegdwars- fcggers werden gebruikt, terwijl een au- lo opzijn kop werd gegooid. heden zouden uit Amsterdam moeten verdwijnen, gekraakte panden zouden niet mogen worden ontruimd en de ar restanten zouden vrijgelaten moeten worden. Zou aan de laatste eis niet di rect worden voldaan, dan zouden door heel Amsterdam barricades worden opgeworpen. De politie verklaarde desgevraagd niet van plan te zijn nog meer panden te ontruimen of de ME uit Amsterdam te rug te trekken, maar evenmin de arres tanten vrij te laten omdat de krakers dat eisen. „Dat kan niet. Het recht moet zijn loop hebben". In beginsel zou de politie zich evenmin bemoeien met de op dat moment reeds opgeworpen bar ricaden „Daar zijn wij niet voor, dat moet publieke werken doen", luidde het commentaar Burgemeester Polak heeft herhaald dat. twee maanden nadat de 47 flats ontruimd zullen zijn terwijl de eigenaar er in die periode niet in is geslaagd voor alle flats reële bewoners te vinden, de flats zullen worden gevorderd. De tijd rovende. hiervoor noodzakelijke proce dure zal direct op gang worden ge bracht. terwijl anderzijds de eigenaar de tijd moet krijgen de flats te herstel- Eisen Djsttlden drie c n: de mobiele een- surréance Handelsmaatschappij Pekaar Import en Export BV, alias Haas Seafoods BV loWestkapelIe heeft surceance van he laling aangevraagd. De rechtbank te Middelburg heeft deze surceance voor lopig verleend. Het bedrijf, dat zich toelegde op het kweken en bewaren van schaal- en schelpdieren, is geslo ten. De zes werknemers is - ln afwach ting van verdere ontwikkelingen - sa laris over augustus toegezegd aanval Tijdens een omvangrijke Israëlische militaire actie ln Libanon zijn dinsdag ochtend drie Israëlische soldaten om gekomen en twaalf gewond geraakt Aan de Palestijnse kant schat men het aantal doden op ongeveer vijftig. De Inval in Libanon is de grootste Israëli sche actie sinds deLltani-actie van driejaar geleden, toen Israel zuidelijk Libanon bezette ontploffing Zeker 80 mensen hebben ln Iran het leven verloren na een ontploffing in een pakhuis waar dynamiet lag opge slagen. Er zijn ongeveer 45 gewonden als gevolg van de brand die woedde in de stad Gatchsaran. geheimzinnig Het moet eindelijk eens uit zijn met dat geheimzinnige gedoe met omzet cijfers in de toeristenindustrie Het *ordi de hoogste tijd dat de consu ment 10 de reiswereld een stuk zeker heid wordt geboden De toeristenin dustrie is op dit moment ondoorzich tig Een onafhankelijke accountant sou voortaan leder jaar de boeken van alle reisorganisaties moeten controle- len. „Er is erg veel vernield ln die flats, en niet door de politie", aldus Polak Discussie Eerder had Moos, de ene. uitsluitend voor het voorlezen van een verklaring achtergebleven kraker, gezegd dat „wij vandaag een confrontatie uit de weg zijn gegaan, omdat die de aan dacht afleidt van onze inzet en wal we hebben bereikt. De kraak van de luxe appartementen hebben publieke dis cussies tot gevolg gehad over de leeg stand van dit soort woningen. Min stens 1100 van die luxe dingen staan langdurig leeg. Door onze kraakaktie is nu voor het eerst dc mogelijkheid, ja zelfs de noodzaak van het vorderen daarvan gebleken en aan de orde geko men". „Moos", die zich overigens niet verzet te, is gearresteerd wegens huisvrede breuk. Korte tijd later werd nog een kraker gearresteerd. Eerder op de dag had hij het pand verlaten, maar kort nadat de flats door de politiemacht was Ingenomen, was deze kraker opnieuw binnengedrongen. Gestaag opgebouwd De zorgvuldig voorbereide actie van de met Koninklijke Marechaussee ver sterkte politie begon dinsdagmiddag om vier uur. de ontruiming zelf een uur later. In die periode werden omvang rijke verkeersmaatregelen genomen, waardoor onder meer het hele centrum van Amsterdam werd afgesloten voor tramverkeer. Op en in de directe omgeving van de Prins Hendrikkade was de bovenlei ding van de trams weggenomen en het Gemeente-vervoerbedrijf had zelfs fol ders klaargemaakt over de wijzigingen in het openbaar vervoer Bussen reden via een omweg naar de achterkant van het centraal station, om de duizenden forensen niet te veel te duperen. Maar terwijl in een omtrek van een kilo meter rondom de Prins Hendrikkade de straten werden afgezet voor alle ver keer, verlieten de 60 nog aanwezige kra kers de Prins Hendrikflats via een ge heime uitweg. Achter bleven een tien tal, door de krakers binnengehaalde verslaggevers, die na binnenkomst van de politie en enig heen en weer geschui fel de flats ongehinderd konden verla ten. Buiten was tegen vijf uur een macht van 450 marechaussees gearriveerd en werden vier hoge kranen en twee hoog werkers opgesteld De kranen werden gebruikt om met manschappen gela den containers op het dak te depone- iSlot zie pag. 3 kol. 2) GELDROP-De gemeenteraad van de Brabantse gemeente Geldrop heeft dinsdagavond beslist dat mi nister-president Van Agt zal wor den onderscheiden met het erebur gerschap van zijn geboortedorp. De gemeenteraad steunde het col legevoorstel met 13 tegen 5 stem men. Tegen stemden de dHe leden van respectievelijk de Partij van de Ar beid. de Partij Politieke Radicalen en D'66 en twee leden van de plaat selijke Democratische Partij De oom van de minister-president moest zich van stemming onthou den en twee raadsleden waren af wezig. De heer Van Agt zal op 30 augustus zijn onderscheiding ln Geldrop in ontvangst nemen. AMSTERDAM - Agenten, gewapend met een waterkanon en een traangasgeweer naderen hier in een vuilcontainer het dak van het inmiddels verlaten pand. i Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Minister Albeda (sociale zaken) gaat zijn lidmaatschap van het Israël Comité Nederland opzeggen. Hij wil het Comité verlaten omdat hij zich niet kan verenigen met de felle aanval van het Comité op een eventuele rege ringsbeslissing de Nederlandse am- AMSTERDAM - Leden van een arrestatieteam van de Amsterdamse politie voeren hier hardhandig een van de oproerKraai firs af. tijdens gevechten na de ontruiming van het kraakpand aan de PH-kade bassade van Jeruzalem naar Tel Avlv te verplaatsen. Het Comité heeft in een aantal dagbla den een advertentie laten zetten, waar in een toegeven aan de Arabische druk om de ambassade te verplaatsen onder meer een „beginselloze lafhartigheid" wordt genoemd. Onder de tekst staan de namen van het Comité van aanbeve ling van het Israel Comité vermeld. Al beda was er van tevoren van op de hoogte dat zijn naam op dit lijstje zou verschijnen en heeft het Comité ver zocht zijn naam te schrappen. Een woordvoerder van de minister verklaarde, dat de advertentie geheel buiten medeweten van de be winds- •s GRAVENPOLDER - De 72-jarige me vrouw J. Smeitink uit 's Gravenpolder is dinsdagmorgen omstreeks vier uur in het Bergzichtziekenhuis in Goes overleden aan de verwondingen die zij enige uren eerder had opgelopen toen zij door twee stieren onder de voet werd gelopen. Mevrouw Smeitink wilde omstreeks half een in de nacht van maandag op dinsdag samen met haar ongehuwde zoon met wie zij de boerderij aan de Weeldijk in 's Gravenpolder bewoonde, een aantal losgebroken stieren terug drijven naar de wei waaruit de dieren waren ontsnapt. Zij werd door twee stieren omver gelopen en hierbij zwaar gewond zij werd per ambulance over gebracht naar het ziekenhuis in Goes man in de krant is geplaatst. Albeda kan zich volgens de woordvoerder toch moeilijk als lid van de regering op deze manier over een mogelijk kabi netsbesluit uitlaten. Niet opgezegd Professor Albeda is ongeveer zes jaar geleden tot het Comité toegetreden. Toen hij minister werd had hij zijn lid maatschap al moeten opzeggen, zoals hij toen uit alle verenigingen en comi tés is gestapt, waarvan hij als hoogle raar lid was. Volgens de woordvoerder Is het Albeda echter geheel door het hoofd geschoten, dat hij nog lid van het Israel Comité Nederland was. Hij is dan ook vergeten bij zijn toetreden tot het kabinet zijn lidmaatschap aan de minister-presi dent te melden. Nu hij op een pijnlijke manier aan zijn lidmaatschap is herin nerd. zal hij alsnog het Comité verlaten De werkgroep Israël, het Israël Comité en de Nederlandse Zionisten Bond heb ben er bij de regering opnieuw op aan gedrongen de Nederlandse ambassade In Israël niet te verplaatsen van Jeruza lem naar Tel Aviv. In een petitie, die dinsdagmorgen door een delegatie van deze organisaties in het Catshuis in Den Haag werd aangeboden aan minis ter Van der Klaauw van buitenlandse zaken, staat dat Nederland 'niet mag zwichten voor Arabische chantage'. Indonesië Een groep van 32 vooraanstaande In donesische moslims, voornamelijk le den van hel parlement, hebben dins dag de Nederlandse regering verzocht <Slot zie pag. 3 kol. li PAGINA 15 start Vermoedelijk pas kort voor de start, van de Hulstcrse halve marathon zal Plet Vonek met zekerheid weten of hij In die thuiswedstrijd aan het vertrek komt, Voorlopig weigert hij resoluut, omdat de organisatoren nog altijd goen startvergoeding hebben toege zegd Het conflict dreigt wel degelijk, hoewel dat door RKHAV wordt ont kend Nieuws uit Zeeland: 2. 5, 6, en 9. Binnen- en buitenland: 3. Hen 13. Opinie en achtergrond: 4. Sport 15. Radio en televisie: 16. Financieel: 17. De krakers en de rechtsstaat §De verwachte gewelddadl- ge ontknoping bij de ontrui ming van de 47 gekraakte koopwoningen aan de Prins Hendrikkade ln Amsterdam bleef gisteren uit. De krakers bleken op het laatste moment de con frontatie met de politie niet aan te wil len of durven? gaan. Terwijl de mobie le eenheid, gesteund door marechaus see en uitgerust met zwaar materieel ten strijde trok alsof een zwaar verde digd fort moest worden veroverd - ln feite was dat ook zo - kozen de krakers voor een vreedzame oplossing voordat het geweld kans kreeg los te barsten, slopen zy één voor één vla een gat ln de muur uit het zwaar belegerde pand. Uit eindelijk zegevierde het nuchtere ver stand bij de groep krakers, maar wat zij door dit 'gebaar' aan sympathie hoop ten te winnen, verspeelden zij weer door het optreden van de Illegale kraakzen- der 'De vrije Keijser'. die krakers en me destanders opriep tot verzet tegen de politie. In verschillende straten van het centrum werd tot ver in de avond ge vochten tussen politie en op rellen be luste jongelui. Het ging er dit keer min der hard toe dan tijdens koninginne dag. maar dat neemt niet weg. dat er over en weer_toch weer vele gewonden vielen en dat de materiële schade ook nu weer beduidend was. De rechtsorde zegevierde gisteren in Amsterdam maar het gemak en de nonchalance, waarmee krakers en op rellen belust publiek telkens weer de ordening van de samenleving trachten te verstoren, vertoont trekken van anarchie De krakers en hun sympathi santen kunnen en willen zich kennelijk niet houden aan de spelregels, die in elke samenleving nu eenmaal moeten gelden om chaos, onderdrukking en rechteloosheid te voorkomen. Natuur lijk is het hemeltergend, dat - zoals in Amsterdam - tientallen, ln dit geval du re en aantrekkelijke, woningen leeg staan, terwijl de woningnood sommi gen tot boven de lippen is gerezen. Jon ge mensen, die met hun tweeën ln een krot van twee bij twee moeten leven, mogen zich terecht slachtoffer noemen van een falend woningbouwbeleid. In dit opzicht verdienen de meeste kra kers medeleven, maar dat geldt zeker niet voor de wijze waarop zij menen zich te kunnen toe-eigenen, wat hen niet toekomt.-'Het is mijn woning, nu ik er woon.' verklaarde een kraker gister avond met grote stelligheid In een tele visie-interview. dat zondag was opge nomen. Maar zo eenvoudig is het niet in Nederland. We leven hier ln een rechts staat. waar kraakacties niet kunnen worden getolereerd. Dat aan het bevel van de onafhankelijke rechter om de ge kraakte panden te ontruimen, gevolg moest worden gegeven, is voor wie ln die rechtsstaat gelooft een voldongen feit. (Van onze correspondent) WENEN - Terwijl de stakende haven arbeiders in Polen de televisieoproep van de Poolse communistische partij leider Edvard Gierek om aan het werk te gaan en gezamenlijk een uitweg te zoeken uit de crisis, naast zich hebben neergelegd, komen ook uit andere Oosteuropese landen berichten over onrust. Het aantal stakers in Polen heeft zich binnen 48 uur tot ruim 100.000 verdubbeld. De militante stakingsleiders ln Gdansk, waar de harde kern zetelt en van waaruit de stakingen worden ge leid. hebben dinsdag hun eisenpakket uigebreid van 16 tot 23 punten Zij vra gen directe onderhandelingen met de leiders in Warschau De Poolse presi dent Henryk Jabionskl heefl zich in middels aan het hoofd gesteld van een regeringsdelegatie die zich in Gdansk bevindt, maar nog niet met de stakers heeft gesproken Het Poolse regime staat intussen met de rug tegen de muur Niet omdat de stakers niet aan hel werk gaan maar omdat het geconfronteerd wordt met hel dilemma de gehate para-militaire militie op de arbeiders los te laten en zo de staking met geweld te breken, of het gevaar te lopen dat de Russen hun kans grijpen om te interveniëren In Oost-Duitsland zijn twintig Russi sche divisies gestationeerd, die samen met Oostduitse troepen onaangekon digde manoeuvres zijn begonnen Vol gens goed inlichte diplomatieke krin gen in Centraal Europa hebben de Rus sen de Oostduitsers gevraagd zo nodig als eerste een inval te doen. gericht op de havens aan de Baltisclie kust. De Sowjet-l'nie rekent in dat geval op dc diep gewortelde haat van de Oostduil- sers tegen de Polen vanwege de behan deling van de Ooslduiters. die nog steeds in het westen van Polen w onen. Maar de Oostduitsers schijnen voor alsnog weinig enthousiasme op te brengen voor de Russische gedachte. Dinsdagochtend zijn met vliegtuigen en helicopters para militaire troepen naar het nog altijd van de buitenwereld afgesloten havengebied rond Gdansk gebracht De stakers zelf tonen zich nauwelijks onder de indruk hiervan Zij hebben geen enkele voorbereiding ge troffen voor een gewelddadige confron tatie en benadrukken voortdurend dat zij slechts in een geweldloze oplossing van het conflict geloven De stakingen hebben zich met alleen langs de Baltische kust maar ook In het binnenland dermate uitgebreid dat het een grote vraag is of de Poolse rege ringsleiders ae staklgsgolf met geweld kunnen breken Intussen stort iedere stakingsdag het land verder in de eco- On nomlsche crisis en gaan alleen al ln de havens, waar geen schip wordt gelost of geladen, miljoenen dollars aan voor Po len zo broodnodige deviezen verloren Erkenning President Jablonski. vice-prcmicr Ta- deus Pyka. het hoofd van de Poolse vei ligheidsdienst en de plaatselijke com munistische leiders hebben dmsd ag on onderbroken overleg gepleegd Er zijn evenwel nog geen onderhandelingen gevoerd tussen de stakingsleiding en de iSlot zie pag. 3 kol. 2t 'ndanks de vele bedenkelijke aspec ten heeft het gebeurde ln Amsterdam ook enkele goede kanten Wat gisteren ook de motieven van de krakers zijn ge weest. feit is. dat zij een gewelddadige confrontatie met de politie uit de weg zijn gegaan door vrijwillig het pand te ontruimen. Al eerder hadden de kra kers van hun vreedzame bedoelingen blijk gegeven, door in de loop van de morgen alle 'gooi en smijtwerk' van het dak te verwijderen. Daaruit spreekt een zekere handreiking naar de autoritei ten Burgemeester Polak van zijn kant houdt zich bij zijn toezegging, dat de eigenaar van het pand twee maanden de tijd krijgt om bewoners voor deze huizen te vinden. Slaagt hij daar niet in. dan zal de gemeente overgaan tot vor dering. Met een dergelijke maatregel wordt voorkomen, dat de huizen nog maanden of zelfs jaren leeg blijven staan. Voor de oplossing van het pro bleem woningnood ln Amsterdam is het niet meer dan een druppel op een gloeiende plaat, maar het gemeentebe stuur stelt er in elk geval een daad van goede wil mee Meer dan ooit zal het gemeentebestuur van de hoofdstad zich realiseren, dat zijn woningbouwbe leid dringend aan vernieuwing toe is. Dat beleid eist een krachtige aanpak, waarin geen plaats meer ls voor specu lanten in huizen. Alleen al met een bete re leegstandswetgeving ln de hand - maar dat is een zaak voor 'Den Haag' - kunnen knelpunten worden weggeno men. Met name jonge mensen, die ln groten getale naar Amsterdam trek ken. hebben de grootste moeite, redelij ke huisvesting te vinden. Amsterdam telt niet minder dan zeventigduizend woningzoekenden. En dat vijfendertig jaar na de oorlog De gebeurtenissen van gisteren in Amsterdam zijn een schande voor de hoofdstad. Daar mag geen misverstand over bestaan. Maar een aantal van zeventigduizend wo ningzoekenden ls evenmin iets. waar Amsterdam trots op kan zijn. Dim GRONINGER GS- LID DOET BEKLAG BIJ MINISTER GRONINGEN (ANP) - De Groninger gedeputeerde mevrouw I Martens heeft aangekondigd haar beklag te wil len doen bij de minister van binnen landse zaken over de gang van zaken binnen het college van gs van Gronin gen. Zij is verontwaardigd over hel reit. dat de grootst mogelijke meerder heid van het college bij een notitie over de werkgelegenheid haar minder heidsstandpunt niet wilde bijvoegen. Zij acht dat inbreuk op de democrati sche werkwijze van het college.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1